HAAR JOURNAAL Militairen uit Israel naar ons land POLLE, PELLI EN PINGO Ketels „Nieuw Amsterdam" zijn niet best «gestipt RECHTER TIE EN HET ANDERE ZWAARD BRAMMETJE FOK Ons vervolgverhaal PANDA EN DE BOZE Nieuw Schiphol vóór 1980 al te klein Zwaardere straf voor heroïne-smokkel Oude vrouw dood doordek in gasbuis 1 DONDERDAG 20 JULI 1967 11 Een romantisch verhaal door Richard Maaon Franse confectie kiest voor kort Mogelijk uit de vaart Luchtvaartexpert: In Groot-Brittannië Kees Stip Twee nieuwe kroonleden Academische Raad Sf A A - 98) Er was nu geen maan, maar de ster ren schitterden en ik kon de omtrek ken van de bomen onderscheiden en even later tekenden ook de stammen zich in het donker af. Er hing een zware wildernislucht. Uit de andere bunkers kwam geen geluid, maar in de loopgraven die de omtrek van ons nieuwe kamp afbakenden, zag ik de hoofden van schildwachten met tus senruimten van acht meter. Dieper in het bos klonk nu en dan de kreet van een vogel of een dier en het voortdurend gesjirp van krekels, maar op de weg heerste stilte. Onder een boom was een gat ge graven bij wijze van tijdelijk toilet. Er was geen beschutting; alleen het duister van de nacht voorzag hierin. De bewaker stond op een paar meter afstand met zijn gezicht naar me toe en al die tijd had hij zijn revolver in de hand, klaar om te schieten. In de bunker had hij vriendelijk met me gepraat, zelfs met respect; maar hij nam geen risico. Ik had werkelijk weer dysenterie, en heel erg. De pijnen bleven mijn maag samenkrimpen. Ik bleef lange tijd onder de boom en tien minuten later nadat ik in de bunker was terug gekeerd, moest ik weer naar buiten. De soldaten lachtten. Ze wisten uit ondervinding wat dysenterie was. Toen ik terugkwam, maakten ze grap pen en een van hen zei: ,,'t Is de moeite niet waard om hem weer in de handboeien te zetten." Maar ze deden ze mij toch weer aan, opdat ik niet een van hun geweren zou kun nen grijpen en moeilijkheden veroor zaken. Ik ging zes of zeven keer naar buiten en de bewaker begon noncha lant te worden. Hij liep met me mee, maar als ik bij de boom ging zit ten, wandelde hij heen en weer, zodat de helft van de tijd zijn rug naar me toe was gekeerd. Ik deed me zie ker voor dan ik was. In de bunker legde ik mijn hoofd achterover tegen de muur en sloot mijn ogen, in een poging er nog spookachtiger uit te zien dan ik in de spiegel al geleken had. En als ik naar buiten ging, liep ik met slepende, pijnlijke tred. Het was na middernacht. Het goe de humeur van de sergeant verander de plotseling in hevig ongeduld. „Dit kan zo niet doorgaan", zei hij. „Wilt u soms weer aan een boom f worden vastgebonden?" voegde hij er op dreigende toon aan toe. „Nee", zei ik, dat zou ik ontzet tend vinden". „Nu, dan moet u zich beheersen". „Laat me nog één keer gaan", zei ik. Hij nam de handboeien af en ik sleepte me de trap op. De nacht scheen lichter te worden, maar on der de boom was het volslagen don ker. Ik ging zitten en wachtte, ter wijl de bewaker een meter of tien weg wandelde en weer terugkwam. Het was onmogelijk, onmiddellijk een sprong te nemen en weg te rennen, want eer ik de grens van het kamp had kunnen bereiken, dertig meter verder, zou hij me gehoord en een schot op me gelost hebben, of hij zou de schildwacht een waarschuwing toeroepen. Ik had gedurende mijn bezoeken aan de boom een ander loos, maar toch het beste wat ik kon doen. Ik zat daar in de af schuwelijke stilte en wist, dat de vol gende tien minuten alles zouden be slissen: of ik ooit Sabby zou terug zien of ik ooit iemand zou terug zien, wie dan ook. Het ging nu om het leven en vrijheid of om de dood, zo niet door de eerste kogel, dan toch door het zwaard van luitenant Nakamura, dat al gedoopt was. Ik had al mijn geestkracht nodig, om mezelf ertoe te