Geestelijk gehandicapte kinderen waren erg blij met speelgoed I Ruwe zee wierp Engels jacht op het strand bij Zandvoort Handenarbeidcentrum van Kennemerstaten in Velsen wordt verplaatst Verenigingsnieuws uit de IJmond J Geschenk van levensschool uit Beverwijk F eeststemming in Bloemendaal Meisje kwam onder motor Boom versperde weg in Santpoort Kapelaan Fritschy verlaat Heemskerk IN DE VISHAL EN OP ZEE Havenberichten V erkeersongevallen in het weekeinde Prijs aardbeien weer gedaald Benauwd avontuur van solozeiler kreeg happy endingin IJmuiden Uitslag stemming pastorale raad in deze week Concert in kerk van Wijk aan Zee MAANDAG 10 JULI 1967 5 In Heemskerk A lav m Rijk pijlen Noodliaventje Opdringend publiek Vel sen-IJ muiden Voor een groot aantal geestelijk ge handicapte kinderen, die momenteel va kantie houden in het St. Jozef Internaat ln Bloemendaal, was het zaterdagmiddag feest. Van de leerlingen van de r.k. le vensschool „Dr. Ariëns" uit Beverwijk kregen zij namelijk speelgoed. De geschenken werden hun aangeboden door Theo van der Elzen, Ton Koortens en hun groepsleider de heer E. A. Dekker. In het afgelopen cursusjaar hebben de leerlingen dit speelgoed, dat helemaal aan de eisen van debiele en imbeciele kin deren voldoet, vervaardigd. De vakantie van de kinderen, die veer tien dagen in het internaat verblijven, werd mogelijk gemaakt door de Katho lieke Stichting voor Sociaal Paedogogi- sche Zorg in Midden Noord-Holland en door de oudervereniging „Voor 't Zor genkind". Het viel overigens niet mee een geschikt vakantieadres voor deze kinderen te vinden. Bovendien was het erg moeilijk het financiële gedeelte van deze grote logeerpartij rond te krijgen. Momenteel is er nog een tekort van 4200,een bedrag dat weer aanzien lijk hoger ligt dan het tekort van vorig Een 14-jarig meisje uit Heemskerk liep een gebroken arm op, toen zij zondag avond met een vriendin plotseling de Van Coevehovenstraat overstak. Het meisje werd daarbij aangereden door een motor rijder uit haar woonplaats. De bestuurder van deze tweewieler, die de meisjes niet meer kon ontwijken, moest in het St. Jo zef Ziekenhuis worden opgenomen. Het meisje kon na behandeling in dit zieken huis naar haar woning terugkeren. In de nacht van zondag op maandag is op de Duin en Kruidbergerweg in Santpoort een boom dwars over de weg gevallen, waardoor het verkeer volkomen werd versperd. De Plantsoenendienst heeft het obstakel verwijderd. In verband met het feit, dat hij door de bisschop van Haarlem is benoemd tot mo derator en godsdienstleraar aan het meis jeslyceum Fons Vit) in Amsterdam gaat kapelaan A. Fritschy de parochie van de H. Maagd Maria in Heemskerk met in gang van 1 augustus verlaten. Na een verblijf van drie jaren in 't Veld kwam kapelaan Fritschy drie jaar gele den naar Heemskerk als kapelaan van de Maria-parochie. Hier is hij onder meer ongeveer een jaar rector van het St. Josefziekenhuis geweest, in welke functie hij werd opge volgd door rector Van 't Hart. Tevens heeft hij in Heemskerk zeer veel gedaan voor het parochiële jeugdwerk, waarvoor hij met hart en ziel heeft ge werkt. Bovendien is hij de stuwende kracht geweest bij het totstandkomen van een groot aantal gespreksgroepen en was hij onder andere ook godsdienstleraar aan de Leonardusschool en de huishoudschool Debora Bake. Vóór zijn vertrek