De wind kan nie, t lezen Onze Gezellen door zege op Terrasvogels weer koploper Hollanders liepen verder uit in de Kaagweek POLLE, PELLI EN PINGO «gestipt RECHTER TIE EN HET ANDERE ZWAARD t KRAMMETJE FOK EDO en Storks in degradatiegevaar PANDA EN DE BOZE WARAPURI-DIAMANT Protest van EDO tegen indeling van programma Lia Louer in Europese ploeg DINSDAG 18 JULI 1967 Een romantisch verhaal door Richard Mason i jg.-. jmesry see, oat is üMEEN ATLETIEK Russische en Britse dames ook in finale Wullems slaagde voor trainingsdiploma A Kees Stip J ADVERTENTIES Reumatische pijnen TOGAL HELPT Griep TOGAL HELPT Migraine TOGAL HELPT Menstruatiepijn TOGAL HELPT Verkouden TOGAL HELPT Hoofdpijn TOGAL HELPT Spit TOGAL HELPT VMAAAMAMAAAAW 96) In mijn verwarring zwoer ik, dat als ik twee dagen lang niet hoorde, dat Sabby weer door de radio sprak, ik zou proberen 's nachts weg te komen, hoe hopeloos mijn kans op succes ook scheen. De volgende dag was het weer het zelfde: het nieuws werd door een man gelezen. Ik kreeg onmiddellijk neiging om uit te breken, weg te rennen uit het kamp bij daglicht, zoals de Sikh had gedaan. Maar ik beheerste me en het leek alsof ik mezelf weerhield van braken of blijk geven van dronkenschap, wetend dat een enkele seconde van zwakheid funest zou zijn. Ik ging op de aarden vloer zitten, klemde mijn handen om de bamboestokken achter mijn schouders en tuurde door de deuropening naar buiten in plaats van naar de muren, die me engte vrees bezorgden. En toen kwam de volgende morgen even na zonsopgang de Hurricane weer over ons heen. Hij liet twee lichte bommen vallen, een aan iedere kant van de hutten en pas toen de nagalm van de ontploffingen was verklonken, wierp de uitkijkpost de handgranaat uit de boomtop. Weer was er een wilde paniek en er was niets anders te zien dan rennende gestalten. Het vliegtuig cirkelde en kwam terug met al zijn mitrailleurs in positie en toen ik over mijn schouder keek, terwijl ik naar de loopgraaf holde, zag ik het van de ene kant naar de andere zwenken en het hele kampement onder vuur nemen. Ik liet me in de ondiepe greppel valen. Overal om me heen klonken kleine ontploffingen en wer den aardkluiten in de lucht geslin gerd. Toen was er alleen nog maar het zachte gebrom van de Hurricane, die terugvloog, en iedereen wachtte. Ze staken alleen maar even hun hoofden boven de grond uit om naar hun kameraden te kijken, die dood of stervend verspreid lagen. Enkele ogenblikken later kwam het vlieg tuig terug voor een nieuwe aanval. Het vloog maar een paar voet boven de boomtoppen en zette ditmaal twee hutten in brand, maar niet de mijne. Daarna keerde het met grote spoed naar zijn basis terug; zijn taak was volbracht. Er heerste grote opwinding, maar ik kreeg geen enkele kans. De luite nant kwam ontniddellijk naar de loopgraaf, waar de betvakèr' me héén' had gebracht. Hij wees naar de lij ken, die over de grond lagen „De dood van deze Japanse krij gers zal met honderd maal hun ge wicht in Brits bloed worden betaald", zei hij. „En ik spaar u alleen, omdat u ons van nut kunt zijn". Hij sloeg me in mijn gezicht met al de kracht, die hij in zijn woede kon opleveren. Hij was een voet klei ner dan ik en hij moest zich uitrek ken om het te kunnen doen, maar hij was sterk en de slag die hij me gaf, versufte me. Zijn ogen flikker den van haat. „Bind hem met de handboeien aan de boom vast", beval hij de bewaker. Het was een dikke boom en mijn armen konden de stam niet helemaal omvatten. Toen de handboeien om mijn polsen werden