De anatomischeles Zwolle GEMOMOCRATEN - '66 ZIJN DE ZWEEP 1 m-i r 55 13 O Kiezersvolk nog op drift O Zuïlvaste gereformeerden O D '66: Keuze naast Boerenpartij O Confessie-invloed verzwakt Zeventien percent „wisselaars" x'' 4 Percentage weigeraars was klein *flcié\e uit»üj- 7 tHdtfio&r ZATERDAG 8 JULI 1967 Erbij 111111 - Kiezers naar de weg vragen i% io,fV. Leeftijd en partijkeuze Door: Drs. M. P. A. van Dam en Drs. A. J. van 't Veer sociologen Godsdienst en partijkeuze De wisselaars Conclusie's II! 11 «RÉ I i !i c% P3C! WO f 2. De percentages vaste en wisselende kiezers, te oordelen naar leeftijds opbouw. HET ONDERZOEK naar de motieven waarmee op de verschillende politieke partijen wordt ge stemd verkeert in Nederland nog in een pril sta dium, hoewel in die situatie vooral de laatste jaren verandering komt. Maar bij het onderzoek dat verricht is, ook in het buitenland, is wel duidelijk geworden dat in die motieven een structuur is te ontdekken. Anders gezegd, de reden waarom men een pojitieke partij kiest hangt samen met het feit dat men tot verschillende groepen behoort. Zo stemmen arbeiders anders dan middenstanders, katholieken anders dan protestanten, jongeren anders dan ouderen. Ook bij het veranderen van partijkeuze, dus in de stemverschuivingen, is een patroon te onderkennen, dat samenhangt met de be staande structuren in de maatschappij. Dat bleek ook in Zwolle. ttm ««- 3. Godsdienst en partijkeuze ge reformeerde gezindte. V: i 4. Godsdienst en partijkeuze. 3. Godsdienst en partijkeuze overige richtingen. 6. Godsdienst en partijtrouw bij katholieken. Ons onderzoek maakt het mogelijk enkele van de belangrijkste structurele kenmerken van de kiezers aan het licht te brengen want bij dit onder zoek werd behalve naar partijkeuze nu en de vorige keer ook gevraagd naar leeftijd en godsdienst, en de ver schillen in het stemgedrag van man nen en vrouwen konden duidelijk worden door het uitreiken van ver schillend gekleurde vragenformulie ren. Alvorens op de hier geschetste sa menhangen in te gaan eerst nog iets over de betrouwbaarheid van de in Zwolle verkregen resultaten. Een belangrijke factor hierbij is het aantal kiezers dat weigerde aan de enquête mee te doen, want het is nie+ denkbeeldig dat het aantal weigeraars niet gelijkmatig over de partijen is verdeeld wat een vertekening tot ge volg zou hebben. Nu is de kans al niet groot, aangezien het percentage wei geraars tamelijk gering was, nl. 10 percent. Dit is aanmerkelijk lager dan bij het onderzoek in Utrecht in februa ri jl., waar 15 percent van de kiezers weigerde medewerking te verlenen. Maar de controle kan waterdicht gemaakt worden, door de officiële uit slag van de verkiezingen ip de zes onderzochte stembureaus te vergelij ken met de uitslag van de enquête. Een eventuele vertekening moet dan onmiddellijk aan het licht komen. De ze vergelijking is te zien in figuur 1, waaruit blijkt dat de verschillen mi niem zijn. Er is sprake van een hele lichte oververtegenwoordiging van de confessionele partijen en de V.V.D. en een even kleine ondervertegenwoordi ging van de oppositiepartijen. De af wijking is echter zo gering, dat deze zonder meer verwaarloosd kan worden en de conclusie kan dan ook zijn dat de onderzoekresultaten een juist beeld van de werkelijkheid geven. Een van de interessantste verschijn selen bij de verkiezingen van de laat ste jaren is het gedrag van de jonge kiezers, dat aanmerkelijk afwijkt van dat van de oudere. Natuurlijk ligt het voor de hand dat de jongeren In het algemeen wat losser staan ten opzichte van de al lang bestaande partijen, omdat zij nog geen