Pingeon raakte Italiaanse concurrent kwijt Felice Gimondi kon het geheim - HIJ WAS 'S NACHTS DOODZIEK GEWORDEN niet verbergen in de Pyreneeën Tour in cijfers Doldrieste Wagtmans zag overmoed flink afgestraft grote achterstand opgelopen Staalkaart van paarderassen morgen op renbaan Duindigt Janssen kreeg groene troostprijs Maliepaard uit de Tour Geen doping bij T oekomst-renner s Indeling voor roeistrijd Kleine Tour in cijfers DINSDAG 18 JULI 1967 11 Niet geslapen Arme Poupou ln het groen Geen fortuin Niet afgelopen 4 Felice Gimondi had het zeer moei lijk op weg naar Luchon. Hier rijdt hij achter zijn „knecht" Poggiali. (Van onze speciale verslaggever) Nu kan nog slechts Roger Pingeon de Tour de France winnen. Of Julio Jimenez. Maar alleen Spanjaarden geloven in dat laatste. Terwyl Jan Jans- len de groene trui. die ditmaal geldt als troostprijs voor de favorieten, aantrok, wankelde Felice Gimondi ziek over de finish in Luchon. Vele mi nuten na gelegenheidswinnaar Fernando Manzaneque. En ook vele mi nuten na Roger Pingeon. Een zorgvuldig bewaard geheim was tóch ont sluierd. En de Ronde van Frankrijk raakte op een uiterst simpele manier een favoriet kwijt: Felice Gimondi was ziek geworden. Op de smalle wegen, tijdens uiterst scherpe stijgingen had „il campionissimo" het niet langer kunnen verbergen. De nacht in Toulouse had Felice geen rust geschonken. Hij had zich uitsluitend bezig moeten houden met een zeer veelvuldig bezoek aan het toilet. Het lijkt alsof deze ronde geen recht streeks gevecht mag kennen: valpartijen, lekke banden en nu eenvoudige maagklachten hebben dat verhinderd. Aan de start in Toulouse wist men dat allemaal nog niet. Zeker Gimondi was nors, geprikkeld. Hij wenste zich niet te onderhouden met wie hem dan ook maar iets over de slag in de Pyreneëen vroeg. Maar zeiden de Italianen toen, dat bete kent alleen maar dat Felice gespannen is. En dus bleef de doorwaakte nacht van kampioen Gimondi een geheim, 140 km lang. Op de flanken van de Col de Mente, waar de wegen zo smal zijn, dat er niet eens publiek kan staan: daar werd het geheim ontsluierd. Daar verdween Felice Gimondi machteloos uit een kwiek klim mend groepje, dat zich vooralsnog slechts torgen had gemaakt omtrent Julio Jime nez want die was alweer vooruit gestoven. Op die helling op die smalle wegen ont- «tond op slag een wadr pandemonium. Ie dereen wilde zich, hoe dan ook, bii Gi mondi vervoegen en bij zijn ploeglei der. Wie in de buurt van de gierende ploeg leiderswagen geraakte en zich tot Luciano Pezzi overboog, kon het dan vernemen. Nog niet in details, maar duidelijk, in korte Franse zinnen vól rollende Italiaan se medeklinkers: „Gimondi is ziek. Hij heeft vannacht niet geslapen. Last van de maag". Het gonsde door de karavaan. En men repte zich naar voren cp weg naar de man in de gele trui. Of nóg ver der naar voren. Want de ronde was uit eindelijk een tweestrijd geworden. En dat duel was al interessant genoeg. Men zag bijvoorbeeld weer Hoger Pingeon alléén ADVERTENTIE over de bergen gaan. Niet met „vader" Raymond Poulidor, om hem te steunen. De goede