Bisschoppen en kardinalen spraken over het gezag 1 Symposium in N Alfabetische ziekte Twee orgels klonken in de Aerdenhoutse Adventkerk Italianen uit de festival-jury in Knokke gestoten Nieuwe Elckerlyc haalde het niet FE S Tl Ik zal sterven als Griekse, zegt Melina Mercouri Kamercommissie ingelicht over „De Kruisberg" PREMIE SPAARPLAN Nederlandse leden plotseling afwezig Lancering Surveyor is uitgesteld NEGEN MUZEN VARA-gids krijgt fraaier uiterlijk WIJ ONTVINGEN: koop ik meer effecten voor hetzelfde geld... DONDERDAG 13 JULI 1967 9 DE FRANSE monseigneur Etche- garay, secretaris-generaal van het symposium van Europese kardinalen en bisschoppen in Noordwijkerhout, heeft gisteren een korte samenvat ting gegeven van de discussie over Gezag en Gehoorzaamheid, die dins dag plaats vond. In alle vertegen woordigde landen zijn veranderingen in de beleving van de gehoorzaam heid geconstateerd. Deze veranderin gen zijn overal in wezen dezelfde. Jos de Klerk Basis voor persoonlijk bezit Garantie: niet zeeziek De radio geeft vrijdag T elevisieprogramma's Score in Knokke boekenboekenboekenboeke boekenbo«kenboekenboeken boekenboekenboekenboeken boekenboekenboekenboeken boekenboeken boekenboeken boekenboeken boekenboeken boekenboekenboekenboeken boekenboekenboekenboeken boekenboekenboekenboeken boekenboekenboekenboeken n n| Het onder de titel Het Rode boekje" bij A. W. BRUNA in Utrecht als Zwarte Beertje verschenen uitgave, bevat citaten uit het werk van Mao Tse Toeng. Willem Frederik Hermans schreef „Wittgenstein in de mode", dat bij DE BEZIGE BIJ in Amsterdam is versche nen. Hermans verdedigt de stelling dat de Nederlandse beroepsfilosofen, die gro tendeels van huis uit theoloog zijn, de filosofie van Wittgenstein (1889-1951) on danks alles in een soort theologie pogen te veranderen en wel zonder zijn denk beelden behoorlijk te hebben bestudeerd. De vrouwenarts dr. M. M. Mallener en de heer W. A. C. Whitlau stelden het boekje „Geboorteregeling in het bijzon der met de pil" samen ter gelegenheid van een actie van het maandblad „Spreekuur thuis". Het is uitgegeven door de Uitgeversmaatschappij W. DE HAAN in Hilversum. De vraag „Hoe houd ik mijn man in leven?" wordt behandeld in een boek, geschreven door de huisarts dr. K. C. Huttchin en is uitgegeven door H. J. W. BECHT'S Uitgeversmaatschappij N.V. in Amsterdam. De Nederlandse uitgave is onder medisch toezicht vertaald door Hermien Manger. „Seksualiteit na de zestig en rea liteit" van de Amerikaanse dr. I. Rubin is in de Nederlandse bewerking van me vrouw R. Swelheim-De Boer bij Becht verschenen. „Wat is en wil morele herbewapening" (een idee waarvoor de tijd gekomen is) is een uitgave van de Nieuwsdienst van de Morele Herbewapening in Den Haag. In opdracht van het ministerie van On derwijs, Kunsten en Wetenschappen heeft Cor Stutvoet een aantal* gedichten ge schreven dat onder de titel „Strandpaal" bij de Uitgeversmaatschappij HOLLAND in Haarlem verschenen is. Jef Last schreef over Rinus van der Lubbe een boek, getiteld „Doodstraf voor een provo" dat bij de Uitgeversmaat schappij INTERLAND in Dinxperlo als tweede druk is verschenen. Bij de sa menstelling werkte Jef Last samen met Harry Wilde. De uitgave is voorzien van een inleiding van Igor Cornelissen. Bij KRUSEMAN in Den Haag is ver schenen „Alleen de levenden tellen de jaren" van Maria Corti in de vertaling uit het Italiaans van J. A. Verhaart-Bod- derij. De gebeurtenissen spelen