Vrijheid voor Boude wijn H. van belang voor zijn genezing sOBECO het fundament van uw vermogen BERE-WARM Roemeense premier Maurer volgende week in ons land Fa. B. ENGELENBERG 24-uurrecord van Zandvoort in het bezit van Kawasaki Van bevoorrechting geen sprake RORFffl Kunstschilder niet door misdrijf overleden Café afgebrand, eigenaar in arrest Politiecontrole bij „De Kruisberg verscherpt Voorstander van onafhankelijkheid binnen het communistische blok Zwaar programma voor Schoten Protest van OG werd toegewezen Bastiaans, Dekker en Noorlander reden in een etmaal ruim 2700 km Pinguins kampioen in eerste klasse Meer treinen van en naar Rusland Wel volksstemming in West-Irian MIELE WASAUTOMATEN DONDERDAG 13 JULI 196 7 HARTENDORP OFFICIëLE VERKOOP SIKKENS LAKKEN Goede dag voor Smit en .1. van Dooyeweerd v .'V 'v'| Van Zijl's ruimt radikaal op ANEGANG 17- HAARLEM De publieke opinie blijkt ook thans nog een buitengewone aandacht op te brengen voor de Baarnse moord zaak, getuige de publiciteit over de onlangs bekend geworden overplaat sing van Boudewijn H. naar de Utrechtse Van der Hoevenkliniek, thans gevolgd door de mededeling dat hij colleges volgt aan de Utrechtse universiteit. Het is duidelijk dat deze niet-aflatende belangstelling de uit eindelijke terugkeer in de samen leving van deze jongeman er niet ge makkelijker op maakt. Aan de andere kant pleegt de tenuitvoerlegging van straffen en maatregelen waarmee net zo goed een publiek belang is ge moeid als met de eigenlijke berech ting voor het publiek zo ondoor zichtig te zijn, dat het eigenlijk on vermijdelijk is dat er telkens weer onbegrip en openbare discussie ont staat. Zo ook in deze zaak, waar eens temeer het seladen woord „bevoorrechting" is gevallen. Dit is echter alles behalve het geval. Boudewijn H. is indertijd veroor deeld tot negen jaar met aftrek plus on voorwaardelijke terbeschikkingstelling, evenals zijn medeverdachte Henny W., die nog in de gevangenis zit. In beide gevallen constateerde de rechter dus dat deze jongens in belangrijke mate gestoord waren tijdens het begaan van hun daad. Volgens de voorschriften is de gevange nisstraf het eerst tenuitvoer gelegd. Maar ai gauw zullen de gevangenisautoriteiten geconstateerd hebben dat Boudewijn H. zo ernstig gestoord was, dat hij niet in de gevangenis kon blijven en dat is allesbehalve een voordeel voor hem. Dergelijke gevallen zijn helaas niet zeldzaam en daarom bepaalt de gevange nismaatregel van 1953 dat dergelijke ver oordeelden door de minister van Justitie kunnen worden overgeplaatst naar een rijksasiel (artikel 120) of een psychiatri sche of andere ziekeninrichting (artikel 47). Hun detentie gaat dan echter gewoon door: het is geen strafonderbreking voor ten hoogste drie maanden, zoals in het geval-Lages. Boudewijn H. is dan ook niet in een particuliere inrichting ge plaatst maar in de kliniek van het ge vangeniswezen die het meest voor hem geschikt leek te zijn. Op dezelfde voet als in het geval van Henny W. moet na i i .i ADVERTENTIE POSTBUS 973 ROTTERDAM De 32-jarige zeeman-kunstschilder, die dinsdagavond onder nogal mysterieuze omstandigheden dood werd aangetroffen op de derde etage van een woning in de Marcusstraat in Amsterdam-Oost is, naar uit het onderzoek is gebleken, niet door misdrijf om het leven gekomen. De directe oorzaak van zijn dood is echter nog niet duidelijk, zo heeft de politie medegedeeld. De man werd gevonden in een ruimte onder de gootsteen, waar hij in