Zwolsman vraagt ex- minister Veldkamp als commissaris HET WEER ONTSPANNING NA INSPANNING NVV„1968 wordt een zeer moeilijk jaar voor de loonpolitiek" Chinezen provoceren bij grens met de Sovjet-Unie morris Vliegramp op Madagascar Politie zoekt in Zandvoort naar vierde ontsnapte Raad van Amerongen tegen uitbreiding observatiecentrum Oranje „vliegende schotels" in het Franse luchtruim Sterilisatie straks verplicht in India Groningen" zeilde in richting Karachi Negerkomiek wil president worden OPRUIMING Campings uitgekamd zonder resultaat Iets minder warm Aan het strand Het woord is aan Ruimtereizigers leven korter pagina 3 Sabotage in Israel Bij drie of meer kinderen „Grenswachten tonen ijzeren discipline Breuk REGENKLEDING SUÈDE - NAPPAJASJES ZOMERMANTELS Vijfentwintig doden KRAAKPRIJZEN in Salontafels 5 2e JAARGANG NUMMER 219 WOENSDAG 19 JULI 1967 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Tel. adm. 15437, chef bezorging tot 7 u. 10519. Tel. red. 15389, na kantooruren 02560-6484. Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Adj. Hoofdredacteur: E. Koning IJmuider Courant WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN Verschijnt dagelijks, beh. zon- en feestdagen. Abonnement bij vooruitbetaling, 12,35 per kwartaal, 13,85 franco per post, 95 cent per week. Losse nummers 25 cent. Giro rekening IJmuider Courant no. 129288. Directeur: Mr. H. C. van der Mije (Van onze correspondent) DEN HAAG Oud-minister G. M. J. Veldkamp zal binnenkort worden belast met de vereenvoudiging en codificatie van sociale wetgeving. De heer Veld kamp zal met deze regeringsopdracht on geveer vijf jaar bezig zijn. Inmiddels is ie voormalige bewindsman van sociale taken in onderhandeling met de Haagse Financier en bouwer R. Zwolsman over een commissarisfunctie in Zwolsmans Centrale Administratie Maatschappij (CAM). De heer Veldkamp heeft heit aanbod van Zwolsman nog in beraad. De Naar aanleiding van een tip in een ra dioreportage en een telefonische tip van een toerist, heeft de politie van Zandvoort dnisdagmiddag op het strand en langs de boulevard gezocht naar een 22-jarige Arn hemmee, die als laatste van de vier gevan genen die zondag uit de strafgevangenis in Scheveningen ontsnapten, thans nog op vrije voeten is. Vandaag zijn de campings in Zandvoort zonder succes uitge kamd. De man was tot twee en een half jaar veroordeeld, wegens diefstallen. Dinsdagmiddag om een uur belde ra dioverslaggever van de VARA Hans Zoet uit Aerdenhout, de politie in Zandvoort. Om twee uur werd van de verslaggever een korte reportage uitgezonden op Hil versum drie, waarin hij een 14-jarig jon getje uit Aerdenhout aan het woord liet. Maandagmiddag hadden het knaapje en een meisje een lifter in Bentveld uit een *uto zien stappen en even met hem gespro ken. Dinsdag herkenden de jongen en een 14- jarig meisje van krantefoto's de man *ls de ontvluchte misdadiger. De automobilist die de man een lift had gegeven en wiens auto het in Bent veld had begeven, werd dinsdagavond door de radioverslaggever in Amsterdam achterhaald. De man herkende zijn lifter van foto's direct als de ontsnapte gevangene. Er was echter een verschil in lengte tussen bei den, van naar schatting zeven centimeter. In een radio-interview vertelde de automobilist vanmorgen dat de lifter mee deelde matroos zonder gage te zijn, het geen in verband met zijn leeftijd onaan nemelijk leek. Bij het zeer warme weer gisteren, was de man vrij zwaar gekleed. Van een anoniem gebleven toerist kreeg de politie in Zandvoort dinsdagmiddag te lefonisch bericht dat de vluchteling bij Bouwes Palace zou rondhangen. Noch hier noch op de Boulevard bleek echter een man te bespeuren die aan het signalement voldeed. W eerrapporten 1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Vit het binnenland 2, 11 Buitenlands nieuws 3 Achtergrond 3 hennemer Kruimels 4 Uit stad en omgeving ...4, 5, 6 in de Vishal en op zee 6 Kunst 9 Radio en tv 9 Feuilleton 11 Beeldverhalen 11 A angestipt 11 Ferdinand 12 Economisch nieuws 13 Scheepsberichten 13 Beurs 13 Sport 14, 13 Weg