Tent als centrum van vakantiefeesten Eerste vrouw in uniform bij Velsense politie Verenigingsnieuws uit de IJmond Verdronken in het zwembad in Indische Oceaan I Jsselmeer-vloot voer te vroeg Ongelukken met bromfietsen Canadese predikant in de Doopsgezinde kerk van Beverwijk Spoorsingel wordt verbeterd Bijna 5 mille voor verkeersborden in Beverwijk IN DE VISHAL „Jacob van Heemskerck" helpt super tanker Speliade voor kinderen in Velsen Dorp zorgt voor nieuw huis na gasexplosie Kraanwagen tegen bovenleiding DINSDAG 18 JULI 1967 5 Bekeuring na speurtocht met politievliegtuig Velsen-IJ muiden Beverwijk Haarlems gezin geeft eerste bijdrage Sinds 5 juli is de zeesleepboot „Jacob van Heemskerk", van Wijsmuller in IJ- muiden, in de Indische Oceaan onderweg naar de supertanker „Mobil Enter prise" (51.270 ton dw), die met machineschade lag te drijven op 450 mijl ten noordoosten van Mauritius. De tanker was met een lading ruwe olie onderweg van Dumai rond de Kaap naar Napels. De sleepboot „Le Corsaire" uit Mauri tius maakte de tanker op 8 juli vast en begin alvast de sleepreis in de richting van de noordpunt van Madagascar De „Jacob van Heemskerck", onder be vel van kapitein J. van Dorp uit IJmui- den .bereikte het transport maandagavond 17 juli en maakte eveneens vast. De twee zeeslepers zullen de super tanker naar de haven van Diego Suarez op Madagascar brengen. Op de T-splitsing Bronsstraat - Krom houtstraat in IJmuiden slipte maandag morgen om half acht een 23-jarige tim merman op zijn bromfiets toen hij links af de Bronsstraat in wilde slaan. Er lag olie op het wegdek. De man kwam ten val en brak zijn linker knie. Op de Heerenduinweg kwam 's avonds om twintig minuten over zeven een brom fietser ten val. De bromfietser, een acht tienjarige jongen uit IJmuiden-Oost, reed vanuit de Maasstraat het voetpad over naar de Heerenduinweg. Vlak voor een naderende scooter schoot hij de weg op. Een botsing volgde en beide voertuigen sloegen over de kop. De bromfietser kreeg een hersenschudding, een diepe wond aan zijn rechterbeen en een nierkneuzing. De scooterrijder, een 22-jarige typograaf uit Driehuis kwam er goed af met alleen wat schaafwonden. Een vijftienjarig meisje uit Bloemen- daal, dat in zuidelijke richting over de Kerkweg in Santpoort reed, verleende fnaan'dagavond op hettkruispaïW -bij -het Burgemeester Weertsplantsoen' Top haal baar bromfiets geen voorrang aan een na derende auto, bestuurd door een 35-jarige inwoner van Santpoort. Met een hoofd wond en een hersenschudding is het meis je na de aanrijding naar het Antoniuszie- kenhuis in IJmuiden gebracht. Zondag vindt in de Doopsgezinde kerk in Beverwijk een bijzondere dienst plaats. Deze wordt gehouden in het kader van het achtste Doopsgezinde Wereldcongres van 23-30 juli in het RAI-gebouw in Ams terdam. In de kerkdienst aan de Meer straat zal dan voorgaan de Canadese ds. I.W. Radekopp uit Winnipeg, die z'n preek in het Engels zal houden. Ds. H. Luikinga geeft van 't gesprokene 'n vertaling, dan wel een samenvatting. Voor zover bekend is het voor de eerste maal, dat in de Doopsgezinde kerk een predikatie in een vreemde taal wordt gehouden. Uit dien hoofde verwacht de kerkeraad zondagmor gen veel belangstelling van buiten de ei gen ledenkring. Na afloop van de dienst worden de kerk gangers