VEILIG TERUG UIT GUINEE Twee sleepboten uit IJmuiden bij gestrande „President Garcia" Verenigingsnieuws uit de IJmond Bekende artiesten gaan op Speliadefeest optreden spei iztfe UITVERKOOP GRAMMOFOONPLATEN TYPEN PONT „Utrecht" en „W. Bar ends" nu voor Kanaaleiland Guernsey Geen zwijgplicht voor beide employés van Van Hattum Eerst laten uitrusten Nieuwe concierge voor Verenigings gebouw O.K. Kerk IJmuiden Gecompliceerde botsing liep goed af Kinderfeesten op het strand van IJmuiden Intrede van ds. Strikwerda Officiële publikatie van het Staatsbedrijf der PTT Afsluiting Heemskerkerweg MAANDAG 17 JULI 1967 4 M l elsen-IJ muiden Niets aan de hand PTT INSTITUUT RIA DE KORTE Gemeente Beverwijk Kotter ,Helena" wordt gelicht LUXE FORMICAKEUKENS GEPLAATST en AANGESLOTEN voor 899. BOUWBEDRIJF DEKKER en SCHEEPMAKER In tegenstelling tot de berichten als zou een zwijgplicht opgelegd zijn op de uit Guinee in ons land teruggekeerde em ployés van het Beverwijkse Baggerbedrijf N.V. Van Hattum en Blankevoort de werktuigkundige T. M. J. Herinx uit IJmuiden en baggerbaas E. Middelkoop uit Sliedrecht deelde een woordvoerder van de directie ons vanmorgen mee, dat er geen sprake is van een zwijgplicht. „De mensen zijn vrij om te doen en te zeggen wat zij willen" zo is verklaard. De directie van Van Hattum en Blanke voort wilde echter de beide teruggekeer den eerst even tot rust laten komen voor en aleer zij hun verhaal vertelden. Beide mannen waren al een maand langer in Guinee, dan zij contractueel ver plicht waren. De een had een vorm van geelzucht gehad, de ander lijdt aan een vorm van buikgriep. In die toestand ver kerend zijn door een arts in de plaats Conakry, waar zij werkten, samen met een Van Hattum directielid uit Guinee stappen ondernomen bij de Guinese MAANDAG 17 JULI Cultureel Centrum, Moerbergplantsoen, IJmuiden, Nederlandse Vereniging voor Sexuele Hervorming, bibliotheek en in lichtingencentrum, geopend iedere maan dagavond van 19.30 tot 20.45 uur. Gem. Openbare leeszaal en bibliotheek, Plein 1945: 19 tot 21.30 uur. R.-k. Openbare leeszaal en bibliotheek, Willemsbeekweg 96, IJmuiden, 19 tot21 uur; filiaal Banjaertstraat 13, 19 tot 21 uur; Uitleenpost parochiezaal onder Pe- truskerk, Venusstraat 1, IJmuiden, 19 tot 21 uur. DINSDAG 18 JULI Speliade: 9.30 u.: tekenfilmparade in het jeugdhuis „De Haven", Schipbroeken- weg 6, Santpoort, voor kinderen van 3 tot 13 jaar; entree 35 cent; 14 u.: middagfeest in Speliadetent op het parkeerterrein van Sportpark Schoonenberg, Minister van Houtlaan. Groot kindervarietéprogramma met „De twee Kamés", Pipo de clown en bloemen show; voor kinderen van 3 tot 13 jaar; entree 75 cent. Gem. Openbare leeszaal en bibliotheek, Plein 1945, IJmuiden: 10 tot 12.30 en 14.30 tot 17.30 uur; filiaal Wijkerstraatweg 77, Velsen-Noord: 14.30 tot 17.30 uur en 19 tot 21.30 uur. R.-k. Openbare leeszaal en bibliotheek, Willemsbeekweg 96, IJmuiden: 10 tot 12 en 14.30 tot 17.30 uur. Stadhuis, Plein 1945, IJmuiden-Oost, is te bezichtigen op werkdagen van 10 tot 12 uur. Federatie Bejaardenzorg Velsen, sociaal advies voor bejaarden. Spreekuur: IJmui den e.o.: 9 tot 10 uur in het gebouw Cul tureel Centrum, Moerbergplantsoen 22 te IJmuiden, benedenzaal 3, tel. 02550-15010, Velsen-Noord: 11 tot 12 uur in de gemeen telijke vergaderzaal in de Smidt van Gel derstraat 5 te Velsen-Noord, telef. 02510- 25550; Santpoort: 15 tot 16 uur in het ge bouw „Cusa", Hoofdstraat 117, Santpoort, telef. 