een vreemde houding opgevouwen lag. In de nacht van dinsdag op woensdag is een café annex danszaal in Gorredijk binnen een paar uur totaal door brand verwoest. De politie heeft de eigenaar, die in staat van faillissement verkeert, en üjn huishoudster op verdenking van brand stichting ingesloten. Bij het verhoor heeft de eigenaar verklaard dat de brand ont staan is doordat de vlam in een pan met vet sloeg, toen hij bezig was een hartig hapje klaar te maken. verstrijken van twee-derde van de straf tijd (dus in 1969) worden beslist of hij voor voorwaardelijke invrijheidstelling uit detentie in aanmerking komt. Aange zien er ook nog een terbeschikkingstel ling is opgelegd, moet bij die gelegenheid ook beslist worden of deze nog tenuitvoer moet worden gelegd, dan wel dat dit niet meer nodig is en beide jongens tevens voor een voorwaardelijke ontslag uit de t.b.r. in aanmerking komen. In beide ge vallen is de uiteindelijke invrijheidstelling dus echter afhankelijk van de genezing, met name van de redelijke verwachting dat voor recidive niet is te vrezen. Zolang dat niet het geval is zitten beiden vast in een inrichting en nogmaals, dat is alles behalve een genoegen. Het is teke nend dat veel gestoorde delinquenten de gewone gevangenis prefereren boven de inrichting, waar de hele tijd aan hen „ge trokken" wordt, en bovendien de duur van hun verblijf niet vaststaat. Het enige vraagpunt zou kunnen zijn, hoe Boudewijn H. tijdens zijn detentietijd in betrekkelijke vrijheid college kan lopen Dit is louter een formeel vraagpunt. Als iemand in een psychiatrische gevangenis kliniek wordt geplaatst dan kan dat alleen op gelijke voet met de andere patiënten en die mogen in het belang van de ge nezing buiten de inrichting cursussen lopen als dat zonder gevaar voor de maatschappelijke veiligheid kan. De re cente berichten geven geen aanleiding tot bezorgdheid over Boudewijn H. op dit punt. Zolang dit het geval is zou het neerkomen op een doodgewone wraakuit- oefening als men hem wèl en anderen ADVERTENTIE DAGELIJKS DEMONSTRATIE met in ons VOORLICHTINGSCENTRUM. GEN. CRONJÉSTRAAT 43 TEL. 52760 niet binnen houdt. De Beginselenwet Ge vangeniswezen zegt bovendien dat de vrij heidstraf met behoud van haar karakter dienstbaar moet worden gemaakt aan de terugkeer in de maatschappij (zie bijvoor beeld de open gevangenissen). Het is ook in ons aller belang dat veroordeelden in een zo goed mogelijke conditie terugkeren. De kans op recidive moet zo gering moge lijk zijn. Dit overwegende algemeen be lang vormt een extra rechtvaardiging voor de thans bekend geworden behande ling van Boudewijn H. Het is daarom zelfs te wensen dat hij op ruimere schaal zou kunnen worden toegepast. Mr. F. Kuitenbrouwer 17 DOETINCHEM Burgemeester J. Cor- nelissen van Doetinchem heeft de gemeen tepolitie opgedragen de surveillance bij „De Kruisberg" te intensiveren. Over zijn maatregel heeft hij overleg gepleegd met de rijksautoriteiten. Een verpleegde van het asiel heeft vorige week kans gezien totaal onopgemerkt een meisjes te doden. De burgemeester verlangt, dat het Rijk zijn negen jaar geleden gegeven toestemming: alleen lichtere gevallen in „De Kruisberg" alsnog nakomt. Het strafblad van de verpleegde, die de 19-jarige Ria Florijn doodde, blijkt niet zo licht te zijn als zondagavond tijdens de persconferentie, waarop de opheldering van de aanslag werd bekendgemaakt, werd gesuggereerd. Het bevat een poging tot doodslag en twee aanrandingen. De poolberen in de dierentuin we ten zich geen raad bij de heersende, tropische temperatuur. De foto be- I wijst- dat hBtk madté-adjectief „bere- warrn" wel voortreffelijk gevonden is. (Van onze correspondent) DEN HAAG. Een premier uit een Oosteuropees land is volgende week de officiële gast van de Nederlandse re gering: Ion Gheorge Maurer uit Roe menië. Vergezeld door minister van Buitenlandse Zaken Corneliu Maneseu, die gedurende de komende herfstzitting waar schijnlijk de V.N.