De wind kan niet lezen IS yan de partij I G POLLE, PELLI EN PINGO Supersonisch vliegen is geen genoegen voor thuisblijvers RECHTER TIE EN HET ANDERE ZWAARD RAMMETJE FOK H fftaranka meubelen igestipt DE BOZE Aanvallen op bussen en trams in Hong Kong Tyfoon in Japan eiste 283 levens VS bestellen voor 200 miljoen gulden strijdchemicaliën Nieuw kartelbesluit Europese Commissie DINSDAG 11 JULI 1967 7 romantisch verhaal door Maaon nnnnnrmnnr (Mi 1 a WÊmm Examens help,' een auto! President Micombero van Boeroendi zwaar gewond Amerikanen liepen in Vietcong-hinderlaag bij In het vergiftkastje Kees Stip MWM 90) Ik herinnerde me plotseling, dat ik in mijn portefeuille een kiekje van Sabby had. Ik was altijd van plan geweest het te verscheuren als ik het front naderde, maar ik had het veilig genoeg gevonden, om het mee naar Imphal te nemen, maar in de opwinding van de gebeurtenissen had ik er niet meer aan gedacht. Het was maar net een geluk dat we tot nog toe alleen maar op wapens waren onderzocht. Ik haalde mijn portefeuille voor de dag en vond het kiekje. Het was in de Himalaya genomen en er stond nog een hand van Jennifer op en een half gezicht van Margaret. En Sabby was vervuld van de wonder baarlijkste lucht en je kon zien, dat haar ogen straalden van geluk. Graag zou ik die foto hebben gekust, iets wat ik nooit tevoren had gedaan, maar ik was bang, dat de bewaker bij de deur achterom zou kijken en daarom hield ik het kiekje onder mijn knieën verborgen, waar ik het een ogenblik vasthield eer ik het in kleine stukjes scheurde. Ik voelde het als verraad, alsof ik ons geluk in stukken scheurde. Maar het zou nog verraderlijker zijn geweest, als ik het bij me gehouden had, en het geluk was in ieder geval toch weg. Ik stopte de stukjes in de grond, tus sen het bamboe. De majoor was een gebroken man. Hij was bijna tweemaal zo oud als ik. Hij had de eerste wereldoorlog meegemaakt en er zich dapper in ge dragen. Over zijn borstzak liepen twee rijen onderscheidingsmedailles. Voor de tweede wereldoorlog was hij werkzaam geweest op het kantoor van de spoorwegen in Leeds en bijna gepensioneerd. Hij had zich weer gemeld als trans portofficier en was via de spoorwe gen in Cairo, Bombay, Delhi en ten slotte in Dimapur gekomen. Hij was twee jaar in India geweest en over nog twee jaar zou hij naar huis zijn gegaan. Hij haatte de wereld behalve Yorkshire, en zoals hij nu in deze hut in de wildernis onder bewaking van een Japans soldaat eerste klas ineengedoken zat, leek het alsof hij met het leven had afgedaan. Hij nam alle verantwoordelijkheid op zich, en hoewel ik hem op dit punt gerust trachtte te stellen, was hij vervuld van een diepe wroeging. Hij hield vol, dat als hij niet had voorge steld dat we met zijn wagëri ^Öiidëh meegaan,"Wé bij het transport zouden zijn, dat nu nog ergens in de buurt van Kohima moest zitten. En boven dien zou Manning nog in leven zijn. En wat zijn grootste fout was, was dat hij Manning had laten uitstappen om de boom weg te halen. Hij verwachtte dat hij zou worden doodgeschoten. Mij zouden ze wel sparen zei hij, omdat ik Japans sprak en hun daarom van nut zou kunnen zijn. Maar zijn eigen uren waren geteld. Ze zouden er geen ogenblik over denken, hem hier in de achterhoede te houden en hun voedselrantsoenen aan hem te verspillen. Hij liet me een foto van zijn vrouw en zijn twee kinderen zien, alle