m l'L -m m m m m Drinkwater uit het IJsselmeer Voor N.-Holland boven het Noordzeekanaal BROMFIETSRIJDERS Spectaculaire berging in het poolgebied volledig succes Van der Tak haalde schip van 35 meter diepte F0T0L0EK ANDERSON Diverse inbraken nu opgehelderd j 2> boete voor bezit van busjes met traangas Spanjaard bij Hoogovens gewond Trein Santpoort- IJmuiden moet gehandhaafd VVV-wandeltocht in IJmuiden BELANGRIJK NIEUWS voor Foto - fijnproevers DONDERDAG 13 JULI 1967 n liflïjl -fgjl rivr - NAAR DE SPECIALIST ALTIJD EXERA VOORDELIGE AANBIEDINGEN BREESTRAAT 108 - BEVERWIJK Haarlemse politierechter Amsterdams softbalteam tegen Haarlem-tieners Kennemerlaan 85-87, IJmuiden, tel. 02550-15962 Voorbereiding De berging Velsens B. en W. BURGERLIJKE STAND VAN BEVERWIJK •*m9Hp"ra»!§(",T!rmgi rr -s!'"»»-»" Waterleidingduinen" is in deze omgeving een bekend begrip. Van oudsher is de drinkwatervoorziening in het westen van het land in het bij zonder aangewezen op de winning van water uit de zuiverende duinen. Maar de zoetwatervoorraad in de dui nen is beperkt en toen het waterver bruik na de oorlog, mede door de stij ging van het aantal waterverbruikers, onrustbarend toenam moesten er maatregelen worden genomen om de voorraad op peil te houden en verzil- ting van het wingebied te voorkomen. De gemeente Amsterdam en de pro vincie Noord-Holland legden toen een watertransportleiding aan van Jut- phaas naar Leiduin en Castricum, zo dat de overbelaste duinen konden worden „gevoed" met water uit de rivier de Lek. In 1957 werd dit Lekwater voor het eerst aangevoerd en men dacht toen zeker vijfen twintig jaren het sterk toenemende wa terverbruik op te kunnen vangen. Dat bleek een geweldige misrekening te zijn, want zes jaren later was de eindcapaci- teit al bereikt. Men had toen nieuwe installaties kunnen bouwen om nog meer Lekwater naar de duinen te voeren, maar dat had velerlei bezwaren. De keuze viel op een nieuwe reeds bestudeerde en beproefde mogelijkheid namelijk om IJsselmeerwater tot drink water te zuiveren. Begin 1962 hechtten Provinciale Staten hun goedkeuring aan een IJsselmeerwater- project waarmee een investering van rond 52 miljoen gulden gemoeid zou zijn. Thans is het IJsselmeerpompstation in Andijk bij Enkhuizen nagenoeg gereed en binnen afzienbare tijd zal er uit de kranen boven het N^rdzeekanaal ook IJs selmeerwater vloeien. Voorlopig kan in An dijk ongeveer dertien miljoen kubieke me ter drinkwater per jaar worden bereid. Later zal door het aanbrengen van een reeds bij de bouw voorziene uitbreiding de produktie kunnen worden opgevoerd tot plus minus twintig miljoen kubieke meter water per jaar met een maximum capaci teit van 3600 M3 per uur. Hiermee zou volgens de huidige prognoses de waterbe hoefte in de komende vijftien jaren ge dekt zijn, maar men houdt wel degelijk rekening met de mogelijkheid dat al veel eerder weer nieuwe voorzieningen moeten worden getroffen. Niet ondenkbaar is, dat dan de voorkeur uitgaat naar het winnen van zoet water uit zeewater, zoals dat nu al op kleine schaal bij Hoogovens gebeurt. Van And ij k wordt het gezuiverde IJ ssel- meerwater naar de reinwaterkelder in Hoorn gepompt, waarin ook duin- en Lek water uit Bergen wordt ontvangen. Het water wordt van hieruit gedistribueerd door een groot deel van Noord-Holland bo ven het Noordzeekanaal. De