tijd hebben gehad „traditionele" kiezer te worden. Dit verklaart echter niet het ont staan van nieuwe politieke partijen die hun inspiratie en hun aanhang vooral onder de jeugd vinden. Een illustratie van het op drift zijn van jonge kiezers is te zien in fig. 2. Hieruit is af te lezen in welke leef tijdsgroepen de wisselende kiezers sterker zijn vertegenwoordigd dan krachtens de normale verdeling naar leeftijd verwacht mocht worden. In het rechtergedeelte van het „tweeluik" staat de leeftijdverdeling van alle in Zwolle ondervraagde kiezers afge beeld, in het linkergedeelte de verde ling van alleen de wisselende kiezers, d.w.z. zij, die bij de verkiezingen van 28 juni jl. op een andere partij heb ben gestemd dan bij de kamerverkie zingen van 15 februari jl. Als we het tweeluik in gedachten dichtklappen, wordt duidelijk zichtbaar dat de wis selende kiezers vooral in de jongere leeftijdsgroepen zijn te vinden. De invloed van de jonge kiezers op de stemverschuivingen blijft hiertoe niet beperkt, want ook de nieuwe kie zers, dat wil zeggen zij, die tussen de kamerverkiezingen van 15 februari en de gemeenteraadsverkiezingen in Zwolle 21 jaar zijn geworden en op 28 juni dus voor het eerst mochten stemmen, kunnen voor verrassingen in de uitslag zorgen. Zo stemde van deze categorie kiezers in Zwolle maar liefst 23 percent op D'66. Trouwens ook in de leeftijdsgroepen van 21-30 jaar en 31-40 jaar heeft deze partij een rela tief grote aanhang (resp. 18 en 15 per cent). Onder de maat blijft deze partij in de leeftijdsgroepen boven de 40 jaar. Hoe groot de zuigkracht van D'66 op de jongeren is, blijkt ook uit de samenstelling naar leeftijd van de P.S.P. Deze partij, die vanouds een jonge aanhang had, heeft nu, net als bijna alle andere partijen, een tekort in de jongste leeftijdsgroepen. Hierbij komt de K.V.P. relatief gunstig uit de bus, maar dit wordt veroorzaakt door het hoge percentage katholieken bij de jongeren, als gevolg an het hogere ge boortecijfer. Dat echter ook de verlie zen van deze partij vooral op rekening van de jongeren geschreven moeten worden, blijkt uit het feit dat van het totale verlies van de K.V.P. bijna 40 percent uit de leeftijdsgroep van 21 t.m. 30 jaar afkomstig is. Het is duidelijk dat deze situatie de grote partijen zorgen baart, want de levensvatbaarheid valt of staat met het zorgen voor voldoende nieuwe aan hang. De vraag is echter of de partijen daar in de huidige structuur, zonder een ingrijpende vernieuwing, in zullen slagen. Voor de bestudering van de relatie tussen godsdienst en partijkeuze kan men uitgaan van de partijen en na gaan hoe de samenstelling ervan gods dienstig gezien is. Dit is al eens ge beurd. Deze keer willen wij uitgaan van de godsdienst en kijken met welke partijkeuze het aanhangen van een bepaald geloof samenhangt. Waar het ons om gaat is, in hoeverre kiezers, die zich tot een kerk wensen te reke nen, ook stemmen op een confessionele partij. We zien dan dat de gereformeerde gezindte het dichtst bij huis blijft, (zie fig. 3). Niet minder dan 90 per cent van deze categorie stemt op een confessionele partij. Het leeuwedeel daarvan komt terecht bij de protes tants-christelijke combinatie. De rest is verdeeld over G.P.V. en S.G.P. Slechts 10 percent van de gerefor meerde gezindte stemt op niet-confes- sionele partijen en wel gelijkelijk ver deeld over D'66, V.V.D., P.v.d.A. en B.P., waarmee is aangetoond dat de gereformeerde bevolkingsgroep tot de meest politiek verzuilde behoort. Heel anders ligt dit bij de hervorm den. Een kwart daarvan is terechtge komen bij de protestants-christelijke