De wind kan niet HAAR JOURNAAL Hittegolf eist 70 doden in Japan ^ftigestipt Geen contact met Surveyor RECHTER TIE EN HET ANDERE ZWAARD POLLE, PELLI EN PINGO 7 KRAMMETJE FOK Frankrijk komt weer met een „New Look Ons vervolgverhaal Paus vliegt op 25 juli naar Istanboel Bouwvakvakantie warmste sinds 1959 PANDA EN DE BOZE WARAPUREDIAMANT m MAANDAG 17 JULI 1967 6 li Kees Stip vwvwvwvwwwv 95) Toen werd de majoor weggehaald. Ze kwamen binnen en namen hem zonder nadere verklaring mee en ik zag, hoe ook de andere gevangenen uit hun met prikkeldraad omrasterd kamp werden weggeleid. Ze hadden allemaal de handboeien aan. Ze stel den zich bij mijn hut op en de ma joor keek treurig naar mij om. Hij was de meest tragisch van allemaal. Ik zag hun ruggen, toen ze langs de smalle paden door de wildernis lie pen, met een even groot getal sol daten als hun eigen aantal, en dat was het laatste wat ik van hen zag en het laatste wat ik van de ma joor zag. Op de weg in de verte klonken nu en dan nog wat - gevechtsuitbarstin gen. Een enkel schot scheen alle ma chinegeweren in de buurt in actie te brengen en dan duurde het schieten zeker twintig minuten lang ononder broken voort. Maar in beide richtin gen klonk het geluid steeds zwakker, wat betekende, dat de Jappen het veroverde weggedeelte hadden ver groot en onze troepen terugdrongen naar Kohima ^n Impjial. Het bete kende ook, dat als ik ooit gelegen heid tot ontsnappen zou krijgen, ik verder weg zou moeten gaan. Er was een groot aantal Britse vliegtuigen boven de gevechtszone en ik kon ze de hele dag horen. Éénmaal vloog er één vlak over ons heen. Het was een Hurricane en ik zag de vier mitrail leurs uit de vleugels steken. Een van de Jappen-soldaten, die in de top van een boom naar vliegtuigen zat uit te kijken, smeet zo hard hij kon een handgranaat naar beneden en op het geluid van de knal rende iedereen tussen de bomen door naar de loop graven. Ik werd door mijn bewaker naar buiten gebracht, maar eer we de loopgraaf hadden bereikt, was de Hurricane al lang verdwenen. Ik hoopte, dat al die opschudding de aandacht van het vliegtuig had ge trokken en dat het zou terugkomen om ons te bestoken. Die kanonnen zouden grote verwarring stichten in het hele kamp en daar wachtte ik juist op. Maar het geluid van de motoren stierf weg en we klommen allemaal uit onze schuilplaats tevoor schijn en dromden naar de hutten terug. 's Middags regelde ik het weer zo, dat ik om dezelfde tijd als de vorige dag mijrt 'wandeling maakte, We wandelden natuurlijk langs de radio installatie. „Mag ik weer luisteren?" vroeg ik. „Nee, het is niet toegestaan". „Ik zal het aan de luitenant vra gen", zei ik. „Ik zou u aanraden dat niet te doen". „Ik zal het wel degelijk doen". „Dan verzoek ik u, hem niet te zeggen, dat u al geluisterd hebt". „Ik zal er geen woord over spre ken", zei ik, „als u me dan nu weer laat luisteren". ,,Dat ben ik niet van plan. Ik zal zelf luisteren en dan vertel ik u het nieuws wel". Hij draaide aan de knop en een ogenblik was hij verdiept in hetgeen hij hoorde, maar de koptelefoon zat strak om zijn oren en ik hoorde niets. „Ga nu weg, dan kunt u straks terugkomen", zei hij. We wandelden tien minuten rond en al die tijd hield de bewaker de punt van zijn bajonet in het smalle gedeelte van mijn rug. Toen we terugkwamen, zei ik: „En wat hebt u gehoord?" „De Japannezen hebben vier weg gedeelten tussen Imphal en Kohima in handen en ze zijn nu ook op de weg ten noorden van Kohima". „En de Britten?" „Hij zei dat ze er niet bang voor waren dat Imphal zou worden ver overd, maar dat kan niet waar zijn". „Hij?" „De man, die het nieuws las". „Was het een man?" vroegik. „Ja, vandaag was het een man". „Was er helemaal geen vrouw, die sprak?" „Nee", zei hij. „Gisteren was er een vrouw". De volgende dag mocht ik de hut geen ogenblik verlaten. Ik vroeg aan de bewaker waarom ik geen wande ling mocht doen. Hij zei dat hij het niet wist, maar dat luitenant Baka- mura zijn bevelen had gegeven. Ik zag niemand dan de bewakers, die voor de hut op wacht kwamen staan, maar ik stond al