Raymond had zich alweer in het spoor van Julio Jiminez gezet, zoals op die verschrikkelijke Mont Ventoux. „In de bergen", had Raymond Poulidor ge zegd, „zal is uisluitend proberen het tem po van Jiminez te ontregelen. Dat kan. Als je maar steeds in het wiel van zo'n klimmer blijft, dan krijgt hij het benauwd Dan gaat hij zich forceren. En dat is dan allemaal winst voor Pingeon". En dus, toen die eenzame Manzaneque, van wie niemand repte, 16 minuten voorsprong had, toen Julio Jiminez de eerste berg van de derde categorie in hoog tempo begon te bestijgen, toen zette Raymond Poulidor zfch aan de zijde van de klimmer met de kale kruin, die dat uiterst verve lend vond, maar er voorlopig niets aan kon doen. Het peloton volgde. Het pe loton brokkelde af. De favorieten zochten elkaar en Felice Gimondi verbruikte daar bij zijn laatste krachten. Inmiddels was er de Col de Mente. „Een kreng van een ding", had vrij ver taald Rafael Geminiani nog in Toulou se gezegd. Op de smalle wegen, die kilo meters lang scherp stijgen, totdat men zich verbaast, dat men in zó korte tijd zó hoog kan klimmen, op die wegen dan lag de ondergang van Felice Gimondi in het verschiet. En zij kwam. Maar ook Poulidor sneuvelde, op en door diezelfde wegen. Tien dagen geleden al, seinde men het uit de karavaan naar alle windstre ken: Poulidor is voor het ongeluk gebo ren. Poulidor viel, Poulidor kreeg lekke banden, op de meest ongelukkige ogenblik ken. De brave „Poupou" kreeg ook nu een lekke band. Op een ogenblik dat de reservepioegleiderwagen (Bidot bleef bij Pingeon) nog naar hem onderweg was. En er niet door kon komen vanwege de smalle wegen. Raymond Poulidor heeft daarna pas in Luchon Julio Jiminez weer gezien. Diezelfde Jiminez betoonde zich te plaatse zeer opgewekt. „Gimondi ziek? Ja, ik dacht zoiets. En toen we nog maar net waren vertrokken, moest hij ook al de wegkant in". En Pingeon? „Ik stel mij voor hem de Puy de Döme, vrijdag, defini tief te verslaan. Ik zal er genoeg marge nemen om hem in de tijdrit achter mij te houden. Trouwens zó slecht rijd ik nu ook weer niet, in een tijdrit. Het ligt er maar aan hoe ik er voor sta. Als het moet kom ik op de vlakke weg ook wel uit de voeten dat hebt u op weg naar Roubaix kunnen zien". En Julio Jimenez vervolgde vriendelijk zijn weg, nagestaard door de kenners, die even stil waren, en vervolgens stelden: „er komt niets van, wat die allemaal zegt". Men beweerde vervolgens, dat Jimenez teveel had gegeven op deze dag. En dat hij op de Puy de Dome die als een Uitstag van de 16e etappe: 1. Manzaneque (Esperanza, Sp.) 5.38.19; 2. Jimenez (Sp.) 5^9.42; 3. Janssen (Ned.) 5.42.39; 4. Aimar (Er.); 5. Balmanion (Primavera, It.); 6. Pin- (Fr.); 7. Letort (Bleuets, Fr.), allen 5.42.39; 8. Poulidor (Fr.) 5.43.04; 9. Van Closter (Rode Duivels, Belg) 5.44.01; 10. Ra- baute (Bleuets, Fr.) 5.45.03; 11. Schleck (Zwits.