Verenigingsnieuws uit de IJmond IJmond-Noord spant zich in voor stichting van havo-school hobby Gans HONDJE MET „SLAAPMUTS" V Mm mm mm Velsen handhaaft bezwaren tegen streekplan 500,-! i PARKEERHAVEN Behoud bollen- gebied wordt bepleit Vuil op het strand van IJmuiden Wordt hbs-afdeling straks atheneum Wielrijdster gaf geen voorrang Berm- en duinbrand Prijs aardbeien loopt weer op Nieuwe boeken in Bibliotheek Velsen M J kom kijken en vragen bij DONDERDAG 13 JULI 1967 Velsen-IJ muiden Beverwijk BURGERLIJKE STAND VAN HEEMSKERK Kiezen Onmisbaar n h In Heemskerk Markt- en veilingberichten f* 'y J. H. Schnatmeier onverwacht overleden "«Jr - Aan de Van Riemsdijklaan in Beverwijk zal de nieuwe schoolge meenschap komen. De mavoschool (mulo) is bijna gereed. In april vin dit jaar heeft de gemeen teraad in Velsen zich bij meerderheid van stemmen akkoord verklaard met het voor ontwerp van het streekplan voor het Noordzeekanaalgebied, met inachtneming van een aantal bezwaren en opmerkingen. Deze bezwaren en opmerkingen, alsmede een minderheidsnota van wethouder H. de Boer, zijn met een aantal in de raadsdis- cussies naar voren gebrachte saillante punten ter kennis van Gedeputeerde Sta ten gebracht. Thans ligt het vastgestel de ontwerp-streekplan ter visie en blijkt, dat aan de bezwaren van de Velsense raad niet is tegemoet gekomen, terwijl deze be zwaren evenmin zijn weerlegd. Burge meester en wethouders hebben nu aan de raadsleden voorgesteld deze bezwaren bij Provinciale Staten van Noord-Holland in te dienen, met het verzoek daarmee bij de vaststelling van het streekplan voor het Noordzeeknaalgebied rekening te houden. In verband met de toekomstige bestem ming tot recreatiegebied in overeen stemming met het streekplan van het gebied in het oostelijk gedeelte van de ge- In de eerste helft van dit jaar heeft de gemeente Velsen bijna tienduizend gul den besteed om het IJmuidense strand zoveel mogelijk schoon te houden. In 1963 werd voor dit doel 15.854 uitgegeven eri in de daarop volgende jaren -21:654, 17.000 en 21.514. Hierop wijzen burgermeester en wethou ders van Velsen in antwoord op vragen van het raadslid J. van Os van den Abeelen over de vervuiling van het zee strand. Het college heeft lof voor de helpende hand die leerlingen van enkele scholen hebben geboden bij het schoonmaken van het strand (waarover men in de IJmuider Courant een uitvoerig verslag heeft kun nen lezen). De toenemende vervuiling van het strand is vooral een gevolg van de ver vuiling van de Noordzee. Langs de gehele kust wordt dit euvel ondervonden. De stenen die in IJmuiden aanspoelen zijn afkomstig van de werkzaamheden aan het havenhoofd. Voorlopig zullen na elk winterseizoen wel nieuwe partijen stenen door de zee op het strand worden gewor pen. De gewijzigde zeestromingen, als ge volg van de verlenging en richtingveran dering van de pieren, zouden er de oor zaak van kunnen zijn, dat tegenwoordig meer vuil dan voorheen op het IJmuiden se strand terecht komt. Maar ook in vroe gere jaren nam de aanspoeling, met name van hout en kokerwormen, soms grote afmetingen aan. Langs de toegangswegen naar en op het strand zijn zeventig papiermanden ge plaatst, maar de bezoekers van het strand maker daar helaas niet altijd gebruik van om papier, schillen, plastic, glas etc. te deponeren. DONDERDAG 