brengen, de eer ste beweging uit te voeren. Ik ver keerde in een soort van onzekerheid, waarin ik me afvroeg, of het kon zijn dat ik die kracht miste, maar nog terwijl ik daaraan twijfelde, ont dekte ik, dat ik me al bewoog. Ik stond op. Ik kon de omtrek van het hoofd van de bewaker zien, toen hij van me wegwandelde. Ik stak mijn handen boven mijn hoofd uit en greep de tak, die ik wist dat daar moest zijn, en ik vergat al mijn pijn en vermoeidheid. Ik boog mijn ellebogen en trok langzaam mijn benen op. Ik maakte een achterwaartse salto dezelfde beweging, die ik in de gymnastiekles op school had geleerd. Maar toen had ik het alleen gedaan met een zekere angst om te worden uitgelachen als de manoeuvre mis lukte; nu had ik een angst die zo groot was, dat ik er op dat ogenblik geen klaar besef van had. Toen rust te ik met mijn borst op de tak. Ik bleef in die houding hangen, terwijl de bewaker terugkeerde. In die posi tie had ik me bijna bovenop hem kunnen laten vallen en ik zou hem hebben kunnen worgen eer hij een kreet kon uiten. En ik geloof wel dat ik dit zou hebben gedaan, als er geen andere keuze was geweest; maar ik had hem in de bunker leren kennen: een kleine kerel met bang knipperende ogen een jaar tevoren was hij nog verkoper geweest in een porseleinwinkel en ik kon me hem levendig voorstellen, zoals hi] vol trots een stuk aardewerk aan een klant verkocht. Hij was te menselijk en te eenvoudig om op eigen houtje en van dichtbij te doden. Ik wist dat hij me een kogel in m'n rug zou jagen als ik wegrende, maar hij zou het alleen maar doen, omdat hij in de oorlog was gesleept en een ge weer in handen gekregen had, en daarom voelde 'k me niet bitter ge stemd jegens hem. Na enkele ogen blikken stond ik bovenob de tak. me vastklemmend aan de stam. Ik tast te naar de volgende tak, tien voet boven de grond. Hij was dik en ste vig en ik werkte me erheen, totdat ik in het dichte gebladerte zat, klaar om te springen. Toen wachtte ik af wat er gebeuren zou. De bewaker was geduldig. Het duurde tien mi nuten eer hij aarzelend naar de voet van de boom tuurde. Ik kon juist zijn gestalte in de schaduw onderscheiden toen hij zich schuchter in de richting van de boom bewoog. Ik hoorde hem zeggen: „Bent u klaar?" Ér viel een stilte. Hij stond daar roerloos en ik kon me de ontzetting voorstellen, die hem langzaam be kroop. Weer zei hij, en nu met een trilling in zijn stem: „Bent., bent u klaar?" plan bedacht. Het was wel niet feil- (Wordt vervolgd.) PARIJS DE VROUW WORDT de ze winter weer vrouw. De Parijse modeontwerpers. die volgende week hun nieuwe collecties iq de Franse hoofdstad zullen tonen, zijn het er over eens. Zelfs couturier Courrèges die in 1966 met'zijn kosmonautenmode in het nieuws kwam heeft verklaard dat het onzin is om een vrouw er nog langer als een man bij te laten lopen. Als het aan hém ligt trekt zij deze winter zelfs helemaal niets aan. An- dré Courrèges vindt namelijk dat de vrouw in evakostuum het fraaist is en dat de overbodige kleding daarom zo simpel mogelijk moet blijven. En met zijn uitspraak is de verwarring in Parijs over hoe het modebeeld er deze winter zal uitzien nog groter ge worden. BEKENDE FRANSE modehuizen, die worden gefinancierd door de grote stoffenfabrikanten, staan onder zware druk om de rokken langer te laten wor den. Voor de internationale textielindu strie die er economisch niet zo best voor staat, zou het een uitkomst zijn wanneer Parijs voor een come-back van de „New Look" zou zorgen. De couturiers weten echter heel goed. dat de vrouw van 1967 niets voor lange rokken voelt. En dat zij zich niet zo maar de wet laat voorschrijven. FRANSE BOUTIQUE-ONTWER- PERS en confectiefabrikanten hebben de keus al gemaakt. Bij hen zijn de rokken voor het komende seizoen een tikkeltje langer, maar