zich af in Apulië in het jaar 1480 tijdens het beleg van de Turken. Het zevende van de acht delen tellende Visum (Elseviers Moderne Gezinsencyclo pedie) is bij de N.V. Uitgeversmaatschap pij ELSEVIER in Amsterdam versche nen. Het behandelt de letters S tot en met U en bevat behalve een eenvoudige ver klaring van vele zaken, personen en ge beurtenissen een serie prachtige afbeel dingen. Het laatste deel wordt omstreeks september verwacht. Het boek Landelijke bouwkunst in Oost-Nederland" van Jan Jans is versche nen bij de N.V. voorheen M. J. VAN DER LOEFF in Enschede. Het boek is uitge geven onder auspiciën van de Jan Jans stichting (documentatiecentrum voor Oostnederlandse bouwkunst). In het werk zijn vele tekeningen opgenomen uit de nagelaten- werken van Jan Jans. De jour nalist en volkskundige A. Buter heeft de tekst gecompleteerd in de geest van de overleden auteur. In de serie Kosmos-reisgidsen zijn ver schenen „Noord-Duitsland en West-Ber- lijn" van H. J. van Veen; „Oostelijk Oos- „Noord-Italië (de wereld in kleur) van tenrijk" van B. Baanen; „Boedapest en omgeving" van H. W. Paase. Noord-Italië (de wereld in kleur) van Mathieu Smedts en Kees Scherer is een uitgave van A. W. BRUNA in Utrecht en bevat een aantal bijdragen en vele foto's, ook gekleurde. Bij de Uitgeverij DE ALK N.V. in Alk maar zijn in de Alkenreeks (beeldency clopedie) verschenen de delen 3 en 4 van „Onze Koninklijke Marine". Zij handelen over het korps mariniers en over de mari ne luchtvaartdienst. De samensteller is W. C. Lemaire. Als Meulenhoff-natuurgids is versche nen „Dieren in het wild" bij de Uitgeverij J. M. Meulenhoff in Amsterdam. De sa mensteller is Tony Burnand en de Neder landse bewerkers zijn dr. B. Hubert en A. Hubert-De Niet. De illustraties zijn van Frangois Crozat (vogels) en Jacques de Poret (zoogdieren). .David Wijnkoop" (een mens in de strijd voor het socialisme) is een levens beschrijving van deze in de jaren vóór de oorlog bekende politicus, samengesteld door A. J. Koejemans. Moussault's Uitge verij in Amsterdam verzorgde de uitgave. Bij VAN LOGHUM SLATERUS in Arnhem is verschenen „Liefde en sek sualiteit in het studentenleven" van pro fessor dr. P. C. Kuiper, met als ondertitel „Een poging tot eerlijke voorlichting en doorlichting." De derde druk is verschenen van „Ca nasta" (bevattende de spelregels van offi cieel, poker en samba canasta) door A. C. Butselaar bij VAN GOOR Zonen in Een Haag, evenals de derde druk van „Man spricht Deutsch" (praktisch leer boek voor conversatie en spraakkunst) van dr. Frangois Louis. Positief noemde men veranderingen, die als een teken van groei moeten worden beschouwd. Zo zijn de intellectuelen bij voorbeeld gekant tegen een zeker infan tilisme in de kerk en niet tegen het christendom als zodanig. Bovendien is sprake van een scherper besef van de waardigheid en vrijheid van de mens. Men eist voorts van gezagsdragers, dat zij meer geestelijk leven en zich niet com promitteren met macht en rijkdom. Ook kijkt men meer naar de persoon dan naar de functie van de gezagsdrager. In het werk der priesters en het leven der leken wordt meer echtheid gewenst. Al die ver anderingen wijzen tenslotte op een grotere belangstelling van de gelovigen voor de kerk. Er waren dinsdag ook negatieve opmer kingen gemaakt. Zo werd er gewezen op het voorkomen van twijfel aan de funda menten van het gezag. Sommigen beschou wen het positieve recht in de kerk als