Voor ons houdt de paus op als primaat te functioneren RUIGOORD «1 Gevangene klauterde in Haarlem naar de vrijheid Biafra meldt Nigeriaanse successen in burgeroorlog morris N S U een dorp dat verdwijnen moet HET WEER Benzine weer 2 cent duurder lsoir won orgelconcours Ontsnapping uit gebouw van rechter-commissaris UNIE VAN R.-K. STUDENTEN Zondag weer wat zon Scherp protest tegen celibaatsencycliek yyHet was een handige jongen Huurlingen leiden federale troepen J eugdwerk-bestuur geschokt door plan van directeur CH RISTIAANSE P R I N Z 52e JAARGANG NUMMER 210 ZATERDAG 8 JULI 1967 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuicten. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Tel. adm. 15437, chef bezorging tot 7 u. 10519. Tel. red. 15389, na kantooruren 02560-6484. Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V. Hoofdredacteur: Jos L. LodewijJu Adj. Hoofdredacteurs E. Koning WAsMüïM HE ttfENOTKMER GOWLUtT Mi HM' DAGBLAD VOOR MMUIDEN Verschijnt dagelijks, beh. zon- en feestdagen. Abonnement bij vooruitbetaling, 12,35 per kwartaal, 13,85 franco per post, 95 cent per week. Losse nummers 25 cent. Giro rekening IJmuider Courant no. 129288. Directeur: Mr. H. C. van der Mije rnmmm ft VERDER IN ERBIJ: Songfestivalien in Knokke Zwolse kiezers aan de tand gevoeld Benjamin Brittens „War Requiem" Spelrubrieken en kinderlectuur Morgen weer zon Aan het strand mmmm Het woord is aan In Deventer 15 JULI: OPENING BONTMODEHUIS DICK BARTELS N.V. CARROSSERIEFABRIEK SUEDE - NAPPAJASJES Fa. Gebr. JAK TOYOTA DEALER COIFFURES DE VRIES GARAGE KOSTER ZWIER IJmuider Courant (Van onze weerkundige medewerker) Na een week van fraai zomerweer pas seert vandaag een storingsfront met wat lichte regen. Later komen er weer op klaringen. Een beetje regen is voor vele weilanden en tuintjes zeer welkom. Een rug van hogedruk zorgt zondag voor zon nige perioden. De matige zuidwestenwind zal wel iets koelere lucht aanvoeren, waar in de temperatuur in de buurt van 20 gra den zal liggen. Een iets wisselvalliger weertype dus, maar het gunstige karak ter van het zomerweer zal nog niet noe menswaardig worden verstoord. Weerrapporten 1, 2 Agenda van IJntond en Haarlem 2 Uit het binnenland2, 7 Buitenlands nieuws 3 Van Dag tot Dag3 Achtergrond 3 Kerkdiensten 4 Uit stad en omgeving ..4,3, 7 In de Vishal en op zeeS Kunst 6 Radio en tv 6 Economisch nieuws 8 Scheepsberichten 8 Beurs 8 Sport 9 Erbij 11-17 Ferdinand 18 Feuilleton 19 Beeldverhalen 19 Luidsprekers 4 Dit nummer bestaat uit twintig pagina's waarin opgenomen „Erbij" Verwachting van het K.N.M.I., geldig van zaterdagavond tot zondagavond opgemaakt te 11.15 uur. Morgen op de meeste plaatsen droog weer met zonnige perioden, vooral aan zee. Matige, morgen overdag vrij krachtige westelijke wihd. Koel weer. Volledige weerrapporten op pagina twee. Het regenfront is vanavond voorbij. Morgen weer wat zon. Het kwik komt echter bij een zwakke tot matige zuid westelijke wind niet hoger dan 18 tot 19 graden. Zeewater 17 graden. Vooruitzichten: Wat wisselvalliger. Vandaag is het de vierde dag in vijf weken met overdag wat regen. (Van een onzer verslaggevers) De Unie van Katholieke Studenten in Nederland heeft naar aanleiding van de jongste encycliek van de paus en met het oog op de komende bisschoppenconferen tie een communiqué uitgegeven, dat o.m. het volgende verklaart: „In de discussies die de studenten in het kader van het pastoraal concilie dit jaar gehouden heb ben, blijkt het verplichte celibaat voor jongeren geen punt van