NEDERLAND OP VOORSTE PLAN IN RONDE VAN DE TOEKOMST uu» FEDOR DEN HERTOG bijna in geel RINI WAGTMANS in het groen Tour in cijfers ER KWAM GEEN „MORGEN" VOOR JANSSEN DIE NOG SLECHTS OP GROEN KAN JAGEN Zilverberg liet de zege nog glippen Kleine Tour in cijfers - winnaar tijdrit - - zondag tweede - Dopingcontrole bij Duindam en Wagtmans Voorzichtige Jef Jansen Uitslag van lijk schouwing nog niet bekend Merckx won voor Peter Post John Newcombe ook kampioen van Wales Bongers na schorsing weer goed op dreef MAANDAG 17 JULI 1967 9 Verliezer Beter geen geel Europese zeiltitel voor Dudok van Heel m t Lesley King stelde teleur Datum O.S. van München definitief vastgesteld £F (Van een speciale verslaggever) Na de dag van Leo Duindam is het weekeinde van Fedor den Hertog en Ri- ni Wagtmans gekomen in de Ronde van de Toekomst. De triomfen van de blon de Harderwijker en de donkerharige ren ner uit Sint Willibrord, liggen op ver schillend vlak, maar hun prestaties in het hete, zuid-Franse land zijn verge lijkbaar groot. Fedor den Hertog won zaterdag de in dividuele tijdrit in Beziers met 22 se conden voorsprong op zijn naaste con current, de Italiaan Marcelli en 45 se conden winst op Rini Wagtmans. Door deze eerste en derde plaats en door de goede veertiende positie van Leo Duin dam werd het Nederlands zevental voor de tweede achtereenvolgende dag win naar in het ploegenklassement. De riF van zondag heeft geen Neder landse overwinning gebracht, Rini Wagt mans werd „slechts" tweede in de eind sprint achter de Franse „toekomstvete raan" Claude Guyot, maar daar stond tegenover dat Wagtmans de groene trui veroverde en achter Conti en Den Her tog in het algemeen klassement opruk te naar de derde plaats. Fedor den Her tog en Rini Wagtmans hebben dit week einde het verlies van de eerste dag teruggebracht tot de kleinst mogelijke proporties. Den Hertog heeft slechts vier seconden afstand van de gele trui en tussen Wagtmans en het hemd, dat hem nog nader is dan het groene, liggen slechts 25 seconden. Ret heeft weinig gescheeld of Fedor den Hertog had zondag het gele leiders- trjcot kunnen aantrekken,In het zicht van de finishplaats Toulouse maakte ech ter een gesloten overweg een einde aan de vlucht, die Den Hertog en Schepers met acht andere hadden opgezet. Na een minuut van machteloos toezien, had de voorste linie van het gehavende pe loton de vluchters ingehaald. Alle moei te was vergeefs geweest. De beslissing viel tenslotte in het vrij heuvelachtige gebied voor Toulouse, waar de hellin gen net zo zwaar zijn als in het zuide lijkste puntje van Limburg. Negen ren ners glipten weg de Fransen Samy en Guyot, de Italianen Cavalcanti en Bi anco en Wagtmans, Gilson, Bilic, Pin- tens en de Tsjech Hava. Gilson hield het niet vol. De overigen betwistten in Toulouse de eindsprint, die vrij gemak kelijk door Guyot werd gewonnen. Wagt mans had uit angst om ingesloten te worden in de laatste fase van de strijd te veel kopwerk gedaan, maar finishte toch als tweede. Er was echter ook een duidelijk verlie zer. Leo Duindam had het evenals de dra ger van de gele trui Giaccone erg moei lijk. De kleine