Vormen van zand op het strand Verenigingsnieuws uit de IJmond eras Vijftigjarig bestaan van Haven- en Vervoerbedrijven Groot beat-feest in Speliadetent IJmuiden Duidelijk verband met de zee Winkeldievegges in Heemskerk Nog twee speciale aardbeienveilingen Kinderfeesten in IJmuiden Gasbuis op de rails Niet elke industrie is welkom in het havengebied Vakantie in juni meer gewenst Olifanten niet mishandeld Miljoenen bloemen doorgedraaid op veilingen Aalsmeer Weer dodelijke aanrijding in Haarlemmermeer Vliegtuigbotsing in Carolina eist 82 doden „Hagepreken" keren terug in Santpoort HAARLE HAARLEMSE RECHTBANK - r Uitspraken l DONDERDAG 20 JULI 1967 5 M** «®*sÉpt 'mê^m '- elsen-IJmuiden Beverwijk Sociale kant Antwoord aan Kamerlid „Niets bijzonders bij warm weer" BURGERLIJKE STAND VAN HEEMSKERK j. - ii. aUK3° «*0 Jongens en meisjes van elf tot en met dertien jaar konden woensdagmorgen in het kader van de strandfeesten deelnemen aan een wedstrijd in het maken van zand vormen op het IJmuidense strand. Vijftig kinderen hadden zich hiervoor opgegeven en voor hen werd een gedeelte van het itrand afgezet, waarop zij fantasie en cre ativiteit uit mochten leven. Verwoed be gonnen zjj aan het maken van figuren, al of niet met behulp van water, zeewier, schelpen of ijsstokjes. Achter' de omheining volgde een groot publiek de verrichtingen. Vrolijke muziek zorgde verder voor een feestelijke stem ming op het gedeelte strand tussen de pieren. Na een kwartiertje waren sommige kin deren al klaar, terwijl van andere schep pingen nog nauwelijks kon worden vast gesteld wat het moest worden. Maar zo langzamerhand ontstonden er toch dui delijk herkenbare figuren. De zee bleek ten rijke bron van inspiratie: zeemeermin nen, vissen, zeesterren en dergelijke waren Zaterdagavond om acht uur zal er een groot beatfeest in de Speliadetent voor de teeners van Velsen worden gegeven. De speliadeleiding organiseert deze avond In samenwerking met de jeugdsoos „Pa- goen". De „Shindies" verzorgen de mu ziek. Er kunnen meer als 2.000 hippe beaters naar binnen, hopelijk zal de entreeprijs van twee gulden hen niet afschrikken. Op 29 juli zal nogmaals een beat-avond worden gegeven. Tijdens deze avond zal „Miss-Beat 1967" worden gekozen uit een aantal kandidaten. DONDERDAG 20 JULI Gem. Bibliotheek, filiaal en r.-k. biblio theek, Wijkcentrum „De Duinpan", Willem de Zwijgerlaan, Santpoort-Zuid, geopend van 19 tot 21.15 uur. VRIJDAG 21 JULI Strandpuzzeltocht, 19 u.: start bij res taurant Smit, Kromhoutstraat, waar ook de finish is. Speliade 1967: Voor het programma van de kinderfeesten zie elders in dit blad. Gem. Openbare leeszaal en bibliotheek, Plein 1945: 14.30-17.30 en 19-21.30 uur; fi liaal Wijkerstraatweg 77, Velsen-Noord: 14.30-17.30 en 19-21.15 u.; r.-k. openbare leeszaal en bibliotheek, Willemsbeekweg 86, IJmuiden: 14.30-17.30 en 19-21 uur; fi liaal r.-k openbare leeszaal en bibliotheek In Velsen-Noord, Banjaertstraat 13; 14-17 en 19-21 uur. Stadhuis, Plein 1945, IJmuiden-Oost, is te bezichtigen op werkdagen van 10 tot 12 uuf. DONDERDAG 20 JULI Sportfondsenbad, Kuikensweg 84, ge- opend van 20.15-21.30 uur Verenigde Openbare Bibliotheek Bever wijk-Heemskerk: alle leeszalen gesloten. VRIJDAG 21 JULI Sportfondsenbad, Kuikensweg 84. ge opend van 7-17.30 en 20.15-21.30 uur. Verenigde Openbare Bibliotheek Bever wijk-Heemskerk, Beverwijk, Hendrik Bur gerstraat 70, volw.: 15-17.30 en 19-21 uur. Jeugd: 15.50-17.50 en 19-21 u.; Arendsweg 61, volw.: 15-17.30 en 19-21 u., jeugd: 15.30- 17.30 u.; Oosterwijk, Amstelstraat 