discussie meer te zijn. Daar kan geen paus iets aan veran deren, zeker niet wanneer zijn bijdrage gesteld is in een taal en voortbouwt op vooronderstellingen, die tevengeefs een beroep doen op ons begrip en voorstel lingsvermogen." De benzine is vandaag als gevolg van de situatie in het Nabije Oosten wederom met 2 cent per liter duurder geworden. Ook de andere olieprodukten vallen deze keer on der de prijsverhoging. Tezamen met de ver hoging wegens de gestegen omzetbelasting is de benzineprijs in nog geen drie weken tjjd met 3,3 cent per liter in prijs omhoog gegaan. De reeks prijsaanpassingen waarvoor de minister van Economische Zaken gisteren zijn toestemming heeft gegeven is als volgt: petroleum twee cent duurder, evenals gasolie, huisbrand 1 en 2, dunne stookolie en autogasolie; voor dieselolie voor het wegverkeer een verhoging van drie cent; stookoliën: twintig gulden per ton; smeermiddelen: vijf cent per liter; vloeibare gassen: een cent per liter; bitumen: twintig gulden per ton en vliegtuigbrandstof drie cent per liter. Inmiddels hebben gisteren de grote olie maatschappijen in Rotterdam de problemen besproken rondom de moeilijke situatie met oliebevoorrading' ifL de wereld. Uit drukkelijk werd verklaard dat de prijsver hogingen zoals die voor vandaag zijn aan gekondigd niet in deze besprekingen be trokken waren. Voorts zegt het communiqué: „Er is reeds van diverse zijden op gewezen, dat deze encycliek zal blijken gezagsonder mijnend te werken. Het is met name hier om dat we gemeend hebben te moeten reageren. Deze encycliek is een nieuw bewijs dat de paus zich in alle oprecht heid en met hartstocht opwindt over za ken die ons nauwelijks de moeite waard schijnen en als details voorkomen. liet is de nuchtere constatering van een feit, dat een primaat, die niet boven een Italiaanse sexuele moraal uit kan denken (celibaat, huwelijksethiek) voor ons ophoudt als primaat te functioneren. Dit heet inderdaad gezagsondermijning, maar wordt voor onze ervaring steeds minder problematisch. Dezelfde tendens ontmoeten we helaas ook in onze Nederlandse kerk en in het pastoraal concilie. De eindeloze strukturele nonsens op het pastoraal concilie is het onvermijdelijk gevolg van een verkeerde en daarom vruchteloze denkbeweging. Dit alles wekt de indruk, dat het de kerk primair te doen is om haar eigen behoud. Maar het gaat toch in eerste noch in laatste instantie om de kerk als instituut. We stellen triest en neerslachtig vast, dat er dagelijks een grotere kloof ont staat tussen een kerkelijk denken en een denken, dat zich van die kerk moet distan tiëren, maar zich niettemin geïnspireerd weet door het evangelie. Daarom doen wij een dringend beroep op onze bisschoppen en allen die bij het pastoraal concilie zijn betrokken om alle zorg aan deze pijnlijke ontwikkeling te besteden. Laat het Nederlands pastoraal concilie een duidelijk getuigenis zijn, dat het de kerk niet om haar zelf maar om de wereld en de mens gaat. Conkreet vragen wij van onze bisschop pen dat zij naast hun verontwaardiging over een vermeende belediging van de paus ook openlijk uiting geven aan hun bezorgdheid over de groeiende onver staanbaarheid van het pauselijk spreken. Wij vragen hun solidariteit met de eerlij ke bedoelingen waarmee vele jongeren zich voor de kerkvernieuwing willen in zetten." (Van een onzer verslaggevers) ONDER KLAROENGESCHAL eerst in de Grote Kerk van Haarlem en daarna in de Gravenzaal van het Stadhuis, deelde de voorzitter van het internationaal Orgel concours, wethouder