zal het kerkbestuur de scheidene kapelaan een afscheidsre ceptie aanbieden. De juiste datum van deze receptie zal nog worden bekend gemaakt. jaar. Gelukkig stelt de leiding van 2! personen zich geheel belangeloos beschik baar voor dit zware werk. Zij spannen zich van 's morgens vroeg tot 's avonds laat in om de kinderen een leuke vakan tie te bezorgen. De ouders krijgen daar mee de kans eindelijk eens de volle aan dacht aan hun gezonde kinderen te be steden. Tijdens de vakantie worden de geestelijk gehandicapten ook geobser veerd. Daardoor kunnen de conclusies van de sociaal-paedagogen weer waardevolle adviezen zijn voor de ouders. Aahvoer van maandag Maandagmorgen werden in IJmuiden doör 82 vaartuigen'aangevoerd: 7330 kis ten vis, 36.000 kilogram tong en 2680 stijve kabeljauwen; er waren voorts 2483 kleine kisten. Bij de aanvoer waren: 720 kisten schel vis. 68 kleine kisten schelvis, 1020 wijting, 90 kleine kisten wijting, 180 gul en kabel jauw, 1800 torgul. 760koolvis, 2000 kleine kisten haring, 300 kleine kisten makreel, 1660 schol. 15 tarbot, 25 kleine kisten hake en 450 varia. Prijzen van maandag Per kilogram, in guldens: tarbot 4.60- 4.40, heilbot 3.80, grote tong 5.31-5.06, grootmiddel tong 3.36-3.05, kleinmiddel tong 2.52-2.59, tong een 3.04-2.27, tong twee 2.99-2.80, zalm 6.60-6.10. Per 125 kilogram: grote kabeljauw 86- 72, middel kabeljauw 84-68. Per tien stuks: grote kabeljauw 66-46, middel kabeljauw 35-28. Per 50 kilogram: grote schelvis 27-15, middel schelvis 24-15, kleinmiddel schel vis 23-15, schelvis een 26-15, schelvis wee 36-15, gul een 33-28, gul twee 31-25, gul drie 22-17 grove en middel schol 46-40, kleinmiddel en schol een 49-40, schol twee 32-26, schar 22-10, gestripte wijting 24-17, dichte wijting 13-12, haring 36-34. makreel 56-11.50, tarbot 162-80, tongschar 42. Scheveningen De aanvoer in Scheveningen bestond maandagmorgen uit: 200 kisten schelvis, 300 wijting, 50 kleine kisten wijting, 500 gul en kabeljauw, 300 haring, 2700 kleine kisten haring, 140 makreel, 150 kleine kisten makreel, 30, schol, 100 varia, 250 stijve kabeljauwen en 2000 kilogram tong. Katwijk In Katwijk werden maandagmorgen aangevoerd: 155 kantjes haring. Prijzen: maatjesharing groot van 100 tot 105: maatjesharing klein van 114 tot 150 per kantje. Aangekomen zaterdag: 8-71 Amstelstroom van Huil; IJstroom, Dagenham; Claus, Londen voor IJmuiden; Togo, Rotterdam; Black Prince, Kris- tiaansand; Gertrud Fritzen, Monrovia voor IJ muiden: Stephan-J., Frederikshaven; Ramsnes, Londen; Cetra Karina, Seven Islands; Holchart, Londen; Thaletas, Hamburg; Oostenburgh, Rot terdam; Tasman, Londen; Gre, Londen; Honds bosch, Londen voor Zaandam; Buka. Londen; Hermann Helene, Frederiksvaerk; Wotan, Dagen ham: Swift 3, Londen; Castor, Frederiksvaerk; Sarpedon, Rotterdam; Bernard, Frederiksvaerk; Stavhoy, Rotterdam voor IJmuiden. Aangekomen zondag: Tiger, Grangemouth; Re- nate Retzlaff, Avilez voor IJmuiden; Hermes. Rotterdam; Gosport, Rotterdam; Salla, Kotka; Zwaluw, Londen; Erangen. Antwerpen; P. G. Thulin, Monrovia voor IJmuiden; Waverstroom, Par; Weimar, Bremen: Salthammar, Par voor Beverwijk; Dania, Kopenhagen; Rhuys, Oslo voor Velsen; Philetas. Oporto; Gerda-K., Halmstad voor Beverwijk; Rollo, Leningrad; Sleepboot Zwarte Zee met Baggermolen Southampton voor IJmuiden; Draco, Aarhus; West