Conferentie in Moskou leverde woorden maar geen daden op Lange reizen in de ruimte verkorten levensduur EISREVUE Positieve punten van topontmoeting Ons kenmerk Israel hield bij aanval maar vier vliegtuigen in reserve I Geen daadwerkelijke steun voor Bournedienne en Aref Sergeant blind door mini-mijnen Kostbaar slaapje Marzabotto helpt moeder van oorlogsmisdadiger V eiligheidsraad moest worden verrast KENNEMER SPORTHAL «b HAARLEM Vanmiddag lancering maanonderzoeker KKK in uniform WOENSDAG 19 JULI 1967 Ex-president Branco van Brazilië verongelukt VS-bombardementen op Noord-Vietnam niet opgeschort Generaal Marshall in CBS-programma: Grootste Zomerevenement van de Noordzeekust 1967 van 26 juli t/m 9 augustus VOORVERKOOP (Van onze correspondent) De topconferentie tussen president Johnson en de Russische premier Kosygin is nu enkele weken achter de rug en de stofwolk van opwinding en geruchten waarachter de resultaten van de besprekingen verborgen gingen begint neer te slaan. Als een van de belangrijkste punten van de confrontatie wordt nog steeds het feit gezien dat Kosygin, ondanks de critiek op het zogenaamd Amerikaans-Russische samenspannen uit de Chinese en de Arabische hoek, naar Glassboro kwam, om zo een kenne lijk ontspanner en vriendschappelijke ontmoeting te hebben met Johnson. Nieuwe ontmoeting Vietnam Positief telegrammen Humberto Branco FORTALEZA (AP) De oud-president van Brazilië Humberto Castello Branco, is op 66-jarige leeftijd om het leven geko men bij een vliegtuigbotsing. De strenge en sobere maarschalk die Brazilië gedurende drie jaar met ijzeren hand regeerde was op de terugreis van Quixada, waar hij de boerderij van de Braziliaanse schrijver Raquel de Queiroz bezocht had, naar Fortaleza. Nog vier an dere mensen zijn bij de botsing om het le ven gekomen. Castello Branco is ongeveer vier maanden geleden afgetreden. Zijn opvolger maar schalk Arthur da Costa e Silva heeft sinds dien vrijwel alle strenge en bijna dictatö- riale maatregelen die Branco had inge voerd weer afgeschaft. MOSKOU (AFP) De Sovjet-Unie, Al gerije en Irak zijn het er over eens, dat Israel de op de Arabieren veroverde ge bieden moet ontruimen als eerste stap naar een herstel van de vrede in het Nabije Oosten. Dit is dinsdagavond ver klaard in een communiqué, dat te Mos kou werd uitegegeven na afloop van de tweedaagse besprekingen van de Russi sche partijleider Brezjnev en premier Ko- sygin met premier Boumedienne van Al- gerië en president Aref van Irak. In het communiqé werd niet gesproken over overeenstemming over de wijze waarop Israel zou kunnen worden gedwon gen zich terug te trekken. Op de Arabi sche topconferentie was men het eens ge worden over „doeltreffende maatregelen" om tot dit doel te geraken. Waarnemers zagen hierin een mogelijkheid dat de Ara bieren de strijd willen hervatten. De Sov jet-Unie zou er echter op aandringen dit niet te doen in de hoop dat Israel zich zelf geleidelijk politiek zal isoleren. Istael heeft V.N.