Opnieuw felle gevechten tussen Israel en Egypte Drieduizend kippen in nood Pier van Zandvoort wordt bescheidener van opzet Israel en Egypte Boudewijn H. studeert aan Utrechtse universiteit Sovjet-Unie overvleugelt V.S. met kernwapens OPRUIMING m morris Geen blijvende samenvoeging Jeruzalem Feijenoord betaalt half miljoen aan Twente Geen blijvende samenvoeging Jeruzalem HET WEER Blanken door Kongolezen opgegeten MORGEN START DE Marktplein - IJmuiden VAR verliest vliegtuig en twee torpedoboten Arabische top komt voorlopig niet bijeen Mr. Luns: Arabische top komt voorlopig niet bijeen Mr. Luns: Geen uitzonderingsgeval", zegt ministerie van Justitie Jeugdbende pleegde serie inbraken V ermaakseiland vervalt Prins Claus neemt zitting in Raad van State Ondeugdelijk ijs: zeventig doden 52e JAARGANG NUMMER 213 WOENSDAG 12 JULI 1967 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuidan. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Tel. adm. 15437, chef bezorging tot 7 u. 10519. Tel. red. 15389, na kantooruren 02560-6484. Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Adj. Hoofdredacteur Koning waamn omommami dc *bnnemer oovrant bn het dagblad voor ijmuiden Verschijnt dagelijks, beh. zon- en feestdagen. Abonnement bij vooruitbetaling, 12,35 per kwartaal, 13,85 franco per post, 95 cent per week. Losse nummers 25 cent. Giro rekening IJmuider Courant no. 129288. Directeur: Mr. H. C. van der Mije BEIROET (AP en Reuter). Ra- lio-Cairo heeft vanmorgen meege- leeld, dat Israëlische mortieren het :uur geopend hebben op Egyptische roepen aan het Suezkanaal en dat de Cgyptenaren twee Israëlische ge vechtswagens buiten gevecht hebben >esteld. Het incident was een nieuwe ichakel in een keten van geweld ladigheden. Gisteravond brachten de Nog een topconferentie! wm i BEIROET (AP en Reuter). Ra dio-Cairo heeft vanmorgen meege deeld, dat Israëlische mortieren het vuur geopend hebben op Egyptische troepen aan het Suezkanaal en dat de Egyptenaren twee Israëlische ge vechtswagens buiten gevecht hebben gesteld. Het incident was een nieuwe schakel in een keten van geweld dadigheden. Gisteravond brachten de Israëliërs twee Egyptische torpedo- boten tot zinken bij een kort treffen voor de kust van het schiereiland Sinai. Risico's bi] psychopatenzorg pagina 13 Knokke-Out pagina 13 Nieuw plan van Nieuw-Links pagina 15 Nog een topconferentie Niet bevoorrecht Het woord is aan Voedselvergiftiging in Polen Warm weer Aan het strand KRAAKPRIJZEN in onze OPRUIMING EETHOEKEN adriaan bakker O P R U I M I N G 1ste Haarlemse Confectiehuis SUEDE - NAPPA JASJES IJmuider Courant ononliëro j-riroa TT1 rrv7T-\Li oostelijke oever van het Suezkanaal had gevlogen en daarmee het bestand had geschonden. De Amerikaanse regering heeft gezegd zich zorgen te maken over de Sovjetrus- sische leveranties van wapens en militaire vliegtuigen aan de Arabische landen. Het ministerie van Buitenlandse Zaken heeft opnieuw aan de Sovjet-Unie verzocht zich hierin te matigen om een nieuwe bewa peningswedloop in het Nabije Oosten te voorkomen. De Arabische leiders zijn bezig aan een drukke ronde van onderlinge bezoeken om de balans op te maken na afloop van na nnvlnrf mol Te»»uol (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG. De Nederlandse rege ring is van mening dat internationalise ring van Jeruzalem of van een deel van de stad op het ogenblik nog minder dan in 1948 haalbaar is. Zij is echter boven dien van oordeel dat er geen plaats is voor een eenzijdige handeling zoals bekend heeft Israel nok het Jordaanse Ook haalden Israëliërs een Egyptisch vliegtuig neer. De Israëlische woordvoer der zei, dat het neergeschoten Egyptische toestel, een straaljager van het type Saekhoi-7, met nog een ander vliegtuig boven de