M -' ters nu met hun gijzelaars op weg naar grens van Oeganda HET WEER Enorme schade bij brand in Utrechtse fabriek Haringworm verdwijnt KOFFERS Nieuw drink plezier minty morris WiLMSFLOtT Kongolese leger bezet vliegveld van Kisangani Belgische vluchtelingen melden veel terreurdaden van regeringstroepen McNamara wil meer troepen voor Vietnam Loonactie voor Israel wordt geen succes Korter dienen voor 50.000 man Henny W. maakt in jeugdgevangenis hbs-opleiding af Wellicht Franse interventie in Ivoorkust Drie dagen cel voor bedelaar Rookzuil was kilometers ver zichtbaar Rode Kruis nadert het miljoen leden Voor 55.000 aan sieraden gestolen in Aerdenhout Bus verongelukt in Joegoslavië 100 miljoen voor de werkloosheid wordt uitgesmeerd Nieuw filter voor sigaretten Koelhuis IJsvries wordt wellicht restaurant OPRUIMING KROKETTEN 50 cent WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN Verschijnt dagelijks, beh. zon- en feestdagen. Abonnement bij vooruitbetaling, 12,35 per kwartaal, 13,85 franco per post, 95 cent per week. Losse nummers 25 cent. Giro rekening IJmuider Courant no. 129288. Directeur: Mr. H. C. van der Mije Zie verder pagina 11 Zeer warm Aan het strand Belgische politiek Tsjombe Gevlucht met vliegtuig Mr. Luns: A£(K)nokken pagina 13 mMU M Slechts acht mensen zijn er ziek door geweest Nog 20.000 nodig Regeringstroepen melden successen in Nigerië Het woord is aan Haagse kringen: De n.v. Ijsfabriek en Koelhuis IJs vries te IJmuiden heeft de gemeente Velsen het pand Kanaalstraat 257-259 met de bijbehorende grond te koop aangeboden voor de prijs van f 245.000. Het aangeboden pand is in 1900 gebouwd als P.E.N.-centrale en in 1932 omgebouwd tot conserven- fabriek. iKENNEMgRLAMfc de groene tingeling frisdrank SLAGROOMGEBAKJES van DEKKERS zijn beter 44 cent per stuk REGENKLEDING SUÈDE - NAPPAJASJES ZOMERMANTELS ZWIER MAX KOELEMIJ 52e JAARGANG NUMMER 214 DONDERDAG 13 JULI 1967 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Tel. adm. 15437, chef bezorging tot 7 u. 10519. Tel. red. 15389, na kantooruren 02560-6484. Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Adj. Hoofdredacteur: E. Koning IJmuider Courant De Kongolese muiters hebben het vliegveld Kisangani prijsgegeven. Met medeneming van hun gijzelaars zijn zij in een reusachtig vrachtautokon vooi in de richting Boenia en de grens van Oeganda vertrokken. Toen van morgen een vliegtuig met Rode- Kruis-autoriteiten op het vliegveld landde bleek dit in handen van de Kongolezen te zijn. Er waren geen blanken te bespeuren. Radio-Kins- jasa heeft gemeld dat het luchtver keer tussen Kinsjasa en Kisangani zal worden hersteld en dat het leger nu een zuiveringsoperatie uitvoert in hek gebied van Kisangani. De luchtver- bindingen tussen Kongo en België, onderhouden door Sabena en Air- Kongo, worden vandaag hersteld. Het Kongolese leger, aldus radio Kins jasa, heeft de huurlingen en hun gijze laars laten vertrekken in verband met het staakt het vuren en om de levens van de gijzelaars niet in gevaar te brengen. La- WASHINGTON. (AP) De Ameri kaanse minister van Defensie Robert S McNamara heeft president Johnson mee gedeeld dat naar zijn mening meer Ame rikaanse militairen nodig zullen zijn in Vietnam. Hij voorzag echter geen nood zaak om reservisten op te roepen. Na zijn overleg met Johnson verklaar de de minister tegenover journalisten dat er de komende drie maanden waarschijn lijk twintig- tot dertigduizend man naar Vietnam zullen gaan. Zij dienen echter alleen ter aanvulling van het aantal troe pen daar tot 