IJsselmeer- waterleiding is dus gekoppeld aan het duinaterleidingnet en men kan het der halve ook mengen. Buiten de dijk is er bij Andijk van Kathoek tot Fluithoek een dam in het IJsselmeer aangelegd, zodat er een water reservoir ontstond van achtenveertig hec tare. Hier kan men het IJsselmeerwater inlaten. In het voorraadbekken zakt on der meer het slib er grotendeels uit. Voor dat het water uit het bekken wordt op gepompt passeert het een viswering, die is te vergelijken met schrikdraad. Door het uitzenden van stroomstootjes voor komt men dat de vis ook mee naar binnen gaat. In het gebouwencomplex van het pomp station wordt het water langs chemische weg gezuiverd. Het passeert achtereenvol gens microzeven, detentiekelders, floccu- latoren en filters. Het gehele bedrijf is vrijwel geheel automatisch. Op het cen trale paneel is het proces te volgen en kunnen storingen onmiddellijk worden gesignaleerd. Algen en slib worden uit het water verwijderd en om het te zuiveren worden chloor een ijzerzout en kalk, alsmede zo nodig actieve kool (voor de smaakverbe- tering) toegevoegd. In de flocculatoren vormt het uitgevlok- te ijzerzout met de nog aanwezige slib- deeltjes en de eventuele koolstof een zo genoemde vlokkendeken, die als een fil ter werkt. Tenslotte wordt het water nog over zandfilters geleid die de laatste ver ontreinigingen verwijderen. Dan vloeit het naar de reinwaterkp]der onder het par keerterrein voor het gebouwencomplex, waarin de loop van het water helemaal kan worden gevolgd via een tunnel die onder het gehele complex doorloopt. In het laboratorium wordt de kwaliteit van het water voortdurend gecontroleerd. Het ge weldige bedrijf verschuilt zich achter de dijk van Enkhuizen naar Andijk waar 18.000.000 werd geïnvesteerd om uit IJs selmeerwater drinkwater te bereiden. flocculatoren, grote ronde bakken, waarin de zogenoemde vlokkendeken wordt gevormd die als een filter werkt. Daarachter de silo's voor kalk en koolstof. De gemeentepolitie van Beverwijk heeft zondagavond een 18-jarige inwoner uit Beverwijk aangehouden, die verdacht werd van het plegen van inbraken. Tijdens het verhoor heeft hij inderdaad bekend diverse „kraakjes" in zijn woonplaats en in Velsen op zijn kerfstok te hebben. Ongeveer een half jaar geleden was hij voor het eerst op het dievenpad gegaan, waarbij hij het hoofdzakelijk op bedrijfspanden had ge munt. Aan de politie uit Velsen bekende hij op „bezoek" te zijn geweest bij de N.V. Post Staalbouw, de Kennemer Lichtdruk- en Copieerinriehting en bij het bedrijf Safety First. ADVERTENTIE COR OLY De Haarlemse politierechter heeft woensdag een 24-jarige caféhouder uit Haarlem veroordeeld tot 50 boete we gens het in bezit hebben van twee bus jes met traangas. De eis was ƒ75 boete. De handelaar zei dat hij de busjes in een café op de Botermarkt had gekocht. Hij verklaarde tegenover de politierech ter dat er al drie keer bij hem was in gebroken. Voor de veiligheid had hij zijn vrouw een busje gegeven. Aangezien de verdachte ook handel drijft had hij eveneens een busje in zijn bezit. „Ik "heb dikwijls veel handel eri geld bij me", zo zei hij. De politierechter kon er wel enigszins begrip voor op brengen. „Maar de wet verbiedt het nu eenmaal", zo zei hij. Een 42-jarige Spanjaard, woonachtig op de Arosa Sun en werkzaam bij Hoog ovens in