Opstandige huurlingen door Kongolezen bossen ingejaagd Verenigde Staten sturen drie transportvliegtuigen Russische steilstarter Internationale bende lichtte olie-sjeiks op Geen eensgezindheid bij de Arabische leiders I Rassenrellen in drie Amerikaanse steden Storm in Japan eist honderden mensenlevens Nieuwe onlusten in Hongkong China beschuldigt VS van schending Chinees luchtruim Tienerspionage in Israel STOP'NTIJGER IN UWTANK! (£sso) EXTRA Buit: 40 miljoen So v j et-vlootbezoek aan de VAR Soekarno ziek Congres-leden in VS: „Geleidelijk oorlog in Vietnam verminderen" Nederlanders nog vast in Guinee Wereldconferentie over Vietnam beëindigd Scheepvaart door Straat van Tiran verloopt vlot VAN DAG TOT DAG telegrammen MAANDAG 10 JULI 196 7 ESSO PRESENTEERT VAN ECHT BAVARIA PORSELEIN satijnwit.fleurige decoraties, moderne vorm, handig formaat, geschikt voor alle dranken 3.75 4 zegels Winkelwaarde f.7.- Haal 'n spaarkaart bij een Esso dealer! Naar Cairo Wachten is op Ivoorkust Amerikaanse pocket over oorlog in Nabije Oosten commentaar op actuele 7.aken Ria Florijn uit Ruurlo is het zoveel ■te slachtoffer geworden van een duide lijk gebrek aan toezicht op geestelijk ge stoorden, die ter beschikking van de re gering zijn gesteld omdat zij een poten tieel gevaar voor hun omgeving vormen. De jongeman, die de moord op het meisje pleegde, was een verpleegde van de psychopateninrichting De Kruis berg te Doetinchem, maar hij genoot een zodanige vrijheid van beweging dat hij een meisje op de openbare weg kon over vallen, vermoorden en verbergen zonder dat iemand hem op de vingers keek. Het aantal gevallen waarin argeloze en meest al jeugdige mensen het slachtoffer van een dergelijke nonchalance zijn gewor den, is weer met één vermeerderd. Men kan moeilijk eisen dat zieke mensen r.ls de moordenaar van Ria Florijn levens lang achter de tralies worden gezet. Wat men wel kan en zelfs móet eisen is, dat zij onder voortdurend toezicht staan. Als er slechts een minimum aan toezicht op deze jongeman was geweest, zou hij zich niet uit de boerderij waar hij werkte hebben kunnen verwijderen zonder dat het onmiddellijk was opgemerkt. Terbeschikkingstelling van de regering betekent, dat de regering de verantwoor delijkheid voor dit toezicht op zich neemt. Zij doet dit ter bescherming en beveili ging van de maatschappij. Zij behoort daarbij zodanige voorschriften uit te vaardigen, dat deze bescherming en be veiliging geen ijdele termen blijven, maar dat de mate van bewegingsvrijheid die de delinquenten genieten en die noodzakelijk is om hun een kans op gene- :ing te geven het gevaar van een fatale ontsporing zoveel mogelijk uitsluit. In het droevige geval van Ria Florijn hebben deze voorschriften als ze er waren gefaald, of zijn deze niet in acht genomen. Er rijst een kwestie van dood door schuld, die justitieel zal moe ten worden opgelost. Voor het moment staat het welhaast vast, dat het vermoor de meisje het slachtoffer geworden is van verregaande achteloosheid, plichtsver zuim of overtreding van regeringsvoor- «chriften. De minister van Justitie zal een onder zoek instellen en de Kamer inlichten. Wel licht komen daar maatregelen uit voort die een einde maken aan de toenemende onveiligheid, die blijkt te bestaan op dit gebied en die volkomen in strijd is met de garantie, welke de regering aan de burgerij pretendeert te geven. TAMPA (Reuter en AP) In de neger- wijken van de Amerikaanse stad Balti