-secretaris generaal Oe Thant meegedeeld dat Algerijnse troepen zaterdag in het gebied van het Suez-ka- naal aan militaire acties hebben deelge nomen. Het verzoekt om een nieuwe po ging van de V.N., de Algerijnse regering Fort Walton Beach (Florida) (AP) Een sergeant van de Amerikaanse explosieven- opruimdienst is blind geworden, doordat een doos met zogenoemde minimijnen vlak voor hem ontplofte. De knoopvormige explosieven waren verzameld op de stranden van Noord-Flo- rida, waar ze waren aangespoeld nadat zondag een vliegtuig een container mini- mijnen bij vergissing in de Golf van Me xico had laten vallen. De sergeant, de 37 jarige John B. Brady, behoorde tot een groep die tweehonderd kilometer strand heeft afgezocht om de zesduizend mijntjes op te sporen. WASHINGTON (AP) Astronauten, die jarenlange ruimtereizen maken, moe ten rekening houden met de waarschijn lijkheid dat straling hun leven zal ver korten en het risico, dat zij kanker krij gen, zal vergroten. Dit is meegedeeld in een rapport van een groep geleerden, dat maandag is ge publiceerd door de commissie voor ruim tewetenschap van de nationale raad voor wetenschappelijk onderzoek. De groep onderscheidt vroege en ver traagde gevolgen van de straling. De vroege veroorzaken symptomen in tijd vakken, variërende van enkele minuten tot dertig of zestig dagen. Deze zouden verschillen van lichte huidaandoeningen en gastrische pijnen tot nadelige beïn vloeding van de bloedvormende weef sels. Enkele Van deze symptonen zou den kunnen leiden tot ernstige presta- tieverlies. De vertraagde gevolgen, die waarschijn lijk geen invloed zouden hebben op de prestaties van de astronauten gedurende de vlucht, zouden kunnen bestaan in vorming Van rauwe staar, permanente WASHINGTON (Reuter) De Verenig de Staten hebben gisteren bekendge maakt dat zij Noord-Vietnam zullen blij ven bombarderen. Naar aanleiding van geruchten als zou tot opschorting van de bombardementen zijn besloten verklaarde het ministerie van Defensie in Washing ton dat er geen wijziging is gekomen in deze politiek. President Johnson zei gisteren op een persconferentie dat de VS verlangend blijven uitkijken naar een vreedzame op lossing van de oorlog, maar dat er nog geen aanwijzingen zijn dat Noord-Viet nam onderhandelingen wenst. Wat de be richten uit Thailand aangaat volgens wel ke in oktober, mogelijk in Bangkok, een topconferentie als die van Manilla met de Amerikaanse bondgenoten in Vietnam zal worden gehouden, verklaarde de pre sident te verwachten dat er inderdaad „binnen een paar weken of maanden" zo'n bijeenkomst zal plaatshebben. Er is echter nog geen datum of plaats vastge steld. Johnson zei naar aanleiding van de Britse plannen om de troepensterkte in Zuidoost-Azië te verminderen, zeer te ho pen dat Groot-Brittannië zijn belangen in het Verre Oosten handhaaft. Verder com mentaar gaf hij niet op het diezelfde dag verschenen witboek over de Britse defen sie. De president gaf toe dat de Amerikaan se verliezen in Vietnam de laatste twee, drie maaanden voor het eerst groter wa ren geweest dan de Zuidvietnamese, maar waarschuwde dat daar niet teveel waar de aan mag worden gehecht. LIMA (Reuter) Enrique Cabrera Quinones viel in een autobus in Lima in slaap. Toen hij wakker werd miste hij niet alleen zijn portefeuille, maar ook zijn bril en zijn valse gebit. Tegen over de politie verklaarde hij altijdxmet open mond te slapen. Hierdoor had de dief kennelijk opgemerkt dat zijn kunsttanden in goud waren gezet. beschadiging van de huid, algemene ver korting van de levensduur en meer ge vallen van leukemie en andere kwaad aardige ziekten. De groep bepleit richtlijnen voor be veiliging tegen straling, die in hun uit werking nog juist het prestatievermogen van de ruimtevaarder tijdens zijn vlucht niet in gevaar brengen. Zij wijst er ook op dat elke bescherming gewicht ver eist, dat ook voor andere doeleinden kan worden benut. tot aanvaarding van de bestandsresolu ties van de veiligheidsraad