VAN DAG TOT DAG Moraal bereikt dieptepunt in Saigon aüPAHAM LINCOLN m 'V, Israel heeft belangstelling voor Britse straaljagers Loethoeli overleden commentaar op actuele zaken Rassenrelletjes in Minneapolis Zuid-Vietnam gaat leger uitbreiden Demonstratie tegen Soekarno Ministeries spreken bericht tegen: „National-Zeitung" zonder Hitler-foto weer op de markt p amm ZATERDAG 22 JULI 1967 3 Kort nieuws Acht bergbeklimmers in Zwitserland verongelukt Teleurstelling Ambassadeur van Haïti in Mexico treedt af Overstroming in Uruguay Kiesinger bemiddelde tussen ministers Strauss en Schroder Grof geld verdienen Bromfietsen Traag naar luxe De oorzaak van de gevechten, die in het midden van deze maand weer op laaiden tussen Israëlische en Egyptische strijdkrachten, lag aanvankelijk in het duister, maar werd spoedig duidelijk. De troepen van Israel zijn opgerukt tot aan het Suezkanaal en zij bevinden zich daar, sinds een wapenstilstand is gesloten. Is rael staat echter op het standpunt, dat de nieuwe bestandsgrens niet loopt langs de oostelijke oever (door zijn militairen bezet) maar door het midden van het kanaal. Het heeft over land gewapende snelboten aangevoerd, die patrouilleren door de oostelijke kanaalhelft. Egypte meent dat bij het staken van het vuren het kanaal in zijn handen was en tracht te de Israëlische vaartuigen er uit te ver drijven. Dit is niet gelukt en het Suez kanaal wordt nu beheerst door twee staten. De scheepvaart er doorheen is nog altijd gestremd, maar het is niet duidelijk, wat er gebeuren moet. Tot nu toe is steeds in verdragen er kend, dat het kanaal behoort tot het grondgebied van Egypte. Volgens de con ventie van 1888 moet Egypte echter vrije doorvaart garanderen, zelfs voor oorlogs schepen. In dat jaar maakte het land offi cieel nog deel uit van het Turkse rijk, maar de Engelsen hadden het onder hun „bescherming" genomen. Sinds de onaf hankelijkheid van Egypte heeft dit alle rechten en verplichtingen, die voort vloeien uit de conventie van 1888, over genomen. Tot die rechten behoort er één, waaraan het bijzonder gehecht is: het be hoeft geen schepen door te laten van een mogendheid, waarmee het in oorlog ver keert. In 1949 is wel een wapenstilstand ge sloten met Israel, maar geen vrede. En dus beriep Egypte (waar toen nog koning Faroek regeerde) zich op het bestaan van een oorlogstoestand om geen vaartuigen van Israel door te laten. In een resolutie van de Verenigde Naties is dat standpunt afgewezen. Maar maatregelen zijn er niet tegen Egypte genomen en voor Israel bleef dus het kanaal gesloten. Thans echter loopt de feitelijke grens tussen beide landen er doorheen. Men kan nu wel zeggen, dat dit een voorlopige toe stand is. Maar de bestandslijnen van 1949 zijn achttien jaar lang als de werkelijke grenzen van Israel beschouwd. Zij zijn MINNEAPOLIS (Reuter) In de stra ten van de Amerikaanse stad Minneapo lis, waar zich twee avonden achtereen rassenrelletjes hebben voorgedaan, wordt gepatrouilleerd door ongeveer zeshonderd leden van de Nationale Garde. Donderdag werden in het overwegend door negers bewoonde noordelijk stads deel drie grote en een dertigtal kleinere branden g esticht, waartegen ruim 300 brandweerlieden in actie moesten komen. Bij de onlusten zijn een tiental mensen gewond, onder wie twee negers, die met schotwonden in een ziekenhuis zijn opge nomen. Er zijn veertig arrestaties ver richt. CAT LAI (AP) Premier