Brits militair budget wordt verminderd met 18 miljard Tsjombe morgen voor de rechter Landstrijdkrachten verlaten begin 1970 Singapore-basis Inkrimping Westduitse leger gaat vermoedelijk niet door HET WEER WERK IN UITVOERING Voor Schreiner Airways is het einde gekomen n ij m a n 10% Moordenaar van Corrie Hofman meldt zich Levenreddende luchtacrobatiek TROEPENSTERKTE TERUG MET 75.000 MAN Oud-ambassadeur drs. H. Jonker naar Monrovia KAMPERMAN Bij pastorie Nigeriaans leger nadert hoofdstad van Biafra Egypte beschuldigd van nieuwe aanval met gas op Jemen Z0MERK0RTING BEDRIJFSSCHOOL CONRAD-STORK zie pagina 4 Ooggetuigeverslag van een gijzelaar pagina 3 Schroder en Strauss in conflict over plannen (Van onze correspondent) BONN. De verwarring rond de noodzakelijke financiële besnoeiingen bij het Westduitse leger die ook tot het vinden van een nieuwe ver dedigingsopvatting dienen te leiden wordt met de dag groter. Nadat aan vankelijk de indruk was gewekt, dat de Bundeswehr van 460.000 tot 400.000 man zou worden teruggebracht, ziet het er nu naar uit dat het zo ver nog lang niet is. Minister van Financiën Strauss heeft het bericht een „leugen" genoemd. Minder zonnig Aan het strand Diep teleurgesteld Kwestie Guinee NEON INSTALLATIES Op onze gehele BONTCOLLECTIE 1967 Bontspecialisten Het woord is aan 52e JAARGANG NUMMER 218 DINSDAG 18 JULI 1967 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Tel. adm. 15437, chef bezorging tot 7 u. 10519. Tel. red. 115389, na kantooruren 02560-6484. Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Adj. Hoofdredacteur: E. Koning IJmuider Courant WAARIN OPGENOMEN Dl KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN Verschijnt dagelijks, beh. zon- en feestdagen. Abonnement bij vooruitbetaling, 12,35 per kwartaal, 13,85 franco per post, 95 cent per week. Losse nummers 25 cent. Giro rekening IJmuider Courant no. 129288. Directeur: Mr. H. C. van der Mije ALGIERS (AFP). Het Algerijnse hooggerechtshof zal morgen bijeen ko men om te beslissen over het vezoek van Kongo de naar Algerije ontvoerde ex-pre- mier Tsjombe uit te leveren. Wat er gaat gebeuren met de passagiers en bemanning van het toestel waarin Tsjombe zat toen een passagier de piloot dwong naar Algerije te vliegen, is nog niet bekend. Het zijn Engelsen, Fransen en Belgen. LONDEN (Reuter en AP). De Britse regering heeft vandaag een witboek gepubliceerd waarin ver scheidene besnoeiingen op de mili taire uitgaven worden bekendge maakt. Tegen het midden van 1970 wil de regering de huidige sterkte van de strijdkrachten van 417.360 man heb ben teruggebracht met 75.000 man. Tezamen met andere maatregelen zal dit tot gevolg hebben dat de jaarlijk se Britse defensiebegroting, gebaseerd op de prjjzen van 1964, 18 miljard gulden zal zijn verminderd. Tegen 1975 zafhet tewerkgestelde bur gerpersoneel bij de strijdkrachten 80.000 Steeds duidelijker blijkt ook dat het door de NAVO-landen, en vooral door de Vere nigde Staten met zoveel ergenis verno men nieuws van de reducering niet meer is dan een tactische zet van minister van Defensie Schroder. Het was Schroder die onlangs de mededeling deed dat het leger 60.000 man door bezuinigingen zou moeten missen. Hij hoopte daarmee kennelijk zoveel op zien en onrust te baren, dat de bezuini gingen voor zijn ressort waartegen hij zich met hand en tand doch tevergeefs had verzet, weer ongedaan zouden wor den gemaakt. Weerrapporten 1, 2 Uit het binnenland2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Buitenlands