13 JULI Ruïne van Brederode, Santpoort: des avonds verlicht, muziek op geluidsband. Gem. Openbare leeszaal en bibliotheek, Santpoort-Zuid, filiaal Wijkcentrum „De Duinpan", Willem de Zwijgerlaan: 19-21.15 uur. VRIJDAG 14 JULI Ruïne van Brederode, Santpoort, 21.30 u.: grammofoonplatenconcert. Stadhuis, Plein 1945, IJmuiden-Oost, is te bezichtigen op werkdagen van 10 tot 12 uur. Gem. Openbare leeszaal en bibliotheek, Plein 1945: 14.30-17.30 en 19-21.30 u.; filiaal van de Gemeentebibliotheek en de r.-k. bi bliotheek in Santpoort-Noord, gebouw „Spaamberg", Wüstelaan 79: 19-21.30 uur; r.-k. openbare leeszaal en bibliotheek, Willemsbeekweg 96, IJmuiden: 14.30-17.30 en 19-21 uur; filiaal r.-k. openbare lees zaal en bibliotheek in Velsen-Noord, Ban- jaertstraat 13: 14-17 en 19-21 uur. DONDERDAG 13 JULI Creatief Centrum, Hoflanderweg 104, 20 u.: Schilderen o.l.v. Tony Gerlach, door Kennemerstaten. Sportfondsenbad, Kuikensweg 84. ge opend van 20.15-21.30 uur. Verenigde Openbare Bibliotheek Bever- wjjk-Heemskerk, alle leeszalen gesloten. VRIJDAG 14 JULI Creatief Centrum, Hoflanderweg 104, 20 u.: Koperwerk o.l.v. Annie Bruggert, door Kennemerstaten. Sportfondsenbad, Kuikensweg 84, ge opend van 7-17.30 en 20.15-21.30 uur. Verenigde Openbare Bibliotheek Bever- wijk-Heemskerk, Beverwijk, Hendrik Bur gerstraat 70, volw.: 15-17.30 en 19-21 uur, jeugd: 15.30-17.30 en 19-21 u.; Arendsweg 61, volw.: 15-17.30 en 19-21 u., jeugd: 15.30- 17.30 u Oosterwijk, Amstelstraat 44, volw. 19-21 u., jeugd: 15.30-17.30 u.; Meerestein, Parmentierstraat 2, volw.: 15-17.30 en 19-21 u., jeugd: 15-17.30 u.; Wijk aan Zee, De Zwaanstraat 4a, volw.: 19-21 u.; Heems kerk, Kerkweg 45, volw.: 19-21 u.; Ruys daelstraat la, jeugd: 15.30-17.30 uur. De gemeenteraad van Beverwijk krijgt binnenkort enkele zeer belang rijke voorstellen op onderwijsgebied te behandelen. Met instemming van de gemeenten Heemskerk, Castricum en Uitgeest beijvert het gemeentebe stuur van Beverwijk zich namelijk in de IJmond-Noord een school voor havo te stichten. Voor het creëren van een dergelijke school wordt on der leiding van wethouder A. J. Her mes zelfs spoed betracht, aangezien de wet op het voortgezet onderwijs (de zogenoemde mammoetwet) al op 1 augustus 1968 in werking treedt. Het college vraagt de raad boven dien de afdeling hbs van het ge meentelijk lyceum per 1 augustus 1968 om te zetten in een atheneum. Het havo is een nieuwe vorm van on derwijs tussen de huidige hbs en mulo in. Een vergelijkbare school bestaat mo menteel nog niet. Het niveau van de op leiding wordt nog het meest benaderd door de huidige mms. De bedoeling is, dat het gemeentelijk lyceum, een ma- ADVERTENTIE Veelzijdig en toch compact. Dat is de eenoog-reflex. Voor wie een hobby maakt van de foto grafie. Alles kan. Een vlieg levensgroot of een hert op 1000 meter. Want deze camera heeft {verwisselbare optiek. Een came ra voor de veeleisende hobby man. Veeleisend mag U rustig zijn bi) de Asahi Pentax. De wereldbe roemde eenoogreflex. Tientallen lenzen en accessoires leverbaar. Volautomatisch diafragma. Vlug terug spiegel. Fresnel matglas met instelvlakje. Spleetsluiter tot 1/500 sec. Ragscherpe Takumar 2/55 mm, instel- A baar tot 45 cm. (Pentax SV, 1/ 1000 sec. f 605,-) w iren X looo Kennemerlaan 5 (bij de brug) Telefoon 15705 GEBOREN: Margaretha M., d. van J. M. van Esch en A. G. M. E. van de Reep; Jo hannes A. M„ i. van C. R. G. Prins en C. J. Visser. ONDERTROUWD: G. Luiting en M. C. W. Luiting; A. J. ÏClaassen en H. J. Scho tanus a Steringè Idzerda. GETROUWD: L. F. J. Kluwen en F. Nieuwenhuizen; A. Spaans en M. T. P. Barnard: J. C. Witlox en E. A. C. de Groot. OVERLEDEN: mej. A. M. E. Baptist, 86 j.; mevr. E. C. WarjnerdamMense, 84 j.; mevr. J. M. van GalenTekke, 85 j.; wed. C. E. VisscherVerdam, 89 j.; N. Flink, 78 j. voschool (mulo) en de nog op te rich ten havoschool zo mogelijk bij elkaar zul len worden gehuisvest en tot één school gemeenschap zullen worden verenigd. Als plaats van vestiging wordt daarbij ge dacht aan de Van Riemsdijklaan, waar momenteel reeds een mulo (straks mavo dus) in aanbouw is. Deze schoolgemeen schap zal op haar beurt in een gemeen schap van scholen werken met de overige openbare mavoscholen in het gebied van de vier gemeenten, met name voor wat betreft het vormen van een gemeenschap pelijk brugjaar. Aangezien de afdeling hbs van het ge meentelijk lyceum in Beverwijk minder dan 400 leerlingen telt is het niet mo gelijk deze school om te zetten in athe neum én havoschool. De gemeenteraad zal, aldus het college, daarom moeten kiezen. Het college geeft echter de voor keur aan een atheneum. omdat deze school aansluit op het wetenschappelijk onderwijs. De aanwezigheid van een school voor voorbereidend - wetenschappelijk onder wijs wordt zelfs onmisbaar genoemd, vooral nu onderzoekingen hebben aange toond dat de vier gemeenten samen vol doende inwoners gaan tellen om voor het openbaar onderwijs een compleet nakket scholen voor vwo-havo-mavo in stand te houden. Naar de mening van het college ge niet de stichting van een havoschool voor keur boven een gymnasium. Gesteld wordt namelijk dat de mammoetwet tot algemeen doel heeft aan alle leerlingen een zo goed mogelijke kans te geven het voor hen persoonlijke eindpunt te bereiken. Daarvoor moeten goede soorten voortgezet onderwijs aanwezig zijn. Die mogelijkheden worden naar de mening van het college het best gewaarborgd in een scholengemeenschap of in een ge meenschap van scholen. Beide mogelijk heden zijn eventueel denkbaar zonder gymnasium, zoals bijvoorbeeld atheneum havo-mavo. Maar doorstroming tussen atheneum en mavo (zonder havo) is praktisch on- Door de sluiting van het Suezkanaal zijn de schepen gedwongen rond Kaap de Goede Hoop te varen. Tientallen tank- en vrachtschepen liggen op de rede op hun beurt te wachten om nieuwe voorraden in te nemen. De ironie wil, dat een van de schepen de naam „Ferdinand de Lesseps" draagt. mogelijk. Het havo is daarom onmisbaar als verbindend element tussen het vwo en het mavo. Bij aanwezigheid van een havo krijgt men namelijk enerzijds de doorstroming vwo-havo en anderzijds de doorstroming havo-mavo. Bij het ontbre ken van een havoschool krijgt men in het geheel geen doorstroming. Geconstateerd wordt, dat niet alleen uit onderwijskundig oogpunt een havo school nodig is. Het aantal te verwachten leerlingen rechtvaardigt alleszins de aan wezigheid van een openbare havoschool in dit gebied. De in het gebied van de gemeenten Beverwijk, Heemskerk, Cas tricum en Uitgeest aanwezige openbare scholen voor vhmo en ulo tellen thans gezamenlijk meer dan 1000 leerlingen. Gezien de