HET WEER Bestandslijn Suezkanaal, ligt midden in zegt Tel Aviv Openstelling van nieuwe Schiphol weg: 8 augustus Nog twee gedetineerden voortvluchtig B: morris Vishandelaar op slag gedood bij autobotsing Hond verscheurt zijn baas Volgens Cairo Expansionisme Egyptisch troepen vluchten in Jemen Zusterschip van „Torrey Canyon" aan de ketting Twee man terug uit Guinee - onder wie kindermoordenaar - Twee man in Gouda aangehouden Geen gratie voor nazi-beul VS accepteren Manescu als VN-voorzitter Shell/BP moet 7 min pond aan Nigeria betalen OPRUIMING Sufserslagerij De IJmond DEZE KRANT Zeer warm Aan het strand Geen gevechten meer tussen Israel en Egypte JERUZALEM (AP en AFP). Mosje Dayan, de Israëlische minister van Defensie, heeft zondag in een kabinetszitting verklaard dat Israel aan Egypte zal toestaan het Suez kanaal te gebruiken, als Egypte niet tracht het gebruik van het kanaal door Israel te verhinderen. Dayan zei dat Israel de oostelijke helft van het kanaal gebruikte en Egypte de westelijke helft, totdat de Egyptenaren begonnen de Israëlische boten te beschieten. Het was deze beschieting die de jongste gevechten heeft uitgelokt. In Singapore Zie verder pagina 4 ONTSNAPPING UIT HAAGSE GEVANGENIS Via toilet Het woord is aan ZANDBERGEN llEDT 'T •este Uw slager Dinsdag-aanbieding 250 gram Biefstuk Tartaar 1.28 500 gram Speklappen 1.58 KENNEMERLAAN 43 - TEL. 14310 REGENKLEDING SUÈDE - NAPPAJASJES ZOMERMANTELS Tot en met donderdag 52 e JAARGANG NUMMER 217 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Tel. adm. 15437, chef bezorging tot 7 u. 10519. Tel. red. 15389, na kantooruren 02560-6484. Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Adj. Hoofdredacteur: E. Koning IJmuider Courant WAARIN OPGENOMEN DE KENNCMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN MAANDAG 17 JULI 1967 Verschijnt dagelijks, beh. zon- en feestdagen. Abonnement bij vooruitbetaling, 12,35 per {wartaal, 13,85 franco per post, 95 cent per week. Losse nummers 25 cent. Giro rekening IJmuider Courant no. 129288. Directeur: Mr. H. C. van der Mije De 37-jarige H. J. Koks uit Santpoort, inkoper in dienst van verschillende vis handelaren in IJmuiden op de afslagen van Urk en Harlingen, is vanmorgen om het leven gekomen bij een autobotsing op de rijksweg van Velsen naar Amsterdam langs het Noordzeekanaal. Nabij de brug over het Zijkanaal F vloog de heer Koks met zijn wagen uit de bocht. Hij kwam daarbij op de linker weghelft en botste tegen een uit de tegenoverge stelde richting naderende vrachtauto van dé gebroeders De Graaf uit Spakenburg, die regelmatig vis kopen op de afslag in IJmuiden. De personenauto van de heer Kok werd vernield en de bestuurder werd er uit geslingerd. De heer Koks overleed ter plaatse. De vrachtauto kantelde en kwam dwars op de rijbaan terecht. De chauffeur bleef ongedeerd. LATROBE-PENNSYLVANIA (AP) Dr. Jack H. Hamill, chirurg bij het zieken huis van Latrobe, is zaterdag door zijn bulldog, die hij al zeven jaar had, ver scheurd. In de bossen keerde de tachtig kilo wegende hond zich tegen zijn 73-jarige baas en verscheurde hem. Hamills nek was gebroken en zijn keel opengereten, terwijl zijn lichaam beten veroonde. De bulldog wer afgemaakt. De verzorger van de hond vertelde dat het dier volgzaam kwarp aanlopen toen hij geroepen werd, en hem vervolgens naar het lijk van zijn baas bracht. W eerrapporten 1, 2 Uit het binnenland 2 Agenda van IJ mond en Haarlem 2 Buitenlands nieuws 3 Van Dag tot Dag 3 Uit stad en omgeving4, 13 Kunst5 Radio en tv5 Feuilleton6 Beeldverhalen6 