Raad Velsen ging akkoord met aankoop oude PEN-centrale Alleen KVP-ers stemden tegen raak Gans Kartondrukken van Gramberg in de Ruïne van Brederode Zeventiende eeuw herleeft in oud vissershuis in Spaarndam Onderzoek naar verband tussen nieuwe havenmondl en strandvervuiling OPRUIMING bender 1 A V. Tien raadsleden afwezig kom kijken en vragen bij „Art Antique" opent zaterdag KOOPJES Tien officieren in Haarlem beëdigd Vissershuis Wonen op schelpen Antiek Garantie Foeilelijk Keuze Kennemerlaan 5 (bij de brug) Telefoon 15705 Plantekeningen van poëtische ideeën In vele af del ingen van 10 tot 50% KEREN- EN JONGENSKLEDINGN.il. ADVERTENTIE Wethouder C. Ockeloen: stel". ,Geen uit- De raad der gemeente Velsen heeft woensdagavond tijdens een openbare vergadering zeer lang gepraat over de aankoop van de voormalige PEN- centrale aan de Kanaalstraat in IJmuiden. De huidige eigenares, de n.v. Ijsfabriek en Koelhuis te IJmuiden, heeft het pand en de bijbehorende grond met een totale oppervlakte van bijna drieduizend vierkante meter aan de gemeente Velsen te koop aangeboden voor f 245.000. Naar de mening van Burgemeester en Wethouders is het pand geschikt te maken voor ieugd- recreatie en voor culturele doeleinden, terwijl het wellicht de mogelijkheid zou bieden tot het inrichten van een café-restaurant met daarboven een dakterras. Die plannen liggen wel duidelijk omlijnd op tafel, maar zijn nog niet nader uitgewerkt. Niettemin stelden B. en W. aan de raad voor, het pand te kopen voor de genoemde prijs, om dat op dit moment de gelegenheid zich daartoe voordoet en een beslis sing niet zou kunnen worden uitge steld totdat alle plannen rond zijn De vaagheid van de plannen bleek verscheidene raadsleden echter voor een moeilijke beslissing te plaatsen, Wethouder C. Ockeloen verdedigde het voorstel met elan en het resultaat was, dat tenslotte alle raadsleden met de aankoop akkoord gingen, met uit zondering van de K.V.P.-fractie. waarvan de woordvoerder betoogde overwegend financiële bezwaren te hebben, maar die in zijn betoog aller lei andere bezwaren naar voren bracht. De heer W. van E ij k )P. v. d. A noemde het betreffende pand „een naar geestig, somber stuk baksteen" en hij vroeg zich af, of een dakterras aan de winderige kust wel attraktief zou zijn. De prijs vond hij zeer aantrekkelijk en hij kondigde aan vóór de aankoop te zul len stemmen, omdat er zo'n grote be hoefte bestaat aan ruimte voor jeugdacti viteiten. Naar zijn mening zou het pand voor dit doel geschikt gemaakt kunnen worden. In het straks gesaneerde oud- IJmuiden zou de ligging niet ongunstig zijn, terwijl men er ook over voldoende parkeergelegenheid zou kunnen beschik ken. De heer Van Eijk verzocht aan B en W. de jeugd bij het maken van de plannen en bij de realisering daarvan te betrekken. De heer C. Hoek (P. S. P) verklaarde dat zijn fraktie met belangstelling de ver dere uitwerking van de plannen tege moet ziet. In deze fraktie was onder meer de vraag gerezen of het pand in de weg zal staan bij een evt. verdere verbre ding van het Noordzeekanaal. De heer Th. Kruisman (C. P. N) gaf als zijn mening, dat de financiële con sequenties van de eventuele aankoop nog geenszins zijn te overzien, temeer daar het rapport van de dienst van openbare werken over de kwaliteit van het ge bouw slechts zeer summiere gegevens verstrekt. Dit raadslid vroeg zich af, of men straks het pand niet eerst helemaal zou moeten afbrqken, want dan zou de prijs veel te hoog liggen. Wanneer de wethouder de garantie zou kunnen ge ven, dat dit niet het geval is, zou de CPN-fractie accoord kunnen gaan met de aankoop. De heer Kruisman kreeg later van wethouder Ockeloen deze garantie De heer A. J. Schotman (V. V. D.) was ook niet onverdeeld enthousiast. De plaats vond hij niet ideaal en dit raads lid was voorts van mening, dat Velsen niet zo'n dringende behoefte heeft aan nog een restaurant. De V.V.D.