DE CHINESE KERNBOM Veel critiek in VS-parlement op vliegtuigzending naar Kongo Alexander Sjelepins macht brokkelt snel af Twee doden bij aanslagen in Hongkong Kroesjtsjev: „Nixon is een niksnut Melina Mercouri verliest Griekse nationaliteit Menu van egels en slangen Garrison beschuldigt tv-verslaggever Angst voor nieuwe interventie In Albanië actie tegen kerken „Doeltreffender werken in Vietnam" Olie stroomt weer Verstekelingen grepen de macht Geen Nederlandse afgevaardigde naar Guinee Televisie-vraaggesprek met Russische ex-premier Ook in Nederland HOOFDPIJN? WITTE KRUIS telegrammen 2 WOENSDAG 12 JULI 196 7 3 Rusk-doctrine Minister McNamara: 99 Goed mens McCarthy-invloed Wèg pijn V^V/ Als u Vy poeders kiest! Geen enkele aansporing om te onder zoeken op welke wijze met Israel in vrede kan worden geleefd, is uit Moskou aan de leiders der Arabische landen ge richt. Wel wapenzendingen en belofte tot militaire hulp, met andere woorden, aan sporingen tot hervatting van de oorlog en tot weerwraak. Als de strijd in het Nabije Oosten op nieuw zou opvlammen, behoeft men niet ver naar de schuldige te zoeken. „De grote kampioene voor recht en vrede" de Sovjet-Unie heeft geen splinter van haar gigantische politieke macht gebruikt om een oplossing in het Nabije Oosten naderbij te brengen. De duizenden doden in de Sinaï, in Jordanië en het Golangebergte, de dui zenden vluchtelingen in tentenkampen en onder de blote hemel hebben bij het overleg tussen de Arabische leiders geen enkele rol gespeeld. Geen woord is ver spild aan de vraag, hoe de nood kan wor den gelenigd en hoe een einde kan wor den gemaakt aan de ellende van deze duizenden misleide Arabieren, die door ophitsing van hun eigen leiders doods bang zijn geworden en de bezette gebie den zijn ontvlucht. Hoe groter hun ellende, hoe sterker het wapen van de hetze in de voorbereiding van een nieuwe oorlog. Koning Hoessein van Jordanië, wiens land het grootste aantal slachtoffers telt, bezocht in ge vechtstenue Cairo en werd als een held geëerd. Deze zoetsappige, glimlachende held is wel bijzonder goed uit de strijd gekomen. Maar in het gloeiende zand aan Israels grenzen liggen de ware helden dood en reeds vergeten. ATHENE (AFP) De actrice Melina Mercouri en zeven andere Grieken zijn van hun nationaliteit vervallen verklaard wegens „anti-nationale activiteit in het buitenland" aldus een bericht in de Griek se staatscourant. Onder de andere Grieken die door dit besluit getroffen zijn bevinden zich de voorzitter van de Griekse bond voor de rechten van de mens, Efstratios Someritis, Nicolas Nicolaidis", die beweert secretaris te zijn van de partij van de unie van het centrum, en Georges Beikós, een spreker van radio-Moskou- De Griekse regering heeft ook besloten het vermogen van de betrokkenen in be slag te nemen. METZ (Rtr.) Egels en slangen zijn vier jaar lang de hoofdschotel geweest van de 34-jarige Joseph Theobald, die in 1963 een bos bij Metz invluchtte toen de politie hem zocht wegens diefstal. Hij pro beerde toen in leven te blijven met wat hij kon vinden of stelen. Toen dit afge lopen was ging hij over tot het vangen van egels en slangen. Zondag verkocht hij paddestoelen aan dagjesmensen en ging zich daarna be drinken in een dorpscafé. Hij werd ge arresteerd nadat dorpelingen hem be schonken hadden aangetroffen. De Japanse televisie heeft opnamen uitgezonden van de recente Chinese kernproef in de provincie Sinkiang. Van boven naar beneden: de drie fasen van de ontploffing. De krachtige weerstand van Israel te gen de pogingen van de Verenigde Naties om een deel van de successen, door Israel in de korte oorlog behaald, ongedaan