Verenigingsnieuws uit de IJmond 87®*"' Maskerspel „Afthenkt" Ruïne van Brederode m l J. L. Uitzinger Ridder Oranje-Nassau SIMCA Hagepreken in Santpoort Voorrang op Vondellaan Polaroid zonnebrillen reeds v.a.f 14,75 Anton Ebben van de partij op springconcours in Santpoort Forse aanvoer van spinazie leidde tot doordraaien Opening nieuwe expositie Andijvie hield zich „staande" Bloemen hadden een moeilijke week Programma Santpoortse Feestweek Opnieuw vuur op Sparrenberg in Heerenduinen Stemmen voor pastorale raad thans geteld Bond van Bloembollenhandelaren wenst opheffing van Bedrijfschap 1 s - m mr. opticien j. grit TEL. 1 5000 ZATERDAG 15 JULI 1967 5 Velsen-IJ muiden Beverwijk G. I N I A er zijn zóveel aparte geschenken in de stoutenbeek In Beverwijk Bij ons kunt u de gehele collectie zien. contactlensspecialist hoortoestel practicus KENNEMERLAAN 92 - IJMUIDEN - TELEFOON 15072 TAXI 3000 TEL. 23000 Aan de vooravond van zijn zeventigste verjaardag is de heer J. L. Uitzinger uit Santpoort benoemd tot ridder in de Orde van Oranje-Nassau. De koninklijke onderscheiding werd hem vrijdagmiddag op het stadhuis van Velsen uitgereikt door burgemeester mr. J. C. Bührmann. Bij de plechtgheid waren aanwezig me vrouw Uitzinger, familieleden, de plaats vervangend voorzitter van het Produkt- ZATERDAG 15 JULI Ruïne van Brederode, Santpoort des avonds verlicht; muziek op geluidsband. ZONDAG 16 JULI Geref. Kerk, Burgemeester Enschedélaan Santpoort-Noord: 9.30 u.: bevestiging, 19 u.: intrede van ds. F. Strikwerda; ontmoe tingsbijeenkomst in het Jeugdhuis, Schip- broekerweg 6. Ruïne van Brederode, Santpoort des avonds verlicht; muziek op geluidsband. MAANDAG 17 JULI Deze week in de gehele gemeente Velsen ■•Speliade 1967": activiteiten door en voor de jeugd. Vandaag om half tien 's morgens teken film-parade in „De Brulboei", Kanaal straat 228, IJmuiden, voor kinderen van I tot 13 jaar; entree 35 cent. Ruïne van Brederode, Santpoort des avonds verlicht; muziek op geluidsband. Cultureel Centrum, Moerbergplantsoen, IJmuiden, Nederlandse Vereniging voor Sexuele Hervorming, bibliotheek en in lichtingencentrum, geopend iedere maan dagavond van 19.30 tot 20.45 uur. Stadhuis, Plein 1945, IJmuiden-Oost, is te bezichtigen op werkdagen van 10 tot 12 uur. Gem. Openbare leeszaal en bibliotheek, Plein 1945: 14.30 tot 17.30 en 19 tot 21.30 u.; filiaal Wijkerstraatweg 77, Velsen-Noord: 14.30-17.30 uur. R--k. Openbare leeszaal en bibliotheek, Willemsbeekweg 96, IJmuiden: 14.30 tot 17.30 en 19 tot 21 u.; filiaal Velsen-Noord, Banjaertstraat: 14 tot 17 u. en 19 tot 21 u.; Uitleenpost IJmuiden-West, parochiezaal onder Petruskerk, Venusstraat 1: 15 tot 18 en 19 tot 21 uur. ZATERDAG 15 JULI Sportfondsenbad, Kuikensweg opend van 9-15.30 uur. ZONDAG 16 JULI Sportfondsenbad, Kuikensweg opend van 10-16 uur. 84, ge- 84, ge- MAANDAG 17 JULI Huize Scheybeeck, Velserweg 2, 19 uur: Naaien door de St. v. huish. en gezinsvoor lichting. Statenhuis, Velserweg 12, 20 u.: Schilde ren en tekenen o.l.v. J. C. Heeck, door „De Gieteling". Creatief Centrum, Hoflanderweg 104, 20 u.: Tekenen o.l.v. de heer Barendse, door Kennemerstaten. Sportfondsenbad. Kuikensweg 84, ge opend van 7-17.30, 18.30-19.45 en 20.45-22 u. V erenigde Openbare Bibliotheek Bever wijk-Heemskerk, Beverwijk, Hendrik Bur gerstraat 70, volw.: 15-17.30 en 19-21 uur, Jeugd: 15.30-17.30 en 19-21 u.; Arendsweg «1, volw.: 15-17.30 en 19-21 u„ jeugd: 15.30- 17.30 en 19-21 u.; Oosterwijk, Amstelstraat 44. volw.: 15-17.30 u„ jeugd: 19-21 u.; Mee- restein, Parmentierstraat 2, volw.: 19-21 u.; Wijk aan Zee, De Zwaanstraat 4a: gesloten; Heemskerk, Kerkweg 45, volw.: 15-17.30 en 19-21 u., Ruysdaelstraat la, jeugd: 19-21 u. Burgemeester mr. J. C. Bührmann speldt de heer J. L. Uitzinger de koninklijke onderscheiding op. schap voor vis en visprodukten de heer N. Haasnoot, de secretaris van het pro- duktschap mr. F. Gründemann, de voor zitter van de Nederlandse Zeevisgroot- handelsvereniging de heer P. Krab en de heren W. Doevendans en W. Osendarp, leden van het dagelijks bestuur van laatst genoemde vereniging. In de krant van gisteren heeft men kunnen lezen over de activiteiten van ds heer Uitzinger in de zeevisgroothandel en op sociaal gebied nadat hij zich bijna een halve eeuw geleden in IJmuiden had ge vestigd. Ten huize van de familie Uitzinger aan de Charlotte de Bourbonlaan in Santpoort werden vandaag zeer vele blijken van be langstelling ontvangen. ADVERTENTIE Maak een proefrit bij: Voor gem. VELSEN: KENNEMER GARAGE Kennemerlaan 224-226 IJ NI U I D E N Telefoon 02550 - 1 43 24 - 1 62 38 ADVERTENTIE sunart de kunst nijverheids- afdeling van WONINGINRICHTING BEVERWIJK De Volle Evangelie Gemeente in Sant poort houdt op het terrein van de Valc- kenhoeflaan van 19 tot en «et 21 juli bij eenkomsten in de open lucht. Dit in na volging van de godsdienstige samen komsten die vier eeuwen geleden door reformatorische christenen in de omge ving van Santpoort werden gehouden, de zo genoemde hagepreken. Aan de bijeenkomsten, die elke avond om halfacht beginnen, werkt onder an deren een uit jongeren samengestelde zanggroep mee; naast spel en zang zul len de evangelisten E. longeman, J. J. Bronsveld en H. Blanke.aspoor spreken, 's Middags om halfvier zijn er kindersa menkomsten. De historische hagepieken werden on der ongunstiger omstandigheden gehou den, maar evenals vroeger wil men een scherpe evangelische boodschap uitdra gen. De hagepredikers hadden in die tijd een zeer opvallende boodschap Zij con formeerden zich niet san de kerk. Ook de boodschap die thans zal worden gepre dikt wil ten aanzien van de meeste ker ken weinig conformistisch zijn. De Volle Evangelie Gemeente gaat er van uit, dat Jezus Christus niet alleen zonden ver geeft, maar ook de mens wil bevrijden van alle gebondenhsden, zowel geestelij ke als lichamelijke „Simonskerk" werd Het gemeentebestuur van Beverwijk heeft opnieuw maatregelen getroffen om het drukke verkeer op de smalle Vondel laan in betere banen te leiden. Mede in verband met de aanwezigheid van het ziekenhuis werd kort geleden reeds paal en perk gesteld aan het parkeren. Nu is het de bedoeling het verkeer van de Vondellaan op de kruisingen met de Ake- rendamlaan, Scheybeecklaan en Beeck- zanglaan voorrang te geven. Met name op de kruising met de Ake- rendamlaan hebben zich de laatste tijd tal van ongelukken voorgedaan. Aangezien de kruising Vondellaan-Akerendamlaan zich binnen een straal van 300 meter van de Velserweg bevindt, moet het gemeentebe stuur toestemming van rijkswaterstaat hebben. Het is te hopen dat de nu te ne men stappen voor een betere verkeers veiligheid ook navolging zullen vinden in andere delen van de stad. Voorrangskrui singen zijn in Beverwijk maar dun ge zaaid. De Parallelweg, Spoorsingel, Laan der Nederlanden, Beneluxlaan, Plesman- laan en Wijk aan Duinerweg zijn naar onze mening ook rijp voor dergelijke maatregelen. Daarnaast zou het gewenst zijn het verkeer naar Wijk aan Zee voor rang te geven boven het verkeer komen de vanaf de Dreef en Warande. ADVERTENTIES d.v fov - t i 'f nt ral is "POLAROID" is hst handelsmerk van Polaroid Corp., Cambridge, Mass. U.S.A. Voor behoud Waddenzee. De Vereniging tot behoud van ds Waddenzee, de Bond van Friese Vogelbeschermingswachten, de Chr. Jeugdbond van Natuurvrienden, de r.