VAN DAG TOT DAG Bij Vietnams demarcatie-lijn woedt „rechtstreekse oorlog" Strijd kost Verenigde Staten per jaar 90 miljard gulden Vliegtuig met gewonden uit Kongo in Rhodesië geland Tsjombe werd vermoedelijk door Fransman ontvoerd commentaar op actuele zaken ezai m gevaar Grensincident in Hongkong: 3 doden Verslaafden leven in Londens museum BEDRIJFSSCHOOL CONRAD-STORK zie pagina 18 Washington tegen vermindering van Duitse strijdmacht Brussels warenhuis ontslaat 650 man Steun voor Hanoi Dewi bij boksen telegrammen ZATERDAG 8 JULI 1967 omvanm Bufferzone McNamara Indonesiërs riepen „Lang leve Soekarno" Paratyfus in Beieren Saoedi-Arabië hervat olie-uitvoer naar Groot-Brittannië Franse misdadiger Veroordeling Vervolging van oud SS-generaal Reinefarth gestaakt v A -v Er is een storm van protest en veront waardiging opgestegen bij jonge katho lieke intellectuelen, theologen en priester studenten tegen de pauselijke encycliek over het celibaat. De bisschoppen van Haarlem en Rotter dam hebben stevig ingegrepen voor wat betreft een ingezonden stuk in de Volks krant van vorige week zaterdag, geschre ven door zeventien priester-studenten van het seminarie Warmond, maar dit bleek achteraf slechts een zwak symptoom van de storm, en het ziet er niet naar uit dat het episcopaat nog bij machte is deze in zijn geheel te bezweren door het pause lijke primaatschap in bescherming te nemen. Dit primaatschap is in enkele dagen tijds de inzet geworden van de strijd tussen jonge katholieken en de kerkelijke hiërarchie in Nederland. De Unie van r.k. Studenten in Nederland zegt in een perscommuniqué zelfs, dat dit primaatschap van de paus voor haar niet eens meer een probleem vormt, omdat het voor hen heeft afgedaan. Het lijkt er veel op dat het uur van de rebellie tegen paus en curie in Nederland geslagen heeft. De ontwikkeling neemt ernstige vormen aan en leidt snel tot een crisissituatie, waaruit voor de r.k. kerk in ons land schokkende effecten te voorschijn zullen kunnen komen. Het lijkt onver mijdelijk dat Rome zeer krachtige maat regelen zal overwegen, waarbij het de grote vraag is of deze de gezagsondermij ning van Rome bij de jonge r.k. generatie nog niet zullen versnellen. Vandaag geven wij nog eens uitvoerig de resultaten weer van de sociologische doorlichting, die tijdens de gemeente raadsverkiezingen in Groot-Zwolle heeft plaatsgehad en waarover wij daags na die verkiezingen al de eerste analiseren- de en concluderende resultaten hebben gepubliceerd. De nadere uitwerking van deze door lichting heeft tal van interessante aspec ten aan het licht gebracht, waarop wij hier niet nadér zullen ingaan, uitgezon derd de conclusie dat D'66 werkt als een „zweep tot verandering van traditionele situaties in partij-organisaties en het re geringsbeleid". Die „zweep" wordt blijkens de waar nemingen sedert de laatste Kamerver kiezingen met een groeiende instemming van vele, meest jongere, Nederlanders gehanteerd, waarbij de kans dat D'66 een machtige politieke concentratie wordt, uiteraard vermindert naarmate de andere partijen zich naar die zweep slagen richten en zich zodanig reorgani seren, dat zij weer aantrekkelijker wor den voor grotere contingenten kiezers. Drs. Van Mierlo heeft tijdens de stem busstrijd in het voorjaar gezegd, dat hij het als een taak van D'66 zag zichzelf overbodig te maken. Dat klopt uiter aard met de functie van een zweep. Niettemin, in de praktijk zal D'66 pro grammabeginselen blijven voeren die niet door andere partijen worden over genomen. Zolang dat gebeurt en zolang die programmabeginselen aantrekkelijk zijn voor grote groepen zwevende kie zers, zal D'66 een belangrijke zelfstan dige politieke concentratie vormen. Een van de programmapunten van D'66, de gekozen burgemeester, heeft