Luchtmacht wil volgend jaar diensttijd verkorten Kamerlid stelt vragen over Boudewijn H. HET WEER AKU ontkent fusiegesprek HO TSJI MIC Honderdduizenden pillen gestolen uit chemische fabriek in Haarlem Stierlijk vervelend I Nieuw drink plezier t 1 m tfy N ,y WILMSFLOET VERDERE BEZUINIGING BIJ DE DEFENSIE Voorpagina van Soldatenzeitung in beslaggenomen Hilversum-3 via middengolf maar tot vijf uur Minder uitgaven voor geleide wapens Tsjombe wordt waarschijnlijk uitgeleverd Sint Margriet deert ons niet Voortbestaan van Minerva Theater voor jaar zeker Hoogovens met Hoesch grootste staalconcern in West-Europa „Lonen het volgend jaar zeker vier percent hoger' Waterstaat vergist zich in Kamerstuk CO C/9 16 52e JAARGANG NUMMER 220 DONDERDAG 20 JULI 1967 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Tel. adm. 15437, chef bezorging tot 7 u. 10519. Tel. red. 15389, na kantooruren 02560-6484. Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Adj. Hoofdredacteur: E. Koning WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN Verschijnt dagelijks, beh. zon- en feestdagen. Abonnement bij vooruitbetaling, 12,35 per kwartaal, 13,85 franco per post, 95 cent per week. Losse nummers 25 cent. Giro rekening IJmuider Courant no. 129288. Directeur: Mr. H. C. van der Mije Foto's van Hitier en Dayan Dit nummer bestaat uit zestien pagina's Weer zonnig Aan het strand Het woord is aan Koningin met vakantie Deze winter: half-korte rokken pagina 11 Topomzet in ijs en frisdranken pagina 13 Door extra subsidie van gemeente Heemstede Vakcentrales: Zoutdrempel niet in Waterweg, maar in Nieuwe Maas de groene tingeling frisdrank SATÉ en diverse belegde broodjes bij MAX KOELEMIJ SLAGROOMGEBAKJES van DEKKERS zijn beter 44 cent per stuk IKENNEMERLAAN ZWIER IJmuider Courant MÜNCHEN (AP). Aan de voor avond van de 23ste verjaardag van de 20-juliaanslag op Hitier heeft de politie een inval gedaan in de redactielokalen van de Deutsche National- und Soldaten zeitung, die foto's van Hitier en Mosje Dayan op de voorpagina had afgedrukt. De officier van Justitie Wilhelm Lossos deelde mee dat hij beslag had laten leg gen op de voorpagina van het laatste nummer van het blad in verband met de foto van Hitier. Het vertonen van em blemen van ongrondwettige organisaties met propagandische doelstellingen is bij de wet verboden. Op de voorpagina van de krant, die een oplage van honderdduizend zou hebben, stond over vijf kolommen de kop: „Israels Auschwitz in de woestijn de massa moord op de Arabieren Dayan in Hit- Iers voetstappen". Volgens het onderstaande artikel zou Israel in Egypte, Syrië en Jordanië con centratiekampen hebben ingericht naar het voorbeeld van Auschwitz. In verband met internationale over eenkomsten zullen de uitzendingen van Hilversum-3 via de middengolf (240 me ter) met ingang van 1 augustus tot 17.00 uur plaats kunnen vinden. Via de FM- zenders en de draadomroep blijven 3- programma's tot 18.00 uur te beluisteren. Werd voor het aanvragen van speciale gunsten e.d. in het geval van Boudewijn H. afgeweken van de procedure welke in de Van der Hoe venkliniek normaliter geldt? Dit is de vraag die het Tweede- Kamerlid Wiegel (V.V.D.) schriftelijk heeft ingediend bij minister Polak van Justitie. De heer Wiegel wil voorts weten of de minister op de hoogte was van het feit dat Boudewijn H. nog geen jaar na dat hij in de Van der Hoevenkliniek was opgenomen, aan een zeilkamp heeft deel genomen, dat hij binnenkort wederom aan een dergelijk zeilkamp zou deelne men en of het voorts waar is dat Boude wijn H. regelmatig speciaal verlof ge niet en o.a. zonder geleide, studiegeno ten in Utrecht 's avonds mag bezoeken. W eerrapporten 1, 2 Uit het binnenland 2 Agenda van IJ wond en Haarlem 2 buitenlands nieuws 3, 7 Uit stad en omgeving 4, 5, 6 In de Vis hal en op zee6 Sport7, 