SNELLE ENGELSE WATERSCOOTER isl POLLE, PELLI -EN PINGO RECHTER TIE EN HET ANDERE ZWAARD RAMMETJE FOK igestipt CK> Ons vervolgverhaal - m a Massa-arrestaties in Zuid-Korea „Kampeerstop" voor jongelui op Texel Kraamtarieven in Zaandam lager Weer groot tekort bij Zeelandbrug "TiiftK. 4 MAANDAG 10 JULI 1967 6 Een romantisch verhaal door Richard Mason Mensa is te duur voor veel studenten oh, een vlinder Kort nieuws Kees Stip Mia Versluis nu in Amsterdams ziekenhuis 89) We hadden ongeveer een mijl ge lopen, steeds verder van de weg af en aldoor heuvelopwaarts door de wildernis. Opeens hoorden we dicht bij ons een zwaar mitrailleurvuur, onmiddellijk gevolgd door twee an dere knallen, allebei iets verder weg. Toen vuurde het eerste machinege weer opnieuw en een ogenblik latei- zagen we het voor ons. De Jappen zaten verborgen in de bomen op een kleine verhoging van de grond. De ene soldaat gaf ons uit eigen bewe ging de verklaring hiervan. „Ze beschieten de weg. U kunt van geluk spreken, dat u er op tijd aan ontsnapt bent". Het was duidelijk wat er gebeurd was. Ze waren met hun berg-artille- rie door de wildernis naar de weg doorgedrongen, hadden die geblok keerd en waren blijven wachten op een goede vangst. Wij waren maar onbelangrijk voor hen geweest, maar nu waren de vrachtwagens uit het kamp onder het bereik van hun ma chinegeweren gekomen. Ze hadden er drie en lieten ze uit alle macht op het transport losknetteren. Toen we dichterbij kwamen, konden we de mannen achter de mitrailleur koorts achtig in de weer zien. Ze laadden opnieuw, op hetzelfde ogenblik dat de laatste kogel de mond verliet. Het was afschuwelijk dit te moeten aan zien en volkomen hulpeloos te zijn. Ik vroeg me af, of de jonge kerels in de tanks óók de laag kregen, de kerels die hadden zitten praten over het Café Odeon en de opzichtige danskinderen. Twee of drie minuten later hoor den we wat afweervuur in de verte; toen sprong de artillerie te voor schijn en er klonk nu alleen ge weer- en mitrailleurvuur op de weg. Het leek alsof er een ontzettend ge vecht gaande was. Het duurde een kwartier lang zonder ophouden voort en naarmate we verder weg trokken, werd het geluid van de schoten hol ler en het mitrailleurvuur klonk als een heftig, snel gehamer. Eén keer hoorden we een dreunende ontplof fing, een reusachtige slag, gevolgd door wat kleinere slagen. Dat moest een munitiewagen zijn, die in de lucht vloog. Toen viel er een diepe stilte. We konden weer het geroep van de vogels horen en hét ononder broken gesjirp van de krekels. Maar het vuren was opgehouden en daar om leek het doodstil; en we konden ons ook de stilte voorstellen, die heerste op de plek waar de strijd geleverd was de rokende chaos op de weg. „Misschien kunt u óók van geluk spreken, dat u eraan ontkomen bent", zei ik tegen de twee soldaten. „Saa dit zal nog wel vaker ge beuren". „Houdt u van vechten?" „Of ik ervan houd of niet er is nu eenmaal niets aan te doen". We moeten ongeveer drie mijl heb ben gelopen, toen we het kamp be reikten, en het nam evenveel uren in beslag. Er stonden een dozijn klei ne hutten van het soort, dat in de wildernis in een paar uur kan wor den opgezet, van bamboe met stro daken. Op enige afstand waren loopgra ven, waar schildwachten op post stonden en een stuk of wat soldaten ongeveer een kwart compagnie zaten op de grond gehurkt rijst te eten. Ze bekeken ons allemaal nieuwsgierig en één riep „Banzi!" De anderen lachten. Toen gingen ze door met eten en wij bleven dicht bij elkaar staan, terwijl een van onze geleiders in een hut verdween. Ik kon de anderen over ons horen pra ten. „Denk je, dat ze die zwarte zijn baard zullen afscheren?" „Zouden ze hen naar Japan stu ren?" „Ze moesten die kerels de verwoes ting van die bomaanval in Manda- lay en Rangoon maar laten opruimen" ,,'t Is jammer dat we geen vrou welijke gevangenen opnemen; we zouden wel weten wat we daarmee moesten doen". „Ze zien er niet zo verschrikkelijk uit". „Ze zullen zich schamen, omdat ze nu gevangenen zijn". Na