Riding, Par voor Velsen; Merkur, Teignemouth; Trito, Dublin; Noordstad, Colchester, voor IJmuiden; Energe- tyk, Durban; Thorwald, Rotterdam; Barfonn, Port Arthur. Aangekomen maandag: Gebina, Helsingborg; Swidnica, La Coruna; Istra, Wiipur is voor Vel sen; Tor Angla, Immingham. Vertrokken zaterdag 8-7: Agaiis naar Odense; Bandak, Seven Islands; Hermann Eisen, Rotter dam; Jean-E., Londen; Iris, Cork; Ittersum, Bre men; Bern, Rotterdam; Black Prince, Kristiaan- sand; Vliestroom, Leith; Claus, Londen van IJ muiden; Cabonkust, Bremen. Vertrokken zondag: Rijnstroom, Shoreham; Palamedes, Bremen; Hentestroom, Sheerness; Amstelstroom, Huil; World Peace. Vitoria van IJmuiden; Sleepboot Zwarte Zee, Maassluis van IJmuiden; Noordstad, Hamburg van IJmuiden. (Indien achter de plaats van herkomst of be stemming geen nadere aanduiding volgt bete kent dit, dat betreffend schip naar of van Am sterdam is gegaan). Een 17-jarige scholier uit Westmaas verleende zaterdagmiddag op het kruis punt Stationsweg-Kanaaldijk in IJmuiden geen voorrang aan een auto, bestuurd door een 25-jarige visknecht uit IJmui den. Met een gebroken enkel moest hij na de botsing in het Antoniusziekenhuis worden opgenomen. Zondagavond slipte een 34-jarige Span jaard, die min of meer onder invloed van drank verkeerde, op de Noorder sluisweg met zijn bromfiets op het rij wielpad. Hij werd met een gekneusde linkerknie en een scheurwond bij het rechter oor door een ambulance van Hoogovens naar het Roode Kruiszieken- huis in Beverwijk gebracht. Zondagavond even na half acht nam een 23-jarige varensgezel uit IJmuiden op zijn motor de bocht naar rechts te ruim op 't kruispunt Snelliustsraat-Huij- gensstraat in IJmuiden. Hij kwam daar door terecht op de linker weghelft van de Snelliusstraat, waar hij tegen een personenauto, bestuurd door een 64-ja- rige steenhouwer uit Amsterdam, klap te. De auto werd aan de voorzijde be schadigd en de bestuurder kreeg een diepe snij wond aan het hoofd. Aan de varensgezel, die volgens de politie drank had gebruikt, was de rijbevoegdheid tot mei 1968 ontzegd. Zijn motor was niet verzekerd. Hij kreeg een zware hersen schudding, hoofdwonden, een scheurwond aan het linkerbeen en vele schaafwon den. De motor werd totaal vernield. Het zachte regentje dat zaterdagmor gen viel, heeft heel weinig invloed op de aardbeienaanvoer gehad. De aanvoer was niet zo groot: 7500 kistjes en 2000 manden. Het weer beinvloedde wel het prijsverloop. De prijsstijging van vrijdag kwam daardoor weer te vervallen. Voor een paar partijtjes van extra kwaliteit werd tot 3.90 per kistje en slof betaald. Het merendeel lag echter veel lager in prijs. Er werden heel wat partijtjes ver kocht van goede kwaliteit tussen 200 en 270 cent per kistje of slof. Zaterdagmiddag omstreeks kwart voor vijf is het Engelse kieljacht „Blue Dun komende uit Yarmouth met bestemming IJmuiden voor de kust van Zandvoort door het plotseling opkomende slechte weer in moeilijkheden geraak^ en vlak voor Riche Bad onder enorme belangstel ling van badgasten en bewoners van het tentenkamp op de kust gelopen, waar het door nijvere handen hoger op het strand werd getrokken. Zondagmiddag om half vier is de „Blue Dun" door de vereende krachten van de Zandvoortse reddingsbrigade, tenten kampbewoners en leden van de Konink lijke Noord- en Zuid Hollandse