zij reiken nog net boven de knie. En door dit besluit is het voor de Franse couturiers wel heel moeilijk geworden om volgende week hun voor ogen staande lange kostschool-juffrouwjapon er in te krij gen. Er is nu eenmaal geen vrouw die Al blijven volgens de meeste Franse couturiers de rokken aan de korte kant, de jasjes van de mantelpakjes worden langer. in een tot op de kuit reikende creatie gaat lopen als er in de winkels nog korte jurken in overvloed te koop zijn. En daar kan zelfs mevrouw Chanel, die „New Look" mannequin Bettina van stal haalde om volgende week haar over de knie vallende pakjes te showen niets aan veranderen. WIWWWMWWWMWWWMWWWWIlWWIlWWIlWWIIIWIIIWWIlWWWIWWIWWIlWWyWWWWWWWWWWWWWWWWIIIWAIIIWMIIMII» (Van onze correspondent) GRONINGEN Een dertigtal Israë liërs die hebben deelgenomen aan de veld slag in de Sinaï tegen de Arabieren komt in Groningen genieten van een vakantie, aangeboden door hun Israëlische vakver bond Histadroet. Deze vakbeweging heeft een eigen sportorganisatie, de Hapoel, waartoe deze 30 Israeli's behoren. Een deel van het programma in Groningen is daarom opgesteld in samenwerking met de Groninger voetbalvereniging GRC. De ze zal 'n wedstrijd spelen tegen een elftal Uit dé Israëlische groep, onder wie zich enkele spelers van het nationale militai re elftal van Israel bevinden. Hoogstwaar schijnlijk zal Leo Horn deze wedstrijd lei den. Alle Israëlische gasten komen uit Hade ra, een plaats van circa 30.000 inwoners tussen Tel Aviv en Haifa. De Israëliërs ariveren omstreeks 6 augustus per vliegtuig in Rome vanwaar zij per bus naar Saarbrücken reizen, waar ook een voetbalwedstrijd gespeeld wordt. Via Parijs arriveren zij dan woens dag 9 augustus in Groningen, waar ze de volgende dagen verschillende bedrijven en grote werken in de noordelijke provincies bezoeken. Aan het eind van de week zul len de Israëliërs ook nog enkele andere delen van ons land bezoeken, zoals de Af sluitdijk, Volendam, Amsterdam en de Del ta-werken. Op 22 augustus vertrekken de Israëliërs dan weer van Schiphol naar hun land. 22. Jollipop greep de koffer waarin hij de diamant had gevonden, en liep ermee naar de uitgang van ho tel „Bergzicht". „We gaan de bevoegde autoriteiten hiervan in kennis stellen!" verklaarde hij. „Ongetwij feld stelt de politie belang in deze kostbare vondst. En, wie-weet, staat ons een beloning te wachten. We dienen echter wel voorzichtig te zijn ik verzoek u om goed uit te kijken naar verdachte personen die ons wil len bestelen!" De rest van zijn woorden ging verlo ren in een botsing met twee vreemdelingen. Het wa ren Henkie en Aal de Glibber, die met opzet onzacht op de bediende inliepen. Deze laatste verloor hierdoor de greep op het handvat en het volgende moment vloog de koffer met z'n kostbare inhoud door de lucht. ze SCHIJNT NIET éRü 84N6TE ZIJN ZOU DE 1/Ó6EDVERSCHRIKKER OOK KOEIEN BAN6 MAKEN? IK MOET DE KOE AFLE REN OM 8WÊMEN TE E TEN,,. (T>pi§ Het is niet uitgesloten dat de Holland Amerika Lijn in Rotterdam het passa giersschip de Nieuw Amsterdam uit de vaart zai nemen. Een onderzoek naar de toestand van de ketels van het vooroor logse bijna 37.000 ton metende schip neeft aan het licht gebracht dat de staat waarin de ketels verkeren ongunstiger is dan mocht worden verwacht. In verband' hiermee Webft HAL- directie voorlopig al besloten om de transatlantische rondreizen van de NtetTW Amsterdam die plaats zouden vinden op 8 en 29 augustus te annuleren. Ook de 22-daagse tropische Afrika- cruise waaraan de Nieuw Amsterdam op 18 september zou beginnen gaat niet door. Passagiers die geboekt hadden voor de twee bovengenoemde transatlantische rondreizen zullen worden overgeboekt naar dichtbij gelegen afvaarten van de Holland Amerika Lijn of op afvaarten van andere vervoersmaatschappijen. De