OVER ENKELE JAREN IS ALLES HERINNERING Een „eiland in de polder" in de industriële storm -r-sHs. - V, aan alle edities van Haarlems Dagblad/Oprechte Haarlemsche Courant IJmuider Courant en Beverwijkse Courant liliili! RUIGOORD was eens een zich handhavend eilandje in het woeste water van het IJ. Nu is het, intussen een dorpje gewor den, gedoemd om te verdwijnen omdat het vruchtbare, weelde rige land van de Houtrakpolder wordt opgeëist voor industrie- en havenuitbreidingen. Zes jaren geleden bouwde men in Ruig oord nog nieuwe huizen en maakte het gemeentebestuur een plannetje voor dorpsuitbreiding. Mobil Oil had zich nog niet aan gediend. De Amsterdamse havenuitbreiding zou alleen de Grote IJ polder opeisen en een afbakening vinden in het Zijkanaal F van Halfweg naar het Noordzeekanaal. Een pijpleiding voor de aanvoer van ruwe olie maakte de vestiging van de Mobil Oil-raffinaderij m.et de aanverwante chemische industrie mogelijk en daarmee was het vonnis geveld over de aan de andere zijde van het Zijkanaal F gelegen Houtrakpolder met de dorpjes Ruigoord, H aar lemmer lie de Spaarnwoude en gedeeltelijk Spaarndam. wÊmm *-4'< 'x l||pfep;: IMS 11 S En toch Nu we bij het kerkebos hebben gestaan op een driesprong van wegen zonder verkeer, in het hart van een lief dorpje van waaruit men naar alle kanten hoog over het wijde polderlandschap heen schouwt naar het silhouet van de steden Amsterdam en Haarlem, die ineens zo oneindig ver weg lijken te liggen, nu weten we ineens zeker, dat we juist dit dorpie nooit zullen vergeten Misschien vooral omdat het zo klein is, dat niemand zich er erg druk over zal maken als straks de mastodonten van De Grote Natio nale Belangen van over de dijk komen om alles met de grond gelijk te maken. De opslagtanks voor de olie lijken een grimmige voorbode van het nieuwe tijdperk dat zich baanbreekt. Misschien zullen er eens com puters staan en telexmachines voor het onderhouden van het contact met de wereld, waartoe nu het kleine rode brie venbus je dient dat aan het dorpscafeetje is opgehangen. MjHitHmn OP RUIGOORD NA liggen al deze dorpen in het gedeelte van het polderland dat de bestemming recreatie gebied heeft gekregen als onderdeel van de groene zone die het Amsterdamse industriegebied en dat van de IJmond moet scheiden. Die dorpen hebben nog een kans zich ten dele als een soort openluchtmuseum te handhaven ten dienste van de recreatie. Voor de kapitale boerderijen in het polderland is er geen plaats meer. Het dorpje Ruigoord ligt niet in het voor de recreatie bestemde deel van de polder, maar midden in het geprojec- teerde haven- en industriegebied. Het heeft geen schijn van kans op voort bestaan. Weg een heel dorp van de kaart geveegd. Op de streekplankaart voor het Ncordzeekanaalgebied staat het al niet meer. We zijn er nog eens gaan kijken. Ruigoord troont nu nog hoog in het polder land. De vorm -van het voorma lige eiland is duidelijk te herkennen ,£ls een uil de flnriizpnrip tern Op de driesprong van wegen staan het kerkje, de pastorie, de school, een enkel winkeltje wat oude huizen en in schril contrast daarmee een aantal nieuwbouwhuzen op een rijtje. Daar omheen verre landerijen met een en kele boerderij. Het dorp is niet te bereiken met een openbaar vervoermiddel. Toeristen kennen het niet. Het verkeer „van bui tenaf" beperkt zich hoofdzakelijk tot de uit Halfweg komende leveranciers, die hun klanten bedienen. Aan het klei ne dorpscafeetje hangt de brievenbus van de P.T.T. Het café is overdag ge sloten. Wie zou er