in Miljoenen mensen hongeren het rijkste land van de wereld WIE NIET MOOI IS, MOET STERK ZIJN Roger Pingeon de eenzame ooievaar Nederlands honkbalteam in aardig duel baas over Comets Ontstellende toestanden in zuiden zijn lang verborgen gehouden Buitenlanders nu weg uit Biafra Modernisteneed afgeschaft Bomontploffing in Lagos Bonn door Moskou gewaarschuwd Wet tegen agitatie aangenomen V S-maansatelliet landt zaterdag Brits voorstel: met achttien jaar meerderjarig Vf >'c Alfa Romeo wellicht in Formule I-races Zege voor Van Dooyeweerd Kanis verbeterde hoogspringrecord DONDERDAG 20 JULI 1967 (Van onze correspondent) WASHINGTON. Er is een sprookje dat sommige Amerikanen graag aan elkaar en aan buitenlan ders vertellen: in Amerika is eigen lijk niemand echt arm, elke volwas sene die wil kan genoeg verdienen om een redelijk bestaan te hebben. Maar de waarheid dringt langzaam door dat er miljoenen bittere armoede lijden en dat in de zuidelijke staten honger wordt geleden op een manier, die alleen te vergelijken is met onze hongerwinter. Met dit verschil dat het hongeren hier al anderhalf jaar duurt en dat pas nü een kleine kans op bevrijding van de honger gloort. Negers de dupe Maatregelen Te dure bonnen Pingeon: wel karakter maar niet mooi genoeg Nieuwe scheidsrechters Britse studente in recordtijd over Kanaal 90 motorrijders naar rally in Rusland De vergelijking met de hongerwinter is geen overdrijving. Een team van artsen, onderzoekers van het ministerie van Landbouw en een senaatssubcommissie onder leiding van senator Clark (waar van ook Robert Kennedy lid is) hebben allemaal dezelfde ervaringen in het diepe tuiden gerapporteerd: er wordt extreme honger geleden. Vele gezinnen eten al leen maar droge bonen en grutten en dan meestal maar eens per dag. Honger oedeem, extreme ondervoeding en ziekten die het gevolg daarvan zijn kan men op grote schaal vinden. Eén van de artsen tei zelfs: tot nu toe heb ik in mijn car rière zulke armoede en honger alleen maar gezien in de armste delen van Ke nia in Afrika. Het zijn vooral negers, die lijden. En dan weer hoofdzakelijk diegenen, die op het platteland in een houten huisje wo nen en makkelijk kunnen hongeren zon der dat iemand hen ziet. In de steden komt de overheid over het algemeen iets vlugger in actie om flagrante misstanden te bestrijden, hoewel is komen vast te «taan dat ook in de achterbuurten van zuidelijke steden honger wordt geleden. Dat de neger op het platteland hongert komt doordat de mechanisatie van de landbouw zijn arbeid overbodig heeft ge maakt. In Mississippi's aan katoen zo rijke delta bijvoorbeeld schat men dit jaar het aantal werklozen op zestig- a honderdduizend. Desondanks verdienen de bezitters van de rijke plantages, van wie een aantal waar dig en voornaam de staat Mississippi in bet Washingtonse parlement vertegen woordigt, jaarlijks rond 2S0 miljoen dol min dit gebied. Dat de planters tot mechanisering van hun bedrijven zijn overgegaan en de ne gers uit de katoenvelden hebben gedre ven is het gevolg van de dit jaar inge gane verplichting elke landarbeider mini maal een dollar per uur te betalen. De planters, die generaties lang „hun zwart jes" bijna niets of hoogstens drie dollars per twaalfurige werkdag betaalden, vin den deze dollar.per uur je reinste afper sing en kopen liever dure machines dan aan deze „bederving der arbeidsmoraal" mee te doen. Een neger zonder werk, die op het platteland van Amerika's zuiden woont, kan natuurlijk wegtrekken, naar Chicago bijvoorbeeld. Maar werk is ook daar voor hem niet te vinden, want iets anders dan katoenplukken hebben de negerlandar beiders uit het zuiden meestal niet ge