De wind kan niet lezen HAAR JOURNAAL EXPOSITIES OVER SIERADEN EN DANSEN ^^ngestipt RECHTER TIE EN HET ANDERE ZWAARD POLLE, PELLI EN PINGO RAMMETJE FOK I iik' Ons vervolgverhaal Koken Italië weer open voor kalveren uit Nederland PANDA EN DE BOZE WARAPURI-DIAMANT ®;ft^Wmê fes» MM I op zon De verpakking is geen koelkast ZATERDAG 8 JULI 1967 19 z Een romantisch verhaal door Richard Mason Huisvrouwen en analfabetisme Zeep uit de kraan Kees Stip Eén miljoen zesentwintig,. A, 'SmwM «PP8 W&'V 1 88) Hij scheen zich langzaam achter waarts te bewegen, zijn benen vouw den zich dubbel en hij viel onder steboven. De wagen slingerde, toen de Sikh het gaspedaal intrapte. We begonnen wild de andere kant uit te manoeuvreren en zwaaiden zigzag over de weg, en tegelijkertijd klonk het dodelijk geknetter van een ma chinegeweer. De voorruit werd ver nield en het stuurwiel draaide rond in de handen van de Sikh. Toen hel de de wagen naar achteren, over de wegrand en ik dacht, dat we al lemaal in het ravijn zouden storten. Ik hoopte het, want de klap zou in enkele ogenblikken voorbij zijn. Maar de voorwielen bleven aan de weg hangen. De motor pruttelde en sloeg af en we bleven staan zoals we stonden. Onmiddellijk kwamen er kleine kaki gestalten met geweren en bajonetten op ons toegerend. Mijn eigen revolver was op de vloer van de wagen gevallen. Ik zocht er met één hand blindelings naar, maar ik wist dat het te laat was. De majoor vuurde in het wilde weg één schot af. Toen zagen we een dozijn flik kerende lemmeten, die dreigend door de ramen werden gestoken, en even veel wazige gezichten. Ik verwachtte niet anders dan dat ik het staal in mijn lichaam zou krijgen, maar toen ik was uitgestapt en op de helling stond, was het al leen maar de kolf van een geweer, die me tegen het voorhoofd trof, ik veronderstel als een soort van waar- schuwingssaluut, had genoeg om mij een ogenblik te versuffen. Toen ik bij mijn positieven kwam en weer helder genoeg van hoofd was om alles in me op te nemen, zag ik dat de Jappen bezig waren, de wagen op de weg te duwen. Een van hen, een soldaat, stond vlak bij me met een bajonet. Ik bewoog een hand en dadelijk schudde hij dreigend met de bajonet. Zijn ogen schitterden vu rig en zijn tanden waren half ont bloot. Hij zag er ruw en gezet uit, evenals de boerentypes, die ik in het fort van Caspore had gezien, maar zijn gelaatsuitdrukking toonde niets van de vrij aandoenlijke, glim lachende filosoof, omdat hij hier de macht in handen had. Hij keek grimmig en was op zijn hoede, be reid om toe te steken als het zijn plicht was. Er was één officier onder hen. Toen hij klaar was met zijn instruc ties voor het blokkeren van de weg met de auto, gaf hij twee soldaten bevel ons weg te leiden. We werden alle drie bij elkander geduwd en de bajonetten werden in onze rug ge zet om ons te wijzen, welke weg we moesten inslaan. We liepen de steile berm op en de wildernis in. Er was een pad door het dichte struik gewas en we volgden het achter el kander, de majoor voorop met lang zame, slepende tred. Hij liet het hoofd hangen van louter uitputting en schrik. Nu en dan keek hij over zijn schouder naar me en ik merkte op, dat zijn gezicht oneindig meer verwilderd stond dan twintig minu ten tevoren. Hij zag er uit als een veroordeelde, die zich naar het scha vot sleept. Ik zei met gedempte stem tegen hem: „Dit is het einde nog niet". Hij keek vermoeid achterom en gromde, en een van de soldaten schreeuwde ons in blakende dienst ijver toe, dat we vlugger moesten opschieten. Maar ik kon horen, hoe die twee enkele meters achter ons te gen elkander praatten, al kon ik al leen maar wat brokstukken opvan gen. Hoewel ze