VAN DAG TOT DAG Chinese kernprogramma wordt in enorm tempo uitgevoerd Gevangen gehouden journalisten zijn nu veilig in Kinsjasa H m si Dodencijfer in Newark is nu al tot 23 opgelopen commentaar op actuele zaken Getto^eeger ie opstand Franse atoombom zoek, beweert deserteur Gevangenen in de VS verbrand Westerse wereld is verbaasd Massa-arrestaties in Hongkong Weer Europeanen gedood in Kongo STOP 'N TIJGER IN UW TANKGsso) EXTRA Belgische jongen door vriendjes vermoord rs ee MAANDAG 17 JULI 1967 Hippies demonstreren voor marihuana Guerrilla-paden in Vietnam aangevallen Kranten rustig 1 ESSO PRESENTEERT VAN ECHT BAVARIA PORSELEIN satijnwit,fleurige decoraties, moderne vorm, handig formaat, geschikt voor alle dranken! 3.75 4 zegels Winkelwaarde f.7.- Haal 'n spaarkaart bij een Esso dealer! arom De rassenrel in Newark V.S., waarbij 22 doden zijn gevallen en ongeveer 1100 gewonden zijn geteld, is een voortzetting van de tragische reeks onlusten in plaat ten als Tampa in Florida, Cleveland in Ohio, Philadelphia, enzovoort. Alle rellen kunnen worden samengevat als opstanden van het Amerikaanse neger-getto, waar onder men dan moet verstaan het totaal der gefrustreerde werkloze, in armoede levende negergemeenschappen in de grote steden. In Newark zijn heel typische kenmer ken van het negergettoleven terug te vinden en naar de oorzaak voor de bloe dige rel hoeft dan ook niemand lang te zoeken. New Jersey's gouverneur mag be weren dat de rel in Newark een oproer van criminele elementen was en reactio naire communisten jagers mogen alweer druk in de weer zijn om de mythe te verkondigen dat de schuld bij oproer kraaiers en opstokers van buitenaf ligt, dit neemt niet weg dat voor iedereen met een rustig en koel hoofd duidelijk is dat de oorzaak lag in de omstandigheden waaronder de negers die meer dan de helft van Newark's bevolking uitmaken in die stad leven. De werkloosheid is er zeer ernstig. Meer dan 20.000 mannen in de leeftijd van 16 tot 25 jaar kunnen er geen werk vinden doordat de industrie in de overvolle stad alleen goed geschoolde krachten nodig heeft, terwijl het merendeel der negers door slechte scholen en gebrekkige op leiding hoogstens voor half geschoolde krachten doorgaat. Bovendien is de neger- wijk in Newark in de afgelopen jaren iteeds voller, benauwder en deprimeren- der geworden doordat tienduizenden ne gers die het hoofd niet boven water kon den houden in New York, dat net over de rivier de Hudson ligt, Newark binnen gestroomd zijn. De aanleiding voor de rel was een on belangrijk incident, waarbij een zwarte taxichauffeur was betrokken. De woede en de emoties, die loskomen, blijken in feite het gevolg van een alge mene wanhoop over de geringe presta ties ten bate van de negers in het hele overheidssysteem, dat niet ten onrechte iteeds als blank wordt opgevat. De prak tijk versterkt het gevoel van de werklo ze neger in zijn houten vervallen primi tieve getto-huis dat de overheid niet van plan is verder voor de gelijkstelling van de neger iets te doen. Dat het de hoogste tijd is ernst te maken met de oplossing van Amerika's groot- «te sociale probleem, dat een directe er fenis is van het weinig verheffende sla- venij-verleden, vindt niet alleen elke ne ger maar ook diegene die in de statis tieken ziet dat het inkomen van de ne gers in verhouding met de blanken in Amerika elk jaar achteruit gaat, dat de afgelopen jaren rond honderd negers ver moord werden in de zuidelijke staten bij pogingen om van hun