-assemblee zal presi deren, komt de Roemeense regeringslei der met zijn vijfdaagse bezoek een uit nodiging beantwoorden van minister Luns. Deze heeft tijdens een bezoek in Boekarest in januari van dit jaar de ban den met Roemenië nauwer aangehaald door de ondertekening van een cultureel akkoord en het treffen van een regeling voor Roemeense herstelbetalingen aan ons land. Enkele weken geleden is bovendien in Den Haag een akkoord over economi sche, industriële en technische samen werking tussen beide landen gesloten. Premier Maurer is de afgelopen jaren reizend ambassadeur voor zijn land, dat streeft naar een zo groot mogelijke on afhankelijkheid in de communistische we reld. Hij was in 1964 de eerste Oosteuro- pese regeringsleider die het IJzeren Gor dijn negeerde en een bezoek bracht aan Frankrijk. Later is herhaaldelijk gebleken dat er tal van overeenkomsten zijn tussen het streven naar onafhankelijkheid binnen het oostelijke blok dat Roemenië ten toon spreidt en de Franse activiteiten in het Westen. „Le Monde" noemde Roemenië in 1964 een voorstander van een „Come con de patries" (de Comecon is in zekere zin de Oosteuropese tegenhanger van de E.E.G.). Maurer, zoon van een leraar van Duitse afkomst en van een Franse moeder, is de uitvoerder geworden van de politiek die zijn vriend Gheorghiu Dej, de Roemeense partijleider en „sterke man", heeft uitge stippeld. De vriendschap dateert reeds van 1933, toen de jurist Maurer optrad als verdediger van de communist Gheor ghiu Dej. In de oorlogsjaren zou hij de ontsnapping van Gheorghiu Dej en vijf tien andere communisten uit een gevange nis hebben georganiseerd. Maurer diende gedurende de oorlog enige tijd als offi cier aan het front in de Krim. Voordat hij in Boekarest en in Parijs rechten ging studeren, had hij een militaire school be zocht. Volgens een officiële biografie zou hij reeds in 1936 lid van de communis tische partij zijn geworden. In werkelijk heid zou hij zich pas na de oorlog bij de communisten hebben aangesloten. Premier sinds 1961 Toen Gheorghiu Dej in het communis tische Roemenië enkele keren ministers functies bekleedde, was Ion Maurer onder minister. Hij werd in 1948 lid van het centrale comité der partij, maar trad een paar maanden later al af om zich geheel aan zijn werkzaamheden als jurist te kun nen wijden. Pas toen Gheorghiu Dej dui delijk de sterke man in Boekarest werd, keerde i Maurer op het politieke toneel "■""'*'a,'iirM"rfiiw»fMwwwwnnfMinfliiiiiMiiMiniinnnA/inAnAiiiuMnnnnfmfMnnnnminnni ■»»-»-----»ln*vvvvw^fw%afkftivwvwvru^nnnAnjLAnjumnriTijTjmfUTfirLn (Van onze honkbalmedewerker) De hoofdklassers werken het komende weekeinde weer een dubbel programma af. Voor Schoten betekent dat een zware opgave, want landskampioen Sparta is de tegenstander. Haarlem Nicols krijgt het wat eenvoudiger, daar staartclub Ajax de tegenstander is Zaterdamiddag ontmoet Schoten zorgde in de afgelopen jaren meer- balstadion, zondag wordt in Rotterdam ge speeld. Sparta