Hoeveel vrijheid mag gegeven worden aan psychopaten? Beroemde dansers op hippie-fuif gearresteerd IVaartnn is iglo sinattstqypelsiqf uniek „Italiaanse juryleden knoeiden met punten" Algemene Bank Nederland Risico's bij afweging van de medische wenselijkheid tegen maatschappelijke veiligheid Romeo kwam beter tot in de RAI iets zijn recht Met een A.B.N. Spaarbiljet196772 groeit uw spaargeld in bijnavier-driekwart jaar van fJOO,-naar f.133,- DILEMMA VOOR GESTICHTSDIRECTIES Niet verontrustend F£s l|Hv Lou van Rees verklaart in Knokke: NEGEN MUZEN WOENSDAG 12 JULI 1967 13 Geen alternatief Geen zekerheden David, Koning Het bevat géén conserveringsmiddel. Het is pers-vers diepgevroren. Geen bijsmaak! En nóg een wonder: negen glazen echt sinaasappelsap uit dat klei ne Iglo blikje! Drink 't morgen meteen. 1,35 per blikje De radio geeft donderdag T elevisieprogramma's De afschuwelijke ontknoping van het Doetinchemse drama confron teert ons voor de tweede maal binnen betrekkelijk korte tjjd met de vraag welke risico's onze samenleving kan en mag tolereren bij de behandeling van gestoorde misdadigers. In het Eindhovense geval betrof het een „voorbereidend verlof", thans gaat het om een ontvluchting, zij het niet uil het rijksasiel „De Kruisberg" zelf, maar uit de betrekkelijke vrijheid van de daaraan verbonden werk- boerderij. Het is voor alles zaak dat het minis terie van Justitie een onderzoek instelt ons uit te maken in hoeverre de contro le op „De Kruisberg" heeft gefaald en meer in het algemeen welke maatrege len er nodig zijn ter beveiliging van de omwonenden. Maar dat verlost ons niet van het onoplosbaar lijkende probleem hoeveel vrijheid gegeven mag worden aan psychopaten om hen voor te bereiden op hun terugkeer in de maatschappij en waar dus de grens moet worden ge trokken in het belang van de veiligheid. De verschrikkelijke gevolgen van de recente mislukkingen maken dat we ge neigd zijn om emotioneel en categorisch te reageren en te zeggen: Dergelijke mensen moeten ten koste van alles uit de maatschappij verwijderd worden gehou den voor altijd. Dit is echter zonder meer onjuist. In verreweg de meeste ge vallen worden de genomen risico's door duidelijke resultaten gerechtvaardigd. Het is een even hard feit als de inciden tele mislukkingen dat het overgrote deel van de „proefverloven" goed gaat. bij iedere beslissing de medische wense lijkheden afwegen tegen het alles over heersende belang van de maatschappelij ke veiligheid. Het ellendige is dat hij echter nooit met zekerheden te maken heeft, ten hoogste met vergelijkingen. Heeft men bij voorbeeld met een zieke lijke oplichter te doen, dan is een groter risico aanvaardbaar dan in het geval van iemand die een ernstig zedenmisdrijf heeft begaan, zeker als dat ernstige ge volgen had. Maar het blijft mensenwerk en werken met mensen. Het is altijd denkbaar dat een inrichting besluit een onevenredig groot risico te nemen omdat het medsich gezien „nu of nooit is". Maar het toezicht van het ministerie van Justi tie, dat de uiteindelijke beslissing neemt, vormt voldoende waarborg dat het maat schappelijk belang de doorslag heeft zelfs al betekent dit dat het leven van de delinquent gebroken wordt. Is er dan niets te verbeteren? Zeker, maar dat is niet zo eenvoudig. We kun nen wel pleiten voor meer geld, meer gebouwen, meer mensen, meer facilitei ten voor