BP investeert weer 50 miljoen in Europoort morris Noodtoestand in VS-autostad Detroit na rassenonlusten Luns opende vanmiddag nieuwe raffinaderij Rassenrellen in vier steden van de VS Zesentachtig doden geteld Henny W. voor eindexamen Danny Kaye en de bruid geslaagd Kilometers lang spoor van verwoestingen door de stad HET WEER Bouw van een overslagbedrijf Communist is in Thailand vogelvrij Mogelijk onsteriele injectienaalden in omloop gebracht „Tsjombe is dood" zegt Moboetoe al bij voorbaat Italiaans schip gezonken Superslagerij De IJmond OPRUIMING Verschijnt dagelijks, beh. zon- en feestdagen. Abonnement bij vooruitbetaling, 12,35 per kwartaal, 13,85 franco per post, 95 cent per week. Losse nummers 25 cent. Giro rekening IJmuider Courant no. 129288. Directeur: Mr. H. C. van der Mije Tot en met donderdag Het woord is aan Halfwegse groothandel waarschuwt ziekenhuizen REGENKLEDING SUÈDE - NAPPAJASJES ZOMERMANTELS Zie verder pagina 5 ZANDBERGEN Uw slager B'eV/e Dinsdag-aanbieding fWyjyjgj^ 250 gram WSappi» Biefstuk Tartaar 1.28 LJj 500 gram Speklappen 1.58 KENNEMERLAAN 43 - TEL. 14310 Zie verder pagina 3 Café-sluiting „Zwarte macht Zomer blijft Aan het strand Vcrolme samen met Duitse en Britse werven pagina 2 David en zijn manager pagina 6 52e JAARGANG NUMMER 223 MAANDAG 24 JULI 1967 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Tel. adm. 15437, chef bezorging tot 7 u. 10519. Tel. red. 15389, na kantooruren 02560-6484. Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Adj. Hoofdredacteur: E. Koning IJmuider Courant WAARIN OPGENOMEN 1>E KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR WMUIDfiN 250 gram supermalse PAARDEBIEFSTUK 1.98 500 gram SCHOUDERKARBONADE 2.48 3 stuks TARTAAR 1.28 N. RES, Plein 1945 no. 53, IJmuiden Milton Wie met geweld overwint, overwint slechts ten halve. LOENGNOKTHA (Reuter) De dor pelingen in de provincie Loengnoktha in het noordoosten van Thailand mogen elke gewapende communist die zij tegen ko men op staande voet doden. „Dat heet onder de Thailandse strafwet zelfverdedi ging", aldus een districtsfunctionaris. Deze tactiek heeft al direct effect ge sorteerd: honderd aanhangers van het communisme hebben zich overgegeven. Er zijn in dit deel van Thailand onge veer tweeduizend communistische guer rillastrijders. Voordat de maatregel van kracht werd waren de inwoners van dit gebied zo bang voor de communistische strijders dat zij geen mond open deden. Nadat hun gezegd was dat zij zouden worden be wapend meldden er zich steeds meer voor een opleiding in zelfverdediging. De communistische guerrillastrijders houden zich tamelijk rustig. Sinds de zomer van het vorige jaar hebben zij 26 soldaten, 21 politiemannen en 27 bur gers gedood. „Aan het stadium van een bevrijdingsoorlog van het Vietnam-type, zijn zij nog niet toe", zo verklaarde een Thaise kolonel die met tactische opera ties ter plaatse belast is. (Van een onzer verslaggevers) Alle Nederlandse ziekenhuizen hebben vannacht en vanmorgen via de politie de dringende waarschuwing gekregen om tot nader order geen gebruik te maken van een bepaald type injectienaalden voor langdurig gebruik, waarvan de ste riliteit niet kan worden gegarandeerd. Deze uit West-Duitsland ingevoerde in- fuusnaalden, die de firma Hendriks en Van Steenbergen, een groothandel in me dische instrumenten in Halfweg in de han del brengt onder de naam „braunules", worden gewoonlijk met gas gesteriliseerd. Na een steekproef in een Nederlands ziekenhuis achtte de importeur het nood zakelijk om via de inspectie voor de volksgezondheid de verschillende gebrui kers in te lichten over de twijfel, die het negatieve resultaat van deze proef had opgeroepen. De plaatselijke politiekorpsen hebben de waarschuwing verder aan de ziekenhuizen doorgegeven. Voorshands zijn er geen aanwijzingen dat de waar schuwing ergens te laat is gekomen. De infuusnaalden