-Lux.) 5.45.14; 12. Bodrero (Primavera, lt.) 5.45.54; 13. Junkermann (W.Dld); 14. Bays- siere (Coqs, Fr.); 15. Monty (Belg), allen in 545.54; 16. Schepers (Ned.) 5.47.14; 31. De Roo op 10.11;41. Karstens op 11.56; 49. Gi- m°ndi op 13.55; 51. Haast z.t.; 72. Zilverberg op 17.55; 73. Van der Vleuten z.t.; 78. Ha- nngs z.t. Bas Maliepaard en de Fransen Etter en ingnohn kwamen te laat binnen. De Span jaard Castello staakte de strijd. „^i®emeen klassement: 1. Pingeon (Fr.) (Di 06; 2- Jimenez (Sp.) op 2.03; 3. Letort (öieuets) op 4.05; 4. Balmamion (Primavera) op 5.48; 5. Aimar (Fr.) op 7.02; 6. Janssen Ned.) op 8.39; 7. Van Clooster (Rode Dui- isA op 14-42- 8 Manzaneque (Esperanza) op aö.45; 9. Gimondi (It.) op 15.50; 10. Bodrero (Primavera) op 19.03; 11. Poulidor (Fr.) op 19.04; 12. Monty (Belg) op 19.07; 13. Huys- mans (Belg) op 19.08; 14. Bayssiere (Coqs) op 19.45; 15. Haast (Ned.) op 25.39; 16. Gines Garcia (Sp.) op 26.38; 17. Samyn (Bleuets) op 26.56; 31. Karstens (Ned.) op 33.31; 46 Schepers (Ned.) op 43.13; 68. Zilverberg op 1.00.22; 71. Van der Vleuten op 1.02.18; 73. Harings op 1.04.29; 74. De Roo op 1.08.19. Bergklassement: 1. Jimenez (Sp.) 91 pnt.; 2. Balmamion (Primavera) 38 pnt.; 3. Pouli dor (Fr.) 35 pnt.; 4. Manzaneque (Sp.) 32 pnt.; 12. Janssen (Ned.) 20 pnt. Puntenklassement: 1. Janssen (Ned.) 118 pnt.; 2. Reybroeck (Rode Duivels) 111 pnt.; 3. Riotte (Fr.) 81 pnt.; 4. Karstens (Ned.) 80 pnt. en 5. Van den Berghe 78 pnt. Dagploegenklassement: 1. Frankrijk (Aimar, Pingeon, Poulidor) 17.08.22; 2. Bleuets 17.44.56; 3. Primavera 17.15.47; 6. Nederland (Janssen, Schepers, De Roo) 17.19.04. Algemeen ploegenklassement1. Frankrijk 285.27.11; 2. Primavera 285.53.25; 3. Neder land 285.58.16; 4. Bleuets 286.00.57. V-- Wii muur voor de finish in Clermont Ferrand is opgetrokken te weinig kan winnen, omdat Jimenez een klimmer-op-lange af stand is. En men beweerde zoveel méér, daar in Luchon, waar men Fernando Man- zanque al zo lang was vergeten, ofschoon die toch 150 km alléén had gereden. Een solist, die ook won, ditmaal. Men wendde zich ook nog tot Jan Janssen, die een groene trui had aangetrokken en dat trico ongetwijfeld had vergeleken met de kwa liteit van de regenboogtrui. Want in dat opzicht is er voor Jan Janssen wel iets te doen, in augustus in Heerlen. Jan sen dan: „We verliezen de ene favoriet na de andere. Nu Gimondi weer. Mor gen stort er misschien weer iemand an ders in. Nee, ik geloof dat Pingeon de ronde gaat winnen". Men ging er zodoen de in Luchon al bijna geloven, dat de ze ge voor Roger Pingeon vaststaat. En misschien is dat ook wel zo. De dokter, die in het nachtelijk Toulouse vergeefs probeerde Felice Gimondi van zijn maag klachten af te helpen, heeft dat wellicht ook bedacht. De gele-truidrager Roger Pingeon in het spoor van Jan Janssen (rechts)Links Poulidor. (Van onze speciale verslaggever) Waar de jonge Wim Schepers „als er maar geen zon is, rijd ik goed" verraste met een zestiende plaats op nau welijks 3 minuten van de favorieten, haal de Bas Maliepaard de tijdslimiet niet, in deze zware etappe. De manier, waarop de man uit Willemstad uit de ronde ver dween, was overigens wel wat sneu: hij kwam 1 minuut te laat binnen. In de af daling van de Col de Mente kreeg Malie paard een lekke band. Hij had geen reserveband bij zich en moest lang