reeds geleid tot een krachtige aandrang van gemeenteraden om mee te mogen praten bij de benoeming van hun burge meester. In Amsterdam zetelt burge meester Samkalden als een weliswaar niet gekozen, maar wel tevoren uitvoe rig besproken en gewogen kandidaat, die niet alleen door de commissaris van de koningin in Noord-Holland maar ook door de fracties en wethouders geschikt bevonden werd. Natuurlijk-is de in Amsterdam ge volgde procedure niet naar de zin van D'66, al was zij voor haar een succesje. D'66 wil een echte verkiezing van deze ambtsdrager, waarbij zij in het mid den laat of dat door een regelrechte of een getrapte verkiezing moet gebeuren. Nadere bestudering van deze aangelegen heid in kringen van D'66 heeft interes sante vragen en mogelijkheden opgewor pen, die nog niet alle zijn beantwoord of gewikt. Eén daarvan is het denk beeld, dat voor een te kiezen burge meester de eis gesteld zou kunnen wor den, dat hij partijloos is. In feite zijn reeds sommige burgemeesters in den lande partijloos, doch dat is min of meer toevallig, of niét toevallig omdat partijverhoudingen in de betrokken raad er het best mee gediend waren. Een partijloos burgemeester per con ditie opent boeiende perspectieven. Een van de grootste bezwaren tegen het denkbeeld van een gekozen burgemees ter komt voort uit de vrees, dat zo'n fi guur politiek speelbal zou kunnen worden In de partijenstrijd. Een partijloos bur gemeester is al bij voorbaat aan partij - enconcurrentie onttrokken, behoeft zijn positie niet te verdedigen door kiezers Het bericht dat twee homofiele jonge mannen in Rotterdam hun vriendschap kerkelijk hebben laten bezegelen, zal ve len een schokkende gewaarwording heb ben bezorgd. De schok werd later nog eens herhaald door de mislukte poging van kerkelijke ambtsdragers om het te doen voorkomen alsof zij „er waren inge lopen". Wij willen niet oordelen over de schuldvraag, of zelfs niet over de vraag of van kerkelijke overheden een andere houding moest worden verwacht dan die, welke zij hebben aangenomen tegenover het verzoek van de twee betrokkenen om hun „huwelijk" door een kerkelijke plechtigheid te doen bevestigen. Wel lijkt het ons van belang, de juiste feiten te belichten. Vandaar dat wij vandaag het relaas afdrukken van een verslaggever, die een vraaggesprek met de twee jonge lieden in Rotterdam heeft gehad. Uit dit vraaggesprek valt op te maken dat de twee jongelieden niet op slinkse wijze een kerkelijke plechtigheid hebben mis bruikt buiten medeweten van bisdom en bedienaren, doch dat van r.-k. kerkelijke zijde medewerking is verleend, ook cere monieel, om de plechtigheid inderdaad tot een soort huwelijksinzegening te ma ken. (Zie elders in dit blad). Verder blijkt, dat deze aangelegenheid zeker niet als publiciteitsstunt is bedoeld. Het is alleen maar correct tegenover de betrokkenen om hun relaas te stellen tegenover andere lezingen. Alleen op die manier kan de kwestie worden terugge bracht tot haar eigenlijke kern. naar de ogen te kijken en is volkomen onafhankelijk in zijn beleid. De kandidaatstelling van een partijloos burgemeester is 'een moeilijkheid, om dat hij zou moeten worden voorgedragen door buiten de partijen staande instanties, zo redeneert men. Maar is dat onvermij delijk? Waarom zou een politieke partij in overeenstemming met andere fracties zich niet kunnen veroorloven, een partij loos kandidaat aan te bevelen? In samen spraak met de commissaris van de ko ningin zouden de gemeenteraadsfracties buiten alle partijbelangen om kunnen zoe ken naar de functioneel meest geschikte kandidaat, wiens politieke achtergrond volmaakt onbelangrijk is omdat hij niet- politiek-gebonden kan worden geacht. In de huidige situatie kunnen zeer ge schikte kandidaten worden geweerd, om