VAN DAG TOT DAG „Israël liet duizenden in woestijn verhongeren", beschuldigt Egypte KNIPSELKRANT NABIJE OOSTEN OPRUIMING ZIG-ZAG 249: naaimachines 345.- commentaar op actuele zaken Slechte verliezers VN praten weer over Nabije Oosten Vijf Koreanen terug naar Duitsland Kroesjtsjev was in de war, zeg Nixon Brief van Kiesinger aan Johnson Jeruzalem - de stad van ons hart Iraakse pers vraagt boycot van Nederland Officieren in Egypte gearresteerd /ftfeen ti/deniïofe telegrammen 2 DONDERDAG 13 JULI 1967 Vitale stap Realisme Meer Sovjet dan Poolse visie EEG Enkele uitspraken geheel compl. in fraai naaimachine meubel Haarlem Anegang 29 tel. 12472 A Si ei 17 15 17 14 14 14 17 15 10 10 12 11 10 15 17 16 16 17 19 16 20 15 13 16 14 13 15 15 14 15 23 18 18 17 19 17 Er Is zelden in de wereldgeschiedenis «en hopelozer, nuttelozer oorlog gevoerd dan die thans al jaren in Vietnam woedt. Er is ook zelden een oorlog geweest, waarover in de wereld een zo diepgaand verschil van appreciatie bestond. De Amerikaanse minister van oorlog McNamara heeft zijn zoveelste bezoek aan het gevechtsterrein gebracht en voor de zoveelste keer is zijn reis een bron van speculaties geworden speculaties in de richting van een wijziging in de Amerikaanse politiek, in die zin dat ein delijk de consequenties zouden worden ge trokken uit de nog steeds uitzichtloze si tuatie. Toch blijkt Johnson zich opnieuw te hebben laten beïnvloeden door de militai re kopstukken, die nog altijd hopen op een kans om hun prestige te herwinnen door de Vietcong een definitieve nederlaag te bezorgen. Opnieuw zullen duizenden „ver se" troepen naar Vietnam worden gezon den, ondanks het feit dat in de Verenigde Staten een sterk toegenomen verzet tegen voortzetting van de oorlog te bespeuren valt. Een van de sterkste argumenten van hen, die de Amerikaanse regering willen dwingen de oorlog te beëindigen, wordt geput uit een voorbeeld van een dergelij ke expeditionaire oorlog in Azië: Korea. De oorlog in Korea heet met succes te zijn gevoerd, ook al waren de Ameri kaanse verliezen daar enorm. Er is in ie der geval een wapenstilstand bereikt en een internationaal bekrachtigde overeen komst houdt Noord- en Zuid-Korea geïso leerd. Daar heeft de Amerikaanse oor logsmachine bereikt wat zij wilde: zij heeft een communistische overweldiging van Zuid-Korea verhinderd. Maar wat ziet de wereld nu? Zuid-Korea is een politiestaat zonder enig spoor van democratie. De Zuidkore- aanse regering stelt alles in het werk om de elementaire beginselen der democratie uit te roeien en heeft het land omgeto verd in een ijzeren bolwerk van rechtse dictatuur, waarin iedere oppositie wordt gedoodverfd als communisme. Nog vorige week werden meer dan veertig leden van een oppositionele politieke groepering domweg gearresteerd en gevangen gezet. Vijf Zuid-JCoreanen werden onlangs in West-Duitsland bp slinkse wijze ontvoerd en naar Seoel overgebracht, omdat men in Zuid-Korea meende dat zij communisti sche propaganda in het buitenland bedre ven. Dit is het resultaat van een bloedige oorlog, waarvoor de Amerikaanse jeugd wordt verzocht haar leven te offeren. Ook In Zuid-Vietnam is altijd nog weinig van enige volksinvloed te merken. Toch heet de vrijheid van het volk de inzet van de oorlog. Dat deze paradoxale waarheid eindelijk moet doordringen tot degenen die een nuchter oordeel en een zuiver onderschei dingsvermogen stellen tegenover de leu zen van de vechtersbazen, is niet verwon derlijk. Willem Duys, de man wiens gemoeds leven wordt beheerst door de platen maatschappij IRA-MAC en het Wilhel mus, heeft tijdens de laatste dagen van het roemruchte Songfestival in Knokke vriend en vijand verbaasd