drie in een af grijselijk geposeerde houding, en liet me beloven, dat ik hen na de oorlog zou opzoeken. Ik moest tegen hen zeggen, dat hij niet bang was geweest voor de dood en dat hij alleen zorg nad gehad om hèn. En wat Ut ook gedacht mocht hebben van zijn hou ding in de auto, ik moest toch tegen zijn zoon zeggen: „Je vader was een prachtkerel". Zijn zoon geloofde in hem en die illusie mocht hem nooit worden ont nomen. Ik zei, dat ik hem die be lofte niet behoefde te doen; we zou den dit allebei overleven en mis schien zelfs ontsnappen. Maar hij bleef bij zijn bewering en toen ik hem de gevraagde belofte deed, be gon hij te huilen. Er werd ons wat rijst gebracht. Het was maar een kleine hoeveel heid, maar we kregen het heel be leefd aangeboden door een soldaat, die geweldig in zijn schik was met zijn opdracht. Hij stond in de deur opening te buigen met de kom in zijn handen en toen ik hem bedank te, zei hij: „Het is wel niet genoeg, maar „O, geen verontschuldigingen", zei ik. Hij wilde bij ons blijven om wat te praten. Hij stelde vlug een paar vragen achter elkaar. Voelden we ons erg ellendig? Als ik Japans sprak, dan kende ik zeker Kyushu wel, waar hij woonde? Betekenden onze ster ren, dat we hoge officieren waren? En omdat hij bang was, dat deze conversatie hem de afkeuring van zijn superieuren op de hals zou ha len, boog hij verscheidene malen, zei beleefd: „Dank u, dank u zeer" en vertrok. We zaten nog op de rijst te kau wen, toen een burger in de deur opening van de hut verscheen. Hij zei bars en in slecht Engels: „Jullie gevangenen. Vlug naar bui ten". We gingen de deur uit en lieten wat rijst in de kom achter. Er stond een tweede escorte in de houding, met geweren en bajonetten. We slo ten ons bij hen aan en marcheerden een honderd meter tot een zeker punt vóór de hutten, onder de bomen van de wildernis. De burger schreeuwde ons iets toe, blijkbaar dat we netter moesten marcheren, maar ik weet niet, of hij zijn bevelen in het Engels of in het Japans gaf. Toen we halt hielden, keerde het escorte zich met klinkende hielen om en wij deden hetzelfde. We bleven in de hcii.ding staan en wachtten. De burger ging èeh van' de dutten binnen en tien minuten lëter kwalft1'Hij" achter een officier naar buiten. Aan de distinctieven op zijn kraag kon ik zien, dat deze een luitenant was. Het was een kleine man, maar vief en vol branie. Zijn gezicht was hard en knokig en zijn ogen glom men als zwarte kralen. Er hing een zwaard langs zijn zij. Het was veel te groot voor hem en sleepte bijna over de grond, zodat hij er uitzag als een kind, dat rondstapt met de sabel van een volwassen man. Hij schreed op ons toe en staarde ons beurtelings met vurige blikken aan. Hij hield zijn handen achter zijn rug en zijn schouders naar ach teren gestrekt, om zijn lengte niet te kort te doen. Toen zei hij: „Wie van jullie spreekt Japans?" Hij ge bruikte het pittigste werkwoord: (Wordt vervolgd.) ADVERTENTIE Fris, vrolijk en jong. Een heerlijke drank. Puur of als TIP-tonic (met een schijfje citroen). Verjaardagsfeestje, fami liefeestje,zo-maar'n feest je, TIP moet van de partij zijn. HELE FLES f 7,85. 