Managers vlechten en weven vele banden in bedrijfsleven Nationale inkomen steeg vorig jaar met 8.8 pet tot f 68.6 miljard Economische toestand van Bondsrepubliek is uiterst somber Strijd om bestaan noopt tot bundeling Geen vrijwaring voor Belgische textielindustrie Redelijke kans op rentabiliteit bij A'datn Rubber Zwitsers protest Mtt* i«p1 tij l i ii Landbouwbeurs in Houtrusthallen Scheepvaartberichten Bemoedigend beeld bij Lucas Bols ZATERDAG 15 JULI 196 7 8 K apitaal behoeften De commissariaatjes Van ir. van Doormaal Koorts f oor f 200 miljoen Kunstmest voor India Staatsmijnen Zakelijke motieven Kort nieuws WWi, P ff "WW, WALL STREET: Hoger Consumptie Duitse grensmaatregel tegen vrachtvervoer strijdig met EEG-verdrag Eert de vrouwen, zij vlechten en weven, hemelse rozen in 't aardse leven heeft Schiller eens bezongen, doch het was in de tijd vóór er sprake was van emancipatie en gelijkgerechtigdheid. Tegenwoordig is het zakelijker om de managers te eren, die allerlei nieuwe banden vlechten in het bedrijfsleven. De ene fusie na de andere wordt tot stand gebracht teneinde de krachten te bundelen voor de zwarigheden, die voor de boeg liggen. Weliswaar is het moeilijk om in de toekomst te zien, maar een zakenman kan op de vingers natellen dat de groeiende concurrentie door de met vallen en opstaan groeiende Euromarkt, de onvermijdelijke aansluiting van de EFTA-landen en de uitwerking van de Kennedy-ronde, voor de industrie van een klein land met betrekkelijk weinig politieke macht een zware strijd om het bestaan zal geven. Zelfs in de grote industrielanden worden allerlei banden tussen ondernemingen geweven om kracht te vergaren. In de Verenigde Staten zijn in het eerste halfjaar gemiddeld 50, let wel vijftig, fusies per week tot stand gekomen. In Nederland waren we nauwelijks be komen van de opwinding, die ontstond door de aangekondigde samensmelting van Koninklijke Zout-Ketjen met de Zwa nenberg-Organon groep, of er zijn alweer nieuwe banden geknoopt. Verenigde Ma chinefabrieken die in de loop der jaren al heel wat bedrijven onder haar vleugels wist te verzamelen, zal er machinefabriek Hensen aan toevoegen. Hijswerktuigen wip- en wefkranen en liften zullen in de toekomst meewerken om de resultaten van het concern Verenigde Machinefa- fabrieken op te hijsen. Het is een waar devolle aanvulling van 't toch al omvang rijke produktenpakket van het concern, waarvan Kon. Machinefabriek Gebr. Stork te Hengelo en Werkspoor te Am sterdam en Utrecht het hoofdbestanddeel uitmaken. Voor de effectenbeurs betekent de fusie met Hensen dat er weer een fonds uit de officiële prijscourant zal verdwijnen, het geen door de rechtgeaarde beursman wordt betreurd, al dient wel te worden bedacht dat kruimels wel brood zijn, doch dat een dikke snee brood te verkiezen is. Ook al was machinefabriek Hensen tot de offi ciële notering toegelaten, toch was het geen bedrijf dat geredelijk een beroep op de kapitaalmarkt zou kunnen doen door uitgifte van nieuwe aandelen. Het, vooral in de jaren na de oorlog, flink gegroeide bedrijf heeft om de nieu we ontwikkeling van het containervervoer op de voet te blijven volgen in de toe komst aanvulling van middelen nodig. Verleden jaar kon de liquiditeit verbete ren omdat de investeringen beneden het niveau van de afschrijvingen werden ge houden, maar ook voor de machine-indu strie geldt het investeren of sterven. Daarom is het beter om tegen een groot bedrijf als Verenigde Machinefabrieken aan te leunen. Toch komt de aansluiting in de financiële wereld als een