door als een strijdbaar protestzanger de geprikte stem ming zodanig verder te bederven, dat er meer van een ontlading der tegengestelde Europese hartstochten kon worden ge sproken dan van een minzame liedjes wedstrijd. De Italiaanse juryleden van het festival hebben het vuurtje aangestookt door balorig te gaan onderwaarderen. De Ne derlandse ploeg, die volgens kenners een „beste show" gegeven had, werd daarvan het slachtoffer. De Belgische ploeg is ontstemd over het feit dat zij door de narigheden in de jury te weinig punten kreeg voor de finale. En zo is de Europe se heksenketel in Knokke pas goed aan de kook geraakt, ondanks het verschijn sel dat alle deelnemers van alle ploe gen allemaal in al hun liedjes „ik hou van jou" hebben gezongen. „Ik hou van jou" geldt nog lang niet voor de Europeanen onderling, dat blijkt duidelijk. Zij gunnen elkaar het licht in de ogen niet en al dat gegoochel met mooie woorden over vreedzame coëxisten tie in ons werelddeel kan niet verber gen dat chauvinisme en nationalistische nijd de gemoederen beheersen: zowel op het politieke als op het artistieke en spor tieve podium treden deze twee slechte eigenschappen zusterlijk verenigd op om te demonstreren dat Willem Duys volko men gelijk heeft met zijn „Wilhelmus", al helpt het niet. De platenmaatschappijen, die dit edele steekspel van Knokke hebben gefinan cierd, onder het motto dat zij er een cultureel belang in zien het beste op het gebied van het Europese chanson aan de oppervlakte te brengen, hebben hun doel slechts ten dele bereikt. Ten eerste heb ben zij een karakteristieke Europese ru zie ontketend. Ten tweede is, behalve misschien het beste, ook het allerslecht ste op het gebied van het Europese chanson aan de Europese televisiekijkers gepresenteerd en ten derde is gebleken dat er in de diverse landen geen sprake is van enige sportieve onderlinge waar dering. Jammer voor al die aardige, goedwil lende en hoopvolle jongens en meisjes achter de microfoon, die zo jong al op rauwe manier kennismaakten met de na tionale afgunst, de oncollegiale broodnijd en onderwaardering van hun beginnende talentjes. Er zit nog een wijze les verborgen in dit mislukte festijn: als men als land werkelijk bewondering en waardering wil oogsten op een internationaal podium, dan kan dat slechts door de ander te laten winnen en zijn eigen verlies met een zwijgende glimlach te dragen. Maar dat gaat te hoog voor echte nationalisten, die bovendien ook nog platen moeten zien te verkopen. CAiRO (AP) Egypte heeft bij mon de van de onderminister van Buitenland se Zaken dr. Hassan el Fiky, Israel ervan beschuldigd de dood van duizenden Egyp tische militairen te hebben veroorzaakt door de hardnekkige weigering het In- ternaionale Rode Kruis water te laten verstrekken aan de militairen in de Sinaï of de gewonden te laten helpen. Dr. Fiky zei op een persconferentie dat de Israëlische autoriteiten vertegenwoor digers van het Rode Kruis en het Vati- caan pas in de Sinaï hebben willen toe laten op 26 juni twee weken na af loop van de oorlog in het gebied. Hij noemde dit een schending van de Con ventie van Genève en beschuldigde Is rael van misdaden tegen de mensheid. Hij zei geen juiste cijfers te kunnen noemen, omdat Israel in strijd met de Conventie van Genève nog steeds niet aan het Rode Kruis heeft meegedeeld hoeveel krijgsgevangenen er zijn en hoe veel lijken begraven zijn. De algemene vergadering van de Ver enigde Naties is woensdagavond weer bij eengekomen voor de voortzetting van de debatten over het Nabije Oosten, nadat de zitting op 5 juli was geschorst voor onderling overleg. Agha Sjahi van Pa kistan was verontrust omdat Israel de