44, volw. 19-21 u„ jeugd: 15.30-17.30 u.; Meerestein, Tarmentierstraat 2, volw.: 15-17.30 u. en 19-21 u., jeugd: 15-17.30 u.; Wijk aan Zee, De Zwaanstraat 4a, volw.: 19-21 u.; Heems kerk. Kerkweg 45, volw.: 19-21 u.; Ruys- daelstraat la, jeugd: 15.30-17.30 uur. populaire onderwerpen, die in verschillen de uitvoeringen op het strand werden ge legd. Ook griezelbeesten als bijvoorbeeld de inktvis waren favoriet. Twee kinderen probeerden een prijs te winnen met een uitbeelding van de IJmui dense havenmond. Een der jongens heeft niet alleen de pieren, maar ook de sluizen met het sluiseiland in zand gemodelleerd. Een groot anker ontbrak ook niet in de collectie zandvormen. En boten evenmin. Een der meisjes maakte een compositie van een reddingsboot met voorts min of meer symbolische voorstellingen van aller lei zaken die betrekking hebben op het reddingswezen. Met de letters IJ R B erbij' werd dit een charmant huldebetoon aan de IJmuider Reddings Brigade. Voorts zagen we onder meer nog een molen, een fraaie poes, salamandertjes, .Fjjed Flintstone, Donald Duck, een vlieg tuig, een mannetje met een hond en nog enkele andere dierenfiguren. Voor de kijkers was het aardig om al die figuren geleidelijk te zien ontstaan. Som mige kinderen maakten veel werk van de afwerking met schelpen en met wier, dat bijvoorbeeld prachtig dienst kon doen als haar voor de zeemeerminnen. De taak van de jury, bestaande uit de heren A. Toonen en B. v. d. Kolk, was niet eenvoudig en vergde veel tijd. Even na twaalf uur kon de uitslag bekend worden gemaakt. De drie hoofdprijzen werden toe gekend aan de meisjes Mollé, Heyboom en Zwetsloot, die respectievelijk een zeemeer min, een poes en de IJ.R.B.-compositie hadden gemaakt. De jongens Venus, Arjan de Rijn en Jan Klinkenberg verwierven de hoofdprijzen met een Vikingschip, haven en sluizen van IJmuiden en een vliegtuig. Alle deelnemertjes kregen overigens een Zowel in de supermarkt van de Co- operatie aan de Kerkweg in Heemskerk als in het levensmiddelenbedrijf Habé aan het Europaplein in Heemskerk zijn woens dag weer enkele winkeldiefstallen ge pleegd. Omstreeks half vier in de middag werd een 26-jarige Heemskerkse huisvrouw be trapt bij het zonder betaling meenemen van goederen ter waarde van circa 23, Een andere inwoonster van Heemskerk, die toevallig haar 38ste verjaardag vierde, had blijkbaar gebrek aan soepballetjes, zij probeerde althans een pakje gehakt ter waarde van 1,90 langs de kassa te smok kelen. Een 14-jarige Heemskerkse jongen met een bij zijn ouders verblijvende logé van 15 jaar uit Rotterdam kon het bij de Habé niet laten snoepgoed te stelen. Na een re primande van de politie ter plaatse wer den de twee aan de zorg van hun ouders overgedragen. Tegen de Heemskerkse huisvrouwen zal proces-verbaal worden opgemaakt. Nog twee veilingdagen en het aard beienseizoen 1967 aan de veiling „Kenne- merland" in Beverwijk behoort weer tot het verleden. De aanvoeren hebben niet veel meer te betekenen en mochten er volgende week nog aardbeien zijn dan worden deze tijdens de groenteveiling geveild. Woensdag lagen de prijzen \lrij goed voor de ongeveer twee duizend kistjes. Voor de eerste soort werd tot f 6.50 per kistje betaald de tweede sorte ring varieerde van 3,80 tot 5,60 per kistje. Er waren ook nog enige honder den sloffen aardbeien, die het tot 5,80 per stuk brachten. Dan komen er ook wat meer doosjes die graag gekocht worden en van 58 lot 110 cent per stuk noteerden. Aan de groenteveiling weren de note ringen: aardbeien 460-580 p. slof, 370- 650 