verras sing, omdat eerder gedacht was aan een samensmelting van Hensen met Wilton- Fyenoord-Bronswerk, aangezien ir. B. Wil ton deel uitmaakt van de raad van com missarissen. Op zichzelf wil een dergelijke persoon lijke band nog niet de betekenis hebben van de gouden verlovingsring, anders zou den er in de sociëteit op de beurs nog heel andere fusies uitgebracht kunnen worden. Ook bij de fusie van Zout-Zwanenberg is gebleken hoeveel onderlinge banden er reeds door het bedrijfsleven zijn gevloch ten. Buiten het persoonlijke vlak bleken er bij het in gebruik nemen van de nieuwe ammoniakfabriek van Verenigde Kunstmest Fabrieken in Pernis ook hoe veel zakelijke banden er liggen, doordat zout 40 percent van de aandelen van VKF bezit, Koninklijke-Shell eveneens 40 per cent en Hoogovens 20 percent. Voorts is één van de leden van de raad van bestuur van zout, ir. P. M. van Doormaal, tevens lid van de raad van commissarissen van de Koninklijke, ter wijl in de raad van commissarissen van Zout onder andere zitting heeft ir. P. van Delden, voorheen coördinator van de raad van bestuur van Hoogovens en nu nog commissaris van dat concern. Uiteraard kan er geen sprake van zijn dat via de commissariaten van prominen te personen allerlei fusies tot stand ko men, anders zou het in ons bedrijfsleven een Japans allegaartje worden, althans zoals in Japan voor de oorlog bestond, toen textielbedrijven, staalfabrieken, scheepswerven en handelsondernemingen allemaal in enkele concerns waren ver enigd. Dit blijkt duidelijk als de commis sariaten van de heer Van Doormaal wor den nagegaan. De heer van Doormaal is behalve commissaris van de Koninklijke ook lid van het college van Bührmann, Tetterode, Bijenkorf, Gelderman Textiel en Verenigde Machinefabrieken. Via de gemeenschappelijke commissa ris ir. Van Delden bestaat er ook een persoonlijke band tussen Koninklijke Zout en Chemische Fabriek Naarden, doch men zal moeilijk kunnen aannemen dat dit een reden is waarom de effectenbeurs de laatste dagen zoveel belangstelling aan de dag legt voor aandelen Naarden. De koers daarvan is gestegen van 398 percent tot 427 percent en het woord fusie is haast vanzelfsprekend. Evenwel dient in aan merking te worden genomen dat de beurs op het ogenblik een beetje te lijden heeft van fusiekoorts, zodat het begrijpelijk is dat wordt uitgezien naar de aandelen van mogelijke kandidaten, opdat van eventu ele koerswinsten kan worden geprofi teerd. Tegenwoordig is het echter meer en meer gebruikelijk dat fusies, of overne mingen van maatschappijen tot stand ko men met gesloten beurzen. In sommige gevallen worden nieuwe vennootschappen opgericht, die de aandelen van de fuse rende maatschappijen overnemen, zoals bij Zout-Zwan het geval is. In andere ge vallen geeft de overnemende maatschap pij nieuwe eigen aandelen uit in ruil voor de aandelen van de over te nemen vóór uitbrei ding ammoniak 470.000 (170.000), zwavelzuur 410.000 (220.000), fosforzuur 138.000 85.000), salpeterzuur 475.000 (325.000), diammoniumfosfaat 120.000 (36.000), kalkammonsalpeter 525.000 (375.000) en ureum 120.000 (nihil) maatschappij, eventueel met enige bij betaling in contanten, zoals bij Blauw hoed en Nederlandse Veem en Verenig de Machine met Machinefabriek Hensen. Behalve door het koersverschil zit er doorgaans voor aandeelhouders geen di recte winst in het samenvoegen van maatschappijen. Zij worden bezitter van aandelen van een sterker bedrijf, maar de winst moet over een groter aantal aandelen worden uitgesmeerd, zodat er geen vettere