Wanneer u wilt profiteren van onze speciale Agenda voor Haarlem en de IJmond Veel senatoren voor uitstel aankoop van Northrops F 5 Preventieve keuring van beroepschauffeurs gewenst Prins Claus in Raad van State r Kort en bondig Jaranka meubelen Voor 66 miljoen hulp aan Indonesië Advies commissie Gezondheidsraad Nederlandse diplo maten blijven in Peking Kettingbotsing van vrachtauto's Nederland draagt 108 miljoen bij voor West-Irian Alleen samen met andere landen klacht tegen Griekenland Trichtse bouw vakkers krijgen erepenning Onweersbui zal zomerweer niet verstoren Opnieuw warm DONDERDAG 13 JULI 196 7 Mr. Luns: Zij worden nog bijzonder hups behandeld Belgische douanier omgekomen Mr. L uns in senaat: Kerkelijk nieuws U "T fj 1 rrc*n« BANKSTELLEN SLAAPKAMERS BEDDEN EETHOEKEN BERGMEUBELS etc. OP AL ONZE 4 ETAGES KOOPJES, DIE EEN IEDER IMPONEREN WERKRAPPORTEN l r - ANEGANG 39 HAARLEM Haarlem Kinderen achtergelaten bij het IJsselmeer I elsen-lJ muiden ts rio Beverwijk ele Eerste-kamerleden hebben zich af gevraagd of het voor de aankoop van Nor throp F-5 vliegtuigen voor de luchtmacht verantwoord is 600 miljoen gulden uit te trekken op een ogenblik dat men geen be vredigend inzicht heeft in een ook door de regering met ernst gadegeslagen finan ciële situatie. Deze leden sluiten zich aan bij de opvatting van de heer Wierda (P.v.d.A.) in de Tweede Kamer. Zij zijn ook van mening dat uitstel van de be- De Eerste Kamer heeft een begrotings wijziging van het departement van Bui tenlandse Zaken goedgekeurd welke be trekking heeft op financiële hulp aan Indonesië, waartoe de regering had be sloten in het kader van een nauwere sa menwerking tussen Nederland en In donesië. Het gaat hier om een bedrag van 66 miljoen, dat moet dienen ter voorziening in de meest dringende be hoeften en als bijdrage in de verdere economische ontwikkeling van dat land. De hulp van 66 miljoen gulden bestaat uit drie posten. Vier miljoen gulden wordt verstrekt in de vorm van een door de Nederlandse Investeringsbank voor Ont wikkelingslanden te sluiten lening waar bij de staat voor de financiering zorgt. Particuliere banken verstrekken met een garantie en een rentesubsidie van de staat een lening van 40 miljoen gulden aan de regering van Indonesië. Een bedrag van 22 miljoen wordt verstrekt in de vorm van een gift. De PSP-senatoren kregen aantekening te hebben tegen gestemd aangezien hier naar hun mening sprake is van een verschuiving van ontwikkelingshulp en niet van uitbreiding. Voor het bedrag van 22 miljoen heeft de regering besloten dat compensatie zal worden geboden bin nen het totaal van de voor 1966 uitgetrok ken gelden ten behoeve van de hulp aan minder ontwikkelde landen. slissing tot aankoop van de Northrop J 5,vliegtuigen aan te bevelen is, tot dat in het kader van de algemene fi nanciële mogelijkheden de prioriteiten voor de gehele strijdmacht kunnen worden vastgesteld Zij verklaren dan ook uiterst gereser veerd tegenover het wetsontwerp te staan. Enkele leden achten het moreel onaan vaardbaar dat uitgaven als deze worden voorgesteld. Zij staan op het standpunt, dat wie eenmaal heeft erkend dat oorlog voering noodzakelijkerwijs te allen tijde bestaat uit het op grote of zeer grote schaal plegen van agressieve misdrijven, alles behoort te doen om de kansen op het uitbreken van de oorlogen te verminderen. Veel andere leden hebben waardering voor de wijze, waarop de opdracht tot aan koop van de vliegtuigen is ingesteld op compensatieorders. Uit het eindverslag van de commissie van rapporteurs