13 Kunst9 Radio en tx9 Feuilleton11 Beeldverhalen 11 Aangestipt 11 Ferdinand12 Econotnisch nieuws 13 Scheepsberichten 13 Beurs13 Luidsprekers 10 Verwachting van het K.N.M.I., geldig van donderdagavond tot vrijdagavond opgemaakt te 11.15 uur. In de avond en nacht nog enkele verspreid voorkomende buien. Morgen droog weer met flinke zonnige perioden. Matige tot zwak ke wind, in hoofdzaak uit weste lijke richtingen. Ongeveer dezelfde temperaturen als vandaag. Volledige weerrapporten op pagina twee, Zonnig, maar met een frisse zee wind, die geleidelijk afneemt. Middag- temperatuur 20 graden. Zeewater 19 graden. Vooruitzichten: Stabieler met lang zaam stijgende temperatuur. (Van onze correspondent) DEN HAAG In het kader van de bezuinigingsmaatregelen op defensiege bied heeft nu ook de Koninklijke Lucht macht plannen ontwikkeld om de uitga ven te beperken. Staatssecretaris Duyn- >tee (luchtmacht) wil in de eerste plaats bezuinigen op de investeringen voor de geleide wapens van het type Hawk en ALGIERS (AP). De Algerijnse rege ring schijnt tot een definitieve beslissing gekomen te zijn ten aanzien van het lot van Moise Tsjombe het hete hangij zer dat de Algerijnse regering is toege vallen door een geslaagde ontvoerings poging. Na een zitting, die drie uren duurde en voor het grootste deel niet voor het publiek toegankelijk was, heeft het Al gerijnse hooggerechtshof bekend gemaakt dat het zijn beslissing over het verzoek tot uitlevering vrijdag zal bekend ma ken. De Kongolese regering verlangt de uitlevering van Tsjombe, die in Kongo bij verstek ter dood is veroordeeld. Alles wijst erop dat het verzoek zal worden ingewilligd en dat Tsjombe een enkele reiskaart je zal krijgen naar zijn geboorteland. Tsjombes voornaamste argument bij zijn verdediging is dat uitlevering op grond van politieke misdrijven niet toege staan is. Het blijkt echter dat het Alge rijnse hooggerechtshof zich zal concen treren op het bewijs dat Tsjombe zich ook aan andere misdrijven heeft schul dig gemaakt, met name massamoord en daarin wellicht een grond zal vinden om hem uit te leveren. Het officiële Algerijnse persbureau legt er de nadruk op dat Kongo Tsjombe be schuldigt voor moord op zijn tegenstan ders in Kongo. De AKU heeft vanmorgen ontkend dat er fusiebesprekingen met een ander con cern aan de gang zijn. De geruchten gingen de laatste dagen in de richting van een samengaan met de Kon. Shell. Als gevolg van een en ander was de laatste dagen de koers van het AKU-aandeel sterk gestegen. Vorige week noteerde het fonds nog even beneden de f 50. Gisteren steeg de prijs van het aandeel ruim drie gulden tot f 56,80. Bij opening vandaag vond echter een reactie plaats tot f 54,70, waarna nog een kleine afbrokkeling volgde. Nike. Het vervangingsschema voor de thans operationele lanceerinstallaties en projectielen wordt ingrijpend vertraagd, waarmee enige tientallen miljoenen gul dens worden gewonnen. Daarnaast over weegt de luchtmachtleiding bepaalde groepen van dienstplichtigen met ingang van 1 januari 1968 eerder met groot ver lof te zenden. Eind vorig jaar is dit ook reeds ge beurd, maar toen bedroeg de diensttijd verkorting slechts één tot vijf weken. Vol gend jaar echter wil men de diensttijd met enkele maanden terugbrengen. Offi cieel blijft voor de luchtmacht de dienst tijd op 21 tot 24 maanden gehandhaafd, maar verwacht mag worden dat met name grote groepen van technisch minder ge schoold personeel twee maanden eerder naar huis zullen mogen vertrekken. De bezuinigingsmaatregelen, die ten foei hebben de kosten van de nieuwe Northrop F-5 (600 miljoen) op te vangen, zullen hoofdzakelijk in de exploitatiesec tor worden gezocht. Aan het aantal vlieg uren voor operationele vliegers wordt niet getornd. (Van onze weerkundige medewerker) Vandaag is het Sint Margriet. De