Wiener Eisrevue komt 15 dagen in Haarlem Werkzaamheden aan Velsertunnel Twee nieuwe kustvaarders Duivelse" Haarlemmer werd wereldkampioen goochelen Grand Prix" van Baden-Baden bekroning van 13 jaar arbeid „Maskerade" in Kennemer Sporthal Eventueel met een onbemande motorkamer Kapelaan B. v. d. Brink verlaat augustus Velsen-Noord Laatste aardbeien zijn duur V eilingnoteringen van maandag DINSDAG 18 JULI 1967 Ster Victor Swane nationaal jeugdkampioen golf ren Voor amateursport 11 ilbssp' Topklasse Op school in Haarlem Tegenwerking Uit Moskou waar de ijssliow acht we ken lang elke dag voor een uitverkocht sportpaleis met 20.000 zitplaatsen applaus na applaus lieeft geoogst komt de beroem de Wiener Eisrevue volgende week naar Haarlem. Van 26 juli tot en met 9 tugus- tus zal de Kennemer Sporthal herschapen zijn in een kunstijsbaan van 20 bij 16 me ter met een toeschouwersaccommodatie van rond 3000 plaatsen. Tientallen inter nationale sterren en sterretjes on de schaats zullen in vijftien avondvoorstellin gen en twee matinees op de spiegel gladde ijsvloer schitteren, vrouwelijke gratie gedurfde ijsacrobatiek, ogenste- lende balletten en hilariteit wekkende nummers zullen elkaar in het toverlicht van twintig schijnwerpers en acht licht- kanonnen in snelle vaart opvolgen, be geleid door de melodiën van niemand minder dan de Weense opercttekoning Ro bert Stolz. In de nacht van zaterdag 22 juli zal men een begin maken met de aanleg van de kostbare vriesinstallatie, waarin 5 ki lometer buis is verwerkt en die de ijs vloer zal dragen. De daarop volgende maandag zullen de repetities voor de Ne derlandse première van de Wiener Eisre vue beginnen. De ijsrevue „Maskerade" die in Haar lem gaat optreden is een van de twee gezelschappen waarmee de grote Weense onderneming toernees over de gehele we reld maakt. Na Haarlem komt het Belgische Namen aan de beurt en later in het jaar staan in Nederland Leeuwarden, Hilversum en Utrecht op het reisprogram. Jacky, de schaatsende chimpansee van de Wiener Eisrevue, demon streert hoe goed hij met zijn ijsfiets uit de weg kan. Tijdens de golfwedstrijden om de na tionale jeugdkampioenschappen, die gis teren op de banen van golfclub De Dom mel bij Den Bosch werden gehouden, heeft Joyce de Witt Puyt van golfclub De Pan de titel behaald. Zij won in de finale met een hole van de vorige kam pioene Alice Janmaat (golfclub Twente). Victor Swane (golfclub De Dommel) versloeg in de jongenseindstrijd Peter Streutgers (Kennemer Golfclub). Hij pro longeerde daarmee zijn kampioenschap. Het corps de ballet van de Weense ijs revue telt 42 meisjes. Prima ballerina is de 26-jarige Hanna Eigel voormalig meer voudig Europees kampioene kunstrijden. Zij is de dochter van de directeur van die andere grote ijsrevue „Holiday on ice". Andere sterren zijn Emmy Puzin ger, zesmaal Oostenrijks kampioene, die als de actrice van de Wiener Eisrevue wordt beschouwd. De „jeune premier" van het gezelschap is de 25-jarige Helmuth Löffke terwijl ook de Belg Fernand Leemans, wereldkam pioen kunstrijden bij de professionals zo wel op de smalle ijzers als op de rol schaatsen ,een belangrijke rol is toebe deeld. De Belgische kampioene Michèle Colbert, 22 jaar oud, zorgt met haar aan trekkelijk figuurtje voor het snuifje „sec in 't gevarieerde menu. Verder weten ook de 20-jarige Inge Paul en de jonge Hugo Dümler hun partij goed mee te blazen. Tenslotte zullen de schaatsende chimpan sees Jacky en Joe zonder twijfel vele lachers op hun hand krijgen. Met inbe grip van het 20 man tellende orkest telt de Eisrevue totaal 120 medewerkers. De Wiener Eisrevue komt voort uit