more is een uitgaansverbod ingesteld. De politie patrouilleerde gisteravond in de straten. Het uitgaansverbod werd opgelegd na dat negers ruiten hadden ingegooid van winkels en brandbommen hadden gegooid in twee gebouwen, nadat het gerucht de ronde had gedaan dat de politie een man die van inbraak verdacht werd, had ge wond. In Kansas City heeft de politie gister avond traangas moeten gebruiken om driehonderd jonge negers uiteen te jagen, die wilden verhinderen dat enkele negers werden opgebracht. Er zijn verscheidene arrestaties verricht. Enkele honderden ne gers hebben gisteravond in de noordelijke wijk van Waterloo in de Amerikaanse staat Iowa een stad van 70.000 inwo ners ongeregeldheden veroorzaakt. Etalages werden vernield, branden ge sticht en zeker twee mensen zijn door stenen gewond. ADVERTENTIES KINSJASA (Reuter, AP en AFP). Het Kongolese leger heeft de oos telijke steden Kisangani, Kindoc en Boekavoe vast in handen. „De rebel len trekken zich terug en worden in het oerwoud achtervolgd", aldus meldde radio-Kongo gisteravond. De achtervolgende Kongolese soldaten hebben de opdracht de vluchtende huurlingen en Katangaanse troepen „niet met uit het Westen geïmpor teerde kogels te doden, maar met pijlen". De Verenigde Staten hebben Kongo drie grote militaire transportvliegtuigen met bemanning gestuurd als hulp in de strijd tegen opstandelingen. De vliegtui gen zullen niet aan de gevechten deelne men. Op verzoek van president Moboetoe is tot deze hulp besloten. Een aantal huurlingen is, zoals gemeld, met een gestolen vliegtuig naar Rhodesië gevlucht. De Kongolese minister van Bui tenlandse Zaken, Bomboko, heeft een nota aan de Britse ambassadeur gezon den, waarin de terugkeer van het toestel en de vluchtelingen worden geëist. In welingelichte Brusselse kringen is gisteravond meegedeeld dat de dertien journalisten die sinds dinsdag vorige week in Kisangani vertoeven, waarschijnlijk nog allen in leven zijn. De groep bestaat uit negen Belgen, twee Kongolezen, een Westduitser en een Fransman. Rond Kisangani zou nog steeds gevoch ten worden tussen de troepen van het Kongolese leger en Katangaanse eenhe den. In Brussel werd voorts gezegd dat de gouverneur van de provincie Kivoe, die eerst met steun van de Belgische con sul over de grens naar Roeanda was ge vlucht, naar Boekavoe is teruggekeerd en de orde in de stad heeft hersteld. Ook leden van het Kongolese leger en een groot aantal Europeanen die in Boekavoe woonden, zouden naar Roeanda zijn ge vlucht. Op een luchtvaartshow boven het vliegveld Domodedovo bij Moskoü werden door de Russische lucht macht verscheidene nieuwe Vlièg- tuigtypen voorgévlogen.' Sensatio neel waren enkele „steilstarters" zoals deze, die in de volle vlucht werd gefotografeerd. De hier afge beelde machine behaalt een snel heid van tweemaal die van het ge luid. Nadat de huurlingen Boekavoe haddden ontruimd en de Kongolese troepen de stad waren binnengerukt, zijn bij ver geldingsacties een aantal Kongolezen hoeveel is niet bekend drie Belgen en een Griek gewond geraakt. Het Belgi sche consulaat in Bakoevoe was geplun derd en de Belgische consul is gearres teerd. De achtergebleven Europeanen, zo zei men in Brussel, zijn eerst in een kamp samengebracht waar zij te horen kregen dat zij terechtgesteld zouden worden, maar later zijn zij in vrijheid gesteld. TOKIO (Reuter) Men vreest dat meer dan driehonderd mensen het leven hebben verloren als gevolg van de storm die het zuiden en westen van Japan heeft getrof fen. Volgens de laatste berichten zijn ze_ ker 202 mensen omgekomen en worden er nog 136 vermist. 