worden gebruikt voor het toedienen van bepaalde vloeistoffen in de bloedbaan van patiënten. Onvol doende steriliteit zou ernstige gevolgen voor de gezondheid van de patiënt kunnen hebben. De Duitse fabriek heeft aangera den om de „wegwerpnaalden" allemaal terug te nemen. Slechts twee partijen die op een andere manier zijn gesterili seerd, worden volledig gegarandeerd. De ze zijn te herkennen aan de nummers 3257 en 3217 op de verpakking. ADVERTENTIE Barteljorisstraat - Haarlem - Tel. 15352 Leidsestraat (bij Koningsplein) Telefoon (020) 22 35 96 Amsterdam komst alle BP-raffinaderijen op het Europese continent van ruwe olie zal voorzien. Tankers van 200.000 ton zullen hun ladingen in Euro poort lossen, waarna de ruwe olie wordt gedistribueerd over de raffinaderijen in Antwerpen, Dins- laken, Hamburg en mogelijk ook Gotenburg. De capaciteit van het terminal wordt 20 miljoen ton per jaar. Met de bouw van dit olie over- en opslagcomplex is een investering van rond 50 miljoen ge moeid. De eerste tankers van 200.000 ton komen zo gauw Rotterdam de oliegeul in de Noordzee klaar heeft en Europoort bereikbaar is voor de klasse tankers tot 225.000 ton. Minister Luns van Buitenlandse Zaken heeft vanmiddag de nieuwste raffinaderij van de BP in Europoort geopend. De ca paciteit is vijf miljoen ton olie per jaar, de investeringen beliepen ongeveer een kwart miljard gulden. Van de zijde van de BP is vanmiddag nog bewondering uitgesproken voor het Rotterdams initiatief in de Noordzee een vaargeul te baggeren waardoor tankers tot 225.000 ton Europoort kunnen berei ken. De voortvarendheid, waarmee dit werk mede door steun van het rijk wordt aangepakt heeft de doorslag ge geven bij het besluit dit overslagbedrijf in Europoort te bouwen. Voor dit entre pot is 50 ha terrein nodig. Voor de bouw van de raffinaderij was 70 ha nodig, zo dat de BP voor verdere uitbreidingen in Europoort van zijn 330 ha nog 210 ha overhoudt. NEW YORK (AP). Zaterdagavond hebben zich rassenonlusten voorgedaan in de Amerikaanse steden Birmingham (Ala bama), Youngstown (Ohio), Wadesboro (North-Carolina) en in Englewood (New Jersey). Een persconferentie van „Black Power" in Newark liep uit op een he vige vechtpartij. Een menigte van naar schatting twee honderd negers in Birmingham beko gelde auto's en winkelruiten met flessen nadat de politie een 23-jarige neger had neergeschoten. Mattews werd gedood toen hij vluchtte na zijn arrestatie. In Englewood, een stadje met 30.000 inwoners op 25 kilometer ten noorden van Newark, werd met stenen en brandbommen gegooid. In deze stad is in de nacht van zaterdag op zondag ook af en toe geschoten. De politie zou het vuur van een onbekende sluipschutter hebben beantwoord. Niemand liep hier bij verwondingen op. De belangrijkste punten van de stad worden bewaakt door agenten die gewa pend zijn met jachtgeweren. Alle café's worden om negen uur 's avonds geslo ten. Englewood is de tiende stad in New Jersey waar ongeregeldheden zijn voor gekomen sinds de recente opstand in Newark waarbij 26 mensen zijn omge komen en honderden verwondingen heb ben opgelopen. President Joseph Moehoetoe van Kongo heeft een bijzondere kabinetszitting voor gezeten, klaarblijkelijk om te beslissen hoe en wanneer Tsjombe zal worden te rechtgesteld. Zaterdag heeft hij in een vraaggesprek gezegd: „Tsjombe is dood. Hij is veroordeeld door onze rechtbanken". „Tsjombe wordt aan Kongo terugge geven", juichte radio-Kinjasa. „Voordat hij voor zijn misdaden zal boeten zal hij de namen bekend moeten maken van de contra-revolutionairen die met hem samenzwoeren Mevrouw Tsjombe zal vandaag in Parijs een ontmoeting hebben met president Fe lix Houphouet-Boigny van Ivoorkust en president Leopold Senghor van Senegal om te proberen haar man te redden, zo heeft een zegsman van de familie mee gedeeld. Het Witte Huis heeft geweigerd qom- mentaar te