p. kistje, 58-110 p. doosje, bospeen 21-62, doperwten 65-128, postelein 8-19, prein 20-48, sla 5-17, spitskool 16-36, an dijvie 9-18, komkommer 20-46, sperziebo nen 55-115, snijbonen 105-190, tuinbonen 12-32, tomaten 50-90, waspeen 13-50, peu len 50-155, rabarber 20-46 en rode bessen 120-185 per kilo. prijs, die zij in volgorde van hun punten- aantal mochten uitzoeken op de welgevul de prij zentafel. De wedstrijd slaagde dit jaar uitstekend, mede dankzij het prachtige strandweer. Eigenlijk zou.men een dergelijke wedstrijd, vooral in een mooie zomerperiode zoals wij nu beleven, wel vaker kunnen houden, maar het financiële budget van de orga nisatoren is maar zeer beperkt. Dat zo'n zandvormenwedstrijd de kin deren inspireert bleek uit het feit, dat vele jongens en meisjes, die niet aan de wed strijd deelnamen, elders op het strand met veel ambitie ook eens iets anders gingen bouwen of vormen dan het traditionele kasteel. Het Speliadeprogramma voor vrijdag 21 juli luidt als volgt: Om halftien is een kinderfilmvoorstel ling in het jeugdhuis De Brulboei aan de Kanaalstraat (228) in IJmuiden. Ver toond wordt, voor kinderen van drie tot dertien jaar de film „De blinde pelikaan", tegen betaling van 35 cent. Om twee uur is het middagfeest in de Speliadetent aan de Minister van Houtenlaan, op het par keerterrein van het Sportpark Schoonen- berg. Daar treedt op het kindercireus „Elleboog" met niet minder dan 35 ar tiesten. De voorstelling is voor kinderen van drie tot dertien jaar. De entreeprijs bedraagt drie kwartjes. Om kwart over zes woensdagmiddag heeft een machinist van de spoorwegen melding gemaakt van de aanwezigheid van een stuk ijzer op de rails in het traject tus sen de Casembrootstraat en 't eindstation. De trein verkreeg daardoor enig opont houd. De gewaarschuwde politie trof er een twee meter lange gasbuis aan, welke door onbekenden daar was neergelegd. De buis is megenomen naar het bureau van politie. De economische conglomeraties van Amsterdam, Zaandam, Velsen en Bever wijk raken steeds meer met elkaar ver weven en het wordt gebruikelijk te gaan spreken van „liet IJmondhavengebied". De nieuwe havenmond van IJmuiden maakt het mogelijk dat Amsterdam zijn deel krijgt in de niet te stuiten ontwikke ling van de bulkcarrier, waarvoor 80.000 ton droge lading al normaal is. Wordt dit vermogen nog groter, dan zullen er voor de Amsterdamse belanghebbenden no den ontstaan, waarop bet regeringscen trum in Den Haag niet direct een af doend antwoord zal kunnen geven. Dit heeft de directeur-generaal van het Verkeer, mr. J. Vrij naar voren gebracht in zijn toespraak, welke hij gistermiddag ter gelegenheid van het vijftigjarig be staan van de Scheepvaartvereniging Noord heeft gehouden tijdens de jubileum ontvangst in het Internationaal Congres centrum RAI aan het Amsterdamse Eu ropaplein. De directeur-ggneraal van het Verkeer voorzag, dat binnen afzienbare tijd van Amsterdam tot de Noordzeekust slechts één havengebied zal zijn, dat in vele op zichten als één ruimtelijke en economi sche eenheid zal moeten worden be schouwd. De algemeen voorzitter van de jubile rende vereniging van ondernemers in de haven- en 'vervoerbedrijven in. Am sterdam, de heer J. A. Warning, gaf als zijn mening te kennen, dat ongetwijfeld de toekomst van de haven mede gebaat is bij de vestiging van industrie in de havengebieden. Maar dit lijkt hem alleen verantwoord voor die industrieën welke met het oog op hun transportbehoeften in de haven gevestigd moeten zijn of stimu lerend werken op het havenverkeer. Be