en Wiel 13 Fuidsprekers S Dit nummer bestaat uit zestien pagina's Verwachting van het K.N.M.I., geldig van Woensdagavond tot donderdagavond opge- fnaakt te 11.15 uur. Zonnige perioden maar ook enkele plaatselijke buien. Zwakke tot ma tige wind tussen zuidwest en west. Iets minder warm. Volledige weerrapporten op pagina twee. Vandaag zomers, maar morgenmid dag of -avond kans op een onweersbui. Temperatuur bij een zwakke wind van zee 25 graden. Zeewater 19 graden. Vooruitzichten: Enigszins onstabiel en drukkend weer. aanvaarding van een commissariaat heeft hij afhankelijk gesteld van een aantal in grijpende wijzigingen in de structuur en opzet van de CAM. Reeds tijdens zijn ministerschap heeft de heer Veldkamp de noodzaak aangege ven van een codificatie van het sociale recht, omdat het voor een buitenstaander langzamerhand ondoenlijk was een to taal inzicht in deze materie te krijgen. De opdracht, die de huidige minister van so ciale zaken Roolvink waarschijnlijk in een brief aan de Tweede Kamer zal be kendmaken, omvat de vereenvoudiging van de sector sociale zekerheidswetge ving. Daaronder worden verstaan: de so ciale verzekeringswetgeving, de wetge ving betreffende geneeskundige verzor ging (o.m. ziekenfondswet) en onderwer pen als de wet werkloosheidsvoorziening enz. Dit terrein omvat ongeveer drie kwart van de gehele sociale wetgeving. Zodra de heer Veldkamp met deze eerste taak gereed zal zijn, zal het dan optre dende kabinet bepalen op welke wijze het randgebied, zoals de wetgeving met be schikking tot de arbeidsvoorziening, ar beidsbescherming en arbeidsvoorwaarden dient te worden gecodificeerd. Voor zijn taak krijgt de heer Veldkamp de ambtelijke steun van het departement van sociale zaken. Hij heeft zijn kantoor gevestigd in de Haagse Oranjestraat, waarheen onlangs een vijftigtal kisten met boeken werden overgebracht. Dit adres is slechts een honderd meters ver wijderd van Zwolsmans hoofdgebouw in de Paleisstraat, zodat mocht de heer Veldkamp een aanstelling tot commis saris van Zwolsmans vennootschap aan vaarden hij in ieder geval dicht in de buurt van zijn nevenfunctie werkzaam is. ®f Rousseau: Het belachelijke is het geliefkoosde wapen der ondeugd. De gemeenteraad van Amerongen heeft een voorstel om het observatie- en op vangcentrum „Kamp Overberg" uit te breiden, met algemene stemmen afge keurd. De raad had speciaal bezwaar te gen de bouw van een gesloten paviljoen voor „zware" delinkwenten. Sinds de tweede wereldoorlog dient het kamp als observatiecentrum van het ministerie van Justitie. Tijdens de raadsvergadering waarin de plannen ter sprake kwamen, wees wet houder Tiel er op dat de jaren door er steeds moeilijkheden en ontvluchtingen zijn geweest. Na gedane arbeid is het zoet rusten. De Israëlische soldaat de pistool mitrailleur bij de hand heeft een „stekkie" aan het Suezkanaal ge vonden. Opeens lijkt de oorlog vreselijk lang geleden. De deel nemers aan de Apeldoornse vier daagse. die een veel vreedzamer „patrouille" achter de rug hebben, strekken de benen in de berm en laten de trofeeënjacht tijdelijk voor wat zij is. Het N.V.V., dat voorspelt dat 1968 één van de moeilijkste jaren voor de loonpolitiek zal worden, vindt dat niet zo krampachtig moet worden vastgehouden -aan het produktivi- teitscriterium bij het vaststellen van de loonkostenstijging. „Vasthouden aan het produktiviteitscriterium zou het reële inkomen en de consumptie van de grote meerderheid van de Nederlandse werknemers doen dalen. Dat zou niet alleen uit een oogpunt van rechtvaardige verdeling volstrekt onaanvaardbaar zijn, maar ook op de werkgelegenheid een funeste invloed hebben", zo wordt betoogd in de N.V.V.