Duitse sociaal-democraten boos op Willy Brandt ngestipt RECHTER TIE EN HET ANDERE ZWAARD POLLE, PELLI EN PINGO 7 AMMETJE FOK Üe win Eb Ons vervolgverhaal Personeelspolitiek antiek genoemd „Nijenrode"-studie wordt drie jaar Jongens in zwembad verdronken Congres tegen vivisectie in Amsterdam Paus bez/oekt Turkije Dag tuin dag bloemen! Verklaring van theologen over Jeruzalem Wel bier, maar geen capucijners rnrzz. ZATERDAG 15 JULI 196 7 6 Een romantisch vei --- bok Richard Mason Kees Stip we moeten de stei6êr maken, WMWXMKWMMMIWWW 94) Hij betwijfelde of we dit wel mochten doen, maar ik was goeie vrienden met hem geworden door hem over zijn familie te laten ver tellen en daarom wilde hij ons geen geweld aandoen. Hij dacht dat we hoge officieren waren en behandelde ons met enige eerbied; hij sprak ons altijd in de beleefde termen toe. „Dit is Engels propaganda door nieuws," zei de man van de radio en hij deed de koptelefoon af. „Toe, laat u mij even luisteren." „Dat kan ik niet doen," zei hij. „Ik zal uw toestel niet aanraken." „Het is beslist onmogelijk." „Heel even maar," smeekte ik. „Ik zal er moeilijkheden door krij gen." „Maar er is niemand te zien." Hij krabde zich op het hoofd en zag er lachwekkend aapachtig uit in dit karakteristieke gebaar van on zekerheid. „Saaa ik weet niet wa ik moet doen." ,,'t Is wel goed," zei ik. „Er steekt heus geen kwaad in." Hij gaf me de koptelefoon met enige schuchterheid en ik probeerde deze niet al te heftig uit zijn han den te rukken. Zonder de tijd te ne men om het ding op te zetten, drukte ik het ene luisterapparaat tegen mijn oor, en jawel, daar was Sabby's stem, precies zoals ik die al eerder had gehoord; haar zangerige radio stem. Ik was dronken van geluk. Die ene nacht als gevangene had me naar het scheen over een groot ra vijn gedragen een ravijn van af stand en tijd en Sabby was me in zekere zin minder wezenlijk voor gekomen; meer als een liefelijke droom. En nu bracht haar stem haar opeens recht naar mijn gevangenis in de wildernis. Want hoewel het alleen maar haar stem was, die het nieuwsbulletin voorlas, kon ik zien hoe ze haar neus tegen me opkrinkel- de en ik voelde de zachte liefkozing van haar hand, zoals een bekende melodie oude herinneringen kan op wekken, die er eens mee samenge- weven waren. En sinds de vorige dag leek het alsof er een jaar was voorbijgegaan een eeuw, waarin van alles met Sabby gebeurd kon zijn. Het was alsof ik na maanden van angst weer goed nieuws hoorde en dat herinnerde me aan het feit, dat er voor Sabby maar vierentwin tig uur waren voorbijgegaan. Ze sprak nu over Burma. „Britse en Indische troepen, doen aanvallen op de twee blokkades, die op de Imphal-Kohima-weg zijn gevestigd." Zou zij kunnen vermoeden, vroeg ik me af, dat ik door die onverwachte inval van de Japanner gevangen was genomen en in welke omstan digheden ik naar haar luisterde? Was ze bezorgd voor me? Als ik alleen maar door de radio had kunnen te ruggeroepen: „Ik luister naar je ik leef!" Maar er was geen sprake van, dat ik haar iets zou kunnen toeroe pen of schrijven. Maandenlang mis schien zelfs een jaar lang, zou ik niet in staat zijn, haar een berichtje te sturen. De dagen zouden voorbij gaan, een voor een, en er zou geen nrnnw brief van mij komen. Ze zou zelfs niet horen dat ik vermist was. Het telegram zou immers naar Tewkes bury worden gezonden. „Betreuren u te moeten