burgerrechten ge bruik te maken zonder dat (met enkele uitzonderingen) blanke moordenaars daarvoor gestraft werden, of bijvoor beeld dat het negerpercentage in de keu ringscommissies voor de dienstplicht zelfs in grote steden nog onder drie pro cent ligt, terwijl de neger elf procent der Amerikaanse bevolking uitmaakt. wwwMiiwwwwiiwiiwwiiimiiwinninwvwiwniiiwvMWiiiww "WWWWWWMVWVWWWmVWMIIIWWWHWWWIWWIWIWWWMWW AUCKLAND (AP) In Auckland (Nieuw-Zeeland) is donderdag de 27-jarige Brit Donald Taylor aangekomen, die zegt in Tahiti te zijn gedeserteerd uit het Franse vreemdelingenlegioen. Hij zegt dat Frankrijk in het gebied van de Stille Oceaan een atoombom is kwijtgeraakt, die mogelijk nog ergens op zee ronddrijft. Taylor vertelde dat de Franse bom op 18 juni verloren is gegaan. De bom hing aan een waterstofballon, waarvan de ka bel in een plotselinge windstoot afknapte. De bom had twee dagen later beproefd moeten worden. Volgens het in Wellington verschijnende blad Sunday Times is een agent van de Franse geheime dienst onderweg naar Nieuw-Zeeland om Taylor te verhoren over zijn uitlatingen. JAY (AP) Bij een opstootje in het ge vangenenkamp van Jay in de Amerikaan se staat Florida was brand uitgebroken, waarbij 37 gevangenen om het leven kwa men. De houten gevangenisbarak werd binnen acht minuten door het vuur ver teerd. Slechts acht van de 51 gevangenen bleven ongedeerd. Een cipier vertelde dat vechtende ge vangenen een gasleiding in de barak ver nield hadden. Het ontsnappende gas kwam tot ontbranding toen een lamp sneuvelde. Toen de brand uitbrak waren de cipiers hun geweren aan het halen om een eind te maken aan de rel. Een aantal gevan genen wordt vermist. Vermoedelijk zijn •nkelen ontsnapt. De getto-neger, die alles ervaart en ziet dat geen instantie een vinger uit steekt om zijn ondraaglijke ellende, die hij als een zwarte armoede temidden van blanke welvaart opvat, uit de wereld te helpen, pakt al gauw een steen van de straat om die door de ruit van een rijke blanke winkel te gooien. Op de televisie zei Roy Wilkins van „National Associa tion For the Advancement of Coloured People" (NAACP): „Het is niet makkelijk het argument te weerleggen dat met stenen gooien en met geweren schieten meer aandacht en inzet van de overheid voor de negerproblemen worden gewekt dan door een beheerste vredelievende ac tie." Dat gewelddadigheid ook de weerstan den tegen de gelijkstelling van de neger vergroot, is een waarheid waaraan mili tante negers zich weinig gelegen laten liggen. „We moeten de blanke onze tan den laten zien, anders blijft hij ons onder drukken", is het, gevoel dat in het get to steeds meer leeft. Opvallend is dan ook dat de rel in Newark duidelijker een anti-blanke instelling vertoonde dan de meeste tot nog toe voorgekomen rellen. Ditmaal sloeg men niet alleen in de ei gen negerbuurt de gehate „blanke win kels" kort en klein, maar het geweld werd naar de binnenstad en zelfs naar een stukje van de rijke blanke buitenwijk verlegd. Het patroon van de rassenrellen ver schuift dan ook duidelijk van blinde ui tingen van haat naar het bewust bevech ten van politie en nationale gardfen en naar het bedreigen en schaden van de behaaglijk levende blanke Amerikaan. De toestand is ernstig, daarvan is iedereen na Newark weer eens een beetje beter doordrongen. Of er echter een effectieve regeringsactie te verwachten is op het stuk van de rassenintegratie lijkt zeer de vraag, nu door de oorlog in Vietnam geld en energie niet