Militair vliegtuig mocht niet landen Amerikaanse poging gijzelaars in Kongo te redden mislukt Veiligheidsraad veroordeelt aanwerven van huurlingen IJmond-zaak nog slepende morris man HET WEER FIKKIE LEIDT DE GASTEN ROND MAANROBOT DRAAIT PROEF I m V z weekend-systeem Zend diplomaat naar Gonacry VS weigeren Gowon militaire hulp Directe busdienst van A'dam naar IJmuiden-strand Leden Boerenpartij winnen geding Orgelconcert van Santpoort naar Aerdenhout Regering wil meer inlichtingen over Albert Schnetz Amsterdamse ambtenaar terug in oude functie Minister Polak wijst mr. Abspoel terecht li M BEDRIJFSSCHOOL CON RAD-S TORK zie pagina 8 WAARIN OPGENOMEN DE KBNNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR WMUIDEN Nederlanders in Guinee vragen Den Haag: Publikatie over The Northern League Oorzaak vakantie? Het woord is aan Na huwelijk in de boot „Uitlatingen van J. Nagel behoorden niet thuis in relletjes-requisitoir CAMEL - TWEEDJASSEN NEON INSTALLATIES OPRUIMING Grondverf droog na 50 minuten. Plamuur hard na 15 minuten! DE WOLF van 1833 Warm Aan het strand ST J Verhouding Rome- lokale kerk pagina 6 J 7*. .r* I -.'^.1 ïu u - 52e JAARGANG NUMMER 212 DINSDAG 11 JULI 1967 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Tel. adm. 15437, chef bezorging tot 7 u. 10519. Tel. red. 15389, na kantooruren 02560-6484. Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Adj. Hoofdredacteur: E. Koning IJmuider Courant Verschijnt dagelijks, beh. zon- en feestdagen. Abonnement bij vooruitbetaling, 12,35 per kwartaal, 13,85 franco per post, 95 cent per week. Losse nummers 25 cent. Giro rekening IJmuider Courant no. 129288. Directeur: Mr. H. C. van der Mije KINSJASA (Reuter). Buiten landse huurlingen, die zich hebben verschanst op het vliegveld van de Kongolese stad Kisangani, hebben vanmorgen geweigerd een Ameri kaans militair vliegtuig te laten lan den voor de evacuatie van een groep buitenlandse en Kongolese gijzelaars, aldus diplomatieke kringen in Kins- jasa. President Moboetoe had maan dag een beroep op de huurlingen ge daan, zich over te geven of anders (Van onze correspondent) DEN HAAG. De Nederlanders in Gui nee hebben de regering gevraagd, onmid dellijk een afgevaardigde naar Conakry te zenden voor overleg met de regering van Sekoe Toeré. Dit is gebeurd via het Be- verwijkse aannemersbedrijf Van Hattum en Blankevoort, waarvan een dertigtal werknemers de Westafrikaanse republiek, niet mag verlaten. De vertegenwoordiger van het aanne mersbedrijf in Freetown, hoofdstad van het aan Guinee grenzende Sierra Leone, heeft aan de grens tussen beide landen een gesprek gehad met een van de Nederlan ders in Guinee. Deze heeft erop gewezen dat hij en zijn lotgenoten duidelijk de dupe zijn van wat inmiddels een prestigekwes tie is geworden. Inmiddels is het dreigement dat niet al leen de vier KLM-employé's, maar ook de andere Nederlanders in Guinee huisarrest zou worden opgelegd, niet uitgevoerd. Er wordt de werknemers van Van Hattum en Blankevoort geen strobreed in de weg ge legd, afgezien van het feit dat zij het land niet mogen verlaten. Het ministerie van Buitenlandse Zaken In Den Haag heeft het aannemersbedrijf meegedeeld dat reeds langs vele wegen wordt geprobeerd de Nederlanders vrij te krijgen. De Nederlandse regering heeft zo wel via een aantal Afrikaanse landen als via Italië contact gezocht met de regering in Conakry. Bovendien is een beroep ge daan op de Verenigde Naties. Ivoorkust heeft de uitnodiging van pre sident Soekoe Touré tot onderhandelingen aanvaard, zo meldt Reuter. Bij het ge sprek moeten echter de presidenten Tub man van Liberia, Keita van Mali en Diori van Niger aanwezig zijn, aldus heeft de voorzitter van de nationale vergadering van Ivoorkust, Yace, in Abidjan gezegd". in ieder geval de gijzelaars los te laten. In herhaalde radioboodschap pen verzocht hij hun, een witte lap op de landingsbaan te leggen als ze het vliegtuig wilden laten landen, of