Franse ambassadeur bij de V.N. in ongenade HET WEER w Amerikaanse strijdkrachten in Vietnam worden uitgebreid V er gissing ELZER's morris GLIMLACH VOOR PRINS CLAUS SCHEERVLUCHT Hotel in Schoorl wordt raadhuis Surveyor 4 op weg naar maan Dertien doden bij ongeluk in Italië Zieke Nederlander mag Guinee verlaten Bi 1 Johnson: „Bondgenoten moeten steentje bijdragen' Generaal Westmoreland krijgt alle troepen die hij nodig heeft Cel uitcel in Uitslag onderzoek bloed en urine van Simpson nog niet bekend gemaakt OPRUIMING Woonkunst vakantiegenot! Het woord is aan Aantal verkeersdoden weer hoger pagina 2 Iets koeler Aan het strand Personeelslid van firma Van Hattiun en Blankevoort mliKt. Nieuw wapen Bijzondere positie voor heilige plaatsen Overval Dode in de Tour PERMANENTE MEUBEL-EXPOSITIE Verhoog uw hazenberg HOEDEN REGENKLEDING SUÈDE - NAPPAJASJES ZOMERMANTELS DICK BARTELS 52e JAARGANG NUMMER 215 VRIJDAG 14 JULI 1967 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Tel. adm. 15437, chef bezorging tot 7 u. 10519. Tel. red. 15389, na kantooruren 02560-6484. Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewyks Adj. Hoofdredacteur: E. Koning IJmuider Courant WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN Verschijnt dagelijks, beh. zon- en feestdagen. Abonnement bij vooruitbetaling, 12,35 per kwartaal, 13,85 franco per post, 95 cent per week. Losse- nummers 25 cent. Giro rekening IJmuider Courant no. 129288. Directeur: Mr. H. C. van der Mije De gemeenteraad van Schoorl heeft besloten het hotel „Het Hoge Duin" aan te kopen voor 250.000 gulden. Dit hotel, dat in 1961 is gebouwd, zal na een kJeine verbouwing in het voorjaar van 1968 in gebruik worden genomen als raadhuis.' In het tegenwoordige raadhuis is het ruimtegebrek zo groot, dat een nieuw raadhuis nodig werd. Met de bouw zou evenwel een bedrag van een miljoen gul den gemoeid zijn. Het gemeentebestuur wil het oude raadhuis verkopen. Sully Prudhomme: Alle belachelijke dingen in de wereld zijn gemaakt, niet geschapen. (Van onze correspondent) PARIJS De crisis in het Nabije Oos ten is voor de Franse ambassadeur bij de Verenigde Naties een muisje met een staartje geworden. De voor Frankrijk onfortuinlijke uitslag van de stemming over de Joegoslavische motie, die Israel als schuldige aanvaller doodverfde en waar Frankrijk zich als enige Westelijke mogendheid achter liad geplaatst, zal Ro ger Seydoux zijn zetel kosten. Ambassadeur Seydoux wordt binnenkort naar Brussel gestuurd om Frankrijk in de KAAP KENNEDY, Florida (AP). De Amerikaanse Surveyor 4 is vandaag na een geslaagde lancering op weg naar de maan om met een magneet, schepje en een draaiende camera te zoeken naar iizer op het ruwe maanoppervlak en na te gaan hoe de kraters op de maan zijn ge vormd. Prins Claus maakte deze charmante foto van de kleine Willem-Alexan der, die negen weken oud be reidwillig glimlachte. De gelijkenis met foto's van prinses Beatrix in haar vroegste jeugd is opvallend. BEREGGI (AFP) Op het strand van Bereggi, negen kilometer van de Italiaan se plaats Savona, is gisteren een militai re vrachtwagen verongelukt. Van de 28 inzittende soldaten zijn er dertien om het leven gekomen. 