Zweedse luchtvaart-expert Knut Hammarskjold, directeur-generaal van de IATA, de internationale organisatie voor de burgerluchtvaart, heeft verklaard dat de belangrijke luchthavens er met hun uitbreidingsplannen rekening mee moeten houden, dat zij in de toekomst 23 miljoen passagiers per jaar moeten kunnen ver werken. De nieuwe luchthaven Schiphol heeft een capaciteit van 8 miljoen passagiers per jaar. Door aanbouwing van het sta tionsgebouw aan de noordzijde kan deze capaciteit tot 12 miljoen worden vergroot. Mocht dat ontoereikend zijn, dan is er nog 1700 hectare open t?rrein, waarop een 2de stationsgebouw zou kunnen worden gebouwd met een capaciteit van 15 mil joen reizigers per jaar. De mogelijkheid voor de verwerking van ongeveer 30 mil joen passagiers is dus aanwezig. Als de heer Hammarskjold gelijk heeft, dan zal het nieuwe stationsgebouw nog vóór 1980 moeten verrijzen, want volgens hem zal in de komende 15 tot 20 jaar het wereldluchtverkeer zich iedere 4 tot 5 jaar verdubbelen. Dat zou dan voor Schiphol een passagiersaantal betekenen, van ongeveer 24 miljoen omstreeks 1979. (Van onze correspondent) LONDEN. De Britse regering gaat de smokkelaars in verdovende middelen op felle wijze bestrijden. Voorgesteld wordt de gevangenisstraf voor smokkelaars van heroïne, cocaïne en dergelijke stoffen drastisch te verzwaren. Het maximum zal van twee op tien jaar worden gebracht. Tien jaar was al de maximale straf voor het in bezit heb ben van gevaarlijke, verdovende midde len. Tot nu toe werden smokkelaars in de eerste plaats vervolgd door de douane autoriteiten. Scotland Yard is ervan over tuigd dat de nieuwe strafmaatregelen een belangrijk wapen zullen vormen tegen de smokkel van verdovende middelen. Een 18-jarig meisje verklaarde gisteren voor een Britse rechtbank dat zij en een ander meisje, verdovingspillen hadden ge slikt alsof het snoepgoed was. Het andere meisje, eveneens achttien jaar, is er aan overleden. Twee jongemannen stonden te recht wegens het onwettig toedienen van de pillen. Zij hadden in een apotheek ingebroken en 1440 tabletten gestolen. Een lek in de hoofdgasleiding onder haar huis heeft het leven gekost aan de 77-jarige weduwe G- van Vliet in Rotter dam. Een buurman, die zijn buurvrouw al een aantal dagen niet had gezien, sloeg een ruit van het huis in, waarna hem een gaslucht tegemoetkwam. Hij waarschuw de de politie, die de weduwe dood in haar huis aantrof. Men neemt aan dat zij al enige dagen geleden is overleden. Bij de ontsnapping van de vier ge detineerden uit de strafgevangenis in Scheveningen heeft de politie foto's verspreid die niet de geringste ge lijkenis vertoonden met de gezoch- ten. Voor ingewijden is dat begrijpelijk. Die foto's worden gemaakt aan het begin van hun detentie, door kunste naars die wij met recht criminele fo tografen mogen noemen. Door een nooit onthuld geheim weten ze het ge laat van de veroordeelde zo gevoelig op het gevoelige materiaal over te brengen dat de foto op zichzelf al zijn veroordeling zou rechtvaardigen. De gestrafte laat dan ook van schrik zijn snor en baard staan en wordt verder niet meer gefotografeerd, tot hij ontsnapt. Om zich onherkenbaar te maken be gaat hij dan meestal de vergissing zijn snor en baard af te scheren, waar door hij weer op de foto lijkt. In het Scheveningse geval deden de ontsnap ten dat niet, maar wel werden er twee gearresteerd terwijl ze het werk pak dat ze als gevangenen droegen verwisselden voor een ander werk pak dat ze nog ergens hadden han gen. Dat is ondoordacht. Waar de over heid de uitbrekers helpt met het pu bliceren van onduidelijke foto's, wil ik ze helpen met duidelijke adviezen. Verander uw uiterlijk niet, soigneer het alleen. Nadat u bent uitgebroken breek in. De politie zoekt uitbrekers, geen inbrekers. Breek