Ngoejen Cao Ky heeft vandaag in Cat Lai verklaard, dat de Zuidvietnamese strijdkrachten met 55.000 man zullen worden uitgebreid en dat het gehele militaire apparaat op alle niveaus te beginnen aan de top zal wor den doorgelicht. Hij is van mening, dat 600.000 Amerikanen in Zuid-Vietnam een juist aantal is. In Zuid-Vietnam zijn thans 460.000 Amerikanen. DJAKARTA (ANP). Meer dan 15.000 leden van anti-Soekarno actie- fronten hebben vandaag in Djakarta een massa-bijeenkomst gehouden om te pro testeren tegen pogingen om Soekarno weer aan de macht te brengen. Deze demonstratie was tevens bedoeld als „oorlogsverklaring aan de corruptie". President Soeharto van Indonesië heeft opdracht gegeven tot zuivering van het leger van aanhangers van Soekarno. Deze zuivering zal, volgens bronnen in het leger, gekenmerkt worden door snelle icties. Officieel is bevestigd dat veertien offi cieren en burgers zijn gearresteerd, die betrokken waren bij een complot, dat Soekarno eind deze maand weer aan de macht had moeten brengen. Herdenking Titus Brandsma. Ter gele genheid van de 25ste sterfdag van Prof. dr. Titus Brandsma wordt op 26 juli een plechtigheid gehouden in Nijmegen. Om 7 uur 's avonds trekt een stille tocht door de binnenstad naar de Doddendaalkerk, waar de herdenkingsbijeenkomst plaats vindt. Daar zullen spreken kardinaal Al- frink, minister Klompé en prof. mr. B. H. Hermesdorf. Sofia Loren erelid. De filmster Sofia Lo- ren heeft er in toegestemd erelid te wor den van het dispuut „Pallieter" van de Tilburgse Katholieke Economische Hoge school. Dit heeft zij schriftelijk laten weten op een desbetreffend verzoek van het dispuut-bestuur. nu door nieuwe vervangen, en hoe lang kunnen deze weer niet gelden? Wat voor lopig schijnt kan tamelijk lang duren. Het kanaal is eigendom van een maat schappij, die van 1869 tot 1956 een privé- ondememing was, maar daarna genatio naliseerd is. De schepen betalen een vrij hoog bedrag om van het kanaal gebruik te mogen maken, maar ook dan is de vaart veel goedkoper dan om de Kaap de Goede Hoop heen. Wat doet de maat schappij met die inkomsten? Zij betaalt aflossing en rente van het kapitaal, dat als schadeloosstelling is uitgekeerd aan de vroegere privé-onderneming. Het ka naal moet voorts onderhouden en steeds uitgebaggerd worden. Er is een ingewik kelde loodsdienst georganiseerd. Tenslotte ontvangt de Egyptische staat (die de aan delen nu bezit) een welkom deel van de winst. Als het kanaal tenminste bevaren wordt! Er rijzen nu nog veel meer vragen dan ten aanzien van de andere toekomstige grenzen van Israel, de status van Jeruza lem, de vluchtelingen enz. Kan de Egyp tische kanaalmaatschappij haar werk zaamheden hervatten, als de ene kant van het kanaal in Israëlische handen is? Geldt de conventie van 1888. dan (prak tisch gesproken) nog wel? Moeten alle regelingen worden herzien? Of wordt het kanaal misschien onbevaarbaar? Voor de internationale scheepvaart is het zo belangrijk, dat er wel een oplossing ge vonden móet worden. En Israel zal de kanaalzone niet ontruimen zonder garan ties omtrent vrije doorvaart voor zijn schepen. De algemene vergadering der Verenig de Naties heeft de problemen van het Na bije Oosten voorlopig maar weer in han den gelegd van de Veiligheidsraad. Die heeft er een netelig vraagstuk bij- gekregen! (Van onze correspondent) LONDEN Alle officiële instanties in Londen ontkennen momenteel een