Veiligheidsraad hield spoedzitting VN stuurt waarnemers naar beide zijden van Suezkanaal Arabische topconferentie wellicht op 15 juli HET WEER Deense kustvaarder liep met motorpech IJmuiden binnen GESPREK OVER SUEZ 4 I ivFi t Olieconcerns gebruiken nu zelf witte benzine Grotere toeloop door pomphouders verwacht B: morris Regeringstroepen in offensief in Nigeria Tweespalt in unie r.-k. studenten Ontsnapte gevangene nog op vrije voeten Politie verhindert dronken zwemmen Tachtig Europese bisschoppen in Noordwijkerhout bijeen vu Vader en zoon lagen dood in motorboot Van Poll Suykerbuyk overleden EL [X 0 Superslagerij De IJmond 52e JAARGANG NUMMER 211 MAANDAG 10 JULI 1967 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Tel. adm. 15437, chef bezorging tot 7 u. 10519. Tel. red. 15389, na kantooruren 02560-6484. Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V. Hoofdredacteur: Jos L. Lode wijk» Adj. Hoofdredacteur: Koning Verschijnt dagelijks, beh. zon- en feestdagen. Abonnement bij vooruitbetaling, 12,35 per kwartaal, 13,85 franco per post, 95 cent per week. Losse nummers 25 cent. Giro rekening IJmuider Courant no. 129288. Directeur: Mr. H. C. van der Mfle De Veiligheidsraad heeft vanmor gen een voorstel van secretaris-gene raal Oe Thant goedgekeurd om VN- waarnemers te plaatsen aan beide zij den van de Israëlisch-Arabische be standslijn langs het Suez-kanaal. Thant deelde de raad mee dat luite nant-generaal Buil, hoofd van de be standscommissie van de Verenigde Naties inzake Palestina, hem had meegedeeld dat hij nog 25 waarne mers nodig heeft voor deze taak. Hangende hun aankomst kan hij on middellijk een kleine ploeg sturen om aan beide zijden van het front te patrouilleren. Vrij zonnig Aan het strand Onenigheid Zie verder pagina 3 Na communiqué over het celibaat Het woord is aan Thema: democratisering van de kerk ijl ■iiiiiiliil Bsp' F Zondags rijverbod Moord in Hummelo opgehelderd pagina 2 Pleidooi voor afschaffing „eigen geldje" pagina 8 ZANDBERGEN llEDT T ESTE Uw slager Dinsdag-aanbieding KENNEMERLAAN 43 - TEL. 14310 REGENKLEDING Sertotyorit straat - Haartooi - Tal. IJmuider Courant WAARIN OPGENOMEN DE RENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN Aanvankelijk was er verschil van me ning tussen de Sovjet-Unie en Frankrijk enerzijds en Amerika en Groot-Brittan- nië anderzijds over de aan Oe Thant te geven bevoegdheden bij het stationeren van waarnemers. Een schorsing van een half uur liep uit tot drie uur voor men het eens was. Na de hervatting van de vergadering verliet de Rus Fedorenko de zaal toen Israel de Russische politiek in LAGOS (AP). De Nigeriaanse fede rale regering heeft bekend gemaakt dat zijn troepen, die de afvallige oostelijke provincie Biafra zijn binnengevallen, de universiteitsstad Nsoekka, op de weg naar de opstandige hoofdstad Enoegoe, hebben omsingeld. Generaal Yakoeboe Gowon, de leider van de militaire regering, verklaarde dat het leger zich ten doel stelt Enoegoe in te nemen en Odoemegwoe Ojoekwoe, die op 30 mei de onafhankelijkheid uitriep, gevangen te nemen. Beide partijen delen mee dat zij de an dere zware verliezen toebrengen in het heuvelachtige grensgebied tussen Biafra en Nigerië. De regeringstroepen worden, volgens een federale woordvoerder, door de be volking in de ingenomen gebieden met open armen ontvangen. Vier Afrikaanse presidenten, Jomo Kenjatta van Kenia, Kenneth Kaoenda van Zambia, Milton Obote van Oeganda en Julius Nyerere van Tanzanië, heb ben in Nairobi een beroep op Nigerië ge daan de gevechten onmiddellijk stop te zetten en te gaan praten over een vreed zame oplossing. Weerrapporten 1, 2 Uit het binnenland 2 Agenda van lJtnond en Haarlem 2 Buitenlands nieuws 3 Van Dag tot Dag 3 Uit stad en omgeving 4, 5, 13 In de Vishal en op zee5 Feuilleton 6 Beeldverhalen 6 Kunst 7 Radio en tv 7 Economisch nieuws 8 Scheepsberichten 8 Beurs 8 Sport 9-13 Ferdinand 14 Luidsprekers 4 Dit nummer bestaat uit veertien pagina's Verwachting