willekeurig. Wat de dialoog betreft, die ontaardt volgens de bisschoppen soms in een monoloog van onder naar boven. Hier en daar doet de theorie opgeld van de constructieve ongehoorzaamheid, waarbij zelfs op geloofsgebied de ongehoorzaam heid tot systeem wordt. Overigens blijft de crisis gezag-gehoor- zaamheid niet tot de kerk beperkt. In de hele samenleving valt een totaal nieuwe waardering voor het geweten op, dat de onmiddellijke norm wordt van het han delen. De bisschoppen hadden ingezien, dat het geloof moet worden uitgedrukt in termen, die de moderne mentaliteit raken, maar tegelijk trouw blijven aan de boodschap. Dinsdagavond, aldus mgr. Etchegaray, bestond er bij de prelaten grote belang stelling voor een gesprek met de Neder landse kardinaal Alferink over het pasto raal concilie. De deelnemers aan dit ge sprek toonden bewondering voor het waag stuk der gespreksgroepen. De kardinaal legde er de nadruk op, dat Nederland op geen enkele wijze een voorbeeld wil zijn voor andere landen „zelfs niet als het een goed voorbeeld zou zijn". In andere gespreksgroepen werd van gedachten ge wisseld over het probleem der armoede in de kerk en over de theologische oplei ding van de priesters. Gisteren was in aansluiting op de pro blemen van dinsdag de wijze van samen werking tussen de bisschop en zijn pries ters aan de orde. Het bestaansrecht van de priesterraden door het concilie gewenst genoemd, werd verdedigd door de aarts bisschop van Birmingham Mgr. Dwyer. Het was de bedoeling van deze raden de priesters werkelijke verantwoordelijk heid te geven voor het hele bisdom, zei hij: een stem in het uitstippelen van het beleid en een aandeel in de uitvoering ervan. Iedere leeftijdsgroep moet bij de raden worden betrokken. De competentie van de raden moet in het begin niet te nauw worden omschreven, maar met de jaren en de ervaring vorm krijgen. Professor Weber uit München zette de theologische achtergronden van de pries terraden uiteen. Alle kerkelijke ambten zijn vormen van delen in het ambt van Christus. Daardoor staan zij in betrekking tot het Petrusambt. In alle wijdingen wordt in beginsel het ene kerkelijke ambt overgedragen. Ook in het college van apostelen ging een monarchisch element (Petrus) samen met een collegiaal ele ment. BRISTOL (AP) Op een vergade ring van het Britse genootschap van artsen is verklaard dat mensen, van wie de naam met een letter na de S begint, tweemaal zo veel kans maken op een maagzweer en driemaal zo veel op een hartaanval als de groep tussen a en r. Dr. Trevor Weston weet dit aan de spanning die de ongelukkige mr. Smith doormaakt terwijl hij wacht op het afroepen van zijn naam. Weston ba seerde zijn stelling op een onderzoek van tien jaar in een academisch zie kenhuis in Londen. In de S-Z-groep komen vijftig per cent meer zenuwaandoeningen voor. De ellende begint al op jeugdige leef tijd: de S-Z-jongens zitten nog in doodsnood op hun examenuitslag te wachten terwijl hun voorgangers in het alfabet elkaar al feliciteren. Weston noemt het verschijnsel „Al fabetische neurose" en meent, dat het de betrokkenen twaalf jaar van hun leven kost in vergelijking met an deren. Het is vrijwel zeker, dat in 1968 in Delft een zeventien jaar oude traditie in ere zal worden hersteld. De opvoeringen van het middelnederlandse spel „Elcker lyc" in nieuwe stijl blijken niet aan de verwachtingen te hebben beantwoord en daarom geeft men er de voorkeur aan in de toekomst de