inlijving van de oude stad Jeruzalem niet ongedaan wil maken. De Pakistaanse afgevaardigde diende een resolutie in waarin de oproep aan Israel om zich te onthouden van alles wat de status van Jeruzalem kan ver anderen, wordt herhaald. De Jordaanse minister van Buitenland se Zaken, Achmede Turqan, beschuldigde Israel ervan met bulldozers grote gedeel ten van de Jordaanse sector met de grond gelijk gemaakt te hebben en Jordaniërs te verdrijven naar de oostelijke Jordaan- oever. De Russische afgevaardigde Fedorenko eiste sancties tegen Israel. Hij zei dat de Sovjet-Unie bereid is aan strafmaatrege len tegen Israel deel te nemen. De maat regelen, die de Israëlische regering nu 's positief voorstaat, zijn volgens Fedo renko gelijk aan de lofzangen van Hitier over een nieuwe Europese orde. Hij noemde het merkwaardig, dat een volk, dat door Hitier zoveel heeft geleden, nu diens ideeën kopieert. De Israëlische minister van Buitenland se Zaken, Eban, noemde het een hoofd bestanddeel van de Israëlische politiek inzake Jeruzalem, dat de burgers van deze stad, Arabieren en joden, samen en in vrede leven in plaats van in vijand schap en door prikkeldraad gescheiden. Niemand, aldus Eban, protesteerde, toen Jordanië in 1948 een VN-resolutie BONN. (Reuter) Vijf van de zestien Zuidkoreanen, die naar beweerd werd, vorige maand uit West-Duitsland waren ontvoerd om zich in Seoel voor spionage- activiteiten te verantwoorden, zullen spoedig naar de Bondsrepubliek kunnen terugkeren. Dit heeft de Zuidkoreaanse ambassade in Bonn meegedeeld. De be schuldigingen tegen hen zijn ongegrond gebleken. Naar verluidt wil de Westduit- se regering echter dat alles zestien stu denten worden vrijgelaten. Er gaan ge ruchten, dat Bonn overweegt de diploma tieke betrekkingen te verbreken wanneer dit niet gebeurt. KARATSJI (AFP) Volgens de eerste berichten zijn negentig mensen verdron ken toen gisteren op de rivier de Ravi bij Lahore een pont omsloeg, waarop zich meer dan tweehonderd mensen en vee bevonden. negeerde, een deel van Jeruzalem bezet te en na het sluiten van een bestand een deel van deze stad annexeerde. Hij noem de het ironisch dat een vertegenwoordi ger van een regering die alle godsdien sten minacht in de Verenigde Naties spreekt over godsdienstvrijheid. De Sov jet-Unie heeft volgens Eban zoveel reso luties van de algemene vergadering ge schonden dat alleen al een opsomming het grootste deel van de zomermaanden zou vergen. De zitting wordt vanmiddag voort gezet. Een viermogendheden-topconferentie van de VAR, Syrië, Irak en Algerije is vandaag in Cairo belegd om de Arabieren eens te meer op te roepen de gevolgen van de oorlog met Israel ongedaan te ma ken. Morgen wordt ook de premier van Soe dan in Caïro verwacht. MO^koU (AP) De regerings- en partijleiders van communistische landen in Oost-Europa hebben -in Boedapest een verklaring uitgegeven na een twee daagse topconferentie. Zij verkondign daarin een minder „hard" standpunt dan na hun eerste conferentie over het Nabije Oosten, die nu ongeveer een maand ge leden in Moskou werd gehouden. Ook na de conferentie van woensdag eisen de leiders van het Sovjetblok terug trekking der Israëlische troepen binnen de oude grenzen, maar van hulp bij het toebrengen van een „vernietigende ne derlaag" wordt niet langer gesproken. In plaats daarvan bevat het in Boe dapest uitgegeven communiqué slechts vage beloften over economische hulp op lange termijn en militaire hulp aan de Arabische staten. NEW YORK (AP). Richard M. Ni xon heeft via een medewerker ontkend dat hij tijdens de verkiezingscampagne van 1960 heeft getracht de U-2 piloot Gary Powers vrij te krijgen uit Russi sche gevangenschap, zoals