ver haal dat in „The Evening News" heeft gestaan over plannen van Israel om Brit se Lightning supersonische straaljagers aan te schaffen in verband met het Fran se verbod van wapenuitvoer naar het Nabije Oosten dat president De Gaulle zes weken geleden afkondigde. Het kan zijn dat het bericht inderdaad uit de lucht is gegrepen, maar er kan ook spra ke zijn van een lek. In beide gevallen kan men van officiële zijde niet anders doen dan een ontkenning laten horen, vooral omdat het een militaire aangelegenheid betreft. Deze ontekenning komt zowel van het ministerie van Defensie, dat uitdrukke lijk werd genoemd als betrokken bij be sprekingen met Israëlische topfunctiona rissen, als van het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken en de Israëlische ambassade in Londen. De „Evening News" meent ook te we ten dat Israel grote interesse toont om samen met Groot-Brittannië en misschien West-Duitsland als derde partner een straaljager-bommenwerper met beweeg bare vleugels (swing-wing) te bouwen, welke in de plaats zal moeten komen GENÈVE (DPA). Gisteren zijn in de Zwitserse Alpen acht bergbeklimmers verongelukt. Vier alpinisten vielen bij het beklimmen van de Eiger. Hun nationali teit is nog niet bekend. Het waren ver moedelijk Duitsers of Oostenrijkers. Twee klimmers verongelukten bij het beklim men van de Jungfrau. Ook hun nationali teit is nog niet vastgesteld. In het Wallis gebergte kwamen twee Zwitsers om het leven. van het door Frankrijk geschrapte Frans-Britse „Swing-wing" project. Hier bij zou Engeland kunnen profiteren van de laatste technische snufjes op het ge bied van elektronica, welke Israel heeft ontwikkeld en in zijn luchtmacht geïn stalleerd. Alvorens zich tot Groot-Brittannië te wenden aangenomen dat dit op een hoog of lager niveau is gebeurd zou Israel eerst Zweden hebben ingeschakeld maar dit moest men laten vallen omdat dat land niet snel genoeg kon leveren. Israel is verder geïnteresseerd in de Amerikaanse Phantom-jager, maar om politieke redenen wordt het onwaar schijnlijk geacht dat Israel Amerikaans oorlogsmateriaal zal kopen. De enige overblijvende mogelijkheid is daarom En geland, afgescheiden natuurlijk van de al of niet door de Britse regering te ver lenen export-vergunning. Israels opperbevelhebber generaal Ra bin heeft in een radiointerview in Parijs verklaard dat het Franse wapenembargo grote teleurstelling in Israel heeft ver wekt. Hij voegde er aan toe: „Het heeft ons geleerd dat het verkeerd is te steu nen op één enkele leverancier, zelfs als dat land Israel het meest vriendschap pelijk gezind was. Wij hopen dat Frank rijk zijn politiek tegenover Israel zal veranderen, m^ar wij zoeken tegelijker tijd naar andere leveranciers om niet alles op één kaart te zetten". MEXICO (Reuter). De ambassa deur van Haïti in Mexico Stad, Audin, heeft bekendgemaakt, dat hij zijn post die hij al tien jaar bekleedt, om „ge zondheidsredenen" heeft opgegeven. Hij verklaarde geen oplossing te zien voor de problemen van zijn land. Volgens hem is president Duvalier verstrikt in machtswellust. De situatie in Haïti noem de hij „vreedzaam als een begraaf plaats". MUENCHEN (DPA) Het uiterst-recht se blad „Deutsche National und Solda- ten-Zeitung" is gisteren weer op de markt verschenen zonder de foto van Hitler die de aanleiding vormde tot het in beslag nemen van het blad de dag tevoren. De tekst die de foto begeleidde, bleef