te maken brengt het gevaar mee dat Israel sympathie zal verliezen in de Westelijke landen. Die sympathie was goeddeels door emotionele bewondering losgeslagen en dat is een zwakke ruggegraat voor blij vend begrip. Toch is het zaak dat degenen, die de heldhaftige strijd van de Israëliërs tegen hun bloeddorstige belagers als een moreel geoorloofde onderneming zagen, bij die mening blijven ondanks de propagandis tische kreten uit de Arabische landen en de Sovjet-Unie over „Israëlische agressie". De moed die de joden hebben opgebracht om zonder enige hulp van buiten de verenigde Arabischelegers te gemoet te treden en van repliek te dienen, wordt geëvenaard door de moed van hun politieke leiders om stand te houden te gen de bemoeiingen en druk van de UNO in. Israel is de UNO in geen enkel op zicht dank verschuldigd, integendeel, ook in 1948 heeft het riskante concessies moe ten doen aan de volkenorganisatie, die te weinig oog gehad heeft voor de dodelijke gevaren die aan deze concessies verbon den waren voor de joodse staat. De op gelegde verdeling van Jeruzalem heeft alleen maar ellende gebracht, vooral ook omdat Jordanië zich niet heeft gehouden aan de afspraak om in zijn deel van de Heilige stad de rechten van de joden te eerbiedigen. Het opgeven van de Gaza- strook in 1948 geschiedde onder druk van de internationale machten, ofschoon de Egyptenaren tegen het besluit van de UNO in Palestina waren binnengetrok ken. Juist in deze Gaza-strook werd de dreiging opgebouwd, die dood en uit roeiing aan Israel beloofde. De bezetting van de Syrische hoogvlak te was een militaire noodzaak, omdat de Syriërs twintig jaar lang van het Golan gebergte uit de joodse nederzettingen in de Galil konden bestoken met geschut en mortieren. Twintig jaar lang heeft de bevolking van de joodse dorpen in de Galil dagelijks in doodsangst geleefd. Telkens opnieuw vielen doden door het Syrische vuur en werden mensen op de akkers gedood. De bezetting van de Golanhoogten heeft daaraan een eind ge maakt, maar een eventuele ontruiming van dit gebied door de joden zou tot gevolg hebben dat de beschietingen on middellijk weer zouden beginnen. Jeruzalem, het Galongebergte en de Gaza-strook moeten onvoorwaardelijk be zet blijven, omwille van de veiligheid der Israëlische bevolking. Iedere poging van de UNO om aan die bezetting een einde te maken, speelt in de kaart van de op revanche beluste Arabieren. Israel heeft in de komende maanden de steun van zijn vrienden hard nodig, om te voor komen dat het opnieuw zal worden uit geleverd aan de Arabische oorlogsdrij vers, die niet ophouden te verkondigen dat „de agressor" bloedig zal worden ge straft. De Sovjet-Unie speelt om economisch- strategische redenen het vuile spelletje mee onder het mom van de edele voor vechter van het internationale recht. Het is echter te zeer bekend in hoeverre op het podium van de UNO dit internationa le recht drijfveer van handelen is. De UNO is een instrument van de grote machten, die onderling wel tot de slotsom zijn ge komen dat zij elkander niet meer aan kunnen en daarom vredige gezichten trekken, maar die bereid zijn de rechten der kleinen mitsgaders de veiligheid van de bewoners daarvan op het altaar van hun eigen belangen-vrede te offeren. Is rael vecht de politieke oorlog even moe dig en even eenzaam als die van de slag velden. Maar die oorlog spreekt de pu blieke opinie minder aan en stelt de sympathie op de proef. De echte vrien den van Israel zullen die proef wel door staan, maar er zijn veel twijfelaars, die niet bestand blijken tegen het vrome masker dat de vijanden van Israel zich onder aanwijzingen van de