een zwarte als ze weigerden. Kenne lijk is het de zwarte geworden, want het toestel kon niet landen, aldus het Belgische ministerie van Buitenland se Zaken. Meer dan dertig blanken worden als gijzelaars vastgehouden door blanke huur lingen, die verleden week woensdag in op stand kwamen tegen de centrale regering. Onder de gijzelaars bevinden zich hoogle raren, vrouwen, kinderen en een groep journalisten. President Moboetoe heeft gisteravond per radio een boodschap aan de huurlin gen gestuurd dat hij bevel geeft tot het staken van het vuren om de gijzelaars te kunnen evacueren. Het vliegtuig is een van de drie toe stellen, die Amerika ter beschikking van de Kongolese regering heeft gesteld toen deze hulp vroeg na de rebellie. De democratische fractievoorzitter in de Amerikaanse senaat Mike Mansfield heeft critiek uitgeoefend op het besluit van president Johnson drie transport vliegtuigen naar Kongo te sturen. Hij sprak de vrees uit dat dit een precedent zou scheppen voor Amerikaanse inmen ging in Afrikaanse binnenlandse zaken. Vier Aziatische en Afrikaanse landen hebben gisteravond op de Veiligheidsraad een officieel beroep gedaan het aanwer ven van huurlingen voor gebruik tegen de regering van Kongo te verbieden. Ze dringen verder aan op het veroordelen van elke regering die dergelijke praktij ken blijft toelaten. De resolutie is inge diend door Ethiopië, India, Mali en Ni geria. De raad heeft de resolutie met al gemene stemmen aanvaard. De Kongolese ambassadeur Theodore Idzoemboeir had België, Portugal en Spanje genoemd als voornaamste betrok ken landen bij het aanwerven van huur lingen. „Als er nog verdere bewijzen no dig zijn van buitenlandse immenging. dan is het vaderschap van de jongste gebeur tenissen, waarop Zuid-Rhodesië zich be roemt, wel voldoende", zei hij. De Rus Fedorenko zei dat de monopo listische kolonialisten „bereid zijn elke maatregel te nemen en elke misdaad te begaan om hun economische positie in Kongo te handhaven", met inbegrip van het zenden van gewapende bandieten. De Belgische regering heeft gisteravond aan de Veiligheidsraad in New York een brief laten overhandigen, waarin zij ver klaart dat België trouw is en blijft aan zijn politiek van niet-inmenging in de WASHINGTON (Reuter, DPA en AP) De Verenigde Staten hebben' een verzoek van Nigeria om militaire bijstand van de hand gewezen. Het verzoek zou ongeveer een week geleden zijn gedaan door kolonel Jakoeboe Gowon, hoofd van de Nigeriaan- se Federale regering. Intussen woedt de Nigeriaanse burger oorlog in alle hevigheid voort. Ook gis teren werden gevechten gemeld tussen de troepen van de centrale regering en van het oostelijke deel van het land, dat zich onder de naam Biafra onafhankelijk heeft verklaard. Over het verloop van de strijd heerst ohzekerheid. Aan beide zij den spreekt men van overwinningen en aan de tegenstander toegebrachte neder lagen. Radio-Biafra gaf gisteren weliswaar toe, dat regeringstroepen tot in de buurt van Nsoekka waren doorgedrongen, maar dat zij een zware nederlaag hadden geleden. Met ingang van de zomerdienstregeling 1968 zal de N.Z.H. een directe busdienst gaan exploiteren tussen Amsterdam en het strand in IJmuiden. De bussen zul len rijden langs het Noordzeekanaal, dus via de kortste route. De dienst zal gere den worden op basis van een uurdienst. Op mooie dagen, wanneer het strand- bezoek erg groot is, wordt de dienst ver sterkt op dezelfde manier als de bussen die tussen Haarlem-station en Bloemen- strand en Zandvoort rijden. Bekeken zal worden of de dienst in de winterregeling gecontinueerd zal worden. Met ingang van de winterdienstregeling in september van dit jaar komt zoals we al hebben bericht een rechtstreekse dienst tussen het Haarlemse Schalkwijk en IJmuiden tot stand. Deze loopt via het centrum van Haarlem. Kongolese binnenlandse aangelegenheden. De Belgische regering zal elke resolutie van de Veiligheidsraad tegen het recrute- ren