Italiaan, die in de tijdrit al drie minuten aan Den Hertog had ver loren, verspeelde zondag nog eens negen minuten op de winnaar van de etappe en moest de leiderstrui afstaan aan Con stantino Conti, die hem overigens reeds in het tijdrit ter zijde was gestreefd. Leo Duindam bleef doorvechten. Eerst tegen zichzelf om de inzinking te boven te ko men, naderhand deed hij het tevens in het Derde etappe: 1. Den Hertog (Ned.), 37,4 km in 51.35 (met bon. 51.15); 2. Marcelli (It.) 51.57 (met bon. 51.47); 3. Wagtmans (Ned.) 52.20 (met bon. 52.15); 4. Guimard (Fr.) 52.53; 5. Bilic (Zd. SI.) 52.38; 6. Robini (Fr.) 52.53; 7. Bramucci (It.) 52.55; 8. Conti (It.) 53.02; 9. Linares (Sp.) 53.14; 10. Van Impe (Belg.), Weckx (Belg) en Cavalcanti (It.), allen 53.20; 13. Duyndam (Ned.) 53.25; 18. Guyot (Fr.) 53.48; 33. Holst 54.27; 56. Piet Tesselaar 55.38; 67. Hans Tesselaar 56.29; 75. Schepers 57.11. Dagploegenklassement van de derde etappe: 1. Nederland 2.37.29; 2. Italië 2.37.54; 3. Frank rijk 2.38.51. Vierde etappe: 1. Guyot (Fr.), 184 km in 4.40.01 (met bon. 4.39.41); 2. Wagtmans (Ned.) 4.40.01 (met bon. 4.39.51); 3. Bianco (It.) 4.40.01 (met bon.) 4.39.56); 4. Hava (Tsj.-Sl.) 4.40.01; 5. Pintens (Belg); 6. Samy (Fr.); 7. Cavalcanti (It.) 8. Bilic (Zd. SI.), allen 40.40.01; 9. Pechialan (It.) 4.40.14; 10 Gomez (Sp.); 11. Holst (Ned.); 12. Vrijders (Belg), allen 4.40.14; 13. Leitner (W.Dld.) 4.40.25; 20. Conti (It.); 21. Schepers; 25. Den Hertog; 45. Piet Tesselaar, allen z.t.; 53. Duyndam 4.49.01; 72. Hans Tesselaar z.t. Algemeen klassement: 1. Conti (It.) 11.43.37; 2. Den Hertog (Ned.) op 4 sec.; 3. Wagtmans (Ned.) op 25 sec.; 4. Guimard (Fr.) op 1.07; 5. Pintens (Belg) op 2.49; 6. Pecchielan (It.) op 3.03; 7. Bilic (Zd. SI.) op 3.06; 8. Guyot (Fr.) op 3.18; 9. Weckx (Belg) op 3.58; 10. Bianco (It.) op 3.59; 11. Cavalcanti (It.) op 4.11; 12. Mercelli (It.) op 4.30; 13. Opdebeeck (Belg) op 5.23; 14. Holst (Ned.) op 5.31; 35. Schepers (Ned.) op 9.53; 42. Piet Tesselaar (Ned.) 13.32; 43. Duyndam (Ned.) op 14.13; 69. Hans Tesselaar (Ned.) op 24.41. Puntenklassement: 1. Wagtmans (Ned.) 58 pm.; 2. Guimard (Fr.) 50 pnt.; 3. Bianco (It.) 42 pnt.; 4. Den Hertog (Ned.) 33 pnt.; 5. Conti (It.) 33 pnt.; 10. Duyndam (Ned.) 26 pnt. Algemeen ploegenklassement: 1. Italië 35.40.43; 2. Nederland 35.47.42; 3. Frankrijk 35.49.41. Leo Duindam was een van de twee Nederlanders, die zich zaterdag aan een dopingcontrole moest onderwerpen. Duindam die niet als de andere 'Ne derlandse coureurs een verklaring heeft ondertekend dat hij geen gebruik van stimulerende middelen zal maken, vertelde: „het was niets bijzonders, het ging net zo als bij ons in Neder land. De flesjes van Rini en mij zijn gewoon verzegeld". belang van de andere achterblijvers. In een lange sliert klitten ze zich vast, aan de blonde reus en werden zo nog ruim binnen de tijdslimiet over de finishlijn gesleurd. De zaterdagse tijdrit is een overtuigen de triomf voor Fedor den Hertog gewor den. De Nederlandse specialist hij won reeds de rit tegen het horloge in de ronde van Oostenrijk was ook halfweg het parkoers het snelste en