02560-8014; verder volgens afspraak. autoriteiten om hen naar Nederland te la ten terugkeren. Het verzoek is direct inge willigd, waarna de beide werknemers „harde werkers en prima krachten", al dus de woordvoerder van de directie per auto zijn overgebracht naar Freetown, Deze rit duurde tien uur. 's Avonds arri veerden zij daar, sliepen in een hotel en stapten de volgende morgen om zes uur in een vliegtuig, dat hen naar Schiphol bracht. Deze vliegreis duurde twaalf uur. Lichamelijk al niet fit en bovendien vermoeid door de reis kwamen zij op Schiphol aan. Hun hoofden stonden niet naar een persconferentie, zij wilden naar hun woningen en teneinde te voorko men, dat in het vuur van een vraagge sprek bepaalde conclusies zouden worden getrokken, die de belangen van de achter geblevenen zouden schaden, heeft de di rectie de beide mannen geadviseerd, di rect naar huis te gaan. „Maar voor het overige is geen sprake van enige vorm van zwijgplicht. Zij kun nen zeggen en doen wat zij willen. Wij hebben slechts even met hen gesproken en de rest van het gesprek komt nog wel. Laat hen eerst maar tot rust komen. Wel hebben wij in dat korte gesprek verno men, dat onze werknemers in Guinee met geen problemen te kampen hebben. Er zijn geen demonstraties tegen hen én zij heb ben een goed contact met de lokale bevol king. Zij kunnen gaan. en staan waar zij willen. Zij worden dus absoluut niet als gijzelaars behandeld" zo luidde de me dedeling, welke wij ontvingen. De heer T. M. J. Herinx, wonende aan de Van Leeuwenstraat 13 in IJmuiden, bevestigde vanmorgen, tijdens een kort gesprekje dat wij met hem hadden, het bovenstaande. Na zeven maanden in Gui nee te zijn geweest is hij bijzonder blij dat hij nu weer thuis is. Voorlopig hoopt hij vooral eens goed uit te kunnen rusten en zijn hoofd stond nog niet naar verhalen over Guinee. Wel vertelde hij, dat alle collega's het daar goed maken en het ook uitstekend kunnen vinden met de plaatse lijke bevolking. „Eigenlijk is er niets aan de hand", zo zegt de heer Herinx, die ver telt dat alle werk normaal door gaat. Op een desbetreffende vraag antwoordt de heer Herinx dat de post vanuit Neder land normaal wordt ontvangen. „Ik was nu tevens aan verlof toe en ook dat is terecht gekomen", zo besluit de werktuig kundige Herinx vergenoegd. Zondagmorgen is in de diensten van de Oud-katholieke kerk in de IJmond mee gedeeld, dat per 1 september zal worden voorzien in de vacature van concierge van het Oud-katholiek verenigingsgebouw aan de Kanaalstraat te IJmuiden. Deze vakature is ontstaan, doordat de heer A. Wijker (beter bekend als „oom Toon") vorig jaar na een langdurige dienst als concierge afscheid nam. In de daaropvolgende periode vond men de familie P. C. Tol Jaczn bereid om al thans tijdelijk de belangen van het ver enigingsgebouw te behartigen. Deze belangen zullen nu worden ge diend door de heer Jac. Wijker Jaczn., die zijn huisadres blijft houden aan de Bloem- straat 82 te IJmuiden. Gisteravond zijn twee werknemers van het aannemersbedrijf Van Hat tum en Blankevoort uit Beverwijk, op Schiphol teruggekeerd van een onplezierig verblijf in Guinee. Zij en nog vijftig anderen werden ge gijzeld als gevolg van een onenig heid tussen Guinee en Ivoorkust. De heer T. M. J. Herinx, een werk tuigkundige uit IJmuiden, rijdt hier samen met vrouw en zoon naar huis. Op de rijksweg Amsterdam-Velsen wa ren zondagavond drie auto's betrokken bij een gecompliceerde botsing die tamelijk goed afliep. Een vijftigjarige technicus van de Ko ninklijke Marine uit Den Helder wilde een personenauto, bestuurd door een veer tigjarige automonteur uit Amsterdam, die met een snelheid van ongeveer honderd kilometer voor hem reed, passeren. Op