van huurlingen in dienst van vreem de staten naleven, aldus de verklaring. Een woordvoerder van het ministerie van Buitenlandse Zaken heeft in Brussel verklaard, dat de Belgische regering zeer ernstig bezorgd is over de ontwikkeling en vooral ook over de haatcampagne tegen buitenlanders in Kongo, als gevolg waarvan reeds verscheidene slachtoffers zijn gevallen. Zolang echter alle gegevens over de recente gebeurtenissen niet ontvangen zijn, wil de Belgische regering nog geen beroep op de Veiligheidsraad doen. Wel tracht zij in samenwerking met andere regeringen een einde aan de spanning te maken. Ethiopië zal Kongo-Kinsjasa militaire steun geven om de opstand van de bui tenlandse huurlingen te kunnen neerslaan zo is officieël in Addis Abeba bekendge maakt. Tsjotnbe Een woordvoerder van de familie van oud-premier Tsjombe van Kongo heeft verklaard dat de Franse advocaat René Floriot woensdag naar Algiers zal gaan om te proberen Tsjombe vrij te krijgen. „En dan zal ik nu, majesteit, ko ninklijke hoogheid, de beziens waardigheden van mijn rayon laten zien. Links ziet u de slagerswinkel en daarnaast het terreintje waar wij straks een paar kluiven voor u zullen opgraven. Tijdens zijn bezoek aan de IJmond op dinsdag 16 mei heeft de minister van binnenlandse zaken mr. H. Beernink de hoop uitgesproken, dat hij over zes a acht weken definitief zijn standpunt kon be palen inzake de slepende samenvoegings affaire in de IJmond. Deze termijn is inmiddels verstreken, zonder dat de be windsman iets van zich heeft laten horen Desgevraagd deelde men op het depar tement mee, dat het probleem „nog wordt bekeken". Er werd onder andere gewezen op het vakantieseizoen, dat zich ook op het departement doet gelden. Zo is het hoofd van het bureau ruimtelijk ordening van de afdeling binnenlands be stuur, de heer J. C. Adriaansen, anome- teel met vakantie in Italië. De volgende week gaat de heer Adriaansen echter weer aan het werk. Wellicht duikt hij dan onmiddellijk in de IJmond-problema- tiek. In verband met een technische oor zaak kan het door de Stichting Interna tionaal Orgelconcours georganiseerde con cert voor twee orgels (organisten Albert de Klerk en Kamiel D'Hooghe) dat op woensdag 12 juli in de Nederlands-her vormde kerk „De Hoeksteen" in Sant poort zou worden gegeven, aldaar geen doorgang vinden. Dit concert zal nu op dezelfde avond plaatshebben in de Nederlands-hervormde „Adventskerk", Leeuwerikenlaan in Aer denhout. Het zal beginnen om half negen. Vanaf de kerk in Santpoort naar Aer denhout vice-versa is voor speciaal kos teloos busvervoer gezorgd. (Van onze correspondent) DEN HAAG, De regering neemt aan, dat de luitenant-generaal Albert Schnez, die op de nominatie staat door de Duitse bondsregering te worden voorgedragen als opvolger van de AFCENT-comman- dant generaal Von Kielmansegg, dezelfde is die in het boek „Spahtrupp" van Kunrat Freiherr Von Hammerstein wordt aangeduid als „een man die voor 150 per cent het nationaal-socialisme was toege daan". Hiermee wordt voorbijgegaan aan het verweer van Schnez, dat Hammer stein hem zou hebben verwisseld voor een Oostenrijkse naamgenoot. Dit blijkt uit het antwoord van de minister, van defen sie op een desbetreffende vraag van het Tweede-Kamerlid Wiebenga van de P.S.P. I Hippolyte Taine: Niets is gevaarlijker dan één grote ge dachte in een leeg hoofd. (Van onze correspondent) AMSTERDAM De Amsterdamse ambtenaar van de Burgerlijke Stand de heer M. Trapman mag na 1 augustus weer huwelijken sluiten. Hij werd on langs, nadat hij een bruidspaar aan boord van een rondvaartboot in de echt had verbonden, voor straf overgeplaatst naar de afdeling geboorten. Deze overplaatsing wordt ongedaan gemaakt. Dit blijkt uit het antwoord van B. -en W. op vragen welke het raadslid L. Kuijpers (Pv.d.A) over deze kwestie had gesteld. (Van onze correspondent) DEN HAAG. De minister van Ju stitie, prof. Polak, betreurt het, dat de Amsterdamse officier mr. J. J. Ab spoel enkele uitlatingen van het P.v.d.A.