dat zij niét voldoen aan de eis van par tij binding. Als Amsterdam niet een PvdA- er had moeten hebben, zou de keus gro ter zijn geweest. Partijpolitiek is in het bestuur van een gemeente ondergeschikt aan plaatselijke omstandigheden en pro blemen. Partijloos én gekozen, zou een burgemeester de handen vrij hebben om die plaatselijke belangen boven de poli tieke beginselen te verheffen en ze als zodanig aan de orde te stellen. De eis dat een burgemeester komt uit de ran gen van de partij wier invloed in de sa menstelling van de raad het grootst is, is feitelijk een veel minder democratisch uitgangspunt dan de voorwaarde dat hij niet aan welke partij ook gebonden is, geen praktische politiek bedrijft of heeft bedreven en met instemming van alle partijen zijn zetel aan het hoofd van de gemeente heeft ingenomen. Niet gebonden betekent ook nog: niet religieus gebonden, in zoverre dat bij voorbeeld in een gemeente waar de KVP de grootste invloed heeft, niet per se een roomskatholiek burgemeester behoeft te zijn. Bij de voortschrijdende deconfes sionalisering in de politiek behoeft ook dit punt niet bezwaarlijk te blijven. Het is interessant om de ontwikkeling op de voet te volgen, nu D'66 de kunst blijkt te verstaan voortdurend knuppels in hoenderhokken te werpen en de kip pen bereid blijken, zich anders op te stel len. lUMUlA/IAAUWWWUIAAAAAAAWAAAiWWIAIIAmUWWWmU/W DA NANG (Reuter). Volgens een Britse verslaggever in de Zuidvietnamese stad Da Nang is de oorlog aan de noordgrens van Zuid-Vietnam de afgelopen maanden ver anderd van een guerrilla in een rechtstreekse oorlog tussen Amerikaanse en Noordvietna- mese strijdkrachten. Sedert februari zijn de gevechten in het noordelijk deel van Zuid- Vietnam zozeer toegenomen dat er gesproken kan worden van een geregelde oorlog met aan weerskanten zware verliezen. De Amerikanen verklaren zelf 1.100 man aan doden en negen duizend aan gewonden verloren te hebben, terwijl zij beweren achtduizend Noordvietna- mezen en leden van de Vietcong te hebben gedood. 70.66: CHINA NOORD VIETNAM Thailand; v>.';lvXj demarcatielijn 'ö:-:-:-:-: tm x-tKsdóx-x-i De belangrijkste factor in de oorlog voering aan de noordgrens is de artillerie geworden. Op 21 maart leverden de Ame rikanen en de Noordvietnamezen hun eerste artillerie-duel over de bufferzone heen en sedert die dag zijn dergelijke gevechten een dagelijks gebeuren. De Noordvietnamezen hebben naast hun arsenaal mortieren zware raketten en houwitzers in de strijd gewcrpen, waarmee dagelijks marinebases als Con Thien en Gio Linh, op minder dan drie kilometer ten zuiden van de zone, onder vuur worden genomen. De verheviging' van de oorlog leidde in mei tot het binnentrekken van de buf ferzone door de Amerikanen. De actie, waaraan tienduizenden Amerikaanse en Zuidvietnamese militairen deelnamen, leidde tot grote verliezen aan beide zij den. Een grote hoeveelheid Noordvietnamese voorraden werd vernietigd, maar in Ame rikaanse militaire kringen meent men dat de Noordvietnamezen weer versterkingen hebben aangevoerd sedert de zone weer werd verlaten. Men verwacht dat, een groot Noordvietnamees offensief op komst is. Amerikaanse officieren menen dat HONGKONG (Reuter en AP). Drie honderd Chinezen zijn vandaag de grens met Hongkong overgetrokken en hebben daar een politiepost aangevallen. Drie politiemannen uit Hongkong kwamen om het leven. Acht politiemannen werden ge wond. Ten noorden van de grens zijn twee duizend Chinezen samengetrokken. De po litiepost ligt onder het vuur van sluip schutters. De regering van Hongkong heeft alle hulptroepen van de politie gemobiliseerd. Het garnizoen is in alarmtoestand ge bracht. Volgens onbevestigde berichten zijn Britse troepen, waaronder Goerkha's, naar het grensgebied