in de gelegenheid gesteld in de consistoriekamer een kopje koffie te drin ken. Wegens het te vroeg uitvaren om te vissen midden op het IJsselmeer is gis termiddag een vloot van 59 kotters be keurd. Zij werden vanuit de lucht be spied door een lid van de waterpolitie, die op speciaal verzoek door de Dienst Luchtvaart van de rijkspolitie in de klei ne Cessna-machine van deze dienst werd rondgevlogen boven het IJsselmeer. Om de visstand zoveel mogelijk op peil te houden is door de visserij-inspectie bepaald, dat de IJsselmeer-vissen een lang weekeinde is gegund. Het vissen mag pas weer tegen het einde van de maandagmiddagen aanvangen. Teneinde geen enkele visser te benadelen is be paald, dat de vissers uit Kampen en Lemmer niet vóór 3 uur een bepaalde boei in de nabijheid van hun havens mo gen passeren. De dichter bij de centrale visgronden gereed liggende Urker kot ters mogen niet voor 4 uur uitvaren. Wie 's maandags het eerst de wateren tussen Enkhuizen en de Noordoostpolder weet te bereiken, maakt de meeste kans, de nog dromerige visscharen te verschalken, De concurrentie tussen de vissers is dus groot. Maandagmiddag is voor hen telkens een opwindende bootra ce naar het midden van het IJsselmeer. Van lieverlede echter werd het jacht instinct sterker dan de burgerlijke ge hoorzaamheid: de vissers begonnen uit concurrentie te vroeg uit te varen. Po gingen om de controle uit te voeren met een schip van de rijkspolitie hadden wei nig succes. De vissers mogen dan el- kaars concurrenten zijn, zij voelen zich één, zodra de mast van de politieboot boven de kim verschijnt. Gistermiddag zagen de vissers echter onverwacht de Cessna boven zich cirke len 'en dïêhgSfiam,è nief' mee?' ónfvlüchi ten. Een. van de bemanningen trachtte fiog" aan identificatie te ontkomen «loor een deken voor de registratieletters op de boeg te hangen, maar volgens de rijkspolitie zou dit net te laat zijn ge schied. MMIIWIMWIfUWWIWWWWWIIIIIIWWIAIIflfWWIAMIWIIIIIIWWWIWV Straatmakers zijn thans bezig met de laatste etappe van de verbete ring van de Spoorsingel in Bever wijk. Geen dankbaar werk overi gens, want deze lange singel behoort tot de meest druk bereden wegen in het Beverwijkse wegennet, het geen met de vrij zachte ondergrond, welke onder de straatstenen en de zandlaag rust, tot gevolg heejt, dat het begin van de Sooorsingel al weer hobbelig gaat worden. Niet temin is hetgeen gedaan wordt toch een aanzienlijke verbetering ver geleken bij de toestand waarin deze weg aanvankelijk verkeerde. Het verkeer ondervindt van deze ver beteringen geen schade, daar helft voor helft gedaan wordt. Overigens behoeven de straatmakers, wanneer dit werk gereed is niet bang te zijn voor werkloosheid, want zoals wij dezer dagen reeds vaststelden bezit Beverwijk meerdere wegen, die een herbestrating zeer van node hebben. Sinds maandag wordt het straatbeeld in de gemeente Velsen verrijkt met een nieuwe verschijning, namelijk een vrou welijke agent in uniform. Het is de negen tienjarige mejuffrouw J. Bron uit Sant poort, die zich al jong tot het politiewerk aangetrokken voelde. Zij was leerlinge van de Hugo de Groot ulo en werkte daarna enige tijd bij de Holland-Amerika Lijn in Amsterdam. Zij wilde toen al graag naar de politie, maar was nog te jong. Zij werd evenwel aan gesteld als