voor Defensie blijkt ook dat vele leden hun steun aan de begro tingswijziging zullen verlenen, omdat naar hun mening verwerping van dit wetsont werp in feite opheffing van de Koninklijke Luchtmacht zou betekenen, en anderzijds omdat Nederland in NAVO-verband be paalde verplichtingen op zich heeft geno men, ook ten aanzien van de luchtverdedi ging. Minister Luns van Buitenlandse Zaken ziet op dit moment geen aanleiding op heffing van de Nederlandse diplomatieke missie in Peking te overwegen zolang de- ze_op normale,.wiize haan werkzaamheden kan blijven verrichten. Hij deelde dit in de Eerste Kamer mee naar aanleiding van vragen door VVD-senetor mn H van Riel. De culturele revolutie geeft inderdaad aanleiding tot waakzaamheid, aldus de mi nister, maar in vergelijking met andere buitenlandse diplomatieke vertegenwoor digingen in China is de Nederlandse mis sie nog „op bijzonder hupse wijze" be handeld, aldus minister Luns. Een gecompliceerde kettingbotsing op de rijksweg Utrecht - Amsterdam, waarbij vrachtauto's met aanhangers uit Duits land, Nederland en België betrokken wa ren, heeft vanochtend het leven gekost aan een Belgische douanebeambte die meereed in een Belgische vrachtauto. De chauffeur werd ernstig gewond. Het ongeluk gebeurde omstreeks kwart over vier bij Vinkeveen. Op de vlucht- itrook stond een Duitse vrachtwagen. Chauffeur en bijrijder waren bezig van plaats te verwisselen. Een passerende vrachtauto met oplegger schampte de ach terkant van de Duitse aanhanger en stop te op de linker weghelft. Een Belgische vrachtauto met oplegger botste tegen de Nederlandse wagen. De bestuurder, een 30-jarige Belg, die met een lading douane goederen op weg was naar Schiphol, werd ernstig gewond. Een Belgische douanier die naast hem zat, raakte bekneld onder de lading en kwam om het leven. In een ziekenhuis in Breda is de 17- jarige M. A. Pais uit Hoge Zwaluwe over leden tengevolge van een verkeersonge luk op dinsdagavond. Hij was op een krui sing in zijn woonplaats met zijn bromfiets in botsing gekomen met een personen auto en ernstig gewond. In IJsselstein is de 64-jarige F. H. Hoe- gee, terwijl hij op zijn bromfiets een voor- rangsweg overstak, door een auto aange reden. Hij was op slag dood. In Lochem is de 9-jarige Albert Grpot Wesseldijk uit Laren (Gld.) aangereden door een vrachtauto. De jongen werd zo ernstig gewond, dat hij later in een zie kenhuis is overleden. In Vlijmen is de 49-jarige bromfietser F. A. Geurts in botsing gekomen met een auto. Hij was op slag dood. „Over de gehele linie Is een vooraf gaande keuring voor het verkrijgen van een rijbewijs, gezien het grote aantal aanvragen, niet te verwezenlijken. Wel zou een preventieve medische keuring van beroepschauffeurs wenselijk en uit voerbaar zijn. In het algemeen zal men dus genoegen moeten blijven nemen met het totnutoe bestaande systeem van de „eigen verklaring". Dit zegt een commissie uit de Gezond- heidsraad, die rapport heeft uitgebracht over de medische geschiktheid tot het be sturen van motorrijtuigen. De commissie heeft echter enige aanvullingen en verdui delijkingen voorgesteld van de medische vragen welke op de „eigen verklaring" voorkomen. Ook heeft zij medische richt lijnen ontworpen, voor de geneeskundige van het Centraal Bureau voor de Afgifte van Rijvaardigheidsbewijzen. De commissie is van oordeel dat meer aandacht zou moeten worden besteed aan het bestuderen van He oorzaken van' Ver keersongevallen en dat de resultaten van die studie statistisch diepen te worden verwerkt. De minister zonder portefeuille voor ontwikkelingshulp, drs. B. J. Udink, heeft in de Eerste Kamer meegedeeld dat er in V.N.