4. tl ,9i Eindhoven. Geslaagd voor 't kandidaats examen scheikundige technologie: G. van Straten (Overveen). COP. MARTEN TOONDER, V'- -V 14. Panda en Jollipop reden zorgeloos en genietend door het mooie landschap dat zich om hen heen uit strekte. Daardoor hadden ze geen vermoeden dat ze werden gevolgd door de schurken Aal en Henkie en evenmin wisten ze dat achterin hun auto de Warapuri- diamant lag, die ongeluk bracht aan zijn omgeving. Dat was heel jammer, zoals al spoedig zou blijken. „Misschien kunnen wij iets langzamer rijden?" stelde de bediende voor, toen ze een helling af gingen. „Het voorbijflitsen van het uitzicht maakt de indrukken op pervlakkig en bovendien hebben we geen haast!" „M-maar de remmen werken niet meer!" riep Panda, ongerust zijn pedalen in trappend. „Ik kan er niets aan doen! W-we gaan steeds harder!" „V-vreselijk!" prevelde de knecht verbleekt. „W-wij g-gaan dus onze ondergang tegemoet!" IK VIND H6T20 HEF VAN 06 DATJE EEWOUDE VROUW ALS IK win HÊtPgN MET OVERSTEKEN LOOP VOOR oe LEVEN r ACH JA, DAT VERKEER TÊ&SWWOORDlö,,. rMAAR hartelijk bedank? VOOR JE HULP, POUE 'CPIB Bristol (Engeland) (AP) In de oude stad Bristol heerst grote ontstemming, sinds een straalvliegtuig van de Royal Air Force maandag met een snelheid van ruim 1600 kilometer per uur over de stad is gevlogen. Deze vlucht maakte deel uit van een officieël programma van onverwachte „bezoeken" van supersonische vliegtuigen aan verschillende delen van Zuid-Enge land. Het doel van deze bezoeken is een onderzoek naar de reactie van het publiek op de zware knallen, waarmede de An- glo-Franse Concorde, een supersonisch verkeersvliegtuig, zich door het luchtruim zal bewegen. Bristol werd als eerste grote stad be zocht. Ruiten en deuren klapperden ten minste één ruit sneuvelde en de zenu wen van velen werden zwaar op proef gesteld. De huismoeders overstroomden politie kranten en televisie met klachten. Het Frenchey-ziekenhuis, een van de de grote centra voor hersenchirurgie van Groot-Brittannië, heeft zich ernstig be- Pro-Chinese menigten hebben gister avond in Hong Kong bussen en trams aan gevallen in een reeks bloedige incidenten, die nu reeds enkele dagen het leven in de Britse kolonie ontwrichten. Een tram bestuurder werd doodgestoken. De Peking-gezinde inwoners van de kroonkolonie zijn na de afkondiging van een demonstratieverbod overgegaan tot bliksemacties, waarbij ze onder meer po litiemannen en buschauffeurs met ijzeren staven, messen, haken en stokken aan vallen. Hun haat jegens de bus- en tram bestuurders is een gevolg van het feit, dat dezen zich niet door linkse leiders hebben laten omkopen om in staking te gaan, waardoor een poging om het open bare vervoer te verlammen is mislukt. TOKIO (AP) De bergingsploegen vinden steeds meer lijken van slachtof fers van de storm, die in het afgelopen weekend zuid-west Japan heeft geteis terd. Vanmorgen waren de stoffelijke resten van 283 mensen geborgen, die zijn omge komen door een reeks aardverschuivin gen en overstromingen in de omgeving van Kioesjoe en Honsjoe. Bovendien wor den 84 mensen vermist. Het aantal ge wonden is 462. Het zwaarste getroffen zijn de stad Hi- rosjima en het omliggende gebied. Daar zijn volgens de politie 142 mensen omge komen. BOEJOEMBOERA (AFP) De presi dent van de Afrikaanse republiek Boe roendi kolonel Micombero, is bij een au to-ongeluk ernstig gewond geraakt. Hij is in een ziekenhuis opgenomen. Zijn le ven zou niet in gevaar zijn. klaagd bij het ministerie voor technologie. „Wij hebben hier buitengewoon gevoe lige apparatuur. Wij moeten er niet aan denken wat er had kunnen