429 mensen hebben ver wondingen opgelopen. De steden Hirosjima en Kobé zijn het zwaarst getroffen. Daar verloren respec tievelijk 81 en 31 mensen het leven. Grote delen van Kioesjoe en Honsjoe staan blank. Daar viel zondag 320 mm regen. In juni en juli 1961 zijn op deze twee eilanden 357 mensen bij overstromingen omgekomen. Vorig jaar september eisten twee stormen van 307 mensen het leven. HONGKONG (Reuter) Honderden Pe- king-gezinde Chinezen hebben vandaag in Hongkong Britse en Amerikaanse zee lui aangevallen toen deze uit cafés kwa men. Een andere menigte Chinezen, die weigerden uiteen te gaan, werd door de politie beschoten. Er viel een dode. In Kowloon is de politie van daag met lege bierflessen bestookt toen zij een man arresteerde wegens het verspreiden van vlugschriften. Gisteren werden in Hongkong wilde anti-Britse demonstraties georganiseerd, waarbij drie mannen zijn gedood. Een po litieman werd doodgeslagen toen hij Chi nezen wilde beletten anti-Britse pamflet ten te verspreiden. Groot-Brittannië heeft bij de Chinese autoriteiten geprotesteerd tegen het bin nendringen van betogers uit China in Hongkong. De toestand in Kongo, die de afgelopen week bijzonder hachelijk was, is nu ver beterd doordat de autoriteiten matigend optreden. Ook de Kongolese radio slaat een minder venijnige toon aan dan ge durende de laatste weken. TOKIO (AP). China heeft verklaard dat twee Amerikaanse militaire vliegtui gen gisteren op twee verschillende ogen blikken het Chinese luchtruim zijn binnen gedrongen. „Nieuw China" het Chinese persbur- reau deelde mee, dat het ministerie van Buitenlandse Zaken de 438-ste ernsti ge waarschuwing heeft uitgesproken aan het adres van de Verenigde Staten in verband met provocaties van Amerikaan se militaire vliegtuigen. TEL AVIV (AP). De Israëlische au toriteiten hebben een tiener-spionagenet- werk opgerold, dat voor de oorlog van vo rige maand voor de Jordaanse inlichtin gendienst werkte. De jongelui waren Israëlische Arabieren tussen de dertien en zestien jaar en woon den in het grensdorp Bakaa El-Garbiya. Zij gaven inlichtingen door over Israëli sche troepenbewegingen en mijnenvelden De spionage werd ontdekt met behulp van Jordaanse archieven, die in de oor log werden buit gemaakt. 4 TUGER-BEKERS (Van onze correspondent) LONDEN. Scotland Yard en Interpol onderzoeken op het ogenblik een complot van een internationale bende, die zou heb ben gepoogd oliesjeiks in het Nabije Oos ten voor meer dan één miljard guiden op te lichten. Dit complot houdt verband, zo onthult de „Sunday Telegraph" met een Op uitnodiging van de regering van de Verenigde Arabische Republiek zul len schepen van een Sovjetrussisch smal deel op 10 juli een bezoek brengen aan Port Said en Alexandrië. Dit is zondag avond bekendgemaakt door Tass. .vv-v:y (Vervolg van pagina 1) Naar verluidt zouden de ministers van Buitenlandse Zaken der Arabische lan den op een vergadering achter gesloten deuren in New York niet-officieel 15 juli als begindatum van een dergelijke top conferentie hebben vastgesteld. Deze zou dan in de Soedanese hoofdstad Khartoem worden gehouden. Dit is gemeld door het Egyptische ■emi-officiële blad Al Achram. Onderling overleg tussen de Arabische leiders zal overigens al vandaag plaats vinden. Niet alleen koning