deden, alsof ze een soldateske toon aansloegen, wist ik, dat ze een en al opwinding waren. „Het zijn waarschijnlijk hoge of ficieren, als ze in zo'n wagen rijden", zei de een. „Als dat zo is, zullen we zeker ge prezen worden". „Wie heeft het eerste schot ge lost?" „Kusano". „Zou je niet willen dat jij 't was?" „Het zou mooi zijn als we zo'n prachtig schot konden lossen, maar.maar. „Misschien moeten we wel schie ten, als ze proberen te ontvluchten". „Maar ze hebben ze liever levend. „Ik zou graag iets van ze hebben een souvenir". „En ik zou graag de hoed van die Indiër willen hebben". Enkele minuten later werden ze koelbloediger. Een van hen porde de Sikh met de bajonet in zijn rug, ogenschijnlijk om hem tot spoed aan te manen, maar ik geloof dat hij het alleen deed om te zien wat er zou gebeuren en omdat ze vonden dat ze zich wat agressief moesten to nen. In plaats van zijn schreden te verhaasten, bleef de Sikh midden op het pad staan. Hij keerde zich met een ruk naar hem om en liet een scheldwoord in het Hindoestani horen. De soldaat achter hem sprong opzij en richtte zijn bajonet op hem, terwijl hij hem kwaadaardig beloerde. Hij begon in het Japans te roe pen: „Vooruit loop wat vlugger!" maar de Sikh bleef trots en volstrekt niet onder de inclruk staan. Ik was bang dat er moeilijkheden zouden ko men en daarom zei ik tegen de sol daten: „Het was niet nodig, hem aan te raken". Het feit dat ik Japans sprak, over blufte hen volkomen. Ze staarden me verbijsterd aan. „Spreekt u Japans?" „Een beetje". „Spreken de andere twee het ook?" „Nee". „Zeg tegen de Indiër, dat hij moet doorlopen". Ik zei het hem en we trokken weer verder, maar deze keer liep ik vlak voor de Japanners, omdat ik met hen wilde praten. „Het was heel slim, ons op die ma nier op de weg te pakken te nemen", zei ik. „Er wordt geen vervoer meer door gelaten". „En wat hopen jullie nu te doen?" „De Japanezen gaan Imphal ver overen". „Hoe weet u dat?" „Dat is ons gezegd". „En wat gaan jullie met ons doen?" „We brengen u naar het hoofd- cwartier en verder weten we niet wat er met u gebeuren zal". (Wordt vervolgd.) In de vakantietijd komt men er eer der toe eens tentoonstellingen in ande re plaatsen te bezoeken. In Rotterdam en Leiden worden deze week exposities geopend die voor de vrouw ook inte ressant zijn. Het Rotterdams Museum Boymans - van Beuningen aan de Mathenesserlaan 18-20 brengt een tentoonstelling van „Moderne Sieraden" door schilders en beeldhouwers. De Tuinzaal van het mu seum staat tot en met 13 augustus open voor werken van ondermeer Arp, Berro- cal, Calder, Consagra, Dali, Duhuffet, Ernst, Fontana, Giacometti, Gonzalez, Hartung, Jacobsen, Landuyt, Lichten- stein, Lipchitz, Mastroianni, Mirko, Ne- le, Nevelson, Penalba, Picasso, A. en G. Pomodoro en Tajiri. De tentoonstelling kwam tot stand in samenwerking met het Museum of Mo dern Art in New York en het Hessi- sche Landesmuseum in Darmstadt. De openingstijden van het museum zijn maandag tot en met zaterdag van tien tot vijf uur, zr.ndag van elf tot. vijf uur en woensdagavond van half acht tot tien uur. Het Stedelijk Museum De Lakenhal in Leiden opent vrijdag 7 juli de exposi tie „Dansen toen en nu". Deze ten toonstelling wordt gepresenteerd in het kader van het zesde Internationaal Volksdansfestival dat de Nederlandse Volksdansvereniging „Nevo" houdt en duurt tot en met 6 augustus. Er zijn weergaven te zien van dansen Een zonnekoker die bij helder zonlicht twee liter water in 22 minuten aan de kook brengt, is ontwikkeld door het Nationaal Natuurkundig Laboratorium van Israel. Het apparaat bestaat uit twaalf holle spiegels met een doorsnee van dertig centimeter op een ijzeren