leerd. Niet mogen leren in een maat schappelijk systeem, dat er op uit is de onderste sociale laag dom, meegaand en aan de rand van de honger te houden. De federale regering doet er wel iets tegen, maar kennelijk te weinig. En de staten zelf werken vaak helemaal niet mee. Vele blanke machthebbers in het zuiden lijken er eerder in geïnteresseerd te zijn hongerlijdende negers te zien ver trekken naar het noorden, waar misschien geen banen op hen wachten maar vaak wel betere sociale voorzieningen en effec tievere voedselprojecten, dan hen in het zuiden het hoofd boven water te laten houden. Vandaar dat in de meeste zuide lijke staten maar een fractie van de ar men kan profiteren van de twee federale voedselprogramma's. Het ene voedsel programma houdt uitdeling in van land bouwoverschotten en het andere is een „voedselpuntensysteem". Men kan daar, als men onder de vastgestelde armoede- inkomstengrens ligt, voedselbonnen ko pen voor twee dollar (koopkracht rond viel gulden) per gezinslid per maand, waarvoor men dan levensmiddelen kan kopen voor een waarde, die rond vijf keer hoger ligt. Het maximum dat een groot gezin ooit voor zijn voedselpunten hoeft te betalen is bepaald op twaalf dollar. In Mississippi zijn een aantal districten juist de laatste tijd van het uitdelings systeem overgegaan naar de voedselbon nen en daardoor is een schril licht gewor pen op de toestanden in het zuiden. On geveer tweederde van de mensen, die voedsel uit de overschotten haaiden, kwam namelijk niet opdagen bij de ver koop van de voedselbonnen. De reden: voor duizenden negergezinnen zijn de punten te duur. Twee dollar per persoon per maand mag belachelijk weinig lijken voor de welgevoede ambtenaar in de hoofdstad, maar in het diepe zuiden is het veel. On telbare negers hebben namelijk nooit een cent op zak. Zij leven, als onder slavernij, zonden geld. Als zij werken voor een plantagebezitter wordt het loon meestal verrekend met oude schulden, die de straatarme negers bij hun broodheren hebben lopen en waarvoor hen vaak een schandelijke rente van vijftig percent wordt berekend. Als zij niet werken en zij krijgen een schamele werkloosheids- of armoede- uitkering dan gaat dit geld meestal linea recta naar de winkeltjes, waar bijna alle negerfamilies diep in het krijt staan. Om twaalf dollar per maand opzij te leggen voor het voedselpuntenprogramma is de meesten gewoon onmogelijk. Al anderhalf jaar lang gaan er stem men op, die bepleiten dat het voedsel puntensysteem goedkoper wordt gemaakt en dat de federale regering nooduitdelin- gen van voedsel organiseert in districten, waar niets gedaan wordt voor hongerende gezinnen. Maar minister van Landbouw Freeman reageerde niet en de zuidelijke politici, die in het parlement de agra rische commissies beheersen, noemden alle berichten over honger overdreven. Pas nadat onder anderen senator Bobby Kennedy de armoede en nood was gaan bekijken (met alle courantenartikelen en televisiereportages vandien) kwam er be weging in Washington en wórden de voedselpunten nu goedkoper gemaakt. Gezondheidsinspecteurs bezoeken een negergezin. Of het veel zal uit halen? LAGOS (Reuter) Circa 850 buiten landse evacués zijn gisteren te Port Har- court in Biafra (Oost-Nigerië) aan boord gegaan van de 5.000- ton metende Isonzo, een Italiaanse vrachtboot met passagiers accommodatie, die hen naar de Nigeriaan- se federale hoofdstad Lagos zal brengen. Het schip wordt vandaag in Lagos ver wacht. De evacués zijn vijfhonderd Engelsen, tweehonderd Amerikanen, tachtig Neder landers, twintig Zwitsers, zeventien Isra ëliërs, vijftien Duitsers, tien Italianen en drie Japanners. 