-k. Jeugdorjanisatie voor Natuur studie en de Nederlandse Jeugdbond voor Natuurstudie zijn een actie be gonnen voor het behoud van de Wad denzee. Er woiden plannen tot geheel of gedeeltelij 9e inpoldering van de Waddenzee beraamd. Verder is het plan een dam naar Ameland te leggen, ge lanceerd. Ook zijn uitgestrekte gebie den voor militair oefenterrein bestemd. (Van onze sportredactie) De sterkste ruiters van Nederland zul len zaterdag 29 juli aan het concours hippique in Santpoort deelnemen. Het verjongde bestuur van de Harddrave rijvereniging „Santpoort en Omstre ken" heeft van het gemeentebestuur van Velsen en een tiental particulieren de vereiste garanties los gekregen en dus zal voor de zesde keer na twee jaar af wezigheid hef concours hippique weer de opening zijn van de Santpoortse Feest- week. Wel verschilt dit paardesportevene- ment in opzet van de vorige. Het ter rein waar ditmaal door de ruiters om de prijzen wordt gestreden wordt niet meer In de Ruïne van Brederode is vrijdag avond \oor de eerste maal uitgevoerd liet maskenpel „Afthenkt", geschreven door Wouter Kotte, de galeriehouder van „Fe- lison",die tevens deze avond de tentoon stellint opende van grafisch werk van Frits Gramberg, die tot 6 augustus kar- tondmkken in de ruïne exposeert. „Afthenkt" wil een moderne mythe zijn. De naam is gevormd naar een Grieks wourd, dat sprakeloos, stil, onuitspreke lijk betekent. De cyclus bestaat uit zeven tim gedichten. Aan een der muren van de ruïne waren drie maskers, gemaakt door Jan Willem Crude, opgehangen en verlicht, die mechanisch stemmen kregen. De ik-figuur streeft naar wijsheid en zoekt naar zijn houding ten opzichte van Ileven en dood. Hij wordt geholpen door de mythische gestalte Afthenkt, die in het woud „Gedenken" tien lessen geeft in de leer der stilte, daarin bijgestaan door een tweede mythisch wezen. De muziek voor dit maskerspel is ge schreven door Hans Waanders, directeur van de muziekschool in Velsen. Voordat dit spel werd uitgevoerd open de Wouter Kotte op deze mooie zomer avond, die velen naar de ruïne had ge lokt, de expositie van Frits Gramberg, met een beschouwing onder meer over het ambachtelijke in de kunst en over het zelfonderzoek waartoe een kunstwerk de beschouwer uitnodigt. De heer Kotte maakte een vergelijking met. een film die men na een lange pe riode nog eens ziet. De film bleef de zelfde, maar de waardering is anders, om dat men zelf anders is geworden, is ge groeid. Ook de kunstenaar leest zichzelf Aan de groenteveiling „Kenneinerlantl" in Beverwijk kregen deze week vooral die produkten het nogal zwaar te verduren, waarvan de aanvoer groot was. En dat zijn dan nogal heel wat artikelen in deze tijd van het jaar. Spinazie behoorde ook hiertoe, de aanvoer was vrij groot en er draaide nogal eens een kistje van deze bladgroente door. De beste kwaliteit kwam tot 38 cent per kilo. Andijvie hield zich slaande, zij het af en toe wankelend. Er werd toch van 10 tot 25 cent per kilo voor betaald. Bloem kool komt in grote partijen aan de vei ling. Voor dit produkt werd tot een halve gulden per stuk betaald. Bospeen is lange tijd duur geweest, thans is er echter een teruggang in de prijzen