gesloten, sneed het metaal in mijn huid en ik werd vast tegen de boom aangedrukt. Ik kon mijn armen niet op en neer be wegen en ik moest bijna op mijn tenen staan. Eerst deed ik het, om het gewicht van mijn armen te ver minderen, maar mijn voeten werden al gauw moe en dus liet ik me maar hangen. Het leek alsof mijn armen uit het verband werden gerukt en het staal mijn polsen zo doorsnij den. Een half uur was de pijn on uitstaanbaar. Ik beet een stukje naar voren stekende schors af en speelde kleine spelletjs, om mijn aandacht enigszins af te leiden. Ik deed alsof de schors Sabby's neus was en schud de het heen en weer tussen mijn tan den. Toen begon ik een gefingeerd- gesprek met haar. „Lieveling", zei ik, „het is toch niet echt waar, dat je gaat sterven?" „Nu ik zo gelukkig ben geweest, hindert het niet om te sterven". „Waarom vertelde je me niet. wat je scheelde?" „Dan zou je lief voor me zijn ge weest, omdat je medelijden met Sab by had, en ik wilde alleen dat je lief was omdat je een beetj van me hield. Je hield een beetje van me, nietwaar lieveling?" „Ik hield van je met mijn hele hart". „Toen ik dat tegen jou zei, zei jij, dat het crické was en dat ik hét niet kon menen". „Een cliché liefste", zei ik. „Toe, scheld niet uit, ik zal nooit leren goed Engels spreken". „Zeg dan maar criché". „Lieveling, je zei, dat het criché was en dat ik niet echt met hart van je hield. Misschien is het daar om voor jou ook criché en hou je van mij ook niet met hart". ,,'t Is mijn hart, dat nu zo bran dend pijn doet". „Nee, liefste, het is niet hart; je hebt zo verschrikkelijk pijn". „Toen jij pijn had, liet je er niets van merken", zei ik. „Lieveling, ik voel zo beschaamd en ellendig omdat Japannezen je pijn doen. Haat je me niet, als je eraan denkt, dat ik Japanse ben?" „Ik denk niet aan je als een Japanse". „Hoe denk je dan aan Sabby?" „Ik denk aan haar als aan een vrouw". „Sabby is Japanse vrouw". „Ze is zonder meer een vrouw", -j /*Wat. betekant «lat, lieveling zonder meer een vrouw". ,,'t Betekent, jdat je,alleen maar een vfouw bent".03 „Maar ik ben niet Indische vrouw. Ik heb niet mooie houding zoals In dische vrouw". „Je hebt een mooi hart", zei ik. „Het is erg zelfzuchtig hart, om dat het alleen aan Michael denkt". „Laat 't daar alsjeblieft mee door gaan", zei ik. „Ik ben niet van plan, onder deze behandeling dood te gaan. Deze pijn betekent niets; 't zal gauw over zijn. Op de een of andere ma nier kom ik naar je terug. Wat je ook doet, sterf niet voor ik terug ben. Als ik bij ie ben, zal ik zorgen dat je wilt leven. Al ons geluk is alleen maar een begin geweest. Jij gaat met me trouwen en dan mee naar Tewkesbury. Als mijn ouders (Wordt vervolgd.) (Van onze softbalmedewerker) DSS heeft in de hoofdklasse softbal een van de laatste kansen op behoud van de landstitel met beide handen aangegrepen Tegen koploper HHC kwam de ploeg van coach Verzeylberg tot een duidelijke 30 zege. Alleen op kop gaat nu weer Onze Gezellen, dat met veel moeite in de ver lenging Terrasvogels klopte. EDO en Storks zagen door nederlagen tegen HCK en Bloemendaal hun posities uiterst pre cair blijven. HHC heeft tegen DSS geen enkel ogen blik de indruk kunnen wekken de grote gegadigde voor de titel te zijn. DSS daar entegen speelde bijzonder fel en strafte de weinige HHC-fouten goed af. Ope- ningsslagvrouwe Tine Hardebelt kon reeds in de eerste slagbeurt scoren na een stootslag van Wil Krieger, die niet geheel juist verwerkt werd. Een formidabele vang van Maria van 't Veldt moest op