frame. De spiegels weerkaatsen het zonlicht tegen de bodem van de kook pan. Het instrument kost tien tot twaalf dollar en kan gemakkelijk worden op geborgen in opgevouwen toestand. Het toestel is al beproefd in de Negev-woes- tijn. „Help de analfabeet-huisvrouw" is de titel van een gids voor het tot stand brengen van klasjes voor vrouwelijke analfabeten in de Verenigde Staten. De gids is uitgekomen dankzij het natio naal bestuur van de Christelijke Jonge Vrouwen Associatie in Amerika. De gids wijst erop dat ongeveer één op de elf personen van 25 jaar en ouder in Amerika minder dan vijf jaar naar school is geweest en waarschijnlijk niet in staat is zelfs verkeerstekens en een voudige instructies te lezen. Het boekje geeft tips voor het opsporen van verborgen analfabetisme en voor het aantrekken van vrijwillige onder wijskrachten. In vier grote steden zijn al proefprojecten uitgevoerd. uit oude en huidige tijden, van verre en nabije landen. Een wereld van be weging is vastgelegd in werken van beeldende kunst, in woord en dans- schrift. Er zijn foto's en kostuums over ritueel, magie en strijd. De Lakenhal is open van tien tot vijf uur, zondag van één tot vijf uur, de toegang tot de expositie is gratis. ONDER DE OVERVLOED aan le vensmiddelen in de supermarket zijn heel wat voorverpakte en verpakte produkten. Voor het verpakken ge bruikt men in hoofdzaak plastic en cellofaan. Deze verpakkingsmiddelen mogen niet schadelijk zijn voor de ge zondheid. Van hogerhand zijn de ei sen voorgeschreven, waaraan ze moe ten voldoen. Deze eisen'zijn o.a. vast gelegd in het algemeen besluit van de warenwet. Zo wordt bijvoorbeeld voor vers waren en kaas worden verpakt in vlees een folie gebruikt, die zeer sterk zuurstofdoorlatend is. Gesneden vlees een plasticsoort, die luchtledig gezo gen kan worden. Veel mensen denken dat de plastic- of cellofaanverpakking een garantie is voor een blijvend vers produkt. Dat is beslist niet zo! Ze biedt hoogstens bescherming tegen bacteriën en stof van buitenaf; tegen licht en uitdro ging. Ze maakt het o.a. ook mogelijk een product in een bepaald gas, bij voorbeeld stikstof te verpakken. DE VERPAKKING KAN echter niet voorkomen, dat de bacteriën, die in het voedingsmiddel aanwezig zijn, zich vermenigvuldigen. De verpakking maakt het produkt dus niet houdbaar. Alleen koeling stelt paal en perk aan de vermenigvuldiging van de bacteri ën en alleen verhitting kan ze doden. De eisen, waaraan een verpakkings middel voor een bepaald produkt moet voldoen, maken natuurlijk, dat u het naderhand maar niet zonder meer voor andere produkten kunt gebrui ken. Bent u zuinig met oude verpak kingen, bedenk dan dat u in dat plas tic of cellofaan alleen hetzelfde pro dukt als er oorspronkelijk inzat kunt verpakken. Uw goede bedoelingen zou den weieens averechts kunnen uitko men en het levensmiddel zou op z'n best smaak en reuk verloren hebben, maar misschien bovendien bedorven zijn. Aluminiumfolie is ook een van die verpakkingsmiddelen waaraan grote kwaliteiten voor het bewaren van snelbedervende produktan worden toe geschreven. Maar ook voor produkten in aluminiumfolie geldt: alleen koeling maakt het bewaren voor korte tijd mogelijk. Aluminiumfolie scheurt gemakkelijk en kan daardoor bij een herhaald ge bruik wel eens onvoldoende afsluiten. Dat daardoor zelfs met koeling de kwaliteit en versheid van het produkt verloren gaat, spreekt vanzelf. Dit meisje in badpak is Minou Drouet, eens een Frans wonderkind dat op zeer jeugdige leeftijd gedichten schreef. Over die gedichten was destijds heel wat te doen, men beweerde dat de pleegmoeder van Minou de eigenlijke dichteres was. Maar Minou is volwas sen