Sovjet-Unie hebben aangemeten. NEW ORLEANS (Rtr) Het bureau van de officier van justitie in New Or leans, Jim Garrison, heeft de televisiever- slaggever Richard Townly ervan beschul digd een belangrijke getuige in het door Garrison ingestelde onderzoek naar de moord op Kennedy te hebben willen om kopen en intimideren. Deze getuige is Perry R. Russo, die bij een verhoor on langs tegen Clay Shaw heeft getuigd. Shaw zou in september terecht kunnen staan wegens deelneming aan een samen zwering tegen Kennedy. Volgens het bureau van Garrison heeft Townly Russo een huis in Californië aan geboden en een betrekking bij de omroep- maatschappij NBC. Townly zou ook een andere getuige in het onderzoek van Gar- sison, Mariene Mancuso, hebben „be werkt". (Van onze correspondent) WASHINGTON. Drie vliegtui gen met 150 man begeleidend perso neel heeft Washington naar Kongo gestuurd als steun voor de regering- Mohoetoe, maar de storm van critiek die hierover in het Amerikaanse parlement is opgestoken is zo hevig alsof Amerikaanse mariniers al bij duizenden Kongo binnenrukken. Gistermiddag moest minister van Buitenlandse Zaken Dean Rusk de beslissing verdedigen tegen scherpe senatoren, die geen goed woord over hadden voor de jongste militaire in menging der regering. Rusk betoogde dat Washington de cen- VATICAANSTAD (Reuter). Volgens het Vaticaan zijn in Albanië alle kerken gesloten en sommige beschadigd. Het meldt dat de actie tegen de kerken in Albanië plotseling is verhevigd. Een kerk zou in brand zijn gestoken. Daar bij zouden vier priesters zijn omgeko men. Alleen de kathedraal in Tirana zou nog open zijn maar bij de ingang is een anti-religieus geschrift aangebracht. trale Kongolese regering steunt zoals ook de Verenigde Naties doen en dat de zen ding der drie toestellen behalve misschien nuttig voor het redden van gevangen ge nomen buitenlanders bovendien aantoont dat de blanke huurlingen, die de regering- Moboetoe het leven zuur maken, geen steun genieten in de westerse wereld. De parlementariërs accepteerden deze redenering grotendeels evenwel niet. Zowel uiterst rechtse als progressieve senatoren noemden de vliegtuigzending hoogst onge lukkig en riskant. In het huis van afgevaardigden diende gisteren tenslotte het republikeinse lid Wyman een resolutie in, waarin de vlieg tuigzending naar Kongo wordt afgekeurd en de terugkeer van toestellen en man schappen wordt aanbevolen. De hele reactie van het parlement tegen de kleine en feitelijk niet erg ris kant lijkende actie van de regering is ont hullend voor de stemming in het Ame rikaanse congres. Afgezien van sympathie voor of critiek op het Vietnambeleid blijkt namelijk een groot deel der parlementa riërs een heilige angst te hebben voor een nieuwe interventie en nieuwe verplichtin gen op militair vlak. Waartegen geageerd wordt is eigenlijk de „Rusk-doetrine", volgens welke de Verenigde Staten tegen agressie overal ter wereld moeten optreden. De meeste volks vertegenwoordigers lijken te vinden dat (Van onze correspondent) MOSKOU. Alexander Sjelepin, één van de schilderachtigste en misschien in teressantste persoonlijkheden van de Rus sische politiek schijnt voor enige tijd mogelijk ook voor altijd uit het licht van de schijnwerpers achter de coulissen te zijn verdwenen. Net zo sensationeel als zijn komeetachtige opkomst voltrok zich de overplaatsing naar de ondankbare post van hoofd van de vakbondorganisatie, waarin meer dan tachtig miljoen arbei ders zijn verenigd. Alexander Sjelepin kan zich erop beroe men nu voorzitter te zijn van de centrale vakbondsraad. Als men echter weet dat in de Sovjët-Unie organisaties van een der