een tik van Els ter Meulen de gelijkmaker voorkomen. In de vierde inning liep DSS verder uit. In een rush kon Toos Snater de thuisplaat bereiken. Beide werpsters Trudy Beelen en Ineke van 't Veldt hiel den de slagploegen met behulp van het veld goed in toom. In de zesde inning besliste DSS in feite de strijd. Toos Sna ter, door vier wijd op de honken gekomen, kon scoren op een honkslag van Dinie Zwaneveld. Op de valreep sloeg Marijke Bouman voor HHC nog een driehonkslag. Te veel risico deed haar op de thuisplaat sneuvelen. TerrasvogelsOnze Gezellen was voor ^De ruim zeshonderd deelnemers aan de 47ste Kaagweek hebben ook maandag op de tweede wedstrijddag weinig medewer king gekregen van de wind. Hierdoor was er nauwelijks van een normaal wedstrijd verloop sprake. Het traditionele Holland- Friesland-duel eindigde opnieuw in een duidelijke zege voor de Hollanders al ging de overwinning in deze teamwedstrijd naar de Friese veehandelaar Jacques de Wilde. Met een tweede, derde, vierde, vijfde en negende plaats veroverden de Hollanders 32 punten tegen Friesland 23,1. Hierdoor is de afstand in het totaal klassement nog groter geworden. Holland leidt met 67,1 tegen Friesland 43,1. De Hollanders vormden op deze dag weer een hecht team. De Wilde won door goed gebruik te maken van enkele vlaag jes op de kop komen, maar de tweede sterke man bij de Friezen, Alberda, werd ,door de Nederlandse kampioen Bouw van Wijk op veilige afstand van de winstge vende plaatsen gehouden. In de individu ele regenboogwedstrijd behaalden Van Wijk en Hofland beiden weer een glan zende overwinning. Zij hebben nu met een gelijk puntenaantal de leiding. Doordat Hofland en Van Wijk elkaar in deze Kaag week niet zullen ontmoeten, loopt men de kans dat deze beide zeilers gelijk in de totaalstand zullen eindigen. De tweede plaatsen waren in beide wedstrijden voor de Rotterdammers De Goederen en Ge- buis. Bij de Valken behaalde veteraan Egon Rolf van den Baumen op deze licht - weerdag zijn eerste overwinning. Zijn concurrent Bart Kraan eindigde op de tweede plaats en staat nog duidelijk eer ste in het klassement. Opvallend was, dat ook in een aantal andere klassen de oudjes het bijzonder goed deden. Zo ze gevierde Koos de Jong voor de tweede keer bij de Finjollen, Jongeneel bij de Flying Dutchmans, Sieverts in de Pam- pusklasse en van het Hoogerhuis bij de 12-voetsjollen. COP. MARTEN TOONDER 20. De verdwijning van zijn koffer was een grote schok voor Jollipop. Maar toen bovendien het bellekoord uit zijn handen werd gerukt, raakte de bediende geheel buiten zichzelf. „De schok is mij in het hoofd gesla gen. prevelde hij, naar de deur van zijn hotel kamer wankelend. „Ik zie dingen die er niet zijn. ik bedoel dingen zijn er die ik niet zie.Zo mom pelend begaf hij zich naar Panda's vertrek om daar zijn nood te klagen. „Ik wil graag mijn koffer terug hebben, meneer Panda!" verklaarde hij op zwakke toon. Men heeft hem waarschijnlijk bij vergissing bij u neergezet en mijn hoofdpilletjes zitten er in!" „Koffer?" herhaalde Panda verbaasd. „Maar hier is maar één koffer- en die is van mij! Of niet soms? Onze bagage lijkt zó op elkaar ik zal hem openma ken, dan weten we meer!" NATUURMJiC, m HEBBEN 66SPS61P PATJE IN BAD IK PACHT DAT WE ZOUDEN SPEtEN.' het talrijke publiek een aantrekkelijke snelle wedstrijd. Opnieuw bewees de Santpoortse ploeg zich goed aangepast te hebben aan de hoofdklasse. Tegen de kop lopers werd in de eerste slagbeurt een 10 voorsprong genomen door Wil Dord- mundt. Een slagbeurt