VN zijn tegen annexatie van Jeruzalem door Israëliërs Gevechten bij Suezkanaal worden steeds heviger HET WEER Al elf doden in Newark PARAPLUBOOM M Voor bouw is honderd miljoen beschikbaar Pakistaanse resolutie - zonder sancties - aangenomen Israel viel de VN-troepen aany zegt Oe Thant Maar besteding wordt uitgesmeerd over de maanden juli en augustus Volgende week weer zomerweer Jongen bewusteloos na klap van agent Koningin boos op Chaplin Geen hoop meer voor Mia Versluis EEG onderzoekt dure paspoorten in Nederland Zuidkoreaanse ambassadeur wil naar huis Auto over de kop: bestuurder ernstig gewond BEDRIJFSSCHOOL CONRAD-STORK Zie pagina ÏO Opruiming KRAAKPRIJZEN CH RISTIA ANSE 52e JAARGANG NUMMER 216 ZATERDAG 15 JULI 1967 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Tel. adm. 15437, chef bezorging tot 7 u. 10519. Tel. red. 15389, na kantooruren 02560-6484. Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate M.V. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Adj. Hoofdredacteur: E. Koning WAARIN OPGENOMEN DE KËNNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR WMÜIDËN NEW YORK (AFP, DPA, Reuter en AP). De algemene vergadering van de Verenigde Naties heeft vrijdag avond de Pakistaanse resolutie aan genomen, waarin Israel wordt ge maand Jeruzalem niet te annexeren. Tevoren had de Pakistaanse vertegen woordiger de ontwerp-resolutie afge zwakt door de omstreden vierde para graaf te laten vervallen, waarin de Veiligheidsraad wordt opgewekt de tenuitvoerlegging van de resolutie te verzekeren. Doordat een streep door de vierde paragraaf is gehaald ver valt de mogelijkheid van sancties tegen Israel, waartegen sommige delegaties bezwaren hadden. VANDAAG IN „ERBIJ" Relaas van de ramp met een goudschip Een vrouw staat haar mannetje Nederland en de Indonesische revolutie Tunesië verspeelt zijn toeristenindustrie SS-ers verliezen wèl hun haren... Vorstelijke gasten op Beeckestein Denksport en spelrubrieken Iets warmer Aan het strand 25 doden Waar nemers Aanval op Liberty Het woord is aan Fa. Gebr. JAK TOYOTA DEALER N.V. CARROSSERIEFABRIEK FRANS JANSSEN UITDEUKEN - SPUITEN JAMES WATTSTRAAT 7 ZWIER COIFFURES DE VRIES IJmuider Courant Verschijnt dagelijks, beh. zon- en feestdagen. Abonnement bij vooruitbetaling, 12,35 per kwartaal, 13,85 franco per post, 95 cent per week. Losse nummers 25 cent. Giro rekening IJmuider Courant no. 129288. Directeur: Mr. H. C. van der Mije Negenennegentig landen, waaronder Nederland, stemden voor de resolutie, W eerrapporten 1, 2 Uit het binnenland 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 buitenlands nieuws 3 Achtergrond 3 Uit stad en omgeving4, 5 In de Vishal en op zee 4 Losplank 4 Kerkdiensten 4 Feuilleton6 beeldverhalen6 Aangestipt6 Kunst7 Radio en TV 7 Economisch nieuws 8 Scheepsberichten 8 beurs8 Sport 9 Erbij 11-19 Ferdinand 20 Luidsprekers 16 Dit nummer bestaat uit twintig pagina's waarin opgenomen „Erbij" Verwachting van het K.N.M.I.. geldig van zaterdagavond tot zondagavond opgemaakt te 11.15 uur. Aanvankelijk zwaar bewolkt, maar later ook opklaringen. Op de meeste plaatsen droog weer. Zwak ke wind en in het algemeen iets hogere middagtemperaturen. Volledige weerrapporten op pagina twee. Vochtige lucht met veel bewolking maakt plaats voor zonniger strand weer. Zwakke zuidwestenwind. Tem peratuur ongeveer 22 graden. Zeewater IS graden. Vooruitzichten: Hogedruk nadert uit het zuidwesten met in de komende dagen goed tot fraai strandweer. achttien onthielden zich, namelijk de Ver enigde Staten, Zuid-Afrika, Australië, Barbados, Bolivia, de Centraal-Afrikaan- se Republiek, Columba, Kongo, IJsland, Jamaica, Kenia, Liberia, Madagascar, Ma lawi, Malta, Portugal, Roeanda en Uru guay. Israel stemde niet en vier afgevaar digden waren niet aanwezig. Het bezwaar tegen de paragraaf waar in de Veiligheidsraad wordt verzocht de tenuitvoerlegging van de resolutie te ver zekeren kwam vooral van de kant van Frankrijk. Egypte heeft de