gauw op goede voet met hen, want de meesten waren eenvoudige boeren, die geen van al len langer dan een jaar in het leger waren. Het was niet moeilijk, door het vernisje heen te kijken, dat het leger hun had gegeven en toen ik eenmaal zover was, begonnen ze sen timenteel te praten over hun verlan gen naar de dag dat ze naar huis konden gaan. Maar ze verwachtten niet werkelijk dat dit ooit zou ge beuren; ze hadden allemaal het fata le denkbeeld, dat de dood hun in de wildernis wachtte. Ik zei: „Als jullie naar voren sluipen, waarom geef je je dan niet aan de Engelsen over? Jullie zullen goed behandeld worden en behoorlijk te eten krijgen". Ik dacht, dat als ik hen hiertoe zou kunnen krijgen, zij mij mis schien ook wel wilden helpen ont snappen; maar het was een nutteloze poging. Ze waren minder bang voor kogels dan voor de schande, welke een dergelijke daad volgens hun me ning op hen zou laden, en aange zien ik zelf een gevangene in hun handen was, kon ik hen niet van die gedachten afbrengen. Omdat ik nu niet in staat was, Jwèer met de radicfrflan tg "praten,' haalde ik een van. de bewaker^ over dit voor mij te doen.. Ik verzocht hem naar het nieuws te informeren en meteen eens te vragen, wie de berichten had opgelezen. De volgen de dag was het weer een mannen stem. Ik begon wanhopig te worden en de hele nacht fantaseerde ik de vreselijkste verklaringen voor Sab- by's afwezigheid. Mijn allereerste reacties op de brief van Margaret en Jennefer kwa men weer boven, maar in deze onge lukkige omstandigheden waren ze nog heftiger. Dat ene donkere, ver sufte plekje in mijn hart begon te branden. Het was een sensatie, die ik nooit eerder had gekend en boven dien de ellendigste sensatie die ik ooit gekend had omdat het zowel een geestelijke als lichamelijke pijn veroorzaakte. (Wordt vervolgd.) MMMMAMMWMIMWWIMIA<WIMIA/IMA<yWWIMWUWWIA(WWMIIWWIMWMWUWIAMMUIMW\AAAAAMIAMIAMUIAiWIIWUIIIiMliMIW Het tegenovergestelde van het luch tige badpak van Minou Drouet is dit Franse strandpakje van gestreepte ny lon. De capuchon is verfraaid met een klep. U kunt wel bezwaar tegen lange rok ken hebben, maar deze winter zult u ze niet meer kunnen negeren. Toch is het nog lang niet zeker dat er deze herfst weer een „new look" komt. Ove twee weken, wanneer de Parijse mo dekoningen hun nieuwe collecties voor het komende seizoen zullen showen, zal het pas vast staan of de mini-rok ken definitief van de baan zijn. Nie mand gelooft dat en Brigitte Bardot, klant bij het huis Real, heeft al woe dend verklaard dat ze nog liever he lemaal niets aantrekt dan dat zij op straat in een lange rok rondloopt. COUTURIERS HEBBEN VOOR DE komende winter twee lijnen bedacht: de dokter Zjivago en de Dandy look. De eerste past helemaal in De Gaulle's „lief zijn voor Rusland" campagne. De tweede moet de hoogtijdagen van Mariene Dietrich in herinnering bren gen. Lange Dokter Zjivago-rokken minstens 16 cm onder de knie zullen sexybroekpakken op een gena- deloze manier gaan beconcurreren en het is nog maar de vraag of er daar tussen nog plaats voor hippe mini-rok ken zal zijn. DE PARIJSE MODEVORSTEN heb ben bij de presentatie van hun bouti- que-modellen al iets van hun plannen WWWWWWWWWMWWWWUWWWIMIMyilWMIWWWWWW onthuld en daaruit blijkt dat u deze winter voor wat betreft de jassen een keus tussen redingotes en capes zal mpeten doen. Bij de japonnen geven dq overhemdjurken, de tunieken, de manteljaponnen en de creaties met broekrokken de toon aan. En dan de kleuren. De pasteltinten aldus betrouw bare prognoses komen het eerst aan bod, maar daarnaast zullen konings blauw en zonnebloemgeel de belang rijkste plaats in nemen. Ook voor hout bruin vindt Parijs veel te zeggen en verder staat het vast dat zwart, een kleur die dit seizoen taboe was op nieuw een come-back maakt. TOKIO (AP). Zeventig mensen zijn zondag verdronken tijdens een hittegolf, die duizenden Japanners naar stranden, zwembaden en rivieren lokte. Nog twintig anderen worden vermist. In Tokio steeg de temperatuur zondag tot 34,1 graden Celsius, een record voor dit jaar. Het vorige