later werd het zelfs 20, toen Rina Voogt een tweehonkslag sloeg. Pas in de vierde inning kon Onze Gezellen naast Terrasvogels komen. Lyda Zuurbier en Marian Eerdmans, die door fouten de honken bereikten, konden sco ren op een tweehonkslag van Joke van der Putten. Nieuwe runs bleven uit tot de verlenging. Nel Huneker kwam door een fout op de honken, Ria Duin gaf een honkslag en de verrevang op een hit van Ludy Handgraaf betekende 32. Zelfs werd het nog 42 toen Ria Duin kon scoren op een doorgeschoten bal. HCK en EDO speelden een runrijke wedstrijd met wisselende kansen. Samen werden niet minder dan 27 honkslagen geprodüceerd. EDO, dat door slaggeweld van Marja de Beus, Sicca Fuykschot, Suze van Breukelen en Joke Fuykschot in de laatste inning een 1211 voorsprong had genomen, zag de winst toch nog naar de Kinheimploeg gaan. Anneliet Tieland, honkslag. en Ingrid Geuzenbroek, drie honkslag, profiteerden op de valreep van een tik van Nel Ferdinandus. Storks heeft ondanks de kleine 5—4 nederlaag tegen Bloemendaal geen ogen blik de indruk kunnen wekken, de Bloe- mendaalse ploeg te kunnen bedreigen. Zwak Haags veldspel gaf de Whites reeds in de eerste inning een 40 voorsprong. Halverwege de wedstrijd vergrootte Inge Termaat na een honkslag, die in een homerun resulteerde, de voorsprong. Bloe mendaal gehandicapt door enkele inval sters liet toen Storks weer dichterbij ko men. Winst zat er echter voor de Haagse meisjes niet in. Onze Gez. 11 18 HCK 11 12 HHC 11 16 Terrasvogels 11 6 DSS 11 16 EDO 11 4 Bloemendaal 11 12 Storks 11 4 SC Haarlem heeft in de eerste klasse de kans om zich veilig te stellen niet ge grepen. Volkomen regelmatig behaalde Watergraafsmeer, dat overigens weinig prijs stelt op behoud van het eerste- klasseschap, een ruime 126 zege op de Sportclub. Vermoedelijk zal een beslis singswedstrijd de uiteindelijke oplossing brengen. Nu de beslissing aan de top ten gunste van de Pinguins is gevallen, heb ben de resterende wedstrijden slechts be tekenis voor de statistiek. Stand: De Pinguins 12 24 TIW 11 8 TYBB 11 16 VVGA 11 6 De Geuzen 11 16 SC Haarlem 11 4 OVVO 11 12 W'graafsmeer 12 4 De Russische en Engelse damesatletiek- ploegen hebben zich maandag geplaatst in de eindstrijd van de Europese bekercom petitie, die 15 september in Kiev zal wor den gehouden. In de halve finalewedstrij den in het Bislet-stadion te Oslo scoorden de Russinnen een totaal van 55 punten. Gr.-Briltannië behaalde 47 punten. Eerder bereikten Oost-Duitsland, Hongarije, Polen en West-Duitsland de finale. EDO zal bij de KNVB in beroep gaan tegen de programma-indeling zoals die gisteren is bekend gemaakt. Volgens dit programma zou EDO in ieder geval de eerste competitie-helft1 zijn thuis wedstrijden samen met Telstar en RCH moeten spelen en de nieuwe commissie betaald voetbal is daarover hoogst onte vreden. De mannen die de betaalde sectie van EDO dit seizoen leiden zijn de oud-speler Gerrit Lasschuit en de heren Koster, Oomen en Been. Zij hebben vijftien spe lers een contract aangeboden- Hendriks, Oosterbaan, De Looze, Koek, Breeuwer, Amama, Boskamp, Witkamp, Koene, Van der Putten en Burke hebben al getekend. Spiers en Disselköter zullen dat morgen of overmorgen doen. Het tweede elftal zal worden samengesteld uit een groep jon ge amateurs. Van de oude kern heeft al leen Steffens EDO verlaten. Hij gaat bij DSOV spelen. Trainer Klijn zal ook dit jaar de eerste twee elftallen onder zijn hoede nemen. Voor het derde en vierde team is de oud eerste elftalspeler Jan van Kampen als