gebeuren als een operatie aan de gang was geweest", aldus een woordvoerder. De instrumenten in de pathologische afdeling van dit ziekenhuis raakten ge stoord. WASHINGTON (AFP) Het Ameri kaanse ministerie van Defensie heeft bij acht fabrieken in de Verenigde Staten chemische produkten ter waarde van 200 miljoen gulden besteld, zo is officieel in Washington vernomen. Een woordvoerder van het ministerie deelde mee dat de middelen in Zuid- Vietnam zullen worden gebruikt om bo men te ontbladeren en rijstvelden van de Vietcong te vernielen. Vorig jaar hebben de Amerikanen voor 35 miljoen gulden aan chemicaliën ge bruikt voor ontbladering in de door de Vietcong beheerste gebieden. SAIGON (AFP) In een hevig ge vecht in het Zuidvietnamese hoogland, 16 kilometer ten zuiden van Dak To, zijn gisteren tientallen Amerikaanse parachu tisten gesneuveld en 38 gewond. Twee compagnieën Amerikaanse para chutisten liepen in een hinderlaag van Noordvietnamese soldaten. Hoewel Ame rikanen helikopters en zware artillerie inzetten wisten de Noordvietnamezen zich na een gevecht van twee uur zonder veel verliezen terug te trekken. ADVERTENTIE LOOP VRIJ IN EN UIT Anegang 39 - Haarlem 1800 m2 MEUBELSHOW (Van onze correspondent) LONDEN Het congres van de Britse medische vereniging heeft met algemene stemmen besloten ,,puj-ple harts" (paarse hartjes), pep-pillen (opkikkeringspillen) en vermageringstabletten, die amphitarpi- ne bevatten op de lijst van zware ver giften te plaatsen. Ze moeten achter slot en grendel, zoals met strychinine en arse nicum het geval is. Gebleken is namelijk dat zij tot ver slaving kunnen leiden, terwijl er hierte gen geen geneeswijze bestaat. De verslaving staat bekend onder de naam „amphitamine-psychose". Er zijn ook bewijzen voor dat jongeren door het gebruik ervan op zoek gaan naar de harde" verdovende middelen zoals heroïne en cocaïne. U kent ze uit de boeken, de chirur gen, de mannen in het wit, die met doodsverachting in de bres staan voor hun patiënten, nadat ze de ze bres eerst zelf in de patiënt hebben aangebracht. Ze dragen mutsjes als ijsverkopers, achterstevoren dichtge knoopte schorten en carnavalsachtige lapjes voor het gezicht, maar alle be lachelijkheid wordt aan hun verschij ning ontnomen door de dodelijke ernst waarmee ze hun levenreddende ar beid verrichten. Ze worden geassis teerd door zusters, die eveneens, op de ogen na, door lapjes aan het oog zijn onttrokken en die daardoor het ver moeden wekken beeldschoon te zijn. Maar de chirurg laat zich niet voor het lapje houden en werkt onafgebro ken verder aan de afwerking van al les wat de patiënt aan spieren, pezen en zenuwbundels mocht bevatten of hebben bevai. Mijn vertrouwen in deze klasse van supermannen heeft een deuk gekre gen door het proces dat een Rotter damse chirurg een collega heeft aan gedaan. Terwijl ik op een tuinstoel in mijn voortuintje hierover nadacht en overpeinsde of laaghartigheden door hartchirurgie te verhelpen zijn, sukkelde ik, niet geheel tegen mijn bedoeling, in slaap. Toen ik wakker werd stond de ope ratielamp hoog aan het plafond en door het ijsmutsje dat mijn beeld vlak binnenschoof begreep ik dat een chirurg bezig was mij van iets over bodigs te ontdoen. Het mutsje week echter schielijk terug toen een opge wonden stem zei: „U weet heel goed dat u geen toestemming hebt in dit ziekenhuis te opereren. Ik zal