record van 32,9 gra den werd zondag bereikt. De hittegolf zal nog enkele dagen aanhouden. VATICAANSTAD (AP) Paus Pau- lus VI heeft bevestigd dat hij 25 juli naar Istanboel zal vliegen om een bezoek van twee dagen aan Turkije te brengen. Dit wordt in de vier jaar van zijn pontificaat zijn vijfde reis buiten Italië. De paus deelde mede voornemens te zijn een ontmoeting te hebben met patriarch Athenagoras, de 81-jarige geestelijke lei der van de Grieks-orthodxe kerk om met hem te bespreken wat zij gezamenlijk kunnen doen voor de bescherming van de heilige plaatsen in Jeruzalem, die thans onder Israëlisch gezag staan. (Van onze weerkundige medewerker) De bouwvakkers die vandaag met vele andere duizenden vakantiegangers weer aan de slag zijn gegaan, mogen gefelici teerd worden met het goede zomerweer dat zij in de vakantie hebben gehad. Met den Celsius opleverde, was het de warm- die één graad boven nprmaal lag en in De Bilt vijf zomerse dagen boven de 25 gra den Celcius opleverde, was het de warm ste bouwvakvakantie sinds 1959. De zo mer van 1963 kwam heel dichtbij met één zomerse dag minder, maar meer zon, na melijk 140 uren. Dit jaar waren het er 126, tegen 103 uren normaal. Op de meeste plaatsen is op drie dagen overdag wat regen gevallen. Groningen kreeg met 72 mm. de meeste regen. Van IJmuiden tot Schiermonnikoog was het droog met 3 tot 8 mm. neerslag. INCASSO WEEKABONNEMENTEN De incasso van het abonnementsgeld iedere week kost veel tijd en moeite, aan u en aan onze bezorgers. Er zijn twee mogelijkheden om het ongemak in dit opzicht te vermijden a. Overgang op een kwartaalabonne ment. b. Betaling aan dè bezórger voor een periode van 4—5 weken. U krijgt dan een1 door" tfe?'bfezorger onder tekend ontvangstbewijs. Misver stand over de betaling is daardoor uitgesloten. Het resultaat voor u 7" Minder geloop naar en gebel aan de deur; in uw wijk daardoor een vlottere bezorging. Voor de bezorger minder last. Probeert u het eens. DE ADMINISTRATIE. Niemand komt zo royaal op tijd voor treinen als ik, want altijd als ik het perron betreed zie ik de vorige trein wegrijden, zodat ik de maximale tijd heb tot de volgende. Omdat het dit maal heel warm was op het station, slenterde ik de uitgang uit en zette mij in een daartegenover gelegen park op een bank onder het lommer. Ik zat er' nauwelijks of een man kwam naast mij zitten die een pakje openpeuterde en er een reusachtig knipmes uithaalde, dat hij openknipte en naast mij in de bank stak. „Een afschuwelijke moord", zei hij. In een ouderwetse film had dit de tussentitel kunnen zijn die de volgende scene aankondigde, maar hier was het alleen de inleiding om een dik stuk worst in plakken te snijden en deze al pratend te nuttigen. „Misschien kon die man er niets aan doen", zei de man. „Het was een gees telijk gestoorde. Hij heeft verklaard dat hij een onbedwingbare moordlust voelde opkomen. Zoals u en ik soms 'n onbedwingbare eetlust voelen opkomen En wat doe je dan? Je eet. Wilt u ook een stukje?" „Nee. dank u", zei ik, „ik heb pas gegeten". „Ik heb hier twee stukjes," zei de man. Dit sloeg echter niet op de worst, maar op een paar krantenknipsels die hij uit zijn zak haalde. „Want ik hou zulke dingen bij. De dag zal komen dat wij rekenschap vragen". Hij stak het mes opnieuw in de bank en las voor: Minister Polak trok in zijn besprekingen met de Kamercom missie de conclusie dat er geen fouten zijn gemaakt. Bij geen enkel onderzoek is ook maar één spoor gevonden van gevaarlijke agressieve neigingen". Hij nam even pauze voor een hap worst en vervolgde: „Geen gevaarlijke agressieve neigingen. En weet u waar voor hij in een inrichting zat?" „Nee," zei ik. „Hier staat het," zei de man terwijl hij mij de krant onder de ogen duw de. „De moordenaar is tweemaal eerder veroordeeld wegens poging tot moord. Het eerste geval betreft een wurgpo- ging van een elfjarig meisje. De twee de maal probeerde hij zijn schoonzus ter met een broodmes te vermoorden". Hij borg de krant weg en nam het mes ter hand, dat hij dreigend naar mij ophief. ,En zo iemand laten ze