de nazorg en wie de psycho- patenasiels kent weet dat dit allesbehalve een loze kreet is. Maar uiteindelijk is vooruitgang afhankelijk van de nu een maal niet afdwingbare vorderingen van de wetenschap en vooral van de hele in stelling van de maatschappij tegenover de misdadigheid. En er ontbreekt nogal vaak wat aan de bereidheid tot een zakelijke aanpak. Geen verschijnsel hangt zozeer samen met de hele instelling van een samenleving als de misdadigheid en de aanpak daarvan. Maar geen verschijnsel wordt ook zo gemakkelijk „verdrongen". Het is alleen zo tragisch dat er zulke schokkende gebeurtenissen nodig zijn om ons die les te leren. Mr. F. Kuitenbrouwer „De cijfers wijzen geenszins op een gevaarlijke werkzaamheid in veront rustende mate van ten onrechte op vrije voeten gestelde psychisch ge stoorden". Tot deze conclusie kwam de Utrechtse officier van justitie mr. W. H. Overbeek na een onderzoek over 1963 naar veroordelingen van recidi visten in zijn arrondissement. In dat jaar werden wegens zware gewelds- en sexuele criminaliteit en brandstichting totaal 105 mensen met een strafblad veroordeeld. Daarbij wa ren slechts twee die reeds eerder tot een onvoorwaardelijke terbeschik kingstelling waren veroordeeld. Dit percentage van 2 stemde over een met de landelijke cijfers over 1958. Van het totale aantal van 1663 recidi visten, die voor delicten in de agres sieve en sexuele sfeer en brandstich ting) werden veroordeeld, waren er 34 reeds eerder tot tbr veroordeeld. Over ontvluchtingen tijdens de tbr, zijn vorige maand interessante gege vens gepubliceerd in het proefschrift van de socioloog dr. Jesse, die verbon den is aan de Utrechtse Van der Hoe- venkliniek en daar van 1955-1961 een onderzoek deed. In die tijd werden 203 mannen en 29 vrouwen ingeboekt en 928 ontvluchtingen geconstateerd. (Dr. Jesse spreekt van „ongeoorloof de afwezigheid"). In 1962 toen 51 patiënten bij het on derzoek waren betrokken, betrof 93 pet van de processen-verbaal vermogens delicten. Het meeste aantal misdrijven kwam voor bij langdurige ongeoorloof de afwezigheid. Het aantal processen- verbaal tegen ontvluchte delinquenten neemt af, zegt dr. Jesse, die stelt dat de ongeoorloofde afwezigheid een on vermijdelijk risico is van een goed pe nitentiair beleid. stoorde delinquent minder schuld" hééft dan de gewone misdadiger. Tbr wordt im mers toegepast wanneer een misdaad, „wegens gebrekkige ontwikkeling of zieke lijke stoornis der geestvermogens" geheel of gedeeltelijk niét kan worden toegere kend aan degeen die haar beging. Het is dan ook een fabeltje dat mis dadigers erop uit zouden zijn om een tbr te krijgen. Integendeel. Zij willen tot iedere prijs een „normale" veroordeling en een gewone vrijheidsstraf, want dan weten ze tenminste precies wanneer ze vrij komen. Hun invrijheidsstelling is dan immers al leen afhankelijk van het uitzitten van hun tijd. Ons strafrecht gaat ervan uit dat iemand wordt gestraft voor wat hij heeft gedaan en niet voor wat hij misschien ooit nog eens zal doen. Iets anders is ook ondenkbaar, tenzij er voor vrijwel ieder vergrijp een onbeperkte straf wordt opgelegd. Maar daar willen zelfs de meest totalitaire regimes niet aan. Toen onze wetgever in 1886 een grens stelde aan de strafduur, erkende hij daarmee de onvermijdelijkheid van reci dive (herhaling). Onze samenleving heeft daarmee kunnen