mededelen, dat uw zoon vermist wordt." Mijn ouders zouden het Sabby niet vertellen, omdat ik hun nooit had geschreven, dat ik van Sabby hield, wetend met hoeveel ontsteltenis ze zouden lezen, dat ze „een Japanse" was. Maar misschien zou Peter het haar kunnen vertellen. „Dat is genoeg. Geef hem weer terug". De radioman was opeens bang voor wat hij had gedaan. Hij wist geen verklaring voor mijn plotse linge blijdschap, omdat het nieuws, hoe het ook luidde, voor de Engel sen slecht moest zijn. Hij was ach terdochtig en geërgerd over mij of over mijzelf. Ik gaf hem zijn kop telefoon terug. „Dank u", zei ik. „Het is heel interessant. Uw leger schijnt de weg te bezetten". „Natuurlijk. Het is de invasie van India. Dat is ons verteld door onze officieren". De tweede nacht in de hut was erger dan de eerste. In het begin had ik de boeien met gelatenheid aanvaard, in de gedachte, dat de kans tot ontsnapping zich vanzelf zou voordoen. Maar nu maakte zich een diepe neerslachtigheid van mij meester en ik moest mijn ogen dicht doen en trachten me voor te stellen dat er geen handboeien om mijn pol sen zaten, omdat ik een plotselinge ontzettende haat tegen die dingen door me voelde gaan. Ik was bang dat als ik me niet beheerste, ik een aanval van hysterie zou krij gen en als een waanzinnige zou pro beren ze af te rukken. Mijn lichaam deed al erg pijn van het liggen op de harde grond en ik had er nieuwe pijnen in mijn buik bij gekregen, die me weer aan dysen terie deden denken, een heel ver klaarbaar iets na het smerige water dat we te drinken kregen.' Ik vroeg de bewaker om een siga ret. Hij gaf me er een en het roken kalmeerde me, maar het verzachtte niet de doffe pijn van neerslachtig heid. Om de gedachten aan Sabby en thuis van me af te zetten, begon ik met de majoor middelen te be praten om te ontsnappen. Hij was vol wanhoop, maar speelde het spel mee terwille van het spel, en we spraken af wetend dat er niets van zou komen dat we het de volgende nacht zouden proberen. Ik ging eindelijk liggen om te slapen en steed opnieuw overwoog ik ons plan in mijn gedachten, 's Morgens behoefden we alleen maar een blik in het kamp te werpen om dadelijk te zien, dat het onmogelijk was. Zelfs als we onze eigen bewaker met de ketting zouden wurgen zonder op zien te verwekken, moesten we nog langs de bunkerstellingen en de schildwachten zien te komen. Het was zelfmoord, 's Nachts leek zelf moord verre te verkiezen boven lange jaren in een gevangenenkamp. Maar bij daglicht kreeg het leven een iets beter aanzien en leek alles minder erg. (Wordt vervolgd.) (Van onze correspondent) BONN. De Duitse sociaal-democra ten zijn ontevreden over de personeels politiek op het ministerie van Buiten landse Zaken, dat door hun partijvoorzit ter Willy Brandt wordt geleid. Ze had den natuurlijk gehoopt dat alle belang rijke posten op het ministerie en de be langrijkste ambassadeursplaatsen meteen bij de komst van Brandt door partijgeno ten zouden worden bezet .De minister voelde er echter meer voor de aflossing- van de wacht minder rigoureus door te voeren. Het partijorgaan van de SPD, „Vor- In Breukelen is het 21ste studiejaar van „Nijenrode", het Nederlandse Op leidingsinstituut voor het Buitenland, afgesloten. De rector, dr. E. B. J. Post- ma deelde mee, dat het bestuur en de raad van toezicht van „Nijenrode" in principe hebben besloten, de duur van de studie van