Aimar en Jan Janssen de grote winnaars KNWU heeft „reglement tegen doping" ingesteld Wimbledon-winnaar John Newcombe schokte de prinses Felice Gimondi kreeg ook een fikse klap te incasseren Tour in cijfers RAYMOND POULIDOR VOLKOMEN ONTLUISTERD IN EERSTE ZWARE RIT Jefke Janssen tevreden over Tour 2-ploeg Donner remise met Langeweg Zwemploeg van Oost-Duitsland Drie zwemrecords voor Amerikanen Samardzic mag nog niet spelen NEC nam Bonnen over van Alkmaar BUNGERT: niet behorend tot grote finalecracks weer koffers klaar gezet WÈÊBË VI ZATERDAG 8 JULI 1967 9 wm Ss-iaï: Grote kans Ik moest mee Grimmige Gimondi Hans Rombouts Fontaine ontslagen (Van een speciale verslaggever) De berg had zich niet eens een naam in de geschiedenis van de Tour de France verworven. Er was nog nimmer een slag gestreden tussen de grootste renners uit de historie. Er stonden op de Col de Harrenberg maar weinig mensen. Maar dat druipende, rillende groepje in de berm van de weg zag Raymond Poulidor er zijn zesde Tour de France verliezen. Want „Pou Pou" is niet voor het geluk gebo ren. Men rende de weg op, toen Raymond Poulidor tegen het ruwe asfalt smakte. Men duwde hem, vele meters, toen de bloedende renner de fiets uit de handen van een ploegmaat had gerukt. Maar Raymond Poulidor zag ook nu, na vijf laar vol lekke banden en opeengestapelde fouten, de Tour de France door zijn ver krampte handen glijden. Toen de geteisterde renner eenmaal de Ballon d'Alsace had beklommen, toen er eindelijk genoeg pijn, mist en regen was geweest, toen was er voor Raymond Poulidor ook de omvang van de catastrofe. Maar even ver bijsterd moest ook Felice Gimondi zich naar het dal laten vervoeren. En Julio Jimenez. En zovele anderen. Slechts twee renners hadden de slag in de Vogezen overleefd: Lucien Aimar en Jan Janssen. Weer waren de listige en de vechtlustige, de stille en de praatzuchtige renner eikaars naaste concurrenten geworden. Zoals in 1966. Er was mist en kilte, op de top van de berg, die na 215 kilometer opdoemde, Het gevecht in de Vogezen werd in de wolken uitgevochten door een zwarte bri gade, die zich bemodderd en verkleumd een weg zocht naar telkens weer een vol gende hindernis. De zevende etappe van de Tour de France werd verlicht door koplampen van de vo.gwagens Maar op de top van de berg, die Ballon wordt ge noemd, lichtte de hemel op. Daar kreeg het geel van de leiderstrui de glans, die het begeren zoveel groter maakt. Op de top van de berg in de Elsas was jubel rond Lucien Aimar, jubel rond Jan Jans sen. En terwijl de klokken de minuten markeerden, terwijl het wachten op Ray mond Poulidor bijna pijnlijke vormen begon aan te nemen werden de verhalen genoteerd. Werd de geschiedenis van de slag in de Vogezen bijeen gegaard uit de flarden van zinnen, waarmee vermoeide coureurs over hun voldoening repten. Men zocht, en vond tenslotte de brave knecht Raymond Riotte. En men vernam dat Raymond was verdwenen uit de voorste gelederen op hetzelfde mo ment dat de dappere Spanjaard Aranza- bel op het hoogepunt van zijn roem (10 minuten voorsprong) was gekomen. Toen de krachten van de Spanjaard het be gaven, toen sneuvelde óók Raymond Riotte. „Hij (Poulidor) zat er slecht bij", zei Jan Janssen later over de val van Pou Pou. „En Lucien Aimar zag dat ook. Die moet hebben begrepen, dat juist nu de grote kans er was. Hij viel aan. Ik ook. Ik laat die jongen schaduwen. Ik verlies hem