te bespeuren. Er werd van 17 tot 38 cent per bos voor betaald. Waspeen varieerde van 13 tot 32 cent per kilo. Sla was met "het warme weer een ge wild artikel, waarvoor tot 20 cent per krop betaald werd. In de bonensector waren het sperziebonen .die, van uit de kas, nog tot 180 cent per kilo noteerden. Snijbonen brachten van 100 tot 170 cent per kilo op. Tuinbonen noteerden van 18 tot 29 cent per kilo. Postelein hield betrekkelijk goed stand, met prijzen die tussen 15 en 30 cent per kilo lagen. Peulen werden iets duurder en kwamen op ruim twee gulden per kilo, de prijs van de verschillende soorten doperwten lag onder een gulden per kilo. Komkom mers werden duurder en kwamen tot 44 cent per stuk. Tomaten varieerden van 53 tot 96 cent per kilo. Er is nog altijd rabarber aan de veiling die van 10 tot 35 cent per bos noteerde. Prei werd goed koper en lag tussen 42 en 56 cent per kilo. Vanuit de Betuwe komen er nog altijd flinke partijen rode bessen naar de Beverwij kse veiling, waarvoor tot 132 cent per kilo werd betaald. Zwarte bessen zijn er bijna niet meer; er werd tot drie gulden per kilo voor be taald. De noteringen waren: aardbeien 200 570 per slot, aardbeien 200550 per kistje, andijvie 1025, bloemkool 1551, bos peen 1738, spinazie 614, sla 520, sperziebonen 130180, snijbonen 100 170, postelein 1530, peulen 80210, komkommer 1644, tomaten 5396, was peen 1332, rabarber 1035, tuinbonen 1829, doperwten 6095, prei 4256 en rode bessen 85132 per kilo. af aan zijn werkstukken, wijzigt zijn oor deel en zoekt opnieuw naar overeenstem ming met zijn wezen. Bij de heer Gramberg zou die groei tot uitdrukking zijn gekomen in verkleining en verfijning. De heer Kotte stelde voorts, dat in de moderne kunst het ambachtelijke kunnen wel eens wordt veronachtzaamd in ver houding tot het esthetische vermogen, ter wijl toch een kunstwerk een technisch- artistieke twee-eenheid is en kunst zon der kunnen in het algemeen geen kunst werk oplevert. Het ambachtelijke in de kunst is slechts een hulpmiddel, maar men zou volgens de heer Kotte toch niet mogen vergeten, dat in het verleden duidelijk is aange toond, dat stijlontwikkelingen samen hangen met technische ontwikkelingen. De bloemen hebben deze week ook in de hoek gezeten waar de „prijzen-klap- pen" vielen. De vrij grote aanvoeren aan de bloemenveiling ,,'t Centrum" in Bever wijk konden moeilijk afnemers vinden en het is dan ook in jaren niet meer voorge komen, dat er regelmatig bloemen door draaiden zoals nu het geval was. Dit gold Hoofdzakelijk anjers, en dan nog wel de oude anjers. De anjers uit de nieuwe snede gingen alle nog weg, maar voor prijzen van 2'/i tot 6 cent per stuk. Woensdag leek het er op, dat het beter zou gaan. Er kwam een exportorder voor Johannes burg van 15000 stuks en hierdoor liepen de prijzen op tot 11 cent per stuk. Rozen leden ook al onder de algehele misère, er gingen er heel weinig boven een dubbeltje per stuk weg. Lelies waren ook in het midden der week goed te verkopen tot 1,15 per tak, maar ook kwam hier weer een terugslag tot ten hoogste 75 cent per tak. Ook de zomerbloemen waren niet duur, hetgeen tevens gold voor de potplanten en het nog aangevoerde euingoed. Ter hoogte van de Zeecroft in Wijk aan Zee kreeg gisteravond een personenauto een klapband. De auto slipte, raakte een lichtmast en werd zodanig beschadigd, dat zij met een kraanwagen moest wor den weggesleept. Er hadden geen per soonlijke ongelukken plaats. De lichtmast werd slechts licht beschadigd. ADVERTENTIE