Veiligheidsraad mee gedeeld, dat bij de gevechten van vrijdag lagns het Suezkanaal twintig Egyptenaren zijn gedood en 35 gewond. Een communiqué van het Israëlische le ger meldt dat vijf Israëlische soldaten zijn gedood en meer dan twintig gewond bij de gevechten die de gehele dag hebben vootgeduurd. Het communiqué zegt dat Egyptische artillerie Israëlische stellingen in de om geving van Tawfiq heeft bestookt van zonsopgang af en daarbij onder andere de kustbatterijen bij Port Ibrahim heeft in geschakeld. De Israëlische legerautoriteiten beschul- NEW YORK (Reuter) Secretaris generaal Oe Thant heeft bij de alge mene vergadering van de VN een rapport ingediend, waarin hij de Isra ëlische troepen ervan beschuldigt kort na het uitbreken van de oorlog ïe VN-vredesmacht in de strook van 2}aza te hebben aangevallen en het VN-hoofdkwartier te hebben geplun derd. Een Indisch bevoorradingscon- vooi was aangevallen en vijf Indische soldaten waren daarbij gedood. Uit de schok en de verslagenheid die het terugtrekken van de VN- strijdmacht had veroorzaakt blijkt hoe veel al vertrouwd werd op de VN als instrument ter handhaving van de vre de. Hieruit kan de belangrijke les getrokken worden dat de vredebe warende functie van de VN versterkt moet worden om de zaak van de we reldvrede beter te kunnen dienen, zegt Thant. In Newark waren vanmorgen vroeg 3.500 politiemannen en manschappen van de nationale garde op de been. Meer dan achthonderd personen bevonden zich in arrest, er zijn elf doden gevallen en 325 gewonden. De materiële schade ten gevol ge van plundering en brandstichting loopt in de miljoenen dollars. De stad, die 400.000 inwoners telt, lijkt op een oorlogszone. „Newark is een stad waar een openlijke rebellie woedt", zegt het hoofd van de politie Hughes. „Dit is een tragische dag voor een prachtige ge meenschap. Dit komt neer op een mis dadige opstand tegen de maatschappij". Het doel van de plunderaars schijnen de winkels van blanken te zijn. Rondtrek kende benden laten winkels met borden als „deze winkel is eigendom van negers" links liggen. Sommige plunderaars verde digen hun optreden met de opmerking, dat zij wraak willen nemen op de blanken. Soldaten met de bajonet op het ge weer houden in Newark een aantal negers, die van plundering worden verdacht, in bedwang. digen Egypte ervan een van de batterijen te hebben ingericht in de naaste omge ving van een ziekenhuis in Suez-stad, zo dat de Israëliërs het vuur niet konden be antwoorden. De botsingen bereikten gisteren een hoogtepunt toen Israëlische vliegtuigen na een dag van artillerie- en mitrailleur duels op Egyptische vuurstellingen doken en deze bombardeerden. Een Egyptische militaire woordvoerder verklaarde dat er duidelijk verband be staat tussen de pogingen van Israëlische landingsboten het kanaal over te steken en de stationering van V.N.-waarnemers, die dit weekeinde aankomen. De Israë liërs zouden willen proberen voor die tijd nieuwe posities in te nemen op de wes telijke oever van het Suezkanaal. Generaal Dayan heeft al verklaard dat de Egyptenaren weigeren rechtstreeks contact toe te staan tusssen de waarne mers aan beide kanten van het kanaal en ook geen duidelijke bestandslijn uit willen zetten. De waarnemers zullen morgen aan het werk gaan. Dean Rusk, de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, heeft gezegd dat Israel de aanval op het Amerikaanse oor logsschip Liberty voor de kust van Sinai nog niet heeft kunnen rechtvaardigen. Het onderzoek duurt voort, zei hij in de se naatscommissie van Buitenlandse Zaken. Met het resultaat van het voorlopig on derzoek is de Amerikaanse regering niet tevreden. Zij is voornemens Israel schade vergoeding te vragen. (Van onze correspondent) DEN HAAG Zoals reeds te verwach ten was heeft het kabinet gisteren be sloten de toegezegde 100 miljoen voor verbetering van de werkgelegenheid in de bouw wel in één keer beschikbaar te stel len, doch de besteding ervan wat uit te smeren. Er