oefenmeester aangetrokken. Een an dere nieuwigheid is dat de spelers bij verlies geen premie betaald krijgen 3ij een gelijkspel ontvangt men dertig gul den en bij een overwinning zestig. „Dit wordt voor ons eigenlijk een overgangs jaar", vertelde Gerrit Lasschuit, „ver sterkingen voor het eerste elftal halen we uit het derde en vierde. De groep jonge spelers in het B-elftal blijft in tact. Daarmee hopen we volgend seizoen een goed elftal op te bouwen. Onze eni ge zorg voor het komende seizoen is zonder schulden rond te komen". De Europese afdeling van de internatio nale atletiekfederatie (IAAF) heeft gister avond in Düsseldorf de Europese ploeg sa mengesteld voor de atletiekontmoeting met de Verenigde Staten, die op 9 en 10 augus tus in Montreal wordt gehouden. De ploeg bevat geen Russische atleten omdat Rus land afgezien heeft van deelneming aan de wedstrijd in verband met een te druk be zette kalender. Lia LouerHinten is de enige Nederlandse in de ploeg. Zij is met Lillian Board (G.B.) en Karin Wallgren (Zwe.) aangewezen voor de 400 meter. Wie van deze drie in Montreal zullen starten, is nog niet bekend. De ploeg ziet er als volgt uit: 100 meter: Eva Klobukovska (Polen), Irena Kirszen stein (Polen) en Eva Lehocka (Tsj.sl.). 200 meter: Irena Kirszenstein, Eva Klobukov ska, Anne-Maria Todt (Hong.). 400 meter: Lillian Board (G.B.), Karin Wallgren (Zwe.) en Lia LouerHinten (Ned.). 800 meter: Vera Nikolic (Joegosl.), Karin Kessler (W.- Dld.). 4x100 meter: Polen (Bednarek, Kirs zenstein, Klobukovska, Styranka, Salacin- ska). 80 meter horden: Inge Schell (W.- Dld.), Elzbieta Bednarek (Polen). Vèrsprin- gen: Irena Kirszenstein, Ingrid Becker (W.- Dld.). Hoogspringen: Rita Schmidt (O.- DjdJ, Ilpna.. Gusenbauen (Oost.). Kogel stoten: Margitta Gummel (O.-Dld.), Renate Boy (O.-Dld.). Discuswerpen: Liesel Wes- termann (W.-Dld.), Jolan Kleiber (Hong.), Karin Illgen (O.-Dld.). Speerwerpen: Da- nuta Javorska (Polen), Amelie Koloska (W.-Dld.). Henk Wullems oud-speler van RCH is in Zeist geslaagd voor het trainers diploma A. Hij kan nu dus als trainer in het betaalde voetbal optreden. Een ondernemende landgenoot is be gonnen aan buitenlandse toeristen Am sterdams grachtenwater te verkopen voor een rijksdaalder per flesje. Duur Nee. Want ten eerste is dit water ori gineel, wat van de nachtwacht in Delfts Blauw niet gezegd kan worden. En ten tweede is een handvol centen niet vergeefs uitgegeven als hij later een neusvol geluk opbrengt. Eens, als de koper ouder, wijzer en droeviger is geworden, zal hij het geluk dat hij nu achternajaagt in dat flesje gevangen vinden. Van al onze zintuigen is de reuk namelijk het sterkst in staat het ver leden voor ons op te roepen zoals wij dromen dat het is geweest. Het gezicht is daarvoor te critisch. Het registreert de verschillen. Ga maar eens terug naar de school waar u zulke heerlijke onbezorgde jaren hebt doorgebracht, in schrille tegenstelling tot uw kinde ren, die daar nu mee bezig zijn maar het niet beseffen. Zelfs als het bouw werk gaaf in zijn oorspronkelijke staat van verwaarlozing bewaard is zal het u dadelijk opvallen dat het ijzeren hek met de speerpunten is verdwenen. U bezit daar alleen nog een litteken van, dat u wegens uw leeftijd aan niemand kunt vertonen. Maar het pijnlijkst treft u, dat het intieme schoolplein, waar u eenmaal onder de kastanje hebt gehoe peld, is veranderd in een parkeerplaats en dat de kastanje zelf heeft moeten ophoepelen voor het Dafje van de vrouwelijke bovenmeester. Wat er ver der aan