de stichting Wiener Sportvereine. De batige saldi van beide revues komt ten goede Maandagmiddag zijn enorme verkeers borden bij de Velsertunnel geplaatst, die de automobilisten uit de richting Haarlem waarschuwen extra oplettend te zijn en vooral niet te hard te rijden. Al op twee kilometer afstand van de tunnel wordt men al geattendeerd op gevaar door grote rode driehoeken met de aanduiding 2 kilometer. Op 1 kilome ter afstand van de tunnel worden die borden herhaald en dan wordt de snel heidsbeperking tot maximaal vijftig ki lometer van kracht, terwijl dan ook in halen verboden is. Over de rijksweg heen zijn twee nieu we zogenoemde kruis-pijl portalen ge plaatst, zoals deze reeds stonden aan de andere zijde van de tunnel over de weg die naar de westbuis leidt. Als het rode kruis brandt mag men de tunnel niet in rijden over de betreffende baan, maaf dient men zich te voegen tussen het ■"er- keer over de baan met de groene pijl. Die kruis-pijl portalen voor de ooste lijke tunnelbuis blijven staan. De extra grote waarschuwingsborden die nu zijn geplaatst hebben slechts een tijdelijke functie. Zoals wij reeds eerder bericht ten wordt de oostelijke tunnelbuis, die dus bestemd is voor het verkeer uit de richting Haarlem, in verband met werk zaamheden aan de tunnelbuis tot in het najaar op alle werkdagen voor het ver keer afgesloten tussen 20 uur 's avonds en de volgende morgen 6 uur. Het ver keer uit beide richtingen wordt dan door de westelijke tunnelbuis geleid. Rijkswaterstaat wil namelijk de licht inval in de oostelijke tunnelbuis gaan verbeteren en dat is zeker niet overbo dig, want in de tunnel rijdt men een donker gat binnen en vooral als het zon nig is, zoals de laatste weken, is de overgang van licht naar donker en weer naar licht voor de automobilist erg groot. Er bevinden zich in de tunnel licht- roosters, de zogenoemde wybertjes. Maar een belangrijk deel van het invallende licht wordt in het „zwarte gat" tegenge houden door het viaduct waarover de rijksweg 6 loopt. Men gaat nu omvangrijke voorzienin gen treffen, waardoor achter het viaduct meer licht binnen kan vallen. Bovendien wordt de gehele tunnelbuis wit geschil derd, ook al met het oog op het lichtef fect in de verouderde en veel te donkere tunnel. De werkzaamheden zullen enkele maan den in beslag nemen, want er kan al leen 's avonds en 's nachts worden ge werkt. Elke avond moeten eerst allerlei verkeersvoorzieningen worden getroffen en dan moeten alle materialen, gereed schappen en werktuigen steeds weer op nieuw in de tunnel worden gebracht, 's Morgens moet men al vroeg met de werkzaamheden stoppen, want om zes uur wordt de tunnelbuis weer openge steld voor het verkeer en dan moeten de werkers eerst weer alle materiaal uit de tunnel slepen. Op een dergelijke moei zame wijze wordt er slechts vijf nach ten per week gewerkt en vooral de werk zaamheden aan de „wybertjes" zijn zeer tijdrovend. Dat verklaart waarom de tunnelbuis zo lang tot in oktober of november 's nachts voor het verkeer moet worden afgesloten. aan de Weense amateursport. Onder meer bezit de stichting in Donaustad over een complex kunstijsbanen die door duizenden worden bezocht. Het instandhouden van de ijsrevues vergt hoge kosten. Per dag bedragen deze aan exploitatiekosten met inbegrip van sa larissen ongeveer 12.000. De vermake lijkheidsbelasting van 20% die in ons land wordt geheven maakt het dit soort ondernemingen bijzonder moeilijk in Ne derland op te treden zonder met verlies te werken. „Gevreesd moet worden dat wij, gezien de momentele fiscale heffingen, misschien dit jaar voor 't laatst in Nederland