combinatie en nog enige te verwaar lozen percenten bij de S.G.P. en G.P.V. Bijna driekwart van de hervormden stemt dus op een niet-confessionele partij volgens een verdeling die uit het cirkeldiagram blijkt, (fig. 4). Nu moeten we niet denken dat de P.C.C. voor het grootste gedeelte uit gerefor meerden bestaat. Omdat de hervorm den nu eenmaal groter in aantal zijn, maken zij toch nog de helft van de P.C.C. uit tegen 40 percent van de ge reformeerde gezindte. De „overige richtingen" vertonen hetzelfde beeld als de hervormden, met dien verstande dat ook van deze een kwart confessioneel stemt en drie kwart niet-confessioneel. De verdeling over de niet-confessionele partijen is echter anders dan bij de hervormden (zie fig. 5). Hoe gedragen zich de rooms-katho- lieken? Op de kop af 2/3 van hen is politiek orthodox d.w.z. behoort tot de r.-k. kerk en stemt K.V.P. (zie fig. 6). Frappant is dat van de niet-con fessionele partijen D'66 relatief het meest r.-k.-stemmen op zich verenigt. Zoals bekend gingen in het westen en zuiden van het land bij de laatste kamerverkiezingen ook grote aantal len r.-k.-stemmen naar die partij. Dat het aantal rooms-katholieken dat op een niet-confessionele partij stemt, in 7. Godsdienst en partijkeuze buitenkerkelijken. 8. Wisselende kiezers van partij naar partij. Zwolle niet groter is, hangt samen met het feit dat de r.-k. kerk aldaar in een minderheidspositie verkeert, hetgeen altijd de politieke orthodoxie bevor dert. Voor de volledigheid is ook nog de verdeling naar partijkeuze opgenomen van hen, die zich niet tot een kerkge nootschap willen rekenen. Wat opvalt is een oververtegenwoordiging van D'66. Als we nu de verkregen gegevens samenvatten kunnen we dit niet beter doen dan door te stellen dat de decon fessionalisering of ontzuiling in Zwolle al ver is gevorderd. Ruwweg is de situa tie zo, dat in de onderzochte wijken tweederde van de bevolking zich rekent tot een kerkgenootschap te behoren en eenderde niet. Bij de politieke partijen ligt de zaak net andersom. Slechts een derde stemt op een confessionele partij en tweederde niet. Tevens blijkt dat de r.k. in dit opzicht een middenpositie in nemen tussen N.H. en overige richtin gen enerzijds en de gereformeerde ge zindte anderzijds. Uit het onderzoek is gebleken dat sinds 15 februari jl. dat is dus nog geen 5 maanden weer 17°/o van de kiezers van partij is veranderd. Dat het percentage z.g. zwevende kiezers de laatste jaren steeds groter werd, was wel bekend, maar dit percentage op deze korte termijn is wel een op vallend verschijnsel. We willen eens nagaan hoe deze wisselaars zich over de verschillende partijen hebben ver deeld. Het resultaat is weergegeven in een cirkeldiagram (zie fig. 8). De toe loop naar de niet-confessionele partijen is het grootste. Zij trekken 80°/o van de wisselaars, tegen de confessionele par tijen 20°/o. Van de niet-confessionele partijen is D'66 weer het meest in trek. Wat overigens opvallend is en ook vermeld moet worden is, dat op die zelfde korte termijn D'66 ook weer 20 percent van haar toenmalige aan hang verloren heeft. Er zullen nu een maal altijd mensen blijven die het. ner gens kunnen vinden. De cijfers wijzen overigens uit. dat die stemmen zijn gegaan naar V.V.D.K.V.P. en P.v.d.A. (in volgorde van kwantiteit). Een soortgelijk verschijnsel zien we ook bij de Boerenpartij. Weliswaar verloor deze partij 40 percent van haar aanhang, maar daar staat tegenover, dat ook weer 20 percent van haar huidige aanhang nieuw is. De meeste van deze stemmen kwamen van V.V.D., A.R. en P.v.d.A. (in volgorde van kwantiteit). Ook de P.S.P. is