31 personen werden ern stig gewond. De militairen, van het 89ste regiment infanterie dat in Savona is gelegerd, wa ren op weg naar een brand om deze te helpen blussen. Door onbekende oorzaak reed de wagen de weg af en sloeg om op het enige meters lager gelegen strand, waar een aantal badgasten werd gewond. Weerrapporten 1, 2 Uit het binnenland 2, 7, 9 Agenda van IJmond en Haarlem 2 buitenlands nieuws 3, 7 Van Dag tot Dag 3 Aangestipt Uit stad en omgeving 4, 5, 7 In de Vishal en op zee4 Medische verzorging 4 Films 4 Feuilleton11 beeldverhalen11 Kunst 13 R adi o en tv 13 Uitgaan in Haarlem 13 Ferdinand14 Economisch nieuws 13 Scheepsberichten 15 beurs15 Sport 17 Luidsprekers 18 Dit nummer bestaat uit achttien pagina's Verwachting van het K.N.M.I., geldig van vrijdagavond tot zaterdagavond opgemaakt te 11.15 uur. Wisselende bewolking en plaatse lijk enkele buien, sommige met onweer. Zwakke tot matige wind, overwegend tussen west en zuid west. In het algemeen iets lagere temperaturen. Volledige weerrapporten op pagina twee. Morgen wat opklaringen en vrijwel droog weer. Middagtemperatuur 20 tot 22 graden. Zeewater 18 graden. Vooruitzichten: Door dp nadering van een hogedrukgebied ten zuidwes ten van Engeland tegen het weekeinde wat beter weer. (Van onze correspondent) DEN HAAG Eén van de in Guinee verblijvende Nederdanders komt naar huis. De heer E. Middelkoop uit Sliedrecht heeft toestemming gekregen het land te verlaten omdat hij lijdt aan een leveraan doening. Hij zal waarschijnlijk zondag vertrekken. De heer Middelkoop is in dienst van het aannemersbedrijf Van Hattum en Blanke voort. Zijn chef, de heer I. P. R. Ro- singh, die de zieke in zijn woning in de Guinese hoofdstad had opgenomen, heeft van de autoriteiten in Conacry gedaan weten te krijgen dat de heer Middelkoop een uitreisvisum wordt verstrekt. Zijn besprekingen hebben echter geen aanwij zingen opgeleverd over een spoedige be ëindiging van de maatregelen tegen de andere Nederlanders, o.a. de vier K.L.M.- personeelsleden. WASHINGTON (AP). President Johnson heeft op een persconferentie in Washington verklaard dat er vol ledige overeenstemming tussen hem en de Amerikaanse militaire bevel hebbers bestaat over de versterking, die naar Vietnam moet worden ge stuurd. De troepen, die opperbevel hebber Westmoreland nodig heeft, zullen ter beschikking worden ge steld. De president weigerde te zeggen hoe veel aanvullingsgroepen naar Vietnam zullen gaan en binnen hoeveel tijd. Hij beklemtoonde, zoals de minister van De fensie McNamara de dag tevoren ook al had gedaan, dat de militaire partners van de V.S. in Vietnam zal worden ge vraagd meer troepen bij te dragen. Be halve van Amerika en Zuid-Vietnam z:jn bij de strijd eenheden uit Zuid-Korea, Australië, de Philippijnen. Thailand en Nieuw-Zeeland ingeschakeld. McNamara had woensdag meegedeeld dat de Amerikaanse troepensterkte in Vietnam de komende drie maanden met twintig- tot dertigduizend man zou worden uitgebreid en dat het daar niet bij zou blijven. Tevens had'hij gezegd van me ning te zijn dat de door Westmoreland be oogde resultaten zouden kunnen worden bereikt zonder de generaal zoveel troe pen te geven als hij wenst. Hoe dit te rij men valt met Westmorelands uitlating, dat aan zijn wensen wordt voldaan, is niet duidelijk. McNamara verklaarde op de perscon ferentie dat het niet nodig zal zijn meer dan het gebruikelijke aantal Amerikanen op te roepen en dat de huidige dienst- termijn van een jaar in Vietnam niet behoeft te worden verlengd. Volgens de Washington Post zal iet Pentagon in een geheim project zes su personische F 111 straaljagers inzetten voor een bliksemsnel bombardement van bepaalde doelen in Noord-Vietnam. Deze