van het K.N.M.I., geldig van maandagavond tot dinsdagavond opgemaakt te 11.15 uur. Vrij zonnig en droog met een zwakke tot matige zuidwestelijke wind. Iets hogere middagtempera- turen. Volledige weerrapporten op pagina twee. Ondanks een zwakke zeewind veel aangenamer dan zondag doordat de middagtemperatuur weer omhoog gaat tot ongeveer 20 graden. Zeewater 17 graden. Vooruitzichten: Vrij stabiel zomer weer met stijging van temperatuur. het Nabije Oosten fel critiseerde. Later werd d ebijeenkomst opnieuw enige tijd geschorst om de voorzitter, de Ethiopiër Makonnen, gelegenheid te geven de be reikte overeenstemming te formuleren. De spoedbijeenkomst van de Veilig heidsraad was gevraagd door Egypte in verband met de zaterdag uitgebroken ge vechten tussen Israëlische en Egyptische eenheden langs het Suezkanaal. Vijf Is raëlische soldaten sneuvelden en 31 wer den gewond bij een artillerieduel. Bij bombardementen van de Israëlische luchtmacht op Egyptische stellingen wer den volgens een Egyptisch militair com muniqué in het gebied van Port Said en Port Foead een burger gedood en zeven gewond. Een Egyptische Mig-21 zou volgens Tel Aviv bij een luchtgevecht zijn neerge schoten. Radio Cairo meldde dat Israel bij gevechten op de oostelijke oever van het Suezkanaal drie tanks en elf pantser wagens had verloren. Een Israëlische sol daat is voorts omgekomen en twee ande ren zijn gewond geraakt toen hun jeep zondag op een mijn reed, honderd meter ten oosten van het Suezkanaal. Tussen verschillende Arabische staten blijkt het te rommelen. De korte verzoe ning tussen de Verenigde Arabische Re publiek en Saoedi-Arabië lijkt al weer tot het verleden te behoren. De Egypti sche pers en radio hebben in felle be woordingen stelling genomen tegen het besluit van koning Feisal het olie-embar go voor de Verenigde Staten en Groot- Brittannië naast zich neer te leggen. De federatie van Arabische juristen verklaarde dat Feisals besluit „een dolk stoot in de rug is die deze keer niet van imperialisme of agressie afkomstig is, maar van een Arabische staat die voorop zou moeten lopen bij het verdedigen van de Arabische eer". Koning Hoessein neemt ook een eigen positie in. Volgens „Time" zou hij ver klaard hebben bereid te zijn Israels be staansrecht te erkennen. Bovendien zou de Jordaanse koning bereid zijn met de joodse staat te onderhandelen, zo nodig alleen. De jonge vorst heeft volgens Time „dik wijls en langdurig met de leiders of top diplomaten van de meeste Arabische sta ten gesproken in pogingen hen ervan te overtuigen dat de tijd voor de Arabieren is gekomen om met Israel vrede te sluiten". Een medewerker van Hoessein heeft verklaard: „Indien het volkomen onmo gelijk is met de andere Arabische staten overeenstemming te bereiken zal elk land de situatie naar beste weten moeten aan pakken. Wij zullen zeer zeker weigeren ons te laten binden wanneer enig land een Arabisch of een ander zich negatief gedraagt. Wij hebben de moed datgene te doen wat noodzakelijk is". Gisteravond heeft koning Hoessein voor de radio echter uitdrukkelijk verklaard dat hij niet zal ingaan op voorstellen, die betrekking hebben op de problemen van Jordanië alleen zolang er ook maar de geringste hoop bestaat op een Arabi sche topconferentie. (Van onze correspondent) UTRECHT Meer dan de helft van de studenten, die vertegenwoordigd zijn in de Unie van Katholieke Nederlandse Stu denten hebben zich gedistantieerd van een communiqué van het bestuur van de unie. In dit communiqué, uitgegeven naar aanleiding van de pauselijke encycliek over het celibaat, wordt o.a. gezegd dat de paus niet meer als primaat van de r.-k. kerk kan worden aanvaard. De besturen van zeven van de dertien aangesloten verenigingen die ondanks de vakantietijd nog te bereiken waren, heb ben zich vervolgens het K.N.P. hiertegen verklaard. „St.-Vergilius" in Delft heeft bovendien het lidmaatschap van de Unie opgezegd. De andere zes verenigingen zijn „Veri tas" in Utrecht, „Albertus Magnus" in Groningen, „Lancet" in Delft, „St. Lau- rentius", „St.