1 VATICAANSTAD (AP). Paus Pau- lis VI heeft goed gevonden dat van pries ters, bisschoppen en studenten, die pro moveren aan r.-k. universiteiten, niet meer zal worden geëist, dat zij de zo genoemde „modernisteneed" afleggen. De bedoelde eed, welke priesters en studenten moeten afleggen, is in 1910 door Paus Pius X ingevoerd ter bestrijding van wat de kerk beschouwde als ketterij en in sommige moderne en wetenschap pelijke denkwijzen. LAGOS (Reuter) In de buitenwijk Yaba van de Nigeriaanse hoofdstad La gos zijn woensdagavond bij een bomont ploffing elf mensen om het leven geko men en 32 gewond. Een bioscoop en twee regeringsgebouwen werden beschadigd. De explosie de derde in Lagos in drie weken tijds wordt toegeschreven aan een saboteursactie. De Roemeense premier I. G. Maurer (links) genoot zichtbaar van een boottocht door de Amsterdamse grachten, in gezelschap van premier De Jong en Amsterdams loco burgemeester Koets. MOSKOU (AP) De Sovjet-Unie heeft West-Duitsland er voor gewaarschuwd dat het aannemen van een noodwet door het parlement in Bonn verstorend kan werken op de Westduitse pogingen het kontakt met Oost-Europa uit te brei den. Onder de noodwet krijgt de Westduitse regering meer bevoegdheden in tijden van crises. WASHINGTON (AP). Het Ameri kaanse huis van afgevaardigden heeft een wetsontwerp aangenomen gericht te gen rondtrekkende agitatoren, die aan zetten tot geweldpleging. Het huis is hiertoe gekomen door de gebeurtenissen in Newark, Plainfield en andere plaat sen. De senaat moet nog oordelen over het ontwerp. Het ontwerp verklaart het oversteken van de staatsgrenzen met het doel on lusten te ontketenen tot een federaal misdrijf, dat bestraft kan worden met vijf jaar gevangenisstraf en 10.000 dol lar (36.000 gulden) boete. KAAP KENNEDY (AP) De maan- satelliet „Lunar Explorer", die door de Verenigde Staten is gelanceerd, ligt goed op koers. Alle apparaten aan boord wer ken goed. Dit is meegedeeld door de Amerikaanse dienst voor Lucht- en Ruim tevaart, NASA. Zaterdagmorgen zal een remraket worden ontstoken in de 104 kilogram we gende maansatelliet. Deze moet de snel heid zodanig vertragen dat de maansatel liet binnen de zwaartekracht van de maan komt. LONDEN (Reuter). Elf door de Brit se regering aangewezen volwassenen heb ben twee jaar lang de tieners bestudeerd. Zij zijn tot de conclusie gekomen, dat het overgrote deel een sterk verantwoorde lijkheidsbesef heeft en ook verantwoor delijkheid te dragen moet hebben. Daar om beveelt de commissie aan de meerder jarige leeftijd te vervroegen van 21 tot 18 jaar. Als ze achttien zijn, moeten vol gens de commissie de jongelui ook kunnen trouwen zonder toestemming van de ouders. De elf verwerpen het denkbeeld van een verplichte verlovingstijd van een half jaar voor tieners die willen trouwen. Dat zou meer problemen scheppen dan oplossen. Wie niet sterk is, moet slim wezen. Iedereen begrijpt dat deze zegswijze in een taktisch steekspel als de Ronde van Frankrijk voortdurend van toepassing is. Maar een verbuiging van deze zegwijze is nog sterker in deze ronde: wie niet mooi is, moet sterk wezen. En wie dan nog niet iterk is, kan het ook met slimheid nog '.nigszins klaren, maar de kansen worden klein. Rond elke winnaar wordt immers een mythe geweven. Wie herinnert zich niet de adonische schoonheid van „de mooie Hugo?". Wie niet de onverzettelijke, ernstige, waardige, mannelijke figuur van Louison Bobet? Wie niet de rasechte, klasrijke, geslepen en beheerste wijze waarop An- guetil acteerde, de man die bij gebrek aan echte schoonheid, een ongemeen goed lichamelijk evenwicht bezit? Het is nu eenmaal zo, dat de Tour nooit goed weg heeft geweten met Roger Wal- kowiak, die