IJMUIDEN en tel. 14864 - Garage Scheldestraat 1317 Voor BEVERWIJK GARAGE BREESTRAAT 55 opgebouwd achter het Lavigerie College, maar op het terrein voor de Ruïne van Brederode, dat voor het houden van een sprintconcours beter geschikt is. Alle bekende namen uit de Nederland se ruiterwereld hebben al voor het con cours ingeschreven. Anton Ebben en de gebroeders Maathuis zullen in Santpoort van de partij zijn. Natuurlijk zal ook de plaatselijke favoriet Hennis niet ontbre ken. Voor de eerste maal is aan Sant poort de organisatie van een springcom cours Mb toegewezen. Van de zes die in Nederland worden gehouden is Santpoort de derde in de reeks na Nunspeet waar Ebben Won en Hoofddorp, dat een overwinning opleverde voor Jan Maathuis. De ruiter die in tenminste vier van de zes concoursen Mb de mees te punten behaalt komt in aanmerking voor een speciale prijs van tweeduizend gulden. Daarnaast komen de ruiters in Sant poort in de ring voor de strijd om de „Copain"-prijs, voor de combinatie die zowel bij een dressuurproef als in een springconcours Ma het best voor de dag komt. Bovendien kunnen de toeschou wers vanaf negen uur 's morgens kij ken naar dressuurproeven, verschillende goed bezette tuigpaardennummers en een jeugdspringconcours. Om een uur 's mid dags begint het hoofdprogramma. Zaterdag 29 juli: Concours hippique op het terrein voor de ruïne van Bre derode van 9 uur 's morgens tot zes uur 's avonds. Maandag 31 juli tot cn met zaterdag 5 augustus: Lunapark in de Hoofdstraat. Dinsdag: Ringsteken gedurende de hele dag in de Hoofdstraat voor fietsers, ruiters en brommers. 19.00 u.: TelstarMilitair elftal op Schoonenberg. Woensdag: 19.00 u.: Wielerronde op het parcours aan de Terrasweg. Donderdag: 13.30 u.Kortebaandra- verijen om de Zilveren Zweep van Santpoort in de Hoofdstraat. Vr(jdag: 18.30 u.: Handicaprace voor boerenpaarden in de Hoofdstraat. Zaterdag: Ballonnenrace voor kinde ren aan de Valckenhoeflaan. Gistermiddag is de brandweer van Vel sen opnieuw met grote spoed naar de Sparrenberg in de Heerenduinen gereden, waar donderdagmiddag twintigduizend vierkante mter beplantig door vuur was vernietigd. Ofschoon de brandweermannen donder dag nog uren bezig zijn geweest smeulen de struiken te bespuiten, begon het gis teren op sommige plaatsen toch weer te branden; er was althans rookontwikkeling waargenomen. De brandweer, die, geen risico nemende met het nodige materieel voor de bestrij ding van een flinke brand was uitgerukt, was binnen een uur weer op haar basis terug. Enkele uren later, omstreeks half elf werd de brandweer door de tunnelpolitie gealarmeerd voor een vuurgloed in de richting van De Hofgeest in Santpoort. Ter plaatse bleek, dat padvinders een kampvuur hadden ontstoken. Voor het kampvuur was vergunning verleend. Bij de verkiezing van de r.k. pastorale raad. zijn in het bisdom Haarlem 162.448 stemmen uitgebracht. Bij de verkiezing konden door ieder drie stemmen worden uitgebracht. Daar het merendeel van de kiezers twee maal heeft gestemd wordt aangenomen dat er ongeveer 80.000 stem mers zijn geweest. Dit is 25 percent van het aantal katholieken in het bisdom, boven de 18 jaar. De persoon die de meeste stemmen behaalde scoorde er in het gehele bisdom 933. De naam van deze „topscorer" is nog niet bekend gemaakt. Het staat echter vast dat het iemand is die landelijke bekendheid heeft en gere geld in de publiciteit is geweest. Voor het sorteren en tellen van de stemmen waren in eerste instantie uit sluitend