480.000 man, het aantal waarvoor machtiging is verleend, zei hij. Hij wilde niet zeggen wanneer er een besluit zal worden genomen over een uit breiding van dit aantal. Wel zei hij dat er overleg gepleegd zal worden met de bondgenoten over de kwestie van de troepenversterkingen. Als gevolg van hevige gevechten en Noord Vietnamese beschietingen van de Amerikaanse mariniers bezuiden de gede militariseerde zone is het Amerikaanse dodencijfer vorige week opgelopen tot 282. In één week zijn dit jaar slechts twee keer meer slaohtoffers gevallen. Het Amerikaanse hoofdkwartier heeft verder bekendgemaakt dat 1.170 Amerika nen gewond zijn in de week van 1-8 juli. Een Amerikaan is als vermist opgegeven. W eerrapporten 1, 2 Agenda van IJ mond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2, 7 Van Dag tot Dag3 Buitenlands nieuws 3, 11 Uit stad en omgeving ....4,5, 6 Inde Vishal en op zee6 Sport 7, 15 Kunst9 Radio en tv 9 Feuilleton 11 Beeldverhalen11 Ferdinand12 Economisch nieuws 13 Scheepsberichten 13 Beurs13 Luidsprekers 14 Dit nummer bestaat uit zestien pagina's Verwachting van het K.N.M.I., geldig van donderdagavond tot vrijdagavond opgemaakt te 11.15 uur. Warm tot zeer warm met morgen middag of avond van het zuiden uit enkele onweersbuien. Overwegend matige wind, aanvankelijk uit oost tot noordoost, later veranderlijk. Volledige weerrapporten op pagina twee. Tegen morgenavond een kleine kans op onweer, maar daarna weer goed strandweer met een matige Oosten wind. Middagtemperaturen 25 graden. Zeewater 18 graden. Vooruitzichten: warm, maar iets on stabieler weer. ter werd echter gemeld dat het Kongole se leger bevel heeft gekregen de colonne vluchtende huurlingen de weg te versper ren en te beschieten. Vluchtelingen, die uit Kongo in Brussel arriveerden, vertelden verschrikkelijke verhalen over terreurdaden van het plun derende Kongolese leger. De jachtopziener De Schrijver, die zestien jaar in Kongo heeft gewoond, zei: „Totdat de huurlingen voor korte tijd in Boekavoe waren om zich van voorraden te voorzien hadden wij geen enkel probleem met de autoriteiten, De gewelddadigheden begonnen toen het leger Boekavoe weer in handen nam. Als het leger eenmaal losgebroken is kan nie mand het tegenhouden. Het luistert niet meer naar bevelen, de mannen zijn dron ken en van macht bezeten". De gevluchte Belgen gaven vele staal tjes van het optreden van de Kongolese soldaten die vaak nietsvermoedende Bel gen doodschoten en vele vrouwen ver krachtten. Overigens heeft de Kongolese ambassade in Parijs een verklaring uit gegeven waarin wordt ontkend dat de Kon golese minister van Binnenlandse Zaken mededeling heeft gedaan van daden van kannibalisme in Loeboembasji. De Belgische premier Vandenboey- nants heeft op een persconferentie in Brussel gezinspeeld op een mogelijke her ziening van de Belgische politiek ten aan zien van Kongo. Hij zei dat het chronisch gebrek aan waarborgen voor de veiligheid van Belgische onderdanen in Kongo en de permanente ongerechtvaardigde en on begrijpelijke verdachtmakingen aan het adres van België elementen zijn, waarmee de Belgische regering rekening zal moeten houden bij het uitzetten van haar verdere politiek ten aanzien van Kongo. De Franse „kolonel" Bob Denard, leider van de zesde afdeling van de huurlingen in Kongo, wordt in het militair hospitaal van Salisbury verpleegd na uit Kisangani te zijn gevlucht. Hij zou 'aan het hoofd gewond en aan de linkerkant verlamd zijn Een operatie zou echter grote verbetering in zijn toestand hebben gebracht zodat