achtereenvol gens in bij een herenmodemagazijn, een bank en een fotozaak. Beweeg u daarna elegant door de stad als een goedgekleed heer met een goedgevul de portefeuille en een snelkieker. Dat is zo'n camera die u in staat stelt aan een automobilist die uit de wrakstuk ken klimt een foto te overhandigen van de botsing die u zelf hebt veroor zaakt door te fotograferen in plaats van de sturen. Die camera is uw redding in nood gevallen. Gebruik hem wanneer u een politieman ziet naderen die, ondanks uw gebrék aan gelijkenis met uzelf, iets verdachts in u ziet. Fotografeer, ter wijl hij aarzelend op u afkomt, met 't bekende heupschot van Old Shatter- hand een willekeurige voorbijganger Merk dan de agent op en snel ver heugd naar hem toe. Zeg dat u su perintendant Balg bent van bureau X. Trek de foto uit de camera. Duw hem die onder de neus en verklaar dat dit een gelijkende foto is van de ontsnapte N.N. (Noem hier uw eigen naam). Wandel daarna kalm een zij straat in, terwijl de politieman zich met de foto in de richting van de aan gewezene spoedt. Als u geluk hebt is hij de officier van Justitie. Tot leden van de Academische Raad zijn benoemd de minister van staat mr. J. M. L. Th. Cals en het Tweede-Kamerlid prof. mr. I. A. Diepenhorst. Zij nemen de opengevallen plaatsen in van de kroonle den mr. J. Meynen, die ontslag nam toen hij president-curator van de Vrije Univer siteit in Amsterdam werd en van mej. dr. M. A. M. Klompé, die bedankte toen ze minister werd. 10-33 33. „Ik probeerde Hoe Ta-ma nu wel uit te dagen", zegt Tsjiao Tai tot de hoofdman als ze de kerker weer verlaten hebben, „maar ik heb het gevoel dat hij de waar heid spreekt. Waarom zou hij de zwaar den verwisseld hebben? Uit angst dat de jongen hem zou verraden? Maar die rijst- diefstal was toch niet zo ernstig dat hij een moord hoefde te plegen om zijn spo ren uit te wissen. In elk geval hebben we nu ontdekt dat onze brave rijsthandelaar Lau een oplichter is. Hij wordt stellig uit zijn gilde gezet als zijn praktijken be kend worden. Je kunt hem maar beter gaan arresteren, hoofdman. Dan heeft Rechter Tie hem bij de hand als hij zo- meteen terugkomt. En haal dan meteen Seah en zijn troep als getuige. Hun voor stelling zal nu wel afgelopen zijn. Ik zal dan intussen de oudste klerk de rest van het verslag dicteren". De hoofdman gaat naar buiten en Tsjiao Tai neemt met de oudste klerk plaats in eèn van de schrijf kamers. „Je hebt het verhaal van de hoofdman en het verhoor van Hoe al op geschreven. nietwaar?" zegt Tsjiao Tai tot de klerk. „Ik moet Hoe alleen nog vertel len wat ik van Seah's dochter hoorde. Ze is van plan weg te lopen bij de troep om met Lau te trouwen. Ze houdt het geheim voor haar ouders, die haar niet kunnen missen en geen toestemming zouden ge ven". De klerk begint te schrijven. czjJaTfEz ff 886. Hoewel hij de tegenstanders op een gemakkelijke manier had overwon nen, liep alles toch niet geheel naar wens. Hij had er vast op gerekend, dat de eigenaar van de jonk die hij met een bevrijdde hem zou kunnen hel pen tegen de mannen, die hem de gou den kazen hadden laten vervoeren. Maar door de ongewone beweging van het schip was ook deze man uitgeschakeld. Bram zou het dus zélf moeten doen. Intussen wisten de beide mannen, die Bram op zo'n lage manier tot smokke laar hadden gemaakt, nog niets van de loop der gebeurtenissen. Zij zaten in hun kantoor en verkneuterden zich. „Die Bram Fok.die eerlijke zee man.... die gaat ons netjes aan een paar miljoen helpen" zeiden ze schaterend tot zlkaar.... ,We zullen hem uit dank een kaasje sturen. Daar moesten zij weer zo luid om lachen, dat zij het pas hoorden, toen er voor de derde maal op de deur werd ge klopt. Binnenriepen Plus en Komijn- tje.

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 11