Aangestipt6 Economisch nieuws 7 Scheepsberichten 7 Beurs 7 Sport 9, 10, 11, 12, 13 In de Vishal en op see13 Luidsprekers 8 Dit nummer bestaat uit veertien pagina's Verwachting van het K.N.M.I., geldig van maandagavond tot dinsdagavond opgemaakt te 11.15 uur. Zonnige perioden en warm tot zeer warm weer, maar later kans op on weer. Zwakke tot matige wind, in hoofdzaak tussen zuidoost en zuid west. Volledige weerrapporten op pagina twee. Morgen zal in de zon de temperatuur oplopen tot ongeveer 28 graden on danks een zwakke wind uit zee. De temperatuur van het zeewater zal 18 graden zijn. Vooruitzichten: Door de aanvoer van zeer warme lucht uit het zuiden woens dag kans op onweer. Vanmorgen kwam de 37-jarige vis- inkoper H. J. Koks op de rijksweg Velsen-Amsterdam om het leven toen zijn auto na een botsing in tweeën brak. Op de foto de wrak stukken van de verongelukte wagen. Tegenover generaal Odd Bull, de mili taire vertegenwoordiger van secretaris generaal Oe Thant, heeft minister Dayan verklaard, dat de bestandslijn bij het Suezkanaal naar het oordeel van Israel in het midden van deze waterweg ligt. In Cairo ziet men in deze opvatting een nieuw bewijs van de expansionistische neigingen, waarvan Egypte de Israëliërs al herhaaldelijk heeft beticht. Radio-Cairo verklaarde zondagavond, dat Egypte geen Israëlische vaartuigen zal toestaan in het Suezkanaal te patrouil leren. Van een verdeling van het kanaal in een oostelijke en een westelijke strook wilde Egypte niet weten. Het radiostation deelde mee, dat alle pogingen van Israel om een Israëlisch vaartuig in het Suez kanaal te brengen, waren mislukt. Nieuwe pogingen zouden als een schending van het bestand worden beschouwd. Suez (AP). De waarnemers van de Verenigde Naties hebben hun taak langs de bestandsgrens tussen Israel en Egypte nog niet opgevat omdat er op het laatste ogenblik nog bepaalde punten betreffende het Egyptische standpunt opgehelderd moesten worden. Toch zwijgen de kanonnen aan weers kanten van het kanaal voor de tweede achtereenvolgende dag. terwijl kleine groepjes buitenlandse militairen voorbe reidingen treffen voor hun waarnemings- werk. De VN-waarnemers waren zater dag nog maar enkele uren in Ismailia, toen zij het hotel waar zij hun intrek hadden genomen, moesten verlaten om dat het getroffen werd. De vier VN-func- tionarissen bleven ongedeerd. Radio-Algiers heeft zondagavond be kendgemaakt dat bij de strijd aan het Suezkanaal op vrijdag en zaterdag ook Algerijnse militairen, onder wie vrouwen in actie zijn geweest tegen de Israëlische strijdkrachten. De vrouwen zouden lucht doelgeschut hebben bediend. (REUTER-AFP) Premier Boumedien- ne van Algerije en het staatshoofd van ADEN (AP) Egyptische troepen in Jemen zijn op de vlucht voor royalisti sche troepen. Dit hebben Britse zegslie den in Aden meegedeeld. De Egyptenaren trekken zich terug langs de kustweg Het zou de grootste en haastigste terugtocht van Nassers troepen zijn die tot nu toe in Jemen is voorgekomen. Waarnemers op het Britse eiland Kama- ran op enkele honderden meters van de kust van Jemen hebben meegedeeld dat Egyptische troepenschepen zwaar geladen met manschappen, voertuigen en voorra den Jemen verlaten en noordwaarts de 1 Rode zee invaren. Irak, Arif, zijn vandaag onverwacht naar Moskou vertrokken. Zij hebben de zondag beëindigde Arabische topconferentie in Cairo bijgewoond, waar ook president Al Atassi van Syrië, president El Azhari van Soedan en president Nasser van Egypte aanwezig waren. De vijf Arabische staatshoofden zijn het erover eens