schrijfster-telefoniste op het hoofdbureau in Velsen en in die funktie leerde zij alle facetten van het politie werk kennen. Daarna volgde zij de opleiding van ad spiranten van de gemeentepolitie in de provincie Noord-Holland te Bloemendaal als enige vrouw met negen jongemannen. Op 27 juni 1967 deed zij examen voor het politiediploma en zij slaagde met zeer goede resultaten. Zij kreeg de volledige opleiding, werd uiteraard getraind in zelfverdediging, enzovoort. Na een korte vakantie is zij nu sinds maandag in actieve dienst, voorlopig on der leiding van een mentor, een oudere manlijke collega. Tot haar taak gaat de eerste tijd beho ren het regelen van het verkeer, het toe zicht houden op de verkeersbrigadiertjes, het letten op jeugdbaldadigheid en het af nemen van zogenoemde verbaal-verhoren Haar ambities gaan uit naar de kinder politie. In verscheidene steden werken al lang vrouwelijke agenten. Ten dele zijn die aangesteld om het personeelstekort op te vangen. Dat is in Velsen echter niet het geval. Daar ziet men specifieke taken voor een vrouwelijke agent en men heeft juffrouw Bron is dat 'eeri prettige omstan- gesteld omdat men niet over voldoende manlijke collega's kan beschikken. Voor mejuffrouw is dat een prettige omstan digheid. want dat zal stellig mede taak- bepalend zijn. De eerste dagen is het voor mejuffrouw Bron „even doorbijten", want haar ver schijning in uniform trekt uiteraard veel „bekijks". Er is moed voor nodig om als eerste vrouwelijke agent in dienst te tre- Maandagmorgen reed mejuffrouw J. Bron voor het eerst in uniform de poort van het hoofdbureau van po litie in Velsen uit als de eerste vrouwelijke agent van de gemeente politie. Na een jaar opleiding aan de politieschool in Bloemendaal be gon voor haar de actieve dienst. den van het Velsense politiekorps. Ook kost het de eerste tijd veel zelfover winning om bij voorbeeld bij ernstige verkeersongevallen te assisteren, maar mejuffrouw Bron slaat zich rustig en moedig door die eerste moeilijkheden heen. Er wacht haar een veelzijdige en interessante taak. Zij heeft die taak zeer bewust gekozen en zal er stellig voldoe ning in vinden. In verband met de verkeerssituatie op de parallelwegen van de Breestraat heb ben B. en W. besloten tot het invoeren van éénrichtingsverkeer op die wegen. Voor de uitvoering van dit besluit zullen verschillende nieuwe verkeersborden moeten worden geplaatst. Dit kan nu ge combineerd worden met de vervanging van de aanwezige borden overeenkomstig de modellen van 't nieuwe reglement ver keersregels en verkeerstekens. Dit bete kent, dat praktisch alle bestaande borden en palen vervallen en alleen de aanwezige z.g. onderborden opnieuw kunnen worden gebruikt. De hieraan verbonden kosten worden op 4.900.geraamd. De aanvoer in Scheveningen bestond vanmorgen uit: 5 kisten schelvis, 20 wij ting, 70 gul, 600 kleine kisten haring en 118 kleine kisten makreel. In Katwijk werden dinsdagmorgen aangevoerd: 1087 kantjes haring en 33 kantjes makreel. Prijzen, per kantje, in guldens: maatjesharing klein 89-132, maatjesharing groot 86-97, makreel 40. Tot 5 augustus is de grote Spe- liadetent, die gisteren is opgebouwd op het parkeerterrein van het sport park Schoonenberg aan de Minister Van Houtenlaan in Velsen, het cen trum van de Speliade-vakantie- f