-bladen. (Van onze correspondent) PARIJS De vliegende schotels, be kend verschijnsel in de zomerse komkom mertijd, hebben opnieuw hun opwachting in de Franse hemel gemaakt. Duizenden Fransen hebben rond de hondse hitte gisteren opgewonden versla gen gegeven over de rode en oranje schotels, die ze 's nachts in groepjes van vijf of zes plotseling het luchtruim hadden zien doorklieven. Uit België, Zwitseland, Groot-Brittannië en Italië kwamen soort gelijke berichten binnen. De nationale sterrendienst van Meu- don bij Parijs heeft zelfs een speciale sterrenkundige aangewezen om alle op gaven te registreren, te coördineren en, zo mogelijk, te onderzoeken op betrouw baarheid. Men maakt zich in wetenschap pelijke kringen dus niet van dit ver schijnsel af door alleen maar van een collectieve hallucinatie of hypnose te spreken. Gezien de veelvuldigheid van de getuigenissen nemen de deskundigen in Frankrijk dan ook wel aan dat er iets aan de hand is geweest. Dat „iets" is door de radar echter ner gens waargenomen zodat de hypothese van een geëxplodeerde Amerikaanse of Rus sische satelliet, waarvan de brokstukken in Europa terecht zouden zijn gekomen, intussen al weer is opgegeven. Men houdt het voorlopig liever op een optisch feno meen van elektrische en magnetische sa menstelling, dat zich in de vorm van von kende vuurballen voordoet aan het oog. TEL AVIV (AFP) - Een door Arabische terroristen geplaatste bom heeft gister avond een politiebureau in Ivtan, nabij de oude Jordaanse grens, beschadigd. Het was de eerste sabotagedaad in dit deel van het land sinds de vijandelijk heden werden gestaakt. Het N.V.V. heeft veel bezwaren tegen het koppelen van de lonen aan de pro- duktiviteit. De vakcentrale acht het op zichzelf wel juist, dat we met de loon kostenstijging in 1968 wat voorzichtig moeten zijn met het oog op de werkgele genheid en de internationale concurren tiepositie. Het is echter goed te bedenken welk beslag reeds nu op de „ruimte" in 1968 is gelegd. In 1967 zijn de loonkosten volgens de berekeningen van het Centraal Planbu reau nog met acht percent gestegen. De loonsverhoging van anderhalf percent per 1 juli van dit jaar en de stijging van de sociale verzekeringspremies van werkge vers per 1 juli leiden tot een aanzien lijke doorwerking in 1968. Tezamen met de autonome loonstijgingen, waarmee ook in 1968 wel weer rekening zal worden gehouden en met de loonkostenstijgingen die al vast liggen in de langlopende con tracten, komt men dan voor de loonkos tenstijging zeer dicht in de buurt van de drie a vier percent, waarmee de pro- duktiviteit in 1967 zal stijgen. Mocht dit zelfde cijfer ook voor 1968 gaan gelden, dan betekent de volgens het N.V.V. zo lichtvaardig uitgesproken stel ling „loonkosten overeenkomstig de pro- duktiviteitsstijging", dat de lonen in de jaarcontracten nauwelijks kunnen worden verhoogd. „Dat is zo absurd, dat waar schijnlijk niemand ook niet degenen die er nu nog zo gemakkelijk over spre ken deze consequentie zal willen aan vaarden", aldus het N.V.V. NIEUW DELHI (Reuter) De Indische regering is van plan sterilisatie bij de wet verplicht te stellen voor alle mannen die drie of meer kinderen hebben, zo hebben ambtenaren van het ministerie van Volks gezondheid in Nieuw Delhi dinsdag mee gedeeld. Alle premiers van de deelstaten op twee na hebben hun volle steun gegeven aan het voorstel, dat een onderdeel vormt van het geboortenregelingsprogramma van de regering. Een wetsontwerp. waarin dit voorstel is vervat, zal alvorens het aan het parlement wordt voorgelegd, ter ken nis van het publiek worden gebracht om de openbare mening te peilen. Intussen heeft de Indische minister voor geboórtenregeling dr. Sripati Tsjandrase- char, goedkeuring van de regering ge vraagd voor een plan om elke Indiër die zich laat steriliseren als beloning een transistorradio te schenken. LONDEN (AP en Reuter) Demon strerende rode gardisten zijn op enkele plaatsen de Chinees-Russische grens over getrokken, aldus meldt het Russische dag blad „Pravda" vandaag volgens een in Londen ontvangen uitzending van radio- Moskou. Het bericht is afkomstig van het officiële Russische persbureau Tass en zegt dat „enkele honderden, misschien wel duizend" rode gardisten Russische grenswachten uitdaagden. De Pravda correspondent Konstantin Simonov meldde niet waar precies langs de grens de incidenten hebben plaatsge vonden. Verscheidenen dagen achtereen zijn rode gardisten steeds opnieuw