Hoessein zal daar vandaag met Nasser spreken, maar ook onder meer president Noureddin Atassi van Syrië en president Abdoel Raman Aref van Irak. Toen de Algerijn se president Houari Boumedienne giste ren in Cairo arriveerde werd hij door het publiek begroet met de kreet „Wraak, wraak". Toen de Algerijn uit zijn vliegtuig stap te riep de menigte: „Nasser en Boume dienne. wij zullen voor jullie vechten en sterven". In een open auto reden Boume dienne en Nasser naar het Kuba-paleis. Langs de 25 kilometer lange route schreeuwden de mensen om wraak voor de oorlog tegen Israel. Volgens buiten landse ooggetuigen is een dergelijk wel kom in Cairo nog nooit iemand bereid. Algerije is dan ook het enige Arabische land dat de wapenstilstand heeft afge wezen. Boumedienne heeft reeds verklaard een Arabische topconferentie te zullen bijwonen maar Algerije uitgesloten als plaats van samenkomst met het argu ment: „Sommige Arabische leiders zijn verraders en de Algerijnse bodem mag door hun voeten niet bezoedeld worden". Koning Hassan de tweede van Marokko laat zich niet meeslepen. Hij heeft zater dag verklaard dat „zomin de Sovjet-Unie als de Verenigde Staten of andere grote mogendheden de Arabieren in de oorlog met Israel hebben verraden, omdat geen van hen ooit heeft beloofd aan hun kant te zullen vechten". „Alle grote mogendheden erkennen Is rael als staat en daarom was er geen reden om verrast te zijn". DJAKARTA (Reuter) De voormalige president van Indonesië Soekarno is ziek. De Indonesische minister van Gezondheid dr. Siwabessy heeft meegedeeld dat Soe karno aan een nieraandoening lijdt. WASHINGTON (Reuter en AP) Acht republikeinse leden van het Amerikaanse Congres hebben vandaag een eenzijdige diplomatiek initiatief van de Verenigde Staten voorgesteld voor een geleidelij ke vermindering van de oorlog in Viet nam. De groep stelt voor dat de V.S. alle bombardementen op Noord-Vietnam ten noorden van de 21ste breedtegraad gedu rende zestig dagen stopzetten. Hieronder valt Hanoi maar niet de havenstad Hai phong. Als Noord-Vietnam antwoordt met een „de-escalatie" binnen zestig dagen, moe ten de V.S. in etappes de bombardemen ten ten noorden van de 20-ste breedte graad voor zestig dagen stopzetten. „Aangenomen dat beide partijen hier aan meewerken, kunnen zowel de Ameri kaanse bombardementen op het noorden als de Noordvietnamese infiltraties in het zuiden beëindigd worden" aldus de Congres-leden. De Amerikaanse minister van Defensie Robert McNamara heeft in Saigon ver klaard, dat de Amerikanen in de afgelo pen negen maanden meer vorderingen hebben gemaakt bij de strijd in Vietnam dan in de daaraan voorafgaande zes jaar. DAKAR (AFP, AP) De Nederlan ders, die in Guinee worden vastgehouden, zullen het land pas mogen verlaten als Ivoorkust de Guinese VN-delegatie in vrijheid heeft gesteld. Dit heeft radio- Guinee gisteren bekendgemaakt. In de radio-uitzending werd hieraan toegevoegd, dat de Nederlandse regering thans maat regelen moet nemen om vrijlating van de Guinese delegatie te bewerkstelligen. President Sekou Touré van Guinee heeft zich bereid verklaard, de kwestie te be spreken met president Hoephouet Booigny van Ivoorkust, in het bijzijn van president Tubman van Liberië. Sekou Touré acht de Nederlandse regering verantwoordelijk voor de arrestatie van de Guinese dele gatie, omdat deze met een KLM-toestel reisde, dat in Ivoorkust landde in plaats van in Guinee. Uit Den Haag wordt gemeld, dat