-Olof" en het Algemeen Dis puut van Katholieke Studenten, alle drie te Rotterdam. In de verklaring had het U.K.S.N.-be stuur o.a. gezegd, dat een primaat, die niet boven de Italiaanse seksuele moraal uit kan denken, „voor ons ophoudt als pri maat te functioneren". De zeven studen tenverenigingen vinden deze zinsnede uitermate beledigend voor de paus. Ze klagen er ook over dat niet voldoende overleg gepleegd is voordat het bestuur van de Unie zijn verklaring gaf. De 299 ton metende Deense kustvaar der Salthammer meldde zondagochtend dat hij op de Noordzee ten noordwesten van IJmuiden met motorpech had te kampen. De schroef kon door onbekende oorzaak niet achteruit slaan. Aanvankelijk bericht te de Deen ook dat hij in de machineka- De sleepboot Assistent van Wijs muller (links) is de met motorpech kampende Deense kustvaarder Salt hammer in de havenmond te hulp geschoten. Later bleek het ongerief van de Deen mee te vallen en kon hij zijn bestemmingshaven Bever wijk bereiken. mer water maakte, maar dat bleek loos alarm te zijn. Zeer langzaam varend bereikte de kust vaarder op eigen kracht de IJmuidense havenmond, waar de sleepboten Titan en Assistent van Bureau Wijsmuller de Deen opwachtten. Omstreeks half elf maakte de Assistent aan de kustvaarder vast. Inmid dels was ook de Arend van Rijkswater staat langszij gekomen om de havenmees ter aan boord van de boaster te laten gaan. Zij aan zij voeren de Assistent en de Deen hierna door de middensluis naar het Binnenspuikanaal waar de kustvaar der aan een nader technisch onderzoek werd onderworpen. Later op de dag is de „Salthammer" naar de haven van Bever wijk gevaren om er zijn lading te lossen. De Russische ambassadeur bij de Verenigde Naties, Fedorenko (mid den) bespreekt met zijn Egyptische collega, El Kony (rechts) de ont wikkelingen die zich rond het Suez kanaal voordoen. Links de Egyp tische vice-premier, Mahmoed Fawzi. Blaise Pascal: Als een waarheid niet bevalt, haat men de prediker. De 22-jarige glazenwasser die zoals wij berichtten vrijdagmiddag uit het gebouw van de rechter-commissaris aan de Oost- vest in Haarlem ontsnapte, is nog voort vluchtig. Aan de politie in heel het land is een verzoek tot aanhouding uitgegaan. De man, een bekend inbreker, heeft Am sterdam als woonplaats. Zijn auto waar mee hij uit Haarlem naar Amsterdam moet zijn gereden werd onbeheerd in de hoofdstad aangetroffen. Van de vluchte ling ontbreekt echter nog elk spoor. Een 25-jarige kindermeisje uit Wasse naar is vanmorgen vroeg voor naar eigen veiligheid aangehouden door de Haagse politie, toen zij ter hoogte van de Scheve- ningse Promenade in zee wilde gaan zwemmen. Het meisje verkeerde onder in vloed na een feestje dat nogal uit de hand gelopen was. De politie zag haar toen zij omstreeks half vijf het water in wdde gaan. Zij werd ter ontnuchtering ingeslo ten. (Van onze verslaggever) Vanavond begint in het seminarie „Leeuwenhorst" in Noordwijkerhout een vergadering van ongeveer 80 Europese r.k. bisschopen die zich zal bezig hou den met de vernieuwing van de diocesane structuur als vervolg op hetgeen op het Vaticaans concilie is besloten ten aan zien van de democratisering van de kerk. Kardinaal Alfrink zal de bisschoppen vergadering vanavond om Kalf negen ope nen met een toespraak over de verhou ding tussen de lokale kerk (bisdom of diocees) en de wereldkerk. Dinsdag zullen de bisschoppen zich be raden over het onderwerp gezag en ge hoorzaamheid. Het is niet uitgesloten dat daarbij actuele zaken als die van de pro testerende Warmondse priesterstudenten ter sprake komen. Woensdag komt het onderwerp van de priesterraden rondom de bisschop aan de orde en donderdag dat van de pastora le raad, waarbij de verhouding tussen bisschip en lekenelement. Zoals bekend is, neemt Nederland in dit opzicht een unieke plaats in de r.k. kerk in. Met name in het bisdom Haarlem zijn verkiezingen