MM' {M OPRUIMING Verenigingsnieuws uit de IJmond Dertien mannen bouwen in vrije tijd hun eigen huis in Velsen 1 Zeekadetten uit IJmond gaan roeien, zeilen en werken op koopvaarder JB Born Vijf jaren vriendschapsbanden tussen Velsen en Lokeren Burgemeester Bührmann bood boek en foto aan BORST Prijs aardbeien weer onstabiel zaonlandsche Kustvaarder „Spes" blijft op Stettin varen „Doe-het-zelf'-wijk g|s Botsing tussen auto en fiets Opvarende van Belgische kotter gewond Huisvrouwen stalen in winkel Twee keer winst voor Klaas Balk in Alkmaar T W ■yyy. KOOPJES OPRUIMING TELEVISIE WOENSDAG 12 JULI 1967 5 ilMWi .ftiÉl M» In vele af del ingen van 10 tot 50% Examens schoenhandel IJMUIDEN Iel sen-I Jmuiden Ook naar Canada in internationaal kamp In Beverwijk OLD CLOTHES NEW DRY CLEANING ONLY Kort nieuws In Beverwijk aluminium jaloezieën ,\-§ .^1® WHjM Mi De bouwvakvakantie wordt benut om eens flink op te schieten met het eigen huis, waaraan men anders alleen maar in de avonduren en in de weekeinden kan werken. ADVERTENTIE BREESTRAAT17-19 - BEVERWIJK NATUURLIJK OOK TUSSEN DE MIDDAG GEOPEND Centraal Instituut voor de Opleiding van Sportleiders, Overveen. Geslaagd voor het examen voor sportleider met als specialisatie: gymnastiek: H. Lagrand, Beverwijk, Jiu Jitsu en Judo: J. F. de Greef Velsen-Noord, Voetbal: W. A. Brath- waite, Heemstede en J. A. Kamperveen, Heemstede, Atletiek: J. W. Aarts, Hille- gom, Basketbal: J. A. Kamperveen Heem stede, Boksen: W. A. Brathwaite Heem stede. Schoonspringen: H, Lagrand Be verwijk. Nieuw Amsterdam. De Holland-Amerika- lijn heeft besloten, de reis van het s.s. „Nieuw Amsterdam" naar New York, die 18 juli zou beginnen, te «nnu- leren om een onderzoek in te stellen naar de toestand van de ketels van het schip. De „Nieuw Amsterdam" is thans nog onderweg van New York naar Rotterdam. Het prijsverloop op de speciale aard beienveiling in Beverwijk blijft zeer on stabiel. Hoewel maandag de prijzen aan zienlijk omhoog gingen, lagen de kaar ten dinsdag weer heel anders. Bij een behoorlijke aanbod kon men weer mak kelijker kopen, doordat de hogere prij zen teniet waren gedaan. De eerste kwaliteit sloffen kwam nu tot 4,50 per stuk. terwijl de kistjes van dezelfde kwaliteit tot 4.60 opbrach ten. De tweede kwaliteit kon vrij ge makkelijk tussen 2,50 en 3.60 worden afgezet. Er ging een klein deel uit de markt voor export naar West-Duits- land. ADVERTENTIE In onze alleen schoenen van het laatste seizoen tegen interessante prijzen! opruiming begint 13 juli Kenemerlaan 63, IJmuiden - Tellefoon 14781 Vanmorgen is de kustvaarder „Spes" uit Swinoujscie (Stettin) in IJmuiden aan gekomen, met een lading kalk voor de Kalkzandsteenfabriek. Het was de twee de reis met de „Spes" van kapitein D. van Verseveld en stuurman L. C. in 't Veld, die kapitein K. van der Plas en stuurman J. Huigen hebben vervangen na hun arrestatie in de Poolse haven. Kapitein Verseveld deelde vanmorgen mee, dat hij geen enkel contact heeft mogen hebben met zijn collega Van der Plas, die zijn straf uitzit in een Poolse gevangenis. Ook heeft hij geen enke le informatie kunnen inwinnen. Zoals bekend, is stuurman Huigen al weer thuis. De nieuwe stuurman is een neef van de reder. Hij vaart als stuurman met dis pensatie en hoopt spoedig zijn studie in Delft, waar hij als student bouwkunde is ingeschreven, te kunnen voortzetten. De „Spes" gaat, na lossing van de la ding in IJmuiden, in dok voor een grote beurt. Daarna zal de kustvaarder weer regelmatig kalk voor IJmuiden uit Polen halen. WOENSDAG 12 JULI Ruïne van Brederode, Santpoort: des avonds verlicht, muziek op geluidsband. Gem. Openbare leeszaal en bibliotheek, Plein 1945: 19 (ot 21.30 uur. DONDERDAG 13 JULI Ruïne van Brederode, Santpoort: des avonds verlicht, muziek op geluidsband. Stichting huishoudelijke en gezinsvoor lichting, spreekuur leidster: 9.30-12 uur in de Willebrordstraat 102, IJmuiden, telef. 