leven, zoals ze dat ook leerde te doen met andere maatschappe lijke risico's (het verkeer) en het inzicht dat de misdadigers ook mensen zijn. Churchill heeft gezegd: „Ook de goede huisvaders zijn tot alles in staat". Nu is juist het ironische dat de kans op herha ling, die bij de invrijheidsstelling na een normale gevangenisstraf geen rol speelt, juist een doorslaggevende maatstaf vormt bij de beslissing over het beëindigen van de tbr, die nota bene meer als „be handelingsmaatregel" is gedacht. Daar door komen de gestichtsdirecties zo vaak voor een tragisch dilemma te staan. Medisch inzicht zegt hun dat genezing nimmer mogelijk is zonder een beroep te doen op alles wat de gestoorde delin quent aan verantwoordelijkheidsgevoel heeft. Willen zij ooit iets bereiken, dan moeten ze hem wel stukje bij beetje wat meer bewegingsvrijheid geven, bijvoor beeld door hem eerst onder geleide bui ten het asiel te laten gaan, vervolgens door hem (eerst weer onder geleide) korte verloven te geven en tenslotte door het proefverlof te geven dat een voorbereiding is voor het voorwaardelijk ontslag ui teraard zoveel mogelijk met inschake ling van deskundige begeleiding. In iedere fase is mislukking mogelijk en daarom zal de (geneesheer-)directeur Alleen daarom al is er geen alternatief voor de huidige praktijk van het moei zame zoeken naar verantwoorde kansen voor de gestoorde misdadiger. En laten we daarbij een ding niet over het hoofd zien: er zijn gestoorde delinquenten die nóóit meer vrij komen. De terbeschik kingstelling van de regering (tbr) wordt weliswaar voor twee jaar opgelegd, maar de rechter kan haar jaarlijks verlengen, desnoods tot de dood erop volgt. En dat terwijl in de grond van de zaak de ge- S^speeld door het Syrnfome-Orkest Bij de première van „Romeo en Giulietta" van Rudi van Dantzig werd de muziek van Serge Prokovieff per geluidsband als ik het wel heb van Bos'tÖn onder leiditïg van Eugene Ormandy ten gehore gebracht. De verklaring daarvoor was heel plausi bel: de orkestbak van de Stads schouwburg in Amsterdam is ietwat klein voor de hier gevergde bezet ting. Dinsdagavond heeft het Natio nale Ballet het zelfde werk uitge voerd in het Con- grescentruih in de hoofdstad, waar de accommodatie veel gunstiger is. Dien tengevolge kon men luisteren naar de klanken van het Gelders Orkest on der leiding van André Presser, die kennelijk werden voortgebracht na onvoldoende repetitietij d. Gelukkig zijn er deze week vier voor stellingen van dit, werk in het Holland Festival, zodat de mogelijkheid niet uit gesloten moet worden geacht, dat men nog ingespeeld raakt De tweede merkwaardigheid was het feit, dat dit avondvullende kijkspel we derom werd vertoond met Yvonne Ven- drig en Simon André in de titelrollen. Men zou bij deze gelegenheid toch ten minste de alternatieve figuren Olga de Haas en Hans Knill hebben ver wacht. Die echter zijn pas woensdag en vrijdag aan de beurt. Voor een verge lijkend oordeel moeten we dus nog even geduld vragen. Als het enigszins moge lijk is hoop ik u dan tevens te laten we ten, of de verdere rollenveranderingen een verbetering of een verslechtering be tekenen en er inderdaad belangstelling bestaat voor deze avond, vol romantiek, zoals men verwacht.. Intussen is er ruimte voor een opmer king. In de voorbereidingstijd werd aan gekondigd dat Henk van Ulsen zich met de toneelregie zou