start als favoriet, maar Schoten zorgde in de afgelopen jaren meer maals voor een verrassing. Haarlem Nicols gaat zaterdag naar Amsterdam-Oost, zon dagmiddag volgt in Haarlem de return. De Haarlemmers zijn in beide wedstrijden favoriet. In de eerste klasse A gaat HHC op be zoek bij V'wij kers. HHC is nog de enige concurrent van Giants Diemen en zal moe ten winnen om dat te kunnen blijven. Debutant Terrasvogels krijgt zaterdag middag bezoek van Giants Diemen en dat wordt een zware opgave voor de debu tanten die beide punten best kunnen ge bruiken. Zondag gaat Onze Gezellen op bezoek bij Schiedam. De Haarlemmers die zich knap hebben hersteld van een bij zonder onfortuinlijk begin, hebben kans op een kleine zege. In de eerste klasse B staat SC Haarlem troosteloos onderaan. Zaterdagmiddag zal daar weinig aan veranderen, nu het ster ke Celeritas op bezoek komt. De koplo per in deze afdeling HCK. gaat zondag op bezoek bij UW en de Kinheimers kun nen in Utrecht rekenen op grote tegen stand. ADVERTENTIE Doclstraat 59 - Haarlem Tel. 15152 „Kreutzberger" Verfspuitpistolen De commissie van beroep heeft een pro test van de honkbal-eersteklasser Onze Gezellen toegewezen. De Haarlemse ver eniging kreeg in het begin van het sei zoen twee punten in mindering omdat in de wedstrijd tegen koploper Giants Die men die door Onze Gezellen werd ge wonnen een niet opgegeven speler zou zijn opgesteld. De wedstrijd zelf werd als niet gespeeld beschouwd. Onze Gezellen, dat door deze beslissing in de onderste re gionen van de ranglijst belandde, kreeg nu de straf ongedaan is gemaakt vier punten aan zijn totaal toegevoegd. De stand in de eerste klasse A luidt nu: Giants 9 12 RAP 9 9 HHC 9 12 Terrasvogels 9 8 O.G. 9 10 Volew. 9 8 Schiedam 9 9 Lijnden 9 6 (Van onze sportredactie) Sinds acht uur vanochtend bezit Zand voort een 24 uurrecord voor motoren. De jonge Haarlemmer Bastiaans en de routiniers Dekker uit Castricum en Noor lander uit Gouda legden in één etmaal welgeteld 2752,137 kilometer af op een standaard Kawasaki-motor. Circuit-direc teur Hugenholz was even verheugd als de drie coureurs, die als eersten in de ge schiedenis van het circuit een 24 uurs record voor motoren op hun naam brach ten. Voorlopig zullen zij het wel houden ook. De uitermate gunstige weersomstan digheden maakten zeer snelle tijden mo gelijk. De in totaal 564 ronden werden met een gemiddelde snelheid van 114,672 kilometer per uur afgelegd. Dat het nog sneller kon bewees Jan Dekker in zijn slotronde. Toen de officiële afgevaardigde van de KNMV die aan wezig moet zijn bij elke poging, wil het record erkend worden al met de oranje vlag klaar stond, perste de coureur uit Castricum er nog een laatste rondetijd van 1 min. 58,4 uit (127,597 km/u). Even eens een record voor standaardmotoren. Geen wonder dus dat het trio waarvan Corst den Boer door een enkelblessure overgehouden van een valpartij op Zand voort vervangen was door de 500 cc rijder Rob Noorlander voldaan alle fe licitaties in ontvangst nam. Jan Dekker toonde zich nog het meest Piet Smit en Jan van Dooyeweerd zijn de man nen met het meeste succes geweest in de koer sen van Duindigt gisteren. Smit won drie keer en Van Dooyeweerd twee maal. De uitslagen van de op woensdag gehouden koersen te Duindigt luiden Rijn-prijs: 1. Fantastica (J. van Dooyeweerd), 2. Edel Hollandia, 3. Francina. Win. 6.60, pl. 1.40, 1.10, kop. 4.60. cov 3.80, trio 65.70. IJssel-prijs: 1. Famous Mac (P. Smit), 2 Edelscott Six, 3. Edel van Dobra. Win. 8.20, pl. 2.60, 1.80, 1.90, kop. 14 70. cov. 5.20. Lek-prijs: 1. Emprit S (A. Harmsen), 2. Edelreiger S, 3. Breche de Roland. Win. 14.50, pl. 3.60. 