zal in de gebieden, waar de werkloosheid een naar de mening van de regering te grote omvang heeft aange nomen, in de maanden juli en augustus met de uitvoering van het aangekondigde programma van rijkswerken worden be gonnen. Onder dit programma vallen woning- wetbouw, andere gebouwen, infrastruc tuurwerken, cultuurtechnische werken, rijkswaterstaatswerken en aanvullende werken. Voor de eerste drie soorten pro jecten is verhoudingsgewijs het meeste geld uitgetrokken (bij elkaar driekwart van het totaal). In de Tweede Kamer heeft minister Roolvink op 13 juni reeds de volgende verdeling over de provincies bekend ge- (Van onze weerkundige medewerker) De tweede helft van juli begint morgen met een zomerse temperatuur en op de meeste plaatsen meer zon dan vandaag. Hogedrukgebieden bij de Noorse kust en bij Frankrijk zullen de zwakke depres sies van Be oceaan de pas afsnijden. Voor de komende week wijst de ontwik keling op stabiel zomerweer met in een groot deel van ons land temperaturen tot 25 graden of hoger. maakt: Brabant 25,9 miljoen, Limburg 19,3 miljoen, Drente 17,9 miljoen, Gro ningen 14,9 miljoen, Overijsel 12,4 miljoen, Gelderland 6,8 miljoen, Fries land 6,2 miljoen. Met de afrondingen van deze bedragen in aanmerking geno men kwam hij daarmee op een totaal van circa 104 miljoen. In een door de rijksvoorlichtingsdienst uitgegeven communiqué wordt als over weging van de kabinetsbeslissing gesteld dat „hoewel een zekere stabilisatie in de werkgelegenheidssituatie is ingetreden", de ontwikkeling van de werkgelegenheid in de maand juni geen duidelijke keer ten goede heeft vertoond. De 100 mil joen zijn nu beschikbaar gesteld, „mede gezien het te verwachten aanbod van jeugdige arbeidskrachten". Er wordt in het communiqué voorts aan herinnerd dat plannen in voorbereiding zijn voor verdere maatregelen ter bevordering van de werk gelegenheid. In Bussum heeft gisteravond een 19-ja- rige jongen uit Naarden een klap van een agent gekregen waardoor hij tot van morgen buiten bewustzijn is geweest. De jongen was enige malen lastig geweest op straat, o.a. door aan een verkeersbord te gaan hangen. Later stond hij op een druk kruispunt hét verkeer te „regelen". Daardoor liep alles in de war en ontstond een volksoploop. Toen de jongen zijn naam niet aan een agent wilde opgeven wilde deze hem meenemen naar het bu reau. Daarbij keerde de jongen zich plot seling naar de agent om, waardoor deze zich blijkbaar bedreigd voelde en de knaap een klap in het gezicht gaf. Volgens een dokter is de jongen daardoor in een schemertoestand geraakt. Volgens een Deens blad is koningin Juliana boos op Charlie Chaplin. Het blad schrijft dat de koningin al een paar jaar probeert de villa „De geluk kige Olifant" in het Italiaanse vissers plaatsje Porto Ercole te verkopen om dat het haar daar niet meer bevalt en zij naar de Spaanse Costa Brava wil verhuizen. Chaplin was een van de gegadigden voor de villa, maar toen de koningin hem er ruim vijf miljoen gulden voor vroeg zou hij gezegd hebben: „Dank u wel! Als ik voor zo'n prijs een villa koop moet er niets op aan te merken zijn". De koningin vond dit een „uit vlucht achteraf". Chaplin heeft nu een groot stuk land gekocht naast „De gelukkige Olifant", waar hij een villa in Japanse stijl laat bouwen. „Ik zal de tuin rond het huis zo mooi maken, dat koningin Juliana bij het zien ervan alle moeilijkheden van onze villa-twist vergeet", heeft hij gezegd. De directeur van de Keulse dieren tuin „kweekte" een aardige boom in zijn menigmaal door regenbuien geteisterde „zoo". Aan een boom liet hij paraplu's ophangen. Bezoekers kunnen gratis zo'n regenscherm lenen. Het is wel de bedoeling dat men ze bij de uitgang weer inlevert. (Van onze correspondent) ENSCHEDE Het 21-jarige Enschede- se meisje Mia Versluis, dat na een lich te operatie te hebben ondergaan al meer dan vijftien maanden bewusteloos ligt, zal niet meer ontwaken. Tot deze conclusie is de Amsterdamse neuroloog