leveren op de berichten dat president Johnson tussenbeiden zou komen om het leven van Moise Tsjombe te redden. De perschef van het Witte Huis, George Christian, wilde de berichten noch beves tigen noch ontkennen dat president John son besloten heeft privé bij president Moboetoe van Kongo te pleiten ten gunste van Tsjombe. Kolonel Mike Hoare, gewezen bevelheb ber van de blanke Kongo-huurlingen uit Zuid-Afrika, heeft bekend gemaakt, dat hij een open brief aan president Joseph Moboetoe van Kongo heeft geschreven, waarin hij hem verzoekt het leven van Tsjombe te sparen. (Van onze correspondent) ROTTERDAM. De British Petro leum Company Ltd gaat in Rotter dams Europoort een entrepot bouwen, van waaruit het concern in de toe- ISTANBOEL (AFP) Het aantal doden als gevolg van de aardschokken die zater dag en zondag het gebied van Adapazari in Turkije hebben getroffen, is tot 86 ge stegen. Men vreest echter dat er nog meer doden onder het puin liggen. Tot dusver z(jn ongeveer 150 zwaar gewonden geteld. Een lid van de nationale garde van Michigan staat op post tegen een achtergrond van vuur. Henny W., die wegens zijn aandeel in de Baarnse moordzaak is veroordeeld tot ne gen jaar, is vrijdag geslaagd voor het rassenonlusten voorgedaan. De stemming op de eerste vergadering was anti-blank en anti-christelijk. Na een kort debat werd het christen dom beschreven als „een blanke gods dienst die de diamanten en mineralen van de wereld in bezit heeft genomen in ruil voor de bijbel een slechte ruil". Woedende gekleurde gedelegeerden pro testeerden tegen de aanwezigheid van blanke journalisten tijdens een persconfe rentie. Zij drongen een zaal binnen waar de persconferentie werd gehouden en vernielden daar televisie-apparatuur en vielen verslaggevers aan. Een aantal journalisten liep lichte verwondingen op. Vannacht hebben zich ook in de New- yorkse negerwijk Harlem onlusten voor gedaan. Naar politiewagens werden fles sen geworpen, talrijke winkels werden door benden jonge betogers geplunderd. HALIFAX (AP) De zee- en lucht basis Halifax heeft bekend gemaakt dat 33 overlevenden van het gezonken Itali aanse vrachtschip Giacinto Motta zijn aan getroffen op Cape Island, buiten de kust van Labrador ten noorden van de straat van Belle Isle. De Italiaanse vrachtvaar der is zondag in botsing gekomen met de Liberiaanse tanker World Mermaid. Het Liberiaanse schip heeft schade op gelopen maar loopt geen gevaar te zinken. «taatsexamen hbs-b. Zaterdag mocht hij bezoek ontvangen van zijn ouders, broers en zusjes. Henny W. is gedetineerd in de jeugdgevangenis „Nieuw Vosseveld" te Vught. Een der andere veroordeelden in de Baarnse moordzaak, Boudewijn H„ die is opgenomen in de Utrechtse Van der Hoe- venkliniek, zou deze week met zeven an dere patiënten een zeilvakantie houden in het Zeeuwse Wolphaertsdijk. Op het laat ste moment heeft echter de eigenaar van de vakantieboot, de heer K. Voorbach, de afspraak geannuleerd. De heer Voorbach, directeur van de zeilschool „De Viking", meent, dat hij onvolledig is voorgelicht over zijn gasten. Hem zou slechts zijn meegedeeld, dat het acht moeilijk opvoed bare kinderen waren. Of de zeilvakantie nu elders wordt gehouden, is onbekend. Zowel bij de Van der Hoevenkliniek als bij het ministerie van justitie hult men zich in stilzwijgen over deze kwestie. DETROIT (Reuter, AFP en AP). Zevenduizend militairen en leden van de Nationale Garde zijn vandaag naar de Amerikaanse stad Detroit gezon den om een einde te maken aan he vige rassenonlusten, die tot dusver van zes mensen het leven hebben ge- eist. De opstand brak gisteren uit en duurde de hele nacht voort. Gouver neur George Romney van de staat Michigan, die voor de stad de nood toestand heeft afgekondigd, heeft verklaard dat de zaak volledig uit de hand is gelopen. Bijna duizend men sen zyn gearresteerd. Oproerige menigten negers baanden zich