twee op drie jaar te brengen, af te sluiten met een baccalaureaats graad. In het derde jaar kunnen de stu denten kiezen uit drie richtingen: com merciële beleidsvraagstukken, calculatie en financiering, en organisatie en lei ding. Een student die dit driejarig pro gramma afmaakt, zal het in de toe komst volgens dr. Postma op kunnen ne men tegen elke bachelor van een vier jarige „Business-school" in de Verenig de Staten, zodat hij dan desgewenst in Amerika in één jaar een „masterdegree kan behalen. Aan 138 studenten werd het diploma van de A-studie uitgereikt. Bij de buiten landse gediplomeerden waren twee Soma liërs, een Peruviaan en enkele Belgen. Aan 26 studenten werd het diploma van de commercieeltechnische studie over handigd. Drie studenten kregen een speciale prijs. Namens de Royal Society of Arts in Londen overhandigde dr. ir. F. Q. den Hollander een zilveren medaille aan de beste „allround" student van Nijenrode, de heer L. J. R. de Vink uit Amsterdam De heer M. Spruytenburg reikte namens het Nederlands Centrum van Directeuren, een prijs van ƒ250,- uit aan de heer P. G. M. M. Widdershoven uit Hoens- broek, die de beste scriptie had ingele verd over een marketingprobleem. De heer A. G. Wijnen uit Hattem kreeg de Hunter Douglas-studiebeurs- Deze beurs is 3600,- groot en bedoeld voor voortzet ting van de studie in het buitenland. De 15-jarige Ronald Vreugdenhil is in het „Kristalbad" in Apeldoorn verdron ken. De jongen was in dienst bij het res taurant van het bad, ging na afloop met toestemming van de restaurateur met en kele andere personeelsleden en de kin deren van de restaurateur in het bad zwemmen. Op zeker moment werd hij vermist. Na enig zoeken vond men zijn lichaam op de bodem van het bassin. Po gingen om de levensgeesten op te wek ken bleven zonder resultaat. In het zwembad Crailo in Hilversum is tijdens een waterpolowedstrijd het le venloze lichaam van de 15-jarige J. P. Kalis uit Laren uit het wedstrijdbassin gehaald. Vermoedelijk heeft de jongen zijn hoofd gestoten tegen de dam tussen het diepe- en het wedstrijdbad. warts" schrijft nu dat de personeelspolf tiek op het ministerie „antiek, protectio nistisch en superburocratisch" is. Het blad gaat voort: „de personeelschefs wer den gekozen naar de inzichten van hun vroegere troepeneenheid, naar de opvat tingen van het studentenkorps waarvan zij deel uitmaakten of naar hun kerk boek. Diplomaten waren het niet. Het aantal carrières dat te danken is aan be wezen diensten of protectie is legio". Het SPD-weekblad komt met zijn scherpe artikel kort voor het moment waarop een aantal belangrijke personeels veranderingen op het ministerie van Wil ly Brandt voor de deur staat. De am bassadeurs ir Moskou en Londen. Wal ther en Blankenhorn, zullen moeten wor den vervangen, terwijl men op Buiten landse Zaken in dit geval geen gebruik wil maken va» de bepaling in het amb tenarenrecht, dat ambassadeurs na het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd nog kinnen blijven. De kern van het kwaad in de ogen van de sociaal democraten is de huidige personeelschef Raab, die binnenkort ook met pensioen gaat. De SPD had graag gezien dat minister Brandt een aantal ambassadeurs met ver vroegd pensioen had gestuurd maar zelfs op de nog vacante post in Boekarest die kort geleden na het aangaan van di plomatieke betrek ringen tussen de Bonds republiek en Roemenië