D. J. A. Geluk, vrij dagavond mee dat de Fransman André lsoir opnieuw winnaar was geworden van de improvisatiewedstrijd op orgel. De meeste bezoekers in de Grote Kerk had den er drie kwartier voor over gehad om op de uitslag te wachten en in het stadhuis waren vele genodigden bijeen. Een luid applaus volgde op de medede ling in beide gebouwen. Burgemeester mr. O. P. F. M. Cre- mers heeft de wisselprijs aan André lsoir uitgereikt en dank gebracht aan allen die hun medewerking aan het concours heb ben verleend. Daarbij betrok hij ook de instanties, die het financieel mogelijk heb ben gemaakt het jaarlijkse concours te doen slagen. Voorts bracht de burgemeester dank aan de heer Geluk en de leden van de commissie, aan wie het te danken is dat het concours altijd slaagt. Elk jaar maakt de commissie het concours tot een glorierijke gebeurtenis voor de stad Haarlem en zij zorgt er in het bijzonder voor de prachtige orgelmuziek nader tot de grote massa te brengen. Velen leren daardoor het prachtige Haarlemse orgel kennen en daarvoor verdienen de leden der commissie lof en dank. Tenslotte vroeg de burgemeester vast in de agenda van 1968 te noteren, dat het volgende orgelconcours gehouden zal worden van 2 tot 6 juli en de zomeraca- demie voor organisten van 9 tot 27 juli. De burgemeester van Haarlem reikt de prijswinnaar van het orgelcon cours de wisselbeker met oorkonde uit. R. W. Trine: Wenst gij een macht in de wereld te zijn? Wees dan uzelf. Het gebouw Oostvest 22 aan de Oostvest in Haarlem waar de rech- ter-commissaris zitting houdt. De stippellijn geeft de weg aan waar langs de gevangene via het raam op de tweede verdieping en de afvoer pijp naar de vrijheid klom en zich uit de voeten maakte. ft Mevrouw Beenhakker die de ont snapping van de gevangene uit het gebouw aan de Oostvest heeft ge zien. „Ik vond dat die jongen dat heel handig deed langs die regen pijp. Alleen was het dom dat hij meteen wegrende." (Van een onzer verslaggevers) Tussen vier uur en half vijf vrijdag middag' is een 22-jarige uit Amsterdam afkomstige glazenwasser die verdacht van diefstal en medeplichtigheid aan diefstal door de Velsense politie was aangehouden, uit het gebouw Oostvest 22 bij het Huis van Bewaring in Haarlem aan zijn bewa kers ontsnapt. Door een spectaculaire klauterpartq via het dak van het gebouw en langs een tien meter lange afvoerpijp slaagde de man er in zich uit de voeten te maken. Hij rende van de Oostvest in de richting van de Amsterdamse Poort. Daar moet hij hulp hebben gehad van iemand die met de auto van de glazenwas ser, een Renault, klaar stond om hein naar Amsterdam te rijden. Deze auto is vrij dagavond door de Amsterdamse recher che op de Jacob van Lenncpkade terugge vonden. Van de vluchteling ontbreekt tot dusver elk spoor. De jongeman is een goe de bekende van de politie. Hoe het de glazenwasser gelukte in het gebouw van de rechter-commissaris aan wie hij zou worden voorgeleid, aan zijn bewaking te ontsnappen is vooralsnog duis ter. Op de een of andere manier moet hij door een raam op de tweede verdieping LAGOS (Reuter en AFP). In Nigeria is een burgeroorlog uitgebroken. Het fede rale leger is een algemeen offensief be gonnen tegen Oost-Nigeria, dat zich op 30 mei van de federatie afscheidde, en de on afhankelijke republiek Biafra uitriep. Het militaire staatshoofd van Nigeria, generaal Gowon, heeft zijn troepen bevel gegeven het gebied binnen te rukken en de leider daar, luitenant-kolonel Ojoekwoe, - „en zijn opstandelingenbende" gevangen te