door Israëlische troepen bezette (Van onze sportredactie) De genoegdoening, die FC Twente heeft gekregen voor het afstaan van de rech ten op de Joegoslaaf Samardzic aan Feije noord, heeft de Rotterdamse club ƒ500.000 gekost. FC Twente heeft er onmiddellijk Dick van Dijk van SVV (voor een ton) voor aangekocht. Bovendien zijn onder handelingen over Kick van der Vall in een vergevorderd stadium. Ook deze spe ler (van Feijenoord) moet een ton kosten. oostelijke oever van het Suezkanaal had gevlogen en daarmee het bestand had geschonden. De Amerikaanse regering heeft gezegd zich zorgen te maken over de Sovjetrus- sische leveranties van wapens en militaire vliegtuigen aan de Arabische landen. Het ministerie van Buitenlandse Zaken heeft opnieuw aan de Sovjet-Unie verzocht zich hierin te matigen om een nieuwe bewa peningswedloop in het Nabije Oosten te voorkomen. De Arabische leiders zijn bezig aan een drukke ronde van onderlinge bezoeken om de balans op te maken na afloop van de oorlog met Israel. Radio Cairo meldde de onverwachte komst van president Abdel Rahman Aref van Irak kort nadat de Algerijnse presi dent Houari Boumedienne in Damascus was aangekomen. Ook wordt gemeld dat president Tito van Joegoslavië binnen en kele dagen een reeks bezoeken aan de Arabische landen zal brengen. Koning Hoessein van Jordanië heeft zijn besprekingen met president Nasser en Boumedienne openhartig en nuttig ge noemd. Hij toonde zich teleurgesteld, dat een Arabische topconferentie nog ver weg lijkt. Oorspronkelijk zou die conferentie zater dag te Khartoem in Soedan zijn begonnen. Maar de kansen zijn kleiner geworden sinds er aanwijzingen zijn voor een nieu we politieke kloof tussen de socialistische en monarchistische Arabische landen Ln het bijzonder Saoedi-Arabië en Ma rokko. De Russische vlooteenheden, die op het ogenblik een bezoek brengen aan Port Said en Alexandrië, zullen door de Egyp tische regering worden uitgenodigd hun verblijf aldaar voor onbepaalde tijd te verlengen, aldus meldt het gezaghebbende dagblad Al Gomhouriya. De aanwezigheid van een Russische vloot wordt beschouwd als een krachtig middel om Israel ervan te weerhouden militaire acties in de kanaalzone te be ginnen. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG. De Nederlandse rege ring is van mening dat internationalise ring van Jeruzalem of van een deel van de stad op het ogenblik nog minder dan in 1948 haalbaar is. Zij is echter boven dien van oordeel dat er geen plaats is voor een eenzijdige handeling zoals bekend heeft Israel ook het Jordaanse deel van de stad onder zijn bestuur ge plaatst en heeft daarom in de alge mene vergadering van de Verenigde Na ties gestemd vóór een Pakistaanse re solutie, waarin op Israel een beroep werd gedaan op zijn beslissing hieromtrent te rug te komen. Minister Luns heeft dit vanmiddag ver klaard in de Eerste Kamer. De bewinds man zou zich overigens een internationa le regeling voor Jeruzalem en de andere heilige plaatsen die onbelemmerd be reikbaar moeten zijn wel kunnen voor stellen, wanneer hiervoor een internatio naal orgaan in het leven wordt geroepen. In een terugblik op het recente debat in de V.N.-assemblee noemde mr. Luns het verheugend, dat landen uit alle delen van de wereld hebben meegewerkt aan constructieve plannen om tot een oplossing in het Midden-Oosten te komen. Daarbij dacht hij met name aan de door 18 La tijns Amerikaanse landen ingediende reso lutie, waarin een terugtrekken van de Is raëlische troepen werd gekoppeld aan het beëindigen van de sinds 1948 bestaande staat van oorlog. De Nederlandse V.N.