langrijke voorwaarde moet blijven, dat de traditionele havenbedrijven zich vrij kunnen ontwikkelen. Een te grote con centratie van industrie in de haven zou dit laatste in gevaar kunnen brengen, ten zij belangrijk meer terrein beschikbaar komt dan op dit ogenblik valt te voorzien. Spreker wees in dit verband op het con tainervervoer, waarbij praktisch het schip de fabriek binnenkomt. De igenlijke taak van de haven is: „knooppunt zijn in de goederenstroom"; wordt dit uit het oog verloren, dan zal grote schade aan de Nederlandse econo mie worden berokkend. Vanzelfsprekend speelt de havenontwik keling ook op het daarmee zo nauw sa menhangende sociale gebied een rol. De ondernemers kunnen zich gelukkig prijzen in de Nederlandse havens een vakbewe ging te vinden die begrip hpeft ,VQOT,4jg 'ontwikkelingen en die niet zoals in veel buitenlandse havens onder de druk van hun leden technische ontwikkelingen onmogelijk of althans zinloos maakt door beperkende praktijken, maar in opbou wende zin met de ondernemers samen werkt. Sprekend namens de gezamenlijke vak organisaties .memoreerde de heer Th. Windt, dat Amsterdam de eerste haven was, die een eind maakte aan een socia le wantoestand, namelijk die van de wil lekeurige tewerkstelling van losse ar beiders. „De Amsterdamse haven is groot door lange kademuren, maar ook door de ideeën, de filosofie die onder het doen en laten op sociaal terrein geschoven is", al dus de woordvoerder van de gezamenlijke vakbonden. Dat de eisen, die aan werkers in de haven worden gesteld, steeds hoger wor den voor wat betreft de vakbekwaamheid en allroundheid, was te zien in een door Kees Brusse en Robert Kruger vervaar digde film, getiteld „Een haartje op", die gistermiddag voor het eerst werd ver toond. De film laat vooral de havenar beider als mens zien. De jubilerende vereniging heeft de leer lingen van de Havenvakschool een prach tig zeilvaartuig geschonken. Het geschenk werd gistermiddag op het podium in de congreszaal door 2 leerlingen in ont vangst genomen. De leerlingen boden de vereniging een zelfgemaakt modern schil derij aan, dat listig in het vooronder van de boot was gesmokkeld. Ter gelegenheid van het jubileum had de vereniging een „Havenprijs" (onder werp: „De haven van nu") voor kunst schilders uitgeschreven. Een selectie uit de inzendingen was tentoongesteld. In juni zouden meer, vooral jonge mensen met vakantie willen. Dit is ge bleken uit een dit jaar gehouden on derzoek, dat door het NIPO in op dracht van de Stichting Recreatie is uitgevoerd. Van de ondervraagden maakt 47 percent vakantieplannen in januari en februari, omdat zij verzekerd willen zijn van een plaats. Ongeveer 25 per cent maakt zo vroeg plannen uit een oogpunt van gewoonte, terwijl 21 per cent dit doet, omdat het bedrijf waar men werkt, dit wil. Eén op de vijf gezinnen gaat niet met vakantie. Dit aantal is bij de minder gesitueerden en ie oudere leeftijdsgroepen aanmerke lijk groter. De directeur van de Stich ting Recreatie, de heer J. Swart, maakt van de resultaten van het NlPO-onder- zoek melding in het orgaan van de Stichting Recreatie. Hij concludeert dat het werk van de stichting op het gebied van de vakantiespreiding ein delijk vruchten begint af te werpen. De bedrijf svakanties zijn bijvoorbeeld over een periode van zes weken (be ginnende op de eerste juli) verdeeld. Ook het onderwijs werkt mee. In acht tien van de twintig provinciale hoofd heden en g'emeenten met meer dan 100.000 inwoners is de vakantie dit jaar begin juli aangevangen. Verleden jaar was dit aantal 