onveranderd. Op de plaats van de weggelaten foto was een bericht opgeno men waarin verslag wordt uitgebracht over het „politie-optreden" tegen de Na- tional-Zeitung. Zoals bekend werd de Israëlische mi nister van Defensie, Mosje Dayan, wiens portret links van de tekst op de voorpa gina was afgedrukt, vergeleken met Hit- Ier, wiens afbeelding rechts van de tekst prijkte. Het betrokken artikel had als kop: „Het Auschwitz van Israel in de woestijn de massamoord op de ara bieren Dayan in het voetspoor van Hitier". MONTEVIDEO (Reuter) In het mid den en zuiden van Uruguay zijn bijna 5.000 mensen uit hun huizen weggetrok ken wegens overstromingen als gevolg van zware regenval. Volgens de autori teiten in Montevideo zijn verscheidene verbindingen verbroken. BONN (Reuter) De Westduitse rege ringsleider, dr. Kiesinger, heeft persoon lijk het conflict tussen zijn ministers van Defensie en Financiën, Schroder en Strauss, over het peil van de defensie uitgaven in de komende jaren, geregeld. Het verschil van mening hield in, dat naar Schröders mening de Bundeswehr het als gevolg van het plan tot vermin dering van de staatsuitgaven in de ko mende vier jaar met minder geld zou moeten doen, terwijl Strauss het tegen deel beweerde. In een gesprek van twee uur tussen Kiesinger en Schroder werd men het eens over een eindbedrag waarover het ministerie van Defensie het volgend jaar zal kunnen beschikken. (Van een speciale medewerker) In tegenstelling tot zoveel andere Aziatische metropolen is de Zuid vietnamese hoofdstad Saigon sinds de vooroorlogse tijd nauwelijks ver anderd. Nog altijd zijn er dezelfde straten en gebouwen als in de Franse koloniale tijd. Alleen wat zich op de straten voortbeweegt heeft een ander gezicht gekregen. Voor de oorlog, toen er meer dan 30.000 Fransen in Saigon woonden, flaneerde de „Beau monde" door de Rue Catinat en werd het aperitief gedronken in de cafeetjes aan de straat. Tijdens de Indochinese oorlog beheerste „het legioen" het straatbeeld in de binnen stad en zongen de legionairen in de bar van het Majestic-hotel hun (vaak Duitse) soldatenliedjes. Onder president Diem, toen in Saigon orde en netheid heersten, domineerden de Vietnamezen zelf. Nu geven de Amerikanen in Saigon de toon aan. Er wonen in de Zuid vietnamese hoofdstad en het Chinese stadsdeel Cholon 18.000 Amerikanen. Omdat zij afgezien van een paar werknemers van particuliere firma's allen zonder gezin zijn, bevolken zij voortdurend de straten van het cen trum. De Amerikanen hebben het ge zicht van Saigon ingrijpend veranderd. De siesta, waardoor vijf jaar geleden de stad tussen twaalf en drie uur nog vokomen uitgestorven leek, wordt door hen niet in ere gehouden. Al is Saigon tussen Beiroet en Tokio nog altijd de stad waar men het beste kan eten, veel restaurants hebben zich toch bij de Amerikaanse smaak aan gepast en ook „hot dogs", „hambur gers" en „cheeseburgers" op hun spijskaarten geplaatst. Een oude Viet namese kellner zei in een restaurant: „De Amerikanen hebben niet veel in teresse voor dineren. Zij eten als ze honger hebben. Voor hen zijn meisjes en drank belangrijker". HONDERDEN kroegen zijn de laat ste jaren dan ook uit de grond ge stampt. Souteneurs, (lokvogels" en zwarthandelaars zwerven door de stra ten. Het Engels heeft de plaats van het Frans ingenomen: „You want a girl?", „You change money?", „You are number one". De prostituees, wier aantal is