een poosje werden we naar een van de hutten gebracht; een wacht bleef bij de ingang staan. Er was geen meubilair en we gingen op de grond zitten, met onze rug tegen de bamboewand. Ik keek op mijn hor loge en zag dat het half zes was. Het leek onmogelijk, dat we diezelfde ochtend in Dimapur waren opge staan en door Kobima hadden ge- heden, temidden van onze eigen troe pen, en dat we nog zes uren tevoren thee hadden gedronken in het kamp, en dat Manning toen nog had geleefd. Hij was wel niet verrukt geweest van het leven, maar niettemin had hij verbazend levendig geleken. Nu was hij dood, maar god zij dank was het een mooie dood geweest, zoals hij die zelf zeker zou hebben gewenst. Hij was heengegaan midden in dat non chalante gebaar van: „Waar is al die drukte voor? Wat komt het er allemaal op aan?" Ik vond het pret tig te denken, dat hij dat gebaar niet alleen tegen ons had gemaakt, maar misschien ook tegen de verbor gen schutter, van wie hij wist dat hij hem zou doden. Niet, dat ik diep in mijn hart denk dat hij werkelijk wilde sterven ik geloof, dat hij niet minder bang was dan wij. Maar het veredelde hem in mijn gedachten en hoewel ik hem alleen maar had meegemaakt in de trein en op de Brahmaputra, meehdó ik toch dat ik een vriend verloren had. Hij was een goeie kerel. Hij beschouwde zijn eigen leven als een mislukking. Maar hij was goed; en nu was hij dood. En ik had ternauwernood een schram opgelopen, alleen maar een buil op mijn voorhoofd, waar de geweerkolf me had getroffen. Mijn horloge, dat ik de vorige dag in Dimapur had opgewonden, liep nu nog, en mijn kleren vertoonden geen enkele scheur de kleren die ik met Sabby in de Army en Navy Stores in Bombay had gekocht, toen de oorlog oneindig ver weg leek, iets dat ik al achter de rug had niet iets dat ik weer door moest maken. Ik had nog steeds het busje sigaretten, dat mijn ouders me uit Engeland hadden gestuurd, en mijn portefeuille ook. (Wordt vervolgd.) De bolhoed vast op het hoofd ge drukt, zo vaart deze Londense za kenman op een „scooter-ski" op de Theems. Zijn voer-vaartuig is een nieuwe vinding van een Britse fa briek. Het apparaat haalt op het water een snelheid van 50 km per uur. Op warme dagen is de scooter ski een ideaal vervoermiddel. KMMMMAAMMAMMAAMWMAMIIMWMMMMIWIMMIIMMUWMMWMIIMMMIMMWIMMMMWMWWWWWMMMMWMMW SEOEL (A.F.P.) In Seoel is de arres tatie bekendgemaakt van zeventig Zuid- koreanen die deel uit zouden maken van een grote subversieve organisatie. De identiteit van 194 leden van de groep zou zijn vastgesteld. Volgens een officiële verklaring streef de deze organisatie, waarvan de kern zou bestaan uit intellectuelen die in Europa hebben gestudeerd of er nog zijn, naar een communistisch bewind in Zuid-Korea. Tot de leden behoren verscheidene hoog leraren aan de universiteit van Seoel die gestudeerd hebben in Parijs, Frankfort en Heidelberg, in West-duitsland studerende jèngelui en Zuidkoreaanse journalisten, kunstenaars en intellectuelen in Parijs. Er zijn de afgelopen weken zestjen Zuidkoreanen onder verdachte omstan digheden uit West-Duitsland verdwenen. De Westduitse justitie maakte gistereh bekend dat een 31-jarige Zuidkoreaanse sportleraar in Stuttgart is gearresteerd onder verdenking van medeplichtigheid In de afgelopen vijf jaar daalt het aan deel van de mensa in de totale behoefte aan studentenmaaltijden in Amsterdam steeds. De mensa-maaltijd is voor een derde deel der op kamers wonende stu denten te duur door de prijsstijgingen van de laatste jaren. Uit een enquete blijkt dat de kamerbewoners onder de studenten hoofdzakelijk in hun maaltijd voorzien door niet warm te eten, zelf te koken of bij kennissen of ouders te eten. CO». PARTEM TOONDER -- 13. Aal de Glibber keek verbitterd het wegrijdende autootje vpn Panda na, waarin de Warapuri-diamant nog steeds lag. „We moeten ze achterna!" besliste hij daarop. Zoek een kar, Henkie!" De aangesprokene stapte midden op de straat en gaf een stopteken aan een naderende automobilist. „Kan ik helpen?" vroeg deze