dividenden inzitten. Het voordeel is dat er gemakkelijker tot in vesteringen kan worden besloten, die voor de zelfstandige ondernemingen de krachten anders te boven zouden gaan. Zo is bij de opening van de ammoni akfabriek te Pernis de aandacht geves tigd op het feit dat het geheel van het nieuwe complex een investering van 200 min. had gevergd. Dit bedrag, dat in drie jaar tijds werd uitgegeven, kan alleen door heel grote concerns bijeen worden gebracht, vooral omdat er in de aanlooptijd geen cent mee wordt ver diend. De in grote eenheden geconcen treerde produkties maken een verla ging van de kostprijs mogelijk, hetgeen nodig is om tegen de concurrentie op de wereldmarkt te kunnen opboksen. Het uit Gronings aardgas gewonnen ammoniak zal in de toekomst bijdragen tot de voeding van de miljoenen mensen in India en andere ontwikkelingsgebie den, waar kunstmest een einde moet maken aan de periodiek optredende hon gersnood. De uitbreiding van de produktie-een- heden heeft voornamelijk ten doel om de exportmarkten te gaan bedienen, want in eigen land en ook binnen de EEG kan het verbruik van kunstmest nauwelijks enige uitbreiding ondergaan. Hoe sterk vertrouwd wordt op de ver ruiming van de exportmogelijkheden blijkt uit de omstandigheid dat de pro- duktiecapaciteit van Verenigde Kunst mest Fabrieken (Mekog in IJmuiden en Albatros in Pernis) na het tot stand ko men van de diverse uitbredingen als volgt bedraagt (in tonnnen): Daarnevens worden nog allerlei andere meststoffen vervaardigd, waarvan de pro- duktiecapaciteit niet is uitgebreid. Intus sen wordt ook bij Staatsmijnen voorge gaan met uitbreiding van de produktie- capaciteiten, zoals deze week bleek bij de aankondiging van de bouw van een nieuwe fabriek voor acrylonitril, een grondstof voor de vervaardiging onder an dere van kunstvezels. AKU, welk concern reeds een grootaf nemer is van het door staatsmijnen ge produceerde caprolactam voor de nylon- produktie, zal daardoor nieuwe banden smeden van het nog maar kort geleden zelfstandig geworden bedrijf van staats mijnen. Reeds bestaat er via de verkoop organisatie voor plasticgrondstoffen en -produkten een gemeenschappelijk be lang. Voor de liefhebbers die zich willen wijden aan bespiegelingen over mogelij ke samensmeltingen is het misschien goed te weten dat een der leden van de hoofd directie van Staatsmijnen, dr. ir. Van Aken, deel uitmaakt van het College van Commissarissen van Koninklijke Zout- Ketjen. Huwelijken in de ondernemers wereld worden echter niet tot stand ge bracht door persoonlijke overwegingen, doch louter op grond van zakelijke mo tieven, waarbij wel dient te worden ge waakt dat niet te ver bezijden het eigen werkterrein wordt gekeken. Een verzoek van België en Luxemburg om evenals Nederland beschermende maatregelen voor hun textielindustrie te mogen toepassen, is door de Europese Commissie afgewezen. Het bestaan van ernstige en mogelijk aanhoudende moei lijkheden in de Belgisch-Luxemburgse Economische Unie werd niet aangetoond, zo heeft de Europese Commissie ver klaard. Aan Nederland is voor een jaar (tot juli 1968) machtiging verleend de invoer van bepaalde stoffen uit de andere EEG- landen, die bestemd zijn voor Nederlands gebruik, te beperken tot dezelfde hoeveel heden als vorig jaar. Nederland zal ech ter eenzelfde invoerbeperking tegenover niet EEG-landen moeten toepassen. In de toelichtin op deze machtiging ver klaart de Europese commissie, dat de vrij waringsmaatregelen een tijdelijke ver lichting beogen van de aanhoudende druk die het gevolg is