meer voldoende beschik baar zijn om het gevaar voor een bur- gerstrijd langs racistische lijnen in eigen natie te keren. Latere historici zouden dit wel eens dé grote tragedie van het be wind-Johnson kunnen noemen. |WWW>MWWWWWMWWWWWWVWWMIIWWWWWWWMIA Londen (AP) In Hyde Park is zon dag gedemonstreerd voor het legaliseren van „pot", waarmee hippies marihuana bedoelen. Drieduizend demonstranten droegen borden mee met opschriften als „Legaliseer pot" en „Pass the joy". De naar wierook geurende deelnemers droe gen bloesjes en pyjama's met bloemetjes. Beide sexen voor zover ze als zo danig kenbaar waren hadden bloemen in het haar gestoken. De Amerikaanse dichter Allan Ginsberg haalde op een podium in de sprekershoek een akkordeon uit een koffer en begon trage akkoorden te spelen. Op advies van de politie borg hij het apparaat op. Daar na heeft Ginsberg nog het woord gevoerd tot de verzamelde demonstranten. Hij besloot zijn optreden met een volgens ingewijden Boeddhistisch gezang. De laatste woorden waren „Boem, boem mahadew". LONDEN (AP) De grote sprong van China naar de status van kernmogend- heid heeft de wereld verbaasd wegens de technische snelheid en de politieke beteke nis, die er aan verbonden zijn. De proef- ontploffing van 'n H-bom, of 'n H-raket- kop op 17 juni was twee en een half jaar voor op het schema, dat westelijke des kundigen op basis van hun eigen schat tingen van de Chinese kennis en hulp bronnen hadden opgesteld. Het meest verbazingwekkend is, dat de mannen die het Chinese kernprogram en het enorme apparaat dat tot hun be schikking staat leiden vrij zijn gebleven van de controle van Peking, en dat zij thans als een soort staat in de staat func tioneren. De werkzaamheden spelen zich af in West-China. Het voornaamste proefterrein is in Lop Nor, in de provincie Sinkiang, die aan Rusland grenst. De tienduizenden SAIGON (Reuter en AP) Een strijd macht, bestaande uit enkele bataljons Zuidvietnamezen en Amerikanen heeft vandaag een driedaagse actie ten zuiden van de gedemilitariseerde zone in Viet nam voltooid. Zevenenvijftig communisti sche soldaten gedood. De Amerikanen zouden vier doden en 99 gewonden heb ben. Zware B-52 bommenwerpers hebben in de Mekong-delta guerrillapaden van de Zuidchinese Zee naar het hart van de delta gebombardeerd. Ook werden ver sterkingen van de rebellen in de omge ving van de Amerikaanse basis Danang in het noorden en infiltratieroutes bij de Cambodjaanse grens bestookt. Gisteren vielen Amerikaanse jachtbom menwerpers in Noord-Vietnam haven- en opslagwerken bij Dong Hoa aan. Ook werden zeker veertien vaartuigen en stuk ken spoorweg vernield. geleerden, technici, arbeiders, handwerks lieden, vrachtrijders, troepen en boeren die aan het program werken zijn van de rest van het land afgesloten. De veilig heidsmaatregelen zijn totaal. Alleen spe ciaal gemachtigd personeel mag er in of er uit. De laatste acht jaar zijn er hele fabrie ken binnen speciaal gebouwde neder zettingen, als paddestoelen uit de grond gerezen. In het gebied is een speciaal net van autowegen en spoorlijnen aangelegd. De Chinezen hebben hun eigen bronnen van veredeld uranium. Merkwaardig genoeg hebben de kranten in Peking na de eerste opgewonden aan kondigingen over de kernproef zich er be trekkelijk rustig over gehouden. China lanceerde zijn eerste atoombom in oktober 1964 negentien jaar nadat de Amerikanen dit deden, vijftien jaar na de Russen, twaalf jaar na de Britten en vier jaar na de Fransen. Maar