voltooide de 37 kilometer en 400 meter in het perfecte ritme van de man die zijn kwaliteiten kent. De Nederlander had geen inzinking op het golvende parkoers, dat hij met ploegleider Jansen, Wagtmans en Duin dam in de auto aljjiad gereden. Den Her tog maakte de woorden van Rini Wagt mans waar, Wagtmans had namelijk voor de tijdrit gezegd: „In deze rit moet ge niet op mij letten, kijk naar Den Hertog, die vliegt langs het parkoers." Zondag na zijn tweede plaats in de vierde etappe vertelde Wagtmans: „Met een beetje geluk had ik de gele trui kun nen pakken, maar het is misschien maar beter om hem niet zo vroeg in de ronde al te hebben. Ik wil hem in Parijs bezit ten. Ik wil de eerste Nederlander zijn, die een ronde van Frankrijk wint. Ik heb hier op de baan niet gespurt voor de groene trui, ook al wist ik dat ik maar twaalf punten op Guimard achter stond, ik wilde winnen, wilde de bonificatie ver dienen. Maar ook met deze groene trui ben ik blij, hij staat goed, nietwaar?". Rini Wagtmans en Fedor den Hertog staan in Frankrijk midden in de publici teit na twee dagen van successen. Geen van tweeën spreekt echter gemakkelijk Frans en daarom lopen de gesprekken meestal over ploegleider Jansen, die tot nu toe de antwoorden van zijn beste men sen behoorlijk afzwakt. De meeste vragen gaan in de richting van het verwachten de renners van de bergen. Komt dus de (Franse) vraag: „hoe rijdt hij in de ber gen", dan beseffen de renners best waar over het gaat. Een Den Hertog antwoordt in zo'n geval in het Nederlands: „In de ronde van Oostenrijk heb ik in bergritten tien minuten gewonnen en een keer vijf tien minuten verloren". Jef Jansen her haalt in zijn beste Frans dan alleen ech ter het laatste gedeelte van het antwoord. Wagtmans zegt: „Ik heb de ronde van Oostenrijk vooral in de bergen gewonnen" Jef Jansen vertaalt: „Rini Wagtmans heeft de ronde van Oostenrijk in de laat ste vlakke rit naar Wenen gewonnen". Jefke Jansen is een zeer voorzichtig man en de Franse journalisten stappen tevreden gesteld weg om aan hun lezers mee te delen dat de vooruitzichten van bijvoorbeed Heintz, Guimard en Guyot zeer gunstig zijn, want de Nederlanders zijn niet sterk in de bergen. Volgens het Franse persbureau AFP zal de uitslag van de lijkschouwing die is verricht op het stoffelijk overschot van Tom Simpson, pas in de loop van deze week openbaar worden gemaakt. De begrafenis is dinsdag in Harworth (Eng.) In Sete zijn zaterdag, toen de Tour een rustdag had, opnieuw verhoren afgeno men. Tot degenen die zich op het bureau van politie moesten melden behoorden Alex Taylor, leider van de Engelse ploeg, en' de Belg Auguste Naessens, die soig- neur was van de Engelse equipe. Ook dokter Dunas is zaterdag" geruime tijd op het politiebureau geweest. De betrokkenen kregen de opdracht de rustdag in hun hotel door te brengen. De Belg Eddy Merckx is zaterdag winnaar geworden van de wielerronde van Enter. Merckx legde de 100 km. af in 2 uur 21 min. 20 sec. De Belg had bij de finish een voorsprong van acht seconden op een groep renners, waarvan Peter Post de eindsprint won. Bij de amateurs, die 15 km. moesten