nemen. De officiële Nigeriaanse radio onderbrak gisteravond zijn programma om het nieuws van het defensie mee te delen. Het federale leger zou de steden Oboedoe en Obolo al hebben veroverd en de tegen stander zware verliezen hebben toege bracht. Volgens de bekendmaking over de radio hadden oostelijke troepen donder dagochtend vroeg aan de grens het vuur geopend op posten van het federale leger, die onmiddellijk hadden teruggeschoten. Radio-Biafra had eerder op de avond om geroepen dat een aanval van Nigeriaanse troepen was afgeslagen. Negen Nigeri aanse soldaten waren daarbij gesneuveld. Een compagnie van het federale leger zou buiten gevecht zijn gesteld. Onder de troepen van Biafra waren slechts enkele gewonden gevallen. Nadat zij de aanval hadden afgeslagen waren ze opgerukt op Nigeriaans gebied en hadden de plaats Ok- po op acht kilometer van de grens bezet. De federale troepen stonden volgens de be kendmaking onder bevel van „blanke huu kendmaking onder bevel van „blanke huurlingen". van het gebouw aan de Oostvest zijn ge klommen. Vandaar moet hij op het dak zijn geklauterd en vervolgens als een kat langs de dikke regenpijp die langs de zij kant van het gebouw loopt omlaag zijn gegleden. Daarna heeft hij zich langs de Oostvest uit de voeten gemaakt. De enige die de spectaculaire ontsnap ping van de glazenwasser heeft gezien is de weduwe Beenhakker die in de Damast straat achter de Haarlemse gevangenis woont. Zij vertelde ons: „Ik ging een boodschap doen in de Amsterdamstraat. Toen ik bij nummer 22 op de Oostvest liep zag ik een jongeman als een aap langs de afvoerpijp naar omlaag klimmen. Ik dacht nog, nou die moet erg lenig zijn. Beneden gekomen rende hij als een haas naar de Papentorenvest, maar toen holde hij terug naar de Oostvest en ver volgens zag ik hem in de richting van de Amsterdamse Poort lopen. Ja, hij liep hard. Ik dacht nog: Joh dat is het stomste wat je doen kan. Want ik begreep na tuurlijk wel dat het een gevangene was. Ik vond het wel lollig dat die jongen zo handig uit dat hoge gebouw naar beneden kwam. Ik heb het wel aan iemand verteld wat ik gezien had en die heeft toen het Huis van Bewaring gebeld. Verder wil ik er liever niets mee te maken hebben, dat begrijpt u wel". (Van een onzer correspondenten) DEVENTER. Vijf bestuursleden van de Stichting voor Sociaal-Cultureel werk in Deventer hebben bedankt voor hun functie. Zij hebben bezwaar tegen de opvattingen van de directeur van de stichting, de heer W. F. Arbouw, over het jeugdwerk onder de rijpere jeugd. De directeur wil een jeugdcentrum waar in plaats zou zijn voor onder meer „een avondje pornografie", het naast elkaar leg gen van lachwekkende, tegenstrijdige me ningen van een politicus, de bespreking van de psychiatrische behandeling van een meisje en het op vergrote schaal to nen van het dooddrukken van een vlieg. De afgetreden bestuursleden vinden dat deze opvattingen het jeugdwerk zullen schaden. ADVERTENTIES met de grootste bontcollectie van Haarlem WAGENWEG 126 rood - HAARLEM TEL. 14360 Lange Herenstr. 36-38 - Haarlem Telefoon 14371 voor alle auto- en caravanschaden Barteljcrisstraat - Haarlem - Tel. 15332 Leidsestraat (bij Koningsplein) Telefoon C020) 223596 - Amsterdam Santpoort - Tel. 8345 |TQ VOTA MOTOR] Lange Nieuwstraat 497 - Tel. 1 03 02 Adviezen omtrent haar- en huidbehandeling dealer WUSTELAAN 99 - SANTPOORT Telefoon 02560-8025 15 JAAR N.S.U.-SERVICE official dealer Bloemstraat 34 - IJmuiden - Tel. 14208

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 1