belasten. Achteraf blijkt deze medewerking niet te zijn door gegaan. Herhaaldelijk heeft men aanlei ding zulks te betreuren, bijvoorbeeld bij de opkomst van de vorst van Verona of tijdens de gevechten, maar vooral bij de Prinselijk paar. Prinses Beatrix en prins Claus hebben met een bevriend echt paar in Theater Carré te Amsterdam een voorstelling van „Prometheus" bij gewoond, die gegeven werd in het ka der van het Holland Festival. DE openbare aanklager in San Fran cisco heeft besloten geen vervolging in te stellen tegen Dame Margot Fonteyn en Rudolf Noerejev het befaamdste bal- letpaar ter wereld. Ze hebben vijf uur gevangen gezeten na een razzia in de hippies-wijk van San Francisco. Er wer den nog zestien andere personen gearres teerd, maar ook tegen hen zal geen ver volging worden ingesteld. De openbare aanklager zei, dat er on voldoende bewijzen zijn om vast te stel len wie van de achttien marihuana in zijn of haar bezit had. Hij verklaarde dat het niet instellen van een vervolging niets te maken heeft met de identiteit van de betrokkenen, maar dat dit ge beurt, omdat er naar zijn mening onvol doende reden voor arrestatie was. Dame Margot, die een witte hermelij nen mantel met zwarte mouwen droeg, vluchtte naar een aangrenzend dak toen de politie op het toneel verscheen, en werd daar gearresteerd. Haar danspart ner werd in volle lengte uitgestrekt op een ander dak aangetroffen. Fonteyn en Noerejev beiden roken niet blijken op uitnodiging van een kennis uit nieuws gierigheid naar een hippiefeest te zijn gegaan. Ze waren daar nauwelijks een kwartier toen de politie kwam. eerste kennismaking van de onder een ongelukkig gesternte geboren gelieven. Wat Shakespeare hier heeft voorgeschre ven werd plastisch onvoldoende gereali seerd. Om met iets positiefs te eindigen: de dekors van Toer van Schayk kwamen in deze grote toneelruimte veel beter tot mm recht dan in wat nog altijd wordt genoemd de eerste schouwburg van het land, zij het dat men dit keer kampte met belichtingsproblemen. ADVERTENTIE (Van onze rtv-medewerkster) KNOKKE Het grootste schandaal van de laatste negen jaren in Knokke is gisteravond in alle hevigheid losgebar sten. Er is geknoeid in de jury. Helaas betrof dat alweer ons land. Nederland heeft het niet verder kunnen brengen dan 330,5 punten tegen Engeland 392,5, een schandelijke puntenwaardering, die tot protesten zowel bij de Nederlandse als bij de Engelse groep leidde. Ploegleider Willem Duys zei op een persconferentie: „We hebben deze keer ons uiterste best gedaan; was ons zo iets dergelijks de eerste maal overko men, dan hadden we niet geprotesteerd, maar wat we nu vanavond met z'n al len gedaan hebben was werkelijk bijna boven ons eigen niveau uit. Iedereen heeft geschat, dat Engeland en Neder land ongeveer met een gelijke score zouden eindigen. We zouden ook trevre- den zijn geweest met minder punten, maar de uitslag van 330 punten is wer kelijk ronduit misselijk. Wat wij doen? Wij gaan niet weg, natuurlijk niet. Wij zangers en leiders hebben niets met de jury te maken. Wij blijven hier zitten uit collegialiteit en omdat het goed is om te kijken wat andere landen preste ren." Toen kwam de ex-ploegleider en thans^ jurylid Lou van Rees naar buiten. Hij zei, hoewel hij als jurylid eigenlijk niets mag zeggen volgens de reglemehten, dat er iets mis was gegaan met de ju rering: „Er