met het ronde hoofd van de acteur Jean Richard, de indruk gaf op te treden in de rol van de bedrogen echtge noot of van een onnozele Franse platte lands-brievenbesteller met vakantie per fiets. Met een Walkowiak kun je geen reclame maken. Stelje voor, dat er een grote advertentie in de krant verschijnt: Roger Walkowiak eet spaghetti Dingli. Hij won de Ronde van Frankrijk. Doe zoals hij. Als de kleine koper dat doodgewone burgerkopje ziet, moet hij bij zichzelf denken: nee, dan maar liever nooit van die spagetti. Vermits de Tour nu eenmaal voor die publiciteit gemaakt is, zal het hele ronde- bestel er wel voor zorgen dat geen Wal kowiak makkelijk aan de overwinning geraakt. Als lelijke of vulgair-uitziende moge lijke winnaar heb je slechts een kans: bij zonder lelijk zijn, uitgesproken lelijk, zo dat die lelijkheid een publiciteitsobject kan worden. Maar dan moet je het publiek ook van te voren ruime tijd ervan verwittigen. Jean Robic greep in 1947 de gele trui pas in de laatste kilometers van de laatste rit. Het jammerlijke gevolg was, dat de ronde leiding, in het Prinsenpark nog wel, aan de menigte een kleine, verschrompelde, knobbelachtige, winnaar moest voor stellen. Het hele apparaat is toen in wer king getreden om van het geval Robic nog te maken wat er van te maken was. Jean Robic werd ,Biquet", de esdoornwortel uit Bretagne, de onverzettelijke (dankzij het vleesnat Bonc), de onverwoestbare (voze korrels Corcor), de karaktersterke (citroenen Limit). De campagne slaagde: Robic werd nationaal held en elke Frans man werd een beetje Robic, dankzij Bonc, Corcor en Limit. Vorig jaar reden Lebaube en Kunde "chtereenvolgens in de gele trui. Zij wer den niet serieus genomen. Waarom niet? Zy waren doodeenvoudig de twee lelijkste van het peloton en toch weer niet lelijk genoeg om uit hun ondankbare physiek een publicitair element te puren. Zij wonnen dan ook de Tour niet. Nu vraagt u mij dadelijk: kan Pingeon- de ronde winnen? Eigenlijk niet, want nog maar pas een week geleden werd Roger Pingeon door de romancier Antoine Blon- din in de krant beschreven als 'n eenza me ooievaar die verloren is gevlogen tij dens de grote trek. Pingeon zit immers niet mooi op de fiets. Zijn lichaam is ge legd in twee hoeken van 90 graden, hij lijkt erg houterig, zijn neus is verschei dene milimeters te lang, zoals dat bij een ooievaarssnavel sterk het geval is, en zijn gelaatsuitdrukking zou je als triest kun nen omschrijven. Tijdens de rustdag in Sete is de fysionomie van Pingeon vol komen in zijn voordeel veranderd: zijn hoekigheid is in de kranten hardnekkig heid geworden, zijn lange neus: een be wijs dat hij klaar ziet, zijn trieste blik: een teken dat hij een wijze en schrande re kijk heeft op het leven in het algemeen en de taktiek in het bijzonder. Op zijn publicitair naamkaartje staat nu te lezen: de begaafde renner uit Brecce. Pinjaune, de karaktersterke jongeman uit het oos ten des lands, de sympathieke Roger. Hoe moet dat, als Roger Pingeon de Ronde van Frankrijk gaat win nen? Komt dat allemaal wel goed uit, voor iedereen die zoiets niet had gedacht? Er zijn problemen dat is zeker. Piet Theys, chef van de Belgisch-Nederlandse radio-equipe in de ronde, vele malen al van ergens in Frankrijk per etappe naar Parijs gereden, belicht de moei lijkheden. Men begint namelijk te vrezen dat Pingeon wint en het publicitaire leven moet toch verder. Blijkens de aanmoedi gingsborden onderweg is Pingeon immers ook de populairste renner uit de Tour ge worden. En er is nog iets, iets dat veel er ger is: de Franse renner Letort is de tweede Fransman. Stel je nu even voor dat Pingeon moet wegvallen en dat