opvoeringen weer in de oude versie te doen geschieden. Het is niet onmogelijk, dat deze opnieuw, zoals tót dif jaar is gebeurd, door de Neder landse Comedie onder regie van Johan de Meester zullen worden verzorgd. Het concert voor twee orgels dat in het programma der Haarlemse Orgelmaand voorzien was voor de Nederlands her vormde kerk „De Hoeksteen" te Sant poort, kon daar niet doorgaan daar men tot de bevinding kwam, dat het Vulpen orgel in die kerk niet u n I I j i/n stemde met het Flen- W *3 n 'I U trop-positief uit de gemeentelijke Con certzaal. Dus werd op stel en sprong hét terrein voor deze manifestatie verlegd naar de „Advent-Kerk" te Aerdenhout, waar al eens eerder met succes een der gelijke avond gegeven werd. Dit maakte dat het publiek per speciale bus van Santpoort opgehaald moest worden en het concert een half uur later begon. De executanten van deze wel heel bij zondere manifestatie waren Kamiel D'- Hooghe, de organist van de St. Salva- tor te Brugge en de Haarlemse stads- organist Albert de Klerk, een tweetal dat al eens meer met dit bijltje gehakt heeft en er blijkbaar plezier in heeft, want volgende week treden zij samen weer op, in Brugge. Uiteraard is het re pertoire voor orgel-duo zeer beperkt, want waar komt het voor dat twee or gels er voor ter beschikking zijn' Men kan denken aan de San Marco in Vene tië met zijn twee tegenover elkaar ge plaatste koortribunes, ieder voorzien van een instrument, van welke om standigheid Adriaan Willaert en later Monteverdi wel zullen geprofiteerd heb ben, zoals die hen ook tot dubbelkorig- heid inspireerde. Wellicht zit daar de oorsprong van het genre, dat hier en daar, waar de mogelijkheid zich voordeed, wel in toe passing kon komen, doch gezien de be perkte gelegenheden slechts geringe aanleiding gaf om er een geijkte littera tuur voor te scheppen. Maar die ont stond wél voor het clavecimbel-duo, en daar 't als een doodgewone zaak gold cla- vecimbelmuziek op het orgel te spelgn (en vaak ook omgekeerd) ligt het voor de hand dat de gisteren uitgevoerde Sona te voor twee orgels, alsmede de Con certen van Antonio Soler, oorspronke lijk voor clavecimbels geschreven wer den. Maar hoeveel rijker in klankver scheidenheid en nuancering klinkt deze bijzonder frisse en levendige muziek uit de orgelpijpen!. Het was dan ook een zeldzame ervaring uit de twee stamver wante instrumenten (allebei Flentrops) een regenboog van klankkleuren in gees tige wisselwerking te horen opstijgen. Men kon er uit proeven, welke enorme mogelijkheden er in het genre zitten. Maar waar treft men nog eens een con frontatie van een zo mooi op elkaar aanpassend materiaal, ondanks verschil van aard en omvang als we deze woensdagavond in de Adventkerk aan troffen? Dat op het programma een frag ment uit Bachs Kunst der Fuge voor kwam, kan nauwelijks als een bewer king gesignaleerd worden, want de com ponist heeft deze abstrakte muziek geen bepaalde instrumentale bestemming ge geven. Maar wat het „Duet for organ" van Samuel Wesley (1810-1876) betreft, het uitvoerige stuk waarmee de avond besloten werd, was het duidelijk dat wij hier te maken hadden met een origineel orgelwerk en wel een van niet te on derschatten betekenis, ja, een ontdek king van een goed klassiek werk uit de romantische tijd. De concertgevers traden ook solis tisch op. Kamiel D'Hooghe ontlokte aan het positief de vereiste klanksfeer voor werken van Pieter Cornet, Adriaan Wil laert en