kostbare jachtbommenwerper heeft tijdens proefvluchten bewezen met enorme precisie te kunnen navigeren en bombarderen. „De F 111 is beter dan welk Ameri kaans vliegtuig ook in staat het doei 's nachts te vinden en er onder het bereik van de luchtverdedigingsradar heen te Een veelbelovend lid van de water skiclub van Sydney laat zich hier, hangend aan een vlieger, door een speedboat onder de Glasesvillebrug in Sydney doortrekken. vliegen", aldus de Washington Post, die meldt dat de missie „Harvest Reaper" waarschijnlijk 's nachts zal worden uit- SAIGON (AP) Het Amerikaanse commando heeft bekend gemaakt dat een beschieting en een bombardement bij vergissing vijftien Vietnamese bur gers het leven hebben gekost. Vijftien anderen zijn gewond geraakt Bij het ene incident raakten drie dorpelingen gewond toen een artille riegranaat woensdag ontijdig tot ont ploffing kwam boven een dorp in het centrale bergland nabij Due Co en de Cambodjaanse grens. Het andere incident gebeurde zater dag zestien kilometer ten noordwesten van de kuststad Tam Ky in de provin cie Quang Tin. Bommenwerpers wer den te hulp geroepen door Amerikaan se mariniers, die in een vuurgevecht waren gewikkeld. Bij het bombarde ment werden vijftien burgers gedood, twaalf gewond en acht huizen ver woest. JERUZALEM (AP Volgens een offi ciële Israëlische zegsman zijn Israel en het Vaticaan het zo goed als eens over de bijzondere positie, die moet worden toegekend aan de heilige plaatsen in Je ruzalem. De universele natuur van deze plaatsen, die heilig zijn voor de drie grote gods diensten, zal tot uiting komen in „de for mule voor de vrede op de heilige plaat sen", die in Jeruzalem en Rome wordt opgesteld, aldus de zegsman. Israel heeft reeds gesproken over het toekennen van exterritoriale rechten aan de heilige plaatsen van christenen en mo hammedanen zonder inbreuk te maken op 'de souvereiniteit van de staat Israel over „Verenigd Jeruzalem". (Van onze correspondent) TILBURG Een 22-jarige inbreker uit Helmond moest, toen hij na 25 maanden uit de Vughtse gevangenis werd ontsla gen, zijn advocaat nog betalen. Om aan geld te komen besloot hij daarom zijn oude beroep weer op te vatten en bij een Til- burgs modemagazijn de kas te roven. Hij stootte 's avonds laat een etalageruit stuk. Een dame, die net haar hondje uitliet, zag dat en belde de politie, die de inbreker be trapte toen die nog bezig was via het gat in de ruit binnen te dringen. De man zit na nog geen week vrijheid nu weer achter slot en grendel. gevoerd om de kans op het neerschieten van een vliegtuig met zijn geheime ap paratuur aan boord zo klein mogelijk te maken. Radio Peking heeft meegedeeld dat vier Amerikaanse toestellen gisteren over China zijn gevlogen en geleide projec tielen hebben afgevuurd op soldaten van het volksbevrijdingsleger, van wie er vier werden gewond. Het zou zijn gebeurd in Toegoin, een kustdistrict niet ver van Noord-Vietnam. De vrouwen van Noord-Vietnam heb ben een beroep gedaan op hun sexegeno- ten overal ter wereld om te helpen een eind te maken aan de oorlog in Vietnam. „Vrouwen en moeders overal ter wereld, ga geen inspanning uit de weg om spoe dig een eind te maken aan de Amerikaan se agressie-oorlog in Vietnam", aldus de oproep. Vietcongstrijders hebben vanmorgen vroeg een gehucht aan de kust over meesterd, de Vietnamese militia zware verliezen toegebracht en 44 huizen ver brand. De invallers verwondden zes Viet namese burgers en ontvoerden elf ande ren. Het 25 man sterke garnizoen leed zware verliezen. Bij de aanval op Guan Co, dat 550 km ten noordoosten van Saigon aan de Zuid- chinese Zee ligt, werden zes Vietcong strijders gedood. permanente Navoraad te vertegenwoordi gen. Gezien het geringe gewicht dat gene raal De Gaulle aan dit orgaan nog gelieft te hechten, kan dit voor Seydoux nauwe lijks als een promotie worden beschouwd. Het Franse staatshoofd heeft de recen te V.N.