-de legatie heeft, aldus de minister, bij het tot stand komen van deze resolutie een niet te onderschatten invloed gehad. De resolutie behaalde overigens evenmin als enige andere de vereiste meerder heid van tweederde der stemmen. ff Weerrapporten 1, 2 Agenda van IJ mond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2, 13 Buitenlands nieuws 3 Van Dag tot Dag 3 Uit stad en omgeving 5, 7, 9 Kennemer Kruimels 7 In de Vishal en op zee9 Ferdinand11 Kunst13 Radio en tv13 FeuilletonIS Beeldverhalen 15 Economisch nieuws 17 Scheepsberichten 17 Beurs17 Sport 19 Luidsprekers 16 Dit nummer bestaat uit vierentwintig pagina's (Van onze correspondent) UTRECHT. Boudewijn H„ een van de hoofddaders van de „Baarnse •virmi'fï" cfiirJnni"! cnrlovf nlrlaKav 1 Vlftft opend na overleg met de hoofdafdeling Psychopatenzorg van het ministerie van Justitie. Hij is, aldus een woordvoerder van dit ministerie, van de drie veroor deelden in de Baarnse moordzaak welis- Verwachting van het K.N.M.I., geldig van woensdagavond tot donderdagavond opge- scheikunde aan de Utrechtse rijks universiteit. De 24-jarige jongeman, die in 1963 veroordeeld werd tot negen jaar gevangenisstraf, met af trek van anderhalf jaar voorarrest gevolgd door terbeschikkingstelling van de regering, wordt reeds ander half jaar verpleegd in de Dr. H. van der Hoevenkliniek in Utrecht. Hij mag deze inrichting op eigen ge legenheid verlaten om colleges te volgen. Boudewijn H. studeerde vóór zijn arres tatie psychologie in Amsterdam. Hij was in zijn eerste studiejaar toen de moord aan het licht kwam. Volgens het ministerie van Justitie is de Baarnse jongeman an derhalf jaar geleden naar de kliniek over gebracht omdat hij dermate geestelijk gestoord bleek te zijn dat hij in de ge vangenis niet meer was te handhaven. Voor de patiënten in de Utrechtse kliniek bestaan over het algemeen mogelijkheden buitenshuis te studeren. Er zijn er die een avond-mulo volgen of een vakcursus. Voor Boudewijn H., die geen lid is van de Utrechtse studentenfaculteiten, is de mogelijkheid om colleges te volgen ge- Vijfentwintig jongens van 14 tot 17 jaar hebben de politie te Delft met hun be kentenissen de oplossing gegeven van een groot aantal inbraken en diefstallen in Delft gepleegd. De politie kreeg het eerste houvast in deze zaak toen op 24 juni drie jongens in Wassenaar werden aangehouden, die daar op 17 juni in een villa hadden in gebroken en goud en sieraden hadden buit gemaakt. Samen met vrienden, neven en buurt genoten zijn de knapen in de afgelopen maanden in verscheidene combinaties op stap geweest. Drie clubtenten werden ge plunderd, elf inbraken gepleegd, twee maal werd een snoepautomaat geleegd en voorts werden nog tal van kleine dief stallen gepleegd. Vier van de jongens zijn in het Huis van Bewaring in Den Haag ingesloten. vv uui iwi uiccoi gccoldljn gco 6VJVJ1 V-l, lllual deze stoornis schijnt zijn intellectuele ont wikkeling niet in de weg te staan. Hij is zeker niet agressief. Boudewijn H. wordt behandeld door de directrice van de kliniek, mej. dr. A. M. Roodenburg. De studie van Boudewijn H. acht zij een belangrijk onderdeel van de therapie. Hij wordt niet anders behandeld dan de anderen en het is geen speciaal voorrecht dat hij mag studeren. Hij krijgt dezelfde vrijheid als andere patiënten ook hebben, aldus mej. dr. Roodenburg. De rector magnificus van de rijksuni versiteit in Utrecht, prof. dr. A. Hulst, heeft verklaard dat de mogelijkheid om Boudewijn H. te laten studeren terdege is voorbereid en met alle voorzorgen om ringd. Deze zaak is volledig verantwoord, aldus prof. Hulst. Het ministerie van Justitie heeft beves tigd dat deze studiemogelijkheid geen uitzondering is. WASHINGTON (AFP). Volgens de „Amerikaanse veiligheidsraad", een par ticuliere instelling, zal de Sovjet-Unie in 1971 over een arsenaal kernwapens ter sterkte van dertig a vijftigduizend me gaton beschikken en Amerika slechts