hij waarschijnlijk tinnen drie weken het ziekenhuis kan verlaten. Moise Tsjombe, ex-premier van Kongo, die tijdens een vlucht van Palma naar Ibiza werd ontvoerd, wordt volgens het Westduitse weekblad Stern gevangen ge houden in een kazerne te Boufarik, veer tig kilometer van Algiers. Tsjombe heeft een verslaggever van het blad gezegd dat hij niet geloofde dat (Van onze correspondent) AMSTERDAM. De 3-uur loonactie voor Israel van de Stichting' van de Ar beid wordt niet het succes dat de organi satoren verwacht hadden. Tot nu toe is volgens de secretaris-penningmeester van de actie, de heer Th. Kamphoff, bijna één miljoen gulden binnengekomen. „Het ziet er niet naar uit dat we de 20 miljoen die we verwachtten zullen halen. Het is echter nog te vroeg om een conclusie te trekken over al dan niet slagen van de actie", aldus de heer Kamp hoff. Tot nu toe heeft men vrijwel alleen bedragen binnengekregen van werk nemers in kleinere bedrijven. Zoals bekend hebben bedrijven als Philips, Unilever en KLM van meet af aan op het standpunt gestaan, dat zij er niet aan dachten hun werknemers te ver plichten aan de Israel-actie deel te nemen. Verscheidene bedrijven hebben wel een gift gedaan aan het Internationale Rode Kruis. (Van onze correspondent) DEN HAAG. De dienstplicht verkor ting, die zal ingaan met de lichtingsploeg 1967-V (opkomstdatum 11 tot en met 13 september) zal uiteindelijk voor alle dienstplichtigen van de Koninklijke Landmacht ongeveer 50.000 man gelden. Dit blijkt uit het antwoord van minister Den Toom van Defensie op vra gen van het Eerste-Kamerlid mr. J. H. van Wijk (P.S.P.). Minister Den Toom brengt nog even in herinnering dat voor de dienstplich tigen die bij de Koninklijke Marine of de Koninklijke Luchtmacht behoren geen diensttijdverkorting zal worden doorge voerd. Deze categorieën dienstplichtigen ongeveer 15.000 man dienen 21 tot 24 maanden. In verband met de algemene diensttijd verkorting ziet minister Den Toom geen reden om de diensttijd van de erkende gewetensbezwaarden nog eens te bekorten een plan om hem te bevrijden kans van slagen heeft. Hij is er echter van over tuigd dat Algerije hem niet zal uitleveren aan Kongo. De Kongolese regering heeft aan Rwan da de uitlevering gevraagd van de Cu baanse vlieger Alvarez, die met een vlieg tuig uit Kisangani is gevlucht onder het vuur van blanke huurlingen. Alvarez en de andere vier inzittenden zijn in Rwanda vastgezet op verdenking van stelen van het DC 3-vliegtuig. Het toestel is zo bescha digd dat het niet meer naar Kongo kan wo-den teruggevlogen. (Van onze correspondent) VUGHT Henny W., na Boudewijn H. de belangrijkste mededader in de Baarn- se moordzaak, studeert in de gevangenis. De thans 23-jarige delinquent wil zijn hbs- opleiding afmaken. Hij hoeft daarvoor ech ter de jeugdgevangenis te Vught niet te verlaten. Het tweede-kamerlid mevrouw H. Sin- ger-Dekker (P.v.d.A.) heeft de minister van justitie gevraagd of hij de verzeke ring kan geven, dat alle jeugdige delin quenten, die in gevangenissen of asiels verblijven, die opleiding kunnen krijgen waartoe zij de bekwaamheid bezitten, de universitaire daarbij inbegrepen, en dat de welgesteldheid van de ouders op de geboden mogelijkheden geen invloed heeft, zulks om de ongerustheid in dit opzicht, die is ontstaan na de berichten over de scheikundestudie van Boudewijn H. aan de universiteit van Utrecht, weg te nemen. Minister Luns van Buitenlandse Zaken heeft in de Eerste Kamer meegedeeld dat de arrestatie van de Guinese VN- delegatie in Ivoorkunst een