-woord voerder vroeg zich af, of het bouwtech nisch mogelijk zou zijn „dit enorm lelijke gebouw" op te knappen en of het geld niet beter zou kunnen worden besteed aan andere recreatieve voorzieningen die op uitvoering wachten. De heer Th. C. Witte (K. V. P.) zei dat zijn fractie sterk de indruk heeft, dat het gebouw zich niet leent voor het gestelde doel, dat slechts zou kunnen worden bereikt ten koste van zeer veel geld, dat dan beter zou kunnen worden besteed aan de bouw van een geheel nieuw jeugdcentrum. Bezwaarlijk vond de heer Witte het, dat het voorstel niet ver gezeld ging van meer rapporten en ad viezen, die een inzicht zouden kunnen ge ven in de kosten en de mogelijkheden van de verbouwing. Namens zijn frak tie deed hij het voorstel om de beslis- De openbare vergadering van de raad der gemeente Velsen begon woensdag avond met een mededeling van de voor zitter, dat tien raadsleden, onder wie wet houder J. G. Kolkman, de vergadering niet zouden bijwonen. De vakantietijd heeft kennelijk ook de raadsleden naar ïlders gelokt. De overige raadsleden be steedden enkele uren aan de afwerking van de agenda. De vervuiling van het strand en de aankoop van de voormalige PEN-centrale aan de Kanaalstraat verg den een langdurige bespreking, die in afzonderlijke verslagen elders in dit blad is samengevat. De overige voorstellen gingen tamelijk /lot onder de hamer door. De belang rijkste lichtten wij reeds toe in eerdere edities. Algemeen bleek er ergernis te bestaan over het feit, dat de bezwaren, opmer kingen en suggesties, die de Velsense ge meenteraad naar aanleiding van het voor ontwerp voor het streekplan voor het streekplan voor het Noordzeekanaalge- bied op schrift heeft gesteld en aan ge deputeerde staten heeft toegezonden, blij kens het nu ter visie gelegde ontwerp, geen enkel effect hebben gesorteerd. Aan de bezwaren is niet tegemoet gekomen, terwijl deze bezwaren evenmin zijn weer legd. Burgemeester en wethouders stel den nu voor, de bezwaren, opmerkingen en suggesties ter kennis van provinciale staten te brengen. sing uit te stellen tot er meer gegevens beschikbaar zijn. Wethouder C. Ockeloen ging bij de verdediging van het voorstel eerst in op de ligging van het gebouw, die door enkele raadsleden excentrisch was ge noemd. Hij was het daar niet mee eens en voerde aan, dat het pand ligt aan een van de belangrijkste toeristische wegen in westelijk Nederland, langs sluizen en havens. „In onze gemeente wordt een punt zo gauw excentrisch genoemd, maar Velsen is toch geen dorp meer. We moeten in verschillende delen van de gemeente voorzieningen treffen en afstanden zijn maar betrekkelijk. De jeugd, voor wie dit gebouw in de eerste plaats bestemd is, trekt nu per bromfiets naar Haar lem, Amsterdam, Beverwijk en nog ver der weg", aldus wethouder Ockeloen, die in twijfel trok of het door de jeugd en door de omwonenden zou worden gewaar deerd als het gebouw wel in het centrum en temidden van de woonbebouwing zou liggen. Over het uiterlijk van he.t gebouw zei de wethouder: .Niemand vindt het een mooi gebouw. Het is gewoon foeilelijk, maar wat zegt dat, gezien het doel. In vele gemeenten is reeds gebleken, dat de jeugd zich uit stekend thuis voelt in oude veilinggebou wen, oude kerken, enzovoort. Vaak veel I beter dan in