over zes a vijftienduizend megaton. Een commissie van de raad onder leiding van generaal Bernard Schriever, gewezen hoofd van de afdeling ballistische ra ketten van de Amerikaanse luchtmacht, is tot deze conclusie gekomen. Behalve door Schriever is de studie on dertekend door generaal Curtis E. Le- mey, gewezen chaf van de luchtmacht staf, legergeneraal Paul D. Adams, ge wezen opperbevelhebber van het Ameri kaanse aanvalscommando, luchtmacht- generaal Thomas S. Power, gewezen be velhebber van het strategische lucht- commando, admiraal Robert L. Denni- son, gewezen commandant van de At lantische vloot, allen buiten dienst, en de kerngeleerde dr. Edward Teller. Behalve dat zij uiting geven aan hun x j Bij de rotonde Sloterplas is vannacht een vrachtauto, heiaden met drie duizend kippen, door de achtervere.n gezakt, waarna de wagen scheef kwam te hangen. Brandweer en po litie hebben de levende lading in allerijl gelost, doch een honderdtal kippen vond de dood. Bij onderzoek bleek, dat de veren van de auto met een balk waren gestut. De wagen werd in beslag genomen. BOEJOEMBOERA, BOEROENDI De Kongolese minister van Binnenlandse Za ken, Tsjishejedi, heeft meegedeeld dat Kongolezen blanken hebben opgegeten in Loeboembasji. Hij heeft de plaatselijke bevolking bevel gegeven op te houden met dergelijke barbarisme. Op het vliegveld van Zaventem bij Brus sel is dinsdagavond een Belg uit Boeka- voe gearriveerd, die verklaarde dat vori ge week in die stad zeker twintig blanken zijn,gedood, waarvan hij er persoonlijk elf had kunnen identificeren. Deze ooggetuige, een functionaris van een oliemaatschappij, verklaarde voorts dat twintig blanke vrouwen tijdens de on geregeldheden waren aangerand. Volgens hem is de toestand in Boekavoe erger dan in 1960 er worden bijvoorbeeld nog 120 gijzelaars vastgehouden in een jongensschool. Het Kongolese persbureau ACP heeft gemeld dat de Belgische huurlingencom mandant luitenant Michel met drie me dewerkers bij de stad Kindoe in oost- Kongo is gedood. Ze hadden met andere huurlingen geprobeerd de stad in handen te krijgen. In een huurlingenkamp in de hoofdstad Kinsjasa is de Spaanse officier De Vg- lesco gearresteerd. Een grote hoeveelheid wapens is daarbij in beslag genomen. Het Amerikaanse ministerie van Bui tenlandse Zaken heeft door zijn woord voerder laten verklaren dat tot op heden alle pogingen zijn mislukt om in de Kon golese stad Kisangani een tijdelijk be stand te bewerkstelligen teneinde een on bekend aantal blanke gijzelaars te kun nen evacueren. Radio-Kinsjasa heeft dinsdag omgeroe pen dat de huurtroepen die het vliegveld van Kisangani bezetten, de door hen als gijzelaars vastgehouden burgers bewape nen en deze dwingen te vechten. Burgers die dit weigeren zouden worden doodge schoten. bezorgdheid over de op komst zijnde „megatonnage-kloof" verdedigen de of ficieren ook de ontplooiing van een Ame rikaans anti-raketstelsel, voeren zij er bewijzen voor aan, dat de Sovjets bezig zouden zijn met de aanmaak van kern bommen die zich in een ruimtebaan be wegen en verwijten zij de burgerlijke leiders dat zij doelbewust hebben, be sloten Rusland toe te staan de Ameri kaanse voorsprong in offensieve lange afstandsraketten te verkleinen. Volgens de cijfers van het Pentagon hebben de Verenigde Staten thans wat het aantal raketten betreft met 3-1 de leiding op Rusland. Maar wat de mega- tonnage of de werkzame lading betreft, herinnert de subcommissie aan hetgeen minister McNamara onlangs zelf tegen over het Congres heeft verklaard, te we ten: „We moeten er aan denken, dat het niet het aantal raketten is wat belang rijk is, maar eerder het karakter van de lading die zij vervoeren. De raket is een voudig een voertuig om de lading af te leveren". (Van