plunderend, brandstichtend en vechtend een weg door de straten van de auto- stad. Vanmorgen vroeg brandde het op honderden plaatsen in de stad. Het aantal gewonden, tengevolge van messteken, glasscherven, stenen, branden en geweervuur van sluipschutters die zich hadden opgesteld op daken en in donkere portieken, is niet te tellen. De duizenden die gedurende de nacht op de been waren en rovend en vechtend door de straten in de westelijke en noordwes telijke wijken van de stad trokken gin gen voor een groot deel naar huis bij het naderen van de ochtend, maar het bleef onrustig in de meeste wijken. Al bleef de grootste schade beperkt tot het westelijk deel van de stad, tot tien kilometer van dit stadsdeel waren de grote winkelstraten en boulevards één brandende puinhoop. Plunderaars hadden in alle delen van de stad vrij spel. Gouverneur Romney, die bij de ver kiezingen van volgend jaar mogelijk re publikeins kandidaat voor het president schap zal zijn, heeft persoonlijk de lei ding van de operaties in Detroit op zich genomen. Hij heeft een uitgaansverbod afgekondigd en de verkoop van sterke drankverboden. Na een vlucht per heli kopter over de stad verklaarde hij dat het leek of er een bombardement had plaats gehad. De onlusten waren zondagochtend uit gebroken nadat een neger-caféhouder, die na sluitingstijd nog schonk, gedwon gen werd zijn zaak te sluiten. Een me nigte ging daarna over tot gewelddaden en de onrust breidde zich snel uit. Brand weerlieden moesten zich bij verscheidene branden onder een regen van stenen en flessen uit de voeten maken. Vaak kwa men ze onder bescherming van groepen burgers terug, in één geval onder escorte van twintig negers met geweren. Gisteravond en vannacht vlogen heli kopters met zoeklichten over de stad, van waaruit politiemannen met machine pistolen schoten wisselden met sluip schutters op de daken. Het onderzoeken van de mogelijkheid de Verenigde Staten te verdelen in twee landen, „een zwart en een blank", is verzocht in een van de resoluties die op de conferentie van ongeveer duizend ne ger-afgevaardigden in Newark zijn aan genomen. Aangedrongen wordt op het geven van een para-militaire opleiding aan alle jon ge negers, het instellen van nationale ne gerfeestdagen ter ere van leiders zoals Weerrapporten 1, 2 Uit het binnenland2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Buitenlands nieuws 3 Uit stad en omgeving 4, S, 11 Feuilleton4 Beeldverhalen4 Aangestipt 4 Economisch nieuws 5 Scheepsberichten 5 Beurs5 Kunst6 Radio en tv 6 Sport 7-11 In de Vishal en op zee11 Luidsprekers 12 Dit nummer bestaat uit twaalf pagina's Verwachting van het K.N.M.I., geldig van maandagavond tot dinsdagavond opgemaakt te 11.15 uur. Op de meeste plaatsen droog weer met nu en dan wolkenvelden, in hoofdzaak in de noordelijke helft van het land. Weinig verandering in temperatuur en een zwakke tot matige wind tussen zuidoost en zuidwest. Volledige weerrapporten op pagina twee. Overwegend zonnig met tijdelijk wat hoge bewolking. Zwakke tot matige zeewind. Middagtemper atuur 19 a 20 graden. Zeewater 19 graden. Vooruitzichten: Vrij goed strandweer met een temperatuur van circa 20 graden. wijlen Malcolm X, en het stichten van een negeruniversiteit met in iedere stad een opleidingsschool daarvoor. De confe rentie, die in Newark werd gehouden verwierp de programma's voor geboorten- regeling. „Deze zijn slechts bedoeld om de negerbevolking uit te roeien", zo werd gezegd. Bovendien werd aanbevo len een school voor politieke organisato ren op te richten en over het hele land een campagne te voeren voor het kopen van „zwarte" produkten. In Newark hebben zich zes dagen lang Danny Kaye was een van de meer dan duizend gasten bij de dubbele bruiloft van generaal Dayans kin deren Yael en Assaf. Op de foto omhelst hij Yael na de ceremonie.

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 1