Toerisme en terrorisme IN DE VISHAL EN OP ZEE Haarlem gisteren trefpunt in jaarlijkse Statentocht Bloembollen groeiden dit jaar ongekend grenzeloos lage prijzen inhoud is gelijk aan ruim Z flessen kinderbad vermouth wit 998 centra koffie aardheien- jam hm Qfk vruchten op sap 4 GROOTttlik a 1,27 liter „.inrwtl CHAUFFEUR Reparatie-activiteit bij de NDSM Amsterdam Sprintzege van Chris de Koe Havenberichten Prijzen dalen 50cent voordeliger WEEKEND-REKLAME SLAGER IJ DE WIT DONDERDAG 20 JULI 1967 X WL Hyacinten Kwestie van wennen «Ut opvouwbaar Keurpostprijsl kaart i Italiaanse Marcandi literfles JOS' A Pak 4QC eik2e pak 250 gram Frisco Nieuwe oogst! (6 verschillende soorten)! Q blikjes naar keuze 1 slechts 1 SCHILDERS voor onderhoudswerk Centra is uw gulden altijd méééér waard^^^F Expeditie -onderneming v./h. Van Oosten is Deze foto werd niet in Vietnam gemaakt, doch in Zuid-Tirol. Be wapende soldaten van het Oosten rijkse leger en leden van de gen darmerie patrouilleren door het bergland om terroristische activi teiten tegen te gaan. De patrouilles vormen een vreemde noot in het romantische landschap waar momenteel duizenden toeristen ver toeven. De Nederlandsche Dok en Scheepsbouw Maatschappij heeft opdracht gekregen van de Engelse rederij J- C. Harrison te Lon den tot het verlengen van het 12.000 tons motorvrachtschip „Harpalyce". Door het tussenvoegen van een nieuw «tuk van 16,76 m zal het draagvermogen vergroot worden tot 15.180 ton en zal het schip geheel voldoen aan de eisen, die men momenteel stelt aan de Liberty-vervangers terwijl de investering veel geringer is dan voor het laten bouwen van één van de standaardschepen, die door verschillende scheepsbouwers als Liberty-replacements worden aangeprezen. De „Harpalyce" zal in oktober bij de N.D.S.M. arriveren en dan na circa 5 we ken, ongeveer 3000 ton groter, weer ver trekken. De reparatieafdeling van de N.D.S.M. beleeft momenteel een bijzonder drukke tijd. Dezer dagen kwam de 34.080 tons tur binetanker „Maria P" gereed, die aanzien lijke schade had door een explosie in de pompkamer. Ongeveer 480 ton staal werd vernieuwd. Het schip, dat toen nog „Hugo Hammer" heette, werd onlangs door Dit- lev-Simonsen in Oslo verkocht aan Co rinthian Shipping Company Ltd. In het grootste dok van deze Amster damse werf ligt momenteel het 36.760 tons Noorse motorschip „Bardal" met zware bodemschade. Een groot gedeelte van de bodembeplating wordt vernieuwd, waar voor ongeveer 900 ton staal nodig is. Met deze drie opdrachten is een totaal bedrag van 6 a 7 miljoen gulden gemoeid. Woensdag werden in IJmuiden in to taal aangevoerd: 1000 kisten vis; bij de aanvoer waren: 76 kisten tong en tarbot 51 schol, 22 schar, 32 makreel, 34 schelvis, 203 wijting, 566 kabeljauw en gul, 4 haai en 12 diversen. Per kilogram werd, in guldens, be taald voor: gr. tong 5.59-5.30, grm. tong 3.70-3.47, kim. tong 3.30-3.17, kl. tong I 4.05-3.76, kl. tong II 3.77-3.54, tarbot I 5.50-5.10. Per 50 kilogram: gr. schol en grm. schol 41-38, kim. schol en kl. schol I 43- 36, kl. schol II 41-24, schar 19-17, ma- krfee.d 11,60, gr. schelvis 23-20, grm. schel vis 20-17, kim. schelvis 25-17, kl. schelvis I 29-25, kl. schelvis II 35-27, wijting 23- 17, gr. gul 26-18, mid. gul 23-17, kl. gul 20-17, kl. haai 36jaod O0o 88 Per 125 kilogram: grote kabeljauw, Katwiik morgen uit 109 kantjes haring. 