ontstond heeft de minister alsnog de man benoemd, die door zijn voorg'anjer minister Schroder was voorzien. Het zesde tweejaarljkse congres van de Wereldcoalitie tegen te Vivisectie wordt van 2 tot 7 augustus ii het RAI-congres- centrum in Amsterdan gehouden. De or ganisatie berust bij de Nederlandse Bond tot Bestrijding van de Vivisectie, die dit jaar zeventig jaar bestsat. Eén der sprekers is pro:, dr. S. T. Aygun. de Turkse hoogleraar die sinds 1927 werkt met cel- en w;efselculturen en die in Amerika en Duisland laboratoria voor cel- en weefseltecmieken inrichtte op verzoek van universieiten en farma ceutische industrieën. Op de openbare openngsavond op 3 augustus is het woord aanOwen B. Hunt, president van de Amerikam.se Anti-Vivi section Society. Experts uit Engeland, Frankrijk, Zwitserland en ïuitsland spre ken op de andere dagen. Nederland is vertegenwoordigd door prof dr. P. Sorg- drager, hoogleraar in de pnktische far macie te Utrecht, die sprekei zal over de mtwikkeling van vivisectievije genees middelen. Op zaterdag 5 augustus verborgt Lady Dowding van de Engelse irganisatie „Beaty Without Cruelty" met haar En gelse mannequins in het RA-congres- centrum een kunstbontshow. 0\ zondag middag 6 augustus is er een >penbaar forum, waar deskundigen uit biinen- en buitenland vragen over vivisect it beant woorden. Averoff vrij. De voormalige Grieke mi nister van Buitenlandse Zaken A-eroff die woensdag werd gearresteerd toen hij in een huis in een buitenwijk van Athene met verscheidene politici leel- nam aan een verboden bijeenkom», is vrijdag in vrijheid gesteld. ANKARA (AP) Het in Istanboel verschijnende dagblad Cimhuriyet be richtte gisteren dat paus Paulus VI 24 juli in Istanboel verwacht wordt. Het blad noemt het bezoek een „statiebezoek" en schrijft dat de paus drie dagen in Istan boel zal blijven en een ontmoeting zal hebben met de Turkse president Cevdet Synnay, die hiervoor naar Istanboel zal komen. Het blad, dat de bronnen waaraan het zijn berichten ontleent niet noemt, schrijft dat de paus eveneens een ontmoeting zal hebben met patriach Athenagoros van Istanboel, de geestelijke leider van de orthoxie. Functionarissen van het Vatikaan wil len de berichten dat paus Paulus VI bin nenkort een reis naar Turkije zal gaan maken, ontkennen noch bevestigen. De reis, die volgens de berichten eind deze maand zou plaatsvinden, zal de vijfde reis zijn die de paus onderneemt. BELVEDERE (Engeland) (AP) Bill Edwards stapte het huis uit voor zijn gebruikelijke tuinwandelingetje. Hij ontdekte dat zijn hele tuin foetsie was. Op de plaats van zijn lusthof was een enorm gat, dertig meter diep en twaalf meter breed. Zijn kruiwagen, tuidpad, hekwerk en 36 rozenstruiken waren verdwenen. De 59-jarige Edwards zal thans drie duizend gulden moeten betalen om het gat met puin en aarde te dichten. Des kundigen geloven, dat de krater is ont staan door een hol, dat in de zandla gen is uitgeslepen iets dat in dit be paalde gedeelte van Kent meer voor komt. Bill's vrouw zei: „Het is een ramp. Bill was zo trots op zijn rozen". Katholieke en protestantse theologen van het interconfessioneel centrum voor bijbelstudie „Het Leerhuis" in Amster dam hebben een verklaring over Jeru zalem uitgegeven, waarin gezegd wordt dat het joodse volk, het beloofde land en de stad Jeruzalem bijbels en historisch op bijzondere wijze met elkaar zijn ver bonden. Het