verveelvoudigd, zijn degenen die grof geld verdienen. Barmeisjes, van wie er velen in auto's rondrijden, verdienen soms 200.000 piaster per maand, een ambte naar slechts 5.000 tot 10.000 piaster en een politieagent komt niet verder dan 2.000 piaster. Een Vietnamese profes sor zei: „Iedere barjuffrouw kan haar kinderen naar school sturen. De vroe gere top van de maatschappij heeft daar nauwelijks meer de midde len voor. Door de aanwezigheid van de Amerikanen zijn de sociale waarden omgekeerd". Vaders tobben met het probleem dat hun vijftien- of zestienjarige dochters er met Amerikaanse soldaten vandoor gaan. De moraal heeft haar diepte punt bereikt. Veel Vietnamezen ver langen terug naar de tijd waarin ma dame Nhoe de pretzucht bestreed en barmeisjes zelfs verplichtte een wit uniform te dragen. De prostituees leveren bovendien een veiligheidsprobleem op. want tenmin ste dertig percent van hen zou voor de Vietcong werken. Vooral onder de „gezelschapsdames" die het leven van de hogere officieren veraangenamen, zou het aantal spionnen hoog zijn. De meisjes hebben niet alleen de taak in formaties in te winnen, maar vooral ook het moreel van de Amerikaanse militairen te verzwakken. In de strijd tegen de communistische Vietcong heeft Saigon nooit een aan deel gehad. Maar het wil uit de oor log wel zo veel mogelijk profijt trek ken. Saigon is een stad van het zoete leven. Ieder wil er geld verdienen en genieten. En om de netheid van hun stad bekommeren de Vietnamezen zich niet meer. Zij zouden het van zelfsprekend vinden wanneer de Ame rikanen de vuilnisdienst niet alleen in hun eigen gebieden, maar in de ge hele stad gingen verzorgen. Voor de Vietnamezen zijn de Ameri kanen er tenslotte in de eerste plaats om hen het leven te vergemakkelijken. Wie bij de Amerikanen werkt, kan tot vijfhonderd dollar per maand verdie nen, hetgeen het tienvoudige van een ambtenarensalaris is. Men hoort voortdurend dat Zuid-Viet nam niet voldoende jongeren heeft om het leger en de pacificatiegroepen te kunnen aanvullen. Maar uit de jonge lui die op hun bromfietsen de hele dag door Saigon racen zouden zeker twee divisies kunnen worden gevormd, waar van hgt overigens uiterst twijfelachtig zou zijn of zij voor de strijd tegen de Vietcong bruikbaar zouden kunnen zijn Veel van deze jongens, die bijna al lemaal een bewijs bezitten dat zij „student" zijn, hebben zich van mili taire dienst vrijgekocht. Weer anderen zijn uit de oorlogszones afkomstig en in Saigon ondergedoken. Saigon telt nu ongeveer 2,4 miljoen inwoners, onder wie naar schatting een miljoen van het platteland afkomstige vluchtelingen, die allen op de een of andere ma nier van de Amerikanen afhankelijk zijn. Corruptie en zwarte handel bloeien. Er gaat nauwelijks een week voorbij zonder dat er een vrachtschip in de haven of een vrachtwagen met een lading Amerikaanse goederen ver dwijnt. In de „nieuwe haven" waar de militaire uitrusting binnenkomt, hebben de Amerikanen zelf het lossen ter hand genomen. Op de zwarte markt worden hoofdzakelijk waren uit de A- merikaanse PX-winkels verkocht. a-mm» De levering van goederen uit Ame rikaanse voorraden heeft de ver langens van de bevolking al aange past. Een enkele keer doen zich door deze gang van zaken ongelukken voor. Al een paar maal is bijvoorbeel „jet"- olie verkocht als slaolie. Gasten van drie Chinese restaurants in Cholon heb ben daarvan de gevolgen ondervonden: ernstige ziekte en verlamming. Saigon, de Zuidvietnamese hoofdstad waar het gebouw van de Amerikaanse voorlichtingsdienst is genoemd naar Amerika's grote president. Hier worden de Vietnamezen opgewekt te streven naar vrijheid en democratie. AL BEVINDT Vietnam zich in een oorlogstoestand, toch zijn luxe artike len, zoals televisietoestellen, radio's, muziekinstrumenten, elektrische huis houdelijke apparaten en bijvoorbeeld mooie stoffen de best verkochte im portartikelen. De meisjes gaan duide lijk beter en eleganter gekleed dan twee jaar geleden nog het geval was. Bijna ieder Vietnamees gezin bezit voorts een bromfiets. Er is ongetwij feld geen stad ter wereld waar zoveel brom- en motorfietsen rondrijden als in de hoofdstad van Zuid Vietnam. Fietsrikshaws en taxi's (die hun me ter niet méér gebruiken) verlangen schandalig hoge prijzen. De kosten van levensonderhoud zijn in een jaar tijds ongeveer verdubbeld. Het slechtst eraan toe zijn die Viet namezen die een vast salaris genieten en geen gelegenheid hebben om wat bij te verdienen. Wanneer echter op zekere dag de Amerikanen Saigon gaan verlaten, breekt er voor heel veel Vietnamezen een zware tijd aan. Het is geen wonder dat men in Sai gon nog geen leuzen als „Amy go ho me" heeft gezien. Al zijn de Amerika nen niet bijzonder geliefd en wordt er om hun fraternalistische activiteiten geglimlacht, de Vietnamezen probe ren uit hun aanwezigheid het grootst mogelijke profijt te trekken. Een Viet namese zei: „We nemen de Amerika nen niet au serieux, zij beheersen wel de machine, maar zijn baby's geble ven". Ongetwijfeld zullen er intussen voort durend kleine wrijvingen zijn tussen Vietnamezen en Amerikanen. Bijvoor beeld wanneer een Vietnamese huis eigenaar zijn Vietnamese huurder ver telt dat hij zijn woning zal moeten verlaten omdat die (voor een impo nerende prijs) kan worden verhuurd aan een Amerikaan en zijn Vietna mese concubine, of wanneer een taxi de Vietnamezen laat staan om beter betalende Amerikaanse soldaten mee te nemen. |/%/VVin#WWVWWVWWWWWWWWVWVWWW«#WWVWl#VWWWWWWWW«#WW«#lfWWWW«#WWWl#WW«#WWWVWWWW«nfWWVW«fWW\#l#\#W«#WVVVW«#WWW««WMWWWWWVWWWW«M#UW%/WVWWWWWW«#WW«#WWWWWWVW%/WWWWWWWWWW\#VWWVWWWI#WWWVWI#WVWWWWVl#WWWVVWWWWWWlfV«M#WVW^ DURBAN (AP) Albert John Loethoeli is, zoals wij gisteren reeds in een aan tal edities meldden op 69-jarige leeftijd overleden. In 1960 verwierf de Zuidafri- kaanse negerleider de Nobelprijs voor de vrede, die hij met speciale toestemming in Oslo in ontvangst mocht gaan nemen. Hoewel hij in het buitenland politiek asiel had kunnen vragen, verkoos hij naar Zuid-Afrika terug te keren. Loethoeli werd christelijk opgevoed. Zijn ouders waren missionarissen en hij bezocht de missieschool in Groutville. La- De Zuidafrikaanse negerleider Al- bert Loethoeli. ter behaalde hij zijn onderwijzersakte. Hij had vooral veel belangstelling voor muziek. In 1937 vertegenwoordigde Loethoeli de christelijke kerk in Zuid-Afrika tijdens een wereldconferentie in Tambaram, In dia. In 1949 maakte hij een lezingentoer- nee door Amerika en sprak over het mis siewerk in Zuid-Afrika. Loethoeli werd de algemeen anvaarde leider van de Afrikanen toen hij in mei 1951 president van het Afrikaanse Natio nale Congres werd. De nationalistische regering van de toenmalige premier Da niel Malan keerde zich zowel tegen Loe thoeli als tegen het Congres. In juni 1953 werd de eerste maatregel afgekondigd