gezonden. Er bevin den zich in Hongkong ongeveer tiendui zend Britse militairen, waaronder drie Goerkha-bataljons. (Van onze correspondent) LONDEN. Het is gebleken dat de National Galery, Londens „rijks-museum", gebruikt wordt als „markt" voor verdo vende middelen en als ontmoetingsplaats voor jonge lieden die zich daaraan over geven. Er is ontdekt dat er handel in tabletten is gedreven en dat bepaalde personen zich zelf in de toiletten injecties geven. De vloeren liggen bezaaid met lege spuitjes. Op de banken tegenover schilderijen werden, volgens het jongste rapport van de directeur, slapende jongemensen aan getroffen die niet wakker te schudden waren en op de grond vielen als suppoos ten probeerden hen wakker te krijgen. De directie heeft inmiddels stappen ge nomen om ongewenste elementen uit het museum te verwijderen. In de winter, wanneer zij de National Gallery als hun tweede tehuis beschouwen, levert dit de grootste problemen op. ADVERTENTIE WASHINGTON (AP en DPA). De Amerikaanse regering heeft zich vandaag gekant tegen een inkrimping van de West- duitse strijdkrachten zonder dat daarover overeenstemming met de NAVO-partners is bereikt. De inkrimping werd in Bonn bekendge maakt en volgens geruchten zou de sterk te van de Bundeswehr van 460.000 op 400.000 man worden gebracht. Westduitse autoriteiten hebben meege deeld dat eerst overleg gepleegd zal wor den met eWst-Duitslands bondgenoten in de NAVO voordat vermindering van het aantal soldaten zal worden doorgevoerd. (Van onze correspondent) BRUSSEL. De directie van het Brus selse warenhuis L'Innovation waarvan het hoofdgebouw door brand is vernield, heeft thans aan 650 leden van het ongeveer 1200 mannen en vrouwen tellende perso neel ontslag aangezegd. Voor 250 werklie den eindigt de dienstverband tussen 19 juli en 2 augustus, 400 man hoger gekwalifi ceerd personeel wordt per 1 oktober de laan uitgezonden ondanks de betuigingen van trouw en zorg welke de directie kort na de ramp heeft geuit. Het thans ont slagen personeel mag terugkomen wan neer het nieuwe gebouw in gebruik zal worden genomen. Dat zal, zo rekent men niet voor eind 1969 begin 1970 zijn. grondstrijdkrachten de rivier de Ben Hai naar het noordelijke gedeelte van de buf ferzone zouden moeten oversteken als men een eind zou willen maken aan de vijandelijke artillerie-barrage en de op bouw van voorraden daar. Men geloofde niet dat de beschietingen door Ameri kaanse artillerie veel effect sorteren. De meeste officieren tonen zich voor stander van het binnentrekken van de noordelijke zone, maar wijzen erop dat een dergelijk besluit door Washington genomen zou moeten worden. Veel waarnemers in het noorden van Zuid-Vietnam vragen zich af hoe lang de mariniers ondanks hun overwinningen het lijden van zware verliezen kunnen volhouden zonder aanzienlijke versterkin- ge uit de Verenigde Staten te krijgen. Er zijn nu 76.000 mariniers in het noor den, van wie de meesten de gedemili tariseerde zone moeten bewaken. Onder hen vielen alleen in mei vierduizend slachtoffers. Luitenant-generaal Lewis Walt, de vroegere bevelhebber van de ze troepen, zei voor zijn vertrek uit Vietnam op 1 juni dat er behoette be staat aan nog 20.000 man. Minister van Defensie, McNamara, is in gezelschap van onderminister van Bui tenlandse Zaken, Katzenbach, voor een bezoek van vijf dagen in Vietnam. In zijn gezelschap bevindt zich ook gene raal Wheeler, de voorzitter van het co mité van chefs van staven. Het gezel schap komt beraadslagen met generaal Westmoreland, de Amerikaanse bevelheb ber in Vietnam, over de Amerikaanse troepensterkte en over de plannen voor de komende maanden. De oorlog in Vietnam kost de V.S. op dit moment ongeveer 90 miljard gulden per jaar. Volgens Amerikaanse rapporten zou den