wach ten, voordat hij uit een volgwagen een tube kreeg aangereikt. Ondanks de ver woede poging kon hij toen zijn lot niet meer ontlopen. Het urine-onderzoek voor de start van de derde etappe van de Ronde van de Toe komst van zaterdag waaraan de Frans man Guimard, de Nederlanders L. Duin dam en R. Wagtmans en de Zwitser Köch- li, zich moesten onderwerpen heeft aange toond dat er geen gebruik van stimuleren de middelen was gemaakt. Maandag werd opnieuw een steekproef genomen. Renners die werden gecontro leerd waren de Italianen Giaccone. Con ti, Bramucci en de Nederlander Fedor den Hartog. (Van een speciale verslaggever) Op de dag dat Piet Tesselaar van een ernstige zorg is verlost zijn vrouw heeft maandag het leven ge schonken aan een jongen en een meisje zijn de zorgen van de Nederlandse ploeg in de Ronde van (Van onze paardesportmedewerker) Met „De Dag van het Paard" brengt de renbaan Duindigt woensdagmiddag voor het eerst in ons land een volledige paardedag. Niet alleen dravers en vol bloeds zilllen in tien nummers in actie zijn, maar bovendien nog dertien andere paarderassen, die in ons land worden ge fokt. Zowel de kleinste de nauwelijks één meter hoge Shetlander als het ruim 700 kilogram zware trekpaard zal in deze show in 4-, 8-, en 16-tallen te zien zijn. De fraai gekleurde Haflingers en de Dart- moor-ponies rijden een carrousel. Met een 16-tal New Forest wordt door acht kinde ren een a la Flêche gereden, een nummer dat drie jaar achtereen door de „Paarde- vriendjes" uit Best op het grote interna tionale concours te Aken werd gebracht. Voor het eerst in het Westen van ons land ook het optreden van acht Friese paarden in een quadrille, die op muziek wordt uit gevoerd. Tüssen dit alles door de draverijen en rennen met de klassieke Diana-prijs (de Derby voor driejarige merries) als één der belangrijkste hummers. Honeysuckle Rose, die in de Derby met een hoofdlengte door Perseus werd geslagen, is hierin de grote favoriet. Ruim 230 paarden van klein tot groot zullen op deze unieke Dag van het Paard" op Duindigt te zien zijn. DE TIPS: RENNEN: 2. Diana-prijs 1. Honeysuckle Rose, 2. Que Sera, 3. Contassa. Outsider: Bluesette. 5. Lydia-prijs 1. Just in Time S, 2 Wilmar, 3. Feuerzange. Outsider: Marello. 3. Beker der Amateurs 1. Happy Time, 2. Cambrousard, 3. Toumando. Outsider: Mona Lisa. DRAVERIJEN: 1. Haekney-prijs 1. Flying Six, 2. Ellen Axkit, 3. Elvera. Outsi der: Formosa. 3. Trekpaard-prijs 1. Emma Quichotte. 2. Carmania, 3. Daimler. Outsider: Edelreiger S. 5. Prijs van het Friese Paard 1. Flossie. 2 Fred Harvester D. 3. Epona II Outsider: Flying Hollandia. Shetland Pony-prijs 1 Cherie Spencer, 2. Bente Kitty, 3 Aristo Scotch. Outsider: Barry Williams. 7. Haflinger-prijs 1. Youngstar, 2. Butch Hollandia, 3. Alchimist. Outsider: Blauwe Reiger S. 8. New Forest-prijs 1. David O II, 2. Dougalls Stern S, 3. Chic Spencer M Outsider: Dorothea. 