prof. dr. A. Biemond gekomen na Mia Versluis een week lang in Amsterdam te heb ben geobserveerd. Kans op herstel moet uitgesloten worden geacht. De Medische Tuchtraad heeft onlangs de klacht van de ouders van het meisje gegrond verklaard tegen de narcotiseur die bij de operatie betrokken was. Er is ook nog een justitieel onderzoek gaande naar het gebeuren in het Enschedese zie kenhuis. Mia Versluis is vandaag terruggebracht naar Enschede. Prof. Biemond heeft de ouders laten weten dat de hersens van hun dochter zodanig beschadigd zijn dat geen enkele medische ingreep succes zal kun nen hebben. Emerson: De enige manier om vrienden te heb ben is, er zelf een te zijn. De Europese commissie stelt een onder zoek in naar de verhoging van de kosten van paspoorten die eind vorig jaar in Ne derland werd ingevoerd. Zij heeft in ant woord op een Europese parlementaire vraag van de Nederlandse afgevaardigde Vredeling verklaard, dat zij bestudeert of zij bij de Nederlandse regering stappen moet doen om gezamenlijk na te gaan of die verhoging wel in overeenstemming is met de gemeenschapsvoorschriften. Ir. Vredeling had zijn vraag gesteld naar aanleiding van artikelen in „Nieuw Europa", het maandblad van de Europese beweging in Nederland. Daarin was o.m. verklaard dat de verhoging van de pas poortleges mede gezocht moest worden in de wens van de Nederlandse regering na dere middelen te vinden ter dekking van het begrotingstekort. Dit zou in strijd zijn met EEG-richtlijnen, waarin is gesteld dat verblij f svergunningen, identiteits kaarten en paspoorten kosteloos of alleen tegen betaling van de administratiekosten moeten worden verstrekt. BONN (AP) De Zuidkoreaanse ambas sadeur in Bonn, generaal Doek Sjin Tsjo, heeft verzocht naar zijn vaderland te mo gen terugkeren na de verdwijning in West- Duitsland van zeventien Zuidkoreanen. West-Duitsland beschuldigt de ambassa de ervan, een geheime dienst te leiden en de hand te hebben gehad in deze ontvoe ringen. Bonn heeft geëist dat drie Zuid koreaanse diplomaten worden teruggeroe pen, en dreigt met verbreken van de be trekkingen. Het Zuidkoreaanse ministerie van Bui tenlandse Zaken zal het ontslag van zijn ambassadeur in Bonn, Doek Sjin Tsjoi, weigeren, zo is in gezaghebbende kring meegedeeld. Ambassadeur Tsjoi zou ge vraagd worden op zijn post te blijven tot de kwestie geregeld is. De drie andere In de beruchte bocht van de Rijksweg bij het viaduct in Veisen-Zuid is in de afgelopen nacht op de oostelijke rijbaan een 22-jarige elektricien uit Haarlem met zijn personenauto geslipt en tegen een nieuw geplaatst portaal opgetornd. De wagen ging over de kop, de bestuurder werd er uitgeslingerd en de elektricien en zijn auto kwamen in de sloot terecht. De Haarlemmer werd ernstig gewond en moest naar een ziekenhuis worden ge bracht. De autobestuurder, die vermoedelijk veel te snel heeft gereden en ondeskundig zou hebben geremd, liep een hersenschud ding, hoofdwonden, een gebroken linker schouder en gekneusde onderbenen op. De auto werd geheel vernield; het wrak is later weggehaald. Door het ongeluk werd het verkeer ge durende drie kwartier gestremd. ADVERTENTIES in bergmeubels. Teakhout, 98 cm breed, met schenk- klep of glasschuiven ƒ152.50 Grotere maten kunt u nu extra voordelig kopen door kleine beschadigingen vanaf 99.90 In eiken hebben wij speciale aanbiedingen door het uit lopen van enkele modellen. Eiken broodkasten vanaf ƒ189.90 Profiteer van de KRAAKPRIJZEN eubelen maandag v.a. 1 uur geopend. Santpoort Tel. 8345 Lange Herenstr. 36-38 - Haarlem Telefoon 14371 voor alle auto- en caravanschaden AUTOPLAATWERKERIJ Snelle reparatie Gratis advies Tevens alle onderdelen voor elke wagen. IJMUIDEN TELEFOON 12011 De kleine werkplaats met de grote vakken nis, bij het industrieterrein. official dealer Bloemstraat IJmuiden Tel. 14208 Lange Nieuwstraat 497 - Tel. 1 03 02 Adviezen omtrent haar- en huidbehandeling

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 1