afleggen, toonde de plaatselijke favoriet Bert Boom zich de snelste. De uitslagen zijn: profs: 1 Eddy Merckx (Belg.) de 100 km. in 2.21.20, 2 Peter Post op 8 sec., 3 Maarten Breure, 4 Harm Ot- tenbros, 5 Harry Steevens, 6 Cor Schuu ring, 7 Henk Nijdam, 8 Dies Kosten, 9 Gerard Vianen, Dudok van Heel heeft gisteren de Euro pese titel behaald in de Flying Junior klasse. Hij nam vrijdag tijdens de zeil wedstrijden, die bij Carnac werden gehou den, de leiding om die niet meer af te staan. De Italiaan Milone werd tweede en onze landgenoot Heineke derde. Op de achtste, negende en tiende plaats legden respectievelijk beslag: Hellemond, Majoor en Van der Berg. De Fransman Claude Guyot gaat enkele centimeters voor Rini Wagt mans (rechts) over de streep. - t I kJ Een week na zijn overwinning op Wim bledon heeft de Australiër John New combe de tennistitel van Wales veroverd. In de eindstrijd versloeg hij te New Port zijn landgenoot Bill Bowrey met 7-5, 6-2. De Australische Judy Tegart won het dames enkelspel. Zij klopte in de finale de Engelse Ann Jons met 6-4 6-4. Heren dubbelspel, finale: Davidson/Bowrey (Austr.)-Barrett/Summers (GB/Zd. Afr.) 6-4 6-0. Dames dubbelspel, finale: Lesley Turner/Judy Tegart (Aus.)-Annette van Zyl/Pat Walkden (Zd. Afr./Rod.) 5-7 6-4 6-3. Gemengd dubbelspel, finale: Taylor/ Pat Walkden (GB Rhod.j-Bowrey/Lesley Turner (Aus.) bij 6-8 6-4 gestaakt wegens duisternis. 1. Wolfshol (Did.) 6.28.23 (met bonificatie 6.28.03); 2. Zilverberg (Ned.) z.t. (met boni ficatie 6.28.13); 3. Lemeteyer (Fr.) 6.30.37 (met bonificatie 6.30.32); 4. Van den Berghe {Belg) 6.30.37; 5. Grain (Coqs, Fr.); 6. Janssen (Ned.) 7. Durante (It.); 8. De Roo (Ned.); 9. Basso (Primavera. It.); 10. Swerts (Rode Duivels, Belg); 16. Haast (Ned.); 17. Van der Vleuten (Ned); 21. Harings (Ned.); 29. Schepers (Ned.); 33. Reybroeck (Belg); 36. Pingeon (Fr.); 38. Gimondi (It.); 44. Balmamion (Pri mavera, It.); 46. Aimar (Fr.); 47. Poulidor (Fr.); 53. Karstens (Ned.); 66. Maliepaard (Ned allen in dezelfde tijd als Van den Berghe. Algemeen klassement: 1. Pingeon (Fr.) 88.46.27; 2. Letort (Bleuets, Fr.) op 4.05; 3. Jimenez (Sp.) op 5.00; 4. Balmamion (Prima vera. It.); op 5.48; 5 Gimondi (It.) op 6.15; 6. Aimar (Fr.) op 7.00; 7. Janssen (Ned.) op 8.39; 8. Van Clooster (Rode Duivels, Belg) op 13.20; 9. Huysmans (Belg) op 13.42; 10. Pu- schel (Did.) op 14.27; 11. Brands (Belg) op 14.52; 12. Bodrero (Primavera, It.) op 15.48; 13. Monty (Belg) op 16.02; 14. Haast (Ned.) op 16.04; 18. Poulidor (Fr.) op 18.39; 31. Kar stens (Ned.) op 25.55; 37. Reybroeck (Rode Duivels, Belg) op 28.29; 54 Schepers (Ned.) op 38.38; 67 Zilverberg (Ned.) op 46.47; 70. Van der Vleuten (Ned.) op 48.43; 72. Harings (Ned.) op 50.55; 84. De Roo (Ned.) op 60.47; 90. Maliepaard (Ned.) op 72.52. Dagploegenklassement: 1. Nederland (Zil verberg, Janssen en De Roo) 19.29.37; 2. Duitsland z.t.; 3. Rode Duivels 19.31.51. Algemeen ploegenklassement: 1. Frankrijk 268.18.49; 2. Primavera, It.) 268.37.38; 3. Bel gië 268.38.01; 4. Nederland 268.38.12. Puntenklassement: 1. Reybroeck (Rode Duivels, België) 111 pnt.; 2. Janssen (Ned.) 