2.70, 2.10, kop. 43.40, cov 6.80, trio 559.20. Vecht-prijs: 1. Barry Williams (J. van Dooyeweerd), 2. Alchimist, 3. Quarteron 11. Win. 6.90, pl. 2.30, 1.60, 1.90. kop. 15.70, cov. 4.20. Linge-prijs: 1. Curasao (R. Tromper), 2. Dorus van Rood en Noot, 3. Ballerine. Win. 265.—, pl. 97.20, 3.50, 3.30, kop. 6.70, cov. 11.50, trio 11.272.—. Regge-prijs: 1. Cyrano Silk (P. Smit), 2. A. Reine Kinley, 3. Zephyr Magowan. Win. 5.80, pl. 2.50, 4.80, 3.90, kop. 9.80, cov. 17. Maas-prijs: 1. Civero Wilkes J (P. Smit), 2. Ellen Axkit, 3. Delana Kitty. Win. 2.kop. 2.60, cov. 2.20. Totalisator-omzet 185.616. gelukkig met hef record dat hij en pas sant in de laatste ronde vestigde. „Het was niet mijn bedoeling te laten zien dat het 24 uursrecord scherper gesteld had kunnen worden, maar ik wou gewoon eens proberen wat je er uit kon halen". Jan Bastiaanse verzuchtte toen de vlag einde lijk naar beneden ging. „Het is natuurlijk een beetje een gok. We hebben geluk ge had dat we het weer mee hadden. Het ging prima. Zelfs vannacht draaiden we nog tijden van onder de 2 min. 10. Bovendien hield de machine zich uitste kend". Dat was ook de reden waarom de heer De Vink importeur van Kawasaki-mo- toren en voornaamste sponsor van deze recordpoging, geen enkele reden tot kla gen had. Behalve de noodzakelijke pits stops voor olie en benzine, had men opont houd gehad door het verwisselen van slechts een voorband en een bougie. De prima draaiende Kawasaki Avenger ma chine was naast de vakbekwaamheid van de drie coureurs de voornaamste reden van het slagen van deze recordpoging. (Van onze softbalmedewerker) In de westelijke eerste klasse softbal is woensdag de strijd om de titel be slist. Hoewel het Amsterdamse VVGA goed tegenstand bood, behaalde het Heemsteedse De Pinguins een ruime 6-0 zege en werd daardoor kampioen. Aanvallend was de Amsterdamse aan val zeer gering. Slechts vijf speelsters bereikten op het werpen van Mary Boek hout, die niet minder dan veertien nullen maakte, de honken. Met de andere districtskampioenen: Vodo SC, VW en JRC Ducks zal de Pin guins uit moeten maken, welke ploeg het volgende seizoen in de hoofdklasse zal uitkomen. De Amerikaanse trip brengt met zich mee, dat deze halve competitie pas zal starten in september, daar zowel Vodo als de Pinguins speelsters aan de selectie moeten afstaan. Als eerste tegen standster ontmoet de pinguins in Heem stede het Haagse Vodo op 2 september Gezien de Amerikaanse trip en het be lang van deze wedstrijd, de winnaar van deze wedstrijd zal zonder twijfel promoveren, is het niet meer dan rede lijk dat de wedstrijd naar een later tijd stip wordt verschoven. .v" v. Blijdschap om het record. Op de motor zit invaller Rob Noerlander, die om zes uur 's ochtends klaar was en zich direct weer in het „burgerpak" stak, geflankeerd door de laatste rijder Jan Dekker met helm en Jan Bastiaans. terug. Hij werd vice-voorzitter van de staatsraad, later minister van Buitenland se Zaken en in 1961 premier. In 1958 was hij ook weer lid geworden van het cen trale comité. Ook de Roemeense minister van Buiten landse Zaken, Maneseu, is een jurist. Hij heeft eveneens zijn aandeel geleverd in Roemenië's baanbrekende buitenlandse politiek. Maneseu reisde vorig jaar aan net hoofd van een regeringsdelegatie naar Bonn waar het