nieuws 3 Van Dag tot Dag3 In de Vishal en op zee4 Ferdinand 4 Uit stad en omgeving 4, 5, 6 Kunst 7 Radio en tv7 Feuilleton 8 Beeldverhalen 8 Sport8,11 Economisch nieuws9 Scheepsberichten 9 Beurs 9 Luidsprekers 12 Dit nummer bestaat uit twaalf pagina's Verwachting van het K.N.M.I., geldig van dinsdagavond tot woensdagavond, opgemaakt to 11.15 uur. In het algemeen minder zonnig met plaatselijk enkele onweersbuien. Dezelfde of iets minder hoge tem peraturen. Overwegend zwakke wind uit uiteenlopende richtingen. Volledige weerrapporten op pagina twee. Morgen een kleine onweerskans en een zwakke wind van zee. Tempera tuur 25 tot 27 graden. Zeewater 19 graden. Vooruitzichten: Een warmte-onweer fal geen belangrijke verandering in het zomerse weertype brengen. In deze opzet is hij geslaagd. Maar het verzet tegen deze toch al weinig populaire minister is er groter door geworden. Mi nister van Financiën Strauss was jaren lang een bijna persoonlijke vijand van Schroder. En deze nooit erg delicaat op tredende vroegere minister van Defensie heeft nu al laten weten dat hij zelf wel met een plan voor omstructurering van de Bundeswehr voor de dag zal komen, als minister Schroder niet in staat is zelf een plan te bedenken. Kanselier Kiesinger heeft het rapport van Schroder niet afgewacht en de vroege re opperbevelhebbers van de Bundeswehr de generaals Speidel en Heusinger bij zich laten komen.Beide experts kwamen tot de zelfde conclusie: de bewapening dient te worden geconcentreerd op tanks en anti tank-wapens. De luchtmacht heeft alleen tot taak de landstrijdkrachten te onder steunen. De troepen en 't ministerie moe ten grondig worden onderzocht op over bodige organisaties. Wanneer van deze richtlijnen zal worden uitgegaan, aldus de generaals, behoeven de 60.000 soldaten niet naar huis te wor den gestuurd. man minder bedragen. Begin 1970 zullen de Britse landstrijdkrachten uit Singapore en Maleisië zijn teruggetrokken. De mari ne- en luchtmachtstrijdkrachten zullen daar worden gehandhaafd alsmede wat Goerkha-troepen in Maleisië. Singapore en Maleisië krijgen finan ciële steun om de gevolgen voor de werk gelegenheid ter plaatse te helpen opvan gen. Deze veranderingen betekenen dat de Britse verplichtingen in het Verre Oosten worden gewijzigd, zegt het witboek. Voor moeilijkheden in het Verre Oosten zal dan een speciale strategische reserve in Groot- Brittannië worden gereed gehouden. Groot-Brittannië blijft een aanmerke lijke bijdrage leveren aan de strijdkrach ten van de NAVO, al worden begin vol gend jaar een leger-brigade en een eska dron van de luchtmacht uit West-Duits- land teruggetrokken. Ook aan de verplich tingen onder de Zuidoost-Aziatische ver dragsorganisatie zal Engeland blijven vol doen, maar de strijdkrachten die voor de speciale ZOAVO-plannen zijn aangewezen zullen in aard en omvang worden ge wijzigd. De historische beslissing om de militaire rol in het Verre Oosten drastisch te ver minderen is informeel al meegedeeld aan de belangrijkste bondgenoten van Groot- Brittannië in het gebied. De Verenigde Staten, Australië, Nieuw-Zeeland, Malei sië en Singapore zijn diep teleurgesteld over de Britke plannen. Het witboek gaf de volgende overwe gingen voor de ommekeer in het defen siebeleid: De zorgwekkende economische toe stand van het land, De ontwikkeling van hel regeringsbe leid in de richting van Europa, 9 Wijzigingen in de strategie binnen de NAVO en in het Nabije en Verre Oosten. 