zullen optreden.", zei manager Jan Kersten ons „Aan vermakelijkheidsbelasting, om zetbelasting en auteursrechten moeten wij maar liefst bijna 28 percent van onze in komsten afstaan. De gemeenten maken het ons wel heel erg moeilijk onze shows die toch vele duizenden mensen trekken gaande te houden". Op de scheepswerven D. Boot N.V. in Alphen aan de Rijn is een nieuwe coas ter van het zo genoemde open-closed shelterdeck type, de „Brouwersgracht", gereed gekomen en inmiddels overgedra gen en in de vaart gebracht. Een zus terschip, de „Schippersgracht" komt bin nenkort gereed. De „Brouwersgracht" is geschikt voor het vervoer van vele soorten lading, wel ke in de voor deze scheepsafmetingen relatief zeer grote ruimen gestuwd kan worden. De constructie voldoet aan de eisen van Lloyd's Register Atlantische vaart met zwaarste ijsklasse 1. Ondanks het feit dat het hier een coaster betreft, waarvan de bruto tonnage kleiner is dan 500 brt, en ondanks de met het oog op de vaart in zware ijsgang zeer zwaar uitgevoerde scheepseonstructie, heeft de „Brouwersgracht" een uitzonderlijk groot draagvermogen, zowel als „open schip en „closed" vaartuig. De 1500 PK Industriemotor, gaf het schip een snel heid van ca. 13 knoop. In de motorka mers zijn drie hulpmotoren opgesteld, welke generatoren, pompen, compresso ren en hydraulische pompen aandrijven. De machinekamer is volgens de nieuw ste voorschriften van Lloyd's Register en Scheepvaart Inspectie uitgerust met brug bediening, beveiligingen en alrameringen weike het mogelijk maken met een on bemande motorkamer te varen. De verblijven van de bemanning zijn alle voorzien van warm en koud stromend water en centrale verwarming. Met het oog op de vaart naar Finland zijn de ver blijven van een uitstekende isolatie voor zien. Het laadgerei wordt gevormd door een ongestaagde mast met vier-vijf-tons laad bomen, boven de zeer brede luiken. De laadlieren worden hydraulisch gedreven door in de machinekamer opgestelde pom pen. In de bak is een haven-set opgesteld. Onderbuiten gewoon fraaie weersom standigheden werd de proefvaart gehou den op de Nieuwe Waterweg. „De Brou wersgracht" is aan opdrachtgevers, C.V. Scheepvaartonderneming „Brouwers gracht" p.a. Spliethoff's bevrachtingskan toor te Amsterdam overgedragen. Onmiddellijk na de overdracht vertrok de „Brouwersgracht" naar Engeland, voor het innemen van 2500 ton lading. De proeftochtsnelheid bedroeg ruim 13 mijl. Het zusterschip de „Schippersgracht", zal over enkele maanden in de vaart ge bracht worden. Op 30 augustus zal kapelaan B. v.d. Brink de parochie van St. Jozef in Velsen- Noord verlaten, in verband met zijn be noeming tot pastoor van de parochie van Onze Lieve Vrouw Hemelvaart in Voge lenzang. Deken A. H. Beemer van Haarlem zal de nieuwbenoemde pastoor op 14 septem ber installeren in deze parochie, die meer dan 100 jaar oud is en in 1861 werd ge sticht. Kapelaan Van der Brink, die zaterdag 49 jaar wordt, werd in 1945 tot priester ge wijd; de laatste driejaren is hij kapelaan van de St. Jozefparochie. De laatste aardbeien zullen de duurste worden. Dit staat als een paal boven wa ter want de aanvoer van maandag bracht vrij hoge prijzen op, die de aard beien direkt onder de luxe produkten hebben gebracht. Van de nu kleiner wor dende aanvoer ging er namelijk niets on der vier gulden per kist of per slof van de hand. Alle prijzen lagen rond vijf gulden; dit was een „gewone" prijs voor de tweede sortering. Er waren nog enige partijtjes eerste soort en hier werden fancy prij zen betaald die voor de sloffen opliepen tot 7.80 per stuk met 5 pond inhoud, terwijl de kistjes het tot precies 7.