Désiré Letort wint. Weinig waarschijnlijk maar het kan. Dan heeft de hele Tour tot niets gediend. Want met Letort kun je helemaal niets aanvangen. Hij is klein, bleek, zijn neus is iets te lang, hij zegt nooit wat, en men ziet hem nooit. Net een Franse kantoorbediende die gelukkig ge trouwd is met de dikste vrouw van het dorp. Iemand die op zondag zijn zondagse pak aantrekt. En zijn voornaam is Désiré. Zijn noodlot is dat hij nooit miss France zal verleiden. Samenvattend kan ik dus zeggen dat Gimondi, Janssen en Pingeon nog een kans maken. De anderen zijn veroordeeld wegens lelijkheid of fysieke onbenullig heid. En dan te weten dat sommige jour nalisten prognoses maken op grond van atletische en morele kwaliteiten In het betaalde voetbal zijn drie nieuwe scheidsrechters toegelaten: Cools (Schaes- berg), Keizer (Volendam) en Weerink (Coevorden). De K.N.V.B. heeft dezelfde zes Neder landse scheidsrechters als het vorige jaar voor de internationale lijst van de F.I.F.A. opgegeven. Dit zijn: Aalbrecht, Boogaerts Dorpmans, van Ravens, Roomer en Schalks. Aan de U.E.F.A. zijn voor het leiden van Europese topwedstrijden opgegeven: Aalbrecht, van Ravens en Roomer. Aal brecht heeft de plaats ingenomen yan Boogaerts. De 21-jarige Britse studente Laine Gray reeft deze week een geslaagde poging ge daan om Het Kanaal over te zwemmen. Ze zorgde voor een nieuw record voor dames in de richting Frankrijk-Engeland door na 10 uur 24 min voet op Engelse bodem te zetten. xHet oude record stond sedert 1958 op de Amerikaanse van Deen se afkomst Greta Andersen met 11 uur 1 minuut. Negentig leden van de Koninklijke Ne derlandse Motorrijders Vereniging (KNMV) zijn naar Moskou vertrokken om daar deel te nemen aan de 22ste rally van de FIM (int. motorrijders'federatie), die van 19 tot en met 21 juli wordt gehouden. Bij wijze van uitzondering hebben de autoriteiten voor dit internationale evenement toege staan, dat motorrijders de Russische grens passeren De Nederlandse afvaardiging maakt de 2600 km lange reis in groepen. Er zijn uit gebreide maatregelen getroffen om tech nische bijstand onderweg te verzekeren. In totaal nemen ongeveer 1-100 motor enthousiasten aan de 22ste FIM-raylly deel. De Alfa Romeo fabrieken zullen waar schijnlijk weer mee gaan doen aan wed strijden in de formule-één klasse. Alfa Romeo zou reeds een formule-één 3000 cc, 8-cylinder motor gereed hebben die ge plaatst zal worden in een Brabham carros serie voor zijn debuut in de wedstrijden voor formule-één wagens van dit seizoen. Ondertussen zouden de voorbereidingen voortgaan voor een formule-één racewa gen die volledig motor èn carrosserie in de Alfa Romeo-fabrieken gebouwd wordt. De fabriek zou belangstelling heb ben voor de Engelsman John Surtees als coureur voor de nieuwe wagen. Surtees heeft zijn contract met de Ja panse Honda-fabrieken beëindigd. De Apeldoornse vierdaagse heeft tot nu toe een ongekend hoog aantal van 27 uit vallers genoteerd. Het uitzonderlijke war me weer van de laatste dagen is hier on getwijfeld debet aan. Jan van Dooyeweerd bracht het bij de draverijen en rennen, die ter omlijsting van de „Dag van het paard" op Duindigt werden gehouden tot een overwinning. Met Barry Wil liams won hij de Shetlandpony-prijs. De verdere uitslagen luiden: Hackney-prijs: 1. Elvera (F. Louwersheimer 1.27.1; 2. Docter Spencer; 3. Dora Harvester D. Toto: win. 3.80, pl. 2.20, 1.80, koppel 10.—, cov. 4.70, trio 71.90. Trekpaard-prijs; 1. Donar Scotch (K. Heida) 1.25.4; 2. Edelpapegaai S; 3. Carel Bond W. Toto: win. 2.60, pl. 2.50, 2.10, 3.20, koppel 9.30, cov. 6.30, trio 599.—. Prijs van het Friese paard: 1. Fred Harves ter D (B. Dapper Jr.) 1.30.8; 2. Flevo; 3. Fenno Silk. Toto: win. 2.90, pl. 1.80 2.90. 