Matthias van den Gheyn en toonde daarmee zijn gehechtheid aan fi guren van de Vlaamse toonkunst, alles gespeeld met de beheerste kunstvaardig heid die hij ook aldoor toonde in het duo-spel. Albert de Klerk vervulde zijn solobeurt met de vijfde Sonate van Carl Ph. Em. Bach, merkwaardige rococo- muziek, waarin als slotdeel een uitge breide variatiereeks alle kansen bood om het orgel der Adventkerk in al zijn spitse timbres en combinaties te beluis teren. Het publiek toonde zich dankbaar op getogen voor de verrassende aspekten van dit ongewone orgelprogramma. NEW YORK (Reuter en AFP). „Ik ben als Griekse geboren en ik zal als Griekse sterven. Patakos (minister van Binnenlandse Zaken) is als fascist gebo ren en zo zal hij sterven". Dit was de furieuze reactie van de Griekse actrice Melina Mercouri, die op grond van een besluit van minister Pata kos tezamen met zeven anderen de Griek se nationaliteit heeft verloren. Melina Mercouri, die in een Amerikaanse musical optreedt, zei woensdag, dat zij ervoor zal ijveren de militaire junta in Athene ten val te brengen. De actrice viel bij de militaire leiders in ongenade doordat zij verboden Griekse liederen, onder meer van de bekende Mi- kis Theodorakis bleef zingen en rollen vervulde in stukken die de regering on welgevallig waren, stukken van Aristo phanes zijn nu in Griekenland verboden. De openbare aanklager in Athene heeft vervolging geëist van Andreas Papan- dreou en tien andere Griekse burgers, op beschuldiging van pogingen tot hoog verraad. (Van onze parlementaire redactie) Den Haag De minister van Justitie, prof. Polak, heeft vandaag de vaste com missie voor Justitie uit de Tweede Kamer ingelicht over de moord in Doetinchem en met de commissie de situatie in het rijks asiel „De Kruisberg" besproken naar aan leiding van een rapport dat de inspec teur-generaal voor ,de psychopatenzorg, mr. J. E. Erdman, heeft uitgebracht na een ambtelijk onderzoek. De burgemeester van Doetinchem, mr. J. M. J. Cornelissen, heeft bij mr. Erd man aangedrongen op een strenge bewa king, betere controle en nauwkeurige se lectie van de psychopaten, die in „De Kruisberg" opgenomen worden. Er zouden alleen lichte gevallen opgenomen worden, maar volgens de burgemeester zouden er ook zware gevallen zitten. ADVERTENTIE Ja, elk jaar betaalt het Rijk honderd gulden mee aan mijn aandelen. En dat kunt ook voor elkaar krijgen! Wanneer u en uw vrouw nu deelnemen aan het Premie Spaarplan en elk jaar voor 500,— aan effectenbewijzen kopen, dan krijgt u vanaf 1972 ieder jaar honderd gulden terug van het Rijk! Belastingvrij! Dit geld kunt u dan weer gebruiken om eens een extra aandeeltje te kopen. (Of u moet persé die lege bladen Ghana in uw postzegelalbum willen opvullen....) Hoe dan ook, alle Banken, Spaarbanken, Boerenleenbanken,Raiffeisenbanken en Hypotheekbanken zullen u graag inlichten over het Premie Spaarplan. (Van onze rtv-medewerkster) KNOKKE. De muis die het Knokke- festival dinsdagavond gebaard heeft, bleek gisteren een zeer forse staart te hebben. De jury heeft met meerderheid van stemmen besloten (één Duitse stem tegen en een toezegging van Ageeth Scherphuis met de mededeling onder protest) de Italianen niet meer te aan vaarden als juryleden. Het werd allemaal wat voorzichtiger gezegd, namelijk zo: op 12 en 13 juli züllen de volgende landen aan de stemming deelnemen: België, Frankrijk, Nederland, West-Duitsland en Engeland. De toegekende punten, aldus