vriendelijk. „Hebben de heren moeilijkheden?" „Zo is het", beaamde Henkie, terwijl hij de niets vermoedende bestuurder 'n klap op het hoofd gaf. Daarop trok hij hem uit het voertuig en zette hem op het plaveisel. „Dat is dat," sprak hij tevreden, met zijn maat in de vrijgekomen auto stappend. „En nu als de donder achter die glim-steen aan!" Rus tig maar!" vermaande Aal. „Die diamant komt niet ver! Als die verhaaltjes over de vloek waar zijn, kun nen ze ieder moment een ongeluk krijgen!" HALLO, KUNNEN WIJ GEEN VRIENDSCHAP SLUITEN? DUIZEND MAAL DANK VLINDERTJE - DAT WAS MAAR MIJN VLINDER LIEF VAN JE DASJE c PIB (Van onze correspondent) DEN BURG Om de situatie in de hand te kunnen houden heeft het gemeen tebestuur van Texel besloten een „kam peerstop" in te stellen voor ongehuwde jongelui. Bij hun aankomst met de veer boot worden ze opgevangen door de rijks politie, die hun meedeelt dat de terreinen vrijwel vol zijn. Om hen geen extra kos ten te laten maken wordt hen aangeraden niet naar het eiland te gaan. Twee voor jongelui bestemde terreinen zijn geheel be zet. Het reserveterrein had zaterdag al 250 gasten. Het bestuur van het Juliana-streekzie- kenhuis in Zaandam gaat het tarief voor de kraamafdeling met ongeveer een derde verlagen, van 90 naar ongeveer 62,50. Het bestuur heeft dit besloten omdat door het hoge tarief het aantal bevallingen in het ziekenhuis afnam, waardoor de ver pleegstersopleiding in het gedrang kwam. Het aantal bevallingen in het in februari geopende ziekenhuis was zo laag dat het voor leerlingverpleegsters moeilijk werd tijdens hun opleiding het voorgeschreven aantal geboorten mee te maken. Overstromingsgevaar. Door zware regen val die 48 uur achtereen heeft geduurd, zijn alle grote rivieren van Oost-Pa- kistan sterk gezwollen. Men vreest voor grote overstromingen. (Van onze correspondent) DEN HAAG. De Zeelandbrug, waar van de provincie Zeeland alle kosten en lasten moet dragen, heeft ook de eerste helft van dit jaar weer een enorm ver lies geleden: één miljoen gulden. Vorig jaar kwam de N.V. Provinciale Zeeuwse Brugmaatschappij met een te kort van twee miljoen gulden te zitten. De brugbeheerders besloten dit verlies wat te verminderen door één miljoen uit de reserve te halen. Maar nu het verlies ook dit jaar blijkt door te zetten, wordt het een steeds grotere vraag hoe het in de toekomst met de brug zal moeten. De reservepot bevat nog slechts twee miljoen gulden. De beheerders van de brug begin nen zich hardop af te vragen of alles nog wel volgens de oorspronkelijke plannen zal kunnen blijven gaan. Vóór 1978 moet ruim 70 miljoen op tafel komen. Dan moet de gigantische Oosterscheldedam, enkele kilometers westelijk van de Zeelandbrug, ?ereed zijn en dan zal geen automobilist hpt.meer in £ijfi hoqfd halen op de Zee landbrug tol te betalen. De deltadam is tolvrij. De minister van Verkeer en Waterstaat heeft de provincie Zeeland destijds toe stemming voor de bouw van de brug gege ven onder voorwaarde dat de Zeelandburg in 1978 geheel afbetaald zou zijn. Aan deze toestemming waren nogal wat moei lijkheden voorafgegaan, daar Rijkswater staat niet zoveel in de bouw van een Zeelandbrug zag. Zeven jongens van het Zaandlands lyceum gaan na de vakantie kookles sen volgen op een nijverheidsschool voor meisjes. Als er op het lyceum zelf geen meisjes waren zou dit aantal verrassend laag zijn, maar die zijn er wel. Deze mogelijkheid is gewoon een extra kluif dat het onderwijs na de reorganisatie door de mammoet biedt. U ziet, het beest begint eetbare vor men aan te nemen. Dat er niet meer jongens meedoen zal wel liggen aan het feit dat de les sen buiten de schooluren worden gege ven. Degenen die zich echter liever bezighouden met voetballen dan met gehaktballen hebben geen idee hoe ze zichzelf tekortdoen. Ik zal dit demonstreren aan de hand van een eenvoudig voorbeeld dat Piet heet. Jarenlang heb ik Piet gekend als een grote koekachtige jongen die het ouderlijk nest tot de nok vulde en die zelf door een meesachtig moedertje tot