IJmuiden overkwam een on geval bij het verladen van stalen blok ken. Hij raakte met zijn vingers be kneld en liep verwondingen op aan de toppen van zijn rechter wijs-, middel en ringvinger. De gewonde is opgeno men in het Roode Kruis Ziekenhuis te Beverwijk. Het IJsselmeerwater uit het voor raadbekken bereikt hier het water winningsstation in Andijk. Vlak voor de ingang van het pompstation zijn palen in het water geslagen, die stroomstootjes uitzenden om de vissen tot terugkeer te manen. (Van onze softbalmedewerker) Vrijdag 14 juli zal in Amsterdam op het terrein van Shell de stedenwedstrijd Amsterdam-Haarlems Teenerteam worden gespeeld. De wedstrijd, die geleid wordt door Van der Berg en Verzeylberg, begint om kwart over zeven. Het Haarlems Teenerteam is voor deze wedstrijd als volgt samengesteld: Helma Boucher (DSS), Marijke Bouman (HHC), Nineke Lindeman, Loes Wijnekes (HCK), Tineke Apon, Astrid Noordhoff (Bioemen- daal), Ange Mulder (Terrasvogels), Carin van Ree (HBC), Ineke Hoogenboom (HBC), Elly Zweers (TYBB), Marian Bakker, Corrie de Wit, Erna van Ewijk (Onze Gezellen). ADVERTENTIE slechts 10 dagen lang, kunnen wij u in samenwerking met de importeur het com plete asahi-pentax assortiment tonen. Alle modellen camera's w.o. de beroemde spot-matic en de asahi-SV, balgapparatuur, tussenringen en microvoorzetstukken. Bekijk in onze etalage en In de zaak de super-kollektie lenzen van 28 mm tot 1 mtr. Verruim uw fotografische blik, en laat u dit buitenkansje niet ontglippen. Wij zullen u vrijblijvend er graag Alles van vertellen (Van onze correspondent) ROTTERDAM. Op een koude uit hoek van de wereld, aan de westkust van Groenland bij het plaatsje Sukkertoppen (1.200 inwoners) hebben Nederlandse bergers de afgelopen twee maanden ge zwoegd om een daar gezonken Deens vrachtschip van 4.200 brt boven water te «rijgen met betrekkelijk geringe mid delen, zoals een bok die 230 ton kan lich ten en een bergingsvaartuig met 120 ton hefvermogen. Zesentwintig man, onder wie tien duikers van Van der Tak's Ber gingsbedrijf haalden binnen zes weken liet schip van 35 meter diepte uit het ijskoude poolwater naar de oppervlakte in werk dat het volle etmaal doorging. Voor het eerst maakte Van der Tak gebruik van een vrij nieuw hulpmiddel: het inspuiten van miljoenen balletjes polystryrene, die tezamen een groot lichtend vermogen vormen. In april van het vorige jaar sloeg net Deense vrachtschip Martin S., dat in de baai van Sukkertoppen (vlak bij de pool cirkel) voor anker lag, tijdens een zware storm van zijn anker, liep op de rotsen en gleed zwaar beschadigd af naar 35 meter diepte. Men had het schip, dat slechts 120 ton lading bevatte, daar laten zitten als de Royal Greenland Trade Depart ment, dat Sukkertoppen „beheert" niet van plan was geweest een verbinding aan te leggen tussen de vaste wal en een schiereiland je voor de baai. Daarbij lag de Martin S nu juist in de weg. De „Royal Greenland" trachtte op de basis „No cure, no pay" bergers aan te trekken voor dit karwei maar er was geen belangstelling voor onder deze voorwaarden. Men open de toen een inschrijving. Een Canadese, twee Duitse en een Zweedse bergings maatschappij schreven met Van der Tak in. Hoewel de Nederlandse bergers niet de laagste inschrijvers waren, werd het werk hun toegewezen, omdat zij bij het lichten gebruik