het communiqué van de jury, zullen wor den aangepast op basis van de vorige dagen (er zal nu gedeeld worden door 8 en vermenigvuldigd met 10). Een toch wel weinig elegante oplossing want wat er voor onheil geschied is blijft. Het was wellicht eerlijker geweest om alle Italiaanse punten die tot nu toe aan iedere ploeg zijn uitgereikt te laten ver vallen, maar daarmee zou Nederland toch niet verder gekomen zijn dan een vierde plaats. Groot was echter ieders verba zing, toen gisteravond om half tien, bij het binnentreden van dé jury, mevrouw Ageeth Scherphuis en de heer Lou van Rees op het appèl van de jury ontbraken. Een paar minuten voordat de jury in de zaal zitting zou nemen deelden mevrouw Scherphuis en, door de omstandigheden gedwongen, de heer Loii van Rees even eens, mee er geen prijs meer op te stel len deel van dit lichaam uit te maken. Mevrouw Scherphuis zowel als de heer Van Rees hadden beiden op de middag vergadering meegedeeld, dat zij het eens waren met de beslissing van de jury. Wat dit wegblijven Nederland voor goed kan doen was niemand duidelijk en de stem ming, vooral onder de Belgen die tot nu toe bijzonder op onze hand waren, is falikant omgeslagen. Grammofoonplatenmaatschappij en uit Nederland hebben intussen de volgende brief aan de directie van het casino in Knokke gestuurd: „de directies van onze maatschappijen, te zamen onder contract hebbend zevenennegentig percent van alle Nederlandse artiesten, delen de di rectie van het casino te Knokke mee dat zij, gezien de ontwikkelingen en gebeur tenissen van de laatste dagen, besloten hebben geen verdere artistieke of finan ciële medewerking te zullen verlenen bij het samenstellen van een volgende Ne derlandse equipe, indien dé opzet van het festival niet zodanig drastisch gewijzigd wordt, dat een objectieve beoordeling door een deskundige en onpartijdige jury ten stelligste gegarandeerd wordt". Het is overigens een duidelijke zaak: Nederland zal op de vijfde plaats eindi gen en de eerste prijs zal gaan naar Engeland. Een uitzendbureau in de Zuidfranse stad Cannes heeft een nieuwe aanbie ding: een jacht compleet met kanto ren, kantoormachines en zes gediplo meerde secretaresses in creaties van Jacques Esterel. Een motorboot brengt de secretares sen naar zakenlieden die het te druk hebben om het voor anker liggende jacht te bezoeken. De meisjes kunnen handelscorres pondentie in tien talen verzorgen en worden gegarandeerd niet zeeziek. De lancering van de Surveyor 4 naar de maan is uitgesteld van donderdag tot vrijdag. Men sukkelt met een probleem aan de laatste trap van de Apollo-Cen- taur-draagraket. HILVERSUM I 7.00 Nws. 7.10 Lezing. 7.15 Lichte gramm. muziek. 7.55 Overweging. 8.00 Nws. 8.10 Het symposium van de Europese bisschoppen in Noordwijkerhout. 8.20 Voor de kinderen. 8.30 Nws. 8.32 Vakantietips. 8.45 Lichte gr. muziek. 10.00 De Platensoos. 11.00 Voor de zieken. 12.00 Amusementsmuziek. 12.27 Me dedel. voor land- en tuinbouw. 12.30 Nws. 12.40 Aktualiteiten. 12.50 Platennws. 13.00 Lichte orkestmuziek. 13.30 Amusementsmu ziek. 14.00 Opera. 14.40 Pianorecital. 15.00 Pizzicato. Tussen 16.15-17.00 Ronde van Frankrijk. 17.00 Coda. 18.30 Wil je weg we zen. 19.00 Nws. 19.10 Aktualiteiten. 19.30 De mens in zijn dynamisch evenwicht. 20.00 Grenspost. 21.55 Documentaire over Fries land. 22.25 Humanistisch Verbond. 22.30 Nws. 22.40 Jazz. 23.10 Literaire tijdschrif ten. 23.45 Lichte gramm. muziek. 