een beweeglijke partij. Een derde van haar aanhang van 15 februari jl. verdween, maar zij maakte dit ruimschoots goed door het verwerven van een nieuwe groep kie zers, die maar liefst 40 percent van haar huidige aanhang vormt. Het on derzoek wijst uit, dat hiervoor vooral aansprakelijk is een stuivertje wisse len met de P.v.d.A. Ook dit was op 15 feburari jl. een landelijk ver schijnsel. Op grond van de bij het Zwolse ver- kiezingsonderzoek gevonden resultaten is het mogelijk enige uitspraken van algemene aard te doen. >5 ■mmm -'-4 t/x p-vl De eerste conclusie die wij zouden willen trekken is, dat de beweging op politiek gebied die de laatste jaren in het Nederlandse volk is ontstaan, nog niet tot rust is gekomen. Twee dingen zijn hier nog over op te merken: de beweging gaat snel en zij is constant. Snel, omdat de beweging steeds van de grote partijen af gericht is. Ogenschijn lijk zou men geneigd zijn te zeggen, dat de richting waarin de kiezers zich bewogen hebben minder constant is. Eerst een beweging naar de Boeren partij, vervolgens naar D'66. In beide gevallen was er echter van onbehagen sprake. Voor hen die aan hun onbehagen ui ting willen geven, is D'66 een goed al ternatief geweest naast de Boerenpar tij. Hiermee hangt samen dat D'66 ook een aantrekkelijk alternatief was voor vele jongeren die voordien slechts de Boerenpartij hadden om een stem uit te brengen die afweek van het tradi tionele patroon. En tenslotte is D'66 een aanvaardbaar alternatief geweest voor hen die wel uit een confessione le partij wilden stappen, maar er door allerlei oorzaken niet toe konden ko men PvdA of VVD te stemmen. Zoals het er nu uitziet is D'66 een zweep voor de traditionele partijen om zichzelf en het kiesstelsel te herzien. Alleen als zij hiertoe overgaan wordt de toekomst interessant. Doen zij het niet, dan is gemakkelijk te voorspellen wat er gaat gebeuren. D'66 wordt een macht van betekenis, gaat in 1970 de gemeenteraden binnenstromen en vormt in 1971 bij de kamerverkiezin gen het enige duidelijk alternatief voor een verouderd en uitgewerkt politiek systeem. Komt er onenigheid tussen de regeringspartners dan gebeurt dit laat ste reeds bij vervroegde verkiezingen. Als we dan nog iets willen zeggen over de richting waarin de hervor ming van ons partijwezen zich zal die nen te voltrekken, moet in de eerste plaats gewezen worden op de tendens tot deconfessionalisering. Een partij- hervorming die hier geen rekening mee houdt, is tot mislukking gedoemd. Wij kunnen het politiek gebeuren niet losmaken van wat er verder in de wereld en ook in ons land gebeurt. Een vernieuwingsbeweging zoals in de r.-k. kerk gaande is, kan niet gene geerd worden. De kiezers doen dit niet, de partijleiders mogen het ook niet doen. Voorts zullen de alternatie ven die de kiezers worden aangeboden zeer duidelijk moeten zijn. Voor sub tiele onderscheidingen of halve maat regelen zijn de mensen niet erg ont vankelijk. Niet alleen de band tussen kiezers en partij is losser geworden: er zijn ook aanwijzingen dat de verhouding tussen een partij en haar leden ver andert. De partijen zullen moeten af stappen van een strakke organisatie, niet meer optreden als een vereniging, maar als service-instituut. De relatie kiezer-gekozene is belangrijker dan de verhouding leiding-leden, ofschoon er tussen beide wel een verband bestaat. Dat is de voornaamste les van Zwolle. 1. Officiële uitslag in de zes en- quêtewijken, vergeleken met de uitslag van het onderzoek in deze wijken, in percenten van alle uit gebrachte stemmen. -Til

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 13