0 De toenemende mate waarin de be trokken landen in staat zijn zich zelf te verdedigen. ■:y: Tijdens werkzaamheden aan de elektriciteitslijnen in Jacksonville (Florida) kreeg lijnwerker Gilbert Champion een schok, waardoor hij bewusteloos in zijn veiligheids- harnas kwam te hangen. Een andere lijnwerker paste onmiddellijk mond- tot-mond-beademing toe en redde Champion het leven. (Van onze correspondent) DEN HAAG. Het in Den Haag ge vestigde luchtvaartcharterbedrijf Schrei ner Airways wordt opgeheven. Aan het eind van het lopende seizoen zal het vol ledig ophouden te bestaan. Het gaat dus niet over in de KLM of Martinair Holland, zoals lange tijd het plan is geweest. Ge zien de exploitatieverliezen wordt het niet verantwoord geacht het bedrijf, dat eerst voor de helft en later voor honderd per cent een dochteronderneming was van het Rotterdamse scheepvaartconcern Phs van Ommeren, voort te zetten. De twee machtige broers in de Neder landse luchtvaartfamilie, KLM en Mar tinair Holland, hebben geen cent voor de overname over gehad. Zij gaan ervan uit dat de klandizie van Schreiner, die deze zomer nog tachtigduizend vakantiegangers naar hun bestemming bracht, ook zonder dat zij ervoor betalen wel bij hen komt. Voor het personeel, dat 170 man vlie gers, boordwerktuigkundigen, hof meesters, stewardessen en enige technici omvat, wordt nog naar een oplossing ge zocht. evenals voor de vloot van Schrei ner Airways. Mogelijk kunnen de twee Friendships met de technische gronduit- rusting naar de Nederlandse luchtvaart maatschappij NLM, die met gehuurde militaire Friendships vliegt. De drie DC- 7's en de Dakota zullen aan de meest biedende worden verkocht, maar het is niet waarschijnlijk dat een gegadigde in Zo'n bordje „Werk in uitvoering" is gauw genoeg geplaatst. Maar dan begint het pas.Bij de brug over de Gouwe, ter hoogte van Gouda, waar reconstructiewerken aan de rijksweg Utrecht-Den Haag/Rotter dam worden uitgevoerd, is dat goed te zien. Nederland wordt gevonden. Martinair heeft juist 'n 2de DC-9 van het verlengde type besteld, welk vliegtuig in 1969, een jaar na het eerste, zal worden afgeleverd. Volgend voorjaar krijgt deze maatschap pij er bovendien een Lockheed Electra bij en nog dit jaar wordt een DC-8 ver wacht. Met een vloot van vijftien toestel len lijkt Martinair het werk voorlopig dan wel aan te kunnen. Ten aanzien van het personeel is men bij Van Ommeren nogal optimistisch. Men neemt aan dat vrijwel alle krach ten zullen kunnen overstappen naar KLM of Martinair Holland. (Van onze correspondent) DEN HAAG. In opdracht van de Nederlandse regering is drs. H. Jonker naar de Liberiaanse hoofdstad Monrovia vertrokken. De heer Jonker is voorma lig Nederlands ambassadeur in Liberia. Zijn reis houdt verband met het geschil tussen Nederland en Guinee, waar de Nederlandse kolonie een uitreisverbod us opgelegd. Berichten, dat Guinee zich bereid zou hebben verklaard op ambassadeursniveau onderhandelingen te beginnen, zijn door het ministerie van Buitenlandse Za ken in Den Haag ontkend. De heer Jonker zal, evenals de tijde lijk zaakgelastigde van ons land in Li beria, de heer Fietelaars, vanuit Mon rovia contact met de Guinese autoritei ten opnemen. Men acht het niet raad zaam de Nederlandse diplomaten naar de Guinese hoofdstad Conakry te laten gaan. ADVERTENTIES SPAARNE 34 - HAARLEM - TEL. 15758 Ruime parkeergelegenheid. Wagenweg 11 - Haarlem Telefoon 12924 Lid Stichting Bontwaarborg Saint-Simon: Tegen de gedachten vermogen bajo netten niets. (Van onze correspondent) RIJSWIJK De moordenaar van het