nieuwe gebouwen, waarin niets mag en niets kan. Bovendien kan aan het uiterlijk nog veel worden verbe terd. Een voordeel is, dat het pand zeer solide is gebouwd. Een nieuw gebouw zou zeker twee- a i driemaal zo duur worden en men zou dan helemaal niet optimistisch mogen zijn over het verkrijgen van de vereiste bouwvergunning. Wat het restaurant betreft zei wethou der Ockeloen, dat men zich in de bestana-1 de restaurants niet verdringt om een plaatsje te bemachtigen, maar men zou in Velsen toch meer keuze-mogelijkheden moeten creëren. Het betreffende pand zou gunstig liggen met het oog op het bezoek van buiten de gemeente De eventuele kanaalverbreding vond I de wethouder geen punt. „Het kanaal is straks al tweemaal zo breed als het Suezkanaal en nu zullen er in Amster dam wel mensen zijn die vinden dat straks honderdduizendtonners cirkeltjes moeten draaien in het kanaal, maar aan alles komt een einde en uit contacten met Rijkswaterstaat is gebleken, dat men op dit moment absoluut niet voorne mens is het kanaal nog verder te ver-1 breden. Als dat in de verre toekomst toch nodig zou blijken, dan wordt het betreffende pand op de normale wijze onteigend en krijgt de gemeente scha deloosstelling, zodat er in dit opzicht geen sprake is van financieel risico". Aanhouden van het voorstel, zoals de K.V.P.-fraktie had bepleit, noemde de heer Ockeloen onmogelijk op zakelijke gronden. Burgemeester mr. J. C. Biihr-I m a n n zei als hoofd van de politie de aankoop zeer toe te juichen. „Onze jeugd trekt nu weg en het moet ons veel waard zijn de jongeren hier te houden". Blijkens een mededeling van wethouder Ockeloen heeft ook de hoofdcommissaris van po litie in Velsen enthousiast gereageerd op de mogelijkheid van aankoop van het pand ten behoeve van de vrijetijdsbe steding door de jeugd. In tweede instantie kregen de raads leden gelegenheid om over deze zaak het woord te voeren en men bleek er nog lang niet over uitgepraat te zijn. Als nieuw gezichtspunt kwam nog naar voren, dat mocht inderdaad blijken, dat het gebouw niet voor de beoogde doelein den geschikt te maken is, de gemeente het dan nog heel goed kan gebruiken ten behoeve van verschillende gemeentelijke diensten en bedrijven die nu met ruim-1 tenood kampen. In een rapport van openbare werken I worden de verbouwingskosten geraamd op globaal 100.000,-. De K.V.P.-fraktie was van mening, dat de kosten veel ho ger zouden komen te liggen en men bleef I een betere voorbereiding en meer inlich tingen eisen. Toen wethouder Ockeloen niejt bereid bleek om de beslissing aan te hóüden, stemde de gehele K.V.P.- fraktie tegen het voorstel, maar alle an dere fraktie stemden vóór, zodat de aan koop van de voormalige PEN-centrale nu een feit is. Een rood badpak, blond haar, blauwe lucht. Een kleurige va kantieherinnering. Dat kunt U ook! Met een camera die U (des noods automatisch) bij de be lichting helpt. Maak zo, probleemloos, Uw kleurendia's of foto's. Spranke lend mooi en scherp. Probleemloos is de Yasbica Half 17 Rapid. Altijd goed belichte op namen door automatisch lichtrege- ling. Ultra lichtsterke lens, Yas- hinon 1,7. Beveiliging tegen dub bele foto's. Rapid filmmlegsys- teem, dus 1-2-3 klaar. Een camera die U helpt mooie dia's en 50 foto's te maken, tas 2 Ulo V/ IICipi 6 mooie dia's en 0 foto's te maken. 