is gezwendeld, de Italianen hebben de zaak in de maling genomen". Een algehele run op de jurykamer was het gevolg van deze mededeling. Lou van Rees gaf zijn mening: „laat ik begin nen met u te vertellen, dat het mij niet kan schelen welke plaats Nederland in dit festival bereikt, maar ik houd niet van oneerlijkheid en ik zeg hierbij pu bliekelijk, dat de Italiaanse jury gezwen deld heeft." „De zaken liggen zo: de punten wa ren al wel ingeleverd bij de voorzitter, maar de discussie was nog in volle gang en op een dergelijk moment mag de voor zitter nog helemaal geen enkele medede ling doen aan de pers. Uit die conversa tie bleek, dat de twee Italiaanse jury leden uit protest tegen het feit dat er gisteren nogal wat gemarchandeerd was met de puntenwaardering ten opzichte van hun landgenoten, een houding had den aangenomen als de drie bekende aapjes: handjes voor de ogen, voor de oren en voor de rest maar doen of er niets aan de hand is. Ze hebben exact dezelfde puntenwaardering gegeven als Nederland de eerste avond gekregen had. Dat is natuurlijk een schandelijke affaire. Juryleider Rosat heeft het niet gehoord. Hij was te vroeg naar buiten gegaan. Dat is een fout die ik hem toch wel moet verwijten. Wat ik nu zelf moet doen, ik weet het niet. Er is maar één woord dat een jury opgeplakt kan worden: correct. Maar dat kan helaas van déze jury niet gezegd worden. Ik weet nog niet wat ik zal doen, ik wil er eerst nog een nachtje over slapen om dan mijn houding te bepa len". De algemene stemming bij de deelne mende ploegen, behalve dan bij de Itali aanse. is deze: wij zullen volgend jaar Knokke mijden als ware het een besmet oord. ADVERTENTIE Dit betekent een samengestelde interest van 6H°lo per jaar. Na 15 juli wordt rente bijberekend. Deelneming aan het Premie Spaarplan betekent een"] I extra premie van f20.-. Dan is het rendement i i ruim9}£0/o. i_i Folders en inlichtingen bij al onze kantoren. 7.00 Nws. 7.10 Het levende woord. 7.15 Lichte gramm.muz. 7.55 Overweging. 8.00 Nws. 8.10 Voor de kinderen. 8.30 Nws. 8.32 Vakantietips. 8.45 Lichte gramm.muz. 10.00 Moderne orkestmuz. 11.00 Voor de zieken. 11.30 Klassieke kamermuz. 12.27 Meded. voor land- en tuinbouw. 12.30 Nws. 12.40 Pro memorie. 12.45 Doe het zelf. 13.00 Klassieke gram.muz. 13.45 Voor de vrouw. 14.15 Klass. muz. 14.45 Boemmm. 15.05 De ronde van Frankrijk. 15.10 Actualiteiten. 15.15 Moments classiques. 15.25 Sphinx. 15.45 Pianorecital. 16.00 Bijbeloverdenking. 16.30 Moderne Ne derlandse muz. 16.55 Amusementsmuz. 17.25 Licht instrumentaal kwartet. 17.50 Koozrang. 18.10 Sport. 18.30 Lichte gramm.muz. 19.00 Nws. 19.10 Radiokrant. 19.30 Klassieke ge- wijze muz. 20.00 Licht instrumentaal en semble. 20.30 Gevarieerd muziekprogramma. 22.15 Avondoverdenking. 22.30 Nws, 22.40 Boekbespreking. 22.45 Kerkorgelconcert. 23.15 Poëzie en muz. 23.45 Lichte gramm.mu ziek. 23.55 Nws. HILVERSUM II 7.00 Nws. 7.10 Ochtendgymnastiek. 7.20 Lichte gramm.muz. 7.55 Deze dag. 8.00 Nws. 8.10 Actualiteiten. 8.15 Lichte gramm.muz. 8.50 Morgenwijding. 9.00 Muz. uit de 18de eeuw. 9.30 Toppers van toen. 10.00 Voor de kleuters. 10.10 Arbeidsvitaminen. 11.55 Beurs 12.00 Licht orkest en zangsoliste .12.27 Me dedel. t.b.v. land- en tuinbouw. 12.30 Licht orkest. 12.50 Draaiorgelmuz. 13.00 Nws. 13.10 Actualiteiten. 13.30 Pianorecital. 14.00 Bei aardconcert. 14.15 Voordracht. 