geworden, zij werkt in een zieken huis, zingt liedjes bij een gitaar en heeft nu meegedaan als mannequin aan een badpakkenshow. Het bijzon dere van de badpakken is dat zij slechts vijf gram wegen en in drie minuten droog zijn. Een douce-installatie die behalve heet en koud water ook, door een af zonderlijke leiding, vloeibare zeep ver strekt wanneer men een derde kraan die op het buizenstelsel is gemon teerd, opendraait, is het nieuwste op het gebied van douchecel-voorzienin gen. Wie er last van heeft, dat bij het douchen water over de rand van de douchebak spat door de beweging van het losse gordijn, kan zich nu een douchegordijn aanschaffen dat in feite een vouwwand is en dat de ruimte afsluit. Het bestaat uit een aluminium raam, bespannen met kunststof, dat boven en beneden over de rand van het bad over ëen roede loopt en als een jaloezie in elkaar "kan worden ge schoven. Papieren badhanddoeken hand doeken van cellulose en kunstvezel zijn nu ook al zo vervolmaakt dat ze gewassen kunnen worden. In Ameri kaanse hotels worden ze evenwel na gebruik weggegooid, omdat het veel te duur is ze te laten wassen. De KLM is boven jan. Met de winst van de laatste twee jaren is een tekort van 152 miljoen gulden weggewerkt. Het bedrijf beschikt nu zelfs over een kapitaaltje, groot genoeg om er een klein luchtvaartonderneminkje mee te beginnen. De blauwgestreepte staart vlakken die voor kort nog als schuld bekentenissen langs het zwerk zwier den, hebben weer het karakter gekre gen van verzilverde reischeques. Langs alle hemelsbreedten trekt Nederland weer een credietwaardig gezicht. Er zijn duizend sterke verhalen die aantonen hoezeer ons nationaal gezicht afhankelijk is van onze nationale lucht vaartmaatschappij. Omdat u ze alle maal kent, geef ik u hier verhaal nr. 1001. Het begint in een nacht waarin een ondernemend landgenoot in het oerwoud verdwaalde en terechtkwam tussen regelrechte wilden. De kookpot stond daar bij wijze van spreken nog in volle bloei en als er gesproken werd van soep uit een pakje werd er een troepenpakje bedoeld. De kok was dan ook snel ter plaatse om de gast te keuren. Hij werd voorlopig afgekeurd en kreeg dagelijks voedzame maaltij den met veel kruiden voorgezet, die hem echter niet smaakten. Intussen deed hij zijn uiterste best duidelijk te maken dat hij behoorde tot een natie die van oudsher met spiegeltjes en kra len zeer veel had bijgedragen aan de cultuur van primitieve volken. Met de verf waarmee zijn gastheren zich be schilderden slaagde hij erin de leeuw uit het Nederlandse wapen af te beel den, waarop hij dadelijk eer. escorte jagers meekreeg om zo'n beest te ver schalken. Waarschijnlijk dachten ze dat een dier dat zichzelf de lippen af likt wel bijzonder lekker moest zijn. De expeditie mislukte echter en de kookput pruttelde reeds, toen onze kunstenaar voor de dag kwam met een in blauwe tinten geschilderd em bleem van de KLM. Dadelijk trad er een man naar voren die een opgewon den betoog begon, waarop zijn stam genoten zich tegelijkertijd op de over al rondkakelende kippen stortten. Het bleek dat deze bevoorrechte eenmaal met de KLM had gevlogen en daarbij zo'n smakelijk toebereide kip had ge geten, dat hij jarenlang vergeefs naar het recept had gezocht. De Nederlan der verschafte het hem door de kook pot leeg te laten gooien en de kippen aan het spit te braden. Hij kwam kip lekker thuis. Ik boekstaaf dit als hulde aan de maatschappij die zoveel heeft bijgedra gen aan het batig saldo van de Neder landse naam. Zelfs met een nadelig saldo van 152 miljoen. Naar uit Rome is vernomen, heeft de Italiaanse minsterie van volksgezondheid officieël bekendgemaakt, dat Italië weer open is "voor de invoer van kalveren en kalfsvlees uit Nederland. temberg) naar huis vertrokken met één lege plaats: de 53-jarige C. M. van Beeck uit Moergestel is sinds woensdag spoor loos verdwenen. De politie heeft hem niet kunnen vinden. Een andere reiziger, de 65-jarige Th. Heynen uit Geldrop, die men sinds dinsdag niet meer had gezien, werd donderdag in Grötzingen ontdekt. 