10 Prijs van het Gelderse Paard 1. Elf ine, 2. Èarl Milkbottel, 3. Fuschia. Out sider: Elma Kinley. De dinsdagavondmeeting in Hilversum telt verscheidene goede nummers, van een zeer ge varieerd karakter. Stayers, sprinters en de mid- denafstandlopers hebben ieder hun eigen koer sen. Het internationale nummer brengt het de buut van de Amerikaanse merrie Little Miss Mitzie, die echter uitstekend in orde moet zijn om Canard S te kunnen bedwingen. De snelle zoon van Quicksilver S de 7-jarige Boy van Quick kan met zijn sprintkwaliteiten de Span- derwoudprijs over 1600 meter winnen. 1. Van Riebeeck-prijs 1. Esmeraldine H. 2. Dorita Hollandia, 3. Daria DN. Outsider: Flair S. 2. Westerheide-prijs 1. Finiopile. 2. Fluiter S, 3. Frah Nimble R. Outsider: Friscoline Mac. 3. Graile-prijs 1. Brwon Bomber. 2. Ciscana, 3. Eduard H. Outsider: Beachcomber. 4. Annas Hoeve-prijs 1 Guy Hanover II, 2. Grace Rodney, 3. Gea Volann. Outsider: Gea Alkestis VE. 5. Diependaal-prijs 1. Canard S, 2. Adeltraut M, 3. Allouez II. Outsider: Cyrano Silk. 6. Spandcrwoud-prijs 1. Boy van Quick, 2. Allegonda's Juweel, 3. Chantiago. Outsider: Ysselstein Belwin. 7. Lindehoeveul-prijs 1. Enterprise Hollandia, 2. Cyrus, 3. Eugeen Z. Outsider: Breche de Roland. Voor de nationale roeikampioenschap- pen, die donderdag 20, vrijdag 21 en za terdag 22 juli op de Amsterdamse Bosbaan worden gehouden, zijn de ploegen bij loting als volgt ingedeeld: Donderdag 20 juli: Lichte acht: Skadi (row over), dames skif: De Hoop, RIC 2, DDS 1, DDS 2, RIC 1, Gouda, vier met stuurman: Nereus 1, Triton, Laga, Nereus 2, skif: Nautilus, Poseidon 2, Proteus (Droog), De Amstel (Wienese), Willem III, Poseidon I. Vrijdag 21 juli: dames acht: De Vliet, Argo, vier zonder stuurman: Aegir, Njord, Nereus 1, Triton, Nereus 2, Dubbel twee: Nereus/De Amstel, Poseidon, Proteus/ Willem III. Zaterdag 22 juli: lichte twee zonder stuurman: Het Spaarne (row over), twee zonder stuurman: Nereus 3, Triton, Ne reus 1, De Amstel, Nereus 2, twee met stuurman: Laga 2, Triton, Laga 1, acht: Aegir/Nereus, Nereus, Triton/Nereus, La ga. de Toekomst op een danige manier toegenomen. Na de vijfde etappe, de eerste rit door de Pyreneeën, over de passen van de Portet d'Aspet, de Men te en de Portillon, is Nederland zijn aantrekkelijke posities in het alge meen klassement volledig kwijt ge raakt. De slag in de bergen is ver loren, het verlies van de Nederlandse ploeg moest in minuten worden uit gedrukt. Rini Wagtmans liep een achterstand van meer dan een kwar tier op. Hans Tesselaar kwam, als laatste van de Nederlanders, met méér dan twintig tninuten achter stand binnen. Jef Jansen, die tot gisteren een voor zichtige ploegleider leek, kan nu met met recht een ploegleider met inzicht worden genoemd, want hij heeft de opti mistische verwachtingen van zijn renners voortdurend getemperd. Optimistisch was het Nederlandse ze vental overigens nog onmiddellijk na de start. Opnieuw zocht de oranjeploeg de strijd in de voorste linies. Meteen na het startschot sloeg de vlam van de strijdlust al in de groep en drie Nederlanders wak kerden het vuur aan, nl. Rini Wagtmans, Fedor den Hertog en Hans Tesselaar. Zij maakten deel uit van een groep van acht man. Het groepje draaide goed en nam op de langzaam stijgende kilometers naar de beklimming