losmaken van het joodse volk van dit land en van Jeruzalem zou een aanslag betekenen op de joodse iden titeit. Een autonoom bestaan van het joodse volk in een eigen land met als hoofdstad Jeruzalem wordt als levens voorwaarde voor het bestaan ervaren door de overgrote meerderheid van het joodse volk in de gehele wereld. De er kenning van het internationale karakter van de heilige plaatsen mag geen mis kenning inhouden van de bijbelse en hi storische banden van het joodse volk met het onverdeelde Jeruzalem, aldus de verklaring, welke ondertekend is door prof. dr. M. A. Beek, dr. J. Goudoever, mgr. prof. J. Groot, prof. dr. L. J. van Hoik, prof. dr. Th. de Kruijf, ds. Kuiper, prof. dr. C. W. Mönnich, mgr. dr. C. A. Ramselaar en prof. dr. A. Fiolet. I „Lekker liggen niksen", sprak de heer Nikita Kroesjtsjev, terwijl hij zich behagelijk uitstrekte op een tuinstoel voor zijn tuinhuis. Ik noem het een tuinhuis, maar het is een huis waarin mijn tuin driemaal zou kunnen rond draaien. Dit niksen was het antwoord op mijn vraag wat de Russische oud-staatsman als zijn grootste ambitie beschouwde. Het bracht hem meteen op de naam Nixon. „Een onbeschrijfelijke sukkel, me neer", zei de voormalige premier, ter wijl hij zachtjes met zijn pantoffel een tuintafeltje in elkaar timmerde, want het knutselen heeft hij nog steeds niet verleerd. „Zeven jaar geleden dacht hij dat hij president van de Verenigde Staten zou worden. Misschien denkt hij dat nog. Nu, wat dat betreft, sinds ik niet meer regeer staan zijn kansen wat beter. Destijds heb ik hem gewipt en Kennedy president ge maakt". Uvroeg ik. „Ik", sprak de heer Kroesjtsjev. „In alle bescheidenheid beschouw ik mij als de grootste staatsman die ooit het Kremlin heeft betreden, uitgezonderd misschien Napoleon. Maar die is nau welijks binnen geweest. Wilt u nog een wodka-on-the-rocks?" Wij sloegen beiden het verkoelende vocht naar binnen en wierpen het le ge glas volgens oud Russisch gebruik over onze schouder, waar twee bedien den het behendig opvingen. „Wij moeten zuinig zijn", zei mijn gastheer, „want daar zijn de Chine zen erg gevoelig voor. De tegenwoor dige regeerders van Rusland zullen meer moeite hebben de Chinezen naar hun hand te zetten dan ik destijds heb gehad met de Amerikanen. Daar heeft die Nixon mij mooi mee gehol pen. Wij hadden een van hun piloten gevangen en hij zeurde ons de oren van het hoofd om hem vrij te laten. Als dat was gelukt zou Nixon tot presi dent zijn gekozen inplaats van Kenne dy. Maar ik hield die piloot vast tot Kennedy was gekozen. Dat was ten minste een flinke vent". „Zo flink zelfs", zei ik, dat hij de Russen uit Cuba heeft weggejaagd. En toen hebben de Russen u uit de re gering gezet. Ik geloof dat ik die Nixon maar president had laten worden". De heer Kroesjtsjev keek mij door een nieuw wodkaglas monkelend aan. „Dat gelooft u", zei hij. „En waar staat uw tuinhuis?". Een 61-jarige Hagenaar, die 's avonds in zijn huiskamer een dutje zat te doen ontwaakte doordat er luid en dringend gebeld werd. Hij deed de voordeur open en stond tot zijn verbazing tegenover po litie- en brandweermannen, die uitge rukt waren omdat er rookwolken uit de keuken van het huis kwamen. De man had aan het begin van de avond een pan capucijners op het vuur gezet. Daarna was hij in de huiskamer bier gaan drinken, maar zoveel dat hij na enige tijd in slaap viel. De brandweer