gelijke grootte eerder aan macht verlie zen dan winnen en politieke beslissingen in kleinere corporaties vallen dan moet de nieuwe functie worden beschouwd als een verdere degradatie van de 49-jari- ge Sjelepin, die tot eind 1965 veel macht had en algemeen als opvolger van nartij- chef Brezjnev werd beschouwd. Een degradatie die in het raam past van de machtsstrijd die momenteel weer in Rusland woedt en volgens menig politiek waarnemer sedert de val van Kroesjtsjev niet zo hevig is geweest. Sjelepin werd in 1958 chef van de ge heime politie en de militaire inlichtingen dienst. In 1961 werd hij onder Kroesjtsjev partijsecretaris om drie jaar later zowaar in het presidium te worden opgenomen. Na de val van Kroesjtsjev begon Sjele- pin's macht echter snel af te brokkelen. Hij verloor zijn functie als plaatsvervan gend minister-president en ook werd hij ontheven als minister van de lichte in dustrie. Sedert januari 1966, toen hij zijn laatste buitenlandse reis naar Noord-Viet- nam maakte daarvoor was hij twee maal in Egypte, China en Noord-Korea ge weest verbleef hij niet meer in het buitenland. Sjelepin blijft nog lid van het elf 'eden tellende politbureau, de commissie die de Sovjet-Unie bestuurt, maar het is wel duidelijk dat de ambitieuze Sjelepin veel van zijn macht heeft moeten afstaan. Hij schijnt nu in wezen werkloos te zijn. WASHINGTON, (AP) De Ameri kaanse minister van Defensie Robert Mc- Namara heeft gisteravond na zijn terug keer uit Vietnam, in Washington ver klaard dat het noodzakelijk is de slag vaardigheid van de in Zuidoost-Azië aan wezige troepen op te voeren. Hij wilde niet zeggen of meer troepen ïaar Vietnam zullen worden gezonden, maar legde de nadruk op de noodzake lijkheid om de reeds aanwezige strijd krachten doeltreffender te maken. Tapline, de Amerikaanse maatschap pij die de buisleiding van 1700 km. ex ploiteert van Saoedie Arabië naar de Middellandse Zee, zal de uitvoer van olie hervatten voor het eerst sedert het uit breken van de Arabisch-Israelische oorlog. De regering van Libanon heeft de maat schappij gemachtigd om ruwe olie naar Spanje uit te voeren. De leiding werd 7 juni gesloten, twee dagen na het uitbre ken van de Arabisch-Israelische oorlog. alleen waar vastgelegde verdragsbeloften bestaan of de nationale veiligheid in ge vaar is Amerikaanse militairen in actie mogen komen en dat de regering moet worden afgehouden van overijverige be moeienissen. MIAMI BEACH (Reuter en AP) Zes gewapende mannen, vermoedelijk Cubaan se verstekelingen, hebben de Panamese vrachtboot „Freight Transporter" voor de kust van de Amerikaanse staat Florida overmeesterd. Zij vernielden de boordradio en voeren in een reddingboot naar de wal. De kustwacht ving een radioboodschap van het schip op, dat de mannen de macht op het schip hadden overgenomen. Oogge tuigen zagen de zes mannen met geweren aan land gaan en in een taxi stappen. De politie vond op het strand de lege reddingboot. Het vrachtschip had 31 bemannings leden en zeven passagiers aan boord. HONGKONG. (AP) Dinsdagavond zijn bij aanslagen in Hongkong twee do den en een twintigtal gewonden geval len. De regering heeft een uitgaansver bod afgekondigd en het openbaar ver voer, het doelwit van de gewelddadighe den, stilgelegd. Chinezen met messen en soms met zelf gemaakte gasmaskers staken bussen in brand. In de overvolle Chinese wijk Wan- chai brandde een dozijn vuren. Een van de benden wierp explosieven naar de politie. Andere menigten gooiden etalage ruiten in en sloegen twee eethuizen kort en klein, omdat er rechercheurs verbor gen zouden zitten. De politie herstelde de orde met char ges en