geworden dat Soedan recht streekse contacten moet leggen met alle Arabische hoofdsteden over alle kwesties betreffende de toestand in het Nabij e- Oosten. Deze maatregel moet het succes van een gemeenschappelijk optreden ver zekeren. (Van een onzer verslaggevers) Dinsdag 8 augustus krijgt Haarlem zijn nieuwe verbinding met het enkele maan den geleden gereedgekomen klaverblad bij Badhoevedorp. Op deze dag zal na melijk de vernieuwde Schipholweg, die grotendeels tot rijksweg 6 behoort, wor den geopend voor het verkeer. Vanuit Haarlem bestaat dan een vierbaansver binding met de autoweg Amsterdam-Den Haag/Rotterdam. Het gedeelte, dat een verbinding vormt met de Velsertunnel is nog niet gereed. Binnen de gemeente Haarlem is het vierbaansgedeelte al klaar vanaf de Bui- tenrustbrug tot aan de kruising met de Prins Bernhardlaan. Nu wordt alle ver keer vanaf dit punt omgeleid via de Boer- haavelaan, een nieuwe brug over de Ring vaart en de oude Schipholweg. Op 8 augustus zullen de afsluithekken bij de Prins Bernhardlaan verwijderd zijn en kan het verkeer via de vierbaansweg on gehinderd het klaverblad bij Badhoeve dorp bereiken. Dan zal het ook weer ge oorloofd zijn op het Haarlemse deel van de Schipholweg met een .snelheid van zeventig kilometer per uur te rijden. SINGAPORE (Reuter) De onder Libe riaanse vlag varende tankboot „Lake Pa- lourde" is aan de ketting gelegd, nadat "hij zaterdag in de haven van Singapore was gearriveerd. De „Lake Palourde" is een zusterschip van de „Torrey Canyon", de tanker, die in maart voor de Britse kust verging en met uitgestroomde olie de stranden bevuilde. De Britse regering heeft de eigenaars van de „Torrey Canyon" aangesproken voor schadevergoeding van ongeveer der tig miljoen gulden. De actie tegen de „Lake Palourde" geschiedde op instructies uit Londen. De tanker was op weg van Los Angeles naar de Perzische Golf. Het was niet de bedoeling dat hij Singapore zou aandoen, maar omdat het schip dringend een paar trossen nodig had zette het on verwacht koers naar deze haven. De ka pitein dacht binnen een uur te kunnen vertrekken. De nieuwe weg mag vanaf de aanslui ting bij de Prins Bernhardlaan slechts gebruikt worden door gemotoriseerd ver keer. Het zogenoemde langzame verkeer moet ook in de toekomst gebruik blijven maken van de huidige route via de oude Schipholweg. Met de aanleg van rijks weg 6 (Velsen-Amsterdam), waarvan dit stuk autoweg deel, uitmaakt, is in 1960 begonnen. De werkzaamheden tussen Vel sen en de aftakking van Haarlem zijn vertraagd onder meer door geldgebrek. (Van onze correspondent) SCHIPHOL. Evert Middelkoop en Joop Herinx, de enige twee Nederlanders die om gezondheidsredenen van de Guinese autoriteiten een uitreisvisum hebben gekregen, zijn thuis. Gisteravond om kwart over negen landde- het KLM- toestel, waarmee zij vanuit de hoofdstad van Sierra Leone, Freetown, de reis heb ben gemaakt, op Schiphol. De thuisreis van de Sliedrechtse baggermolen-opzich ter en de IJmuidense werktuigkundige - beiden werknemers van de baggermaat- schappij Van Hattum en Blankevoort in Beverwijk begon zaterdagmorgen om half zes toen zij vanuit de Guinese hoofd stad Conakry, waar de overige Neder landers nog steeds worden vastgehouden, per auto naar het naburige Sierra Leone reden. Vandaar ging het per vliegtuig naar ons land. Over het lot van de overige Neder landers in Guinee kon de woordvoerder van Van Hattum en Blankevoort niets zeggen. „De Guinezen zijn te goed om de mensen slecht te behandelen", zo citeerde hij Middelkoop, die op dat moment van zijn vermoeienissen zat bij te komen. „Verdere informaties kunnen beter achterwege blijven", vond de woord voerder tenslotte. Zoals gemeld, werd de Nederlanders in Guinee ruim drie weken geleden ver boden het land te verlaten. Vier KLM- functionarissen in Conakry is huisarrest opgelegd. De maatregel is genomen nadat de Guinese V.N.