02550-10715. Gem. Openbare leeszaal en bibliotheek, Plein 1945: 10-12.30 en 14.30-17.30 uur; uit- leenpost IJmuiden-West, bovenzaal „De Brulboei", Kanaalstraat 228c: 16-17.30 uur; Gem. bibliotheek en r.-k. bibliotheek in Santpoort-Zuid, Wijkcentrum „De Duin pan", Willem de Zwijgerlaan: 14.30-17.30 en 19-21 uur, Stadhuis, Plein 1945, IJmuiden-Oost, is te bezichtigen op werkdagen van 10 tot 12 uur. Hard wordt er deze weken gewerkt aan de huizen in aanbouw bij de brandweerkazerne in Velsen-Oost, terwijl overal het bouwvakwerk stil ligt De verklaring voor deze op merkelijke activiteit ligt in het feit dat dertien jonge mannen uit de ge meente Velsen in hun vrije tijd hun eigen huizen bouwen, daartoe in de gelegenheid gesteld door het ge meentebestuur .van. Velsen, dat alle medewerking verleent aan dit merk waardige project. De bouwvakvakan- tie wordt benut om eens even flink op te schieten. Na de vakantie wordt de bouw voortgezet in de avonduren en in de weekeinden. Het zijn niet alleen bouwvakarbeiders die hier hun eigen huis bouwen. Er is ook een boekhouder aan het werk en een calculator. Maar grotendeels is het toch wel „vakwerk". In aanbouw zijn. op het ogenblik twee blokjes van vier huizen en een blokje van vijf huizen. In'feite bouwt niet elk der deeinemees aan dit project zijn eigen huis. Er zijn groepjes gevormd van tweemaal vier een eenmaal vijf men sen, die in blokverband de huizen reali seren in onderlinge samenwerking. Die samenwerking is een belangrijk punt. Niet altijd kende men elkaar voordien al. Enkele mede-bouwers zijn per adver tentie opgeroepen. Maar voordat men met de eigenlijke bouw kon beginnen moest er al heel veel worden gepraat, beslist en overlegd voordat men met een derge lijk plan- bij de gemeente - kon- mankop pen voor het verwerven van de noodzake lijke vergunningen. Men wist 'dan vaak al wat men aan elkaar had en al vindt de bouw dan als hét ware féamsg'e'wijze plaats en. is het .ene. bouw.team yeeL ver der dan het andere, er groeide al samen werkende -een- soort-eigen gemeenschapje waarvan de leden niet alleen hun eigen huis bouwen, maar eigenlijk ook een eigen wijkje. Vol lof is men over de medewerking van de gemeentelijke instanties en over de plaats die de gemeente de zelfbouwers heeft toegewezen. Hun wijkje is prachtig gelegen, vlak bij het Noordzeekanaal en vlak bij het park Velserbeek. Het is een onderdeel van het uitbreidngsplan Vel sen-Oost, dat onder meer nog omvat een tweetal flatgebouwen met drie woonla gen aan het Noordzeekanaal, die verge lijkbaar zullen zijn met de flats die in het oude IJmuiden bij de Wilhelminakade zijn gebouwd, in hoekverband. In totaal komen in dit uitbreidingsplan honderdveertig tot honderdvijftig wonin gen tot stand met enkele winkels voor de dagelijkse boodschappen, een speel pleintje. plantsoenen, terwijl er voorts ruimten zijn gereserveerd voor bijzondere bebouwing, waarbij onder meer gedacht wordt aan een kleuterschool. Het wijkje van de zelfbouwers ligt het meest naar de brandweerkazerne toe. Een blokje van vier huizen wordt hier al door de zelfbouwers bewoond. Aan de overzijde zijn vijf jonge mensen nog maar pas begonnen met de fundering. Naast de huizen die al gereed kwamen zijn de twee blokken van vier eengezinswoningen in verschillende stadia van aanbouw. Allen zeggen eerlijk, dat het niet mee valt om na een- vaak zware dagtaak in de bouwnijverheid 's avonds nog eens weer te beginnen aan het eigen huis. Vooral