in Noord-Vietnam bijna tiendui zend militaire instructeurs en advi seurs, ingenieurs en spoorwegdeskun digen aanwezig zijn. Zij verlenen steun en advies bij het op gang houden van het transport per spoor en weg, dat door de Amerikaanse bombardementen grote moeilijkheden ondervindt China heeft aan Noord-Vietnam meer dan 750.000 stuks lichte wapenen geleverd. Een groot deel daarvan is naar Zuid-Vietnam doorgestuurd, al dus Amerikaanse berichten uit Wash ington. De Sovjet-Unie zou aan Noord- Vietnam meer dan 10.000 stuks artil lerie, mortieren en ander zwaar ge schut hebben geleverd. ,fleze getallen kunnen een inzicht geven in de omvang van de wapen hulp die Rusland en China verlenen aan Noord-Vietnam, en daarmee aan de Vietcong in Zuid-Vietnam waar heen een groot deel van de wapenen wordt doorgezonden'r, aldus deze be richten. DJAKARTA (Reuter) Honderden Indonesiërs hebben gisteren de gewezen president van Indonesië, Soekarno, een ovatie gebracht toen hij een onverwacht bezoek bracht aan een voorstad van Dja karta. Soekarno, die een sporthemd droeg en sandalen, reed in een auto van zijn zomerpaleis in Bogor naar Djakarta om de werkzaamheden aan een nieuw monu ment te bezichtigen. Er werd geroepen „Lang leve Boeng Karno" toen de auto bij het monument in aanbouw stopte en een grote verkeersopstopping veroorzaak te. MüNCHEN (AFP) In het dorp Gros- saitingen bij Schwabmünchen in Beieren is een persoon aan paratyfus gestorven, en lijden nog 65 mensen aan deze ziekte. Er zijn quarantaine-maatregelen getroffen om de epidemie de kop in te drukken. De jonge Japanse vrouw van ex- president Soekarno van Indonesië (rechts) heeft onlangs geklaagd dat ze geen geld meer krijgt van haar echtgenoot. Dewi overwoog weer te gaan werken. Op de foto geniet ze met een paar vriendinnen van boks wedstrijden die in Tokio werden ge houden. (Telefoto). KINSJASA (Reuter en A.P.). De Kongolese regering heeft melding gemaakt van grote successen in de strijd tegen de rebellen en buiten landse huurlingen in het oosten van het land. Volgens radio Kinsjasa heb ben de regeringsstrijdkrachten Boe- kavoe en vrijwel geheel Kisangani na bittere gevechten op de opstande lingen heroverd. In Kisangani zouden vele doden zijn gevallen. In Salisbury is officieel bekendgemaakt dat een vliegtuig met gewonde en ster vende Europeanen en Afrikanen uit Kon go in Kariba is geland. De gewonden zijn opgenomen in een ziekenhuis. Een woordvoerder van het Rhodesische ministerie van Voorlichting deelde mee dat het toestel dringend om toestemming tot landen had' verzocht met het oog op de toestand van de gewonden aan boord. Het landingsterrein werd verlicht en het vlieg tuig kwam behouden aan de grond. Twaalf van de inzittenden zijn opgenomen in een militair hospitaal. Het vliegtuig dat in Kongo gestolen zou zijn -is in beslag genomen. dedelingen in Kinsjasa onlangs een twin tigtal buitenlandse journalisten die op uitnodiging van de Kongolese regering BEIROET (AP). Radio Cairo heeft meegedeeld dat Saoedi-Arabië zijn beper kingen op de verkoop van olie aan Groot- Brittannië heeft opgeheven. Cairo citeerde een uitzending van radio- Mekka. Deze beslissing is de eerste grote scheur in de pan-Arabische boycot tegen Groot- Brittannië, de VS en West-Duitsland. De verkoop van olie aan deze landen werd stopgezet tijdens de Arabisch-Israe- lische oorlog. Zij werden ervan beschul digd Israel in de oorlog gesteund te heb ben. De Libanese regering heeft toegestaan dat zendingen olie naar Spanje gaan uit de haven van Tripoli. naar Kongo waren gekomen naar Ki sangani vervoerd. Er heerst vrees voor de veiligheid van deze journalisten. Volgens radio-Kinsjasa waren berichten ontvangen dat zij gedood zouden zijn. Het radiostation meldde voorts dat een groep