traangas. Ook werden schoten over de hoofden van een volksmassa ge lost, zonder dat gewonden vielen. (Reuter en AFP) China heeft bij Engeland scherp geprotesteerd tegen wat het noemt „de ontvoering door de Britse gewapende politie in Hongkong" van de Chinese correspondent van het persbu reau Nieuw China Hsueh Ping, die „op reportage was in het gebied Wan Chai, waar de Britse oproerpolitie bezig was met de bloedige vervolging van patriotti sche Chinese nationalisten". Hoewel hij zijn papieren aan de politie liet zien stoorde deze zich daar niet aan, nam zijn camera in beslag, sleurde hem in een politiewagen en zette hem in hech tenis in een politiepost. DEN HAAG Er gaat géén vertegen woordiger van de Nederlandse regering praten met de regering van Guinee. In Den Haag wordt nu vooral uitgezien naar de resultaten van een gesprek, dat de re geringen van Guinee en Ivoorkust zullen voeren met José Rolz-Bennet, een hoge V.N.-functionaris die door V.N.-secretaris Oe Thant naar Conakry is gezonden. Zoals gemeld mogen de circa vijftig Nederlanders in Guinee het land niet ver laten. Dertig van hen zijn in dienst van het Beverwijkse aannemersbedrijf Van Hattem en Blankevoort, dat sinds giste ren weer ongehinderd met Guinee kan te legraferen. Een woordvoerder van het be drijf deelde ons vanochtend mee, dat de Nederlanders in Guinee normaal aan het werk zijn. Zij mogen alleen het land niet uit. Hun vrijheid is verder op geen enkele wijze beperkt. De vertegenwoordiger van de Neder landse regering, die voor een direct con tact met Conakry in aanmerking zou ko men, is de zaakgelastigde in Liberie, mr. J. H. W Fietelaars. De^ Haag heeft hem laten weten, het niet \*7:lzaam te achten dat hij naar Guinee gaat. Ook hij zou daar in moeilijkheden kunnen komen. NEW YORK (AP). „Nixon is een niksnut, een principeloze ma rionet". Dit hoorden miljoenen Amerikanen gisteravond de voor malige Russische premier Nikita Kroesjtsjev zeggen in het televisie programma „Kroesjtsjev in bal lingschap". Het interview met de voormalige Russische partijleider was opgenomen in zijn buiten huisje bij Moskou en duurde één uur. Kroesjtsjev, die niets dan lof had voor de vermoorde Amerikaanse pre sident Kennedy, vertelde hoe de Sov jet-Unie deze „president had laten worden". „Kennedy kreeg tweehon derdduizend stemmen meer dan Ni xon. Nixon had ons gevraagd om Po wers, de neergeschoten U-2 piloot. Als we Nixons verzoek hadden inge willigd zou hij alleen daarmee al een half miljoen stemmen meer hebben gekregen er zou dan namelijk blijken dat Nixon goede contacten met de Sovjet-Unie tot stand kon brengen. Maar wij doorzagen zijn plannen en besloten hem geen ant woord te geven. Powers werd later, tijdens het presidentschap van Ken nedy vrijgelaten". Over Eisenhower zei Kroesjtsjev: „Als ik de twee Amerikaanse presi denten die ik heb ontmoet, met el kaar zou vergelijken, valt de verge lijking bepaald niet in het voordeel van Eisenhower uit. Te oordelen naar de mening van mensen die hem als militair leider en als staatsman ken den, hadden ze op geen van beide terreinen veel respect voor hem. Ze beschouwden hem als een middelma- De NBC heeft meegedeeld dat het programma over Kroesjtsjev al voor de uitzending was verkocht aan België, Groot-Brittannië, Zweden en West- Duitsland. Er zijn verder afdrukken gevraagd door Nederland, Italië, Frankrijk, Denemarken, Noorwegen, Zwitserland, Argentinië, Peru, Japan en Australië. tig generaal en als een zwak presi dent door zijn zachte karakter. Men moet echter toegeven dat hij een goed mens is. Hij kwam te ge makkelijk onder de invloed van zijn assistenten en ondergeschikten Het was