wilden maken van de uitvinding van de Deen Karl Krpyer: de polystryreneballetjes. Dit is een chemisch produkt dat in zijn oervorm lijkt op gla zige balletjes die niet veel groter zijn dan een suikerkorrel. Door ze met stoom te verhitten, geeft men deze balletjes een grotere vorm. Zij zijn zeer soepel, nemen geen vocht aan en hebben het zeer lage soortelijke gewicht van 0.008. Bij de ver hitting worden ze ongeveer vijftig maal zo groot. Door deze balletjes met water vermengd in de ruimen van een gezonken schip te spuiten, verschaft men het schip een groot lichtend vermogen. Op 22 mei begon de berging met behulp van de bok Arend en het bergingsvaartuig Bever. De bergingsploeg kwam per vlieg tuig De leiding kreeg hoofduitvoerder Willem Moerkerk. Het bergingsmaterieel bestond uit 120 ton polystryrene en uit stalen balken. Voor de polystryreneballetjes in het ge zonken schip konden worden gespoten, was het noodzakelijk versterkingen aan te brengen over de luikhoofden en het dek van het schip, om te voorkomen dat de sterke opwaartse druk van het wonder middel de luiken zou wegdrukken. De zware stalen balken werden over de lui ken aangebracht en met spanschroeven in de zijden vastgezet. In de scheepswand werden gaten geboord om leidingen, waardoor de balletjes in de ruimen zouden worden gespoten, door te voeren. Dat alles was werk voor de tien dui kers. die per dag niet meer dan één uur onder water konden werken. De tem peratuur was ongeveer nul graden. De voornaamste handicap was de grote diep te waarop moest worden gewerkt. Deze maakte het noodzakelijk de duiker na het bovenhalen direct in de compressiekamer te brengen om hem te vrijwaren van del zogenoemde duiker- of caissonziekte die ontstaat als iemand die onder hogere druk heeft vertoefd direct zonder overgang weer in een normale luchtdruk wordt gebracht. Vier weken geleden kon met het eigen lijke lichten van het schip worden be gonnen. Berekend was, dat het schip on der water 1.700 ton woog. De Arend zou 210 ton kunnen lichten en de Bever 100 ton. De balletjes zouden dus ongeveer 1.600 ton lichtend vermogen moeten le veren. Het klopte, toen na vier weken voldoende polystryrene in het schip was gespoten. De Bever maakte op het voor schip van de Martin S vast en de bok Arend op het achterschip. Ervoor zorgend dat het schip horizontaal en zonder slag zij naar boven kwam, tilden beide vaar tuigen de Martin S uit de diepte naar de oppervlakte. Een Deense sleepboot nam het konvooi op sleeptouw naar een baai op tweeëneenhalve mijl afstand van Sukkertoppen waar het schip aan de grond werd gezet op een plaats, zó veilig, dat „een storm alleen kan stinken maar niet waaien" zoals een oud zeemansgezeg de luidt. Daar wordt de Martin S momen teel zeeklaar gemaakt. De gaten worden gedicht waarna het schip wordt leegge pompt. Twee sleepboten van Smit zijn reeds onderweg om de Martin S naar Denemarken te slepen en de bok en het bergingsvaartuig naar Rotterdam. Een spectaculaire berging is tot een goed ein de gebracht. Het was een waagstuk, maar het slaagde. Ofschoon het door de gemeente Velsen ingesteld onderzoek met betrekking tot een eventuele opheffing van de reizigers- dienst op de spoorlijn tussen Santpoort- Noord en IJmuiden nog niet is beëindigd, zijn burgemeester en wethouders voorlo pig reeds tot de conclusie gekomen, dat