als men pas getrouwd is komt er op die manier van het gezinsleven nog niet zoveel terecht. Sommigen hebben kinderen die hun vader gedurende de bouwtijd, die toch wel op een jaar moet worden gesteld, maar weinig zien. Alleen het vooruitzicht straks een eigen huis te bezitten in een zeer aantrekkelijk gedeel- mmïmwmmMM ADVERTENTIE KADO: Fraaie SLEUTELHANGER bij Industriestraat 47 Z.Z. Vissershaven Vier „zelfbouwhuizen" worden al bewoond. De vrije tijd kan nu wor den besteed aan de afwerking, aan de tuin, enz. Want „stilzitters" zijn het niet. Enkelen lopen al met plan nen rond voor het bouwen van een eigen boot, als het huis eenmaal ge reed is. Vrijetijdsbesteding is voor deze mensen geen probleem. Het jaarlijkse zomerkamp van het Zee- kadetkorps Nederland in Hilversum, valt ditmaal eerder dan voorheen en wel van 17 juli tot en met 26 juli. Het IJmuidense korps zal met 30 man deelnemen, onder leiding van de officieren N. Oldeburg.J. de Wilde, C. van Drunen en H. IJbema. De jongens zullen met die van de andere negen korpsen bijna de gehele kampperi ode doorbrengen op de Loosdrechtse plas sen met zeilen en roeien. De ouders wor den de 25ste juli in het kamp verwacht. De zeekadet G. Dijkdrenth zal 12 juli als afgevaardigde van het IJmuidense korps met negen zeekadetten van andere korpsen onder leiding van de heer T. J. C. Posch, commandant van het zeekadet- korps Amsterdam, van Rotterdam via Lon den vertrekken naar Canada om daar deel te nemen aan een internationaal kamp dat van 6 tot 20 augustus wordt gehouden. Er zullen aan deze bijeenkomst 1000 Cana dese zeekadetten en 250 zeekadetten uit Australië, België, Frankrijk, Engeland, In dia, Nederland, N.-Zeeland, Zweden en de Verenigde Staten deelnemen, 't Program ma bestaat grotendeels uit sport- en ont- spanningsaktiviteiten en de deelnemende zeekadetten zullen tevens in de gelegenheid worden gesteld om te zeilen in de vier kant getuigde zeilende opleidingsschepen - van de Canadese marine, de „St. Lawren ce" en de „Pathfinder". Ook staan bezoe ken aan de Expo '67 en de Niagara water vallen op het programma. Wederom worden dit jaar tien zeekadet ten in de gelegenheid gesteld om een kust- reis met een koopvaardijschip mede te maken, namelijk met het m.s. „Sloter- kerk" van de Vereenigde Nederlandsche Scheepvaartmaatschappij. Het vertrek is bepaald op 13 juli van Amsterdam. De reis zal ongeveer drie weken duren. Een bijzonderheid is, dat van het IJmuidense korps deze keer zeven zeekadetten zullen deelnemen en wel A. Krab, G. Kramer, J. Hof, L. van Staveren, J. Linting, H. van der Plas en W. Rotgans, voorts gaan mee een zeekadet van het korps Amster dam, een van Arnhem en een van Maas sluis. De jongens maken deze reis onder leiding van de heer A. van der Veer, com mandant van het Zeekadetkorps „IJ mond". Op de Alkmaarseweg ter hoogte van de Hoflanderweg in Beverwijk kwamen dinsdag omstreeks het middaguur een personenauto en een wielrijder met elkaar in botsing. Het ongeluk gebeurde, door dat de tweewieler plotseling naar links zwenkte. Het gevolg was, dat de automo bilist tegen de wielrijder opreed. De fiet ser werd ter observatie' in het Rode Kruis Ziekenhuis opgenomen. ADVERTENTIE KONINGSPLEIN 10 - TELEFOON 14886 Geen spreekuur. De wethouder van finan ciën in Velsen, de heer J. G. Kolkman, houdt op woensdag 19 juli geen spreek uur. te van Velsen geeft steeds weer nieuwe moed, als het soms wel erg zwaar wordt. De vijf jonge mensen die pas ziin be gonnen hebben het verstandige besluit genomen om de vrijdagavonden vrij te houden voor ontspanning. Stimulerend is ook het feit, dat men hier letterlijk niet alleen staat. Er wordt 's avonds en in de weekeinden