dat moment naderde uit de tegenovergestelde richting met een snelheid van ongeveer honderd tien'kilometer een personenauto, bestuurd door een 37-jarige scheepswerk- kundige uit Amsterdam. De automonteur remde af om de man uit Den Helder te laten passeren. Ook de scheepswerktuigkundige remde af, maar hij kwam daardoor even op de linker weghelft. Zijn auto raakte de wa gen uit Den Helder en maakte een halve slag, om daarna in de berm tot stilstand te komen. De auto van de technicus uit Den Helder schoot eerst de noordelijke berm in, zwenkte naar links en reed in de zuidelijke berm eerst tegen twee bomen aan en daarna tegen een hectometerpaal. De auto'werd' totaal vernield. De bestuur der kreeg slechts een buil op zijn voor hoofd. Zijn twintigjarige dochter liep ver wondingen aan het linker been en de rechter knie op en zijn echtgenote kreeg eveneens slechts verwondingen aan ge laat en benen. Een meisje uit Bussum, dat ook in deze auto zat, kreeg een linker schouderfraktuur en verschillende diepe wonden aan de rug. Alle slachtoffers zijn door de Ongevallendienst naar het An- toniusziekenhuis gebracht, maar alleen het meisje uit Bussum behoefde te worden opgenomen. Zoals gemeld, is vorige week in de nacht van donderdag op vrijdag op het Kanaal eiland Guernsey het Philipijnse vracht schip „President Garcia", dat geladen met copra onderweg was naar Rotterdam ge strand. Het 10.826 brt. metende schip, dat in 1943 werd gebouwd en dat eigendom is van de Philippine President Lines Ine te Manilla, kwam stevig vast te zitten op de rotsformaties van het eiland. Van n.v Bureau Wijsmuller kwamen nog diezelfde vrijdag twee zeeslepers ter plaatse: de 5375 ipk sterke „Willem Barendsz" onder bevel van kapitein A. Kleingeld en de 3750 ipk sterke „Utrecht" onder bevel van kapitein H. Bronsdijk. De door Wijsmuller op basis Lloyd's Open Form, geen resultaat geen betaling, aangeboden assistentie was inmiddels door de rederij van de „President Garcia" ge accepteerd. Beide zeeslepers hebben vrijdagnacht reeds een eerste poging kunnen doen het schip vlot te brengen, helaas zonder re sultaat. Zaterdag is ook Wijsmullers bergings inspecteur, de heer H. Bijlsma, op Guern sey aangekomen. Uit het eerste onderzoek bleek, dat de „President Garcia" ter hoog te van ruim 2 dreigt te breken. Op en kele plaatsen begint de huid van het In samenwerking met het VVV van Velsen organiseert het zakencentrum en de strandvereniging „IJmuider strand een serie kinderfeesten op het IJmuidense strand. Het programma luidt: 18 juli, schat graven voor kinderen van 4 t.m. 6 jaar nabij Paviljoen Noordzee; 19 juli zand vormen (figuren maken/vormen) van zand voor kinderen van 11 tot 13 jaar op het kleine strand; 20 juli hindemisspelen voor kinderen van 7 t.m. 10 jaar bij pa viljoen Zeezicht; 5 augustus ballonswed strijd voor alle kinderen t.m. 10 jaar. Voor deze wedstrijden zijn fraaie prijzen be schikbaar gesteld. Het bestuur van de strandvereniging IJmuider-strand" het bestuur van het zakencentrum Zeebad, en de VVV van Velsen hopen 500 kinderen enkele ge noeglijke dagen te kunnen aanbieden met deze evenementen. Alhoewel op de eerste plaats de feesten zijn bestemd voor de kinderen die met hun ouders op het strand logeren, kunnen ook andere kinderen woonachtig in IJmuiden, deelnemen aan de wedstrijden. Op prettige wijze werkt men samen met de gemeente Velsen, die op velerlei wijze haar medewerking ver leent tot het slagen van de feesten. In de toekomst hopen de besturen van de twee verenigingen en het VW meer aan recreatie op het strand te kunnen