Red dingsmaatschappij, na een spectaculaire voorbereiding weer in open zee gebracht. Later op de middag liep het jacht vei lig IJmuiden binnen. De enige opvarende, de heer K. H. Temple uit Yarmouth, was donderdag uit deze plaats vertrokken. Hij vertelde door het steeds slechter wordende weer in twee nachten niet te hebben kunnen sla pen. Nadat hij in paviljoen Riche weer wat op z'n verhaal was gekomen gaf de Brit te kennen bij hoog water zo spoedig mo gelijk naar IJmuiden te willen doorvaren. Zijn jacht had bij de stranding slechts lichte averij opgelopen. Het handenarbeidcentrum van de ver eniging Kennemerstaten" in Velsen-Noord dat al geruime tijd op de nominatie stond om ten behoeve van het industriële verkeer verplaatst te worden uit de drie hoek bij de nieuwe overweg in de Schulp weg aan de noordzijde naar het terrein aan de tegenovergestelde kant van de spoorlijn, heeft zaterdag voor een belang rijk deel deze operatie ondergaan. Reeds in februari moest de leiding van Kennemerstaten beslissen het centrum, dat voor velen vrijwel dagelijks een ont moetingsplaats was om zich daar in re paratie van auto, motor, timmer- en an dere hobby's uit te leven, voor gesloten te verklaren wegende komende verhuizing. Eerst enkele weken geleden werd van gemeentewege toestemming verkregen om de houten gebouwen te verplaatsen, en nadat hierom bij herhaling was verzocht. Een ander hield verband met het vast stellen van het uitbreidingsplan voor het noordelijke deel van de gemeente Velsen, waarin ook de sportcomplexen Rooswijk en Koningsveld zijn opgenomen. De aanleg van het centraal aansluit- spoor naar het hoogovenbedrijf en Breed band en het inmiddels vastgestelde plan tot het doortrekken van de nieuwe Rijk de Waalweg hebben de verplaatsing van het handenarbeidcentrum noodzakelijk ge maakt. Van februari af is men bezig geweest om gezamenlijk de grote verhuizing voor te bereiden, waartoe alle materialen en gereedschappen tijdelijk voor zover mo gelijk een ander onderkomen vonden om toch voor enkelen nog de gelegenheid open te houden in een kleine loods het meest noodzakelijke reparatiewerk te kun nen voortzetten. Zaterdagmorgen was het zover, dat na uitbreken van verschillende belemmeren de delen van de grote dubbele reparatie- loodsen van 10 bij 6 meter en 3 meter hoog, die door een hal waren verbonden, het verplaatsen kon gebeuren. Tevoren hadden de heren J. Müller, directeur van Kennemerstaten en C. Sluis, terreinop zichter van de vereniging, de betonnen poeren op de nieuwe plaatsen aange bracht. Regen en later op de dag harde wind maakten het de verhuizers niet gemakke lijk. Twee zware transportkranen van een Beverwijks bedrijf werden ingeschakeld om elke loods gehangen in staaldraden die in de kranen van elke auto waren bevestigd, over te brengen. Een moeilijke verhuizing, omdat door de afmetingen de gehele breedte van de halve rijweg in de Schulpweg in beslag werd genomen. Het verkeer moest dan ook beide keren, s middags om twaalf uur en 's avonds om halfzeven voor korte tijd worden om gelegd. De karkassen van de houten ge bouwen pasten precies tussen de halve- overwegboom en de markerende belich- tingspalen van de overweg aan de noord kant van de straat, waar aan beide kan ten niet meer dan tien centimeter speling was. Dank zij voortreffelijke stuurkunst van beide betrokken