te bewegen. Secretaris-generaal Oe Thant heeft be kendgemaakt dat hij ten gevolge van de crisis in het Nabije Oosten zijn voorge nomen bezoek aan acht Afrikaanse lan den heeft uitgesteld. Oe Thant had oorspronkelijk Guinee, Mali, Mauretanië, Nigerië, Opper-Volta, Ivoorkust, Liberia en Senegal willen be zoeken op een rondreis, die van 31 juli tot 15 augustus zou duren. Tweeënvijftig Arabische gezinnen, sa men 146 mannen, vrouwen en kinderen, zijn dinsdag de Jordaan overgestoken voor de terugkeer naar hun haardste den op de door Israel bezette westelijke oever. De repatriëring van deze groep is om humanitaire redenen versneld en gaat vooraf aan de massale terugkeer van de vluchtelingen uit Jordanië, die in augustus onder toezicht van het Rode Kruis begint. Eén Arabier stak dinsdag de Jordaan in omgekeerde richting over. Het was de Jordaniër dr. Bassisoe, oud-minister van Justitie, die door de oorlog werd verrast toen hij een bezoek bracht aan Gaza, en nu toestemming had gekregen om naar zijn land terug te keren. BOLOGNA (AFP). Nadat per volks stemming een verzoek om pardon van de voormalige SS-majoor Walter Reder was afgewezen, heeft de bevolking van het stadje besloten een geldinzameling te houden om de moeder van Reder in staat te stellen hem te bezoeken in de gevangenis van Gaete. Reder liet in 1944 1830 inwoners van Marzabotto doodschieten, waarvoor hij tot levenslange gevangenisstraf werd veroordeeld. Hij had de bevolking van het plaatsje om pardon verzocht als eer ste stap voor een verzoek tot gratie bij de Italiaanse president. Reder wilde zijn tachtig jaar oude en zwaar zieke moe der in Duitsland bezoeken. SAXMUNDHAM, Engeland (AP) William B. Franklin ontving dezer da gen een briefje van zijn verzekerings maatschappij, dat onder de woorden „Ons kenmerk" de volgende cijfer combinatie bevatte: 070045001040960872384000000001583. NEW YORK (AP) Bij het Israëli sche luchtoffensief, dat op 5 juni een ein de maakte aan het bestaan van de Ara bische luchtstrijdkrachten, werden voor de bewaking van Israel zelf nog slechts vier vliegtuigen in reserve gehoudert. Dit is dinsdag verklaard in een televisiepro gramma van de C.B.S. Brigade-generaal b.d. S. L. A. Mars hall, militair adviseur van de C.B.S., zei "m een programma „hoe Israel de oorlog won", dat alle Israëlische vliegtuigen op twaalf na waren ingezet voor het eerste initiatief, dat het gros van de vijandelijke vliegtuigen op de vliegvelden buiten ge vecht stelde. Generaal Marshall zei verder, dat Is rael de luchtaanval welbewust had uitge voerd op een tijdstip dat de Veiligheids raad van de Verenigde Naties zich van niets bewust zou zijn en zodoende niet snel zou kunnen optreden. Brigade-generaal Mordechai Hod, com mandant van de Israëlische luchtmacht, zei dat de overwinning in de lucht te danken was geweest aan Amerikaans geld, Frans materieel en Israëlische luchtmachtvliegers". Hod vertelde: „Wij hebben ons geheel op vliegtuigen geconcentreerd. Wij scha kelden de radar uit, gebruikten geen ra ketten en vlogen zeer, zeer laag, zo snel mogelijk en zeer, zeer rustig, zonder ra dio's". Volgens generaal Hod hebben Israëli sche piloten geprobeerd de radar te ver mijden, maar een gevangen genoemen Egyptische generaal was het daarmede niet eens. „Ofwel doelbewust storen of een lek in het systeem hebben het ver rassingselement gevormd bij de Israëli sche aanval op El Arish", zei brigade-ge neraal Mehdat Fahmy. ADVERTENTIE KTHTTTS *1* WESTELIJKE RANDWEG ZANDVOORT- iedere avond 8 uur. Matinees 's zondags 3 uur. Tele fonische-plaatsbespreking (02500) 55887 HOOFDKASSA KENNEMER SPORTHAL, TEL, (02500) 55887 Kassa's op het Houtplein V.V.V. Stationsplein 1, tel. 111000 Reisbureau "De Magneet, Koningstraat 44, tel. 20896 V.V.V.van Cleeffkade 13, tel. (02977) 5374 Reisbureau "De Magneet", Laat 208, tel. (02200) 17145 N. H. A. D. O.Pr. Hendriklaan 5-7, tel. (02208) 2276 Reisbureau OosteromVelserweg 22, tel. (02510) 23535 Reisbur. "De Magneet", C. H. Moensstr. 