van invoer van goed kopere kaardwollen weefsels uit Italië. Hoe zit het met de rentabiliteit van de R. C. M. A. vooral nu „de room" van de sisal af is? Deze vraag werd ge steld in de gisteren gehouden druk be zochte jaarvergadering van de Rubber Cultuur Maatschappij „Amsterdam" door een aandeelhouder, die een beroep deed op het bestuur om ten behoeve van aan deelhouders de beleggingsfactor van het aandeel RCMA toe te lichten. Het jaarverslag over 1966, zo antwoord de de voorzitter. C. J. Baron Schimmel- penninck van der Oije, geeft een reëel beeld van de situatie in de diverse ge bieden waarin RCMA werkt. Heeft de vennootschap die toestand mee, dan zit er een uiterst redelijke kans in voor de rentabiliteit. De RCMA werkt nu eenmaal in de tropen. De tropen zijn ontwikkelingslan den en de politieke risico's daar zijn zo groot, dat men met garanties zou moeten werken en men die bedrijven een steun in de rug zou moeten geven. Het bestuur hoopt dat er een garantieregeling voor politieke risico's zal komen voor wat be treft de investeringen in ontwikkelings landen. LUZERN (AFP) De Zwitserse bond van kunsthandelaren heeft vrijdag een communiqué uitgegeven, waarin gepro testeerd wordt tegen een tentoonstelling van schilderijen, aquarellen en tekeningen uit Nederland in Luzern. Volgens de Zwitserse bond wordt de indruk gewekt dat het gaat om meesterwerken, terwijl de geëxposeerde werken „schoolstukken, kopieën, vervalsingen en van onzekere herkomst zijn". Als de werken de ver melding „toegeschreven aan droegen, zou de koper gewaarschuwd zijn, maar de presentatie van het geëxposeerde en het vragen van prijzen tot 1.200.000 Zw. francs komen neer op een poging tot op lichting, aldus het communiqué. Vermiste personen. Japans nationale po litie is, gealarmeerd door het groeiende aantal vermisten, een speurtocht begon nen naar 86.254 mannen, vrouwen en kinderen, die op de opsporingslijsten staan. Bovendien zullen pogingen wor den ondernomen tot identificatie van 18.592 onopgeëiste lijken in de lijkenhui zen van de politie. «Wis!» f "H" 'iw 34% 1»% StwIUwMf !t>' M'L <nL Utottifosn ...Jtin.- lit W* 4* - \X>Y '.R sou. Vorige Heden Vorige Heden Atch. Topeka 285/« 28-/4 Amer. Motors 12V. 12% Can. Pacific 70-/4 69-/4 Int. Harvester 39 38-/4 Illinois Cent 64'/s 63 Int. Nickel 100 99* A N.Y. Centr. 85 83V4 Int. T. and T. 103'/. 104'/, Pennsylvani 70 69 Kennecott 440/8 45 South Pac. 3 l'/a 31 Mont. Ward 245/s 24*/s Union Pac. 42 42-/s Radio Corp. 51 5IV» Allied Chem. 39 39s/8 Republic St. 45 465-8 Am. Can. 58V« 575-8 Royal Dutch 365/s 36-/4 A.C.F. Ind. 56 563/4 Sears Roeb. 58-/2 57% Am. Smelting Am. T. and T. 68-/4 68;,/s Shell Oil 68 67-/, 52 V4 52-/8 Soc. Vacum 425/8 43 Am. Tobacco 37V» 36 Stand. Br. 37 36% Anaconda 47'A 47% Stand. Oil N.J. 62 61X Bethl. Steel 32-/4 34-/8 Studebaker 62 64 Boeing 101'/a lOU/s Texaco 70-/4 70-/8 Chrysler 41'/. 42-/2 Un. Aircraft 102-/8 99-/2 City Bank 60 60-/8 Un. Corp. ll1/» ll-/. Cons. Edison 33^ 33% Un. Fruit 48*/8 48 McDonn. Dougl.C. 56-/4 56 Uniroyal 38-/4 38*/. Du. de Nem. 151Vs 151*/. Us. Steel 45-/8 48-A Eastm. Kodak 141-/4 140/ Westingh. 57 58s/s Gen. Electr. 