102 pnt.; 3. Riotte (Fr.) 81 pnt.; 4. Karstens (Ned.) 80 pnt.; 5. Van den Berghe (België) 78 pnt. (Van onze speciale verslaggever) Er was, al een week lang of was het langer nog? over gesproken. Over die ene verras sende ontsnapping. Over die ene kans, die Jan Janssen nog restte om tóch weer tot de favorie ten te behoren, om tóch weer een kans te maken de 54ste Tour de France te winnen. Je kon het, min of meer vertrouwelijk, vernemen uit de mond van Janssen zelf, vergezeld van een ge ruststellend knikje: „er komt nog een gelegen heid. Ik moet weg zien te komen per verrassing, zoals Aimar, vorig jaar". Je ging erin geloven, in die ontsnapping. Tenslotte: Jan Janssen hóórt bij de vedetten. Hij is een van de grote bazen in het peloton. Hij heeft zijn relaties. En ach, waar om zouden bijvoorbeeld een paar kansloze, maar niettemin sterke Belgen die Jan Janssen niet kunnen steunen bij zulk een ontsnapping? Je telde, dagelijks bijna, nog eens na, hoeveel leden van de Pelforth-ploeg er nog her en der verspreid over de landenploegen aan de start kwamen. Je rang schikte de feiten. Janssen had het gezegd, tenslotte, van die ontsnapping. En Bas Maliepaard wist het ook zeker, vrijdagmiddag in Sête: „er komt nog wel een kans voor Jan, geloof dat, per verrassing". En op de rustdag aan de kust had je Maurice de Muer gezien, de ploegleider van Pelforth. Hij kwam praten met Janssen, en hij was niet alleen. Want Janssen meldde zich af voor de maaltijd met de Nederlandse ploeg om elders te gaan dineren, met De Muer en met nie mand minder dan de heer Bonduel, directeur van de bierfabriek, die zich uit Noord-Frankrijk naar het uiterste zuiden had laten afzakken. En als je dat dan allemaal bij elkaar optelde, dan dacht je: die ont snapping kómt, in de rit van Sête naar Toulouse. Daarna kan het niet meer. Dan zijn er de Pyreneeën. En daar kan Jan Janssen niet weglopen van wie dan ook, zeker niet van Gimondi". En dus telde je, als Nederlands volger, de warmte niet tussen Sête en Toulouse. Je observeerde het Zilverberg (links) en Wolfshohl op weg finish. naar de peloton, zo vaak en zoveel mogelijk als dat kon. Je luisterde scherp naar de Tourradio. Want die ont snapping moest komen. Er waren trouwens nog wel meer Nederlandse renners, die op de rustdag hadden gezegd: „morgen.Maar er kwam geen „morgen". Er kwam alleen maar een rit, die zich in niets onder scheidde van al die ritten, waarin de bazen de knech ten vrijgeven om een paar centen te verdienen. Er kwam geen verrassende ontsnapping, al zei je nog duizend keer tegen elkaar: „het is nog te ver", of „die demarrage van Bas Maliepaard, dat was het begin". Er kwam, tenslotte, een vlucht van twee man. Van Wolfshohl en Zilverberg. Maar toen was Toulouse al dicht bij en Zilverberg is Jan Janssen niet. In Tou louse kon je alleen maar nors afwachten of dan ten minste die brave knecht Zilverberg de etappe zou winnen. En ook dat gebeurde niet. Men stapte naar Jan Janssen: „die ontsnapping. Kon niet", zei Janssen, „we hebben het geprobeerd. Maar steeds was die Pingeon mee. Die rijdt goed". En Jan Janssen praatte verder over de groene trui, nu