aanknopen van diploma tieke betrekkingen werd voorbereid. En kele dagen geleden arriveerde de nieuwe ambassadeur van het communistische Roemenië in West-Duitsland. Hiermee hebben de Duitsers voor het eerst offi cieel de hand gelicht met hun Hallstein- doctrine die bepaalde dat geen betrek kingen zouden worden onderhouden met landen welke de D.D.R. erkennen. De enige uitzondering op die regel maakte tot dusver de Sovjet-Unie. Maurer heeft Den Haag al eens eerder bezocht. In 1956 vertegenwoordigde hij zijn land bij het Haagse Internationale Hof van Justitie. Druk programma Premier Maurer en minister Maneseu, die van maandag tot en met vrijdag in Nederland blijven, arriveren maandag morgen op Ypenburg. Zij bezoeken 's mid dags de voorzitters van beide Kamers en de minister-president, 's Avonds biedt de regering de Roemeense ministers een diner aan in Scheveningen. Dinsdag wordt een rondvlucht gemaakt over het IJsselmeer en de Deltawerken waarna de havens van Rotterdam en de Euromast worden bezocht. Woensdag gaan de Roemeense staats lieden naar Amsterdam, waar een krans wordt gelegd bij het nationaal monument, gevolgd door een rondvaart en een be zoek aan het Rijksmuseum, 's Middags zal de koningin hun een lunch aanbieden in paleis Soestdijk. In de namiddag wordt een bezoek gebracht aan de machine fabrieken n.v. Stork-Werkspoor. Donderdagmorgen worden in Eind hoven de DAF-fabrieken bezichtigd. In Den Haag zal mr. Luns in zijn ambts woning een lunch aanbieden, 's Middags wordt een bespreking gehouden in het ministerie van Buitenlandse Zaken, 's Avonds biedt premier Maurer de Ne derlandse regering een diner aan in Den Haag. Vrijdagochtend worden de Roemeense staatslieden ontvangen door de president van het Internationale Hof van Justitie in het Vredespaleis, waarna zij rond het middaguur vertrekken. ADVERTENTIE 18.— 9.85 Terlenka pantalons Weekendshirts bekende merken Badstof sweaters kleine foutjes 9.75 Satin-feutre pyama's 14.85 Bel-O-fast overhemden normaal 15.90, 2 voor 26.90 Velours sweaters kleine foutjes 15.85 Bel-O-fast overhemden Normaal 10.90, 2 voor 19.75 Wollen en nylon ankiets 1.95 De bezettingsgraad van de treinen naar en van Rusland neemt regelmatig toe. Deze ontwikkeling heeft de Russische spoorwegen ertoe gebracht het aantal in ternationale treinen aanzienlijk uit te breiden. De zomerdienst bevat bijvoor beeld een nieuwe snelle dagelijkse ver binding tussen Moskou en Boedapest. Het aantal treinen tussen Moskou en Sofia en Moskou en Praag wordt even eens uitgebreid en de treinen tussen Mos kou en Berlijn zullen worden versterkt. In de verbindingen met de Westeuropese landen zullen ook verschillende verbete ringen komen. Deze zomer worden in de dagelijkse verbinding MoskouBerlijn twee nieuwe doorgaande rijtuigen naar Parijs opgenomen. De verbinding met Hoek van Holland en aansluitend met Engeland wordt uitgebreid tot een dage lijkse verbinding. Driemaal per week bestaan direkte ver bindingen tussen Moskou enerzijds en Rome, Stockholm en Kopenhagen ander zijds. Tweemaal per week zal men kun nen reizen tussen Oslo en Djoulfa (in Perzië) en de Russische hoofdstad. DJAKARTA (AP). Een van de naaste medewerkers van de plaatsver vangende president generaal Soeharto heeft woensdag verklaard, dat Indone sië zich zal houden aan de overeen komst met Nederland om in 1969 in West-Irian onder V.N.-toezicht een volks stemming te doen houden.

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 7