1 (nel. tas 9 Frits Gramberg, Amsterdammer, expo seert in de kelders van de Ruïne van Bre derode zijn kartondrukken. Het is een nieuw woord in de beeldende kunst, dat kartondrukken"Het is een eigen vinding van Gramberg, die als graficus ook al lerlei andere technieken hanteert. Hij te kent zijn voorstelling op karton, snijdt de onderdelen uit of het een legpuzzel moet worden, kleurt ze met verf, voegt ze weer aaneen en maakt dan afdrukken via een handpers. Soms legt hij kleine voorwerp jes die in het beeld passen op het af te drukken karton en daarmee verkrijgt hij kleine witte uitsparingen in de druk als fragmenten van het totaalbeeld. Het is een vorm van blokdrukken, waar mee hij vier a vijf bladen tot stand kan brengen. De techiek is hier niet (en dat is ze nooit en nergens) beslissend voor het artistieke gehalte van het werk, maar anderzijds brengen nieuwe technieken nieuwe beeldende mogelijkheden naar voren. Ze zijn dus toch heel belangrijk. In vorig werk was Gramberg een goede dertiger, denk ik vrij fel bewo gen. Jazz was een van zijn onderwerpen; sociaal onrecht de negers aangedaan, eveneens. Een dodelijk verkeersongeval is voor hem een onderwerp om zijn bewo genheid te uiten, maar ook een kruisweg statie. Het werk, dat nu in de ruïne hangt lijkt heel anders te zijn. Dat is maar schijn. De bewogenheid is gebleven, maar wordt sterk getemperd weergegeven in heel gevoelige dunne lijnen en vaak in heel tere tinten. Zijn bladen lijken koele plantekeningen van poëtische ideeën, ver standelijk van opzet dus, doch ontsproten aan gemoedsbewegingen die streng gedo seerd zijn vrijgegeven. Het belangrijke is een serie bladen. „Hoofdham voor Corrie". De bladen to nen een clean weergegeven encefalogram, doorsneden van schedels en hersens (in derdaad of het schijven ham zijn) en andere anatomische onderwerpen. Het is niet alleen volkomen onbloedig, al zou men dat verwachten. Deze bladen werken eerder „pijnstillend" voor een met ge dachten overladen brein. Dit werk is bijna abstract-esthetisch. Het vormt een van de wonderlijkste experimenten die ik ken, zowel ideëel als technisch gezien. Ik heb er een grote bewondering voor. Aandere bladen, niet gebonden aan een idee die om een serie vraagt, hebben hetzelfde gehalte. Ze zijn eveneens cere braal en toch bijzonder sensitief in een heel eigen picturale stijl, die bovendien een grote variabiliteit in de beeldvorming toelaat. Heel goed vind ik zijn „Eerste vrouw". Een pentekening van een fragment van de gouden koets, voorzien van verguldsel, laat zien dat er in dat brok nationale edel- massieve superkitsch toch nog poëzie kan schuilen, mits de hand van een Gram berg de pen voert. Tot zes augustus is dit werk te zien. Daarna worden de kelders het domein van de Haarlemmer Rob Clous. Hein Steehouwer Pier bij de Hoek dicht. Rijkswaterstaat zal de te verlengen Noorderpier bij Hoek van Holland niet voor het pu bliek begaanbaar maken. Het reeds be staande deel zal eveneens worden af gesloten. Ruim 200.000 mensen maken jaarlijks een wandeling op de pier. De verlenging wordt uitgevoerd met losse steen en bazalt. Het begaanbaar ma ken voor wandelaars zou enkele mil joenen meer kosten. Het raadslid J. van Os van den Abeelen (P.v.d.A.) heeft schriftelijk vragen aan het college van Burge meester en Wethouders van Velsen gesteld inzake de vervuiling van het strand. Zowel de vragen als de ant woorden van B. en W. zijn reeds in dit blad gepubliceerd. Woensdag avond, tijdens de openbare vergade ring van de raad, kwamen vragen en antwoorden in bespreking en ging men nader in op de mogelijkheid, dat de toenemende vervuiling mede een gevolg is van de verlenging van de pieren. Daaromtrent bestaat geen zekerheid. Wel kan volgens de heer Van Os van den Abeelen worden vastgesteld, dat het aspect van de strandrecreatie nauwelijks aan de orde is gekomen bij het maken van de