een verslaggever) Het ontwerp van de Zandvoortse pier heeft een wijziging ondergaan opdat de kosten niet te ver zullen afwijken van de eerste ramingen. Er zijn constructiewijzi gingen in aangebracht, waardoor deze pier van bescheidener omvang wordt dan oorspronkelijk de bedoeling was. De offi ciële tekeningen van dit nieuwe ontwerp zullen dezer dagen aan B. en W. van Zandvoort worden getoond. Dit heeft de heer A. J. Schoof, direc teur van de door Havenwerken opgerichte Maatschappij tot Exploitatie van de Wan- delpier Zandvoort N.V. ons vanmorgen meegedeeld. Het principe van de plannen blijft hetzelfde: een lange pier in zee met een aantal overspanningen. Maar het ver- maakeiland, dat in de oorspronkelijke op zet was opgenomen, is komen te verval len. Vermaakcentra, zoals café, restau- De koningin heeft prins Claus geïn stalleerd in de Raad van State, waarvan de vorstin voorzitter is. De vice-presi dent, dr. L. J. M. Beel, verwelkomde de prins. De zitting werd bijgewoond door prins Bernhard en prinses Beatrix, die eveneens zitting hebben in de Raad van State. ALLEEN KLEINE HOUTSTRAAT 42 Sully Prudhomme: Bescheidenheid is een van dé instru menten der nieuwsgierigheid. rant, zonneterras en zonnebaden zijn nu gecontreerd op het hoofdeiland aan het eind van de pier. „We hebben dit vermaakseiland laten schieten omdat de kosten van de vloer bijzonder ongunstig drukken op de exploi tatie van het geheel", vertelt de heer Schoof. „Bovendien is één groot opgezet hoofdeiland esthetisch meer verant woord". De heer Schoof heeft vanmorgen een langdurig onderhoud gehad op een be kende Amsterdamse bank over de finan cieringsmogelijkheden van deze pier naar nieuw ontwerp. De Zandvoortse pier moet worden ge bouwd door de Koninklijke Nederlandse Maatschappij voor Havenwerken N.V. te Amsterdam. De plannen ervoor zijn al vijf jaar oud. Het ministerie van Volks huisvesting en Nijverheid liet in maart van dit jaar weten dat Havenwerken de officiële bouwvergunning zal ontvangen zodra men een begin maakt met de bouw. De plannen voor de Zandvoortse wandel- pier hebben al een lange lijdensweg ach ter de rug. Het eerste plan dateert al van 1954, dat van Havenwerken van 1961. Havenwerken wilde het laten uitvoeren door Portugese arbeiders om de overspan nen bouwmarkt van die dagen niet nog zwaarder te belasten. Maar de minister ging toen met dit plan niet in zee. WARSCHAU (AP) In Radom, mid den-Polen, zijn zeventig mensen gestor ven aan voedselvergiftiging. De mensen hebben ijs gegeten dat bereid was door een particuliere caféhouder in die stad. Barteljorisstraat Haarlem Tel. 1S552 maakt te 11.15 uur. Droog en morgen overdag zonnig weer met later op de dag kans op een lokale onweersbui. Matige, in het waddengebied in de middag vrij krachtige oostelijke wind. Vrij warm weer. Volledige weerrapporten op pagina twee. Vandaag nog zomers met een ma tige landwind en een temperatuur van 22 tot 24 graden. Zeewater ongeveer lil graden. Vooruitzichten: Een onweersstoring boven Frankrijk krijgt nog vrijwel geen vat op het zomerse weer. Vooral in EETHOEKEN kunnen wij U pracht aanbie dingen laten zien. Keukenstoelen v.a. 2,50. Keukenstoelen bekleed met leerdoek (oersolide) 26, Eetkamerstoelen gestoffeerd in teak en eiken van 98, voor 69,90. Bijpassende eetkamertafels van 98,voor 19,90. Dit is uw kans om voor wei nig geld uw stoelen te ver nieuwen. eubelen f&lmr straat vu-m-mI a.s. Maandag vanaf 1 uur geopend. Leldseitraat (bij Koningsplein) Telefoon (020) 22 35 96 - Amsterdam vlees- en vleesprodukten wijk aan zee - tel. 207 (02517) de leverancier voor het goede horeca bedrijf ADVERTENTIES In verband met de zijn wij reeds donderdag 13 juli v.a. 9 uur GEOPEND

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 1