Bonn krijgt uit Nederland lijst van 310 oorlogsmiddadigers West-Duitsland alsnog tot berechting overgaan Amerikanen laten zich niet langer in slaap sussen Merkwaardig standbeeld Arabische vluchtelingen klagen over Israëlische wreedheden Hulpvaardige herdershond 8 DAGEN DOOR NEDERLAND VOOR mm *r Tsjombe wellicht voor tribunaal Gemengde liefde: half jaar straf Wildezwijnenplaag in Siegburg Dertien Amerikanen gesneuveld door Vietcongvuur VAN DAG TOT DAG H* ÊÊSjTi eg 2 ZATERDAG 15 JULI 1967 3 Vijf nieuwe dorpen dienen als onderkomen Meer troepen jp-' Of kies voor f25.- een 3-daags Randstad abonnement commentaar op actuele zaken In enkele jaren tijds heeft zich de ge woonte van Nederlandse vakantiegangers, om een buitenlandse reis te maken, ont wikkeld tot een onaantastbaar gegeven. Duizenden en nog eens duizenden maken gebruik van de vaak zeer voordelige reismogelijkheden naar verre oorden, waarbij de luchtreis steeds populairder wordt. Door deze snelle toeneming van grens overschrijdingen is het totaal bedrag aan legesgelden voor paspoorten en toeristen- kaarten enorm gestegen. Het is aan te nemen dat de jaarlijkse opbrengst lang zamerhand uitgroeit tot een niet onaan zienlijke overheids-bijverdienste. Het is echter de vraag, of dit een geoorloofde bijverdienste is. In het Europese verband van econo mische samenwerking, dat ook tal van bepalingen omvat die gericht zijn op een vrij verkeer tussen de aangesloten landen, is het nog steeds voortbestaan van een paspoort op zich al een contradictie. De Europese eenheid binnen de grenzen van de zes aangesloten landen is ten aanzien van het personenverkeer nog steeds in een stadium van absolute souvereiniteit. Men houdt de grenzen tussen de aange sloten landen eenvoudig in stand, ten eerste door de paspoortverplichting, ten tweede door het muntverschil. Dat munt- verschil hangt uiteraard samen met de hoofdzakelijke economische en financiële niveauverschillen en is moeilijk weg te denken, zelfs in een nog verder ontwik kelde economische en financiële integra tie, maar het is veel minder van belang dan de persoonlijke grensdocumenten. Wisselkantoren in de diverse landen heffen immers ieder bezwaar van munt- verschillen tamelijk eenvoudig op, al zou het natuurlijk ideaal zfjn wanneer sen Europese eenheidsmunt zou worden ingevoerd. De paspoorten en identiteitskaarten ech ter markeren de souvereiniteit veel dui delijker en brengen bovendieh hoge on kosten mee voor de reizenden, terwijl ook de daartoe in stand gehouden grenscon troles veel geld vragen. Er is nu bij de Europese Commissie, dat Is het hoogste orgaan van de E.E.G., aan dacht voor de vraag of de recente verho ging van leges voor paspoorten, die Ne derland heeft ingevoerd, wel klopt met datgene wat in het Europese verdrag staat. Daarin wordt immers gesteld dat derge lijke documenten moeten worden ver strekt tegen „kostprijs", dat wil zeggen tegen een prijs die slechts een vergoeding vcor administratieve kosten omvat. Nu kan men met die administratieve kosten wel marchanderen, zodat de kosten van een paspoort kunnen worden uitgelegd als „produktiekosten", maar de indruk bestaat toch dat in ons land een aardig centje aan die toeristische documenten wordt ver diend. Zou dat zo zijn, dan kan Nederland door de Hoge Autoriteit worden verplicht, de leges te verlagen. Het wordt overigens hoog tijd, dat de zes landen eens onder zoeken of die hele rompslomp niet kan worden afgeschaft. Als er niets meer aan te verdienen valt, zal men er eerder toe bereid zijn. (Van onze correspondent) DEN HAAG. Nederland heeft de Westduitse regering een nota gezon den, waarin de namen zijn vervat van 310 personen, in het algemeen Duit sers, die al sedert de oorlog worden gezocht wegens moord of mede plichtigheid daaraan. Zij hebben de hand gehad in de dood van tenminste 1.640 en mogelijk zelfs 3.000 Neder landers, in de maanden tussen augus tus 1944 en mei 