- brachten, hetgeen neerkomt op 3.50 per kilo. Voorheen werden de laatste aardbeien meestal in doosjes aangevoerd, nu wa ren er maar een paar partijtjes in doos jes, waarvoor ook veel geld betaald werd. Zo kwamen de doosjes met goed een half pond inhoud tot 1,04 per stuk. Di Sato alias Harry Thiery in zijn met de wereldtitel bekroonde dtii- velsnummer waarin hij handenvol gouden dukaten en andere schatten uit het niets te voorschijn tovert. (Van een onzer verslaggevers) Duisternis vult de zaalrZachte, elektronische muziek weerklinkt en ver hoogt de spookachtige sfeei Dan, als door een zwaard gekliefd, splijt het gordijn vaneen en in de nagalm van een gongslag verschijnt in de bloedrode lichtbundel van een enkele schijnwerper een indrukwekkende Mephisto- gestalte. Hoog op een marmeren trap staren zijn wijdopen gesperde ogen in het niets. Met een bezwerend gebaar grijpen zijn handen uit de leegte een glanzend gouden bol. Ken gouden kist komt tevoorschijn. Rinkelend stromen handenvol gouden dukaten uit een onzichtbare voorraad in de kist. Nog meer gouden schatten komen uit een grote gouden bokaal. De bol zweeft snel draaiend over het toneel, flitst van schat naar schat als om deze tegen de hebzucht van de wereld te beschermen. Klokken beginnen te luiden. Als bij toverslag verdwijnt de schatkist in het donker. De gouden bol verandert in een grijnzende doodskop. Een rookwolk en met scha terend hoongelach gaat de duivel langzaam in rook op. Het applaus van de zaal zwelt aan tot een minutenlange ovatie: Di Sato is de grootste van allen. Hem alleen komt de hoogste internationale onderscheiding die de wereld van de goochelkunst kent, de Grand Prix, toe. Van de 136 deelnemers uit 27 landen slaagde Di Sato, achter welke artiestennaam de Nederlander Harry Thiery, afkomstig uit Haarlem, schuil gaat, er vorige week in Baden-Baden in als vijfde Nederlandse goochelaar het wereldkampioen schap algemeen goochelen 1967 te bemachtigen. Terwijl hij op weg was naar het luxueu- Hartberg-zwembad in Baden-Baden, waar hij ontspanning en afleiding hoopte Ip^'SL .rftesgjj - 1 ri I I te vinden na het krachtenslopende wereld- goochelcongres, spraken we met de 30-ja- rige Harry Thiery alias Di Sato. De kers verse wereldkampioen der goochelaars zei dat de strijd dit jaar uiterst fel was ge weest. „Er komt elk jaar meer concurrentie bij en ook het peil van de nummers beweegt zich op een steeds hoger plan. Gebruike lijk is dat zo'n wereldcongres vijftig deelnemers telt. Vorig jaar in Barcelona waren het er al tachtig en nu in Baden- Baden zelfs 136. De jury heeft het dan na tuurlijk extra zwaar om uit al die num mers nog iets goeds te vinden dat er bo ven uit springt. Je kan het de mensen niet kwalijk nemen dat ze na die stroom van goochelvariaties een beetje indutten. Je moet dan op zo'n sterk bezet congres veel meer moeite doen om de mensen wakker te krijgen". Di Sato vond dat er vooral in de mani pulatie-klasse veel deelnemers van top klasse waren. „Het wordt elk jaaf moei lijker om iets werkelijk bijzonders te brengen, een nummer dat niemand anders op zijn repertoire heeft staan. Ach, er zijn zoveel voorbeelden van goede en uit stekende goochelaars. Die proberen op hun beurt jou te overtroeven. Je moet werke lijk wat extra's in je mars hebben, an ders zeggen ze al gauw: zeg jongens dat is toch geen Fred Kaps, hoor, daar kun nen we toch geen Grand Prix aan geven. Het is dus enorm vechten". Had u dit grote succes verwacht? „Ja, ik had er wel goede hoop op. Ik heb helemaal naar deze Grand Prix toe gewerkt. Ik ben alleen voor de Grand Prix naar Baden-Baden