een aantal scholieren ingezet. Al leen konden zij het echter niet klaren. Eerst kwam er assistentie van een ploeg van dertig man van het college Hageveld en vervolgens van zusters uit Amsterdam, Driehuis, Bergen (N.H.) en Egmond. Vrijdag kon het eindresultaat bekend worden gemaakt. Wanneer bekend wordt gemaakt welke kandidaten per dekenaat de meeste stem men hebben behaald zal tevens worden meegedeeld hoe de uiteindelijke keuze zal worden gemaakt. Het ligt in de bedoeling dat 480 per sonen uit de telling te voorschijn komen die onderling zullen beslissen wie van hen de 96 zetels in de pastorale raad zullen bezetten. De voorzitter van de Bond van Bloem bollenhandelaren, de heer F. J. v. d. Kolk deelde tijdens de algemene vergadering in Treslong mede, dat deze Bond in ver band met de sterk gewijzigde omstandig heden besloten had stappen te onderne men, die zouden leiden tot de opheffing van het Bedrijfschap voor de Bloembol- lenhandei. De Bond zal contact opnemen met de Organisatiecommissie van de So ciaal Economische Raad, die de betrok ken organisatie van werknemersen werk gevers de gelegenheid zal geven hun me ning kenbaar te maken. De heer v. d. Kolk deelde in zijn ope ningswoord mede, dat de vakgenoten opti mistischer zijn dan verleden jaar. Er is in het buitenland redelijk goed verkocht de oogst is zeer goed tot uitstekend. De bloemenprijzen en de wat gemakkelijker verkoop veroorzaakten in 't voorjaar prijs stijgingen, die enkele weken geleden stop ten toen men de oogst ongeveer kon gaan schatten. Dit was, volgens de heer v. d. Kolk, een betere oorzaak voor een prijs daling dan 'n te kleine verkoop. Men heeft in tijden van prijsstijging in het buiten land geprobeerd betere prijzen te krijgen en meestal met succes zódat hij hoop had dit jaar voor het eerst de ƒ350.000.000 export te zien overschrijden. Hij meent, ook dat de exporteurs beter gaan rekenen, zodat hun resultaten ook beter zullen worden. Bij het uitspreken van de exportcij fers memoreerde de voorzitter een merk waardige uitspraak van een Duitser. Er zijn zoveel tulpen verkocht, dat de bloemen tegen kerstmis nooit een lonen de prijs kunnen opbrengen als ze net zo gemakkelijk komen als verleden jaar. Als ze wel duur worden dan zullen er veel mislukkingen in zitten. De Bond heeft de vakheffingsregeling gewijzigd gekregen. Men behoeft geen voorschot op 15 december meer toe te staan, zoals het PVS laatstelijk vaststel de, maar zal op 15 april 70 percent moe ten betalen en de rest op 15 augustus. De surplusheffing gaat wel op 15 decem ber in. Er is met de veiling overeengekomen dat zij nog geen buitenlanders in hun zaal zullen toelaten. Ze kunnen en zullen ook geen transacties via hun In- en Ver koopbureaus met buitenlanders tot stand brengen. Zo lang de nationale wetgevin gen het Nederlandse Scheidsgerecht niet accepteren zal het moeilijk zijn een di recte inkoop door buitenlanders bij Ne derlandse kwekers te realiseren. Men ziet dit in het buitenland als discrimi natie, maar Nederland laat zijn Scheids gerecht niet vallen. Een zeer belangrijk punt in deze me dedelingen was, dat volgens de heer v.d. Kolk de Plantenziektenkundige Diensten van de partnerlanden vrij ver gevorderd zijn met het opstellen van gelijklopen de eisen voor gezondheid en keuring. Als deze harmonisatie tot stand komt dan zal er slechts in het land van herkomst worden gekeurd en dus niet meer aan de grenzen van het importerende land. i.

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 5