niet uit het oog". Er restte, op dat moment, nog slechts de aanloop naar de laatste, grote berg. Een aanloop, die in razende vaart werd genomen. Felice Gi mondi, Jan Janssen, Lucien Aimar, Tom Simpson en ook, ja ook Gerben Karstens leidden de dans. En zowaar, Huub Zilver berg marcheerde mee. Er waren Belgen, bevrijd scheen het, nu de „keizerlijke twistappel" genaamd Van Looy, het pad naar huis had gekozen. Er waren onver moeide Spanjaarden en Fransen, die als tweederangs-coureurs zijn vertrokken. Het is die groep geweest, vernam men op de top van de Ballon, die de slag heeft doen ontbranden. En daarna kon men het strijdverloop nauwelijks meer recapitule ren. Raymond Poulidor moet, vechtend tegen de pijn en tegen een inzinking, toen al ver zijn teruggezakt. Jimenez en Pingeon moeten angstig schreeuwend om hulp, om een hoger tempo, als razenden hebben achtervolgd. Maar de mist en de regen verhulden hun strijd. En inmiddels naderde de voet van de laatste berg, de Ballon. Toen sloeg het noodlot ook voor Felice Gimondi toe: lekke band. Waarschijnlijk nooit tevoren had men een renner zo snel een ander wiel gegeven, maar Felice, de held van de Dolomieten, struikelde niettemin toch in de Vogezen. Vele, vele kilometers heeft de campionissimo moe ten jagen om weer terug te zijn, bij de veertien van de lichte brigade, die de ge weren schouderden in de jacht op veel méér dan de prijzen van de dag. Omge ven door Balmanion, Italië's tweede man, Pingeon en nog een reeks Italianen, kwam Gimondi terug bij de kopgroep. Maar te veel al had hij moeten geven om de laatste aaval te kunnen weerstaan, want weer attaqueerde Lucien Aimar, toen er nog vijf kilometer waren te klimmen. Jan Janssen: „ik moest mee. Dit was de grote klap. Ik zag ho e moeilijk Felice Gimondi het had. Het was erg verwar rend. Er kwamen steeds coureurs bij ons en we verloren er een paar. Ik zag Huub niet meer, en Gerben had te veel moeten geven. Maar ik kon nog mee". De onge- Jefke Janssen meent „dat we een com pletere ploeg hebben dan vorig jaar in de Tour de l'Avenir, die donderdag be gint. Toen hadden we grote kanonnen. Nu hebben we meer een team. We heb ben jongens, die tegen een berg op kun nen, knapen, die een stukje kunnen sprinten en kerels die in een tijdrit een knappe tijd op de klokken kunnen bren gen. Wie er kopman is? Och, dat houd ik nog even voor me. Laat ik dit ver tellen: ik wil Rini Wagtmans en Piet Tesselaar vóór in het klassement bren gen. Maar we gaan er niet direct speci aal op rijden, daarvoor weet ik te wei nig van de andere ploegen. Wellicht ko men de Italianen met een nieuwe Felice Gimondi, misschien heeft Spanje een Bahamontes de tweede en ga zo nog maar een tijdje door. We trekken pas echt een plan, als ik na de eerste etappe iets van de kracht van de andere landen ken. Dan weet ik pas of we op het individuele, op het ploegen- of op het puntenklassement gaan mikken. En nogmaals, we kunnen vele kanten uit. Overal heb ik renners voor. Ik heb een complete ploeg". De door Joop Middelink en Jefke Jans sen gekozen Nederlandse ploeg, die be staat uit Daan Holst, John Schepers, Leo Duindam, Fedor den Hertog, Jan van Katwijk, Hans Tesselaar, Piet Tesse laar en Rini Wagtmans vertrekt maan dagmiddag uit Breda. Nadat in het Bel gische Bergen de nacht is doorgebracht, rijdt men dinsdag door naar Parijs. In de Franse hoofdstad nemen de Oranje- rijders dan de nachttrein naar Nimes, waar men woensdagmorgen hoopt te ar riveren. Donderdag begint dan het grote spektakel. Acht Nederlandse jongens die vrijdagmorgen op het kantoor van de KNWU een officiële verklaring heb ben moeten tekenen dat zij geen ge bruik van doping zullen maken ver schijnen dan vol goede moed aan de start van de Tour de l'Avenir. Achtste etappe: 1. Aimar (Fr.) 6.43.49. 