oud-premier Kroesjtsjev van de Sovjet-Unie in een televisieprogramma heeft verklaard. Patrick Buchanan, een medewerker van Nixon, verklaarde: „De feiten wij zen duidelijk uit dat het geheugen van de heer Kroesjtsjev niet geheel in orde is." De televisiemaatschappij NBC had er reeds op gewezen dat Kroesjtsjev waarschijnlijk in de war is geweest en doelde op de vrijlating van de RB-47 vliegers. Nixon is verder van mening, aldus Buchanan, dat de bewering van Kroesj tsjev dat hij door te weigeren Powers vrij te laten de verkiezing van Kennedy had bewerkstelligd, de overleden presi dent in een ongunstig daglicht plaatst. Nixon ontkent categorisch tijdens de verkiezingscampagne van 1960 pogingen te hebben gedaan, hetzij direct bij het Kremlin, hetzij indirect, om Powers vrij te krijgen. BONN (AFP). De Westduitse bonds kanselier K. G. Kiesinger heeft prési dent Johnson per brief verzekerd dat de vermindering van de mankracht in de Bundeswehr nog geen uitgemaakte zaak is en dat de wil tot verdediging en de middelen daarvoor niet verzwakt zullen worden. 99 99 In het Nieuw Israëlisch Weekblad beschreef Wiesje de Lange, een huis moeder uit een dorpje bij het Meer van Galilea, blijkens haar naam van Nederlandse afkomst, hoe de bevolking van haar streek die twintig jaar lang werd geterroriseerd door schie tende Syriërs vanuit het nabije Galon gebergte de oorlog beleefde. Een aangrijpend verhaal, onopgesmukt en bezield geschreven, in zijn eenvoud een sterker argument voor deze Israë lische veldtocht dan welk ander ook. In de Eerste Kamer heeft minister Luns gisiermiddag de houding van de Nederlandse regering in de VN ten aanzien van de Israëlische bezetting van Jeruzalem uiteengezet. „Wij zijn van oordeel dat er geen plaats is voor een eenzijdige handeling", aldus de minister, doelend op het feit dat Israel weigert de eenheid van Jeruzalem on der zijn bestuur weer ongedaan te maken. Dat is óók zeer eenvoudige taal, maar zo eenvoudig is het toch niet. Minister Luns de katholieke minister, wiens voorzaten er diverse kruistochten voor over hadden om de Heilige Plaatsen te beveiligen heeft zich blijkbaar niet verdiept in de enor me consequenties die de bezetting van Jeruzalem voor de nationale bezieling in Israel heeft opgeleverd. Wiesje de Lange schrijft in haar oorlogsbrief het volgende over dit onderwerp: „Het ergste moest toen nog begin nen, de beslissende strijd tegen Syrië. En pas vijf nachten later sliepen we weer in onze huizen, in een echt bed. Maar in die vijf dagen beleefden we hoogtepunten in de geschiedenis van ons volk. In de vallende duisternis, zittende, als zigeuners, met kinderen in dekens gerold, voor de ingang van de miklat, hoorden we dat Jeruzalem werd be vrijd. De reporter was zo overmand door zijn emoties dat hij in snikken uit barstte en niet meer kon stoppen. Hij hield gewoon op met reporteren en Raw Goren, de leger-opperrabbijn, zei, nee, schreeuwde „Baroech Sjehegeja- noe" (Geprezen, die ons heeft doen leven en sprak het kaddisj-gebed uit voor de soldaten die gevallen wa ren bij de bevrijding van Jeruzalem. Staande bij de Kotel Maarawie blies hij op de sjofar en de tranen stroom den ons over de wangen. Het was een moment van zo krankzinnige emotie, van een betekenis zo ver uitgaande boven ons bevattingsvermogen, dat het niets is als ik zeg dat het het grootste, het meest volkomen moment was in ons leven. Soldaten zongen met gekke, ver stikte stemmen: „Jeroesjalajim van Goud". Wij stonden op en probeerden mee te zingen maar er kwam niet veel van terecht. En weer Raw Goren, hele maal in extase, zingend: „Hasjana HAZOTH Bijeroesjalajim" („DIT jaar in Jeruzalem"). Teruggekeerd zijn