de nok werd gevuld met de heer lijkste hapjes. Wat er ook aan vrouwe lijk snoepgoed in zijn gezichtskring verscheen, de sukkel bleef als gebon den kalfssoep aan zijn moeder gebon den. Totdat Ansje kwam. Ansje was een schepseltje dat door de natuur was voorbestemd om niets, maar dan ook helemaal niets anders te kunnen dan lief te zijn voor Piet. In de zevende hemel van de huwe lijksreis stond het liefdespaar teminste nog onder het beschermengelschap van een maitre de cuisine die de afwezig heid van moeder in de keuken deed vergeten. Maar in de achtste hemel van het huiselijk geluk was zoiets lards als eten er niet meer bij. Ze hielden zich natuurlijk wel in leven door het innemen van voedsel, maar het aangeboren onvermogen van Ansje om ingrediënten te combineren tot een gerecht bracht de verschrikkelijkste dingen tot stand, zoals snijbonen met haring en kaneel of amandeltjespud- ling met rauwe lever en slaolie. Niet schraalhans, maar kokhals was hier keukenmeester. Onder deze omstandigheden zag men het paar langzaam verbenen en ver vliezen tot twee vertikale wandelende takken, de armen liefderijk om elkaar geslagen en de ogen innig op elkaar gericht in een even zalige als onver zadigbare honger naar nog meer lief de. Zo was Piet met zijn Ansje, maar zo zullen de Zaanse jongens niet zijn. Daarom is het goed dat ze leren ko ken. De weg naar het hart hoeft niet door de maag te gaan. Maar de maag hoeft er ook niet aan tekort te komen. Het wordt tijd dat de man zijn achterstand op de vrouw inhaalt. Niet voor niets heet dat e-man-cipatie. (Van onze correspondent) Enschede. Het Enschedese meisje Mia Versluis, dat reeds ruim een jaar buiten bewustzijn is na een kleine opera tie aan haar voet, is naar het Wilhelml- na gasthuis in Amsterdam overgebracht, waar zij onder behandeling van prof. dr. A. Biemond zal worden gesteld. ft 24. Tsjiao Tai lijkt uitgeschakeld door de zware slag die Hoe hem heeft toege bracht op zijn borst. Hij draait met zijn ogen en snakt naar adem. Maar in wer kelijkheid voelt hij zich al tamelijk ge rust op de afloop van de strijd. In het be gin was hij bang dat Hoe met gemene trucjes zou beginnen, of een mes zou trek ken, zoals de geiooonte is van struikro vers en vagebonden maar kennelijk vindt hij dat niet nodig. Hoe richt nu een stoot op de slaap van zijn tegenstander, die Tsjiao Tai buiten gevecht zou hebben ge steld als hij raak was geweest. Maar Hoe let niet op zijn evenwicht. Tsjiao Tai, die bedreven is in de hogere vechtkunst, wijkt snel achteruit en grijpt Hoe's pols in een ijzeren greep. Even draait hij Hoe's arm om, zodat de vagebond een rauwe kreet slaakt van pijn. „Ja, vriend je", roept Tsjiao Tai triomfantelijk, „het is nog zo eenvoudig niet om van een dien der te winnen!" Hoe probeert zich los te rukken, maar nu ziet Tsjiao Tai zijn kans schoon. Met een bliksemsnelle beweging trekt hij Hoe's arm over zijn schouder, en het volgende moment smakt hij dl vagebond met een machtige zwaai over zijn schouder op de grond. Een krakend geluid verraadt dat Hoe's arm uit het lid is gerukt. Hij blijft stil liggen. 877. Razendsnel dacht Bram na. Het was natuurlijk niet moeiljk om zó maar een jonk aan te wijzen en de boe ven wijs te maken, dat daar de kist met gouden kazen terecht was gekomen.Maar lang zou het niet duren of de anderen zouden bemerken, dat Bram onwaarheid had gesproken. Veel beter was het een jonk aan te wijzen, waar de boeven géén onderzoek zouden kunnen instellen. En het toeval hielp een handje mee. Terwijl het op de andere jonken stil en rustig was, daverde het aan boord van één der grootste vaartuigen van muziek, zang en plezier. Er was daar een groot lampionnenfeest aan de gang.en er waren zoveel gasten, dat de boeven er zelfs niet over denken konden om daar aan boord te gaan. „Dat is 'm, die schuit", wees Bram met je aan. „Nu begrijp ik ook, waarom ze zoveel kaas nodig hadden.dat was natuurlijk voor het feestje". De boeven keken bedenkelijk.

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 6