'Prijzen: maatjesharing klein van 112 tot 155 en maatjesharing groot 95. KW 42-6970, KW 49-17.360? IJm. 46-5820, IJm. 154-8570. Aanvoer van donderdag Achttien vaartuigen hebben donderdag morgen in IJmuiden aangevoerd: 85 kis ten schelvis, 130 wijting, 400 gul en kabel jauw, 125 makreel, 4 tarbot, 80 schol, 50 varia, 325 stijve kabeljauwen, 19.000 kilo gram tong. 425 kleine kisten haring en 40 kleine kisten makreel. Prijzen van donderdag Per kilogram, in guldens: tarbot 5 10- 4.30, grote tong 5.37-5.01, middel tong 3.20-2.89, kleinmiddel tong 2.91-2.67, tong een 3.60-3.01, tong twee 3.50-2.89. Per tien stuks: grote kabeljauw 78-48 middel kabeljauw 31-25. De IJmuidenaar Chris de Koe heeft woensdagavond in het sportpark „Adri- chem" de jaarlijkse strijd om de „Suppor- ters' -beker van de Beverwijkse renners club „Kennemerland" gewonnen. Samen met Jan Minus, die hij in het beslissende sprintje met een lengte de baas bleef, was De Koe twintig rondjes voor het einde het parcours moest 65 keer afgelegd wor den uit het peloton ontsnapt. De mees ten gaven er de brui aan, toen zij bemerk ten dat de twee vluchtelingen niet meer te achterhalen waren. Alleen clubkam pioen Lies de Vries bleef nog in de strijd De uitslag was: 1. C. de Koe (IJmuiden), 2. J. Minus (Heemskerk), 3. L. de Vries (Heemskerk) op een harlve ronde. Alle overige deelnemers er waren dertien amateurs en nieuwelingen gestart staak ten de strijd. De Hout tegenover de stijlvolle voorge vel van het Provinciehuis in Haarlem, toonde woensdagmiddag een even verras send beeld als op vele zaterdagen, wan neer de Speakerscorner daar plaats heeft, het geval is. Nu ook was de uitgestrekte grasmat toneel met contrasten. Op een houten plankier stonden de burgemeesters van de twaalf steden in de route van de Statentoertocht, orh de deelnemende auto mobilisten ter afscheid hartelijk toe te wuiven. Achter het plankier, met daarop het gezelschap, speelden kinderen, genie tend van het mooie weer; een beeld dat cich daar bijna elke stralende zomerdag voordoet. Als vertegenwoordigers van het Provinciale Bestuur van Noord-Holland waren de heer W. Mensink uit H'lem als waarnemend commissaris van de koningin en de griffier mr. G. W. van Dokkum aan wezig' r Haarlem was dit jaar het gezamenlijk trefpunt van de jaarlijkse Statentocht. De tocht heeft plaats als herinnering aan de strijd tegen de Spaanse overheersing tij dens de 80-jarige oorlog. De statenste- den die in de route zijn opgenomen zijn Haarlem, Gorinchem, Gouda, Oudewater, Leiden, Alkmaar, Medemblik, Hoorn, Edam, Monnikendam, Enkhuizen en Dor drecht. Dit jaar reden 303 equipes in de toer mee. Rond het middaguur parkeerden de deelnemers hun auto's bij café-restaurant Dreefzicht in de Haarlemmer Hout. Van daar gingen zij te voet naar de Vlees hal aan de Grote Markt en het Frans Halsmuseum, om daar contrólestempels te halen. Bij de Vleeshal waren enkele charmante bloemenmeisjes aanwezig om de sportieve automobilisten van een bloe metje te voorzien. Twee bloemenmeis jes reden de tocht mee. Zij hebben tij dens de toer de inwoners van de staten- steden met bloemen verrast. De twaalf burgemeesters waren om twaalf uur in Haarlem aangekomen. Na dat zij door het gemeentebestuur in het stadhuis waren ontvangen namen zij aan de koffiemaaltijd deeL Per 50 kilogram: grote schelvis 28-22, middel schelvis 32-21, kleinmiddel schel vis 36-17, schelvis een 46-18, schelvis twee 44-23, schelvis drie 40-23, schar 27-12, ge stripte wijting 31-19, tarbot 130-92, griet 84-45, gul een 41-19, gul twee 36-18, gul drie 24-16, grote en middel schol 41-20, kleinmiddel en schol een 36-25, schol twee 48-36, schol drie 36-25, dichte wijting 24- 17, schartong 30-18, haai 35, makreel 12.30- 11.80, rode poon twee 38-26, tongschaij 38-32. Scheveningen De aanvoer in Scheveningen bestond vanmorgen uit 5 kisten schelvis, 60 wij ting, 5p makreel, 50 gul en kabeljauw, 300 schol, 606 kleine kisten haring, 30 kle©e Jjsten makreel Woensdag aangekomen te IJmuiden: IJstroom, van Dagenham: Prof. Albrecht Penck, Noord zee: Adolf Warski, Singapore; Bandama. Gent: Benny Skou. Antwerpen; Othonia, Londen, IJ muiden; Orion, Bremen; Nakwa River, Londen; Res Nova, Great Yarmouth, IJmuiden; Staffan Helsingborg: Tilly, Borgao. Zaandam; Berkel- stroom, Rotterdam; Contact, Boston. IJmuiden; Wotan, Dagenham: Jean E.. Londen: Bishop- gate. Middlesborough; Jans, Londen; Draco, Rotterdam; Henning Oldendorff, Kirkenes; Pal lamedes, Rotterdam; Baltique, Oslo. Woensdag vertrokken van IJmuiden: Ame- borg, naar Great Yarmouth. IJmuiden; Torstein Hamburg; Rijnstroom, Shoreham; Ordinence, Ostende, IJmuiden; Hada II, Fowev; Kwiek Kingslynn, IJmuiden; Wittekind, Stokvik; Blan- kenstein, Antwerpen; Roerdomp. Rotterdam Beverwijk; Loudima, Bremen; Theano. Rotter dam; El Kanemi, Duinkerken; Federico Ferrer Rotterdam; Lori Dreyer, Boston; Christine Ol-' dendorff. Bilbao, IJmuiden; San Spiridon, Svendborg; Aldebaran, Hamburg, IJmuiden; Spray, Colchester. IJmuiden; Ardeas. Rotter dam; Margaretha B.', Delfzijl. Donderdag aangekomen te UnmlUW't'goi - stream, van Gravesend; Buarque, Rotterdam; 1 ^uv-1. v. lauui VJ UC. Ltui Lt X UOIil Donderdag vertrokken van IJmuiden: Riga naar Ventspils; Ank T., Delfzijl, Zaandam; Dianel, Rouaan; Salome, Antwerpen; Phidias, Hamburg; Frankrig, Funchal. (Van onze medewerker voor bloembol lencultuur) Voor de toeschouwer Is het bloemvol- lenvak een voortdurende vorm van ge amuseerdheid. Dat is niet beledigend be doeld, want iemand die geblinddoekt is, probeert ook recht te lopen en het zal hem nooit gelukken. Zijn pogingen zal men ondanks dè Interesse, toch geamu seerd volgen. Dit jaar keek de export te gen een vermoedelijk geringere produk- tie aan, omdat de kwekers volgens op pervlaktestatistieken maar liefst een half miljoen vierkante Rijnlandse Roede, dat is 700 hectare minder, hadden opgeplant. Dat is veel op 'n totaal van 5700 hectare. Nu gelooft men in grote overschotten! Alle bollen schijnen enorm gegroeid te zijn. De situatie was een beetje onduide lijk geworden, doordat alles verleden jaar mis was gegaan. De organisaties en het bestuur van het PVS weten niet zo pre cies, waar ze met de reserves naar toe moeten, voordat de EEG komt en dus ontstaan plotseling maatregelen, die alles overhoop gooien. Een daarvan was verleden jaar de op koop van tulpenplantgoed. Het kostte de kwekers niets, want het geld ervoor kwam uit de reserves van de Stichting Bloembollensurplusfonds. Vele kwe kers hebben veel klein plantgoed van niet al te beste partijen ingeleverd voor toch nog een aardig centje. Sommige kwekers verkochten al hun leverbaar plantgoed en ruimden op die manier ook nog hun vrij waardeloze plantgoed op en staakten de gehele kwekerij. Volgens onze inlichtingen is er bijzonder veel „ondereind" opge ruimd. Dat zijn de kleine bolletjes, die een of twee jaar moeten groeien om „ex- poftkwaliteit" te kunnen worden. Reeds verleden jaar is men bevreesd geraakt voor die maatregel. Het gevaar bestond namelijk, dat er grotere bollen de grond in zouden gaan dan normaal. Hoe de oogst dan zou worden was niet te voorzien. Nu begint men te geloven in een veel te grote oogst. Voor ons is het nog steeds een raadsel, hoe men zo kan denken, want als er zoveel minder bloem bollen zijn opgeplant en zoveel beter ver kocht is dan verleden jaar, hoe komt men dan aan overschotten, terwijl er ver leden jaar nog geen 43.000.000 tulpebol- bollen over waren op een export van 1200 miljoen Stuks? Maar toch kan men u vertellen, dat de exporteursschuren door de levering van de voorgekochte bollen overvol zijn ge raakt. En daardoor moet de exporteur bij hét inkopen van zijn laatste twintig, der tig percent heel voorzichtig zijn. Op dat mopaent dalen de prijzen. Dit proces is arlMe#w^W'SaK,'(fe gang: Maar féëh -m£U6-. kau^zeggfiji. -welke sootten straks vt~ wo Klei li -t) nutter w geen cwntrale -ad*- ministratie is van de verkochte bloembol len. Dit voorjaar zag het weer er niet zo best uit. Men geloofde in schade door wa teroverlast. Aan de hand van de kleinere opplant en deze geruchten heeft men tegen hogere prijzen in het buitenland verkocht. Het is redelijk