-uitslag heel hoog opgevat. Het is nu bekend geworden dat het eerste bezoek dat premier Kosygin op doortocht naar' New York aan Parijs heeft gebracht, ten doel had behalve de stem van Frankrijk ook die van de voormalige Franse ge biedsdelen in Afrika voor de Joegoslavi sche motie te vragen. Generaal De Gaulle verwijt ambassa deur Seydoux en vele andere belangrijke diplomaten, dat ze in ijver tekort zijn ge schoten om de Afrikaanse landen voor de politiek van het Elysée op te warmen. Een feit is in ieder geval, dat Frankrijk op die Afrikaanse landen, die het met miljarden steunt, op het beslissende mo ment niet heeft kunnen rekenen. Zelfs de voormalige Franse Ivoorkust, waarvan de president Houphouet-Pougny enkele da gen tevoren juist door generaal De Gaulle in speciale audiëntie was ontvangen, heeft met verscheidene andere voormalige ko lonies Frankrijk bij de V.N. in de kou laten staan. Die teleurstelling is voor de president van de Franse republiek nog zwaarder te verteren geweest omdat hij de Sovjet premier het pakket Afrikaanse stemmen enkele dagen eerder juist plechtig had toegezegd. Frankrijk zal nu binnenkort door de huidige ambassadeur in Rome, Armand Berard, bij de V.N. worden ver tegenwoordigd. Een diplomaat, die deze functie al eens eerder heeft vervuld en die door het Elysée zuiverder op de Gaullistische graat wordt beoordeeld dan zijn voorganger. De leiding van de Tour de France heeft vanmorgen bevestigd, dat op de plaats waar de 29-jarige Engelse wielrenner Tom Simpson gisteren tijdens de dertien de etappe ten val is gekomen tubes zijn gevonden. Deze tubes, die ten dele met medicamenten waren gevuld zijn overge dragen aan de justitie en verzegeld. In middels is het onderzoek voltooid van urine en bloed van Simpson, die tijdens de beklimming van de Mont Ventoux in elkaar zakte en overleed. De resultaten van dat onderzoek zijn nog niet bekend gemaakt. In het communiqué, dat de Tour-lei ding vanmorgen uitgaf wordt voorts ge zegd, dat allen, die Simpson na zijn val hebben bijgestaan zijn verhoord. Het be treft de doktoren Dumas, Macorig, de verplegers van de Tour, de twee politie mannen, die ter plaatse waren toen Simpson in elkaar zakte, de politiecom missaris van de Tour en de ploegleider en soigneurs van de Engelse equipe. Voor meer nieuws over de dood van Simpson en de Tour de France zie onze sportpagina. ADVERTENTIES 8 INTERIEU RS 1000 m2 MODELKAMERS Zijlstraat 62 - Telefoon 20874 - Haarlem Neem onze luchtdicht verpakte produkten mee: Vakantiekoeken - Spritsen - Amster dammers - Boterrondjes - enz. A.S. ZATERDAG: Heerlijke knappende PINDAKOEKEN als speciale prijs per zak 1.00 Dus naar mmm heerlijk Tel. 16479 HERENMODEHUIS KENNEMERLAAN 108 IJMUIDEN Barteljorisstraat - Haarlem - Tet 15332 Leidsestraat (bij Koningsplein) Telefoon (020) 22 35 96 Amsterdam OPENING BONTMODEHUIS Wagenweg 126 rood, HAARLEM Zie onze advertentie op pagina 12

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 1