NAAR KNOKKE MET WILLEM t NERVOSITEIT OP DE GALERIJ VAN DE MINSTRELEN R UIMTE- PRAAT (Het legt je zeker geen windeieren!) JORDAAN HERLEEFT TWEETALIGHEID Erbij Patricia Paay Connie Vink Jerry Rix Marianne Delgorge A ndy Star Onder leiding van regisseur John van de Rest is de VARA begonnen met de opnamen voor een documentair volkstoneelstuk, dat in het najaar zal worden uitgezonden. Als uit gangspunt is het boek ,,De Jordaan" van Is raël Querido gekozen. Dit boek, dat een rea listische en humoristische schildering van het leven in de Amsterdamse jodenbuurt geeft, verscheen in 1924. Later werd het door Her man Bouber voor het toneel bewerkt. In de studio's te Hilversum is de oude, he laas verdwenen volksbuurt compleet gere construeerd. De VARA kondigt deze spel- documentaire aan als een „monsterproduktie", waarin zoveel mogelijk de sfeer van het ver dwijnende volkstoneel wordt benaderd. Hoofdpersoon in het stuk is een blonde juf, die in een bordeel verzeild dreigt te raken, maar zich daar met hand en tand tegen verzet. Ondanks dit rauwe realisme neemt de humor een voorname plaats in het geheel in. Er wer ken ruim dertig artiesten aan mee, onder wie Enny Molsde Leeuwe, Jenny Arean, Jan Blaaser, Rien van Nuenen en Piet Römer. De Ierse televisie maakt in de loop van deze maand opnamen voor een grote documentaire over de tweetaligheid. De Ierse televisieploeg opereert ook in Ne derland en wel speciaal in Friesland. Er zal ruime aandacht worden besteed aan de Friese beweging, de Friese literatuur, de tweetalige school enz. TOT VOOR KORT was het niet mogelijk, tot op enige hon derden meters nauwkeurig te zeggen hoever Washington van Amsterdam ligt. Het gebruik van kunstmatige satellieten zal ons ook op dit punt wijzer ma ken. De cartografie steunt op de landmeetkunde en van de land meetkunde wordt onze landge noot Willibrord van Royen (alias Snellius) wel de vader genoemd. Hij leefde van 1597 tot 1626. SNELLIUS gebruikte als eer ste een „driehoeksnet" om de af stand tussen twee plaatsen (Alk maar en Bergen op Zoom) zo nauwkeurig mogelijk te bepalen. Hoekpunten van de driehoeken waren de spitsen van kerktorens van tussenliggende plaatsen. Willem Duys Door in Alkmaar en Bergen op Zoom ook de poolshoogte te be palen (waardoor hij het verschil in geografische breedte tussen die twee plaatsen leerde ken nen) kon hij nu de ware grootte betrouwbare methode geweest om de driehoeksmetingen in twee ver uiteenliggende conti nenten aan elkaar aan te passen. OOK HIER helpen kunstma- NIEUWE SATELLIET HELPT AARDSE LANDMEETKUNDE van de omtrek der aarde bere kenen, althans bij (naar onze begrippen) grove benadering. Maar doordat op zee vaste punten als kerktorens e.d. ont breken is er tot in onze tijd geen tige satellieten. De eerste die voor dit doel is ontworpen is de Amerikaanse Pageos (passieve geodetische satelliet), die in 1966 is gelanceerd. Het is een grote ballon, als de Echo. Zijn schijn sel (weerkaatst zonlicht) is hel der genoeg om gelijktijdig te kunnen worden gefotografeerd door twee camera's, die 4000 ki lometer van elkaar zijn opge steld. Op elk der foto's verschilt de positie van de satelliet ten op zichte van de sterrenachter grond; daaruit is die positie te berekenen. De posities van de camera's zijn bekend, zodat sa telliet plus camera's samen een gigantische driehoek vormen, waarvan men nu de zijden kan berekenen. Zo krijgt de cartografie een wereldomspannend driehoeksnet in handen er zijn 41 waarne mingsstations waarmee voor het eerst de afstand tussen twee continenten nauwkeurig te be palen is. MflPRLEM, i£iO EN Uitrecht sOUDtWflTEI GOUDA DORDRECHT-/ ZALTBOMrfÉl- VVILLEMSTRD BREDA BERGEN OP ZOOM S (Van onze radio- en televisiemedewerkster) De zenuwen regeren in Knokke, sinds gisteravond het beroemde (sommigen spreken van: beruchte) Knokke-songfestival begonnen is. Ploegleider Wilem Duys is met zijn vijf pupillen: Patricia Paay, Connie Vink, Marianne Delgorge, Jerry Rix en Andy Starr ontstellend hard bezig geweest met het bijeenzoeken van een geschikt repertoire en met het instuderen daarvan. Want het is belangrijk om een goed, zo niet het beste figuur te slaan in Knokke: het is een uitstekend visitekaartje, voor beginnelingen een prachtige introductie en voor menigeen een wegwijzer naar een wat internationaler carrière. land en speciaal het zuiden doet echt niets voor Janneke. We zijn wat dat betreft voornamelijk, ook wat de radio en tv betreft, aangewezen op Duits land. Dat is ook de reden dat Janneke onlangs een plaatje in het Duits heeft gemaakt, dat voornamelijk in Duits land wordt verkocht. En wat de finan ciën betreft: ik zie niet in waarom de afstand van Groningen tot welke plaats in ons land dan ook te duur zou zijn wat vervoerskosten betreft, ter wijl de radio en tv toch niets anders doen dan ontzettend dure buitenlandse artiesten naar Nederland halen, alsof dat nota bene niet handen vol met geld kost. Daarmee vergeleken kost onze Janneke toch echt helemaal niets". Janneke is inmiddels 16 jaar geworden, en, zoals haar vader ons verzekerde: „het kind heeft alleen nog maar aandacht voor haar werk, aan