sindsdien is China in het tempo van de vorderingen sneller geweest dan de rest. Het heeft de Amerikanen zeven jaar gekost na Hirosjima de H-bom te ontwikkelen, de Russen vier jaar, de Brit ten vijf jaar, terwijl de Fransen dat punt nog niet hebben bereikt. Een van de mannen, die geacht wordt grotendeels verantwoordelijk te zijn voor deze vooruitgang, is dr. Wang Kantsjang, een kernfysicus die opgeleid is op de uni versiteiten van Berlijn en Californië. Hij vertrok uit de Verenigde Staten naar Chi na in 1948, een jaar voordat de commu nisten de macht in handen namen. Op zijn minst twaalf van China's topgeleer- den hebben hun hoogste opleiding in het Westen ontvangen. Daartoe behoren: dr. Tsjien San-Tsjiang, die in de veertiger ja ren bij de beroemde professorFrederic Joliot-Curie in Parijs werkte, en dr. Tsjao Tsjoeng-Jao, die afwisselend heeft ge werkt in Cambridge in Engeland, de uni versiteit van Halle in Duitsland, en het Californische institupt van Technologie. Er bestaat geen twijfel over, dat de snelheid van de Chinese kernvorderingen de westelijke regeringen, die de eerste H-test rond 1970 hadden verwacht, heeft verrast. Een gevolg hiervan is, dat de plannenmakers voor de geallieerde de fensie thans hun schattingen gaan her zien van het tijdstip, dat de Chinezen in staat kunnen zijn om hun eerste inter continentale ballistische raket te testen. Weinig autoriteiten aan deze kant van de Atlantische oceaan zouden verbaasd of onthutst zijn als de gebeurtenissen in de politieke en kernsectors in China zou den leiden tot een soort regeling, die al door enige Amerikaanse congresleden wordt besproken, namelijk: Een AmerikaansRussische overeen komst om een anti-raketstelsel te ont wikkelen en te ontplooien, niet tegen el kaar, maar tegen het beperkte aanbal thermonucleaire oorlogskoppen, dat de Chinezen in de eerstvolgende tien jaar in staat zullen zijn ergens te „bezorgen". HONGKONG (AP) De politie in Hongkong heeft 528 Chinezen gear resteerd op verdenking van terreurdaden. Er zijn duizenden zelfgemaakte wapens en bommen in beslag genomen bij drie invallen in kantoren van Chinese vak bonden. Bij het invallen van de duisternis gisteravond trok een grote menigte woe dende Chinezen door de straten. Auto's werden in brand gestoken. Zwaar gewapende eenheden van de politie patrouilleerden in pantserwagens door de Chinese volkswijken van de kroonkolonie. De politie heeft steun van Britse troe pen en Goerkha's. Deze hebben ook mee gewerkt aan de invallen in de vakbonds kantoren, die gisteren plaatsvonden en die volgens de politie een groot succes zijn geweest. De buitgemaakte wapens omvatten brandbommen, schrootbommen, flessen zuur, messen en dolken. Voor het eerst werden ook twee nieuwe wapens gevonden: spijkerhandschoenen en speren. De spijkerhandschoenen zijn stukken zwaar leer met spijkers, die met riemen om de hand gebonden worden. KINSJAS (AFP-AP) De elf Belgische Franse, en Zwitserse journalisten, die bij de gevechten tussen het Kongolese leger en huurlingen in Kisangani gestrand wa ren, zijn zaterdag veilig en wel in Kins jasa aangekomen. Zij waren bij 'n trans port van 330 personen in drie vliegtui gen. Daarmee in de uittocht van vluch telingen uit Kisangané geëindigd. De Westduitse journalist Johann Fried- rich Engels uit Keulen verklaarde dat aanvankelijk opdracht was gegeven om de journalisten als gijzelaars vast te hou den voor oud-premier Tsjombe. Dit werd later veranderd door de huurlingenleider Robert