1945. Bovendien is op initiatief van liet Rijks instituut voor Oorlogsdocumentatie aan de Bondsrepubliek een lijst overlégd van 348 Duitsers, die als aanklager, president of lid van een rechtbank hebben mee gewerkt aan liet tot stand komen van doodvonnissen tegen Nederlanders. Hun activiteiten hebben geleid tot de geweld dadige dood van minstens 390, maar wel licht ook duizend Nederlanders in de pe riode van mei 1940 tot de zomer van 1944. In kringen van het ministerie van Justitie wordt het omvangrijke werkstuk, waaraan het Rijksinstituut voor Oorlogs documentatie, onder leiding van de heer B. A. Sijes, met lange onderbrekingen ruim een half jaar intensieve studie heeft besteed, gezien als „een afsluiting van twintig jaar onderzoek". Ofschoon men van de zijde der Justitie weigerde de namen die op de lijst staan, te noemen, mag worden aangenomen dat mede gesignaleerd staan: Erich Deppner, hoofd van de Gestapo in Nederland; H. Knolle, als plaatsvervangend Befehls- haber der Sicherheitspolizei, de rechter hand van de onlangs opnieuw veroordeel de Harster; Munt, hoofd van het Haagse Sicherheitspolizei; Friedrich Frank, hoofd van een vooral in Den Haag en het West- land opererend Sonderkommando, dat vele tientallen slachtoffers onder de ille galiteit heeft gemaakt; Liese, medewer ker van Goebbels die zijn naam gaf aan de „Liese Aktion" de wederrechtelijke tewerkstelling van Nederlanders in Duits land na de grote razzia's; Schwier, com mandant van het beruchte kamp Erica bij Ommen en dertig anderen, die hebben deelgenomen aan schietpartijen in het concentratiekamp Vught. Min of meer pro memorie zijn ook de zes uit Breda ont snapte oorlogsmisdadigers genoemd. Het kamp Westerbork is buiten be schouwing gebleven, omdat het onder werp is van een onderzoek dat in West- Duitsland al enige tijd aan de gang is. De Nederlandse nota is merkwaardig genoeg pas tot stand gekomen na een verzoek (einde december 1964) van de Westduitse regering, die voor het ver strijken van de toen nog niet verlengde verjaringstermijn wilde beschikken over documentatiemateriaal omtrent oorlogs misdaden, die Duitsers in Nederland had den gepleegd. Het Nederlandse ministerie van Justitie produceerde daarop een lijst van 24 namen, die na de afsluiting van de activiteiten van het Bureau Opsporing Oorlogs Misdadigers (BOOM) waren overgebleven. Uit de duizenden dossiers zijn uiteinde lijk alleen diegenen overgebleven, die nog niet gestraft waren, of tenminste na de oorlog gearresteerd, en aan wie alsnog moord of medeplichtigheid daaraan ten laste kan worden gelegd. Alle andere de licten uit de oorlogstijd zijn inmiddels ver jaard. De 348 namen van aanklagers, recht bankpresidenten of bijzitters in rechtban ken, die resteerden uit het kleine deel van de archieven, dat bewaard is gebleven, zijn in rechtstreekse relatie te brengen tot de executie van ten minste 390 maar mogelijk duizend Nederlanders. Er springt één geval bijzonder in het oog als gerechtelijke moord: de doodstraf, die in Zeeland werd voltrokken aan een zeven tienjarige jongen, die zijn persoonsbewijs niet bij zich had gedragen. En hoe gebrek kig de gegevens soms zijn, mag duidelijk worden uit het feit dat van een rechter (Joppicb), die twintig zaken met doodvon nissen op zijn naam heeft, noch de voor letter, noch 's mans geboortedatum bekend zijn. Wat zullen de gevolgen zijn van de op zienbarende gegevens (tezamen meer dan zestig dikke banden met documenten), waarmee de Westduitse justitie nu aan het werk kan gaan? Welnu, om te beginnen moet worden vastgesteld dat in Nederland niet bekend is wie van de genoemden nog leeft en dat ook niet valt te voorspellen in hoeverre de nog levende daders ter ver antwoording kunnen worden geroepen. Wat de rechters en consorten aangaat: hoewel onlangs in Berlijn een lid van Freislers volksrechtbank tot vijf jaar ge vangenisstraf werd veroordeeld, omdat hij had meegewerkt aan het