wij naar Jeruza lem. Niet langer zijn we verbannen van de stad die ons hart, onze ziel is, het symbool van alles waarvoor wij bereid zijn ons in te zetten. Van waar uit al het goede dat in onze wereld is, voortkwam. Wij, haar kinderen, zijn niet langer gedoemd van verre haar te groeten. Toen was de oorlog beslist. „Niet alleen Groot-Brittannië en de V.S., maar ook Nederland, Italië en alle landen die Israel gesteund hebben moe ten geboycot worden", aldus schrijft de Iraakse pers, die door radio-Bagdad wordt aangehaald. Radio-Bagdad voegt eraan toe, dat Irak aan alle Arabische landen zal vra gen boycot-maatregelen te nemen tegen alle landen, die „de vijand welgezind zijn". De deining, die in de VS is ontstaan rond het zenden van drie militaire vracht vliegtuigen naar de Kongo, tekent de angst dat dit tand zich tot een nieuw avontuur zal laten verleiden. Een duide lijk beeld van deze gevoelens krijgt men uit een commentaar in de NEW YORK TIMES, die over de militaire expansie van Rusland en Amerika zegt: „Het bezoek van McNamara aan Viet nam, de rondreis van Podgorny in het Nabije Oosten en de trip van Kosygin naar de Verenigde Staten tekenen de her waardering door Washington en Moskou van onsuccesvolle militaire interventies in andere landen. Zowel de Johnson als als de Breznjev-Podgorny-Kosygin-re- gering zijn door hun voorgangers in deze situatie gebracht". En het blad zegt dat het gevaar be staat, dat elke kleine toeneming van mili taire steun het vlak van de militaire uit gaven zo zal verhogen dat dit tenslotte net zo gevaarlijk zal zijn als een duide lijke Russische stap om het machtseven wicht in de wereld te verschuiven door een geleide projectielen-race of een greep naar Europa's olie en betrekkingen in het Nabije Oosten. De TIMES schrijft over „Teveel oorlo gen". „Over het algemeen schijnt het dat de westelijke machten en Rusland langza merhand leren dat het niet in het belang is om direct in te grijpen bij veel ge vechten in de wereld. De machten moe ten voor hun eigen veiligheid zorgen, maar toch ongewenste situaties in gebieden, die niet van vitaal belang zijn, tolereren en zeker het vuur niet opstoken". Over de situatie in het Nabije Oosten zegt de GUARDIAN: „Eindelijk lijkt het er op dat de Verenigde Naties weer een hou vast aan Israels westelijke grens krijgen, Waarnemers kunnen natuurlijk geen inci dent voorkomen wanneer een van de par tijen er een wenst te veroorzaken, en zij kunnen zelf ook geen oorlog voorkomen. Maar zij vormen een begin". Ook de NEW YORK TIMES noemt het stationeren van waarnemers een vitale stap op de weg naar een overeenstem- ming in het Nabije Oosten. De EVENING STAR uit Washington verwacht van de waarnemers een afkoeling van de explo sieve confrontatie tussen Arabieren en Is raëliërs. De CHICAGO AMERICAN zegt dat het er naar uitziet dat de Sovjet-Unie in het Nabije Oosten meer invloed zal hebben dan zij voor de Arabische nederlaag had. Rusland, de enige machtige bondgenoot, is ook de enig mogelijk bron voor de Arabische landen om wapens te verkrij gen. De WASHINGTON DAILY NEWS zegt, dat Egypte zijn begroting met een derde moet besnoeien. „Dit verminderen van de overheidsuit gaven vertegenwoordigt een realisme dat ongelukkigerwijze niet naar voren kwam toen president Nasser Israel in een oor log provoceerde". Het Hongaarse blad MAGYAR NEMZE vindt dat de Verenigde Naties hun taak niet hebben vervuld. De aanvaller is niet bestraft, zegt het blad, dat meent dat Amerikaanse manoeuvres het werk van de algemene vergadering hebben verlangd en hebben verhinderd dat een besluit werd aangenomen om de Israëlische troepen zich te laten terugtrekken. In LE FIGARO zegt