eesten. Vandaag is het programma ge opend met een groot kinder variété programma met medewerking van de Twee Kamé's, de clown Pipo en Loxia's bloemen- en dierenshow. Er staan nog enkele variétémiddagen op het programma, maar het is niet de bedoeling dat de kinderen alleen naar de tent komen om te kijken naar de artiesten. Op de meeste middagen kunnen zij hier zelf aan het werk onder leiding van specia listen op het gebied van kinder- volksdans, jeugdtoneel en creativi teit. Zij kunnen in dé tent knutselen, tekenen, maskers maken, zelf to neeldecors bouwen, een toneelstuk je opvoeren, werken met klei en dergelijke materialenscheuren, knippen, plakken, enzovoort. Er staat een legertje vrijwilli- gers(sters) klaar om de kinderen bij alles te helpen. Het volledige programma voor de Speliade-vakantiefeesten wordt da gelijks in deze krant gepubliceerd. Ook in Velsen logerende kinderen zijn van harte welkom. DINSDAG 18 JULI Gem. Openbare leeszaal en bibliotheek, filiaal Wijkerstraatweg 77, Velsen-Noord: 19-21.30 uur. WOENSDAG 19 JULI Speliade 1967: Feesten voor kinderen in Patronaatsgebouw aan de Zeeweg en in de Speliade-tent aan de Minister Van Houten laan op het parkeerterrein van Sportpark Schoonenberg. Gem. Openbare leeszaal en bibliotheek, Plein 1945: 14.30 tot 17.30 uur en 19 tot 21.30 u.; filiaal Wijkerstraatweg 77, Velsen- Noord: 14.30 tot 17.30 uur. R.-k. Openbare leeszaal en bibliotheek, Willemsbeekweg 96, IJmuiden: 10 tot 12 u. en 14.30 tot 17.30 u.; filiaal Velsen-Noord, Banjaertstraat 13: 14 tot 17 uur. Stadhuis, Plein 1945, IJmuiden-Oost, is te bezichtigen op werkdagen van 10-12 u. DINSDAG 18 JULI Huize Scheybeeck, Velserweg 2, 19 u.: Naaien door de Stichting voor Huishoude lijke en gezinsvoorlichting. Creatief Centrum, Hoflanderweg 104, 20 u.: Beeldhouwen en boetseren o.l.v. Jan Campfens, door Kennemerstaten. Gem. Huishoudschool, Moensplein, 19 u.: Koken en bakken door de Stichting voor huishoudelijke en gezinsvoorlichting. Sportfondsenbad, Kuikensweg 84, ge opend van 20.15-21.30 uur. Verenigde Openbare Bibliotheek Bever wijk-Heemskerk; Beverwijk, Hendrik Bur gerstraat 70, volw. 15-17.30 u.; jeugd 15.30- 17.30 u.; Arendsweg 61, volw. 15-17.30 u. en 19-21 u.: jeugd 15.30-17.30 u.; Ooster- wijk, Amstelstraat 44, volw. 15-17.30 u. en 19-21 u.; Meerestein, Parmentierstraat 2, volw. 15-17.30 u.; Wijk aan Zee, De Zwaanstraat 4a, gesloten; Heemskerk, Kerkweg 45, gesloten; Ruysdaelstraat la, jeugd 15.30-17.30 u. WOENSDAG 19 JULI Creatief Centrum, Hoflanderweg 104, 20 u.: Pottenbakken o.l.v. Otto Heuvelink, door Kennemerstaten. Huize „Westerhout", Westerhoutplein 5, 10 u.: schilder- en tekenles o.l.v. Jaap Sax, door St. Recreatie Bejaarden. Grote Kerk, Kerkstraat, 20 u.: Orgelcon cert onder auspiciën van het Holland Fes tival, prof. dr. Anton Heiier. Sportfondsenbad, Kuikensweg 84, ge opend van 7-10, 10-11.30 (dameszwemmen), 12-13.45, 14.15-15.30, 16-17.15 en 20.45-22 u. Verenigde Openbare Bibliotheek Bever wijk-Heemskerk, Beverwijk, Hendrik Bur gerstraat 70, volw.: 15-17.30 en 19-21 uur, jeugd: 15-17.30 u.; Arendsweg 61, volw.: 15-17.30 u.; jeugd: 14-17.30 u.; Oosterwijk, Amstelstraat 44, jeugd: 14.30-17.30 u.; Mee restein, Parmentierstraat 2, jeugd: 14.30- 17.30 u.; Wijk aan Zee, De Zwaanstraat 4a, volw.: 19-21 u„ jeugd! 