kraanchauffeurs kon het gehele karwei zonder enige stagnatie worden geklaard ofschoon enkele ver keersborden een lichte „draai" kregen. Binnen een uur stonden beide keren de karkassen van de houten loodsen op hun plaatsen. Het ligt in de bedoeling, dat voor de houten loodsen, waaraan straks met grote ijver wordt begonnen om ze weer als reparatiewerkplaatsen te kunnen gebruiken, een vast stenen gebouw komt, de leiding van „Kennemerstaten" hoopt binnen drie jaar. Als de plannen slagen, dan zal de nieuwbouw voor het centrum tussen de huidige spoorlijn en de Rijk de Waalweg/Schulpweg ten westen van de oude, verplaatste loodsen worden uit gevoerd. Pas in de loop van deze week zal de uitslag van de stemming voor de r.k. pastorale raad van het bisdom Haar lem, die de bisschop zal gaan bijstaan in zijn beleid, bekend kunnen zijn. Het registreren van de gegevens vergde meer werk dan men aanvankelijk had verwacht. Scholieren die met dit karwei waren belast, moesten assistentie krij gen. Men is met het sorteren van de uit gebrachte stemmen thans zover gevor derd dat in deze week aan de eindbe- handeling kan worden begonnen op het bureau van het pastoraal centrum in Bergen. Vastgesteld moet worden welke kandidaten per dekenaat de meeste stemmen hebben behaald. De 480 perso nen, die uiteindelijk uit de bus zullen ko men moeten onderling uitmaken wie van hen in de pastorale raad de 96 beschik bare zetels zullen bezetten. Deze laatste ronde zal in verband met de vakantie- tijd niet vóór begin september worden afgewerkt. Woensdag 12 juli, 's avonds om half negen, wordt er in de hervormde kerk op het Julianaplein in Wijk aan Zee een con cert voor clavecimbel, fluit en cello gege ven. Er worden composities gespeeld van 17e- en 18e-eeuwse meesters. Aan het con cert wordt voorts medewerking verleend door een sopraan. Dit concert komt tot stand in samenwerking met de KRO, die er een radio-uitzending aan zal wijden: Op het alarm was de Zandvoortse red dingboot „Ir. Louwes" van de K.N.Z.H.R.M. onder bevel van schipper M. Castien naar het strand vertrokken. Maar na de melding, dat het jachtje reeds op het strand lag, is slechts de tractor met het vuurpijltoestel naar de stran dingsplaats gedirigeerd. Er behoefde ech ter geen assistentie meer te worden ver leend. Reeds eerder op de middag had Radio-Scheveningen doorgegeven, dat het jachtje vermist werd, waarbij om ver hoogde waakzaamheid werd gevraagd. Ook het vertrek van de reddingboot naar het strand veroorzaakte een grote toeloop van publiek. De 54-jarige eigenaar van het jacht, die in Engeland 21 hotels onder zijn beheer heeft, toonde zich bijzonder dankbaar voor de spontane hulp die hij Zandvoorters had ondervonden. van de De heer Temple vertelde ons, dat hij reeds kort na zijn vertrek uit Yarmouth door slecht weer was overvallen. Vóór de Hollandse kust wakkerde de wind plotse ling aan en toen vóór Zandvoort door ben zinegebrek z'n motor afsloeg, bleek hij niet in staat te zijn IJmuiden te berei ken. Meer en meer dreef zijn jacht naar de kust en toen hij in de branding ver zeild raakte vestigde hij door het ontste ken van enkele rookpijlen, de aandacht op zijn hachelijke toestand. Dit noodsein werd opgemerkt door de leden van de Zandvoortse reddingsbrigade, de heren W. Haverkamp, T. Gericke, KI. van der Mije, Hans Boon en Rudi