voor een pas torale raad in volle gang. De aan de vergadering deelnemende bisschoppen zijn behalve uit Nederland afkomstig uit Duitsland, Engeland, Oos tenrijk, België, Schotland, Spanje, Fran krijk, Hongarije, Ierland, Italië, Luxem burg, Polen, Portugal, Malta, Monaco, Scandinavië, Zwitserland, Tsjecho-Slowa- kije en Joegoslavië. De besprekingen worden donderdagavond beëindigd. f'S (Van onze correspondenten) DEN HAAG. Het ziet ernaar uit dat na de laatste verhoging van de benzineprijzen de concurrentiestrijd tussen de oliemaatschappijen en de witte pompen zal verhevigen. Hoewel verscheidene exploitanten van witte benzine na de prijsstijgingen van de officiële benzine ook enkele centen meer rekenen voor een liter, blijft het verschil toch aanzienlijk: ongeveer 5 cent per liter tegen 8 cent enkele jaren geleden. Klaarblijkelijk vinden veel automobilis ten een dergelijk verschil de moeite voor een eventuele omweg om een witte pomp te bereiken wel waard want overal in ons land melden pomphouders dat zij de indruk- hebben dat de omzet stijgt, on danks de vakantie, waardoor men veel vaste klanten mist. Een enthousiaste pomphouder in Hengelo vertelde zelfs dat hij een duidelijk stijging kon constate ren van 20 percent. Drukker dan nor maal was het de laatste dagen ook bij andere pomphouders in ons land. De grootste witte pompenhouder van Nederland sluit zich hierbij aan. „We kunnen het nu nog moeilijk overzien", aldus een woordvoerder van Autorama in Utrecht, „maar we achten het veelbete- In een motorbootje in het Friese meer Morra zijn de 69-jarige heer J. E Hoek stra en zijn 38-jarige zoon A. W. Hoekstra beiden uit Groningen, door uitlaatgassen van de motor om het leven gekomen. Zaterdag werden de lichamen van de Gro ningers ontdekt door een inwoner van Zaandam die in zijn geboortedorp Heme- lum aan de Morra met vakantie was. Hij had dinsdag al het bootje zien drij ven, dat daarna elke dag op dezelfde plaats in het riet lag. Zaterdag ging hij kijken, en ontdekte de levenloze lichamen De gerechtelijke deskundige dr. Zelden- rust uit Den Haag heeft heeft vastge steld dat koolmonoxyde de doodsoorzaak moet zijn geweest. Waarschijnlijk zijn de uitlaatgassen van de motor door een lek in de uitlaatleiding in de gesloten kajuit gekomen. In België is zaterdagmiddag op 59-jarige leeftijd tengevolge van een hartaanval overleden de heer Jacques van Poll Suy kerbuyk, directeur-eigenaar van de N.V. Koninklijke Grafische Kunstinrichting J. van Poll Suykerbuyk te Roosendaal en president-commissaris van de N.V. „De Grondwet", uitgeefster van het dagblad „Brabants Nieuwsblad". De overledene was officier in de orde van Oranje-Nassau. De uitvaartdienst, gevolgd door de begra fenis, is vastgesteld op woensdag 12 juli om half twaalf. kenend dat de omzet gedurende de laatste weken is gelijk gebleven, ondanks het feit dat een groot deel van onze vaste klanten met vakantie is". Men had ver wacht dat de omzet zou dalen. Overigens wordt de situatie voor de witte pomphouders niet gemakkelijker. Een exploitant zei vanmorgen dat het handhaven van een prijsverschil en het concurreren met de grote maatschappij en wel moeilijker wordt. „Vroeger kon den we putten uit de enorme voorraden die er waren. Momenteel zijn er tekor ten. De grote maatschappijen die eerst de kwaliteit van onze benzine laakten, kopen nu zelf grote voorraden hiervan op. Als de moeilijkheden in het Midden- Oosten niet spoedig tot een oplossing komen verwacht ik nog nieuwe prijsver hogingen, rantsoenering en vermoedelijk zelfs een zondagsrijverbod. Het zal voor ons heel moeilijk worden zelfs maar een prijsverschil te handhaven". ADVERTENTIE 250 gr. biefstuk tartaar 1.28 500 gr. speklappen1.58 leidsostraat (bij KoeingspMa) Telefoon (028) 22 55M - Tot en met donderdag 250 gram supermalse PAARDEBIEFSTUK 1.98 500 gram SCHOUDERKARBONDE 2.48 3 stuks TARTAAR 1.28 N, RES, Plein 1945 no. 53, IJmuiden

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 1