14.30-17.30 uur; Heemskerk, Kerkweg 45, volw.: 19-21 uur; Ruysdaelstraat la, jeugdt 14.30-V7.30 uur. Woensdag 19 juli: 9.30 uur: Filmvoorstelling - tekenfilm parade in het Patronaatsgebouw, Zeeweg, IJmuiden-Oost, voor kinderen van 3 tot 13 jaar, entree 35 cent; 14.00 uur: Middag- feest in Speliade-tent, op parkeerplaats Sportpark Schoonenberg aan de Minister Van Houtenlaan. Voor kinderen van 3 tot 6 jaar kleuterprogramma; voor kinderen van 7 tot 8 jaar werken met klei; voor kinderen van 9 tot 13 jaar tekenen en schilderen; entree 35 cent. (Van onze correspondent) ROERMOND De families Van dei- Linden uit Alkmaar en De Groot uit Haarlem legden maandagavond de eerste stenen voor een nieuwe woning voor Jo Counotte (28) en zijn vrouw en drie kin deren in Wahlwilier. De woning van dat gezin veranderde zondagmorgen door een gasontploffing in de kelder in een volsla gen ruïne. Door de ontploffing werden mevr. Tinie Counotte-Bendermacher (28) ernstig- en een 3-jarig zoontje Johnny le vensgevaarlijk gewond. Het t^htig gezinnen tellende Wahlwil- ler had een paar uur na de ramp het plan al klaar. Eensgezind gaat Wahlwiller Jo Counotte en zijn gezin aan een nieuwe woning helpen. De toeristenfamilies uit Alkmaar en Haarlem schonken de eerste bijdragen. De actie beoogt voldoende geld bijeen te brengen om de schade te herstel len. Een vrachtauto van de gemeente Vel sen met een hefkraan reed maandagmid dag even na vijf uur tegen de bovenlei ding op de spoorwegovergang over de Zeeweg in IJmuiden. Bij het vertrek had de chauffeur verzuiïnd de kraan naar be neden te draaien. Van de bovenleiding werden zes vertikale draden vernield. De hefkraan is beschadigd en de laadbak van de vrachtauto schoof van het chas sis. Op de provinciale weg te Wijde Wormer zijn bij een frontale botsing tussen twee personenauto's de 46-jarige W. H. Klaas- gen uit Purmerend en de 18-jarige D. Gort huis uit Zaandam om het leven gekomen. Bij een poging zwemmen te leren is de 25-jarige veehouder H. Korevaar uit Gies- sen-Oudekerk in het meer dan tien meter diepe zwembad van recreatieoord De Put te Ottoland in de Alblasserwaard ver dronken. Na een uur dreggen werd de drenkeling gevonden. Gistermiddag is mej. G. M. de Vos uit Rotterdam in het zwembad Woest- duin te Doorn verdronken. Zij begaf zich van het ondiepe bad naar het diepe en gleed uit. Er is nog kunstmatige adem haling toegepast, maar dit mocht niet meer baten. De 20-jarige studente M. Klopper uit Voorburg is zaterdag verdronken toen zij in Bykle, ten zuidwesten van Oslo, in een rivier viel. De 33-jarige Arend Nagelbout uit Om men is maandagmiddag omstreeks twee uur in Giethoorn bij het zwemmen ver dronken. Het slachtoffer kon niet zwem men en sprong in een diep gedeelte van het Molengat uit een bootje in de ver onderstelling dat hij in ondiep water was. De heer Nagelbout laat een vrouw en drie kinderen achter. Meloenen. Franse fruittelers hebben hon derden tonnen meloenen in de Loire ge gooid omdat er weinig vraag en een groot aanbod is, waardoor de prijzen zeer laag zijn. De vernietiging van de meloenen komt kort na een soortgelijk optreden van de tomatenkwekers en de sardinenvissers, die ook de prijzen te laag vonden. Er is veel critiek op deze handelwijze. DE KAMÉ'S

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 5