van de Col du Portet d'Aspet een voorsprong, die langzaam groeide tot dicht bij een minuut. Maar voor de onvoorzichtige eerzuchti ge Wagtmans was het niet genoeg om in een groep een triomf te behalen. Wagt mans wilde tonen, dat hij de zoon van het vlakke Brabantse land, ook in de bergen de grootsten kon overtroeven. Het was immers slechts een „ritje" van 96 km., een afstand waar een degelijk geschool- de amateur zoals hij zijn hand niet voor omdraait Rini Wagtmans verliet de kop groep en begon zijn greep naar de macht, zeven km. voor de echte hellingen van de Portet d'Aspet het uiterste van de krach ten van de renners zouden vragen. Het kopgroepje dat aangevuld was met de Spanjaard Jimenez, de Fransman Gui mard en de Joegoslaaf Bozicknik liet Wagtmans gaan. Zij weigerden zich in een dwaas avon tuur te storten maar Wagtmans ging door. Hij droomde van een machtsgreep maar het werd een misgreep. Want op de hel lingen brak plotseling het ritme in de be wegingen van Wagtmans. Snel verdween zijn voorsprong van 45 seconden. De grote groep die de vluchtelingen al lang had opgeslokt achterhaalde de voort- ploeterende Nederlander. Wagtmans zag achterwielen voorbij rollen, hij probeerde er aan vast te plakken, maar het was voor hem een onmogelijkheid. Hij werd achterhaald door minder talentrijke, maar in ieder geval behoedzamer land genoten, die rustig aan de klim waren begonnen. Op de eerste top, na ruim der tig kilometer kwam Wagtmans boven met Fedor den Hertog, Piet Tesselaar en John Schepers in zijn naaste omgeving. Het gezelschap van dit rustige drietal kon de driestheid van Wagtmans niet intomen Was hij dan niet de beste klimmer, dan zou hij toch in ieder geval de beste da ler zijn en dan tenminste van de Neder landse ploeg. Maar waar de macht ontbreekt, helpt het fortuin niet. Op het smalle weggetje waar verscheidene renners onder wie de Belg Van Impe die het eerste boven was gekomen, vielen, kreeg Wagtmans pech. Zijn tegenslag was lang zo groot niet als die van Lucien van Impe, die moest op geven, net als nog zeven andere renners. Want de pech van Wagtmans werd on middellijk verholpen door de prille vader Piet Tesselaar, die hem zijn achterwiel al was het er dan een met een ander versnellingsapparaat afstond. De lange blonde Tesselaar bleef wachten tot ploeg leider Jansen, die in deze afdaling onmo gelijk zijn renners had kunnen bijhouden Uitslag van de vijfde etappe: 1. Pecchielan (It.) 3.05.11; 2. Maicaro (Sp.) 3.06.33; 3. Catte- lan (It.) z.t.; 4. Conti (It.) 3.08.53; 5. Harrisson (Eng.) 3.06.57; 6. Robini (Fr.) z.t.; 7. Weckx (Belg) 3.07.22; 8. Pintens (Belg) z.t.; 9. Ca- valcanti (It.) 3.07.51; 10. Guimard (Fr.) 3.08.05; 11. Rub (Zwits.) 3.10.05; 12. Maes (Belg) 3.10.14; 13. Ricci (Fr.) 3.10.14; 14. Bianco (It.) 3.11.44; 15. Samy (Fr.) z.t.; 16. Gomez (Sp.) z.t.; 17. Piet Tesselaar (Ned.) 3.12.08; 19. Schepers (Ned.) z.t.; 21. Den Hertog z.t.; 27. Holst z.t.: 41. Duindam op 12.43; 51. Wagt mans op 15.48; 69. Hanse Tesselaar op 20.09. Acht renners staakten na een valpartij op de Portet d'Aspet de strijd. Het zijn: Van Impe (Belg), Leitner (W.Dld), Svoboda (Tsj.