zesjarige Eindhovense jongetje Corrie Hofman, die zondagavond met drie ande ren ontsnapte uit de Scheveningse straf gevangenis, is gisteravond in Rijswijk ge grepen. Na een tip van een Rijswijker die de man herkende en hem de pastorie van de Bonifaciuskerk aan de Van Vredenburch- weg zag binnengaan, verscheen de Rijs- wijkse politie om kwart voor acht bij de pastorie. „Ja, hij is hier" zei pastoor F.H. Heemskerk. „Hij wil zich aangeven". De geestelijke had toen in de spreekka mer al een minuut of tien met de ont snapte moordenaar gepraat. De Rijswijk- se politie toonde zich bereid even te wach ten. Maar het gesprek wilde niet meer. De ontsnapte man was 's morgens al voorbij de pastorie gelopen, maar hij had niet naar binnen gedurfd. De gehele dag had hij zich her en der schuil gehouden. Inmiddels was de Rijswijkse politie naar aanleiding van talrijke tips een opsporings actie begonnen, waarbij honden werden ingeschakeld. Geen resultaat, totdat te gen kwart voor acht het beslissende te lefoontje binnenkwam. De man heeft de pastoor ook verteld hoezeer de verhalen en de foto's in de kranten hem geschokt hebben. „Die ont snapping is naar mijn idee een kwajon gensstreek geweest" zegt pastoor Heems kerk; „tenslotte wilde hij alleen nog maar praten met een priester". Toen de politie voor de pastoriedeur verscheen, schrok de man duidelijk. „Ze zijn er, hoe kan dat nou?" riep hij uit. Pastoor Heemskerk: „Toch kreeg ik sterk dat hij het fijn vond met de politie mee te kunnen gaan". Dat laatste wordt bevestigd door de Rijswijkse politie: de opgejaagde moor denaar van Corrie Hofman had er genoeg van. Via de Hilversumse zenders had de va der van de delinquent gisteren een be roep op zijn zoon gedaan, zich te melden. Deze had die oproep echter niet gehoord. De Tweede-Kamerleden Boot en Van Schaik hebben de minister van justitie ge vraagd naar het beveiligingssysteem in de Haagse gevangenis. Daarnaast menen zij, dat de foto's van de ontsnapten te laat zijn vrijgegeven. Intussen is gebleken, dat bewaarders van de gevangenis in Scheveningen de di rectie hadden gewaarschuwd voor de „vluchtgevaarlijke" plekken, waarvan de ontsnapten zondag gebruik hebben ge maakt. Er waren plannen, het getraliede raam van de twee buiten gebruik gestel de toiletten te vervangen door een lucht koker. ENOEGOE (Reuter) Duizenden ge wapende jongeren en vrijwilligers van de burgerwacht worden uit alle delen van Biafra (Oost-Nigeria) met vrachtwagens naar de hoofdstad Enoegoe gebracht, die door federale troepen dreigt te worden in gesloten. In de kerken wordt gebeden voor het voortbestaan van de acht weken oude staat. Luitenant-kolonel Ojoekwoe proclameerde Biafra na ernstige onenig heid met het federale bewind in Lagos. In het noorden zijn de federale strijd krachten doorgedrongen tot voorbij de strategisch belangrijke universiteitsstad Mnsoekka, op 65 kilometer van Enoegoe, die eind vorige week viel Volgens de laat ste berichten werd ook op 65 kilometer ten zuidoosten van de Biafraanse hoofd stad gevochten. ADEN (Reuter) Egyptische vliegtui gen hebben gasbommen gegooid op het In het noordwesten van Jemen gelegen dorp Hajjah. Hierbij zijn 500 mensen ge wond. Dit is vandaag door .koningsgezinde Jemeniten verklaard. 175 gewonden worden als hopeloos be schouwd en tweehonderd anderen hebben ernstige verwondingen. Volgens genoemde kringen voerden de Egyptenaren tot dus ver 22 gasaanvallen op het royalistisch deel van Jemen uit.

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 1