Haverkamp en de heer W D. J. Fleurbaay, lid van de Texelse reddingsbrigade, die in het Zand- voortse tentenkamp logeert. Zij alleen be gaven zich door de hoge branding, zwem mend naar het jacht en slaagden er in dit behouden naar de kust te loodsen. Daar werd het schip op het strand ge zet. De heer A. H. Pomper, eigenaar van paviljoen Riche bood daarna de heer Temple gastvrij onderdak aan in zijn bungalow, terwijl de heer W. Haverkamp en diens zoon Rudi zich met de bewaking van het jacht gedurende de nacht be lastten. Zondagmorgen vroeg bleek echter, dat het schip, door het aanhoudende slechte weer gedurende de nacht aanzienlijk hoger op het strand was komen te liggen, waar door er geen sprake van was, dat het op eigen kracht bij hoog water zou los kunnen komen. Onder leiding van leden van de Zandvoortse reddingsbrigade heeft een aantal tentenkampbewoners daarop een „noodhaven" gegraven van het ge strande schip af tot aan de laagwaterlijn. De Koninklijke Noord- en Zuid-Holland se Reddingsmaatschappij besloot bij het weer vlot brengen van het jacht assis tentie te verlenen. Om half drie vertrok de reddingboot uit het botenhuis en arri veerde om drie uur op de strandings plaats. Om half vier begon de tractor Het Engelse jacht Blue Dun" nadat het zaterdagmiddag weerloos op het Zandvoortse strand was geworpen. De enige opvarende, een Engelse hoteleigenaar, kwam er heelhuids af. Zondagmiddag kon het jacht weer vlot worden gebracht. „Zee-olifant" aan de „Blue Dun" te trekken en slaagde er na korte tijd in deze naar de eerste bank te trekken. 'Onder leiding van schipper M. Castien, geassisteerd door oud-schipper Floor Ko per, had deze bergingsactie een vlot ver loop, waarbij de Zandvoortse strandpolitie de grootste moeite had, het opdringend publiek op veilige afstand te houden. Om kwart voor vier lag de „Blue Dun" in de branding op de eerste bank. De zee stond hoog met zware hoge brekers op de banken, doch men slaagde erin, dank zij de vasthoudendheid van leden van de Zandvoortse reddingsbrigade, die tot aan de hals in het water stonden, het gestrande jacht in open zee te krij gen, waarna het wild steigerend op de hoge golven koers zette naar IJmuiden. Inmiddels was ook de Zandvoortse red dingboot de Ir. Louwes gelanceerd. Deze heeft de „Blue Dun" stand-by ver leend tot in IJmuiden, waar het jacht, na een voorspoedige tocht omstreeks vijf uur binnen liep. MAANDAG 10 JULI Ruïne van Brederode, Santpoort: des avonds verlicht; muziek op geluidsband; tentoonstelling van plastieken en tekenin gen. Cultureel Centrum, Moerbergplantsoen, IJmuiden, Nederlandse Vereniging voor Sexuele Hervorming, bibliotheek en in lichtingscentrum, geopend iedere maan dagavond van 19.30 tot 20.45 uur. Stadhuis, Plein 1945, IJmuiden-Oost, is te bezichtigen op werkdagen van 10 tot 12 uur. Gem. Openbare leeszaal en bibliotheek. Plein 1945: 14.30 tot 17.30 en 19 tot 21.30 u. Filiaal Santpoort, „Spaarnberg", Wüste- laan (ook voor r.-k. bibliotheek) 14.30 tot 17.30 en 19 tot 21.30 uur. R.-k. Openbare leeszaal en bibliotheek, Willemsbeekweg 96, IJmuiden: 14.30 tot 17.30 en 19 tot 21 u.; filiaal Velsen-Noord, Banjaertstraat: 14 tot 17 u. en 19 tot 21 u.; Uitleenpost IJmudien-West, parochiezaal onder Petruskerk, Venusstraat 1: 15 tot 18 en 19 tot 21 uur.

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 5