-verband een plan voor de ont wikkeling op grote schaal van West-Irian gereed ligt. Fondsen hiervoor zijn beschik- baar. Het zal in 1968 in uitvoering worden genomen. Voor dit plan zal Nederland een bijdrage leveren van 30 miljoen dollar (ca. 108 miljoen gulden) Een delegatie van de Verenigde Naties heeft in mei een bezoek gebracht aan West-Irian om de Indonesische autoritei ten van advies te dienen inzake de be steding van het bedrag van 30 miljoen dollar dat de Nederlandse regering aan het V.N.-fonds voor de ontwikkeling van West-Irian heeft verstrekt. Deze lening is bestemd voor de aanleg van wegen, de ontwikkeling van de industrie in West- Irian, de ontwikkeling van het onderwijs en de gezondheidszorg en voor uitbrei ding der scheepvaartfaciliteiten De houder van een rijbewijs, die ten gevolge van een ernstige verwonding of ziekte (al dan niet tijdelijk) ongeschikt is geworden voor het besturen van een mo torvoertuig, zou dit volgens de commissie aan het C.B.R. moeten melden. De commissie zou voorts een wijziging in het Wegenverkeersreglement aange bracht willen zien in die zin, dat de ge neeskundige van het C.B.R. het eindoor deel behoudt inzake medische goed- of af keuring, behoudens wanneer na afkeuring een beroep op de minister wordt gedaan. Het rapport pleit in dit verband ook voor het instellen van regionale commissies van drie artsen, die de geneeskundige van het C.B.R. kunnen adviseren. Een landelijk college van eveneens drie artsen zou de gevallen kunnen behandelen, waar in na afkeuring een beroep op de minis ter wordt gedaan. De commissie adviseert de mogelijkheid te scheppen tot afgifte van rijbewijzen voor een periode van minder dan vijf jaar en van het daarbij stellen van voor waarden. jU'S In de Eerste Kamer is erop aangedron gen dat de regering bij de Europese Com missie voor de Rechten van de Mens een klacht tegen Griekenland indient. Minis ter Luns is hiertoe bereid als het kan ge schieden in samenwerking met andere landen. In een actie tegen het Griekse regime door Nederland alleen zag minis ter Luns geen heil. Hij zei dat de Nederlandse regering al verschillende keren heeft geprobeerd Europese bondgenoten voor een dergelij ke actie te interesseren, echter zonder succes. Hij verklaarde dat de regering de situatie in Griekenland met aandacht blijft volgen en in bilaterale contacten Athene tracht te bewegen terug te keren naar normale grondwettelijke verhoudin gen. Mr. Luns wilde de staatsgreep in Grie kenland niet los zien van de turbulente situatie in de Griekse politiek en liet blij ken niet veel waardering te kunnen op brengen voor de figuur van Papandreou, wiens optreden hij op zijn minst onvoor zichtig vond. De minister ontkende per tinent dat de Verenigde Staten een rol in de staatsgreep zouden hebben gespeeld. „Het kwam voor iedereen als een vol- De Raad van Bestuur Bouwbedrijf de federatie van ondernemers in de bouw wereld heeft besloten een niuwe pen ning van verdienste in te stellen voor bij zondere persoonlijke perstaties in het belang van de Nederlandse bouwnijver heid. Deze penningen zullen voor de eerste maal worden toegekend aan de 140 man nen die in het door de wervelstorm ge troffen Tricht in hun vakantie doorwerk ten aan het herstel van de schade aan woningen en gebouwen. De uitreiking zal morgen geschieden door ir. H. T. den Breejen, lid van de Raad van Bestuur Bouwbedrijf. Prins Claus is gisteren door de