Reybroeck met Karstens was gevallen bij het binnenkomen van het stadion. Een paar woorden haakten zich vast in de gedachten. Over Pingeon. Want dat die lange, scherp getekende Fransman, goed deed, dat had Janssen vaker gezegd, bij herhaling. Een paar dagen, nadat men hier in de kringen dei- vedetten had opgemerkt: „die Pingeon rijden we wel uit de trui, dat is geen hinderpaal". En nu: „die Pin geon rijdt goed, dat is een gevaarlijke". Je herinnerde je opeens ook de woorden van Gimondi: „Met Pingeon reken ik af in de Pyreneeën, gedeeltelijk. En in de tijdrit versla ik hem ruim. Maar het zal moeilijk zijn om vóór die tijdrit een behoorlijke marge te nemen. Ik denk aan vijf minuten, die heb ik toch wel nodig". In Toulouse praatte Jan Janssen over de groene trui. En over „mijn positie verdedigen in dn bergen". Over niet méér. Wél over minder. Want Janssen zei tenslotte: „c'est fini, het is afgelopen". En Toulouse werd nu, na die rit van knechten, geconfronteerd met de werkelijkheid: in „het spel der groten" is aan Jan Janssen waarschijnlijk de groene trui toebedeeld, niet méér. Ondanks Maurice de Muer, ondanks direc teur Bonduel. In de strijd op de Pyreneeën zal het gaan tussen Roger Pingeon en Felice Gimondi om de Tourzege. Wte nog altijd hoopt op Janssen is een man, die de wapenspreuk van de cricketers door het hoofd speelt: „de glorieuze onzekerheid van de sport". Maar die onzekerheid is in de wielersport slechts te ver krijgen met behulp van lekke banden en valpartijen. Meer niet. Een maand zonder wedstrijden (hij werd een maand geschorst wegens het gebruik van doping i n de ronde van Friesland) heeft de vorm van Gert Bon gers blijkbaar niet aangetast. Zondag, tijdens de interlandwedstrijd Nederland- België in het Goffertstadion in Nijme gen was de stevig gebouwde Gelderlan der weer ongenaakbaar op zijn specia liteit: de achtervolging. Hij liet in 4 km een tijd van 4.58,3 voor zich afdrukken, iets waaraan zijn tegenstander, de Belg Paul Crappez, (5.01,8) niet kon tippen. Voor een andere goede verrichting op deze wedstrijd, die door slechts 2.000 toe schouwers werd bijgewoond, zorgde het duo Wim Koopman/Jan Jansen, dat een snelle tijd maakte op de tandem. Lesley King, de als een ster aange kondigde kleurling uit Trinidad stelde te leur. Op de sprint maakte hij over de laatste 200 m een tijd van 12,9 Wim Koop mans werd eerste in 12,6. Ploegachtervolging: 1. Nederland (Gert Bongers, Harry van Piere, Marcel Pen- nings, Frans van der Ruit) 4.38,0. Stayeren: le manche: 1. Dries Helsloot 30 km in 25 min 3 sec; 2. Piet de Wit op 25 meter 2e manche: 1. Piet de Wit, 30 km in 25 min 40 sec; 2. Cees Stam op 90 m. 1 kilometertijdrit: 1. Klaas Balk 1.11,6. Uitslag: NederlandBelgië 12-6. Willi Daume heeft zaterdagavond in München als woordvoerder van het or ganisatie-comité van de Olympische Spe len van 1972 bekend gemaakt dat de spe len in die stad van 26 augustus tot en met 10 september zullen worden gehou den. Men heeft deze data gekozen, nadat de meteorologische statistieken van Beie ren uitvoerig waren bestudeerd.

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 9