13, tel. (02510) 26842 V.V.V. .Stationsweg 6, tel. (02518) 2009 Boekhandel Dekker, Voorstraat 141, tel. (02206) 1473 Reisbureau Müller, v.d. Endelaan 120, tel. (02520) 5591 Sigarenmag. Galis, Kruisweg 985, tel. (02503) 6956 V.V.V. - Reisbureau Beuk, Vierkant 229, tel. (02530) 4262 V.V.V. De Grent 8, tel. (01719) 4241 Reisbureau Beuk, Vuurtorenplein 15, tel, (01719) 2545 Reisbureau Europa. Hoofdstraat 157, tel. (02560) 7658 Reisbur. "De Magneet", Kennemerlaan 25, tel. (02550) 11306 Sigarenmag. Botman, Haltestraat 9, tel. (02507) 2151 HAARLEM AALSMEER ALKMAAR BERGEN-BINNEN BEVERW1JK CASTRICUM ECMOND a. ZEE_ HILLEGOM HOOFDDORP LISSE NOORDWIJK a. ZEE SANTPOORT- UMUIDEN Generaal Fahmy verklaarde goed te zijn geoefend maar voor een ander type oorlogvoering. „Ik kan wel zeggen, dat elk terrein zijn eigen voorwaarden stelt en misschien waren onze beste stellingen wel niet zo goed", merkte hij op. Op de vraag of zijn opleiding beter ge schikt zou zijn voor Russisch terrein dan voor de Sinaïwoestijn, antwoordde hij: „Precies. En de Russische taktiek van rijen achter elkaar liggende loopgraven en stellingen vraagt grote hoeveelheden soldaten. Ik had een beperkt aantal sol daten tot mijn beschikking en een be perkt aantal stukken geschut". KAPP KENNEDY (AP) Van Kaap Kennedy zou vanmiddag de Lunar Explo rer worden gelanceerd, het tweede Ame rikaanse maanschot van deze maand. Het 104 kg. wegende maanvaartuig moet ge gevens over stralingen verzamelen. li Ir TMl MMWyUWWUWWyiiyWWUMAAMMIWWWWWIMIAAflAAAMMMI Daaruit is, alsook uit Kosygins ver zoeningsgezinde houding, binnenska mers niets anders op te maken dan dat de Russen hun ontspanningspolitiek niet bijgezet hebben in het Mausoleum der onvervulde dromen, maar willen doorgaan met het zoeken naar wegen tot samenwerking tussen oost en west. Voor Kosygin hadden de gesprekken in Glassboro dan ook duidelijk ais doel uit te vinden hoe de grote man uit het Witte Huis denkt, wat zijn instel ling is, en wat voor man hij is. Tot conclusies over LBJ's persoonlijk heid en denken zal de bijeenkomst ze ker hebben bijgedragen, want over vloedig is uitgelekt dat Johnson de ge sprekken meer dan eens over een per soonlijke boeg gooide. „Ik zie dat u niet bang bent voor mij en ik hoop dat u in mijn ogen ziet dat ik niet bang ben voor u", was bijv. een der typische zinnen die door Johnson in Glassboro werd gesproken. En ook het grootvader schap van beide heren kwam steeds weer ter sprake in verband met de toe komst waarin de „grote twee" hun kleinkinderen graag zouden zien leven Met een dergelijke conversatie peil den de heren elkaar en Johnson kwam daarbij tot de slotsom dat zijn Russi sche tegenspeler gedisciplineerd, erva ren en intelligent was, terwijl hij hoop te zelf een indruk te maken van rede lijkheid, taaiheid, vol begrip en met een diep en ernstig v erlangen naar vre de. Kosygin probeerde meer dan eens zijn Amerikaanse gastheer en diens medewerkers te provoceren met scher pe vragen