huurlingen, die zich vanmorgen in Walikale, 60 kilometer van Kisangani, be vond,- te voet en met vrachtauto's is ge vlucht. ln Parijs aldus meldt onze correspondent in de Franse hoofdstad wordt nu met een aan zekerheid grenzende waarschijnlijk heid aangenomen dat het de Franse mis dadiger Francis Bodeman is geweest die de hand heeft gehad in de ontvoering van de Kongolese ex-premier, Moise Tsjombe. Bodenan, die een bekende klant van de Franse politie is, bevond zich in het vlieg tuig waarin ook Tsjombe plaats had geno men en dat vorige week vrijdag bij ver rassing in Algiers landde. De 43-jarige Francis Bodenan was pas uit de gevangenis ontslagen waar hij ne gen jaar had doorgebracht voor een moord die hij zou hebben gepleegd maar die hij altijd heeft ontkend op twee „zware jongens", met wie hij in 1955 een duistere transactie met afge dankte Amerikaanse legergoederen had opgezet. De Franse politie koesterde nauwelijks de illusie dat die negen jaren celstraf de bandiet naar het rechte pad hadden geleid en het was bekend dat hij na zijn bevrijding al direct weer begerig uit keek naar de mogelijkheid een nieuwe grote slag te slaan. Men weet nu ook dat het Bodenan gelukt was het vertrouwen van Tsjombe te winnen. Bodenan zou op dracht van generaal Moboetoe hebben gekregen het vliegtuig van Tsjombe naar Algiers te loodsen om zo de ex-premier langs die weg te neutraliseren. De Kongolese afgevaardigde Theodore Idzoemboeir heeft de Veiligheidsraad verzocht, België, Spanje en Portugal te veroordelen omdat zij betrokken zouden zijn bij een samenzwering om presi dent Moboetoe af te zetten en ex-premier Tsjombe in Kinsjasa te installeren. Donderdag had de Kongolese afge vaardigde slechts in algemene bewoor dingen gesproken van een „internationa le samenzwering", maar gisteren noemde hij landen en personen toen de Veilig heidsraad het debat over Kongo hervat te. JIEL (Reuter). Een Westduitse recht bank heeft voor de vijfde keer een ge rechtelijke vervolging van de voormalige SS-luitenant-generaal Heinz Reinefarth gestaakt wegens gebrek aan bewijs. Reine farth werd ervan beschuldigd opdracht te hebben gegeven tot een massale slachting van burgers toen nazi-eenheden de opstand van Warschau in 1944 onderdrukten. Het hof in Flensburg heeft op verzoek van de officier van justitie verklaard, dat de 63- jarige Reinefarth niet terecht kan staan, omdat er niet voldoende bewijzen zijn om hem in staat van beschuldiging te stellen. Het hof heeft wel gezegd, dat Reinefarth opdracht had van SS-leider Heinrich Himmler de opstand in Warschau de kop in te drukken, maar niet om de burger bevolking te vernietigen. J Delegatie. Een delegatie van vijf man uit de Defensiecommissie van de Franse nationale vergadering zal volgende week besprekingen voeren in Groot- Brittan- nië over technologie en luchtvaart. Kamervoorzitter. De Luxemburgse Ka mer van Volksvertegenwoordigers heeft de 45-jarige socialist Romain Fan- del gekozen tot voorzitter. Oproep. De Chinese Communistische par tij heeft bij monde van haar orgaan „Rode Vlag" het Indonesische volk op geroepen het „racistische regime" van ge neraal Soeharto omver te werpen. Opperbevelhebber. De Russische maar schalk Ivan Jakoebovsky is benoemd tot opperbevelhebber van de strijdkrach ten van de landen van het Warschau pact. Tot dusver werd deze functie ver vulde door maarschalk Andrei Gretsjko, die op 12 april benoemd werd tot mi nister van Defensie van de Sovjet-Unie. Overleden. De Griekse politicus Stamatis Mercouris, vader van de actrice Melina Mercouri is in een ziekenhuis in Londen overleden. Opgeheven. Irak heeft de censuur opge heven, welke op 6 juni tijdens de oor log in het Nabije Oosten was ingesteld.

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 3