14.30 Omroep orkest. 15.00 Voor de zieken. 16.00 Nws. 16.02 Zuidamerikaanse muz. 16.30 Internationaal Folkloristisch Festival. 17.00 Rolde 18 00 Nws. 18.15 Actualiteiten. 18.30 Dausorkest met zangsolisten. 18.55 Gesproken brief. 19.00 Klassieke muz. 19.30 De spelers en het spel. 20.00 Nws. 20.05 Kunst. 20.30 Omroeporkest en solisten. 21.20 Honger van Nasja (hoor spel). 22.20 Ronde van Frankrijk. 22.30 Nws. 22.40 Actualiteiten. 22.55 Lichte gramm.muz 23.55 Nws. HILVERSUM III 9.00 Nws. 9.02 Lichte vocale muziekjes. 10.00 Nws. 10.02 Nwe langspeelplaten 1100 Nws. 11.02 Muziek bij de koffie. 12.00 Nws. 12.02 Transistor. 13.00 Nws. 13.02 Top Der tig! 14.30 Lagelanders. 15.00 Nws. 15.02 Ge varieerd muz.programma. BRUSSEL 324 M 12.00 Nws. 12.02 Lichte muz. 12.40 Weer bericht. 12.48 Lichte muz. 12.55 Buitenlands persoverzicht. 13.00 Nws. 16.03 Beurs. 17.00 Nws. 18.00 Nws. 18.03 Voor de soldaten Amusementsmuz. 18.45 Sport. 18.52 Taai- wenken. 18.55 Lichte muz. 19.00 Nws. In ternationaal koorfestival. 20.00 Klassieke muz. 21.10 Gewijde muz. 22.00 Nws Béjartmis. Maurice Béjart zal op 3 au gustus ter gelegenheid van het festi val van Avignon in Zuid-Frankrijk een nieuw ballet ten doop houden Het heet: „Messe pour le temps présent" en het is opgedragen aan de nagedach tenis van de danser Patrick Belda, die kort na de première van Roméo et Ju liette bij een auto-ongeval is omgeko men. De mis zal negen delen omvat ten, waaraan teksten van Nietzsche, Hitler, Boeddha en Franse folkloristi sche kinderliedjes naast fragmenten uit het Hooglied ten grondslag zullen liggen. Ze worden gedeclameerd door leden van het gezelschap van Jean- Louis Barrault, aldus onze Brusselse correspondent. VOOR WOENSDAG NEDERLAND I 17.00 Voor de kinderen. 16.30 Tour de France: 12e etappe. 18.30 Tour de France. 18.45 De minimolen. 18.50 Journaal. 18.55 Reclame. 19.00 Vakantie in Lipizza, (film). 19.25 Holland Festival Magazine '67 .19.41 Stichting Socutera. 19.56 Reclame. 20 00 Uitzending van de B.P. 20.30 De Franse re volutie, (documentaire). 21.20 Ik beken (speelfilm). 22.50 Journaal. 22.55 Song Festi val Knokke. NEDERLAND II 20.00 Nws. 20.01 Reclame. 20.05 Eén hori zontaal, (quiz). 20.25 Piano te koop, (TV- spel). 21.10 Christelijke verkondiging in Ja pan. 21.20 Japan gezien door zijn films: dl. II De Japanse vrouw. 22.00 Internationale volksliedjes. 22.10 Reclame. 22.15 Journaal. VOOR DONDERDAG NEDERLAND I 15.30 Tour de France: 13e etappe. 18.30 Tour de France. 18.45 De Minimolen. 18 50 Journaal. 18.5 Reclame. 19.00 De Verrekij ker. 19.10 Van gewest tot gewest. 19.30 Charlie Chaplin. 19.53 Toeristische tips. 19.56 Reclame. 20.00 Journaal. 20.16 Reclame. 20.20 Spel zonder knikkers (documentaire). 20.50 Brandpunt. 21.30 Songfestival Knokke 1967: Finale. NTS: 22.45 Journaal. NEDERLAND II 20.00 Nws. 20.01 Reclame. 20.05 De onbe kende wereld: Quemoy. 20.30 Kunst per ko lom: programma over kritiek in kranten. 21.10 De nacht van de terugkeer van een dode (t.v.-film). 22.00 Reclame. 