bieden. Uiteraard is en blijft geld altijd een van de zaken die hierbij onontbeerlijk Dinsdagmiddag 18 juli is het zover: dan gaat het Speliade-middagfeest eerst goed beginnen. Bekende artiesten zullen dan optreden voor alle jongens en meisjes uit de ge meente Velsen. De Twee Kamé's brengen een internationaal clownerie-programma tot uitvoering, een programma, dat in Amerika enorm succes oogstte. „Loxias" gaat de kinderen vermaken met een bloemen- en dierenshow. Wethouder H. de Boer gaat morgen middag om twee uur het grote feest in de Speliade-tent op het parkeerterrein van het Sportpark Schoonebeek aan de Minis ter van Houtenlaan openen. Een delegatie uit Lookeren (België) zal daarbij aanwezig zijn. Het programma voor dinsdag volgt hier bij. Het ligt in de bedoeling om spoedig ook voor de ouderen enkele voorstellingen te geven. Dinsdag 18 juli: 9.30 uur: Filmvoorstelling: Tekenfilm parade in Jeugdhuis „De Haven", Schip- broekerweg 6, Santpoort. Voor 3 tot 13 jaar. Entree 35 cent. 14.00 uur: Middagfeest in Speliade-tent. Groot kindervariétéprogramma met „De twee Kamé's", de clown „Pipo" en „Loxias" bloemenshow. Voor 3 tot 13 jaar. Entree 75 cent. Mededeling voor rekeninghouders bij de POSTCHEQUE- en GIRODIENST, die een machti ging hebben verstrekt tot automatische afschrijving van de aan de Telefoondienst verschuldigde kosten voor het gebruik van telefoon, telex, draadomroep, kerktelefoon, semafoon e.d. Tot dusver werd bij de dagafrekening, die u van de girodienst ontvangt, een ponskaart gevoegd, waarop de automatische afschrijving van bovengenoemde kosten werd gemeld. Met ingang van 20 juli 1967 zal de automatische verwerking van deze afschrijvingen worden gewijzigd en zult u de reden daarvan op de dagafrekening zelf vermeld vinden. Van die dag af zult u de genoemde ponskaart niet meer ontvangen. De omschrijving van de reden zal geschieden door aanduiding van het abonneenummer en eventueel cliëntnummer, alsmede de telegrafische afkorting van de telefoondienst, waaronder de betrokken aansluiting ressorteert. Wij bieden u aan een zeer grote collectie platen voor elk wat wils. Populair alsmede klassiek, v.a. 4.95 Singles vanaf 0.50 - EP v.a. 2.00 De kleinste zaak met de grootste sortering. Stephensonstr. 61 - l'muiden - Tel. 14325 Nic. Witsenstraat 5, Amsterdam-C., tel. 233994 aanvang september a.s. nieuwe kursussen: SCHOONHEIDSSPECIALISTE A-B erkende STIVAS-opleiding PEDICURE - MANICURE pedicureopl.voorhetdipl.v.d.Ned. Ver. v.Voetverz. Vraagt GRATIS PROSPEKTUS - Zaterdags gesloten De directeur van Openbare Werken maakt bekend dat de Heemskerkerweg nabij de Alkmaarseweg met ingang van dinsdag 18 juli 1967 gedurende 7 dagen wegens werkzaamheden aan de wegverhar ding voor alle rijverkeer, komende uit de richting Uitgeest, uitgezonderd fietsers en bromfietsers, zal worden afgesloten. De wegomlegging zal ter plaatse met borden wor den aangegeven. schip te plooien. Het achterschip van de Phillippijn is drijvend, maar bij het voor schip komt de „President Carcia" bij hoog water ruim 2 meter water te kort om drijvend te raken. Daar een deel van de lading kostbare copra gelost moet worden, is Wijsmuller - „Stentor" in de nacht van zaterdag op zondag van IJmuiden vertrokken met aanvullend bergingsmateriaal. De „Stentor" vaart via Zeebrugge, waar een verplaatsbare elevator zal worden opgehaald. Voorts is de Gruno-coaster „Teunika" naar de strandingsplaats van de „Presi dent Garcia" onderweg om eventueel een deel van de lading over te nemen. Meer coasters worden in gereedheid ge houden om indien nodig ook ingezet te