vellen van mis dadige doodvonnissen, zal het vermoede lijk hoogstens zo kunnen zijn, dat nog steeds bij de rechterlijke macht dienende functionarissen worden ontslagen. Niette min geeft deze nota voldoende houvast, om alsnog degenen te berechten, die om de eenvoudige reden dat hun namen in stoffi ge archieven uit het oog waren geraakt, ten onrechte op vrije voeten zijn gebleven. Zeer duidelijk is het dan ook, dat de Ne derlandse regering geïnformeerd wenst te blijven over de activiteiten, die West- Duitsland met behulp van deze nota on derneemt. Bovendien heeft bij het opstel len van de studie de bevordering voorge zeten van het contact tussen het Westduit se opsporingsinstituut voor nazi-misdaden in Ludwigsburg en het Nederlandse Rijks instituut voor Oorlogsdocumentatie als verzamelaar van bewijsmateriaal voor het Nederlandse opsporingsinstituut op dit terrein, dat geheel onder beheer is ge bracht van de procureur-generaal in Am sterdam. (Van onze correspondent) WASHINGTON Sinds de minister van Defensie McNamara, uit Vietnam is teruggekeerd heeft de Amerikaanse rege ring de gebruikelijke lawine optimisti sche verklaringen uitgestort, maar alle gepraat van president Johnson, McNama ra, generaal Westmoreland en de ande ren dat de vooruitgang in de Vietnam- situatie „enorm" is, dat men zeker is op de juiste weg te zijn en dat geen sprake kan zijn van een vastgelopen militaire toe stand blijkt ditmaal het Amerikaanse pu bliek niet in slaap te zullen sussen. Door alle vage uitlatingen heen blijkt namelijk zonneklaar dat meer troepen, meer kosten, meer verliezen enzovoorts in Vietnam te verwachten zijn in een oor log, die ook volgens de hoogste autoritei ten in Washington weinig uitzicht biedt op een spoedige afloop. Duidelijk wordt de betrekkelijkheid van het officieel optimisme als de uitla tingen getoetst worden aan enige feiten van de situatie in Vietnam, wat gisteren bijvoorbeeld de Washington Post, die tot nog toe Johnsons Vietnambeleid steeds van harte steunde, gedaan heeft. Het moet dan wel opvallen dat minis ter McNamara praat over een zeer we zenlijke verbetering van de economische situatie in Zuid-Vietnam, terwijl berich ten uit Saigon juist melden dat er een nieuwe inflatiegolf over de strijdende na tie spoelt. Dat een enorme verbetering in de militaire situatie niet wegneemt dat de Amerikanen grotere verliezen dan ooit lijden en dat tot voor kort een re- latief rustig gebied bij de gedemilitari seerde zone thans een front is waar de Amerikaanse stellingen permanent on der vuur liggen. Dat in Zuid-Vietnam, ondanks een half miljoen Amerikaanse troepen en volgens de minister de zoveel beter vechtende 700.000 Zuidvietnamese soldaten 's nachts geen enkele weg veilig is voor de Viet- cong-aanvallen. Men houdt rekening met nog tien jaar oorlog. Een somber perspectief, waar het publiek niet warm voor kan lopen. Nee, het mag zo lijken, maar er is toch heus geen vliegtuig op de obe lisk op de Place de la Concorde in Parijs geplaatst. Het vliegtuig vloog juist over de zuil heen en een at tente fotograaf reageerde bliksem snel. AIN GALLOUT (Egypte) (AP) Een horde sjofele, verbitterde Arabische vluch telingen dromde gisteren om buitenlandse journalisten heen, die donderdag voor het eerst hun kamp mochten bezoeken. Zij verdrongen zich om hun eigen verhaal te doen over de gruweldaden, die Israëlische soldaten vorige maand in de Sinaï-woestijn zouden hebben begaan. Er ontrolde zich een lange lijst van aantijgingen van moord in koelen bloede op mannen, vrouwen en kinderen, verkrachtingen, brandstichtin gen, plunderingen en roof. Een Egyptische functionaris deelde mee dat in totaal 8.689 vluchtelingen in Egypte zijn opgenomen, onder wie 2.500 kinderen. De vluchtelingen zijn Palestij,nen uit de Gazastrook en Egyptenaren uit de Sinaï ten oosten van het Suezkanaal. De vluchtelingen worden ondergebracht in vijf pas gebouwde dorpen in de nieuwe