aangelegen heid is, waarmee Nederland niets te ma ken wenst te hebben. De bewindsman zei dat de Nederlandse regering zich onder andere tot de regeringen van Italië en Liberia had gericht met het verzoek te bemiddelen bij de regering van Guinee over de vrijlating van de vier KLM'ers in Conakry. Voorts is een beroep gedaan op secreta ris-generaal Oe Thant van de VN zijn persoonlijke vertegenwoordiger Rolz- Bennet, die is uitgezonden teneinde de moeilijkheden tussen Guinee en Ivoor kust op te lossen, de Nederlandse kolonie in Guinee bij de besprekingen te betrek ken. Dezer dagen heeft minister Luns de zaak besproken met zijn Franse ambtge noot Couve de Murville. Hij zei de in druk te hebben dat de Franse regering als gevolg hiervan op dit ogenblik haar niet geringe invloed in Ivoorkust aan wendt. Drie dagen gevangenisstraf wegens be delen en verbeurdverklaring van het ge bedelde kwartje eiste de officier van Jus titie bij de Amsterdamse politierechter tegen een 19-jarige jongeman uit de hoofd stad. Conform deze eis werd deze bede laar bij verstek veroordeeld door de po litierechter, die deze overtreding des te meer afkeurde omdat de jongeman bij zijn aanhouding op het Thorbeckeplein gezegd had niet te willen werken. mm De Utrechtse brandweer heeft vanmor gen urenlang strijd geleverd tegen een enorme brand in de cellulose-afdeling van de Chemitex lakfabrieken in de wijk Ka naleneiland, welke een uur lang was ver duisterd door de dikke rookwolken uit het brandende gebouw. De brand ontstond toen een employé, A. J. de Jager, bezig was met het vullen van een tank met zeer licht ontvlambare cellulose-verdunner. In deze afdeling zijn alle mogelijke voorzieningen getroffen om Een zwarte rookkolom steeg om hoog en verduisterde gedurende enige tijd de hemel. brand te voorkomen. Men gebruikt kope ren gereedschappen en loopt op schoenen zonder spijkers. De heer De Jager rende brandend het gebouw uit. Collega's trok ken hem zijn brandende kleren uit, maar hij had intussen ernstige brandwonden op gelopen. Urenlang hebben enige met 1500 liter cellulose gevulde tanks als een enor me fakkel gebrand voordat de brandweer met schuim- en waterstralen de vuurzee wist te bedwingen. Zij moest zelfs de wagens met schuim- bluskanonnen van de vliegbasis Soester- berg te hulp roepen. (Van onze correspondent) DEN HAAG Het ministerie van So ciale Zaken en Volksgezondheid heeft me degedeeld dat van 32 aangemelde ziekte gevallen die aan de haringworm werden toegeschreven er 24 een andere oorzaak hadden. Slechts in acht gevallen kon de ziekte aan de haringworm worden toege schreven. Er is nu nog maar weinig kans op ha ringworm-ziekte. In voorgaande jaren is gebleken dat zes tot acht weken na de aanvoer van de eerste nieuwe maatjes de worm stilaan verdwijnt. De haring staat dan langer in het zout, omdat de omlooptijd tussen veiling en con sument langer wordt. (Van onze correspondent) DEN HAAG. Het Nederlandse Rode Kruis hoopt op 15 augustus 1 miljoen leden te hebben. Dat was ook het streef getal, toen het op 1 september van het vorige jaar de landelijke ledenwerfactie begon in verband met het 100-jarig be staan dat 1 september wordt gevierd. Toen de actie begon telde het Rode Kruis ongeveer 834.000 leden. Nu heeft het er bijna 150.000 meer, zodat er nog 20.000 nodig zijn om het miljoen vol te maken. Bij het Rode Kruis verwacht men die 20.000 wel vóór half augustus te kun nen halen. Bij een inbraak in een villa aan de Zuidlaan in Aerdenhout is woensdag avond voor 55.000 aan sieraden gestolen. Er