90'A> 97'A Woolworth 31 31-/4 Gen. Motors 79 ®/s 79Vs Ford 50"/4 50-/4 Goodyear T. 44'A 433/4 K.L.M. 103-/4 103 Wall Street sloot gisteren hoger. Staal- waarden boekten grote winsten, sigaretten- fondsen daalden sterk. US Steel, Jones en Lauhln, Republic Steel en Bethlehem lie pen 1 a 2 punten op. General Electric steeg niet minder dan zes punten. De sigarettenwaarden bleven de invloed on dervinden van de uitvinding van een nieuw filter. De omzet was 10.89 miljoen shares te gen donderdag 10.73 miljoen. Dow Jones: industrie 882.05 3.52), spoorwegen 267.27 0.03), nutsbedrijven 137.51 0.22). VERHANDELDE FONDSEN 13 juli 14 juli Totaal 383 384 Hoger 189 168 Lager 109 109 Gelijk 85 107 AVONDVERKEER VAN GISTEREN A.K.U. 54.10gl Hoogovens Kon. Olie 128.30 127.70 Philips 91.50gl 92 Unilever 90.30 90.40 K.L.M. Zweedse bejaarden krijgen thuis en in de bejaardenhuizen onderricht in de nieuwe verkeersregels die op 3 september in geheel Zweden zullen (Van onze correspondent) DEN HAAG Onder het motto „Kli maatsverbetering" wordt van 25 tot en met 29 juli in de Haagse Houtrusthallen de negentiende internationale technische tuinbouwbeurs „Wéhaté" gehouden. Het is voor de derde maal dat deze beurs In Den Haag standplaats moest kiezen omdat er in het Westland de bakermat niet voldoende accommodatie meer voor is. Weliswaar staan daar voldoende veiling hallen, maar in deze tjjd van het jaar z(jn die vrijwel doorlopend bezet met aange voerde produkten. De organisatoren verwachten ook dit jaar veel belangstelling uit het buiten land. Daarom is een apart loket ingericht voor deze bezoekers, terwijl een geldwis selkantoor, zes interlokale telefooncellen, tolken en informatrices de buitenlandse bezoekers hun komst naar Den Haag extra zullen vereenvoudigen. Dr. A J. Verhage bekend internatio naal tuinbouwexpert opent de beurs dinsdagochtend 25 juli om tien uur, waar na de deuren dagelijks van negen tot zes uur zijn geopend. De expositie toont vooral veel op het gebied van licht, lucht, warmte en water voorziening, maar daarnaast ook werktui gen, die het arbeidsklimaat van de tuin der kunnen verbeteren. Voorts zijn er stands van de proefstations Aalsmeer en Naaldwijk. Er is een nuttige expositie ruimte van 10.000 m2 en op het buitenter rein nog eens 17.000 m2. Het totaal aantal exposanten bedraagt bijna 200. Alioth pas 14 kp Finisterre nr Rotterdam Aristoteles 14 vn La Guaira nr pto Cabello. Acteon 14 vn Banana nr Curacao. Blitar 14 vn Bremerhaven nr Hamburg. Ceres 14 te Bremen. Crania 14 te Stanlow. Caltex Delfzijl 14 te Liverpool. Congokust 14 vn Freetown nr Abidjan. Doslna 14 vn Bougie nr Lavera. Eos pas 14 Sicilië nr Famagusta. Esso Den Haag pas 14 Port Elizabeth nr P. Golf. Katendrecht 14 te Madras. Krvptos 15 te Singapore. Karachi 14 vn Durban nr Penang. Keizerswaard 14 vn Port Fortin nr pta Cardon. Kieldrecht 15 te Las Palmas. Loppersum 14 te Le Havre. Lycaon 14 vn Singapore nr Bangkok. Neder Weser 14 te Dar es Salaam. Onoba 14 vn Essider nr Fredericia. Prinses Maria 14 te Le Havre. Provenierssingel pas 14 kp de Goede Hoop nr Ancona. Riouw 15 te Penang. Sioutskerk 15 te MaMnila Slamat 14 te Anutwerpen verw. Stad Maastricht 14 te Sibenik. Statendam 14 te Bermuda. Tjitjalengka 15 te Kobe. Westertoren 14 vn Larnaca nr Berre. Zaankerk 15 te Port Elizabeth. Zaanland 14 vn Tenerife nr Hamburg. den „rechts leren denken" gelden. De voornaamste wijziging behelst een omschakeling van links op rechts verkeer. Behalve een massa feitenkennis moeten de Zwe- Wie meer besteedt dan hij ont vangt, knoopt het touw waaraan hij hangt luidt een Frans gezegde, maar zo bont heeft Nederland het in het afgelopen jaar toch niet gemaakt. Het is echter een teken aan de wand dat de bestedingen in belangrijke mate op de groei van het nationale in komen vooruitijlden. Weliswaar zijn de officiële reserves van de Neder- landsche Bank er niet door aangetast, maar het in het buitenland aange houden tegoed van de