Denard, die een ernstige hoofd- In Plainfield fouilleert de politie vijf jonge blanken. Enkelen dragen ijzeren kruisen om de hals, en zware tatoueringen op de armen ontbreken niet. ADVERTENTIE 4 TIJGER-BEKERS wond had opgelopen op de tweede dag van de gevechten en door zijn medestan ders naar Rhodesië is gebracht. Op het spoorwegstation van Kimbeim- be op twintig kilometer afstand van Loemboembasji zijn volgens een bericht van het Kongolese persbureau de lijken gevonden van 3 ongeïdentificeerde Eu ropeanen. Volgens inlichtingen van het Kongolese nationale leger hier zouden het de over schotten zijn van „vreemdelingen, die na de avondklok waren aangehouden door patriottische dorpelingen, die aldus wil den doen blijken van hun afkeuring met betrekking tot de manoeuvres van de agenten van het buitenlandse imperialis- me Zeven gevangen genomen huurlingen vier Belgen en drie Fransen zijn gis teravond aan de Kongolese bevolking ge toond via de televisie. Hun namen wer den niet genoemd en er werd niet mee gedeeld waar en wanneer ze gevangen genoemen waren. Volgens Kpngolese zegslieden zijn twin tig huurlingen „geliquideerd" bij de op stand. Zij zouden in Kinsjasa zijn geweest toen de opstand uitbrak. Officiële bevesti ging hiervan is niet te krijgen. De ge- vluchvuchte blanke huurlingen, wier op stand de Kongo in 10 dagen van bloedige verwarring heeft gestort, houden zich schuil in het gebied van Peonia op 500 ki lometer ten zuidoosten van Kisangani. Dit hebben welingelichte zegslieden meege deeld. Zij zouden nog veertig tot vijftig vluchtelingen bij zich hebben. Diep in het oerwoud van dit gebied heeft hun commandant, de ongeveer veertig jaar oude Belg Jean Schramm, een uitgestrekte plantage en op het ter rein daarvan zouden de huurlingen nu hun hoofdkwartier hebben. NEWARK (AFP). Zondagavond wa ren politie en nationale garde opnieuw in alarmtoestand in Newark, de stad in de Amerikaanse staat New Jersey, waar bij rassenrelletjes in de voorafgaande vier dagen zeker 23 mensen om het le ven waren gekomen, terwijl er ruim elfhonderd werden gewond en 1.600 wer den aangehouden. Maar de regen bleek toch verkoeling te hebben gebracht, al ontplofte zo nu en dan nog een brand bom en bleven scherpschutters actief. In de nacht van zaterdag op zondag was er nog hier en daar door sluip schutters geschoten. Het vuur werd be antwoord door politiemannen, die de steun hadden van drieduizend leden van de nationale garde. Gouveneur Richard Hughes van de staat New Jersey ver klaarde op een persconferentie, dat er zijns inziens een einde was gekomen aan de massale ongeregeldheden. maar dat er nog wel gevaar van de zijde van individuele schutters bestond. Hij noemde (Van onze correspondent) BRUSSEL. Twee jongens uit het dorpje Lebbeke in Vlaanderen hebben hun speelkameraad vermoord en het stof felijk overschot in een put verborgen. Het veertienjarige slachtoffer werd sedert vo rige week maandag vermist. Zaterdag ontdekte iemand, die de tuin van het in aanbouw zijnde huis van zijn zoon wilde besproeien, dat er in de waterput een lichaam lag. Het bleek dat van de ver miste jongen te zijn. Het onderzoek heeft tenslotte aan het licht gebracht dat twee neefjes van zeven tien en veertien jaar, de jongen na een ruzie met een stuk gordijnkoord hebben gew""~J de gebeurtenissen van de afgelopen da gen, waarbij een schade van miljoenen dollars werd aangericht, „een openlijke opstand". Volgens hem had het merendeel van de arrestanten een