de grens gepasseerd. Zij kwamen naar de oever van de Issoeri-rivier, riepen leuzen en reden met vrachtwagens in op Rus sische grenswachten die de weg versper den. De Russische grenswachten moesten een ijzeren discipline en zelfbeheersing opbrengen, aldus Simonov. De rode gardisten zouden volgens Si monov in gebroken Russisch de soldaten hebben toegeschreeuwd dat zij „niet lan ger moesten gehoorzamen aan hun meer deren, die zich verkocht hadden aan het Amerikaanse imperialisme". Door de Russen genomen foto's tonen de demon stranten, de vrachtwagens die met hoge snelheid op de Russische grenswachten komen inrijden en de militaire organisa toren die in groepjes het verloop van de demonstraties bespreken. Simonov besluit: „hier in het oosten van de Sovjet-Unie blijven de mensen heel kalm onder de anti-Russische acties in China. Men is er lang aan gewend dat het langs de grens onrustig is. Een tijd lang zijn er geen demonstraties geweest maar nu zijn ze weer regelmatig terug gekeerd." De Japanse Communistische Partij heeft haar twee vertegenwoordigers in Peking opdracht gegeven, onmiddellijk naar huis terug te keren. Waarnemers in Tokio be schouwen dit besluit als een totale breuk tussen de partij en China. De Japanse communisten zijn het al geruime tijd niet eens met de communis ten in Peking die hen voor „revionisten" hebben uitgemaakt. Na brandje in machinekamer 99 Vandaag, woensdag 19 juli, wordt in de haven van Karachi de IJmuidense zee sleper „Groningen" van n.v. Bureau Wijs muller verwacht. De bemanning van deze sleepboot heeft een bijzondere ervaring achter de rug, nadat zich op donderdag 13 juli in de machinekamer een kleine brand had voorgedaan. Zij waren gedu rende enkele dagen in de Indische Oceaan zeilend onderweg naar Karachi. Het brandje deed zich voor op donder dag 13 juli terwijl de sleepboot zonder sleep onderweg was van de Arabische Golf naar Madagascar. In de machineka mer was een smeerolieleiding openge sprongen en daarbij was uitspuitende olie tegen een uitlaatgassenleiding terecht ge komen en ontvlamd. De bemanning wist het vuur dank zij energiek optreden te bedwingen. Geen van de opvarenden liep letsel op. Terwijl men in de machineka mer onder leiding van le wtk N. Half- weeg druk aan de slag ging om herstel werkzaamheden uit te voeren, zodat de motoren weer gebruikt konden worden, besloot kapitein A. Christaans alvast met de „Groningen" zeilend koers te zetten naar de dichtstbijzijnde haven Karachi, daarbij gebruikmakend van de thans flink doorstaande moesson. Van de 600 mijl afstand tot Karachi werd op die wijze in drie dagen ruim 150 mijl afgelegd. Nadat de reparaties gevor derd weren, werd de reis naar Karachi vervolgens op eigen kracht voortgezet. In Karachi zullen de verdere herstel werkzaamheden op de „Groningen" van daag worden begonnen. ADVERTENTIE Barteljorisstraat - Haarlem - Tel. i5352 Leidsestraat (bij Koningsplein) Telefoon (020) 22 35 96 - Amsterdam BERLIJN (AP) Bij een vliegtuig ramp op Madagascar zijn vandaag 55 men sen om het leven gekomen. Het toestel, een DC-4, stortte neer kort na het opstijgen. Onder de slachtoffers bevond zich de minister van Buitenlandse Zaken van het Afrikaanse eiland Madagascar, Albert Sylla. WASHINGTON (AFP) De negerkomiek Dick Gregory zal in 1968 als onafhankelij ke kandidaat meedoen aan de verkiezin gen voor het presidentschap in de Ver enigde Staten. Hij zal zijn programma ba seren op pacifisme en verzet tegen de oor log in Vietnam. Gregory werd bij de burgemeestersverkie zingen van dit jaar als kandidaat in Chi cago verslagen. ADVERTENTIE Salontafels in teak v.a. ƒ29.90 Salontafels met origineel marmerblad en chroom voet (120x50) 99.90, 129.90, 169.90 Noten salontafels, extra voordelig door kleine kras jes, vanaf 49.90 De collectie in eiken salon tafels is te groot. Daarom kunt u nu mee pro fiteren van de weqqeef- prijzen. Geheel eiken salontafels vanaf f 69.90 Met Oud-Hollandse tegels, vanaf f 99.90 meubelen iMert 100 z HAAKLIM 's MasnHan^ noclnton

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 1