-delegatie aan boord van een KLM-toestel in Ivoorkust, was aan gehouden. De arrestatie van de V.N.-delegatie houdt weer verband met de aanhouding en veroordeling van negentien zeelui uit Ivoorkust, die thans in Conakry gevangen worden gehouden. (Van onze correspondent) DEN HAAG In Gouda zijn vanoch tend twee mannen aangehouden, van ^en ploegje van vier gedetineerden, dat gis teravond ontsnapte uit het selectie- en oriëntatiecentrum in de strafgevangenis aan de Pompstationsweg in Den Haag. Eén van de twee nog voortvluchtige ge vangenen is een 26-jarige man uit Budel, die wegens de moord op het zesjarige jongetje Corrie Hofman in april 1965 bij Eindhoven, tot acht jaar gevangenisstraf en ter beschikking stelling van de rege ring is veroordeeld. Hij wordt door de po litie als zeer gevaarlijk gekwalificeerd. De tweede voortvluchtige is een 22-jarige Arnhemmer, die wegens diefstal tweeën eenhalf jaar uitzat. Gegrepen zijn een 19-jarige jongeman uit Tilburg vier jaar en t.b.r. voor een roofoverval in Berkel-Emschot bij Tilburg en een 21-jatige Hagenaar, die een jaar en drie maanden had gekregen we gens heling. De beide voortvluchtigen konden worden aangehouden, nadat burgers de politie hadden ingelicht. Er was bericht, dat zes mannen zich verdacht bij een auto ophiel den. De wijk. waarin dit plaats had werd door de politie afgezet, maar de auto was verdwenen. Later kwamen er tips binnen, dat verdachte figuren een bepaald pand w.aren binnengegaan. De politie deed een inval. De ontsnapten waren in de tuin bij het pand weggekropen. De arrestatie ver liep zonder moeilijkheden. De vier ontsnapten verbleven in het se lectie- en oriëntatiecentrum (Seloc), waar aan de hand van testen en gesprekken met psychiaters wordt bepaald in welke gevangenis de gestraften het best kunnen worden onderebracht. In het centrum zaten twaalf gedetineer den, steeds bewaakt door twee cipiers. Het viertal ondernam de geslaagde vlucht poging, die zeer goed voorbereid moet zijn geweest, tijdens het recreatieuur. tus sen zeven en acht. Het is dan normaal dat de celdeuren allemaal open staan, zo dat de gevangenen bij elkaar binnen kun nen lopen. Zonder dat de bewakers het nerkten zijn de vier mannen naar de toiletten ge gaan, die aan het einde van de gang lig gen. Van de vier toiletten zijn er twee al maanden buiten gebruik. In een van deze laatste toiletten verzamelden de vier zich. Vermoedelijk hadden zij in de afgelopen weken een van de tralies van het toilet- raam doorgezaagd. Alle vier kropen door het toiletraampje, belandden op een plat dak en sprongen drieëneenhalve meter naar beneden in een tuin. De laatste hindernis was de es meter hoge gevangenismuur aan de Pompstationsweg. Met behulp van een ïu- de deur, die tegen de muur werd gezet en van een touw met een haak (gemaakt De vier uit de strafgevangenis in Scheveningen ontsnapte gevange nen onder wie J. K die op 6 april 1965 het Eindhovense jon getje Corrie Hofman vermoordde. van een beddespijl uit de cel), die zich na een behendige worp vastzette in de bovenkant van de muur, kwamen zij er over heen. Het eerste alarm kwam van mevrouw Eiff, echtgenote van de directeur van de strafgevangenis 2, die vanuit een dienst woning