23.55 Nws. HILVERSUM II 7.00 Nws. 7.20 Socialistisch strijdlied. 7.23 Lichte gramm. muziek. 7.55 Deze dag. 8.00 Nws. 8.10 Lichte gramm. muziek. 9.00 Ope ra. 10.00 Lichte gramm. muziek. 11.00 Nws. 11.02 Liedjes. 11.30 Musa Ibérica. 11.55 Beurs. 12.00 Licht pianospel. 12.27 Meded. tb..v. land- en tuinbouw. 12.30 Overheids voorlichting voor de landbouw. 12.40 Sport. 13.00 Nws. 13.10 Actualiteiten 13.30 Muzika le lezing. 14.10 Poëzie. 14.20 Showavond. 15.30 Thuis. 16.00 Nws. 16.02 Klassieke en moderne muziek. 17.00 Voor de kinderen. 17.10 Muzikale aanwinsten. 17.45 Actualitei ten. 18.00 Nws. 18.15 Amerika in termijnen. 18.20 Licht instrumentaal kwartet. 18.30 Jazz 19.00 Help. 19.30 Op reis met dokter Burney. 20.00 Nws. 20.05 Hedendaagse muziek. 20.45 Lezing. 21.00 Klassieke gewijde muziek. 22.20 Ronde van Frankrijk. 22.30 Nws. 22.40 Actualiteiten. 22.55 Prettig weekend. 23.55 Nws. HILVERSUM III 9.00 Nws. 9.02 Actualiteiten. 9.05 Plaat maar raak. 10.00 Nws. 10.02 Arbeidsvitami nen. 12.00 Nws. 12.02 Uit de buitenlandse pers. 12.05 Een uurtje Frans. 13.00 Nws. 13.02 Uit de buitenlandse pers. 13.05 El Pée. 14.00 Nws. 14.02 Uit de buitenlandse pers. 14.05 2 x Top 10. 15.00 Nws. 15.02 Muziek- kantjes. 16.00 Nws. 16.02 Showtime. 16.30 Sor bet. 17.00 Nws. 17.02 Actualiteiten. 17.05 Pop Party. BRUSSEL 324 m. 12.00 Nws. 12.03 Lichte muziek. 12.40 Weerbericht. 12.48 Lichte muziek. 12.55 Bui tenlands persoverzicht. 13.00 Nws. 17.00 Nws. 17.15 Amusementsmuziek. 17.45 Koormuziek 18.00 Nws. 18.03 Voor de soldaten. 18.28 Paar- desport. 18.30 Berichten voor automobilis ten. 18.45 Sport. 18.52 Taalwenken. 18.55 Lichte muziek. 19.00 Nws. 19.30 Koorzang. 20.00 Amusementsmuziek. 20.30 Cabaret. 22.00 Nws. Doelen. De heer Paul Verbist, in 1963 uit zeventig kandidaten gekozen als di recteur van het toen nog in aanbouw zijnde concert- en congresgebouw „De Doelen" in Rotterdam, zal nog dit jaar ontslag nemen. Reden van dit besluit zó werd duidelijk op een persconferen tie is een verschil van mening met zijn werkgever, het gemeentebestuur van Rotterdam, over de administratie ve en organisatorische kant van zijn werk. VOOR DONDERDAG NEDERLAND I 15.30 Tour de France: 13e etappe. 18.30 Tour de France. 18.45 De Minimolen. 18.50 Journaal. 18.5 Reclame. 19.00 De Verrekij ker. 19.10 Van gewest tot gewest. 19.30 Charlie Chaplin. 19.53 Toeristische tips. 19.56 Reclame. 20.Q0 Journaal. 20.16 Reclame. 20.20 Spel zonder knikkers (documentaire). 20.50 Brandpunt. 21.30 Songfestival Knokke 1967: Finale. NTS: 22.45 Journaal. NEDERLAND II 20.00 Nws. 20.01 Reclame. 20.05 De onbe kende wereld: Quemoy. 20.30 Kunst per ko lom: programma over kritiek in kranten. 21.10 De nacht van de terugkeer van een dode (t.v.-film). 22.00 Reclame. 22.05 Jour naal. 22.30 Moeder worden in Ludhiana. VOOR VRIJDAG NEDERLAND I 15.30 Tour de France, 14e etappe. 18.30 Tour de France. 18.45 De Minimolen. 18.50 Jour naal. 18.55 Reclame. 19.00 Volksliedjes en chansons. 19.25 Paulus van Tarsus (TV- film). 19.56 Reclame. 20.00 Journaal. 20.16 Reclame. 20.20 Attentie. 20.45 Fragmenten uit West Side Story. 21.30 Spionageverha len. 22.25 14 juli in Parijs (documentaire). 22.40 Avondsluiting. 22.45 Journaal. NEDERLAND II 20.00 Nws. 20.01 Reclame. 20.05 Corona tion Street (TV-film). 20.55 Achter het nieuws. 21.20 Vara-Ra-Boem-TV. Skütsjesilen 1967. 22.10 Reclame. 