deze dienst moet worden gehandhaafd. Gedeputeerde Staten van Noord-Holland zijn hiervan op de hoogte en Velsens col lege heeft G.S. verzocht zich met hem te verstaan, indien de minister van Ver keer en Waterstaat ter zake hun advies zou vragen. Dit hebben burgemeester en wethouders van Velsen naar voren gebracht naar aan leiding van door het raadslid J. van Os van den Abeelen gestelde vragen. Het raadslid vraagt, of het college in de voorgenomen opheffing een reëel ge vaar zien voor de voor Velsen zo belang rijke treinverbindingen naar Haarlem en Amsterdam etc;,, of dat een en ander moet worden gezien als een argument in het dispuut tussen N.S. en regering over de hoogte der rijksbijdrage ter bestrijding van het exploitatietekort van de spoorwe gen. De toekomstige ontwikkelingen waar bij met name ook aan de ontsluiting van belangrijke gebieden bij IJmuiden voor de recreatie van vele bewoners van de ste den in het westen van ons land moet wor den gedacht maken het bijzonder on gewenst, dat een gemeentedeel ter grootte van IJmuiden niet per trein bereikbaar zou zijn. Zou wellicht kunnen worden over wogen de exploitatie te verlichten door de samenvoeging van enige stations? aldus de heer Van Os van den Abeelen. In dit verband, zo suggereert hij, zou kun nen worden gedacht aan een nieuwe hal te aan de Verloren van Themaatlaan ter vervanging van de stations Velsen IJ- muiden-Oost en aan de opheffing van een der halten Casembrootstraat of Julianaka- de. De door VVV Velsen-IJmuiden te orga niseren wandeltocht zal niet zoals eer der gemeld zaterdag 22, maar vrijdag 21 juli worden gehouden. De start is van zeven uur 's avonds af, bij Restaurant Smit aan de Kromhoutstraat. GEBOREN: Mireille M., d. van G. Dij kers en M. C. E. Kaandorp; Richard J. J„ z. van J. C. Hoogeboom en A. G. C. van der Zon- Marlies, d. van H. R. de Wildt en A. Wessemius; Edwin, z. van B. Blok en N. Oorver; Tjibbe A., z. van P. S. Deiana en C. Karsten; Wilhelmina M. C., d. van E. J. van Roon en C. M. J. Peters; Marja, d. van K. Kragt en M. Schenk; Hendrikus A. M., z. van J. J. Schouws en M. A. J. W. van der Pal; Sylvia, d. van G. Vellema en N. C. C. J. Versluis; Paul Ph., z. van J. A. de Vries en W. M. Wemke; Sjoukje, d. van Tj. van der Hoek en A. Kindermann; Susanne d. van Th. Beentjes en A. B. Rommel: Afra A., d. van J. J. van den Berg en G. Kooij; Rudolf M., z. van H. L. A. Meuleman en A. M. F. Schoon; Anja M„ d. van G. A. Kliphuis en H. Dibbets; Michel C., z. van H. P. C. M. van Lint en G. C. M van Tunen; Meta C. L., d. van G. R. Luksen en J. H. Ikelaar; Leonardus C. M., z. van C. P. van der Laan en G. C. M. Borst; Salvatore, z. van L. Morittu en I. Mulas; Diana P., d. van M. P. van Bo- hemen en A. A. Wildschut; Mattheus A. P-. z. van E. Wendel en H. Th. Brok. ONDERTROUWD: O. Zaagsma en L. C. van der Wel; Joh. A. de Ruiter en A. M. Grapendaal; J. P. Fabels en M. C. Been tjes; C. J. Heeremans en C. M. J. Beentjes. GETROUWD: J. M. van Gulik en E. A. M. Gooijer; C. Bax en A. Hekman; N. J- Nierop en H. Dassen; G. E. J. Houthuijzen en I. E. M. Vanacker; P. H. van den Bos en M. van der Sleen. OVERLEDEN: C. Jong, 44 j„ e. v. F. F. H. Maaren; Th. A. van Benthem, 73 j., e. v. G. C. Diest Lorgion; M. Th. Hoog Antink 32 j., e. v. J. J. M. Bakker. i

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 4