ko ningin geïnstalleerd als lid van de Raad van State. De plechtigheid werd bijgewoond door prinses Bea trix en prins Bernhard, die beiden eveneens zitting hebben in de Raad. Na afloop van de installatie spraken de leden van het koninklijk huis met de vice-president van de Raad van State, prof. dr. Beel. Christ. Gerf. Kerken. Beroepen te Culemborg M. Baan te Zeist. Evang. Luth. Kerk. Benoemd tot bijstand in het pastoraat te 's-Gravenhage Mej. K. G. Hage, prop. te Rotterdam. ADVERTENTIE I t IN EXCLUSIEVE dan adviseren wij u een dezer dagen een bezoek te brengen aan onze toonzalen. 1800 m2 expositie van vooraanstaande modellen tegen zeer speciale prijzen. I Ook in Montreal. Op 1 augustus zal in he Nederlandse paviljoen op de wereldten. toonstelling in Montreal een portre; worden aangebracht van de nieuwe bur gemeester van Amsterdam, prof. Sam- kalden Er komt ook een nieuw geluid), bandje, waarop de nieuwe burgemeeste de bezoekers over de Nederlandse hoot stad het een en ander vertelt. Ook zijn voorganger, mr. Van Hall, was op dezt wijze persoonlijk op de tentoonstelling vertegenwoordigd. I Kampeerders bestolen. In de Westduitst stad Saarbrücken is een 20-jarige mat aangehouden, die acht weken lang eet vooral door Nederlanders bezocht kam peerterrein onveilig heeft gemaakt. Hij stal geld en fototoestellen uit vele tem ten. Ook een medeplichtige is gear» teerd. I Brieven. De Amsterdamse plastische chi rurg Ph. Lamaker, die als vrijwillige in Israel heeft vertoefd, heeft na zijn terugkeer tal'van antisemitische brieven gekregen. Tomaten. Doordat de prijzen zijn ge kelderd tot een peil waarop de kosten van het plukken niet eens meer gedekt kunnen worden, hebben in Zuid Fran krijk de landbouwers honderden tonnen tomaten in de rivier de Durance gestort Parachutisten. Bij militaire oefeningen ten noordoosten van Teheran zijn der tien Perzische parachutisten veronge lukt. (Van onze weerkundige medewerker) Juli zit goed in het zadel, hetgeen w| in geen jaren van deze zomermaand zijn gewend. Noord-Brabant met 29 en Zee land met 26 graden kregen gisteren de tot dusver warmste zomerdag. Tot dicht bij de Noord-Brabantse grens werd al 30 graden bereikt. De kans op een warmte- onweer uit Frankrijk neemt toe, maar in een zomerse periode is dit een allerminst verontrustend beeld. De weerkaart laat zowel boven het vasteland als boven de oceaan een patroon zien dat de eerste dagen een overwegend zomers weertype doet verwachten. Geleidelijk zal de lucht iets vochtiger worden met als gevolg een wat meer drukkend karakter. Een on- weersbuitje kan dan voor een aangename korte afkoeling zorgen. De vorstgrens boven ons land is tot 4500 meter gestegen en bij een zo grote stabiliteit ontwikkelen zich *niet zo spontaan onweersbuien. In ieder geval zal het in de komende dagen bij een plaatselijk karakter van de buien blijven. De Bilt kreeg vandaag de vierde zomerse dag (boven 25 graden). Normaal zijn het er acht in juli. Het K.N.M.I. deelt mee: Het weerbeeld werd in de afgelopen 24 uur bepaald door een zone met hoge barometerstanden, die zich uitstrekte van Oost-Groenland tot in Noord-Duitsland en onweersachtige storin gen boven Zuidwest-Europa. Verder scheidde een lijn, die van Schotland vis het noorden van ons land naar Polen loopt, warme tot zeer warme lucht van minder warme tot koele lucht boven Scandinavië, Hierdoor waren er gisteren flinke tempe- i atuur-tegenstellingen in ons lan'd: 29 gra den plaatselijk in het zuiden, 21 graden in het noorden. De scheidingslijn ver- pjaatst zich wat