komen? De dorpsschool telt maar enkele tientallen leerlingen. Op het schoolplein spelen zij vadertje en moedertje, maar hun huisjes zullen later niet in Ruig oord staan. Als zij later terugkomen als mannen en vrouwen zal Ruigoord alleen nog in hun herinnering bestaan. In het café klaverjassen dinsdags- avonds de opgeschoten jongens. Het is '*"%iet enige vertier in het dorp. op de wielerwedstrijden van „De Bataaf", éeh' van de grootste wielerverenigin gen van Nederland, na. Even buiten het dorp staat het clubhuis van deze vereniging, die wereldkampioenen heeft opgeleverd. De Bataven rijden „om het eiland" heen. De weg rondom het dorp is een bijna ideaal wedstrijd- parcours. De weg wordt gedurende de wedstrijden eenvoudig afgezet. Er is toch bijna geen verkeer buiten de wie- Iermeute die van het vroege voorjaar tot de late herfst soms enkele malen per week bij het dorp neerstrijkt. Voor het overige is jiet weldadig rus tig in Ruigoord. De geluiden uit de verre omgeving dringen er door: het slijpen van een zeis, het verwijderde geluid van de landbouwmachines op de akkers, de roep van een vogel. In één der schoolklassen zingen de kinderen. De groenteboer verkoopt twee kropjes sla. Aan de Middenweg staat de oudste boerderij scheef te zakken. Deze is na de drooglegging verkocht door de Am- De oudere inwoners van Ruig oord winden zich niet meer op over de toekomst. Zij zullen weggaan van hier, met hun herinneringen. De boerderij „De Lindeboom" aan de Middenweg de oudste in Ruigoord werd gebouwd na de drooglegging van het westelijke IJ. De huidige bewoners bezitten nog een met de hand geschreven ver- koopacte, die werd opgemaakt in 1874, toen de Amsterdamsche Ka naal Maatschappij de grond in de nieuwe polder verkocht. sterdamsche Kanaal Maatschappij. Dat was in 1874. Daar woont ook de oudste bewoner van Ruigoord. de heer W. van Rooijen, die al tweeëntwintig jaren bij de familie Haartsen, de hui dige eigenaren van de hoeve „De lin deboom" inwoont. Hij is nu eenenne gentig. Toen zijn vorige baas niet te rugkeerde in de aan de overzijde van de straat gelegen boerderij zou hij voorlopig voor drie maanden onderdak krijgen bij de familie Aartsen. Daar is hij nu nog. In Ruigoord maakt men zich niet druk over de ondergang van het dorp. Men vertrouwt op een redelijke schadeloosstelling, op vervangende woonruimte, op een nering met betere mogelijkheden. De ouderen zijn wel gehecht aan het dorp, maar zij zien wel in, dat de jongeren andere eisen stellen. Die jongeren zullen niet zo veel moeite hebben om zich in een andere omgeving aan te passen. Zij "Zijn öölrnu al vrijwel volledig georiën teerd op omliggende plaatsen als Half weg, Haarlem en Amsterdam, zoals overigens een groot deel van de be roepsbevolking. De landbouwende bevolking moet het zwaarste offer brengen. Zij moet de vruchtbare landbouwgrond opofferen aan de industrie. De mogelijkheden voor het verkrijgen van compensatie- gronden zijn niet zo groot. Wanneer de industrie het dorpje Ruigoord zal opslokken weet men nog niet. Men wacht het allemaal maar rustig af. Nederland zal het dorpje Ruigoord niet missen. Men kende nauwelijks het bestaan ervan. Het pleintje bij de kerk heeft zowaar het karakter van een dorps centrum. I" Mobil Oil wordt aan de overkant van het kanaal in een indrukwekkend tempo uit de grond gestampt. In de zomer van 1968 is de raffinaderij bedrijfsklaar. Dan zullen de aan verwante industrieën Ruigoord niet lang meer ongemoeid laten.

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 11