de liefde denkt ze nog niet". Martine Bijl heeft een wat moeilijk jaar achter de rug. Na Knokke is ze niet meer naar het gymnasium terug gegaan. Ze heeft dan ook geen eind examen gedaan. In plaats daarvan is ze naar het conservatorium gegaan en is daar tot op vandaag de dag nog steeds bezig zang- en gitaarstudie te volgen. Lange tijd is ze uit de roulatie geweest wegens ziekte. Het vak eiste eigenlijk te veel van haar. Ze is in totaal sinds Knokke driemaal voor de tv opgetreden, waarvan eenmaa' met een eigen programme en eenmaal in een TROS-show. Er is in dit jaar een tweede langspeelplaat van Martine uit gekomen. Daarop hoort men een ande re Martine: dieper en wat rijper. Ronnie Tober maakt het geweldig. Knokke is voor hem inderdaad een soort internationaal paspoort gewor den. Om te beginnen heeft Ronnie als direct resultaat van Knokke deelgeno men aan het songfestival in Sopot in Polen. Het gevolg daarvan was dan weer een grote tv-show in februari in Polen. Dan is er verder een optreden geweest in de Nina en Frederik-show, een optreden in de Catharina Valente- show; de AVRO heeft Ronnie een aan bieding gedaan om een aantal tv- shows te maken voor het komende winterseizoen; Ronnie heeft tevens in Zandvoort zijn eigen nachtclub ge opend, en de plaatjes lopen nog met de regelmaat van een klok van de band. In Duitsland is Ronnie verschil lende keren te gast geweest: hij heeft er voor de Bavaria samen met Corrie Brokken, Ramses Shaffy en de Shephards een kleuren-tv-opname ge maakt. In München heeft hij nog deel genomen aan een internationaal radio programma, hij heeft voor de Bavaria verder met de Belgische zangeres To- nia een kwartier musicals gezongen voor de tv, en binnenkort zal hij in Duitsland optreden in de Gilbert Be- caud-show. „Knokke heeft mij een enorme duw gegeven in de richting van een internationale carrière, en dat toch zonder dat ik veel buitenlandse plaatjes heb gemaakt", zegt hij Wat Knokke voor de nieuwe ploeg gaan brengen, is natuurlijk nog een grote vraag. Het hangt in de eerste plaats af van de plaats welke Willem Duys met zijn groep kan veroveren. Het hangt ook af van de contacten die men daar weet te leggen. In ieder geval is voor velen uit deze groep een nationale bekendheid al heel wat meer dan ze op het ogenblik hebben Per slot zijn. de meesten pas aankomende talenten, die hun talenten op het ge bied van de lichte muze nog geheel moeten bewijzen. Gissingen hierover te maken is nutteloos, want helaas is het in Knokke nog steeds zo geweest dat het niet alleen aankomt op ar tistiek kunnen wat de beoordeling be treft, maar het is ook een kwe: tie van merkwaardige, soms wat chauvi nistische politiek die er bedreven wordt. Vorig jaar, u herinnert het zich wel licht nog, werd ons land vertegen woordigd door Margie Ball, Karin Kent, Janneke Peper, Martine Biil en Ronnie Tober. Wat zijn nu voor hen de tastbare resultaten van Knokke geweest? Welnu: die vallen niet tegen. Het reisje naar Knokke legt de jonge minstrelen nooit windeieren. Deze omstandigheid zal de ploeg van dit jaar sterken in haar lange uren Karin Kent heeft een goed jaar ge had. Eigenlijk is ze pas in Knokke een beetje bekend geworden, ondanks het feit dat ze toch al wat langer in ons land werkte. Tot nu toe is het een nationale carrière geweest, maar er is nu kans dat Karin haar vleugels gaat uitslaan naar het buitenland: in okto ber zal zij voor de Duitse tv in Ham burg een opname krijgen. Voor de rest werkt Karin op het ogenblik bijna avond aan avond in het land op show avonden en dansfestijnen. Ze heeft het in ieder geval op het ogenblik zo ver geschopt dat ze „verkocht" wordt met een eigen trio en ze dus niet afhanke lijk is van „slechts" een pianist die ze van tevoren nog nooit gezien heeft. Binnen enkele weken zal er van haar een nieuw singletje uitkomen. Het wordt een nummer dat vertaald is uit het Italiaans. Margie Ball werkt ook bijzonder hard op het ogenblik, voornamelijk ook in het eigen land. Voor haar is er ook nu een klein buitenlands succesje uit de bus gekomen: de Poolse tv heeft Margie een opname aangeboden die zal plaatsvinden op 6 augustus aan staande. Marige heeft in die tussentijd haar HBS afgemaakt en zoekt op het ogenblik samen met haar manager, Herman Stok, naar een nieuw reper toire. Aan het eind van de zomer gaat Margie haar eerste langspeelplaat op nemen: kerstliedjs. Dat idee is overi gens niet zo vreemd: in de voorbije kersttijd is Margie een keer opgetre den in de Grote Kerk in Den Haag en haar succes was daar van dien aard dat er van verschillende kanten is gevraagd om een dergelijke gram mofoonplaat. Janneke Peper heeft het eigenlijk niet zo gemakkelijk. Het is voor haar een beetje moeilijk om aan de slag te komen, wat door sommige mensen ge weten wordt aan het feit dat zij te ver weg zit. Haar vader, die tevens haar manager en woordvoerder is, zei ons: „Janneke maakt op het ogenblik veel in Duitsland. Wat het eigeh land be treft: daar ben ik helemaal niet te vreden over. In het noorden treedt ze regelmatig op, maar de rest van het

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 15