handelsbanken is in zodanige mate geslonken, dat verdere tekorten op de betalings balans het officiële bezit zullen aan tasten. Waar afgaat en niet bijkomt is gauw verteerd. Uit berekeningen van liet Centraal Bu reau voor de Statistiek blijkt dat het na tionale inkomen in 1966 op basis van marktprijzen 68.610 miljoen heeft bedra gen. In 1965 was het inkomen 63.030 mil joen, zodat er een stijging is opgetreden van 8,8 percent. Deze stijging was naar verhouding minder groot dan die van 1964 op 1965, toen 11,2 percent aan het nationa le inkomen werd toegevoegd. In vergelij king met de vermeerdering van 1963 op 1964 steekt de stijging van het afgelopen jaar wel heel pover af, want tot dusver was het stijgingspercentage 18,3. Over een lange reeks van jaren geno men is er een opmerkelijke vermeerde ring van het nationale inkomen opgetre den, doch daarbij dient in aanmerking te worden genomen dat de inflatiefactor een woordje meesprak. In 1958 was het inko men ƒ32,4 miljard, zodat het cijfer van het afgelopen jaar ad 68,6 miljard een ruime verdubbeling betekende. De beste dingen zijn in nog sneller tempo gegroeid want tegenover de totale bestedingen ten belope van ƒ30,8 miljard beliepen zij in 1966 69,1 miljard. In plaats van een overschot op de lo pende transacties ten opzichte van het bui tenland van 1,5 miljard, zoals 1958 ople verde was er verleden jaar een tekort van 640 miljoen. In 1965 is er nog een overschot geweest van ƒ80 miljoen, na dat 1964 voor het eerst sinds 1958 met een tekort van ƒ644 min. was afgesloten. De consumptieve uitgaven van gezins huishoudingen beliepen in 1966 43,450 miljoen tegen 39.870 miljoen in 1965 en ƒ21 miljard in 1958. De consumptieve uit gaven van de overheid kwamen uit op 12 miljard tegen resp. 10,7 mld. en 5,2 mld. Aan investeringen in vaste activa bij de bedrijven werd ƒ9,5 mld. van het na tionale inkomen besteed, terwijl die van de overheid 3.050 min. bedroegen. In 1965 was de uitgaven voor investeringsdoelein- waren de uitgaven voor investeringsdoel- einden resp. 8,2 miljard en 2.870 min. min. De exploitatie-resultaten van het eerste halfjaar van 1967 geven een bemoedigend beeld voor de totale uitkomst, zowel in Nederland als daar buiten, van het lo pende boekjaar van de N.V. Amsterdam- sche Likeurstokerij ,,'t Lootsje" der Erven Lucas Bols in Amsterdam. Dit werd gisteren tijdens de druk be zette jaarvergadering van aandeelhouders ten kantore van de vennootschap meege deeld. De terugslag, die het bedrijf in 1966 heeft moeten incasseren, zal zich opnieuw herstellen. Tevens werd de ver wachting uitgesproken, dat het exploita tiesaldo door de investeringen in het nieu we bedrijf in Nieuw-Vennep, dat eind volgend jaar geheel gereed zal zijn, gun stig zal worden beïnvloed. Voorts werd meegedeeld, dat: met de Duit se fiscus na een jarenlange strijd een voor het bedrijf gunstige regeling is getroffen betreffende de hoogte van de royalties. Toegepast zal worden een verlaagd tarief voor 1965 en de daarop volgende jaren. De staatssecretaris van Financiën, dr. Grapperhaus, heeft op vragen van de KVP-Kamerleden dr. Van den Heuvel en drs. Notenboom geantwoord, dat hij het voornemen van de Westduitse regering om de toegestane hoeveelheid in te voe ren brandstof bij grensoverschrijdend vrachtverkeer te verminderen van 100 tot 50 liter in strijd acht met de geest van het EEG-verdrag. Als de Duitse rege ring bij haar voornemen zou blijven zal de Nederlandse regering haar ernstige bezwaren hiertegen aan de EEG ken baar maken. (Van onze correspondent) BONN. De