provincie Al Tahrir, die tussen Cairo en Alexandrië aan de woestijn wordt ont worsteld. Een willekeurige greep uit de verhalen die de journalisten te horen kregen: Sabha Mohammes, een knap zestienjarig meisje uit het dorp Bin El Abd bij El Arish in Sinaï: „Ik ben de woestijn in gerend, toen ik 's nachts Israëliërs de andere meis- KAIRO (AP) Algerije overweegt de vorming van een revolutionair tribunaal ter berechting van de Kongolese oud-pre mier Moise Tsjombe, aldus meldt het dagblad Al Achram. In het tribunaal zouden vertegenwoor digers zitting hebben van de bevrijdings beweging in Afrika, Azië en Latijns Ame rika. Het zou misdadigers in de bevrij dingsoorlogen berechten dat zijn die genen, die in samenwerking met de impe rialistische strijdkrachten de bevrijdings bewegingen tegenwerken, aldus het blad. Deze beschrijving, aldus Al Achram, past op Tsjombe. Algerije heeft contact met een aantal landen, in het bijzonder met Kongo, op genomen om schikkingen te treffen om Tsjombe voor een dergelijk tribunaal te geleiden, schrijft het blad. Dat tribunaal zal vermoedelijk binnenkort in Algerije zelf bijeenkomen. PRETORIA (Reuter) Een 23-jarige Zwitserse immigrant en een 26-jarige kleurlinge zijn vrijdag in de Zuidafrikaan- se hoofdstad Pretoria elk tot een half jaar gevangenisstraf, waarvan drie maanden voorwaardelijk, veroordeeld wegens over treding van de immoraliteitswet, die «exueel verkeer tussen blanken en niet- blanken verbiedt. In Johannesburg kregen «en veertigjarige blanke vrouw en een M-jarige Afrikaanse actur wegens het zelfde begrip een halfjaar onvoorwaarde lijk. Tijdens een stierengevecht in de arena van San Sebastian bij Madrid sprong opeens een herdershond over de balustrade om de torero een handje te helpen bij het bevechten van de stier. Het hondse pro grammapunt amuseerde de duizen den toeschouwers in de hoogste mate. De torero kon het minder waarderen. SIEGBURG (Deutsche Korrespondenz)„Toen ik van de bakker terug kwam, kwam een wild zwijn met twee jongen op me af". De vrouw uit het stadje Siegburg in het Zevengebergte, die van deze merkwaardige ont moeting op klaarlichte dag vertelt,- staat niet alleen. De opzichter van de be graafplaats zag achter een grafsteen de slagtand van een everzwijn. Hij nam de benen. Achter zijn rug woelde een kudde loïlde zwijnen meer dan twee honderd graven om. De leider van de bos- bouwafdeling is van me ning, dat men deze invasie had kunnen verwachten. De mensen laten aan de rand van de bossen zoveel afval en picnicresten ach ter, dat dit de bewoners van het bos wel moet prik kelen. Hij stelde voor, de wilde zwijnen, die uit het Lohmarer woud over de autobaan naar Siegburg waren gekomen, met een eenheid van de Bundes- wehr terug te drijven. De betrokken instantie kreeg evenwel geen toe stemming de autosnelweg tijdelijk te sluiten. Daarop besloten de autoriteiten van de deelstaat veertien dagen voor het einde van de afloop van de verboden tijd de jacht op wilde zwij nen open te stellen. Een mannelijk everzwijn en drie jongen zijn al doodge schoten. Volgens deskun digen doen wilde, zwijnen mensen niets. Ze slaan al op de vlucht, wanneer iemand hun luidkeels „goede morgen" toeroept! jes zag nazitten en overmeesteren. Ik hoor de ze gillen". Hamd Soliman, een uitgemergelde 65- jarige vrouw van een visser uit hetzelfde do rp:„De Israëliërs kwamen het dorp binnen en staken de huizen in brand. Ze doodden alle mannen en joegen de vrou wen weg. Ik heb zeven dagen en nachten door de Sinaï gelopen voordat ik bij het kanaal was. Ik heb achttien mannen uit mijn familie verloren, mijn man, mijn zo nen, mijn kleinkinderen. Nu ben ik hele maal alleen. Ik heb alleen Allah nog". Ha jat Eli Hassan, een 42-jarige man uit Khan Yoenis: „De Israëlische soldaten maakten geen onderscheid tussen militai ren en burgers. Ik heb gezien hoe ze alle jongemannen neerschoten die ze als mili tairen beschouwden, hoewel