plannen voor de verruiming van de havenmond. Wanneer er tegenwoordig een nieuwe weg wordt aangelegd poogt men tevens recreatiebelangen te dienen door een com binatie van werkzaamheden en het benut ten van nieuwe mogelijkheden". De heer Van Os van den Abeelen had grote waardering voor de sterk verhoogde activiteit van de reinigingsdienst, die het strand schoon tracht te houden, maar hij nodigde B en W. uit, onderzoekingen te laten doen, die een antwoord kunnen ge ven op de vele vragen waarop thans nog geen antwoord is te geven. De zorg voor het strand, legt ons ver plichtingen op in het kader van de toe nemende behoefte aan recreatiemogelijk heden. Wij moeten ons afvragen wat de oorzaken zijn van de toenemende vervui ling. Is er bij de aanleg van de pieren wel gedacht aan de bijverschijnselen en de consequenties voor de recreatie7 En als blijkt, dat die recreatiebelangen zijn veronachtzaamd, is dat dan geen reden om ook wat de financiële consequenties betreft in overleg te treden met het rijk?" De heer C. Hoek (PSP) wees in dit verband op de onderzoekingen die destijds in de Noordoostpolder zijn gedaan met een miniatuur-havenmond. Men kon daar stromingen nabootsen en op allerlei an dere wijzen vaststellen wat de consequen ties zouden zijn van de verlengde pieren. Misschien zou nu op een dergelijke wijze kunnen worden nagegaan, of de toenemen de vervuiling inderdaad een gevolg is van structurele veranderingen. Wethouder C. Ockeloen was het met de heer Van Os eens, dat men zich bij weg aanleg veel moeite geeft om nieuwe re creatieve voorzieningen te treffen, terwijl hier niet eens moeite is gedaan om be staande recreatieve mogelijkheden te handhaven. „Er is aan recreatieve waar de voor miljoenen verloren gegaan, al is dat moeilijk aantoonbaar", aldus de heer Ockeloen, die overigens stelde, dat men in overheidskringen wel meer begrip krijgt voor het Velsense standpunt. De wethouder vroeg zich echter af, of men ook zoveel begrip zou tonen voor de fi nanciële consequenties. „Bij de aanleg van de pieren heeft men de zee als vuilnisbelt gebruikt en daar ondervinden we nu de hinder van .Er is regelmatig overleg geweest met de be trokken bedrijven en instanties, maar zelfs nu nog stort men het materiaal datl is in kunst en antiek uit de zeventiende men kwijt wil aan de verkeerde kant van eeuw. Art Antique is gevestigd in een de pier, zodat het op het strand terecht zeventieneeuws pand, dat door de uit komt. Miljoenen kubieke meters zand zijn Haarlem afkomstige heer Baart van bo er op de scheepswrakken gespoten en ven tot onder in oorspronkelijke zeven- ook dat heeft belangrijke consequenties, tiendeeeuwse stijl is gerestaureerd, omdat de aanwezigheid van dit zand de stromingen verstoort. Daarmee is bij de ..Eens woonden er in dit huis vissers onderzoekingen destijds geen rekening ge-1 vertelt ons de zakenman in spe, die aan houden. Dit alles vervult het college met de Gemeente Universiteit van Amsterdam grote zorg", aldus wethouder Ockeloen. klassieke talen en archeologie studeert. Tussen het college van B. en W. en de —Heel wat Spaarndammers zijn er ook in raadsleden bleek geen enkel verschil van dit huis geboren. In de volksmond heeft mening te bestaan over de noodzaak tot bet hier de bijnaam van „revolutiehuis", het nemen van maatregelen, al moet dat gezien de vele kinderen die hier opgroei- helaas nu achteraf gebeuren. Het college den". zal zich erover beraden welke stappen „Toen ik hier met restaureren bezig men nu kan ondernemen en dan een goed was", zo gaat de heer Baart verder, voorbereid voorstel aan de raad doen. „kwam