Raymond Aron dat als de Franse diplomatie erop gericht is een blijvende oplossing te vergemakkelij ken in het Nabije Oosten het minste dat kan worden gezegd is dat het Franse aan vaarden van de Sovjet -Arabische ge zichtspunten dat doel niet schijnt te die- „Om zijn onafhankelijkheid te tonen, zichzelf los te maken van de Amerikaanse politiek in Vietnam, hoeft Frankrijk nog niet meer Sovjet dan de Sovjets te wor den. Frankrijk behoort nu eenmaal tot Europa, het gezin van de rijke landen". Aron zegt: „Het is niet altijd een voor deel voor een land, waarvan de miltaire kracht begrensd is, om de reputatie te genieten van Groot-Brittannië in de negentiende eeuw, dat het enkel belangen heeft en geen vrienden". De OBSERVER wijst op het probleem van de handel in wapens. Amerika gaf Jordanië tweemaal zoveel wapens als Is rael, zegt het blad, Egypte en Syrië gre pen naar wapens, die door Rusland en Duitsland (Raketten) waren geleverd een Israel won dankzij Franse wapens. De omstandigheden kunnen vaak zo verande ren. aldus de OBSERVER, dat wapens veelal voor heel andere doeleinden en te gen andere tegenstanders worden ge bruikt dan bij de levering was verwacht. Het blad zegt dat de leveranciers van de wapens meer kunnen doen om een eind aan de situatie te maken dan de kopers. Maar in de praktijk is de kans dat er iets gebeurt erg klein. „Alleen een heilzame paniek kan een actie opleveren ten aanzien van een zo moeilijk probleem. Als de oorlog in het Nabije Oosten genoeg alarm heeft veroor zaakt om duidelijk aan het licht te bren gen hoe nodig het is de wapenleveranties in dit gebied te beteugelen, dan zal men nu bij een overeenkomst het wapen pro bleem als een essentieel element moeten betrekken". In het Poolse blad TRYBUNDA LUDU schrijft Maksymilian Berezowski dat de Poolse natie, die in niet al te ver verle den zelf het slachtoffer van een brute agressie was, ten volle de Arabische lan den steunt als zij absoluut respect vragen voor hun onafhankelijkheid. „Onze sym pathie is met de aangevallenen en gerecht heid is aan hun zijde" Nog even enkele andere onderwerpen. Twee Franse bladen schrijven dat de rede van Couve de Murville in Brussel prak tisch neerkomt op een Frans veto over Britse toetreding van de EEG. Dit schre ven de liberale COMBAT en de rechtse L'AURORE. FRANCE SOIR noemde de discussie tussen de Franse minister van Buitenland se Zaken en diens partners uit de andere vijf EEG-landen een gesprek tussen doven de conservatieve PARIS-PRESSE schreef het verslag onder de kop „De Gaulle's nee tegen de Engelsen". De Engelse MORNING STAR (comm.) noemt Hongkong „Een van de laatst over gebleven kolonies in de wereld, waar im perialistische handelaars en bankiers re geren over vier miljoen Chinezen, die ele mentaire rechten worden ontzegd. „Groot- Brittannië heeft geen recht op Hongkong en het is hoog tijd te erkennen dat het een deel van China is" Levi Eshkol over De Gaulle in een in terview in LE MONDE: „Ik ben ervan overtuigd dat de Franse regering en gene raal De Gaulle terug zullen komen tot hun eerste liefdes. Het overkomt volke ren en mensen, zelfs onder de grootsten, dat zij niet altijd precies weten waar hun belang ligt of het werkelijke belang van hun volk". Dezelfde Levi Eshkol in YEDIOT AHA- RONOT (Tel Aviv) over generaal Dayan: „Het opnemen van generaal Dayan in het kabinet heeft het moreel van de be volking versterkt. Maar de verdiensten van de overwinning komen de chef van de generale staf, generaal Rabin, en de regering toe. Het eerbetoon van een man aan zichzelf is nauwelijks eervol, en als hij ermee doorgaat zullen we moeten reageren". De Franse premier Pompidou voor de Russische televise na