tegen Loethoeli, die in de grote steden geen openbare vergaderingen meer mocht bijwonen. In juli 1954 werd hem het bijwonen van iedere vergadering verboden en werd zijn bewegingsvrijheid voor twee jaar beperkt tot het district Beneden-Toegela. In de cember 1956 werd hij met 152 andere mensen gearresteerd en aangeklaagd we gens verraad in wat „het grote verraad proces" werd genoemd. Later werd hij echter vrijgesproken. Pugwash-conferentie. Driehonderd ge leerden uit zeventig landen worden van 3 tot 8 september verwacht in de Zweedse plaats Ronneby voor de zeven tiende Pugwash-conferentie. Gesproken zal worden over het behoud van de vrede, ontwapening, economische samenwerking, het conflict in het Na bije Oosten en de kwestie Vietnam. Rustig. De commandant van de staats politie van de Amerikaanse staat New Jersey heeft meegedeeld dat alle be perkingen die in de stad Plainfield van kracht waren in verband met de rassen- onlusten zijn opgeheven. De toestand in de stad is rustig. Delegatie. De Iraakse minister van De fensie, generaal-majoor Mahmoed Sjoe- kri, is aan het hoofd van een militaire delegatie in Moskou aangekomen voor een officieel bezoek aan de Sovjet-Unie. Huisarrest. De correspondent van Reuter in Peking mag tot nader order zijn wo ning niet verlaten. China heeft deze maatregel genomen naar aanleiding van „de ongerechtvaardigde vervolging" van Chinese verslaggevers in Hongkong, al dus radio-Peking. Protest. China heeft bij de Sovjet-Unie geprotesteerd tegen het achterhouden van pakketten die voor de Chinese am bassade in Moskou bestemd zijn. Sinds het begin van dit jaar heeft de Rus sische post geen Chinese publikaties meer bij de ambassade besteld. „China kan niet toestaan dat de Sovjet-Unie Mao's geschriften achterhoudt", aldus de radio. Evacuees. Het Italiaanse vracht-passa giersschip „Isonzo" is in de Nigeriaanse hoofdstad Lagos aangekomen met 580 buitenlandse evacuees aan boord uit Biafra (het afgescheiden oosten), waar federale en Biafraanse troepen oorlog voeren. Aan boord bevinden zich ook Nederlanders. Critiek. De Poolse minister van Defensie, maarschalk Spychalski, heeft in een rede op een militaire academie in War schau Israel een fascistische staat ge noemd, die niets te maken heeft met de joden die in de tweede wereldoorlog door de nazi's zijn vermoord. Weer uitgesteld. De lancering van de Europa-l-raket van de basis Woomera in Australië is in verband met harde wind in de hoge lagen van de damp kring voor de vierde maal uitgesteld, en wel voorlopig tot woensdag. Verongelukt. Een Belgische autobus met 53 Britse kinderen is tijdens de afdaling van de Zirlerberg in Oostenrijk ver ongelukt. De Belgische chauffeur werd zwaar gewond. Tien kinderen liepen lichte verwondingen op. Het ongeluk is vermoedelijk veroorzaakt door het' wei geren van de remmen. Overleden. De Westduitse liberale po liticus dr. Thomas Dehler is aan een hartaanval overleden. Hij is 70 jaar ge worden. Dehler was van 1949 tot 1953 minister van Justitie en van 1954 tot 1957 voorzitter van de Vrije Democra tische Partij (FDP). Referendum. De Britse minister voor Ge menebestzaken heeft bekendgemaakt, dat het aangekondigde referendum in Gibraltar op 10 september a.s. zal wor den gehouden. De bevolking zal kun nen kiezen tussen handhaving van de band met Groot-Brittannië of aanslui ting met Spanje.

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 3