volksmond wil dat „als het regent op Sint Margriet dan regent het zes weken dat het giet". Tevens is deze dag het begin van de Hondsdagen, een periode van vijf a zes weken met dikwijls on stabiel en broeierig weer. Maar de mees te zomers trekken zich van Sint Mar griet en van de Hondsdagen niets aan. Het lijkt erop dat Sint Margriet ons, ook al valt er vandaag plaatselijk nog een buitje, niet zal deren. Want van het Azorenhogedrukgebied nadert een ver sterking in de richting van West-Euro pa. Na een korte inzinking met vandaag iets frisser weer mogen wij van morgen af weer een verbetering met stijging van temperatuur verwachten. Het onweer van gisteravond was alleen in Limburg van betekenis, waar ruim 20 mm. regen en ook wat hagel viel. Pasteur Ongelukkig zijn de mensen, die slechts heldere ideeën hebben. (Van een onzer verslaggevers) Pas nu is bekend geworden dat onbe kenden begin deze week een grote hoe veelheid pillen van het merk „Pre- ludin" hebben ontvreemd uit de chemi sche fabriek N.V. Propharma aan de Stephensonstraat te Haarlem. De diefstal van ongeveer 280.000 pillen moet in de avond of nacht van maandag op dins dag zijn gepleegd. De pillen vertegen woordigen normaal een waarde van 25.000. Van de daders ontbreekt tot dusver elk spoor. Het begon de vechtstier die in de gloeiend-hete arena van San Sebas tian de los Reyes (Spanje) voor lijdend voorwerp moest spelen, stier lijk te vervelen. Hij zag zijn kans schoon, prikte de jonge torero An- gelete in de pantalon en wierp hem in het zaagsel. De stier trok ten slotte toch aan het kortste eind, want Angelete velde hem toch nog. Maar de stier heeft voor ons al thans op punten gewonnen. „Preludin" werd als vermageringsmid- del door Propharma in licentie vervaar digd. De oorspronkelijke fabrikant is de firma Boehringer-Ingelheim in West- Duitsland. Propharma heeft de produktie van „Preludin" gestaakt. Men had in het bedrijf aan de Stephensonstraat ech ter nog een vrij grote voorraad die op aflevering wachtte. De pillen zijn uit sluitend op recept van huisarts of speci alist, verpakt in buisje van 20 stuks, in de apotheek verkrijgbaar. Een arts ver telde ons dat aan „Preludin", dat tot de groep wekamines behoort, een zeke re stimulerende uitwerking op de ge bruiker niet kan worden ontzegd. De pil len worden doorgaans in een dosering van een of twee per dag ingenomen. Al leen bij gebruik van abnormale hoeveel heden kunnen de pillen gevaar opleve ren voor de gezondheid. De vijf emmers met Preludine-pillen bevonden zich bij Propharma in een af gesloten bergruimte in het magazijn. De dader(s) heeft (hebben) zich toegang verschaft door in de rijwielstalling een houten afscherming open te breken en vervolgens de buitendeur van het maga zijn te forceren. Enige tijd geleden is getracht Prelu din in Nederland onder de bepalingen van de opiumwet te brengen, hetgeen echter niet is gelukt. De Haarlemse po litie vreest dat de gestolen pillen als stimulerend middel illegaal verhandeld zullen worden en vooral in zekere krin gen grif van de hand zullen gaan. In de zwarte handel zullen de Preludin-pillen dan forse prijzen opbrengen. Koningin Juliana is hedenmorgen voor een vakantie van Soesterberg naar Italië vertrokken. Op weg naar Porto Ercole zal zij onder andere een privébezoek brengen aan Venetië en Florence. De koningin wordt aan het eind van de maand in Porto Ercole verwacht, waar dan inmiddels ook prins Bernhard zal zijn aangekomen. Prinses Beatrix en prins Claus gaan deze zomer niet naar Porto Ercole. Zij blijven voorlopig in Nederland. Ook prin ses Margriet en de heer Van Vollenhoven gaan voorlopig niet met vakantie. Een Japanse fotograaf is erin ge slaagd foto's te maken van een straaljagerbasis in Noord-Vietnam. Een Mig-straaljager van de Noord- vietnamese luchtmacht staat tussen aarden