en over-openhartige uitlatin gen. Aan de lunch op vrijdag 23 juni, noemde hij minister van Defensie Mc Namara bijvoorbeeld een „wapenhan delaar" en informeerde hij quasi kinder lijk of minister van Buitenlandse Za ken Dean Rusk misschien de oorlogs man in Johnsons omgeving was. Tegen Johnson zelf zei hij op een gegeven moment: „U bent voor oor log en ik ben voor vrede", waarmee hij de Russische opvatting leek te condenseren dat de Verenigde Staten neigen naar het voeren van imperialis tische oorlogen in verschillende delen van de wereld een sterk naar kou de oorlog riekende denkwijze, die de Amerikaanse interventie in Vietnam, het Nabije Oosten, ziet als uitingen van datzelfde Westerse „imperialis me". De Amerikaanse gesprekspartners gingen hierop nauwelijks in en hiel den vast aan de stelling, dat in dit nucleaire tijdperk de monstermach ten Rusland en Amerika tot een ver gelijk moeten pogen te komen. Feite lijk bleek Kosygin het hiermee toch wel eens, ondanks zijn soms polemi sche uitlatingen, en vandaar dan ook dat vast werd afgesproken door bei de regeringsleiders, elkaar binnen af zienbare tij 1 wellicht op neutrale grond weer te zullen ontmoeten. UITVOERIG werd door de grote twee gepraat over Vietnam, maar op dit punt is opvallend weinig uitgelekt over het besprokene. Wel staat vast dat Johnson opnieuw een beroep heeft gedaan op Kosygin om te bemiddelen om wederzijdse militaire de-escalatie te verkrijgen. Het Russische antwoord hierop schijnt geweest te zijn, dat zo lang de bombardementen op Noord- Vietnam niet zijn stopgezet, er niets te bemiddelen valt. Vooral in deze kwestie was het, zo is in Washington te horen, merkbaar dat Kosygin slechts lid was van een collectief Russisch leiderschap, zodat hij op geen stukken na vrijheid van handelen en van beslissen had, waar over de democratisch gekozen presi dent Johnson wel beschikt. Dat op welk punt dan ook een har de overeenkomst over de Vietnam-si- tuatie werd bereikt, is alleen hierdoor al onwaarschijnlijk, maar de contac ten lijken de Vietnam-discussie weer op gang gebracht te hebben tussen Moskou en Washington, hetgeen van extra belang is, omdat president John son weer een grote beslissing voor de deur heeft staan over uitbreiding van Amerika's militaire inspanningen in Vietnam. Generaal Westmoreland wil het troe pental namelijk tot 600.000 opvoeren, dat is rond 140.000 soldaten meer dan er nu in Vietnam staan. De stafchefs schijnen steeds dringender te pleiten voor een uitbreiding van de bombar dementen en zelfs voor een bezetting van de zuidelijke hals van Noord- Vietnam, waarin een groot deel van het Noordvietnamese leger is samen getrokken. Zou het Vietnamgesprek tussen John son en Kosygin een sprankje hoop op een diplomatieke uitweg uit het bloedig conflict hebben gewekt, dan is het heel goed mogelijk dat Johnson er nog een nachtje over slaapt alvorehs te luiste ren naar de raad van de militairen, die hij de afgelopen jaren steeds trouw, maar met een enorm gebrek aan suc ces, heeft opgevolgd. Wellicht dat hij dan naar minister van Defensie McNa- mara en enige andere burgers in de militaire wereld luistert, die betogen dat de bombardementen op Noord- Vietnam weinig effect hebben en dat zij zonder groot militair bezwaar stop gezet zullen kunnen worden als het diplomatieke spel dit zou vragen. Het probleem hierbij is evenwel, dat het niet meer voor honderd percent ze ker lijkt of Hanoi, in ruil voor een sta king van de bommenregen, nog wil