22.05 Jour naal. 22.30 Moeder worden in Ludhiana. Nederland I. Vakantie in Lippiza opent het avondprogramma. Julka laat haar goede hart weer eens spreken, als ze een eekhoorntje vindt, dat een ongeluk heeft gehad. Ze zet alles aan de kant om het diertje te redden. Als de eekhoorn veilig is, presenteert Jan Venema zijn Holland Festival Magazine. Een kort Socutera- filmpje over het Nederlandse Asthma Fonds vult de tijd tot acht uur. Na het journaal eerst de Boerenpartij. Daarna een documentaire van de Amerikaanse te levisie over de viering van de veertien de juli in Frankrijk. Op die datum werd indertijd de Bastille bestormd, waarmee de grote revolutie begon. De Fransen vie ren dat feest nog altijd zeer hartstochte lijk en de Amerikanen wilden wel eens weten waarom De hoofdfilm is een thril ler van Alfred Hitchcock: I confess ofwel ik beken. De hoofdpersonen zijn Montgo mery Clift, Anne Baxter, Karl Malden, O. E. Hasse en Dolly Haas. Montgomery Clift vertolkt de rol van de jonge pries ter Michael Logan, die het slachtoffer dreigt te worden van zijn biechtgeheim. Er is een advocaat vermoord. De moorde- Bob Verstraete in Piano te koop". naar komt biechten bij de priester, maar zwijgt als de wereldlijke rechter de dader van de misdaad zoekt. Het is zelfs nog erger: hij beschuldigt de priester ervan de moordenaar te zijn en onderneemt ook niets als de aanwijzingen tegen Logan zich opstapelen en die dreigt veroordeeld te worden. De geestelijke voert een inner lijke strijd: moet hij zijn biechtgeheim vergeten en zichzelf redden of moet hij zichzelf opofferen en zwijgen? Hij krijgt hulp, maar die brengt hem van de wal in de sloot. Uiteindelijk komt alles op z'n pootjes terecht. Na het laatste nieuws zang uif Knokke. Vanavond de ploegen van België en Italië. Nederland 2. De NCRV geeft eerst de kijkers de gelegenheid geld te verdienen. Dick van 't Sant zit weer bij de telefoon als het spelltje „Eén horizontaal" wordt gespeeld. De puzzelaars zitten startklaar thuis. Hoofdschotel van de avond is een herhaling en wel van het televisiespel „Piano te Koop" van Christian Bock in een vertaling van Nel Bakker. Het is een eenvoudige komedie. Eigenlijk gaat het maar om één ding: de heer en mevrouw Kiliaan (Bob Verstraete en Lies de Windt) zitten in geldzorgen. Ze weten maar een manier om aan geld te komen: hun piano verkopen. Het gaat niet van harte, want ze zijn nogal trots op hun bezit, maar uit eindelijk wordt er toch een advertentie geplaatst. Dan komen de adspirant-ko- pers: een jazzpianist, een componist, een zanger, een rijke meneer, die zijn vrouw wil verrassen. Er zijn wel serieuze kopers bij, maar meneer Kiliaan kan het toch telkens maar niet over zijn hart verkrij gen „verkocht" te zeggen. Na een kort intermezzo over christelijke verkondiging in Japan volgt de tweede film van drie Amerikaanse documentaires over Japan, gezien door zijn films. Richtte Donald Ri chie in de eerste aflevering de aandacht op het gezin, nu is de Japanse vrouw het object van zijn beschouwing. De rol van de vrouw in deze samenleving, haar emancipatie en haar gebondenheid aan oude tradities worden belicht aan de hand van fragmenten uit Japanse speel films. De avond wordt besloten met een programma van volksliedjes uit verschei dene landen, die worden gezongen door Elise Lioni, alt, Simon van der Geest, tenor en Meinard Kraak, bariton begeleid door een ensemble o.l.v. Henk Bijvanck C-TROS. Het bestuur van de Televisie- en Radio Omroep Stichting Tros heeft officieel bericht ontvangen van de mi nister van Cultuur, Recreatie en Maat schappelijk Werk, dat met ingang van 1 oktober aan de Tros zendtijd is toe gewezen als omroeporganisatie-C.

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 13