- hoofdbestuurslid Jan Nagel heeft ver werkt in zijn requisitoir tegen een ver dachte, die wegens belediging van de politie, wederspannigheid en diefstal van twee Nederlandse vlaggen voor de Am sterdamse rechtbank heeft terechtgestaan. Mr. Abspoel had in zijn opzienbarend requisitoir de achtergronden geschilderd van de relletjes in de hoofdstad, waar bij hij de „normlozen" lafheid verweet en hen met ratten in de riolen verge leek. Hij zei daarbij: „Het is een teken van nog grotere verwording als een hoofdbestuurslid van een partij welke jarenlang met ere het beleid zowel in den lande als in deze stad mede be paald heeft, voor de radio durft te spre ken over „schofterig" optreden van de politie. Het is een lange weg, die in Am sterdam loopt van Wibaut naar Jan Na- gei en die weg loopt steil naar beneden". De minister van Justitie zegt in zijn antwoord op vragen van het P.v.d.A.- Tweede Kamerlid mevrouw Singer-Dek- ker, dat hij begrip heeft voor de wijze waarop het (vijf bladzijden lange) requi sitoir is opgebouwd, maar hij acht het niet juist dat de uitlatingen van de heer Nagel te berde zijn gebracht, omdat de ze niet met de tenlaste gelegde feiten of achtergronden in verband stonden. Minister Polak heeft dit ter kennis van mr. Abspoel gebracht. ADVERTENTIES Barteljorisstraat - Haarlem - Tel. 15532 Leidsestraat (bij Koningsplein) Telefoon (020) 22 35 95 Amsterdam nij I SPAARNE 34 - HAARLEM - TEL. 15758 In verband met de zijn wij reeds donderdag 13 juli v.a. 9 uur GEOPEND 1ste Haarlemse Confectiehuis ALLEEN KLEINE HOUTSTRAAT 42 FLEXA-dealer Huygensstraat 15 - IJmuiden - Tel. 6121 Alkmaarseweg 50-52 - Beverwijk - Tel. 23417 Hoofdstraat 158 - Santpoort - Tel. 5003 I Weerrapporten 1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2, 6 Van Dag tot Dag 3 Buitenlands nieuws 3, 7 In de Vishal en op zee4 Uit stad en omgeving4, 5 Feuilleton 7 Beeldverhalen7 Kunst 9 Radio en tv 9 Ferdinand 10 Economisch nieuws 11 Scheepsberichten 11 Beurs 11 Sport 13 Luidsprekers 10 Dit nummer bestaat uit veertien pagina's Verwachting van het K.N.M.I., geldig van dinsdagavond tot woensdagavond, opgemaakt te 11.15 uur. Zonnig en warm, met later op de dag kans op een plaatselijke on weersbui. Zwakke, veranderlijke wind, maar in de kustgebieden tijdelijk zeewind. Volledige weerrapporten op pagina twee. Ook morgen zomers weer met een zwakke zeewind. Nog iets warmer dan vandaag: 23 tot 25 graden. Zeewater 17 graden. Vooruitzichten: Pas in de tweede helft van de week een kans op onweer. Drie leden van de Boerenpartij afdeling Amsterdam hebben het kort geding, dat zij tegen Vrij Nederland hadden aange spannen, gewonnen. In 't blad was een ar tikel opgenomen over The Northern Lea- ue, waarin deze organisatie van racisme en neo-nazisme werd beschuldigd. De vi ce-president van de Amsterdamse recht- ban, mr. J. Knottenbelt, heeft vanochtend bepaald, dat Vrij Nederland zich van der gelijke publikaties moet onthouden en het vonnis zonder bespreking of beschouwing moet publiceren. De dwangsom werd ge steld op 200. De uitgever, de hoofdre dacteur en een redacteur van het blad moeten de kosten van het geding (ƒ300) betalen. De drie eisers waren ie voor zitter van de afdeling Amsterdam der Boerenpartij de heer R. Campagne, de ambtenaar bij de Sociale Verzekeringbank J. Kruis en de technisch ambtenaar bij 't antropobiologisch universiteitslaborato rium F. A .France. De laatste werd na de publicatie gedwongen zijn ontslag te ne men. De heren Kruis en France waren lid van The Northern League. r SE -- wfr - T1"»' Tl Specialisten van het Amerikaanse overmorgen wordt gelanceerd. De bureau voor lucht- en ruimtevaart Surveyor-4 zal op de maanbodem naar ijzersporen zoeken. De robot is emen op het ogenblik proeven met daartoe met sterke magneten uit- de Surveyor-4, het maanschip dat gerust.

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 1