aan der tien huizen gebouwd. Men helpt °'kaar, men leent er van alles en er ontstaat, zoals reeds gezegd, een eigen gemeen schapje, een eigen wijk. In dat opzicht is dit zelf bouwproject op grotere schaal in de gemeente Velsen een initiat'ef dat aandacht verdient en mogelijk navolging in andere gemeenten. Want men kan ervan verzekerd zijn, dat de mensen die zich zoveel inspanning willen getroosten om een eigen huis te bouwen er ook voor zullen zorgen dat hun wijk als geheel een zeer verzorgd en aantrekkelijk karakter krijgt. ADVERTENTIE r REPUTATIE DOOR RECOMMANDATIE BREESTPRPT 107 - TEL 23957 BEVEPW'JK Vijf jaren geleden zijn de eerste contacten gelegd tussen de gemeente Velsen en de stad Lokeren in West-Vlaanderen en ter gelegenheid van dit eerste lustrum der Belgisch-Nederlandse vriendschapscontacten bren gen burgemeester en wethouders van Velsen, alsmede de Velsense ge meentesecretaris, op het ogenblik een driedaags bezoek aan Lokeren. Tijdens een officiële ontvangst in het stadhuis aldaar heeft burgemeester mr. J. C. Bührmann in een toespraak gereleveerd hoe de vriendschapsban den in de afgelopen vijf jaren ontstonden en groeiden. De burgemeester bood het stadsbestuur van Lokeren een foto van het Velsense stadhuis aan en het pas- verschenen boek over de geschiedenis van Velsen van de Vel sense auteur H. J. Calkoen. Nadat in de Noordzee nog maar enkexe trekken waren gedaan, overkwam een op varende van de Belgische kotter N. 800 uit Nieuwpoort een ongeval. Hij kwam met een arm in de winch, waarna de schipper onmiddellijk koers naar IJmuiden zette voor medische hulp aan de gewonde, Gis termiddag werd de gwonde in het Antonius Ziekenhuis geholpen. De gemeentepolitie van Beverwijk heeft deze week reeds vier huisvrouwen uit Beverwijk aangehouden, die betrapt werden op winkeldiefstal. Deze vergrij pen werden steeds gepleegd in de su permarkt van Simon de Wit in de Bree- straat. Hoewel het hier om kruimel diefstallen gaat, is de bewaking in de supermarkt toch verscherpt. Men zij ge waarschuwd De heer Bührmann sprak daarbij de wens uit, dat in de komende jaren de con tacten nog zullen worden geïntensiveerd, „in het belang van begrip en inzicht over de grenzen heen en dus van internationale vriendschap en samenwerking". De burgemeester van Velsen memoreer de dat in 1962 de eerste contacten onoffi cieel werden gelegd door twee amateur toneelverenigingen, de Herman Gorter kring in Lokeren en Palvu uit Velsen. De belangstelling van het Velsense gemeente bestuur kwam toen tot uitdrukking in de overhandiging van de erepenning van deze gemeente aan het stadsbestuur van Loke ren. Volgens de burgemeester ligt er in de namen van deze verenigingen een zekere symboliek, die hij als volgt aanduidde: „Het eerste contact was naar Gorters be roemde dichtregel inderdaad „een nieuwe lente, een nieuw geluid". Een nieuw ge luid was het in onze steden om door een uitwisseling op uiteenlopende gebieden el kaar te ontmoeten. Een ontmoeting, tijdens welke een gezamenlijke liefhebberij werd beleden en prestaties aan elkaar werden getoetst, maar die er toch vooral toe moest ADVERTENTIE SMB WONINGINRICHTING Planetenweg 3842 Telefoon 15991 - IJmuiden bijdragen de afstand, die èn geografisch èn door de historische ontwikkeling bestaat tussen Vlaanderen en Holland, in de gees ten der mensen te overbruggen. En zó te overbruggen, dat het „verenigt u", aange geven door de beide laatste letters van Palvu, zonder politieke bijgedachte wordt begrepen als een aansporing tot het sme den en in stand houden van vriendschaps banden". Burgemeester Bührmann bracht voorts in herinnering, dat het jaar 1963 een uit wisseling bracht op muzikaal terrein