- Sl.), Johanns (Lux.), Golets (W.Dld), Kle- mer (W.Dld), Owen (G.B.) en Aetzli (Zwits.. Algemeen klassement: 1. Conti (It.) 14.50.30; 2. Pecchielan (It.) op 1.21; 3. Guimard (Fr.) op 2.19; 4. Pintens (Belg) op 3.18; 5. Weckx iBelg) op 4.27; 6. Cavalcanti (It.) op 5.09; 7. Den Hertog (Ned.l op 5.19; 8. Cattelan (It.) op 5.50; 9. Robini (Fr.) op 7.08; 10. Harrisson (Eng.) op 8.47; 11. Bianco (It.) op 8.50; 12. Marcelli (It.) op 10.08; 13. Hrazdira (Tsj.-Sl.) op 11.07; 14. Maes (Belg) op 11.31: 15. Troche (Did) op 11.48; 20. Wagtman (Ned.) op 14.31: 21. Holst (Ned.) op 14.37; 22. Sche pers (Ned.l op 15.08; 30. Piet Tesselaar (Ned.) op 18.47; 37. Duyndam (Ned.) op 24.14; 66 fans Tesselaar (Ned.) op 43.06. Dagploegenklassement: 1. Italië 9.18.37; 2. België 9.24.58: 3. Frankrijk S.25.53; 4. Spanje ).36.07; 5. Nederland 9.36.24. Algemeen ploegenklassement: 1. Italië 44.59.20; 2. Frankrijk 45.15.04; 3. België 45.18.16; 4. Nederland 45.24.06. Puntenklassement: 1. Wagtmans (Ned.l 58 pnt.; 2. Guimard (Fr.) 58 pnt.; 3. Conti (It.) 47 pnt. Bergklassement; 1. Mascaro (Sp.) 27 pnt.; 2. Robini (Fr.) 25 pnt.; 3. Conti (It.) 21 pnt. aankwam om hem weer verder te hel pen. Rini Wagtmans ging verder maar de cadans dir op de eerste hellingen wa» gebroken was er helemaal uit. Piet Tes selaar haalde hem weer in en dat bete kende dat de Kalverdijker ruim drie mi nuten had moeten goedmaken op de hel ling van de Col de Mente. Piet Tesselaar de langzame starter in iedere meer daagse wedstrijd had zonder wroeging zijn wiel afgestaan. Hij was immers de laagstgeplaatste in het klassement van de drie Nederlanders in de buurt van Wagtmans. Hij voelde zich sterk. Hij merkte dat de vorm, waar hij in de eer ste dagen tevergeefs naar had gezocht terugkwam. Later na de rit, zei Piet Tes selaar: als ik mijn wiel niet zou heb ben gegeven, was ik echt bij de eersten geweest". En Jef Janssen vulde aan: het is bijzonder ongelukkig uitgekomen dat uitgerekend onze beste man op deze dag een wiel heeft afgestaan aan een ren ner die machteloos was". Voor Rini Wagtmans was de lijdensweg nog niet afgelopen. In de laatste be klimming, die van de Portillon, werd hij nog gepasseerd door Leo Duindam, die zijn krachten beter had verdeeld. Dat gebeurde echter op ruime afstand van het leidende trio Mascaro (Spanje), Pecchie lan en Cattelan, die zich in de beklim ming van de Spaanse kant van de Por tillon het snelst toonden. In de afdaling had Pecchielan de meeste durf, hij won nog ruim een minuut op zijn twee gezel len en in totaal 1.42 op Constantin Con ti, die na de eerste bergetappe weer een landgenoot als zijn voornaamste belager voor de gele trui heeft. In de laatste beklimming en afdaling werd de achterstand, die de Nederlandse renners op de col de Mente al hadden on geveer verdubbeld. Daarom was het maar een schrale troost dat Wagtmans, die als 51ste binnenkwam, zijn groene trui had behouden. De Telstar-speler Richard Bruynzeel af komstig van Zandvoortmeeuwen heeft een contract getekend bij DWS.

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 11