bevolkingsopbouw in dit ge bied wordt dit aantal voor 1970 reeds becijferd op ongeveer 1300. Woensdagmiddag omstreeks drie uur ontstond op het kruispunt Marquettelaan- Bachstraat een aanrijding tussen een wielrijdster en een personenauto. De fiet sende dame liep hierbij vrij veel snij- en schaafwonden op, terwijl de perso nenauto een kapotte voorruit en verschil lende deuken aan de botsing overhield. De wielrijdster, een inwoonster van Heemskerk, reed over de Marquettelaan en wilde links af de Bachstraat in. Zij verleende daarbij geen voorrang aan de uit tegenovergestelde rechting over de Marquettelaan rijdende personenauto van een inwoner van Beverwijk. De Heems- kerkse werd geschept en belandde via de motorkap tegen de voorruit met de bovenvermelde gevolgen. Een bijkomend gevolg is, dat de eigenaar van de auto nu met een ongedekte schade zit; de Heemskerkse was namelijk niet WA-ver zekerd'. Beverwijk, 12 juli. Aardbeien 200-470 (slof), aardbeien 200-460 (kistje); andij vie 10-22; bloemkool 15-22; bospeen 20- 58; spinazie 6-22; sla 5-22; sperziebonen 120-145; snijbonen 100-135; spitskool 18 27; postelein 8-20; peulen 120-210; kom kommer 16-34; tomaten 50-76; waspeen 20-48; rabarber 22-42; tuinbonen 13-33; doperwten 75-110; prei 25-56; aalbessen 95-140 kilo. Een vakantieganger uit Bilthoven is woensdag met diverse hoofdwonden naar het Rode Kruisziekenhuis in Beverwijk overgebracht. Dit slachtoffer reed mqt zijn fiets op de kruising H. Mandeweg- Marijkestraat, toen plotseling een hond de weg overstak. De wielrijder kwam daardoor op het wegdek ten val. meente, heeft de raad op 17 mei een be stemmingsplan in voorbereiding verklaard voor het gebied dat grotendeels wordt om sloten door het Noordzeekanaal, Zij kanaal C, de Westlaan, de rijksweg Haarlem-Vel- sen en de Amsterdamseweg, zulks echter met uitzondering van de gronden die ge legen zijn onmiddellijk ten oosten van de Rijksweg, welke voor de teelt van bloem bollen worden gebruikt. Burgemeester en wethouders achten het gewenst, dat de blijvende agrarische bestemming van deze bollengronden ook in het vast te stellen streekplan wordt vastgelegd. Als de ra^d daarmee akkoord gaat zul len B en W van Velsen het college van Provinciale Staten verzoeken, bij de vaststelling van het streekplan voor het Noordzeekanaalgebied aan de hiervoor omschreven bollengronden in het streek plan een agrarische bestemming te ge ven en dus geen recreatieve. Aan de Heerenduinweg in Velsen ont stond woensdagmiddag tegen één uur een bermbrandje. De brandweer rukte uit, maar behoefde nauwelijks op te treden. Tegen half tien 's avonds meldde een be woner van het Hazevlak een duinbrandje achter zijn woning. Opnieuw was de brandweer zeer snel ter plaatste en kon de schade beperkt blijven tot ongeveer twintig vierkante meter struikgewas. Er zat woensdag weer meer leven op de speciale aardbeienveiling in Beverwijk. De nog ruime aanvoer werd vlot afgezet tegen zeer goede en oplopende prijzen. De kwaliteit is tot nu toe buitengewoon goed geweest en de soort Red Gauntlet beheerst de markt. De prijzen waren voor de eerste kwaliteit in sloffen tot 4,70 per stuk, terwijl de kistjes tot 4,60 noteerden. Ook de tweede kwaliteit ging grif weg tot rond vier gulden per slof of kistje. tv 'vfy ■+-«? Jk VV T i f In het Kerbertasiel aan de Heeren