22.15 Journaal. Nederland 1.: De herhaling van de tour-reportage, de minimolen, het nieuws de reclame, de Verrekijker, van Gewest tot Gewest, een Chaplin filmpje, toeris tische tips, weer reclame, het journaal en nog eens reclame en dan is het tijd voor het KRO programma. Het begint met een documentaire onder de titel Spel zonder Knikkers. Daarmee wordt dan be doeld de vrijetijdsbesteding in de toe komst. Anke-Faasen en Simon van Adel- berg hebben zich afgevraagd, hoe het in de toekomst zal gaan met de gemiddel de Nederlander. Hij krijgt veel meer vrije tijd dan nu en de mogelijkheden om zich te ontspannen worden kleiner, door dat een steeds groter aantal mensen zal moeten leven op een steeds kleiner stuk je natuur. Het tweede programmaonder deel is Brandpunt, dat veertig minuten in beslag neemt. Tot slot gaan we dan voor de laatste maal naar Knokke. Nederland 2. Het AVRO-programma begint ook met een documentaire en wel een aflevering van de serie de Onbekende Wereld. Deze keer gaan we een kijkje nemen op het eilandje Quemoy, dat on der het bewind van Tsjang Kai-Sjek op Formosa staat, maar dat slechts twee kilometer van de kust van China ligt. Het eiland heeft jarenlang onder het vuur van de Chinese kustbatterijen gelegen. Will Simon sluit vervolgens zijn serie Hoe ontstaat eenof. Hij heeft de kijker o.m. laten zien hoe een variété voorstelling tot stand komt, hoe een TV- spel in elkaar wordt gezet, hoe een to neelvoorstelling groeit, een balletuitvoe ring en zo meer. Nu gaat hij de kunst kritiek onder de loep nemen. Kunst per kolom is de titel van deze aflevering, waarin de totstandkoming van een krant en in het bijzonder van de kunstpagina wordt behandeld. Simon nam het Parool en de Volkskrant tot voorbeeld. Hierna de nieuwe serie the wild wild West. over de avonturen van James T. West, ge heimagent gedurende de onstuimige da gen van voor de burgeroorlog in het wes telijk deel van de Verenigde Staten. West (Robert Conrad) lost een misdaad op. Medespelenden in deze komische serie zijn o.m. Ross Martin, Peter Lawford en Sammy Savis jr. De avond wordt na het laatste nieuws afgesloten met een kerkelijke uitzending: Moeder worden in Ludhiana. De film handelt over een Amerikaans ziekenhuis in India, dat wordt bekostigd door de zending. De finale van het Songfestival in Knok ke zal vanavond worden uitgevochten tus sen Frankrijk en Engeland. Vanmorgen was het klassement van behaalde punten: Engeland 790,5. Frankrijk 720, België 703, West-Duitsland 664,5, Nederland 664, en Italië 624. De VARA-gids krijgt een fraaier uiter lijk. Men wil vermoedelijk met ingang van 1 januari overschakelen van off set op koperdiepdruk. Het desbetreffend voorstel hoopt het VARA-bestuur zaterdag 29 juli in de verenigingsraad te brengen. De programmabladen van de andere om roepen worden al in koperdiepdruk ver vaardigd. „In 1957 waren wij de eerste die kleur brachten, maar nu liggen wij met de druk van ons blad achter op de anderen", kregen wij bij de VARA te ho ren. Die achterstand wil men nd, mede met het oog op de concurrentie (Televi- zier-Avrobode), wegwerken. De VARAgids, die een oplage heeft van ruim 510.000 stuks wordt thans gedrukt bij de N.V. Arbeiderspers in Amsterdam. De ze heeft geen diepdrukoutillage. Er zal dus een andere drukkerij moeten worden inge schakeld. De VARA is al geruime tijd be zig zich hierover te oriënteren. Volgens de VARA is het wel de bedoeling dat de A.P. betrokken blijft bij de totstandko ming van de gids.

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 9