strafregister. Slechts drie of vier percent van de ongeveer tweehonderdduizend negerbewoners van de stad, die over het algemeen onder er barmelijke omstandigheden leven, zou bij de relletjes betrokken zijn geweest. Newark, dat van New York uit ge zien juist over de rivier de Hudson ligt, heeft van de steden in het noorden van de V.S. het hoogste percentage negers vijftig tot zestig percent. Bij rassenonlusten in Plainfield in de Amerikaanse staat New Jsersey, der tig kilometer zuidwest van Newark, is zondag een blanke politieagent neerge schoten en door jonge negers met schop pen en stompen om het leven gebracht Volgens een ooggetuige, een neger verslaggever van de „Plainfield Courier News", was de agent gewond door een schot, waarna jonge negers hem met winkelwagentjes te lijf gingen en hem schopten en sloegen. De politie verrichtte 37 arrestaties. Daarbij waren tien blanke jongeren van een motorrijdersclub. Zij droegen jacks versierd met ijzeren kruisen. A«py»ctTj De regering van Kongo heeft alle Arabische „broederlanden" haar ver ontschuldigingen aangeboden voor het feit, dat haar vertegenwoordiger vrij dag in de algemene vergadering niet voor de Pakistaanse resolutie inzake Jeruzalem heeft gestemd, maar zich van stemming heeft onthouden. De be trokken afgevaardigde is naar Kins jasa teruggeroepen om president Mo- boetoe over deze „daad van verraad" opheldering te verschaffen. Nog mooier. Miss Verenigde Staten, Sylvia Hitchcock, is gekozen als miss Universe 1967. De 1.70 meter lang 21-jarige schoonheid uit Alabama is de vierde vertegenwoordiger van de Verenigde Staten die miss Universe wordt. Haar vriendje heeft verklaard dat hij wel eens met een mooier meisje is uitge weest. Voor de kenners: haar maten zijn 90 - 62 - 92. Straalaandrijving. De Britse spoorwegen experimenteren met een trein met straalaandrijving. Een uit vier rijtuigen bestaande trein is voor dit doel uitge rust met gas-turbines van Rolls-Royce. Deze turbines kunnen de trein een snel heid van 250 kilometer per uur geven. Onderhandelen. Lord Alporat, de speciale Britse afgezant naar Rhodesië, heeft bij zijn terugkeer in Groot-Brittannië ge zegd dat de meeste blanke Rhodesiërs een overeenkomst door onderhandelen met Engeland wensen. Lord Alport is weken in Rhodesië geweest. Hij had geen onderhandelingsbevoegdheid. Verandering. De officier van justitie Jim Garrison uit New Orleans heeft zater dagavond in een interview voor de Amerikaanse NBC-televisie verklaard dat president Kennedy vermoord is door „lieden die een radicale verandering wensten" van de Amerikaanse politiek, vooral die tegenover Cuba. Operatie. Santina Foglia, die twee jaar geleden van haar zusje, met wie zij een Siamese tweeling vormde, is gescheiden door middel van een zeldzame operatie, zal de komende week in een ziekenhuis in Turijn nog een lichte operatie aan haar rug moeten ondergaan. Zeepost. De 16-jarige Wayne Skeen heeft aan het strand in Port Kembla een plastic koker met een briefje gevonden, die de destijds 15-jarige Tom Jan Rijpsma uit Utrecht drie jaar geleden had verzonden. De kokers met in het Engels en drie andere talen gestelde brieven werden in maart 1964, als on derdeel van de Nederlandse Rode-Kruis- actie, vanaf een tankschip van de Shell te water gelaten. Vluchtelingen. Twee Oostduitse soldaten zijn de rivier de Havel overgezwommen naar West-Berlijn. De in zwembroek geklede vluchtelingen waren 21 en 27 jaar oud.

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 3