duidelijk dat de functie van pre sident voor hem een grote last bete kende". „Eisenhower, aldus Kroestsjev, „wendde zich bij meer of minder be langrijke onderhandelingen die we hebben gevoerd, na elke vraag van mijn kant onmiddellijk tot zijn advi seurs en assistenten voor uitleg of antwoord op mijn vragen". Kroesjtsjev vertelde verder dat hij bij zijn bezoek aan de Verenigde Sta ten onmiddellijk na zijn aankomst op het Witte Huis een aanval had gedaan op vice-president Nixon, iets wat Ei senhower erg in de war bracnt. „Ni xon, die nietsnut, werd sterk be- invloed door McCarthy, aldus Kroesj tsjev, maar toen diens ster dalende was, keerde Nixon hem de rug toe. „Hij is principeloos en dat is gevaar lijk". „Ik heb een zeer slechte indruk van Nixon. Ik vond Cabot Lodge intelli genter dan Nixon". „Kennedy", zo vervolgde Kroesjtsjev Nixon „was heel anders dan Eisenhower en had een nauwkeurig geformuleerd antwoord op elke vraag. Zijn gezicht stond me ook aan, soms streng en dan weer opklarend als hij lachte. Kennedy was een echte staatsman. Noch hij noch ik wilde oorlog, dus kwamen we in de Caraïbische crisis tot directe communicatie tussen het Kremlin en het Witte Huis". „Ik ben van mening dat als Kennedy nu nog zou hebben geleefd, hij zijn land nooit in zo'n precaire situatie zou hebben gewerkt als nu in Viet nam". i-l-innnnnnnniiiMnnnnnnimnimr Dit is Hsueh Ping, correspondent van het persbureau „Nieuw China". Het rode boekje van Mao in de hand houdend schreeuwt hij naar de politie na zijn arrestatie. ADVERTENTIE J Uitgetreden. Domenico Marchisio, een bekende Italiaanse communistische se nator. is uit de Italiaanse Communisti sche Partij getreden. Hij wil lid wor den van de socialistische partij. Vakantie. De Amerikanen gaan deze zo mer in. drommen naar het buitenland, ondanks de verzoeken van Washington om eerst het eigen land te leren ken nen en de vakantiedollars in eigen land uit te geven. Verwacht wordt dat dit jaar meer dan achttien miljoen Amerikanen de grenzen over zullen trekken en bijna achttien miljard gul den zullen uitgeven aan hun reis. Monteverdi. Professor Angeli Montever di, president van de Italiaanse academia dei Lincei, een beroemd filoloog, is op 81-jarige leeftijd in Rome overleden. Prof. Monteverdi was eredoctor van de Sorbonne. Troepen. De Oostenrijkse regering heeft troepen gestuurd naar de Alpen in het grensgebied met Italië, om een halt toe te roepen aan activiteiten van terroris ten die in Alto Adige (het voormalige Zuid-Tirol) opereren vanuit bases in Oostenrijk. Twintig-miljoenste. De wereldtentoonstel ling in Montreal heeft de twintig-mil joenste bezoeker ontvangen. Uitstel. De tournee van 250 Russische zangers, dansers en musici in juli door de Verenigde Staten is voor onbepaalde tijd uitgesteld. Wegnemen. De Zuidafrikaanse premier. John Vorster, heeft tijdens zijn eerste bezoek aan Zuidwest-Afrika tegen de stamhoofden gezegd dat Zuid-Afrika niet zal toestaan dat anderen hun land ko men wegnemen. Uitgesteld. De lancering van de raket „Europa" die op de Australische basis Woomera zou plaatsvinden, is uitgesteld tot 18 juli omdat er technische moeilijk heden zijn en omdat het weer niet gun stig is. Rapport. Het Griekse regime heeft een geheim rapport gepubliceerd dat uit de vertrouwelijke archieven van de ontbon den Verenigde Democratische Partij (EDA) afkomstig is. Volgens het rapport was Andreas Papandreou, de anti-mo narchistische zoon van oud-premier Ge orge Papandreou, bereid zijn steun te ge ven aan wetsvoorstellen om de verboden Griekse communistische partij te legali seren.

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 3