aan de Pompstationsweg een man in gevangeniskledij (manchesterbroek en khaki hemd) in de tuin zag lopen Zij belde de gevangenis. Tijdens een direct daarna gehouden appl bleek dat viei ge detineerden werden vermist. Ongeveer een half uur na de vlucht was een groot deel van het Haagse politie korps in actie gekomen: surveillance wagens patrouilleerden in de omgeving van de gevangenis, rechercheurs met honden kamden de duinen uit, de uit- gangswegen werden bewaakt en tal van café's werden gecontroleerd. De actie had gisteravond geen resultaat. Het onderzoek heeft niet uitgewezen, dat de gevangenen hulp van buiten hebben gehad. MARZABOTTO (Reuter). De in woners van de Italiaanse plaats Marza- botto, die allen wel een of meer gezins leden zijn kwijt geraakt door een nazi massamoord tijdens de oorlog, hebben zondag bij referendum met overweldigen de meerderheid geen gratie verleend aan de officier, die daartoe het bevel had ge geven. Dat was de oud-S.S.-majoor Walter Re der, die 1.830 inwoners van Marzabotto liet doden uit vergelding voor het op treden van partisanen. De man zit voor levenslang in een gevangenis bij Napels. Hij is nu 52 en heeft om ontslag uit de gevangenis gevraagd om zijn zieke moeder nog te kunnen zien voordat zij sterft. Thorbecke: Een wezenlijk talent zoekt zichzelf een rechter. De Roemeense minister van Buiten landse Zaken Manescoe. NEW YORK (AP) De Verenigde Sta ten hebben er voorlopig mee ingestemd hun steun te geven aan de kandidatuur van de Roemeense minister van Buiten landse Zaken, Corneliu Manescu, voor het voorzitterschap van de algemene vergade ring van de V.N., die in september wordt gehouden. Dit weet de New York Times te melden. Manescu zou de eerste communistische voorzitter zijn die de wereldorganisatie in zijn 21-jarig bestaan gekend heeft. De steun van Washington schijnt hem van een meerderheid te verzekeren, tenzij de Sovjet-Unie zou trachten Roemenië af te straffen voor zijn steeds onafhankelijker stellingname. LAGOS (Reuter) De federale rege ring van Nigeria heeft Shell-BP opgedra gen onmiddeliljk de naar schatting zevm miljoen pond sterling aan royalty's te be talen die de maatschappij verschuldigd is over de olieproduktie in Oost-Nigeria, uat zich onlangs heeft uitgeroepen tot de on afhankelijke republiek Biafra. De Nigeriaanse regering heeft de oïie- havens van Oost-Nigeria al geblokkeerd om de oliemaatschappij ervan te weerhou den royalty's te betalen aan de regering van Biafra. De Oostnigeriaanse regerings leider, luitenant-kolonel Ojoekwoe, heeft op 1 juli betaling geëist. Shell-BP heeft een gedeeltelijke betaling van 250.000 pond sterling aangeboden. De maatschappij heeft bevestigd dat zij de opdracht tot betaling van de Nigeriaan se regering heeft ontvangen. Zij heeft tijd gevraagd en gekregen om de opdracht te overwegen. De woordvoerder kon niet zeg gen of de blokkade van de Oostnigeriaan se havens zal worden opgeheven als de maatschappij betaalt, maar achtte dit wel een belangrijke factor. De Nigeriaanse re gering heeft vrijdag bijzondere maatrege len van toezicht op de benzinevoorziening bekendgemaakt, maar volgens de woord voerder van Shell-BP dreigt er geen olie tekort in Nigeria te ontstaan en werken de oliemaatschappijen mee. ADVERTENTIES Barteljorisstraat - Haarlem Tel. 15552 Leidsestraat (bij Koningsplein) Telefoon (020) 22 55 95 Amsterdam 250 gram supermalse PAARDEBIEFSTUK 1.98 500 gram SCHOUDERKARBONADE 2.4b 3 stuks TARTAAR 1.28 N. RES, Plein 1945 no. 53, IJmuiden

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 1