12. Aal de Glibber was helemaal niet te spreken over de domheden van zijn makker en het duurde ook niet lang of er ontstond een meningsverschil in d* struiken waar ze zich verstopt hadden. „Hoe aar dig toch", sprak Jollipop, die Panda hielp met het verwisselen van een lekke band. „Daar is een natuur gebeuren! Ongetwijfeld een hert, dat van de blaadjes knabbelt of een wild zwijn dat zich wast „Denk je?" vroeg Panda twijfelend. „Ik hoop dat het geen dolle olifant is, die op ons loert. Maar gelukkig is de lekke band al verwisseld. We kunnen weer verder rijden Jollipop!" Ze stapten in en al spoedig had de auto de plaats des onheils ver achter zich gelaten. „Ik dacht dat ik iets hoorde wegrijden!" zei Aal tussen enkele klappen door. „Stop eens even met dat ge timmer op m'n hoofd Ja zie je wel! Ze zijn er vandoor! En onze Warapuri-diamant ligt nog steeds achterin die kar! We moeten ze achterna! Kom mee!" feew MILJOEN VUFEWTVylMTIó, NOU, DAT IS TOCH PRACHTIG.' DAT IS BESLIST EEN WERELDRECORD! NEE HOOR, IK HEB MAAR 26 KEER GESPRONGEN - IK 8E6IN ALTIJD BIJ EEN MILJOEN, DAT KLINKT BETER 23. Tsjiao Tai is Hoe Ta-ma naar bui ten gevolgd om het uit te knokken. Een paar nieuwsgierigen leunen afwachtend .egen de stadsmuur. In deze achterbuurt is een vechtpartij een goedkoop en geliefd vermaak. Tsjiao Tai begrijpt dat het erop of eronder is. Hoe Ta-ma is even groot als hij, maar zwaarder. Hij ziet er naar uit dat hij heel wat robbertjes gevochten zeeft en 'n geducht tegenstander is. Tsjiao Tai begint met een hevige slag naar Hoe's kaak, die Hoe echter, dopr snel te zwen ken, op zijn schouder weet op te vangen. Hoe reageert met een keiharde elleboog stoot, die Tsjiao Tai pijnlijk in zijn maag streek treft. Dan grijpt hij hem vast om zijn middel. Nu is het oppassen. Als het om worstelen gaat, zou Hoe wel eens de sterkste kunnen blijken, zijn groter lichaamsgewicht werkt in zijn voordeel. Onverhoeds geeft Tsjiao Tai zijn tegen stander een formidabele dreun op het lin keroog, dat meteen dicht zit. Hoe moet loslaten. Beide mannen ademen zwaar. Nog voor Tsjiao Tai een nieuwe uitval kan doen, treft de vuist van Hoe hem ah een moker op zijn borst. De slag is heel hard aangekomen en Tsjiao Tai wankelt achteruit. Plotseling begrijpt hij dat hier zijn kans ligt. Hij doet of hij al uitgescha keld is. Nu zal Hoe zich blootgeven. 876. Karo en Tutu gaven elkaar een knipoogje. Ze begrepen wel, dat Bram er een bedoeling mee had om de boeven te vertellen, dat hij een kist met gouden kazen aan een jonk had afgeleverd. En het werd hun duidelijker, toen Bram er aan toevoegde: „De naam van die jonk ken ik niet, maar ik kan de schuit wel aanwijzen". „Dan gaan we er heen, als het don ker is", zeiden de anderen en dat was precies, wat Bram wilde. Want buiten zou hij meer kans krijgen om te ontsnappen dan hier in het waarzegsterstentje. Zwaar viel de nacht over de haven, waar de eigenaardig gevormde jonken dobberend op nieuwe opdrachten wacht ten. Over de steiger slopen donkere gestal ten: Bram en de boeven, die in de duis ternis nauwelijks zichtbaar waren. „Wijs nu de schuit maar aan", klonk het Bram tegemoet. En dat bracht hem in een moeilijke positie! Het hele ver haaltje had hij immers maar verzonnen.

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 19