ze burgers waren. Ik heb gezien hoe ze mooie meisjes voor de ogen van hun ouders verkracht ten". Sayid Khalil, een twintigjarige koopman uit Rafah, Gaza-strook: „De Israëliërs bombardeerden het vluchtelingenkamp in Rafah en doodden het grootste deel van mijn vrienden. De lichamen bleven dagen op straat liggen. Ik zag een vrouw naar het lichaam van haar kind zoeken. Tien dagen later waren de lijken nog niet be graven". SAIGON (AP) De communisten heb ben vrijdag de grote Amerikaanse lucht basis Da Nang met Russische raketten beschoten. De raketten kwamen met een dodelijke nauwkeurigheid op het complex terecht. Dertien Amerikaanse soldaten sneuvelden en circa 150 werden gewond. Een Vietkong-strijdmacht heeft dertig kilometer ten zuiden van Da Nang een overval gepleegd op de provinciale ge vangenis te Hoi An en vrijdagavond 1.220 gevangenen in vrijheid gesteld. Korte tijd later konden 190 weer opgepakt wor den. De mgeste gevangenen werden ver dacht van sympathie voor de Vietcong, maar zij waren niet officieel als krijgs gevangenen geregistreerd. (AFP) De Amerikaanse luchtmacht heeft sinds het begin van de oorlog in Vietnam 2.393 vliegtuigen en hefschroef- vliegtuigen verloren, aldus is in Saigon be kendgemaakt. (Reuter) Twee Amerikaanse straal vliegtuigen hebben gisteren honderd kilo meter ten zuidwesten van Saigon per abuis vijf sampans met Zuidvietnamese militairen beschoten. Volgens een Ame rikaanse woordvoerder zijn vijf Zuidviet- namezen gesneuveld. De schepen zijn ge zonken. De sterkte van de Amerikaanse strijd krachten in Vietnam zal vermoedelijk met 80.000 tot 100.000 man worden op gevoerd om de totale sterkte daar tot 540.000 a 550.000 man op te voeren, zeg gen militaire woordvoerders van het Pentagon. Na het bezoek van minister McNamara aan Vietnam is besloten de officiële troe pensterkte met 60.000 tot 70.000 man op te voeren. Dat is het equivalent van twee divisies met aanvullende troepen. ADVERTENTIE 40.- Acht dagen lang onbeperkt reizen door _o het gehele land. Met een 8-daags Algemeen Abonnement.Voor een verrassend lage prijs: slechts f 40.- (eerste klas f 60.-). Kinderen van 4 t/m 9 jaar half geld. (eerste klas f 35.-). Bij deze prijs is het openbaar vervoer in de grote steden inbegrepen. Vraag op het station naar de folder 8- en 3-Daags Abonnement. Naar eenheid. De anglikaanse kerkelijke voorlichtingsdienst heeft bekendge maakt dat het voornemen bestaat eind augustus te beginnen met het tweede stadium van een poging om na vier eeuwen scheiding de eenheid te her stellen tussen de r.-k. en de anglikaanse kerk. Abortus. Het Poolse jeugdblad Sztandar Mlodych meldt dat er het vorig jaar in Polen meer dan 226.000 keer abortus i» gepleegd, terwijl het aantal geboorten in dat jaar 530.000 bedroeg. Brandt. De Westduitse minister van Bui tenlandse Zaken Brandt heeft voor gesteld een commissie van samenwer king tussen EEG van de Sovjet-Unie en andere Oosteuropese landen op te rich ten om de handel uit te breiden en de technologische uitwisseling te bevorde ren. Grensincident. Twee Zuidkoreaanse solda ten zijn gedood door Noord-Koreanen in een voorpost aan de grens tussen Noord en Zuid-Korea. Intellectuele eigendom. Een internationa le conferentie over de rechten op de intellectuele eigendom waaraan 74 lan den hebben deelgenomen is na vijf we ken besloten met de oprichting van een nieuwe organisatie voor de be scherming van patenten en auteurs rechten in alle landen. Zwarte Franse dag. Volgens voorlopige cijfers zijn vrijdag de veertiende juli in het verkeer op de Franse wegen vijfen twintig doden en 197 gewonden gevallen. Fluorescerende postzegels. De Italiaanse P.T.T. gaat binnen enkele maanden fluorescerende postzegels uitgeven. Dit is nodig, omdat de posterijen elektro nische stempelmachines in bedrijf zul len stellen, die de brieven met een „ge voelig oog" aftasten.

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 3