zijn gesprek met Brezjnev: „Er is niets opzienbarends gebeurd. Dat is een teken dat de samenwerking tussen de twee landen gezond is. Men kan niet altijd evenementen hebben". En tenslotte Walter Ulbricht op de zevende partijdag in Oost-Berlijn: „In de DDR ontvouwt de socialistische democratie zich steeds sterker. In West- Duitsland voert de weg steeds verder van de democratie af, steeds verder zelfs van de bescheidenste vormen van een burger lijk-parlementair opgesmukte kanseliers heerschappij. De sociale basis van het rnonopolistisch-kapitalistische heerschap pij systeem in West-Duitsland is nu smal ler dan ooit tevoren". Een dergelijke, geweldige kracht, een zo grote beslistheid greep iedereen aan, dat ik geloof dat Dajan met kie zelsteentjes verder de oorlog had kun nen beslechten. Ze stonden nergens meer voor. Ze vochten zich als razen- den naar de vrede. Radio Damascus gilde nog lustig van: „dood ze, dood ze met je nagels, met je tanden, maar dood ze". Maar het kon ons niks meer schelen, we lachten erom. Hij die ons had terug gevoerd naar Zijn Stad, zou ons ook verder behoeden en ons weer in vrede doen leven in het Land". NEW YORK (AP) Volgens Arabi sche zegslieden heeft president Nasser meer dan honderdvijftig officieren gear resteerd in het kader van een nieuwe actie tegen de ondergrondse mohamme daanse broederschap in Egypte. De officieren, die tot de extremistische mohammedaanse organisatie behoren, keerden zich tijdens de oorlog van vorige maand tegen Nasser en eisten dat hij een wapenstilstand zou sluiten en zou af treden. ADVERTENTIE 1 Russen. Uit Russische bron in Cairo is vernomen dat twee schepen van de Russische Middellandse zee-vloot zich bij het eskader van twaalf zullen voe gen dat sinds maandag in Alexandrië en Port Said voor anker ligt. Levenslang. De openbare aanklager in het zogenoemd handen-proces ge noemd naar de voorstad van Stock holm, waar in de nacht van zondag 8 op maandag 9 januari twee politie agenten en een nachtwaker door in brekers werden vermoord, heeft gis teren levenslange gevangenisstraf ge- eist tegen de 29-jarige hoofdverdach te. Tegen de beide anderen eiste de openbare aanklager wegens medeplich- tighid tot moord tien en zes jaar. Naar Noord-Vietnam. Het republikeinse congreslid Charles Chamberlain heeft in het Amerikaanse huis van afgevaardig den gezegd da* schepen van Engeland, Italië en Cyprus vorige maand meer goederen naar Noord-Vietnam hebben vervoerd dan Russische schepen. Crisis rantsoenering. Het Britse "lager huis heeft zonder oppositie de regering gemachtigd benzine en andere petro- leumprodukten te rantsoeneren als dit nodig mocht blijken ten gevolge van de crisis in het Nabije Oosten. Niet alleen Starfighters. Een Westduitse jachtbommenwerper van het type G 91 is in de omgeving van de plaats Bruch- sal neergestort. De piloot kwam daarbij om het leven. Niet naar Moskou. De interparlementaire unie heeft afgezien van haar voorne men om in september in Moskou een al gemene vergadering te houden, wegens de Russische weigering visa te ver strekken aan de Zuidkoreaanse leden van de unie. Tabak. Het Amerikaanse departement van gezondheid heeft woensdag het congres verzocht verplicht te stellen dat op pakjes sigaretten en in adver tenties de waarschuwing wordt vermeld dat het gebruik schadelijk voor de ge zondheid kan zijn. Siamese tweeling. Een 21-jarige boeren vrouw in een dorpje bij Doboj (Joegosl.) heeft dinsdag 't leven geschonken aan 'n Siamese tweeling. De kinderen twee meisjes zitten met de onderbuik aan elkaar gegroeid De kinderen wegen elk 2,8 kilo. Moeder en kinderen maken het goed.

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 3