3.10, koppel 6.80, cov. 13.40. Shetland Pony-prijs: 1. Barry Williams (J. van Dooyeweerd) 1.21.6: 2. Aristo Scotch; 3. Bento Kitty. Toto: win. 3.40, pl. 1.50, 1.90. 2.10, kop pel 7.10. cov. 5.10, trio 62.90. Haflinger-prijs: 1. Alchimist (P. Strooper) 1.24.2; 2. Champion Harvester; 3. Blauwe Rei ger S. Toto: win. 2.40, pl. 1.60, 2.40, koppel 13.70. cov. 7.50. New Forest-prijs: 1. Brero Harvester (F. Al kemade) 1.24.8; 2. Dabiola Norton; 3. Chic Spencer M. Toto: win. 4.40, pl. 2.8.10, 2.40, koppel 21.20, cov, 16.70, trio 1424.80. Prijs van het Gelderse paard: 1 Elfine (L. van Harlingen) 1.27.0; 2. Earl Milkbottle; 3. Dielytra. Toto: win. 2.70, pl. 2.10, 2.koppel 5.40, cov. 3.50. Totalisator-omzet 208.972.50. (Van onze honkbalmedewerker) Het Nederlands honkbalteam heeft woensdagavond in een matig bezet honk balstadion een 6-5 zege behaald op de Darmstadt Comets die een 5-2 voorsprong in de zevende inning zagen verdwijnen door een homerun van Richardson, een aantal fouten en een mooie stootslag van Harry v. d. Berg. De 6-5 voorsprong die Nederland daardoor verkreeg, werd hier na knap verdedigd door Herman Beid- schat. De Amerikanen sloegen drie ho meruns zodat er van een attractieve wed strijd gesproken kon worden. Achtervanger Woods en de tweede werper Luke die in de vijfde inning op de heuvel kwam, derdehonkman Portello en kortestop Groeber waren de opvallend ste spelers in het team van de Darmstadt Comets. Op het werpen van Rudy Dom (2-1-2) namen de Comets in de eerste in ning de leiding. In de gelijkmakende slagbeurt kwam Nederland met 2-1 voor, toen Richardson op een tweehonkslag van Crouwel en Hudson John op een honk- slag van Stroker scoorde. In de tweede inning werd het 3-2 voor de Cornets dank zij een homerun van Rollins. In de vierde inning kwam Nol Beenders op het laatste moment opgetrommeld, omdat Rob Hoffman zich ziek meldde op de heuvel. De jonge Beenders (3-1-2) bleef in de twee innings dat hij meedeed, knap overeind, alleen Portello moest hij een homerun toestaan (4-2). De Neder landse aanval bleef lange tijd het ant woord schuldig op de worpen van Mes- hach en toen Luke op de heuvel kwam, leek Nederland helemaal kansloos. Voor Herman Beidschat was het een spannende avond. Hij kon ieder moment vader worden. Hij was blij dat hij in de zesde inning aan de slag kon. Hij begon met twee tegenstanders op slag uit te schakelen. Toen sloeg Luke een homerun (2-5). Daarna bleef de adspirant-vader heer en meester: 7-0-2 in vier innings. In de zevende Nederlandse slagbeurt kwam de ontknoping: met een uit gaf Boudewijn Maat een honkslag en Hamil ton Richardson (.667) volgde met een verre homerun (4-5). Hudson John kreeg 4 w. en toen Blom een korte tik gaf, leek de Nederlandse inning opgerold. In plaats van een dubbelspel volgde echter een serie blunders en daardoor kon John scoren (5-5) en belandde Blom op het derde honk. Een fraaie stootslag van Van de Berg bracht Blom ook over de thuis plaat (6-5). Dinsdagavond speelden de Comets in Amsterdam tegen het jeugdteam dat ver sterkt was met Ton ter Neuzen. De Ame rikanen boekten toen een 6-5 zege. Bij atletiekwedstrijden in Amsterdam heeft Klaas Kanis gisteravond het Neder lands record hoogspringen verbeterd. De atleet uit Deventer kwam tot 1.97 meter. Een poging om als eerste Nederlander boven de twee meter te komen, mislukte. Ruim negentien jaar lang is het Neder lands record met 1.946 meter in handen geweest van de Amsterdamse atleet Jan Brasser. Op 18 september 1965 bracht Ed de Noorlander het record op 1,96 meter.

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 7