duinweg in Velsen verblijft op het ogenblik een leuke Welsh-terrier. Het dier heeft echter een groot ge- zwel aan het oor en soms lijkt het of het een slaapmuts op heeft. Voor de eigenaar was deze afwijking een reden om zich van het dier> te ont doen. De terrier werd harteloos uit een Volkswagen op straat gezet. Een rijkspolitieman uit Castricum zag het, maar hij stond te ver van de betreffende plaats af om het nummer van de auto te kunnen no teren. Hij bracht het hondje naar het asiel, waar dierenarts Th. C. Winkel vandaag zal proberen het gezwel operatief te verwijderen. Mej. L. van Embden, assistente in het asiel, laat hier de terrier met zijn slaapmuts poseren. Daarna moet het dier terug in zijn hokje tot er misschien een nieuwe eigenaar wordt gevonden. Het komt helaas vooral in deze vakantietijd vaak voor dat men sen hun hond op een afgelegen plaats of in het duister uit de auto zetten en zij zorgen er wel voor dat niemand het ziet. Ziet iemand het toevallig wel, dan „lieten zij het hondje uit". ..SN.-.N. P^\w..V '$*8<wy" ••SN"V In de Gemeente Bibliotheek Velsen zijn de volgende boeken nieuw. Nederlandse romans en novellen: Baum, Fatale vlucht; Bruce, O.S.S. 117 contre X; Fejes, De schroothoop; De Hartog, Herinneringen van een bramzij- gertje; Johnson, Passagieren in de tro pen; Queen, Een spelletje patience; Wal lace, Het geheim van de zilveren sleu tel; Winsemius, Honderdduizend kronen; Dendermonde, Snipperdagen; Frank, Zes tienduizend francs; De Vries, De na men in de boom. Friese romans: Van der Werf, De Ramplesant. Buitenlandse romans: Maurois, Les grandes personnes. Studieboeken: Goldberg, Het heilig vuur; Van de Pol, Het einde van het conventionele Chris tendom; Noëlje, Opinieonderzoek; Wong Lun Hing, Prostitutie, liefde en huwe lijk; Meier, Politiek zakboek 1967; Cook- bridge, Meesterspion George Blake; Mu- saph, Het gesprek, psychologische funde ring; Rümke en Hart de Ruyter, Het nerveuze kind; Crowhurst, Basis wis kunde 3 dln.; Ter Haar, Altijd, overal, iedereen; Zeldenrust-Noordanus en Zel- denrust, De plaats van de seksualiteit in het huwelijk; Rubin, Sexueel leven na de zestig.een realiteit; Okker, Ten nis; Scheepsbouwkundig ingenieur; Ser vice documentatie 2 dln.; Elseviers en cyclopedie van de moderne architec tuur 2 dln.; Luiken, Het leerzaam huis raad; Roland Holst, Uitersten; Shake speare, De storm; De Boo, Heraldiek; De hoge raad van adel; Fourastie, 40000 uur; Van Praag, Humor, het ge heime wapen van de democratie; Ry an, The last battle; Schlesinger, De bit tere erfenis; Terug naar toen; Luykx, Beschavingsgeschiedenis van België; Manchester, De dood van een president; Maurenbrecher, Het journaal van de Takebora; Wynne, De storm stak op; Garthoff, De Utrechtse Heuvelrug; Van den Besselaar, Brazilië; Denis, Jeeps in de jungle; Hobbs, China is anders. Directeur Hotel Zotnerzorg De directeur van Hotel-restaurant Zo- merzorg aan de Brederodelaan in Bloe- mendaal, de heer J. H. Schnatmeier is geheel onverwacht overleden. De heer Schnatmeier is 57 jaar gewor den. Sedert 1 maart 1965 dreef hij ho tel Zomerzorg in Bloemendaal. Voor die tijd was hij hotelier in Winschoten. De begrafenis heeft maandag 17 iuli m 12 uur plaats op de Nieuwe Ooster Be graafplaats in Amsterdam.

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 5