er wel eens een oude vrouw bin- (Van een onzer verslaggevers) Zaterdagmiddag 22 juli om drie uur opent de 27-jarige student J. M. Baart aan de IJdijk 35 in Spaarndam „Art Antique", een zaak die gespecialiseerd ADVERTENTIE BREESTRMT17-19 - BEVERWIJK NATUURLIJK OOK TUSSEN DE MIDDAG GEOPEND nen. die vroeg of ze nog eens eventjes een kijkje mocht nemen. Als ik hier thuis zat, vertelde het vrouwtje, rook het naar getaande (geteerde) netten. Die hingen voor de open haard te drogen. Heel wat Spaarndammers hebben de af gelopen maand er een kijkje genomen Ook Spaarndams laatste broodvisser Jan Berk is in dit huisje geboren. Al wordt het dan thans een winkel, een koperen baarsje dat aan een haak aan de voorge vel in de lucht zwemt herinnert er aan dat van deze plaats eens de vissers ver trokken om met rijke vangst terug te ke ren. Heel vroeger keek men van het ou de vissershuis, dat een stukje lager ligt dan de dijk, uit over het IJ aan de an dere zijde. Daar werden vroeger de schui ten gemeerd. De blik op het water wordt nu onttrokken door een rij lage wonink jes. Nog iets anders herinnert aan de oude vissersplek. Dat is de staanplaats achter het huis. „Nog steeds wordt het door de Spaarndammers zo genoemd", aldus de heer Baart. Als men het ranke huisje, dat deels ver scholen gaat achter een reusachtige met veel loof gezegende populier, via de twee halve deurtjes betreedt staat men op ze ventiendeeeuwse plavuizen die ook vol gens zeventiendeeeuwse techniek zjjn ge legd. „Toen ik begon met de plavuizen te leggen", vertelt de heer Baart, zei ie dereen dat ik op schelpen ging wonen". Dat zat hem namelijk in het feit dat de „specie" die de tegels aan elkaar en de grond vasthecht bestaat uit schelpen, kalk en zand. „Daar is geen spatje ce ment aan te pas gekomen", zegt de heer Baart. „Het voordeel is dat deze vloer nu veel flexibeler is en de stenen gaan niet loszitten". De gekleurde plavuizen heeft hij door het hele land reizend bij elkaar gekregen, evenals de kleine vierkante steentjes van de schrobrand. Dat alles conform de bouwstijl en opvattingen in 1600. De heer Baart lezend in zijn nieuwe zaak. De foto geeft een duidelijk beeld van het antieke Interieur. Links naast het pand staat een tweede huisje, dat eveneens om restauratie roept. Ook dit pand heeft de heer Baart ge kocht. Het zal eveneens helemaal worden hersteld. Dat hij antiek is gaan verkopen is min of meer toeval geweest. Van het vele rei zen door het hele land, zijn grote belang stelling en vooral ook bewondering voor alles wat oud en schoon van vorm is, is hij gestuit op de antiekhandel. „Het moet echter wel", zo verzekert hij, „allemaal origineel zijn. Kitsch komt in mijn zaak niet binnen". De collectie van Art Antique omvat zeventiendeeeuwse meubels, ceramiek, glaswerk, schilderijen en tal van andere voorwerpen. En toevallig staan al deze dingen in een omgeving, die hun vertrouwd is. In de Ripperdakazerne in Haarlem zijn dinsdagmiddag tien tijdelijk reserve tweede-luitenants beëdigd tot officier. De beëdiging werd vooraf gegaan door een parade en gevolgd door een défilé. De eed werd afgenomen door luitenant-kolo nel H. W. Hackman van het C-820 Tran sportbataljon. De beëdigde officieren zijn J. W. Buning, W. Rijsen, P. P. Saraber, A. J. A. Schafraad, P. J. Verschoor, E. J C. E. M. Westenburg en S. W. Plokker. Van het in Haarlem gelegerde 820 Transport bataljon werden beëdigd P. J. Hooykaas, R. Mulder, en E. de Roode. De plechtig heid werd musikaal opgeluisterd door het tamboerkorps AAT uit Tilburg.

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 4