Neder land aan Oe Thant, de secretaris-generaal der Verenigde Naties, heeft verzocht, te bemiddelen. Thant zou bij de regering van Ivoorkust inmiddels hebben aange drongen op vrijlating van de diplomaten uit Guinee. Een personeelslid van het Beverwijk- se aannemersbedrijf Van Hattum en Blankevoort in Guinee heeft zijn ouders telegrafisch bevestigd, dat de Nederlan ders beperkte bewegingsvrijheid hebben en geen uitreisvisa krijgen. serie oplichtingen die bezig is aan het licht te komen in Londen, Stuttgart, Am sterdam, Bazel en Wenen en Milaan. De bende heeft al 40 miljoen gulden ge ïncasseerd, welk bedrag gedeponeerd is op geheime gummerde rekeningen bij Zwit serse banken. Aangemoedigd door dit suc ces heeft de bende haar net verder uit gespreid onder andere tot Beiroeth en Koeweit. Het onderzoek, dat naar men verwacht vele maanden in beslag zal nemen, strekt zich ook uit tot de landen achter het ijze ren gordijn, die geen lid zijn van Interpol. Bij het complot zou een bank zijn betrok ken, welke certificaten aanbood tegen acht percent interest in Nederland, België, Zwitserland en Duitsland. (Van onze correspondent) STOCKHOLM De wereldconferentie over Vietnam in Stockholm, waaraan vrij wel alle wereldvredesorganisaties en an dere pacifistische bewegingen hebben deelgenomen is zondag beëindigd. Een al gemene resolutie is door de 452 deelne mers aan de conferentie aangenomen met vier stemmen tegen en vier onthoudingen. In deze resolutie worden richtlijnen aan gegeven, die onderhandelingen in de na bije toekomst mogelijk moeten maken op de volgende bases: Het definitieve en onvoorwaardelijke ophouden met bombardementen op Noord- Vietnam. De volledige terugtrekking van alle vreemde troepen uit Zuid-Vietnam. Het verlenen van zelfbeschikkingsrecht aan de Vietnamese bevolking, waarmee de basis gelegd moet worden voor onaf hankelijkheid, democratie, vrede en neu traliteit, dit in overeenstemming met de conferenties van Genève en het program ma van de FNL (Nationale bevrijdings front van Vietnam). De slotredevoering werd gehouden door de Zweedse professor Gunnar Myrdal, echtgenoot van de Zweedse minister van Ontwapening en delegate aan de ontwa peningsconferenties te Genève Alfa Myr dal. Professor Myrdal benadrukte in zijn be toog de politieke en morele isolatie van de Verenigde Staten ten gevolge van het Vietnamconflict en veroordeelde de hou ding van de Amerikaanse pers en andere massamedia, die zich schuldig maakten aan subjectieve voorlichting. JERUZALEM (AP). Het scheepvaart verkeer door de straat van Tiran, die de golf van Akaba met de Rode Zee ver bindt, verloopt tot dusverre vlot en onge hinderd, zo hebben officiële Israëlische zegslieden zondag verklaard. Egypte sloot de straat voor het Israëli sche scheepvaartverkeer kort voordat in juni de Israëlisch-Arabische oorlog uit brak. Toen bezetten Israëlische strijd krachten Sjarm el Sjeik, dat de straat beheerst. Eén van de eerste schepen, die daarna de straat passeerde, was een Russisch schip, dat onderweg was naar de Jordaan se havenstad Akaba. Hoewel de straat negenhonderd meter breed is, is slechts een vierhonderd me ter breed kanaal bevaarbaar. Om de nach telijke doorvaart te vergemakkelijken bouwt de Israëlische marine thans een vuurtoren op een geschikt punt, aldus is officieel te Jeruzalem bekend gemaakt. Nog geen maand na het uitbreken van de vijfdaagse oorlog tussen Israel en zijn Arabische buurstaten, is de