naar het noorden. Het zal dan ook bij een oostelijke wind op nieuw warm worden. Met zuidelijke bovenwinden kunnen onweersstoringen I ook ons land bereiken. Uw adviseur en complete woninginrichter m h Telef. (02500)—16340 Een negenjarig jongetje en meisje uit Laren hebben hun leven te danken aan twee doortastende jongemannen. De kin deren waren aan het zwemmen in het IJsselmeer en raakten in ernstig verdrin- kinsgevaar. De jongens kwamen na het geroep van de kinderen te hulp. Na dok tersbehandeling werden de kinderen door de politie naar huis gebracht. Het bleek toen, dat de ouders, die een dagje naar Amsterdam waren, de kinderen bij het IJsselmeer hadden achtergelaten. De plaats, waar zij waren gaan zwemmen, het gedeelte bij het fort „Ronduit", staat bekend om zijn gevaarlijkheid voor zwemmers. Er zijn diepe kuilen. Op deze plaats bevinden zich waarschuwings borden. Ned. Herv. Kerk, Zandvoort, vrijdag, 20.30 u.: Holland Festivalconcert door Frans Brüggen (fluit), Anner Bijlsma (zang) en Gustav Leonhardt (clavecim- bel). BIOSCOPEN Cinema Palace, 14 en 20 u.: „West Side Story", 14 j. Frans Hals, 19 en 21.15 u.: „Django", 18 j. Vrijdag 23.30 u.: „Nacht van liefde", 18 j. Lido, 14 en 16.15 u.: „In de dodenval- lei", a.l.; 19 en 21.15 u.: „Bron der wel lust", 18 j. Luxor, 14, 19 en 21.15 u.: „Samen uit, samen thuis", a.l. Minerva, 14.30 u.: „Het mysterie van de slangenhuid", a.l.; 20 u.: „De laatste der Sheyennes", 14 j. Rembrandt, 14, 16.15, 19 en 21.15 u.: „Voor een paar dollars meer", 14 j. Roxy, 14.30, 19 en 21.15 u.: „Vuurge vecht in Abilene", 14 j. Studio, 10.30 u.: „Nikki, de wilde hond van het noorden", a.l.; 14, 19 en 21.15 u.: „Dokter wat doet u nu", a.l. TENTOONSTELLINGEN Frans Halsmuseum (Gr. Heiligland 62): Permanente tentoonstelling van werken uit de Haarlemse school van de 16e tot en met de 19de eeuw, waaronder Hals' meesterwerken. Dagelijks van 10 tot 17 u. Zondags 13 tot 17 uur. Vleeshal (Grote Markt): Tot en met 31 aug. „Fotointernationale '67", expositie van foto's uit Frankrijk, Oostenrijk, Tsjechoslowakije en Haarlem. Dagelijks van 10 tot 17 u. Op zondag van 13-17 u. Vishal (Grote Markt): Tot en met 31 aug. fototentoonstelling van Sanne Sannes. Dagelijks van 10-17 u. Op zondag van 13 17 uur. Bisschoppelijk Museum (Jansstraat 79): Permanente expositie van oude religieuze kunst, schilderijen, middeleeuwse beeld houwwerken, handschriften en kunstnij verheid. Dagelijks, behalve maandag, ge opend van 10 tot 12.30 u. en van 13.30 tot 17 uur. Teylers Museum (Spaarne 16): Perma nente expositie van schilderijen, fossielen, mineralen en historische natuurkundige in strumenten. Geopend op werkdagen, behal ve maandag van 10-17 u. De eerste zondag van de maand van 13 tot 17 uur. De Ark (Nieuw Heiligland): Tot 22 juli expositie van werken van Frans Jansen. Dagelijks van 10-20 u. Op dinsdag gesloten. Woonhuis Jacobus van Looy, geopend >p donderdag van 10 tot 12.30 en 13.30 tot 17 u. Zon- en feestdagen van 14 tot 17 u. Museum Van Looy (hoek KI. Houtweg- Kamperlaan): werk van de Haarlemse Haagse en Bergense school. Dagelijks van 10 tot 17 uur en zondags van 13 tot 17 uur. Dagelijks (ook zondags) van 14-17 uur en van 19-21 uur. Atelier Loeloedia, (KI. Houtstraat 86): Tot 23 juli expositie van tekeningen, schilderijen, collages en weefsels van Dorien Meijer-Melis. Dagelijks (ook zon dags) van 14-17 en 19-21 uur. Artificia (Binnenweg 95, Heemstede): Tot half juli expositie van ikonen, klok ten en androïden van Antje Ypelaar Da gelijks van 9.30 tot 18 u. Op zondag