2. Balmanion (Sp.) 6.43.51, 3. Van Clooster (Rode Duivels, Belg.) 6.43.57, 4. Jan Janssen (6.44.02, 5. Simpson (G.B.) z.t., 6. Brands (belg.) 6.44.23. 7. Van Springel (Belg.) 6.44.50, 8. Van Neste (Belg.) 6.44.52, 9. Godefroot (Rode Duivels) 6.44.58, 10. Wolfshohl (W. Did.) 6.45.10, 11. Michelotto (Prlmavera, It.) z.t., 12. Chappe (Bleuets, Fr.) z.t., 13. Junkermann (W.-Dld.) z.t., 14. Haast, z.t., 15. Castello (Esperanza, Sp.) 6.45.16. 16. Pingeon (Fr.) z.t., 19. Jimenez (Sp.) 6.45.31, 25. Karstens 6.46.15, 30 Gimondi (It.) 6.47.39, 44. S44. Schepers 6.49.32, 62. Zilverberg 6.52.35, 68. Poulidor (Fr.) 6.55.25, 78. Maliepaard 6.57.37, 86. Riotte (Fr.) 6.58.34, 97. Harings 7.01.34, 100. De Roo 7.05.40. De Duitser Bölke en de Fransen Zimmer man en Cadiou (Coqs) staakten de strijd. Novak (Fr.), Van de Kerkhove (Rode Dui vels. Belg.), Planckaert (Belg.), Hauser (Zwits.-Lux.), Groussard (Coqs) en Chiappano (It.) kwamen na het sluiten van de controle binnen. Zij werden uit de strijd genomen. Algemeen klassement: 1. Pingeon (Fr.) 42.39.15; 2. Polidori (Primavera) op 1.44; 3. Letort (Fr.) op 2.43; 4. Van Neste (Belg) op 4.43; 5. Van Springel (Belg) op 4.51; 6. Janssen op 5.12; 7. Simpson (GB) op 5.15; 8. Aimar (Fr.) op 5.21; 9. e.a. Balmanion (Sp.) en Schleck (Zwits.-Lux.) op 5.26; 11. Brands (Belg) op 5.57; 12. van Clooster (Rode Dui vels) op 6.07; 13. Haast op 6.11; 14. Chappe (Bleuets) op 6.40; 15. Godefroot (Rode Duivels) op 6.51; 17. Jimenez (Sp.) op 7.27; 26. Karstens op 8.03; 30. Gimondi (It.) op 8.47; 43 e.a. Sche pers op 10.52; 60. Van der Vleuten op 14.25; 61. Zilverberg op 14.53; 63. Poulidor (Fr.) op 16.15; 85. Harings op 22.27; 97. De Roo op 28.09; 98. Maliepaard op 28.30. Algemeen bergklassement: 1. Tosello (Pri mavera) 21 punten; 2. Jacquemin (Rode Dui vels) 18; 3. Aranzabel (Spanje) 15. Puntenklassement: 1 Riotte 56punten; 2. Reybroek 51; 3. Janssen 48; 4. Karstens 44; 5. Godefroot 43; 6. Vanneste 42; 7. Van der Berghe 36. Ploegenklassement achtste etappe: 1. Bel gië 10.14.05; 2. Rode Duivels (20.14.51); 3. Pri mavera 20.15.03; 4. Nederland 20.15.27. Algemeen ploegenklassement: 1. Primavera 129.52.30; 2. België 129.54.25; 3. Nederland 129.55.08; 4. Rode Duivels 129.56.39; 5. Frank rijk 129.56.50. mm ni 'Wm lofelijk rijdende Belg Van Clooster, die men op eigen kracht de lange ren naar voren had zien maken, Godefroot, Huys- mans, Brands, Simpson en Michelotto, nóg waren ze de strijd niet moe. Maar Felice Gimondi zag hen allen uit het ge zicht verdwijnen. Op weg naar de chaos aan de top, die ver genoeg nog was om het verlies in minuten uit te drukken. „In de laatste kilometers kon ik het niet meer houden", zei tenslotte Janssen. Inmiddels moest Frankrijk op Raymond Poulidor wachten. Meh zag een grimmige Gimondi drie minuten na Janssen de eindstreep passeren. Men zag een ver slagen Jimenez ontluisterd finishen. En tenslotte was daar Raymond Poulidor. Twaalf minuten later. De Tour had zijn eerste grote verliezer. Men glimlachte wat om Roger Pingeon, die tóch de gele