het be stuur hiervan op de hoogte stellen". Een andere stem antwoordde met een lichte trilling: „Dit ziekenhuis staat open voor alle chirurgen, behalve voor diegenen die de impertinentie hebben een collega bij zijn werk in een dusdanige staat van opwinding te brengen dat de gevolgen voor de pa tiënt fataal kunnen zijn". „Dokter, dokter!" hoorde ik opeens de zuster roepen. „De ademhalings machine doet het niet meer!" „Dat wordt mond-op-mondbeademing" dacht ik en ik wachtte met belangstel ling tot er een verpleegsterskapje in mijn gezichtsveld zou verschijnen. Tot mijn schrik daagde echter opnieuw het ijsmutsje van de chirurg op, ditmaal vergezeld van een hand die mii een ijsje op een stokje toestak. Toen pas zag ik dat de operatielamp de zon was en de chirurg de verloofde van mijn dochter, die in zijn vakantie met een ijskarretje rijdt en zich na ieder ijsje dat hij verkoopt naar ons huis terug- spoedt om zich ervan te vergewissen dat zij hem nog bemint. Hij begrijpt nog steeds niet waarom ik zo hard naar binnen liep. De Europese Commissie heeft besloten een vereniging van achttien middelgrote scheepsverffabrikanten uit landen binnen en buiten de EEG, voor de duur van vijf jaar ontheffing te verlenen van het EEG- kartelverbod. 25. Hoe is na Tsjiao Tai's machtige schouderworpen stil op de grond blijven liggen. Hij heeft zijn schouder ontwricht en is bij zijn val met zijn hoofd op een steen terechtgekomen. Tot de zwervers die vanuit het wijnstaleltje hebben toege keken, snauwt Tsjiao Tai: „Breng me een eind touw, snel! En waarschuw meteen de wijkmeester om hier naar toe te ko men. Hij moet een draagbaar meene men". De twee zwervers zijn voldoende onder de indruk van Tsjiao Tai's vecht kunst om meteen te gehoorzamen. De een haalt touw in het kroegje, de ander rent naar de stadspoort om de wijkmeester te halen. Tsjiao Tai bindt vakkundig de ar men en benen van Hoe Ta-ma vast. Hij is er net mee klaar als de wijkmeester komt aanlopen. Hij heeft een rotan draag baar in zijn hand. „Wat! Bent u het, me neer Tsjiao?" roept hij uit, „ik zou u haast niet herkennen. Wat moet er ge beuren?" „Die man daar is Hoe Ta-ma", zegt Tsjiao Tai. Hij wordt verdacht van moord op de zoon van Seah, de toneel speler. Roep je mannen, laat hem naar het gerechtsgebouw brengen, en laat hem in de ketens sluiten. Hij is op het ogen blik buiten westen, dus veel last zal hij je niet bezorgen. Laat een dokter naar zijn ontwrichte schouder kijken voor hij wordt ingesloten". r.t/ 'V." >y 87S. Bram had er het grootste plezier in, dat hij de beide boeven zo'n hak had kunnen zetten. Glunderend luisterde hij naar hun gesprek. „Een feestjenu kunnen we niet aan boord om naar die kist met gouden kazen te zoeken." „Maar we kunnen ook niet wachten, want anders ontdekken ze het geheim als ze de kaas in stukjes willen snijden." „Wat moeten we doen?" Bram keek heel onschuldig en meende al, dat hij het pleit had gewonnen. Maar eensklaps verstarde hij. Want terwijl de muziek plotseling ophield, hoorde hij een duidelijke stem: „Mensen, het is tijd om op te houden. Morgen komt er weer een dag, we zullen het niet te laat maken." Meteen kwamen de eerste gasten al de loopplank af. Het feestje bleek ten einde. En daarmee was plotseling het gevaar, dat Brams list ontmaskerd zou worden, weer ten volle terug.

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 7