ko men praten. De communisten lijken zich er maar al te goed van bewust te zijn, dat zij de Amerikanen meer ver liezen toebrengen dan ooit tevoren, dat mede hierdoor het pacificatieprogram ma als een luchtbel uiteen dreigt te spatten en dat het dubieuze touwtrek- Een opgewekte premier Kosygin maakte xn New York. het V-(victorie)- teken. ken om de macht van de Zuidvietna mese militairen, die bestaan bij de gra tie van de Amerikaanse interventie, de Amerikaanse politiek zwaar belast en in diskrediet dreigt te brengen. De kwestie van de anti-anti-raket was bijvoorbeeld een der zaken waar over Kosygin president Johnson zei: „U hoort hierover nog van mij". De Russische premier moest dat vaker zeggen met het oog op zijn collega's in Moskou, die evenveel in de melk te brokkelen hebben als hijzelf. De positieve kant daarvan ontging de Amerikanen echter niet. Het betekent immers dat de Russische politiek niet meer zo sterk afhangt van één man zoals in Kroesjtsjevs tijdperk. Hij houdt echter ook in dat de lijn Moskou-Washington open blijft voor verder overleg op het hoogste niveau, tenslotte wellicht een van de positieve gevolgen van het tragisch conflict in het Nabjje Oosten. In de Amerikaanse staat Noord- Carolina zijn twaalf blanken ge arresteerd. Zij zouden met geweld de rassenintegratie op de scholen hebben willen verhinderen, evenals de uitvoering van federale plannen voor hulpverlening aan negers. De foto toont enkele van de gevange nen in het uniform van de Knights of the Ku Klux Klan". i 1 Onbekend. De Zuidvietnamese regering heeft onder politieke en diplomatieke druk besloten de censuur op de dag bladen op te heffen. Een woordvoerder voor de minister-president zei echter niet te weten hoe lang de vrijheid van drukpers zal duren. Achtervolging. Zuidkoreaanse politie mannen en militairen hebben na een jacht van enkele uren bij Chongup, ten zuiden van Seoel, vijf van een groepje van tien Noordkoreaanse agenten ge dood. Bij het gevecht sneuvelde een Zuidkore aanse soldaat. Loterij. De Griekse regering heeft de jaarlijkse loterij van de Griekse jour nalistenorganisatie afgeschaft, omdat deze bond hierdoor onevenredig zou worden bevoordeeld. In deze loterij, die nog uit 1932 stamt, kon men huizen, au to's en geldprijzen winnen. Ongeveer 1500 journalisten krijgen een pensioen, dat voornamelijk betaald wordt uit de inkomsten van de loterij. Ruzie. De Venezolaanse communistische partij zal niet worden uitgenodigd voor het congres voor Latijns-Amerikaanse volkssolidariteit, dat op 31 juli in Ha vanna wordt geopend. Als reden hier voor geeft het organisatiecomité op dat de Venezolaanse communistische partij niet de grondregels voor de re volutionaire strijd in Latijns-Amerika heeft uitgevoerd. Correspondent veroordeeld. Een recht bank in Hongkong heeft een correspon dent van het Chinese persbureau „Nieuw-China" veroordeeld tot twee jaar gevangenisstraf wegens deelneming aan een onwettige demonstratie. De man werd op 11 juli gearresteerd tij dens ongeregeldheden in Hongkong. Foto. De Britse persraad heeft dinsdag een veroordeling uitgesproken over de publikatie van een foto van de Ita liaanse gezagvoerder van de tankboot Torrey Canyon, toen deze zich onder een ziekenhuisbed verstopte. De foto was in Genua gemaakt door een Itali aanse fotograaf en via 'n internationaal bureau onder andere aan de Daily Ex press, de Daily Telegraph en de Eve ning News verkocht.

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 3