13. Bijna een kwart van de Nederlandse vakantiegangers is vrij m de keuze van de vakantiedatum. Mere dan 1 miljoen mensen zouden in ieder geval aldus de heer Swart reeds de drukste tijd kunnen ontlopen- Op vragen van het Eerste Kamerlid mr. J. C. Bührmann (C.H.), burgemeester van Velsen, heeft de minister van Justitie ge antwoord dat naèr zijn oordeel de oppas sers van 't circus Boltini niet buiten hun boekje zijn gegaan toen zij op 6 april met harde hand enige olifanten in een voor hen onbekende wagen dwongen te gaan. De minister baseert dit oordeel op ver klaringen van deskundigen die de gebruik te middelen in de gegeven omstandighe den niet onredelijk achtten. Daar de die ren piet in de nieuwe wagen wilden de oude bleek niet meer geschikt voor trans port bestond het gevaar dat zij zich te gen de toeschouwers of de geparkeerde auto zouden keren. De temmer en zijn assistenten hebben in de gegeven omstan digheden niet de bepalingen van het wet boek overtreden waarin gesproken wordt van „nodeloos pijn of letsel veroorzaken". Over het door mr. Bührmann gevraagde toezicht verklaart de minister dat het toe zicht op de gedragingen ten aanzien van dieren in dierentuinen, circussen, dressuur- inrichtingen en bij de dierenhandel een aanmerkelijke versterking zal ondergaan nadat artikel 3 van de Wet op de Dieren bescherming in werking zal zijn getreden. Het ontwerp van de daartoe vereiste Al gemene Maatregel van Bestuur is in een vergevorderd stadium van voorbereiding. In de beide Aalsmeerse veilingen zijn de afgelopeh dagen miljoenen anjers en rozen doorgedraaid. Als gevolg van de hitte van de laatste weken was er een grote aanvoer, waar een geringe afzet tegenover stond. „Dit is een normaal verschijnsel", zegt de heer C. J. M. Bakker, direc teur van de veiling Bloemlust. „De laatste jaren hebben we koele zomers gehad en gebeurde dit doordraaien in mindere mate, maar bij mooie zomers is.het gebruikelijk, dat er grote hoeveel heden bloemen verloren gaan" Bij warm weer komen er meer bloe men op de markt, maar de afzet is ge ringer omdat veel mensen met vakantie zijn of op het strand liggen. In de straat handel zijn nu bloemen te koop tegen la ge prijzen. Woensdag is de 83-jarige wielrijder P. Heystek uit Nieuw-Vennep op het kruis punt Rijnlanderweg-Venneperweg in de Haarlemmermeer door een personenauto aangereden. Hij was op slag dood. De oorzaak wordt toegeschreven aan het feit dat het slachtoffer op het kruispunt geen voorrang aan de auto verleende. In Haar lemmermeer zijn dit jaar tot nu toe reeds 28 personen tengevolge van een verkeers ongeluk om het leven gekomen. GEBOREN: Ronald J. L. z. v. J. Put en C. K. de Reus, Martine G. d. v. C. Mole naar en M. Croese, Peter A. z. v. P. A. van Zwol en G. Vincent, Mark z. v. H. A. G. Leuring en W. C. de Vos, Katarina H. M. d. v. H. L. Ofman en C. A. M. Brakenhoff, Regina C. M. d. v. P. Dauphin en C. R. Bakker, Esther d. v. J. Hoorn en N. A. Nijhof, Tjebbe-Jan F. z. v. L. F. de Bruij- ne en M. A. Snijders, Soledad d. v. J. A. Robledo Mondreal en C. Olma Villar, Catharina A. H. d. v. J. Bleeker en C. C. van der Park, Elisa A. M. d. v. E. A. Hof en B. van Woudenberg, Quirinus H. C. z. v. Q. E. G. Schram en M. A. Niesten, Maarten J. z. v. J. Sloof en E. van de Kar, Irene J. d. v. J. Snip en J. P. M. Pie- ters. ONDERTROUWD: O. Zaagsma te Zaan dam en L. C. van der Wel te Heemskerk, toek. adres: Beverwijkerstraatweg 54, Castricum. GETROUWD: L. A. van Noort te Heemskerk en M. L. J. C. Bal te Heems kerk, toek. adres: Hekkemerven 26 Heemskerk. OVERLEDEN: Anna Beentjes, 78 jaar, gehuwd gewéest met P. Koper. (AFP/AP/Reuter). In het berg land van Carolina is een Boeing-727- straalvliegtuig in botsing gekomen met een Cessna-sportvliegtuig. De Boeing vloog nog even door maar stortte toen neer bij Hendersonville. Alle 79 inzitten den vonden de dood, ook de drie inzitten den van het Cessna-vliegtuigje kwamen om het leven. Onder de slachtoffers was de pas be noemde Amerikaanse minister van Mari ne John Mc-Naughton, diens vrouw en hun zoon van elf jaar. McNaughton had zijn functie nog niet aapvaard. De Boeing vloog vodr de Piedmont luchtvaartmaatschappij en was op weg van Atlanta naar Washington. Het toe stel was enkele minuten voor de botsing van het vliegveld van Henderson opge stegen. Een ooggetuige heeft verklaard dat de Cessna na de botsing onmiddellijk in brand vloog en neerstortte. Het Boeing- straalvliegtuig bleef nog even in de lucht maar daarna volgde een ontploffing. Wrakstukken vielen op huizen in de om geving, maar buiten de vijf bemannings leden en de 74 passagiers van de Boeing en de drie inzittenden van de Cessna vie len er geen slachtoffers. Evenals vier eeuwen geleden in ons land het geval was, worden er ook heden ten dage nog „hagepreken" gehouden. Dit gebeurt op het terrein aan de Val- ckenhoeflaan in Santpoort in het kader van een driedaagse manifestatie, welke geleid wordt door de Volle Evangelie Ge meente Santpoort. Drie dagen lang, tot en met vrijdag wordt er elke avond 'n non-stop evange lieprogramma gepresenteerd, waaraan jong en oud meewerkt. Er wordt gebeden en gezongen, waar bij de gelovigen worden voorgegaan door een voorganger en begeleid door een spe ciale zanggroep van de Gemeente. Voor de kinderen worden er op de bo venvermelde dagen 's middags om half vier speciale kindersamenkomsten geor ganiseerd, welke reeds op de eerste dag grote bijval van de Santpoortse jeugd kregen; ruim honderd kinderen woonden met enthousiasme de eerste bijeenkomst bij, die m verband met het winderige weer in de ruime tent werd gehouden. Op de eerste avond, woensdagavond, was de voorganger de evangelist E. Jong man uit Den Helder, donderdag wordt zijn plaats ingenomen door de heer J. J. Bronsveld uit Santpoort en vrijdagavond zal het woord zijn aan de heer H. Blan- kenspoor. Voor belangstellenden is een speciale boekenkraam ingericht met een ruime keus aan lectuur. De Haarlemse rechtbank heeft een 48- jarige wafelverkoper uit Den Haag ver oordeeld tot een jaar gevangenisstraf we gens poging tot zware mishandeling. De officier van justitie had tegen hem een zelfde straf geëist. De man moest veer tien dagen geleden terecht staan, omdat hij ervan werd verdacht op 16 maart in Bloemendaal op een agent te zijn inge reden, die hem wilde aanhouden. Mensen uit de omgeving hadden de politie ge beld omdat de Hagenaar nogal opdringe rig te werk zou zijn gegaan. Een 37-jarige directeur uit Aerdenhout is door de rechtbank veroordeeld tot 200 boete wegens eenvoudige belediging en vrijgesproken van het overige dat hem ten laste was gelegd. De officier van justitie had 2000 geëist. De man had terecht moeten staan omdat hij een echt paar een volautomatische wasmachine als nieuw zou hebben verkocht hoewel deze reeds enige keren zou zijn gebruikt en wegens belediging van de vrouw van de koper. De verdachte had zich onder meer verdedigd met de verklaring dat het echtpaar wel degelijk de betrokken wasmachine zou hebben willen hebben en dat hij bovendien korting had gegeven. s

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 5