en maandag gesloten. Cruquius Museum (Cruquiusweg, Heem stede): Historische stoommachines en ma quette van Nederland met waterstanden en overzicht ramp 1953. Dagelijks geopend van 9-17 uur. Op zon- en feestdagen ge sloten. Galerij Judasoog, (Westkolk, Spaarn- dam). Op zon- en feestdagen van 13 tot 17 u. expositie van aquarellen van Jan van Geem. Sociëteit Duysterghast (Zandvoort): Tot en met 30 juli expositie van de Utrechtse kunstenaar Rien van Markus. Zaterdag en zondag van 14 tot 16 uur. DIVERSEN Raadhuis Hillegom, vandaag, 20 uur: Gemeenteraadsvergadering. Ruïne van Brederode (Santpoort), vrij dag, 21.45 u.: Opvoering van het masker spel Afthenkt. Poppentheater Meriyn (Hasselaersplein 35), vrijdag, 14.30 u.: De sprookjesmolen". Wijkcentrum Schalkwijk: 10 tot en met 21 juli: „Stuif-Stuif". Kennemer Sporthal (Delftlaan): Tot en met 21 juli dagelijks van 10 tot 17 u.: „Stuif-Stuif". Linnaeushof, Bennebroek. Tot en met ok tober: openluchttentoonstelling van voor- jaars- en zomerbloemen. DONDERDAG 13 JULI City, 20 u.: „The Great Race". VRIJDAG 14 JULI City, 20 u.: „The Great Race". Stadsschouwburg, 20 u.: „Zeven tegen allen". Ruïne van Brederode, Santpoort, 21 u.: opening expositie van kartondrukken, ver vaardigd door Frits Gramberg. De ten toonstelling is verder dagelijks geopend van 9 tot 20 en van 21 tot 23 uur. Pieter Vermeulenmuseum, Cultureel Centrum, dagelijks (behalve zondag): 9 30 tot 12 en 14.30 tot 16.30 uur. Maximum- en minimum- wind richting i Si temperaturen binnen- en buitenland "e e Ê3 Den Helder half bew. O 19 17 Ypenburg onbewolkt ono 25 15 Vlissingen onbewolkt ono 26 17 Eelde half bew. ono 22 14 De Bilt licht bew. no 26 14 Twente onbewolkt ono 26 14 Eindhoven onbewolkt O 29 17 Z.-Limburg onbewolkt ozo 28 15 Helsinki zw. bew. wzw 21 10 Stockholm onbewolkt no 22 10 Oslo licht bew. ono 21 12 Kopenhagen zw. bew. wzw 19 11 1 Aberdeen geh. bew. nno 14 10 Londen geh. bew. no 27 15 Amsterdam licht bew. ono 23 17 Brussel licht bew. windst. 31 16 Luxemburg licht bew. z 28 16 Parijs onbewolkt O 31 17 Bordeaux half bew. zo 33 19 Grenoble onbewolkt windst. 16 Nice onbewolkt n 27 20 Berlijn half bew. O 28 15 Frankfort onbewolkt 30 13 München onbewolkt zzw 27 16 Zurich onbewolkt windst. 28 14 Genève onbewolkt windst. 29 13 Locarno zw. bew. windst. 28 15 Wenen onbewolkt zo 27 15 Innsbruck zw. bew. windst. 30 14 Belgrado onbewolkt windst. 27 15 Athene onbewolkt n 30 23 Rome onbewolkt O 28 18 Barcelona onbewolkt n 28 18 Madrid licht bew. windst. 17 Maliorca onbewolkt ono 31 19 Lissabon geh. bew. wnw 17 Vrijdag 14 juli DONDERDAG 13 JULI Kennemer Theater, 19 en 21.15 u.: „In de klauwen van de mummie". Luxor Theater, 19 en 21.15 uur: „Z 55, de schrik van het Verre Oosten",. Galerie Boumans: expositie Marty Min. VRIJDAG 14 JULI Kennemer Theater, 19 en 21.15 u.: „In de klauwen van de mummie". Luxor Theater, 19 en 21.15 uur: „Z 55, de schrik van het Verre Oosten". W.B. Theater, 20 u.: „De charge aan de Rode Rivier". Galerie Boumans: expositie Marty Min. Zon op 4.36 uur; onder 20.55 uur. Maan op 13.01 uur; onder 23.59 uur. Maanstanden Eerste maan 14 juli 16.53 uur Volle maan 21 juli 15.39 uur Laatste kwartier29 juli 13.14 uur Hoog en laag water in IJmuiden Donderdag 13 juli Hoog water 7.28 uur en 19.56 uur. Laag water 3.15 uur en 15.33 uur. Vrijdag 14 juli Hoog water 8.21 uur en 20.50 uur. Laag water 4.00 uur en 16.20 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort 10 tot 15 min. vroeger dan te IJmuiden.

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 2