gegaan. Maar ik wist ook dat het heel moeilijk zou worden. Je hebt altijd de kans dat je op het beslis sende moment uit vorm bent, pech hebt of door de spanning en zenuwen door de knieën gaat. Wat doen je concurrenten? Er zijn onbekende figuren bij met onbe kende nummers. Collega's die jaren stie- kum op een zolderkamertje hebben ge oefend en nog eens geoefend. Je weet niet wat de jury doet. Het zijn ook maar men sen. Dat zijn allemaal onzekere factoren in zo'n wereldcongres. Ik loop lang genoeg in het vak mee om te weten dat mijn dui- velsnummer een kans op de Grand Prix had, dat alles technisch en qua show goed in elkaar zit. Maar als je daar op het toneel voor al die uiterst kritische vakmensen staat weet je dat je alleen maar kan hopen het er zo goed mogelijk af te zullen brengen. En dat is gelukt. Het heeft me meer dan tien jaar en veel geld gekost om dit te kunnen bereiken". De heer Thiery een geboren Lim burger begon in 1954 zijn eerste goochel trucs te leren. Als leerling van de vierd» klas van de voormalige h.b.s. B aan de Zijlvest in Haarlem werd hij tijdens een schoolvoorstelling gefascineerd door de manipulaties van een goochelaar. „Ik deed in die tijd veel aan toneel", vertelt hij. „Misschien daarom voelde ik me erg aangetrokken tot een loopbaan op de plan ken. In 1955 zag ik tijdens het wereld- goochelcongres alle groten aan het werk, onder anderen Ad de Lunes, Jacky Fox en Fred Kaps. Ik dacht: jongens, gooche len kan toch echt wel een vorm van kunst zijn. Ik oefende en oefende en zo ben ik opgeklommen naar een steeds hoger ni veau. Ik bedenk al mijn trucs zelf en werk ze samen met mijn vrouw, die me enorm heeft geholpen, uit. Voor haar vind ik het ook geweldig dat mijn duivelsnummer met de hoogste eer die een goochelaar ten deel kan vallen is beloond". Op het congres heeft de heer Thiery nogal wat tegenwerking ondervonden van managers die niet graag zagen dat de hoogste titel, de Grand Prix, aan Di Sato ten deel zou vallen. Met allerlei argu menten heeft men geprobeerd zijn num mer te kleineren. De heer Thiery zei te hopen dat het door hem behaalde wereldkampioenschap goede vruchten zal afwerpen in de vorm van gunstige contracten. „Mijn num mer heeft me heel veel geld gekost en dat probeer je natuurlijk terug te ver dienen. Ik zou het bijvoorbeeld erg leuk vinden met mijn nummer in Nederland op te treden. In Duitsland heb ik veel leuke aanbiedingen gekregen voor een Amerikéanse tournee, voor de Ameri kaanse televisie. Dat betaalt goed. Ook in de Duitse badplaatsen treed ik veel op en er staat verder een tournee in Zwitserland op stapel". Hoewel hij na het congres verscheide ne aanbiedingen heeft gekregen wil de heer Thiery ze in alle rust beoordelen. >Ik hou er niet van dit soort dingen overhaast te doen. Dan ga je toch maar foute dingen doen". De heer Thiery vertelde in de laatste week van augustus naar Nederland te komen waar hij in Haarlem met vrouw en twee kinderen van een korte vakan tie hoopt te genieten. Of er van een op treden in Nederland zal kunnen komen kon hij nog niet met zekerheid zeggen. Dat hangt van de contacten af die voor hem worden gelegd. er De noteringen aan de Beverwij kse Groenteveiling waren maandag: aardbei en 400-780 p. slof, aardbeien 350-700 p. kist, bloemkool 15-58, bospeen 25-60 dop" erwten 82-126, postelein 8-24, prei 22-58, Sla 5-16, Spinazie 6-27, spitskool 27-37, andijvie 9-49, komkommer 15-43, Spercie- bonen 90-65, snijbonen 70-155, tuinbonen 18-34, tomaten 50-95, waspeen 13-50, peu len 25-180 en rabarber 28-44. Rode bessen 100-152 p. kilo.

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 6