trui aantrok, .omdat hij er tenslotte van Aimar met aan zijn wiel Janssen in actie op ae hellingen van de Bation d'Alsace. al de verslagenen het dichtst bij had ge staan. Men stond vele minuten lang ge reed met een groene trui, omdat Ray mond Riotte maar niet wilde arriveren. En men tekende nog op: „ik heb enorm veel aan Karstens en Zilverberg te danken. Die reden geweldig. NeeGimon di is nog niet verslagen, maar er is ten minste afstand. Aimar, dat is nog een probleem. Die is zo slim. Maar in het hooggebergte klim ik beter dan hij. Ik voel dat. Ik weet dat bijna zeker. En Jimenez is voor een groot deel verslagen. Hij rijdt niet goed, anders was hij er bij geweest. Het weer was slecht, maar ik heb dit liever dan die warmte. Mensen, ik ben geweldig blij". Zinnen, die bui telden over de lippen van Janssen een winnaar. (Van onze sportredacteur) De KNWU heeft de strijd tegen het gebruik van doping nu ook reglemen tair aangebonden. Tot nu toe was alles op dit gebied vaag, maar de me dische commissie van de KNWU heeft nu een „doping-reglement" samenge steld, waaraan men enig houvast heeft. Het geheel is spijtig genoeg niet waterdicht, want altijd zal cr de strijdvraag blijven: valt dit of dat preparaat ook onder het dopingsre- glement. Een belangrijke zaak is de strafmaat. Behalve het feit, dat de renner, bij wie gebruik van doping is geconstateerd, ge schorst wordt (bij de eerste keer een maand, bij de tweede overtreding drie maanden en bij een derde maal intrek king van de licentie) wordt ook de even tuele titel of ereprijs, die op het spel stond, ingetrokken. Die titel of prijs komt overigens niet terecht bij de volgende renner. Dit intrekken van de titel is iets geheel nieuws. Tot nu toe werd de ren ner wel geschorst, maar behield hij zijn titel (Dolman, van der Horst). Behalve de renner zelf zijn ook alle licentiehouders en leden van de KNWU strafbaar, die hebben meegewerkt aan het dopen van de renner. Onder dat do pen verstaat de commsisie „het al of niet met medeweten van de betrokkene gebruiken, toedienen of zich laten toe dienen van tegennatuurlijke middelen. Als maatstaf geldt het aantreffen van De vijfde ronde van het toernooi om de nationale schaaktitel, dat in Zierikzee ge houden wordt, bracht donderdag niet veel verandering in de klassering. Zuidema handhaafde zich op de eerste plaats door een snelle remise tegen Bouwmeester. Donner kreeg tegen Langeweg gunstig spel, maar Langeweg vond telkens de juis te verdediging en na de tijdcontrole werd ook deze partij remise gegeven. De niet- meesters Scholl en Ree boekten verdienste lijke overwinningen op resp. Kujjpers en Krabbe. Hierdoor zij de kansen van Kuij- pers die in 1963 Nederlands kampioen was sterk gereduceerd. De uitslagen luiden: Vierde ronde: Ree Bakker 1-0; vijfde ronde: Scholl Kuijpers 1-0, Zuidema Bouwmeester remise, Donner Lange weg remise, Rosenthal Van Scheltinga afg., Bakker Boomgaardt remise, Krab be Ree 0-1. Stand na vijf ronden: 1. Zuidema 4, 2 en 3 Bouwmeester en Ree 3%, 4 en 5. Donner en Langeweg 3, 6 en 7 Kuijpers en Scholl 21-28. Rosenthal 2 en 1 afg., 9. Bakker 2, 10, Krabbe 1-%, 11. Van Schel tinga 1 en 1 afg., 12. Boomgaardt De Nederlandse zwemploeg die op 15 en 16 juli aan internationale zwemwed strijden in Wolfen (Oost-Duitsland) zal deelnemen bestaat uit de dames Irene Aarens. Marjan Janus (beiden H.P.C.), Lenie Klumber (H.Z.P.C.) en Ellen van Rheenen (Naarden). Ad Nijhuis van Z.C.E. completeerd de ploeg. HANDBOOGSCHIETEN. De Japanse bond van handboogschutters zal een ploeg van negen man afvaardigen naar de we reldkampioenschappen handboogschieten die van 23 tot 29 juli in Amersfoort wor den gehouden. een verboden stof in de urine van de ren ner". De commissie geeft verder namen van verboden middelen aan. Als een deelnemer zich aan een dopingsonderzoek onttrekt, wordt hij gestraft als had hij doping gebruikt. Ook het hanteren of zelfs het bij zich hebben van een injectiespuit tijdens of voor wedstrijden is verboden en heeft in trekking van de licentie ten gevolge. Al leen medici zijn, volgens het reglement, gerechtvaardigd een renner een injectie toe te dienen. Bondscoach Middelink toonde zich in zoverre enthousiast over de nieuwe be palingen, dat er iets reëels gedaan wordt aan het „bestrijden van doping. De me dische commissie zal ook veel aan voor lichting aan de renners moeten gaan doen. Dat is uitermate belangrijk". Tijdens zwemwedstrijden in Santa Cla ra (Verenigde Staten) werden niet minder dan drie wereldrecords gebroken. De 17- jarige Mark Spitz liet op de 400 meter vrije slag heren een tijd van 4 minuten en 08.8 seconden voor zich afdrukken. Het oude nog niet erkende record stond op naam van de Fransman Alain Mosconi die dinsdag in Monaco 4.09.2 zwom. Het wereldrecord op de 400 meter vrije slag dames werd eveneens verbeterd. Pa mela Kruse officieus wereldrecordhoud ster met een nog niet erkende tijd van 4.37.2, kwam nu tot 4.36.4. Het derde we reldrecord, dat op deze wedstrijden naar de historie werd verwezen, kwam op naam van Claudia Kolb, die haar eigen record op de 200 yards wisselslag (2.27.8) verbe terde en bracht op 2.27.5. Overigens zaten de 13-jarige Sue Pederson met 2.29.2 en de 14-jarige Catie Balie (2.31.4) haar vrij dicht op de hielen. De Joegoslavische voetballer Samardzic mag niet voor de eredivisie clubs Feije- noord of FC Twente spelen, voordat de arbitragecommissie van de KNVB een uit spraak gedaan heeft over de contracten, die Samardzic met beide clubs zou zijn aangegaan. Tot die uitspraak kwam gis ter de president van de Haagse rechtbank in het korte geding dat Feijenoord aan gespannen heeft tegen de KNVB, omdat deze bond het contract dat Samardzic bij Feijenoord had getekend niet wilde goed keuren. Zoals bekend weigerde de KNVB deze goedkeuring, omdat de Joegoslaaf volgens FC Twente een mondelinge over eenkomst met de Enschedese ploeg heeft gesloten. Het contract van Feijenoord was schriftelijk vastgesteld. Het Nijmeegse NEC heeft de 25-jarige Herbert Bonnen, die vorig seizoen voor Alkmaar speelde, gecontracteerd. Voor dat Bonnen bij Alkmaar kwam, maak te hij deel uit van de Duitse Bundesli- gaclub FC Köln. De Franse voetbalbond heeft vrijdag Just Fontaine, de stervoetballer van het Franse team in het wereldtoernooi van 1958, ontheven van zijn post als manager van het Franse elftal. De 46-jarige trai ner van de eerste divisieclub Sedan. Louis Dugauguez, is als zijn opvolger aangewezen. Na zeventig minuten finale-tennis reikte prinses Marina, de vroegere hertogin van Kent de gigantische be ker uit. Ze sprak dertig seconden met de winnaar en vijftien sekonden met de verliezer. Newcombe gaf op de vraag van de prinses wat hij nu ging doen naar zijn zeggen het nogal bruus ke antwoord: „naar mijn hotel en flink dronken worden". De gebruike lijke uitnodiging