worden broches, colliers en briljanten vermist. Tevens wordt aan geld 400, on geveer driehonderd Zwitserse franken en een aantal Engelse ponden vermist. De inbraak moet zijn gepleegd tijdens afwezigheid van de bewoners, tussen half negen en half elf. Men is binnengedron gen via een openstaand bovenraampje op de begane grond. Het gehele huis werd grondig doorzocht. De bewoners vonden een grote chaos toen zij thuiskwamen. De gedupeerden zijn tegen diefstal ver zekerd. Van de daders ontbreekt nog elk spoor. BELGRADO (Reuter) Bij Prijepolje, ongeveer 280 km ten zuidwesten van Bel grado, is vandaag een bus met toeristen, die op weg waren van Belgrado naar de Adriatische kust, in een ravijn gestort. Vijf mensen zijn om het leven gekomen en vijftien gewond. De nationaliteit van de slachtoffers is nog niet bekend. LAGOS (AP) De federale regering van Nigerië heeft meegedeeld dat bij de gevechten met het afgescheiden Biafra tweeduizend opstandelingen zijn gedood. De federale troepen rukken nog steeds verder op door Biafra, waarbij de rebel len weinig weerstand bieden. De eigen verliezen worden opgegeven als 25 doden, 150 gewonden en 20 vermis ten. Gaston Bergeret: De" menselijke ziel beheerst het dier lijke pas, als het dierlijke verzadigd is. (Van onze correspondent) DEN HAAG. In het kabinet-De Jong bestond tot op vandaag nog geen volledige eenstemmigheid over de vraag of nu wel of niet op grond van de laats te werkloosheidscijfers de volle 100 miljoen op tafel moeten worden ge legd, die zijn toegezegd voor verrui ming van de werkgelegenheid in de bouw. Wel is er een lijst opgesteld voor uit te voeren rijksprojecten die dus buiten het gemeentelijke beleid blijven in de probleemgebieden. In Haagse kringen bestaat echter de indruk dat minister Roolvink (Sociale Zaken) de 100 miljoen niet ineens wil injecteren, doch in enkele fasen. Met na me bij de vakbeweging heeft het ver moeden van deze gedachtengang reeds sterke weerstand opgeroepen. Men had daar, op grond van het jongste rapport van de Sociaal-Economische Raad, de snelle besteding van de uitgetrokken 100 miljoen reeds als een vanzelfspre kendheid aangenomen en keek reeds uit naar verdergaande plannen voor financie ring van de werkgelegenheid in de bouw. NEW YORK (AFP) De universi teit van Columbia heeft het produktie- recht verkregen van een nieuw filter voor sigaretten, dat de hoeveelheid teer en nicotine die de roker binnen krijgt met zestig percent zou verminderen en de smaak van de sigaret niet zou ver anderen. Het filter is uitgevonden door Robert Strickland, directeur van de „Al- lied Testing Laboratories". Het nieuws heeft de tabaksfondsen op de New Yorkse beurs doen stijgen. De vraagprijs is naar het oordeel van burgemeester en wethouders aanvaard baar en het college is van mening, dat het pand geschikt te maken is ten be hoeve van de jeugd en als ruimte voor culturele doeleinden. Wellicht bestaat volgens B. en W. te vens de mogelijkheid tot het inrichten van een café-restaurant met daarboven een dakterras. Vanaf dit dakterras zou men een schitterend uitzicht hebben op haveni en sluizen. Burgemeester en wethouders van Vel sen hebben aan de raad voorgesteld tot aankoop van het pand over te gaan. ADVERTENTIES Bartetjoiisslraat - Haarlem - Tel. 15532 leidsestraat (bij Koningspieia) Telefoon (020) 22 35 M - Amsterdam official dealer Bloemstraat 34 - IJmuiden - Tel. 14208 Diverse belegde broodjes KENNEMER AUTOMATIEK Velserduinplein 6 - IJmuiden-O. - Tel. 14.000

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 1