Amerikaanse Signet-pocket „Israel's Fight for Survival" („Israels strijd om het voortbestaan") uit gegeven. Robert Donovan is de schrijver van het boekje en hij werd bijgestaan door correspondenten en redacteuren van de Los Angeles Times. Na een historisch overzicht en het voor spel tot de korte oorlog wijdt de schrijver een aantal hoofdstukken aan de politieke achtergronden en de crisis in de Ver enigde Naties. De Israelisch-Arabische oorlog „was op nieuw een tragische mislukking van de internationale diplomatiedit had nooit mogen gebeuren", concludeert de schrijver. Foto's, kaartjes, spotprenten en een chronologisch overzicht vanaf 1966 veraangenamen het lezen. Een informatief brokje contemporaine geschiedenis. W. J Parkeermeters. De Parijse politieprefect Maurice Grimaud heeft tevergeefs ge pleit voor een proef met parkeermeters in de Franse hoofdstad. Na zijn plei dooi te hebben aangehoord, wees de ge meenteraad het verzoek met 47 stem men tegen en 41 voor van de hand. Proces-Soedisman. De communistische leider Soedisman, die in Djakarta te recht staat wegens zijn aandeel in de staatsgreep van 1965, heeft toegegeven dat hij de leiding van de verboden com munistische partij heeft overgenomen na de arrestatie van Loekman in mei vo rig jaar. Termieteninvasie. Miljoenen hongerige termieten zijn in de uitgestrekte step- van van Russisch Centraal-Azië door gedrongen en hebben tot dusver een vergaderzaal, het grootste deel van een bibliotheek en verscheidene huizen ver woest. Busongeluk. Tien mensen zijn om het leven gekomen toen een bus met 36 toeristen in de Braziliaanse staat Mi- nas Gerais begon te slingeren, tegen een brugleuning botste en van een hoogte van drie meter van de weg stortte. Ontslagen. Boris D. Pankine, de hoofdre dacteur van het Russische communisti sche jeugdorgaan „Komsomolskaja Pravda" is van zijn functie ontheven. Reden hiervoor is dat hij op 30 juni de publikatie had toegestaan van een artikel waarin „censuur" op het Rus sische theater werd veroordeeld. Record. De Engelse aviatrice Sheila Scott heeft het record voor de afstand Lon- den-Kaapstad, dat met drie dagen, zes uur en 20 minuten qp naam stond van de Amerikaanse Amy Johnson, met enkele uren gebroken. Uitgesteld. De beraamde lancering van een Europese „Eldo"-raket die 11 juli in Woomera zou plaatsvinden, is voor 48 uur uitgesteld ten gevolge van tech nische moeilijkheden. De Europese drietrapsraket zal in de oceaan ten noorden van West-Irian terecht komen. Bom. Op het toilet van het station van Fortezza, dat aan de spoorlijn tussen Italië en Oostenrijk ligt, heeft men een tijdbom gevonden die zondagavond had moeten ontploffen. De bom was daar geplaatst door terroristen die willen dat de Italiaanse provincie Alto Adige, waar de meeste mensen Duits spreken, bij Oostenrijk komt. Communicatiewet. Op een conferentie van Gemenebest-vertegenwoordigers in Georgetown is besloten tot de vorming van een weerkundig communicatienet in het Caraïbisch gebied ten behoeve van de internationale burgerluchtvaart. De Nederlandse en Franse gebieden daar kunnen eraan deelnemen. Overleden. Fatima Jinnah, de zuster van de stichter van Pakistan, Mohammed Ali Jinnah, is aan een hartaanval over leden. Zij was 74 jaar oud. Fatima Jin nah vocht aan de zijde van haar broer tijdens de vrijheidsstrijd die eindigde in de verdeling van India en de stich ting van Pakistan.

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 3