om de thee te ge bruiken in de koninklijke loge liet de geschokte prinses toen maar achter wege. (Van een speciale verslaggever) „Eerlijk gezegd was dit de vierde keer dat ik m'n koffers al heb klaargezet", merkte Bungert fijntjes op na de te leurstellende Wimbledonfinale John New combeWilhelm Bungert, waarin de 23- jarige zoon van een tandarts uit Sydney slechts zeventig minuten nodig had om met een score van 6-3 6-1 6-1 de negende Australische titelhouder te worden van de laatste twaalf jaar. „Vanavond ga ik met het vliegtuig te rug. Het is druk in de zaak. Tennis is leuk maar het moet niet te veel tijd kosten. Nooit heb ik kunnen dromen het op Wim bledon zover te brengen. Steeds dacht ik: nu komt er zo'n Australische kracht figuur en dan is het afgelopen. Ze wer den echter keurig voor mij opgeruimd. Ik kreeg te maken met Bobby Wilson en met Roger Taylor. Pas in de finale stond er een Australiër op de baan en meteen was het afgelopen. Newcombe serveert harder, volleert beter, is eigenlijk supe rieur op alle wapens. Hij heeft de titel volkomen verdiend". Ondanks de lof van de zijde van de Duitser zal niemand in ernst beweren dat Newcombe een groot kampioen is. Hij heeft geen kans gezien dat te bewijzen. In de eerste twee sets van de finale sloeg hij niet meer dan 30 percent in op de eerste service. Een onaanvaardbaar laag percen tage voor een titelpretendent. Later werd het beter. Hij produceerde echter slechts vier aces tegen Bungert drie, maakte vier dubbele fouten tegen Bungert negen. Het grote verschil was dat de Australiër op de kardinale punten aces sloeg en de 28- jarige Duitse gelegenheidstennisser in die zelfde omstandigheden de dubbele fouten maakte. Verder leidde Bungert's onzeker heid bij het serveren er toe dat hij vaak de bal geen vaart mee gaf en machteloos kwam te staan tegen de ziedende fore handreturn van de Australiër. Na acht dagen met de nederlagen van Santana tegen Pasarell, Emerson tegen Pilic en Roche tegen Richey was het dui delijk dat voor dit Wimbledon eerder het uithoudingsvermogen dan de klasse be palend zou zijn. Uithoudingsvermogen heeft Newcombe bij de bookmakers als outsider genoteerd met 16 tegen 1 in meer dan ruime mate ten toon gespreid. Hij kende geen inzinking, ging integen deel steeds beter spelen naarmate het toernooi vorderde. Maar geluk had hij wel. Op zijn weg naar de finale ontmoette hij van de geplaatste spelers alleen Ken Fletcher (6-4 6-2 6-4) en van degenen, die de favorieten in een rechtstreeks duel had den verslagen kruiste alleen Pilic in de halve finale zijn pad (9-7 4-6 6-3 6-4). Het is dat Newcombe het toernooi van Queen's de generale van Wimbledon op zijn naam heeft gebracht en in de herendubbel een reputatie heeft opge bouwd (in 1966 kampioen met Fletcher en het jaar daarvoor met Roche), anders zou men hem in het rijtje van Fraser, Laver, Mcinley, Emerson en Santana kunnen vergelijken met een Tourwinnaar als Walkowiak. Op de laatste dag van Wimbledon 1967 zal Billie Jean King optreden in drie fi nales. Zij had zich reeds geplaatst voor de finale van het damesenkelspel tegen de Britse Ann Jones. Vrijdag won zij samen met Rosemary Casals in de halve finale van het damesdubbel met 6-1 6-4 van Ann JonesVirginia Wade en met Owen Da vidson in drie sets: 6-3 3-6 6-1 van Anette van ZylFrew McMillan. John Newcombe met de cup.

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 9