loslopen!" riep hij. „Zou je ze niet?" Daarop knipte hij het mes dicht en wandelde weg. In de trein zat ik nog te beven. Waarom eigenlijk? Zijn agressieve neigingen waren heel normaal. PASADENA (AP) Het Amerikaanse ruimtevaartuig Surveyor-4 is gisteravond b(j de landing op de maan in moeilijkhe den geraakt. Enkele seconden voor de lan ding werd de verbinding met het ruimte schip verbroken. Herhaalde pogingen om radioverbinding met het 1.000 kilogram zware ruimteschip te krijgen, mislukten. Het wordt mogelijk geacht, dat het ruimteschip veilig en wel is geland, maar zekerheid is niet te ver krijgen voordat de radiozender van de Surveyor-4 weer in werking is gesteld. 19. Jollipop was geheel uit het veld geslagen, toen hij zijn koffer niet kon vinden. Hoe kan ik nu mijn opkomende ongesteldheid bestrijden?" prevelde hij ter slagen. „Men moet mijn valies /hebben meegenomen naar meneer Panda's kamer.Ik zal de bedie ning even onderhouden over dit abuis!" Zo denkende greep hij een koord en begon daaraan te trekken, in de mening dat hij zodoende een bel overhaalde Maar door zijn overspanfien staat had hij niet in de gaten dat het geen normaal bellekoord was. En daar door vermoedde hij ook niet dat hij de inbreker Henkie ernstig in gevaar bracht. Deze schurk was net op weg naar de begane grond, met het koffertje van Jollipop, toen hij tot zijn grote schrik bemerkte dat er aan zijn klimtouw werd gerukt. „Stop!" riep hij verontrust. „Niet doen!!!" Maar het was al te laat. De dakrand kon al die extra spanningen niet verdragen en liet los. En daardoor kwam de zware schurk met grote snelheid bovenop zijn wachtende maat terecht. WAT HEERMJK OM EINDEMJK EENS EEN AANDACHT16E TOE HOORDER TE HEBBEN PARDON i TEE R08? IK HESJE NIET VgRSTAAN,.,2EI JE IETS? TOEN WE DESTIJDS IN DE 601F VAN BISKAJE DAGEN. ...KWAM ER EEN 6RIES OPZET TEN. DE KOK RENDE DE KAJUIT BINNEN Veis 30. Na zijn gesprek met Seah's dochter is Tsjiao Tai teruggegaan naar het ge rechtsgebouw. Hij gaat binnen in het ver trek waar de hoofdman juist gereed is gekomen met het dicteren van zijn ver slag aan de oudste klerk. „Ik heb gehoord dat je Hoe Ta-ma hebt gearresteerd", zegt de hoofdman, die is opgestaan. „Denk je dat hij de moodenaar is?" „Ik weet het niet", antwoordt Tsjiao Tai twijfelend. „Hoe Ta-ma heeft wel een motief. Het zoontje van Seah had hem betrapt toen hij een paar balen rijst probeerde te stelen op de weg naar Kao-yang. En later betrapte hij hem nog eens toen Hoe een onderonsje had met Seah's dochter. Toch ben ik niet zo zeker van zijn schuld. Ik heb namelijk een robbertje met hem ge vochten, qn hij vocht heel netjes. Ik acht Hoe er best toe in staat dat hij de jongen in drift iets zou hebben aangedaan, maar hij lijkt me niet het type voor zo'n lage geraffineerde moord. Dat past niet bij zijn karakter". „Ach sommige mensen hebben elke paar weken een ander karak ter, afhankelijk van het weer en d» maanstand", zegt de hoofdman on bewogen. „Kunnen we hem niet eens een bezoek brengen?" Dat is goed", zegt Tsjiao Tai. Komt u ook maar mee", ver volgt hij tot de oudste klerk. „Dan kunt u meteen opschrijven wat Hoe vertelt." 883. Het hevig schommelen van de on bestuurde boot werd één van de boeven teveel. De lucht van de kaasjes in het ruim had hem toch al sterk aan vorige maaltijden herinnerd maar het stam pen op de korte deining werd hem nood lottig. Hij holde naar de reling en offerde aan Neptunus. De ander was flinker. Met een gezicht alsof het voor hem dagelijks werk was, greep hij de helmstok waarmee hij het schip in de goede koers probeerde te krij gen. Maar de helmstok was eigenzinnig en sloeg plotseling zover om, dat de zelf bewuste schipper jammerend boven water kwam te hangen. „Help.ik verga.schreeuwde hij. Bram schaterde het uit. „Twee streken naar links en houen zo", riep hij jubelend uit. „Dan varen we pre cies in een kringetje. „Hahahahaaaaa". De zeezieke boef keek lodderig om. Langzaam drong het tot hem door,dat er iets moest gebeuren als hij erger wild* voorkomen.

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 6