heeft de pan met zwart gebrande capucijners van het vuur ge haald, 18. Henkie wierp een touw langs de muur van hotel Bergzicht omhoog, zodat de haak die aan het uiteinde was, aan de dakgoot bleef zitten. Toen begon hij met geoefende slagen naar boven te klimmen, zodat hij al spoedig bij het versplinterde raam van Jollipop's slaap kamer kwam. Daar zat de geteisterde bediende juist te lijden onder een opkomende hoofdpijn. De snelle autorit en de vliegtocht door het vensterglas hadden hem geen goed gedaan dat was duidelijk. „Waar schijnlijk heb ik een schok opgelopen!" prevelde de huisknecht met gebroken stem. „Gelukkig maar dat ik wat pilletjes bij me heb.Hij wendde zich moeilijk naar de plek waar zijn koffer zoeven nog had gestaan maar tot zijn verbijstering was er nu geen spoor meer van het valies te zien. ZODAT ER NIET N06 MEER MENSEN IN HET WATER VAUBMjr DIE NIEUWE PtANK IS TE LAN6 - IK ZAL ER EVEN EEN STUKJEAFZA6ENj HET IS HEERHJK AF EN TOE IETS NUTTIGSTE DOEN WE VAtLEN ZO N06 VEEL BETER IN HET WATER DOE DAT MAAR NIET, POlie T- - 29. Seah's dochter heeft haar tranen gedroogd en zegt op kalmere toon: „Een jaar geleden is mijn moeder met die jon gen voor de dag gekomen. Ik zeg mijn moeder, maar ze is mijn stiefmoeder. Ik ben een kind uit een eerder huwelijk van mijn vader, die weduwnaar was gewor den. Mijn stiefmoeder was ook eerder ge trouwd geweest, maar dat ze een kind had, hoorden we vorig jaar pas. De jon gen was ergens anders opgevoed. Hij kwam teel van pas, want met zijn vieren konden we een eigen troep vormen, al was het iltijd hard werken en armoe. Ik haat dit leven!" „Voor jou zal het toch niet lang meer duren, heb ik gehoord", zegt TsjiaD Tai. „Het schijnt dat je gaat trouwen." Seah's dochter schrikt en legt haar vinger voor haar mond. „Ssstt!" zegt ze. „Van w\e hebt u dat gehoord? Het is een geheim. Mijn vader wil niet dat ik ga trouwen, omdat hij me niet kan mis sen voor de troep. Belooft u me dat u er niet met mijn ouders over zult spre ken!" „Afgesproken", zegt Tsjiao Tai, „als jij me vertelt wie de gelukkige is." „Het is Lau, de rijsthandelaar", zegt Seah's dochter. „Hij is natuurlijk wat ouder dan ik, en ik ken hem pas enkele dagen, maar hij mocht me op het eerste gezicht. Ik word eerst zijn bijvrouw, maar zijn eerste vrouw zal het niet lang meer maken, en dan neem ik haar plaats in. Maar nu moet ik gaan, ik moet op! Beloof me dat u er niet over praat." 882. Het toeval wilde, dat Hik Singli voor het feestje vele kaasjes had ingesla gen. De gasten hadden er weinig van ge bruikt; ze hadden die avond meer trek ge had in loempia en bitterballen. Geen won der dus, dat de boeven een vreugdekreet slaakten toen zij de kaasjes zagen lig gen „Goud.1 Goudriepen ze en ze wierpen zich met open messen op de voorraad. De ene kass na de andere werd doorgesneden, maar het enige wat ze von den was kaas en schimmelkaas, en zelfs kaas met komijntjesmaar goud was er niet. „We zijn bedrogen", schreeuden ze el kaar toe. „Daar zal die Bram, Fok van lusten". Samen holden ze naar boven en nu pas merkten ze, dat het schip in hevige bewe ging was gekomen. Grijnzend bevestigde Bram hun anstige vermoedens. „We zijn al buitengaats jongens.... en we hebben er een stevig gangetje in". „Wie stuurt er dan?" riepen de boeven, „Niemand", zei Bram. „En dat kan nooit lang goed gaan

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 6