wallen verborgen. De andere foto toont een Noordvietnamese jachtvlieger, die zich gereed maakt voor een actievlucht. Het voortbestaan van het Minervathea- ter in Heemstede is tot 1 juli van volgend jaar gegarandeerd als de gemeenteraad van Heemstede donderdag 27 juli akkoord gaat met een voorstel van burgemeester en wethouders een bedrag van 60.000 aan extra subsidie beschikbaar te stellen. In de periode tot juli volgend jaar zul len enkele terzake kundige instanties een onderzoek instellen naar de mogelijkhe den om het theater voor Heemstede te behouden. De exploitant van het Minerva-theater, de heer P. A. M. Hoogeveen in Bloemen- daal, overwoog het theater in september te sluiten. Voor het komende seizoen heeft hij nog geen vaste contracten met huur ders van het theater afgesloten. Om te voorkomen dat Heemstede zijn enige theater, cultureel centrum en cen trum voor velerlei bijeenkomsten ver liest, wordt thans voorgesteld de 30.000 subsidie die voor dit jaar reeds is toege kend met eenzelfde bedrag te verhogen en voor de eerste helft van volgend jaar eveneens een subsidie van ƒ30.000 te ver lenen. De heer Hoogeveen heeft zich be reid verklaard tot 1 juli 1968 de exploi tatie voort te zetten indien deze subsidies worden toegekend. De positie van het Minerva-theater is in het verleden reeds meermalen zeer hachelijk geweest. Sedert 1964 vertonen de jaarlijkse tekorten een stijgende lijn. Samen met de Westduitse partner Hoesch is Hoogovens IJmuiden het groot ste staalconcern in de Kolen en Staalge meenschap. Zij bereiken met zijn tweeën per jaar een produktie van 8'/- miljoen ton ruwstaal of tien percent van het KSG totaal- Voor verdere bijzonderheden over de „ranglijst" van de staalconcerns in West-Europa verwijzen wij naar de pagi na economie en financiën. Het NVV, het NKV en het CNV hebben in een nota aan de Stichting van de Arbeid gepleit voor een loon stijging in het volgend jaar van vier tot vijf percent. De drie centrales constateren met nadruk dat geen ge noegen kan worden genomen met een teruglopen van de reële lonen van de werkende bevolking. Zoals bekend wordt door het bedrijfs leven aangenomen dat door onder meer de hogere OB en een lastenverzwaring na Prinsjesdag de kosten van levens onderhoud in 1968 zeker met een percent of vier zullen stijgen. De stijging van de arbeidsproduktiviteit wordt het komende jaar geraamd op 3'/2, misschien wel 4 percent. Een loonstijging die even groot is zal volgens de centrales onherroepelijk leiden tot achteruitgang van het nu bereikte loonpeil. Dit wordt onaanvaardbaar geacht. (Van onze correspondent) DEN HAAG Niet de bodem van de Nieuwe Waterweg, maar die van de Nieu we Maas tussen de Willemsbrug in Rotter dam en de monding van de Hollandse IJs- sel, wordt opgehoogd om het zout te ke ren. Het ministerie van Verkeer en Wr.- staat stelt met het toegeven van deze ver gissing in een Kamerstuk een groot aan tal bedrijven gerust. Want als de bodem van de Nieuwe Waterweg zou worden op gehoogd zouden schepen van 60.000 ton niet meer in Rotterdam kunnen komen. Hoewel de Vaste Kamercommissie van Verkeer en Waterstaat verantwoordelijk is voor de inhoud van het Kamerstuk en in deze commissie prominente Rotterdam mers zitten, van wie mag worden veron dersteld dat zij het verschil weten tussen Nieuwe Waterweg en Nieuwe Maas werd er duidelijk geschreven over „het ver- ziltingsgevaar van de Nieuwe Waterweg". De griffier van de Tweede Kamer jhr. mr. W. H. de Beaufort, kan niet aanne men, dat er inderdaad sprake is van een vergissing, omdat het stuk vóór uitgifte ter correctie naar het ministerie gaat. ADVERTENTIES KENNEMER AUTOMATIEK Velserduinplein 6 - IJmuiden-O. - Tel. 14.000 n fl £5 umuioknI official dealer Bloemstraat 34 - IJmuiden - Tel. 14208

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 1