worden. Nadat de Katwijkse kotter KW 164 „Helena" op 5 juli ter hoogte van Petten gedeeltelijk was gezonken bij strekdam nr. 5 en nadat op 7 juli duikers van Wijs muller zware stroppen onder de kotter hadden aangebracht voor het lichten van het schip, zal zo wordt verwacht deze week het bergingswerk worden voort voortgezet. N.V. Bureau Wijsmuller heeft de West Duitse zeegaande bok „Magnus III" ge huurd om de „Helena" boven water te tillen. Daarna zal de kotter gedicht en drijvend gebracht kunnen worden. S ii: De „Utrecht", 3.750 ikp, van Wijs muller IJmuiden. De 5.375 ikp sterke „Willem Ba rendsz" van Bureau Wijsmuller. - v V >-.v ""XL*., - :v...;W»Wlvv .- f v x^v w v .- Ds. F. Strikwerda heeft zondagavond zijn intrede gedaan in de gereformeerde kerk aan de Burgemeester Enschedélaan in Santpoort. In de ochtenddienst werd hij bevestigd door ds. P. van den Bergh. De bevestigingstekst luidde: „Het zal ons ge lukken", het woord van Nehemia, waarbij het zwaartepunt lag op het feit, dat niet alleen de predikant de aangewezen man was om aan de gemeente te bouwen, maar dat iedereen dit moest doen. Dominee Strikwerda preekte bij zijn in trede zondagavond over de Philipenzen vier van vers 1 tot negen met als thema: „Verblijdt U in Den Here. Daarna werd hij toegesproken door bur gemeester mr. J. C. Bührmann van Velsen en namens de kerkelijke gemeente door de heer J. Hinlopen. Bij de intrede van ds. Strikwerda waren afgevaardigden van de kerkelijke gemeen te uit Grouw aanwezig, waar hij vandaan komt. Ds. Strikwerda heeft met zijn gezin de pastorie aan de Willem de Zwijgerlaan in Santpoort bertokken. Zo de Heere wil hopen onze geliefde ouders, groot- en overgrootouders H. VISKIL en P. VISKIL-v. d. BERG op 26 juli a.s. de dag te herdenken waarop zij 55 jaar geleden in de echt werden verbonden. Dat zij nog lang voor ons gespaard mogen blijven, is de wens van hun dankbare KINDEREN KLEIN- en ACHTERKLEINKINDEREN IJmuiden, Bloemstraat 89 Na een geduldig gedragen lijden is tot onze grote droefheid van ons heengegaan, mijn lieve vrouw, onze zorgzame moeder, groot- en overgrootmoeder NENNA MARIA HENDERIKA ENGEL echtgenote van JAN KAREMAKER op de leeftijd van 76 jaar. J. KAREMAKER F. KAREMAKER L. KAREMAKER W. KAREMAKER - WIJKER A. KUIPER - KAREMAKER D. F. KUIPER AlkmaarM. ENGEL klein- en achterkleinkinderen IJmuiden, 15 juli 1967 Lange Nieuwstraat 11 Corr. - adres Pleiadenplantsoen 4 De overledene is opgebaard in het mortuarium van het Ant. ziekenhuis te IJmuiden. Gelegenheid tot bezoek van 10 -11 en 19 - 20 uur. De teraardebestelling zal plaatsvinden woensdag 19 juli a.s. om 14 uur op de begraafplaats Duinhof te IJmuiden. Vertrek Pleiadenplantsoen om 13.10 uur. Met grote blijdschap geven wij kennis van de geboorte van onze dpchter ELSA JOHANNA R. Pruis-Visser J. Pruis Suuske IJmuiden, 14 juli 1967. Kennemerlaan 78.. ZOMER - SPOEDCURSUS duur ca. 2 maanden. Aanvang elke week. Haarlem. Oude Gracht 71 INST. Nieuwe AARDGAS- CONVECTORS 300.— goedkoper Ook Bocal veel goedkoper. Kolenconvectors 200 goed koper; Olieconvectors 3- traps 1270 goedkoper, enz. Doe ook uw voordeel I I Service en fabrieksgarantie, beter dan bij wie ook. Installatie geschiedt volgens voorschriften van het ge meentelijk gasbedrijf door erkende gasfitters. Nu ook op gemakkelijke be taling. Alléén; ORANJEBOOM STRAAT 68 - HAARLEM Telefoon 20948 KUNSTGEBITTEN- REPARATIES Spoedreparaties in 1 uur Duinoordstraat 36, tel. 57817 Haarlem 20 aanbetaling; restant te voldoen in maximaal 2 jaar TELEFOON 0 2500 - 55657 J

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 4