bomen stond is zo angstaan jagend groot geworden dat u, verre van uw jeugd terug te vinden, u eeuw enoud voelt en eindeloos moe. Het gehoor wordt als oproeper van het verleden gehandicapt door de tech niek. Een langvergeten lied zou de sfeer van de vroeger jaren kunnen te rugbrengen wanneer u de kans kreeg het lang te vergeten. Helaas zijn de schlagers uit uw jeugd de tophits van vandaag en iedere bezitter van een transistorradio is bereid ze belange loos binnen uw gehoorbereik te bren gen. De band met het verleden kan door het gehoor niet worden hersteld omdat hij niet verbroken is geweest. Op dit punt komt de neus met meer dan een neuslengte vóór te liggen. Wie Amsterdam verlaat zal nergens ter wereld een geur aantreffen die over eenkomt met de geur van zijn grach ten. Welk effect het dan oplevert na jaren het 'flesje grachtenwater te ope nen blijkt uit de brief van een kennis, die tien jaar geleden naar Australië emigreerde en aan wie ik zo'n flesje toezond. Hij schrijft: „Het ruiken van de Amsterdamse grachten riep zulke verrukkelijke visioenen bij mij op van de heerlijke tijd toen ik daar nog woonde, dat ik duizelig werd en dreig de te bezwijmen". Ik heb geantwoord: „Dat doen wij hier dagelijks". 31. Tsjiao Tai, de hoofdman en de oud ste klerk zijn naar de kerker gegaan, ivaar Hoe Ta-ma in de ketens gesloten zit. „Zo, hondezoon, ben je daar!" begroet Hoe Tsji ao Tai, als hij hem door de tralies ziet naderen. „Ik zeg het niet graag, maar ik moet toegeven dat het een mooie rug worp van je was". „Ik ben er kapot van", antwoordt Tsjiao Tai koel. Ze betreden de kerker en de oudste klerk zet zich in postuur om alles op te tekenen wat er gezegd wordt. „Vertel me eerst maar eens wat meer over die roofoverval die je verknoeid hebt", begint Tsjiao Tai het ver hoor „Och, waarom niet", zegt Hoe Ta- ma. „Het enige dat jullie me kunnen ma ken is dat ik een karrevoerder een tik op zijn kop heb gegeven. Aan het stelen was ik nog niet eens toegekomen" „Hoe had je gedacht de rijst van de hand te doen?" vraagt Tsjiao Tai. „Elke koopman van het gilde zou toch hebben willen we ten waar je de rijst vandaan had?" „Niks van de hand doen", antwoordt Hoe. „Dat was juist het mooie. Ik hoefde die balen alleen maar in de rivier te smijten, de hele mikmak. Het was bedorven rijst, zie je. De snuiter die 't verkocht, zou de par tij vergoed hebben gekregen van zijn gil de. Maar omdat ik de zaak verknoeide, werd de rijst keurig afgeleverd bij de koper, en toen moest de eigenaar natuur lijk het hele zootje vergoeden". „Ik zal jullie helpen", zei Bram, maar dan zal je me eerst moeten losmaken. Anders kan ik niets doen.en dan ver gaan we allemaal. Ze zeggen wel, dat onkruid niet vergaat, maar daar zou ik als ik jullie was, maar niet teveel op re kenen". De doodzieke schurk begreep, dat hij geen keus had. Hij sneed Brams touwen door en deze rekte zich behaaglijk. „Je hebt dus toch eieren voor je geld gekozen" zei hij, en het woord „eieren" maakte de ander weer zeer onwel. Maar hij slaagde erin zich te beheersen. Drei gend hief hij het zwaard, terwijl Bram de ongelukkige schipper uit diens benar de positie verloste. En samen bewaak ten zij Bram, toen deze krachtig het schip in de goede positie bracht. Denk maar niet dat je gewonnen hebt", bromden ze. „Ons krijg je niet te pakken". „Ik zou niet durven", zei Bram be scheiden, maar wéér was er dat ondeu-' gende twinkeltje in zijn ogen, dat altijd aan een goed plan voorafging.

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 8