tus sen de Stedelijke Harmonie van Lokeren en de harmoniekapel Soli Deo Gloria uit Velsen. Het officiële contact kwam in 1964 tot stand toen in mei een uitgebreide delega tie van Velsens gemeentebestuur en van vertegenwoordigers van het gemeenschaps leven een bezoek aan Lokeren bracht. Dit bezoek werd ruim een maand later gevolgd door de komst in Velsen van een soortge lijke delegatie uit Lokeren. Voor de we derzijdse kennismaking was deze in beide steden zo feestelijk verlopen uitwisseling van grote betekenis, omdat daarvan de stimulans kon uitgaan voor het directe contact tussen de burgers van Lokeren en die van Velsen, gedragen door het vereni gingsleven. De kennismaking werd op cultureel ge bied voortgezet met de tentoonstelling „Wat Lokeren leest", die in de aaien van de gemeentebibliotheek in IJmuiden werd ingericht. Lokeren onderstreepte de wederzijds ge groeide vriendschap door schenking van een der klokken voor het carillon van de stadhuistoren. Bij de inwijding van deze beiaard was het stadsbestuur van Lokeren vertegenwoordigd. De voorzitter van de Stichting De Velser Gemeenschap hield in Lokeren voor een belangstellende kring een lezing over ver leden, heden en toekomst van Velsen en voorts kwamen er uitwisselingen tot stand op het zo snel tot contacten leidende ge bied van de sport. Samenvattend zei de heer Bührmann in zijn toespraak: „Zo zijn er reeds vele con tacten geweest, die kunnen bijdragen tot het overbruggen van de afstand, tot het verstevigen der banden van stad tot stad. Velen hebben zich ingezet om dit belang rijke werk van de grond te krijgen en uit te bouwen. De uitwisseling die vooral op het gebied van cultureel werk in zijn meest uitgebreide betekenis tussen het vereni gingsleven in beide steden gestalte moet krijgen, kan zeker nog verdiept en uitge breid worden. Het gemeentebestuur van Velsen zal deze uitbreiding van harte toe juichen en waar mogelijk ondersteunen en stimuleren". (Van onze wielermedewerker) Klaas Balk heeft dinsdagavond tijdens de „populaires" op het Alkmaarse wieler baan een dubbele overwinning behaald eerst zegevierde hij in de sprintfinale over Jan Jansen die hem een dag eerder op de Stadionbaan in het Amsterdamse kampioenschap had geklopt en aan het slot van de avond won Balk ook de 10 km race. De Lissenaar Herman Zuider duin bleef in een rit over onbepaalde af stand aan de winnende hand en Aad Bak ker uit Castricum werd winnaar van een afvalrace voor nieuwelingen. De sprintfinale tussen Balk en Jansen was bijzonder spannend. Met amper een kwart wiel verschil verwees Balk de nati onale sprintkampioen naar de tweede plaats. Zijn tijd over de laatste 200 meter was 12,2 sec. In de wedstrijd over onbe paalde afstand bleek Herman Zuiderduin (Lisse) sneller dan Marcel Pennings (Nieuw Vennep) en Leo v.d. Berg (Noord- wijk). De wekelijkse race over 10 km droeg door demarrages van Balk, Zuider duin, Pennings, Van de Berg, Van Diepen en de als baanrenner debuterende Zan- tingh een aantrekkelijk karakter. Een eind sprint moest uitspraak doen en daarvan was het resultaat: 1. Balk, de 10 km in 12.54, 2 Pennings, 3. Jan Peetoom (Vijf huizen), 4. Van den Berg, 5. Ottenbros. In de afvalrace voor nieuwelingen had Aad Bakker niet veel moeite met de over- gebeleven Hans Kaay (Alkmaar). De Cas- tricummer won onbedreigd. In de race over 5 km moest hij evenwel de eer '-an de overwinning aan de Amsterdammer Fens laten. Bakker werd tweede, Kotterer (Huizen) derde en Piet Neeskens (Haar lem) vierde. Geslaagd. In IJmuiden is geslaagd voor het examen costumière: Marianne van Dongen, leerlinge van de Modevak school „Finesse".

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 5