goed gegaan, al dus de voorzitter van de Bond van Bloem- bollenhandelarep. die men op dit gebied voorzichtigheid niet kan ontzeggen. Blijft dus de enorme vraag, zijn er werkelijk zoveel bollen als men denkt? Is er wer kelijk zoveel meer verkocht dan men dankt? De vergelijking met de blind doek is heus niet zo gek. Het verhaal van de hyacinten is min stens even moeilijk. De kwekers hebben drie procent meer opgezet, zodat er nu bijna 800 ha. gerooid is. Deze meerjari ge bloembollen hebben een vrij constan te groeisnelheid, zodat men vrij aardig kan schatten hoeveel centimeter omtrek per jaar ze zullen groeien. Dat is dan een regel, die uitzonderin gen toelaat. Mogen we de verhalen van dit ogenblii* geloven dan hebben vele partijen gewoon een jaar overgeslagen. Men noemt ongelooflijke groeicijfers. Maar door allerlei factoren is er een stijgende vraag naar kleinere maten. En kele daarvan zijn de betere eigenschap pen van kleinere maten, die beter broei en of minder grote en daardoor steviger bloemen brengen. Er is uit de uitvoer- statistieken te zien dat deze tendens al enige jaren aan de gang is. Er is niet aan te nemen, dat dit dit jaar anden zal zijn en dus Er zijn vragen gesteld om dan maar grotere maten te mogen leveren dan verkocht zijn. Het algemeen bestuur van de Bond van Bloembollenhandelaren is het er wel over eens, dat de situatie moeilijk is, maar dat rrien dat nog steeds niet zal moeten toestaan. Men noemt dit oncon troleerbaar. Het wordt dus straks helemaal niet vreemd als de grote maten veel goed koper, of zelfs onverkoopbaar zijn. dan de kleinere. Er moet worden geleverd wat verkocht is. Men moet niet menen, dat het geheli bloembollenvak in zak en as zit. Het is het gewend pas na de exporttij d zo omstreeks half november te weten of het van januari af een goede taktiek heeft gevolgd. De kwekers weten dan of ze te vroeg hebben verkocht of precies op tijd en de exporteur kan dan zijn inkooppoli- tiek terugredeneren. Beide groepen heb ben over het algemeen hun kaarten aar dig verdeeld. In beide groepen zijn er die het onderste uit de kan hebben willen hebben. Sommigen lukt dat dan toeval lig, anderen die minder fortuinlijk in hun redeneringen zijn geweest zullen minder goede resultaten behaald hebben. De geamuseerdheid van de toeschou wers, die overigens door veel onderne mers in dit bedrijf wordtgedeeld, i? .fr heus niet altijd. Dit jaar zaU vermoede lijk geen geblinddoekte man zieh ernÉig zoifït slechts leedvermaak zijn en deze aller slechtste vorm van vermaak past nie mand. CENTPA jus d'orange vierkant bulsframw met kunststof binnenwerk formeat 100x100x35 cm f 8,- bijbetaling Winkelwaarde f 24,50 bestelnummer 867 1? B(j bet reageren op ad vertenties, die onder n«zo mer worden geplaatst, ge lieve men er rekening mede te honden dat w|j alleen de besorging op ons kannen nemen van brieven, die een recht streekse aanbieding be vatten. De veriending van re- clame-drnkwerk vaH daar dns niet onder. VERKOOP BIJ EXECUTIE TE IJMUIDEN op vrijdag 21 juli 1967, des voormiddags te 11.15 uur in het perceel Radarstraat no. 58 te IJmuiden, ten laste van B. Jansen, van meubilaire goederen. De verkoop geschiedt tegen contante betaling en zonder opgeld. J. H. M. de Jong, Toeg. Cand.-deurwaarder. 500 gram varkensfricandeau van 4.50 voor 4.25 500 gram magere hamlappen van 4.25 voor 3.88 100 gram varkensoesters 0.98 150 gram servelaatworst 0.85 500 gram heerlijke paardeworst 1.25 Moerbergplantsoen 1 - IJmuiden - Telefoon 1 42 86 SPAAR ONZE ZEGELS 40% SPAARWINST Schildersbedrijf „BRONDIJK" vraagt: Aanmelden tussen 78 uur Wij kerstraat weg 224 Velsen-Noord, telefoon 0 2510 -25350. CENTRA (S Boelenstraat 1 IJmuiden. Tel. 0 2550-15477 vraagt voor direkt l.b.v. groot rijbewijs. Hoog loon. 5-daagse werkweek. C,

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 6