economische toestand ziet er voor de bondsrepubliek uiterst somber uit, aldus de vroegere raadgever en staats secretaris van Ludwig Erhard, de huidige Keulse hoogleraar Miiller-Armack. Het was Miiller-Armack die de term „sociale markteconomie" gaf aan het economische stelsel dat hij zelf mee hielp ontwerpen en dat Erhard in zijn tijd als minister van economische zaken tot de veelge roemde „VVirtschaftswundermann" maakte. De professor richtte zich in een brief aan leden van het kabinet onder wie mi nister van Economische Zaken Schiller. Het stuk werd ter sprake gebracht bij de recente kabinetszittingen waarop tot bezuinigingen en belastingverhogingen werd besloten. Het is nu in het weekblad „Die Zeit" gepubliceerd. Miiller-Armack acht het belangrijker de economie in het land te stimuleren, onder andere door mid del van „injecties" door de staatsorganen, waarbij een daarmee verbonden groeien de schuldenlast aan deze zijde minder ernstige gevolgen zou hebben dan de po gingen die nu worden ondernomen, sluiten de begrotingen te construeren met behulp van belastingverhogingen. „Het eerste halfjaar van 1967 heeft geen verbeteringen in de conjunctuur gebracht, aldus de hoogleraar, „en we kunnen rus tig zeggen dat het tweede halfjaar ook al verloren is. De werkelijke stagnatie treedt overigens pas in 1968 op en we staan daarmee voor het gevaar, dat we in een open crisis geraken waarin, zoals van 1929 tot 1933, de economische stag natie de financiële crisis versterkt en het opheffen van de financieel-politieke crisis juist; de economisch-politieke crisis verhe vigt. Het gevaar van een escalatie komt daardoor binnen het gebied der mogelijk heden met alle gevaren op politiek ge bied, waartegen de grote coalitie maar beperkt werkzaam is". Het gevaar komt volgens Müller-Ar- mack van twee kanten. Zo noemt hij de „op het ogenblik in zijn consequenties niet overzienbare experimenten met de invoe ring van de belasting op de toegevoegde waarde", en daarnaast de „restrictieve maatregelen die genomen worden in ver band met de reusachtige deficitten in de huishoudingen van bond en deelstaten, en die iedere conjuncturele impuls opzuigen' Miiller-Armack bevindt zich met zijn op vattingen grotendeels in het vaarwater van minister van economische zaken Schiller, die als hoogleraar in de economie ook veel positiefs in de theorie van de sociale markt-economie ziet. Hij heeft zich bij de recente kabinetsberaadslagingen met hand en tand tegen zijn ambtgenoot van financiën Franz Josef Strauss gekeerd. Als concrete maatregelen stelt professor Müller-Armack voor dat het probleem van de overvloedige kolenproduktie tege moet wordt getreden met rigoureuze be perkende bepalingen op de olie-invoer en een nieuwe en vergaande herorganisatie van de mijnen. Voor de staalproduceren- de industrie wil Müller-Armack de concur rentie-verhinderende bepalingen opge- neven zien, terwijl de export-financiering op de stand van het buitenland dient te worden gebracht. Verder zou onder meel de motorvoertuigenbelasting voor een be paalde tijd opgeheven moeten worden en zouden ten bate van onderzoek en ont wikkeling in de reactor-bouw, in de elek tronische en de vliegtuigindustrie staats subsidies moeten worden gegeven, dan wel belastingverlagingen moeten worden in gevoerd. Van de zijde der bondsregering is op de openbaarmaking van het rapport van Müller-Armack nog geen verklaring gevolgd. Wel toonde men zich verbaasd dat het rapport nu al verschenen was.

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 8